ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 6 september 2018
Slut: 9 juni 2019

55

lag

3

omgångar

46/142

matcher spelade

League A

24 matcher

6-8 september 2018
9-11 september 2018
11-13 oktober 2018
14-16 oktober 2018
15-17 november 2018
18-20 november 2018

League B

24 matcher

6-8 september 2018
9-11 september 2018
11-13 oktober 2018
14-16 oktober 2018
15-17 november 2018
18-20 november 2018

League C

42 matcher

6-8 september 2018
9-11 september 2018
11-13 oktober 2018
14-16 oktober 2018
15-17 november 2018
18-20 november 2018

League D

48 matcher

6-8 september 2018
9-11 september 2018
11-13 oktober 2018
14-16 oktober 2018
15-17 november 2018
18-20 november 2018

Semifinaler

2 matcher

5-6 juni 2019

Final

2 matcher

9 juni 2019

 

2018-19 UEFA Nations League
Visa matchfakta

Final

Final
Match om tredjepris

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

League A

11.09.2018, 22:48

Grupp 1
1
Frankrike Frankrike
2
1
1
0
2
- 1
1
4
2
Tyskland Tyskland
1
0
1
0
0
- 0
0
1
3
Nederländerna Nederländerna
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
Grupp 2
1
Schweiz Schweiz
1
1
0
0
6
- 0
6
3
2
Belgien Belgien
1
1
0
0
3
- 0
3
3
3
Island Island
2
0
0
2
0
- 9
-9
0
Grupp 3
1
Portugal Portugal
1
1
0
0
1
- 0
1
3
2
Polen Polen
1
0
1
0
1
- 1
0
1
3
Italien Italien
2
0
1
1
1
- 2
-1
1
Grupp 4
1
Spanien Spanien
2
2
0
0
8
- 1
7
6
2
England England
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
3
Kroatien Kroatien
1
0
0
1
0
- 6
-6
0
Torsdag 6 september 2018
Tyskland
0-0
Frankrike

Fredag 7 september 2018
Italien
1-1
Polen

1-1 Jorginho (straff, 78)

0-1 Piotr Zieliński (40)

Lördag 8 september 2018
Schweiz
6-0
Island

1-0 Steven Zuber (13)
2-0 Denis Zakaria (23)
3-0 Xherdan Shaqiri (53)
4-0 Haris Seferović (67)
5-0 Albian Ajeti (71)
6-0 Admir Mehmedi (82)

 

England
1-2
Spanien

1-0 Marcus Rashford (11)

1-1 Saúl (13) 1-2 Rodrigo (32)

Söndag 9 september 2018
Frankrike
2-1
Nederländerna

1-0 Kylian Mbappé (14)
2-1 Olivier Giroud (74)

1-1 Ryan Babel (67)

Måndag 10 september 2018
Portugal
1-0
Italien

1-0 André Silva (48)

 

Tisdag 11 september 2018
Island
0-3
Belgien

 

0-1 Eden Hazard (straff, 29)
0-2 Romelu Lukaku (31)
0-3 Romelu Lukaku (81)

Spanien
6-0
Kroatien

1-0 Saúl (24)
2-0 Marco Asensio (33)
3-0 Lovre Kalinić (självmål, 35)
4-0 Rodrigo (49)
5-0 Sergio Ramos (57)
6-0 Isco (70)

 

Torsdag 11 oktober 2018
Polen
20:45
Portugal

Torsdag 11 oktober 2018
Belgien
20:45
Schweiz

Kroatien
20:45
England

Lördag 13 oktober 2018
Nederländerna
20:45
Tyskland

Söndag 14 oktober 2018
Polen
20:45
Italien

Måndag 15 oktober 2018
Island
20:45
Schweiz

Spanien
20:45
England

Tisdag 16 oktober 2018
Frankrike
20:45
Tyskland

Torsdag 15 november 2018
Belgien
20:45
Island

Kroatien
20:45
Spanien

Fredag 16 november 2018
Nederländerna
20:45
Frankrike

Lördag 17 november 2018
Italien
20:45
Portugal

Söndag 18 november 2018
England
15:00
Kroatien

Schweiz
20:45
Belgien

Måndag 19 november 2018
Tyskland
20:45
Nederländerna

Tisdag 20 november 2018
Portugal
20:45
Polen

 

