ecst.se fotboll

4

omgångar

16

lag

12/32

matcher spelade

2018

Start: 13 januari 2018

Final: 4 februari 2018

Gruppspel
24 matcher

13-24 januari 2018

Kvartsfinaler
4 matcher

27-28 januari 2018

Semifinaler
2 matcher

31 januari 2018

Final
2 matcher

3-4 februari 2018

2018 African Nations Championship
Visa matchfakta

Final

Final
Söndag 4 februari 2018
-
20:00
-

Match om tredjepris
Lördag 3 februari 2018
-
20:00
-

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Onsdag 31 januari 2018
-
17:30
-

-
20:30
-

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Lördag 27 januari 2018
Vinnare grupp A
17:30
Tvåa grupp B

Vinnare grupp B
20:30
Tvåa grupp A

Söndag 28 januari 2018
Vinnare grupp C
17:30
Tvåa grupp D

Vinnare grupp D
20:30
Tvåa grupp C

 

Visa matchfakta

Gruppspel

19.01.2018, 22:27

Grupp 1
1
Marocko
2
2
0
0
7
- 1
6
6
2
Sudan
2
2
0
0
3
- 1
2
6
3
Guinea
2
0
0
2
2
- 5
-3
0
4
Mauretanien
2
0
0
2
0
- 5
-5
0
Grupp 2
1
Zambia
2
2
0
0
5
- 1
4
6
2
Namibia
2
2
0
0
2
- 0
2
6
3
Uganda
2
0
0
2
1
- 4
-3
0
4
Elfenbenskusten
2
0
0
2
0
- 3
-3
0
Grupp 3
1
Nigeria
2
1
1
0
1
- 0
1
4
2
Rwanda
2
1
1
0
1
- 0
1
4
3
Libyen
2
1
0
1
3
- 1
2
3
4
Ekvatorialguinea
2
0
0
2
0
- 4
-4
0
Grupp 4
1
Kongo-Brazzaville
1
1
0
0
1
- 0
1
3
2
Angola
1
0
1
0
0
- 0
0
1
3
Burkina Faso
1
0
1
0
0
- 0
0
1
4
Kamerun
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
Match 1:2
Lördag 13 januari 2018
Marocko
4-0
Mauretanien

Söndag 14 januari 2018
Guinea
1-2
Sudan

Elfenbenskusten
0-1
Namibia

Zambia
3-1
Uganda

Måndag 15 januari 2018
Libyen
3-0
Ekvatorialguinea

1-0 Saleh Al Taher (12)
2-0 Saleh Al Taher (17)
3-0 Zakaria Al Harash (87)

 

Nigeria
0-0
Rwanda

Tisdag 16 januari 2018
Angola
0-0
Burkina Faso

Kamerun
0-1
Kongo-Brazzaville

 

0-1 Junior Makiese (straff, 73)

Onsdag 17 januari 2018
Marocko
3-1
Guinea

1-0 Ayoub El Kaabi (27)
2-1 Ayoub El Kaabi (64)
3-1 Ayoub El Kaabi (68)

1-1 Saidouba Camara (28)

Sudan
1-0
Mauretanien

1-0 Walaa Eldin (30)

 

Torsdag 18 januari 2018
Elfenbenskusten
0-2
Zambia

 

0-1 Augustine Mulenga (8)
0-2 Augustine Mulenga (73)

Uganda
0-1
Namibia

Utvisning Timothy Awanyi (77)

0-1 Panduleni Nekundi (90+2)

Fredag 19 januari 2018
Libyen
0-1
Nigeria

 

0-1 Sunday Faleye (79)

Rwanda
1-0
Ekvatorialguinea

1-0 Thierry Manzi (67)

 

Lördag 20 januari 2018
Angola
17:30
Kamerun

Kongo-Brazzaville
20:30
Burkina Faso

Söndag 21 januari 2018
Sudan
20:00
Marocko

Mauretanien
20:00
Guinea

Måndag 22 januari 2018
Uganda
20:00
Elfenbenskusten

Namibia
20:00
Zambia

Tisdag 23 januari 2018
Rwanda
20:00
Libyen

Ekvatorialguinea
20:00
Nigeria

Onsdag 24 januari 2018
Kongo-Brazzaville
20:00
Angola

Burkina Faso
20:00
Kamerun

 

Skytteliga

-