Visa matchfakta

League B

Grupp 1
1
Ukraina Ukraina
2
2
0
0
3
- 1
2
6
2
Tjeckien Tjeckien
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
3
Slovakien Slovakien
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
Grupp 2
1
Ryssland Ryssland
1
1
0
0
2
- 1
1
3
2
Turkiet Turkiet
2
1
0
1
4
- 4
0
3
3
Sverige Sverige
1
0
0
1
2
- 3
-1
0
Grupp 3
1
Bosnien-Hercegovina Bosnien-Hercegovina
2
2
0
0
3
- 1
2
6
2
Nordirland Nordirland
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
3
Österrike Österrike
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
Grupp 4
1
Danmark Danmark
1
1
0
0
2
- 0
2
3
2
Wales Wales
2
1
0
1
4
- 3
1
3
3
Irland Irland
1
0
0
1
1
- 4
-3
0
Torsdag 6 september 2018
Tjeckien
1-2
Ukraina

1-0 Patrik Schick (4)

1-1 Yevgeni Konoplyanka (45+1) 1-2 Oleksandr Zinchenko (90+3)

Wales
4-1
Bosnien-Hercegovina

1-0 Thomas Lawrence (6)
2-0 Gareth Bale (18)
3-0 Aaron Ramsey (37)
4-0 Connor Roberts (55)

4-1 Shaun Williams (66)

Fredag 7 september 2018
Turkiet
1-2
Ryssland

1-1 Serdar Aziz (41)

0-1 Denis Cheryshev (13)
1-2 Artem Dzyuba (49)

Lördag 8 september 2018
Nordirland
1-2
Bosnien-Hercegovina

1-2 William Grigg (90+3)

0-1 Haris Duljević (36)
0-2 Elvis Sarić (64)

Söndag 9 september 2018
Ukraina
1-0
Slovakien

1-0 Andriy Yarmolenko (straff, 80)

 

Danmark
2-0
Wales

1-0 Christian Eriksen (32)
2-0 Christian Eriksen (straff, 63)

 

Måndag 10 september 2018
Sverige
2-3
Turkiet

1-0 Isaac Thelin (34)
2-0 Viktor Claesson (49)

2-1 Hakan Çalhanoğlu (51)
2-2 Emre Akbaba (88)
2-3 Emre Akbaba (90+2)

Tisdag 11 september 2018
Bosnien-Hercegovina
1-0
Österrike

1-0 Edin Džeko (78)

 

Torsdag 11 oktober 2018
Ryssland
20:45
Sverige

Torsdag 11 oktober 2018
Österrike
20:45
Nordirland

Lördag 13 oktober 2018
Slovakien
15:00
Tjeckien

Irland
20:45
Danmark

Söndag 14 oktober 2018
Ryssland
18:00
Turkiet

Måndag 15 oktober 2018
Bosnien-Hercegovina
20:45
Nordirland

Tisdag 16 oktober 2018
Ukraina
20:45
Tjeckien

Irland
20:45
Wales

Torsdag 15 november 2018
Österrike
20:45
Bosnien-Hercegovina

Fredag 16 november 2018
Slovakien
20:45
Ukraina

Wales
20:45
Danmark

Lördag 17 november 2018
Turkiet
18:00
Sverige

Söndag 18 november 2018
Nordirland
18:00
Österrike

Måndag 19 november 2018
Tjeckien
20:45
Slovakien

Danmark
20:45
Irland

Tisdag 20 november 2018
Sverige
20:45
Ryssland

 

Visa matchfakta

League C

Grupp 1
1
Skottland Skottland
1
1
0
0
2
- 0
2
3
2
Albanien Albanien
2
1
0
1
1
- 2
-1
3
3
Israel Israel
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
Grupp 2
1
Finland Finland
2
2
0
0
2
- 0
2
6
2
Grekland Grekland
2
1
0
1
2
- 2
0
3
3
Ungern Ungern
2
1
0
1
2
- 2
0
3
4
Estland Estland
2
0
0
2
0
- 2
-2
0
Grupp 3
1
Bulgarien Bulgarien
2
2
0
0
3
- 1
2
6
2
Norge Norge
2
1
0
1
2
- 1
1
3
3
Cypern Cypern
2
1
0
1
2
- 3
-1
3
4
Slovenien Slovenien
2
0
0
2
2
- 4
-2
0
Grupp 4
1
Montenegro Montenegro
2
1
1
0
2
- 0
2
4
2
Serbien Serbien
2
1
1
0
3
- 2
1
4
3
Rumänien Rumänien
2
0
2
0
2
- 2
0
2
4
Litauen Litauen
2
0
0
2
0
- 3
-3
0
Torsdag 6 september 2018
Slovenien
1-2
Bulgarien

1-1 Miha Zajc (40)

0-1 Bozhidar Kraev (3)
1-2 Bozhidar Kraev (59)

Norge
2-0
Cypern

1-0 Stefan Johansen (20)
2-0 Stefan Johansen (42)

 

Fredag 7 september 2018
Albanien
1-0
Israel

1-0 Taulant Xhaka (55)

 

Litauen
0-1
Serbien

 

0-1 Dusan Tadić (straff, 38)

Rumänien
0-0
Montenegro

 

Utvisning Stefan Mugoša (77)

Lördag 8 september 2018
Finland
1-0
Ungern

1-0 Teemu Pukki (7)

 

Estland
0-1
Grekland

 

0-1 Konstantinos Fortounis (14)

Söndag 9 september 2018
Bulgarien
1-0
Norge

1-0 Radoslav Vasilev (59)

Utvisning Håvard Nordtveit (88)

Cypern
2-1
Slovenien

1-1 Pieros Soteriou (69)
2-1 Petar Stojanović (självmål, 89)

0-1 Robert Berič (54)

Måndag 10 september 2018
Skottland
2-0
Albanien

1-0 Berat Djimsiti (självmål, 47)
2-0 Steven Naismith (68)

 

Serbien
2-2
Rumänien

1-0 Aleksandar Mitrović (26)
2-1 Aleksandar Mitrović (63)

1-1 Nicolae Stanciu (straff, 48)
2-2 George Țucudean (68)

Montenegro
2-0
Litauen

1-0 Stefan Savić (straff, 34)
2-0 Marko Janković (36)

 

Tisdag 11 september 2018
Ungern
2-1
Grekland

1-0 Roland Sallai (15)
2-1 Laszlo Kleinheisler (42)

1-1 Kostas Manolas (18)

Finland
1-0
Estland

1-0 Teemu Pukki (12)

 

Torsdag 11 oktober 2018
Israel
20:45
Skottland

Litauen
20:45
Rumänien

Montenegro
20:45
Serbien

Torsdag 11 oktober 2018
Grekland
20:45
Ungern

Estland
20:45
Finland

Lördag 13 oktober 2018
Norge
18:00
Sovenien

Bulgarien
20:45
Cypern

Söndag 14 oktober 2018
Rumänien
15:00
Serbien

Israel
20:45
Albanien

Litauen
20:45
Montenegro

Måndag 15 oktober 2018
Estland
20:45
Ungern

Finland
20:45
Grekland

Tisdag 16 oktober 2018
Norge
20:45
Bulgarien

Slovenien
20:45
Cypern

Torsdag 15 november 2018
Ungern
20:45
Estland

Grekland
20:45
Finland

Fredag 16 november 2018
Cypern
20:45
Bulgarien

Slovenien
20:45
Norge

Lördag 17 november 2018
Serbien
15:00
Montenegro

Albanien
20:45
Skottland

Rumänien
20:45
Litauen

Söndag 18 november 2018
Ungern
20:45
Finland

Grekland
20:45
Estland

Måndag 19 november 2018
Bulgarien
20:45
Slovenien

Cypern
20:45
Norge

Tisdag 20 november 2018
Skottland
20:45
Israel

Serbien
20:45
Litauen

Montenegro
20:45
Rumänien

 

Visa matchfakta

League D

Grupp 1
1
Georgien Georgien
2
2
0
0
3
- 0
3
6
2
Andorra Andorra
2
0
2
0
1
- 1
0
2
3
Lettland Lettland
2
0
1
1
0
- 1
-1
1
4
Kazakstan Kazakstan
2
0
1
1
1
- 3
-2
1
Grupp 2
1
Luxemburg Luxemburg
2
2
0
0
7
- 0
7
6
2
Vitryssland Vitryssland
2
1
1
0
5
- 0
5
4
3
Moldavien Moldavien
2
0
1
1
0
- 4
-4
1
4
San Marino San Marino
2
0
0
2
0
- 8
-8
0
Grupp 3
1
Kosovo Kosovo
2
1
1
0
2
- 0
2
4
2
Färöarna Färöarna
2
1
0
1
3
- 3
0
3
3
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
2
0
2
0
1
- 1
0
2
4
Malta Malta
2
0
1
1
2
- 4
-2
1
Grupp 4
1
Makedonien Makedonien
2
2
0
0
4
- 0
4
6
2
Liechtenstein Liechtenstein
2
1
0
1
3
- 2
1
3
3
Armenien Armenien
2
1
0
1
2
- 3
-1
3
4
Gibraltar Gibraltar
2
0
0
2
0
- 4
-4
0
Match 1:2
Torsdag 6 september 2018
Kazakstan
0-2
Georgien

 

0-1 Giorgi Chakvetadze (69)
0-2 Sergiy Maliy (självmål, 74)

Armenien
2-1
Liechtenstein

1-0 Marcos Pizzelli (30)
2-1 Tigran Barseghyan (76)

1-1 Sandro Wolfinger (33)
Utvisning Michele Polverino (74)

Lettland
0-0
Andorra

Gibraltar
0-2
Makedonien

 

0-1 Ivan Trichkovski (19)
0-2 Egzijan Alioski (35)

Fredag 7 september 2018
Azerbajdzjan
0-0
Kosovo

Färöarna
3-1
Malta

1-0 Joan Edmundsson (31)
2-0 Rene Joensen (38)
3-1 Hallur Hansson (51)

1-1 Michael Mifsud (42)

Lördag 8 september 2018
Vitryssland
5-0
San Marino

1-0 Igor Stasevich (4)
2-0 Stanislau Dragun (26)
3-0 Anton Saroka (straff, 67)
4-0 Stanislau Dragun (87)
5-0 Yuri Kovalev (90+1)

 

Luxemburg
4-0
Moldavien

1-0 Kevin Malget (34)
2-0 Olivier Thill (60)
3-0 Danel Sinani (75)
4-0 Christopher Martins Pereira (83)

 

Söndag 9 september 2018
Georgien
1-0
Lettland

1-0 Tornike Okriashvili (straff, 77)

 

Makedonien
2-0
Armenien

1-0 Egzijan Alioski (straff, 13)
2-0 Goran Pandev (59)

 

Liechtenstein
2-0
Gibraltar

1-0 Dennis Salanović (32)
2-0 Sandro Wieser (72)

 

Måndag 10 september 2018
Andorra
1-1
Kazakstan

1-1 Jordi Aláez (85)

0-1 Yuri Logvinenko (68)
Utvisning Serikzhan Muzhikov (76)

Kosovo
2-0
Färöarna

1-0 Arber Zeneli (50)
2-0 Atdhe Nuhiu (55)

 

Malta
1-1
Azerbajdzjan

1-0 Andrei Agius (straff, 10)

1-1 Tamkin Xəlilzadə (26)

Tisdag 11 september 2018
San Marino
0-3
Luxemburg

 

0-1 Maxime Chanot (9)
0-2 Aurelien Joachim (45)
0-3 Danel Sinani (52)

Moldavien
0-0
Vitryssland

Torsdag 11 oktober 2018
Färöarna
20:45
Azerbajdzjan

Kosovo
20:45
Malta

Torsdag 11 oktober 2018
Vitryssland
20:45
Luxemburg

Moldavien
20:45
San Marino

Lördag 13 oktober 2018
Georgien
18:00
Andorra

Lettland
18:00
Kazakstan

Armenien
18:00
Gibraltar

Makedonien
20:45
Liechtenstein

Söndag 14 oktober 2018
Azerbajdzjan
18:00
Malta

Färöarna
18:00
Kosovo

Måndag 15 oktober 2018
Vitryssland
20:45
Moldavien

Luxemburg
20:45
San Marino

Tisdag 16 oktober 2018
Kazakstan
16:00
Andorra

Armenien
18:00
Makedonien

Lettland
20:45
Georgien

Gibraltar
20:45
Liechtenstein

Lördag 17 november 2018
Azerbajdzjan
18:00
Färöarna

Malta
18:00
Kosovo

Söndag 18 november 2018
Moldavien
18:00
Luxemburg

San Marino
18:00
Vitryssland

Måndag 19 november 2018
Andorra
18:00
Lettland

Georgien
18:00
Kazakstan

Makedonien
20:45
Gibraltar

Liechtenstein
20:45
Armenien

Tisdag 20 november 2018
Kosovo
20:45
Azerbajdzjan

Malta
20:45
Färöarna

 

Skytteliga

10.09.2018, 22:51

Bozhidar Kraev
Bulgarien
2
Christian Eriksen
Danmark
2
Egzijan Alioski
Makedonien
2
Stefan Johansen
Norge
2
Emre Akbaba
Turkiet
2
Stanislau Dragun
Vitryssland
2