ecst.se fotboll

3

omgångar

45

lag

88/88

matcher spelade

2017-18

Start: 12 mars 2015

Slut: 27 mars 2018

Första omgången
2x5 matcher

2-7 juni 2016

Andra omgången
2x3 matcher

6 september-11 oktober 2016

Tredje omgången
72 matcher

28 mars 2017-27 mars 2018

 

 

2019 Asian Cup

Direktkvalificerade

Visa matchfakta

Tredje omgången

27.03.2018, 23:46

Grupp A
1
Kirgisistan
6
4
1
1
14
- 8
6
13
2
Indien
6
4
1
1
11
- 5
6
13
3
Myanmar
6
2
2
2
10
- 10
0
8
4
Macao
6
0
0
6
4
- 16
-12
0
Grupp B
1
Libanon
6
5
1
0
14
- 4
10
16
2
Nordkorea
6
3
2
1
13
- 10
3
11
3
Hong Kong
6
1
2
3
4
- 7
-3
5
4
Malaysia
6
0
1
5
5
- 15
-10
1
Grupp C
1
Jordanien
6
3
3
0
16
- 5
11
12
2
Vietnam
6
2
4
0
9
- 3
6
10
3
Afganistan
6
1
3
2
7
- 10
-3
6
4
Kambodja
6
1
0
5
3
- 17
-14
3
Grupp D
1
Oman
6
5
0
1
28
- 5
23
15
2
Palestina
6
5
0
1
25
- 3
22
15
3
Madiverna
6
2
0
4
11
- 19
-8
6
4
Bhutan
6
0
0
6
2
- 39
-37
0
Grupp E
1
Bahrain
6
4
1
1
15
- 3
12
13
2
Turkmenistan
6
3
1
2
9
- 10
-1
10
3
Taiwan
6
3
0
3
7
- 12
-5
9
4
Singapore
6
0
2
4
3
- 9
-6
2
Grupp F
1
Filippinerna
6
3
3
0
13
- 8
5
12
2
Jemen
6
2
4
0
7
- 5
2
10
3
Tadzjikistan
6
2
1
3
10
- 9
1
7
4
Nepal
6
0
2
4
3
- 11
-8
2
Söndag 26 mars 2017
Taiwan
1-3
Turkmenistan

Tisdag 28 mars 2017
Myanmar
0-1
Indien

Filippinerna
4-1
Nepal

Kirgisistan
1-0
Macao

Afganistan
1-1
Vietnam

Libanon
2-0
Hong Kong

Oman
14-0
Bhutan

Jemen
2-1
Tadzjikistan

Bahrain
0-0
Singapore

Maldiverna
0-3
Palestina

Jordanien
7-0
Palestina

Lördag 10 juni 2017
Singapore
1-2
Taiwan

1-0 Hariss Harun (6)

1-1 Yuan Chen Xavier Tsan (30)
1-2 Chen Chao-an (60)

Tisdag 13 juni 2017
Nepal
0-0
Jemen

Publik 700

Macao
0-4
Myanmar

 

0-1 Aung Si Thu (4)
0-2 Kyaw Ko Ko (30)
0-3 Aung Si Thu (61)
0-4 Min Min Thu (74)

Publik 1 200

Kambodja
1-0
Afganistan

1-0 Prak Mony Udom (60)

 

Publik 40 000

Hong Kong
1-1
Nordkorea

1-0 Chun Lok Tan (45+1)

1-1 Yu-Song Kim (46)

Publik 8 194

Vietnam
0-0
Jordanien

Publik 12 000

Bhutan
0-2
Maldiverna

 

0-1 Ali Fasir (straff, 42)
0-2 Ahmed Abdulla (74)

Publik 7 600

Turkmenistan
1-2
Bahrain

1-2 Myrat Yagsyyew (86)

0-1 Mohamed Al Romaihi (55)
0-2 Abdulla Abdo Omar (80)

Publik 9 500

Malaysia
1-2
Libanon

1-0 Mahalli (43)

1-1 Rabih Ataya (80)
1-2 Rabih Ataya (90+4)

Publik 6 850

Indien
1-0
Kirgisistan

1-0 Sunil Chhetri (69)

 

Publik 6 213

Tadzjikistan
3-4
Filippinerna

1-3 Parvizchon Umarbaev (straff, 57)
2-3 Dilshod Vasiev (61)
3-4 Manuchekhr Dzhalilov (90)

0-1 James Younghusband (27)
0-2 Javier Patiño (41)
0-3 Javier Patiño (48)
2-4 Daisuke Sato (79)

Publik 15 000

Palestina
2-1
Oman

1-0 Jonathan Cantillana 14) 2-0 Yaser Islame (21)

2-1 Ahmed Mubarak (45)

Publik 11 000

Tisdag 5 september 2017
Nordkorea
2-2
Libanon

1-0 Yu-Song Kim (23)
2-1 Yong-Jik Ri (87)

1-1 Nour Mansour (47)
Utvisning Maher Sabra (90+2)
2-2 Hassan Maatouk (90+4)

Publik 31 000

Nepal
1-2
Tadzjikistan

1-2 Bimal Magar (61)

0-1 Manuchekhr Dzhalilov (25)
0-2 Dilshod Vasiev (30)

Publik 1 200

Macao
0-2
Indien

 

0-1 Balwant Singh (57)
0-2 Balwant Singh (82)

Publik 600

Kambodja
1-2
Vietnam

1-1 Chan Vathanaka (10)

0-1 Nguyen Van Quyet (4)
1-2 Nguyen Quang Hai (81)

Singapore
1-1
Turkmenistan

1-0 Shakir Hamzah (63)

1-1 Altymurad Annadurdiyev (82)

Filippinerna
2-2
Jemen

1-1 Philip Younghusband (30)
2-2 James Younghusband (71)

0-1 Mudir Abdurabu (28)
1-2 Abdulwasea Al Matari (56)

Bhutan
0-2
Palestina

 

0-1 Yashir Pinto (51)
0-2 Abdallatif Al Bahdari (90+5)

Malaysia
1-1
Hong Kong

1-1 Mohd Syazwan (57)

0-1 Sandro (53)

Oman
5-0
Maldiverna

1-0 Mohsin Al Khaldi (5)
2-0 Khalid Khalifa Al Hajri (58)
3-0 Salah Al-Yahyaei (68)
4-0 Jameel Al Yahmadi (86)
5-0 Sami Al Hasani (88)

 

Bahrain
5-0
Taiwan

1-0 Kamil Al Aswad (11)
2-0 Ali Madan (45+4)
3-0 Mahdi Abd Al Jabar
4-0 Abdulla Yusuf Helal
5-0 Mahdi Abd Al Jabar

 

Publik 362

Jordanien
4-1
Afganistan

1-0 Saeed Al Murjan (24)
2-0 Odai Al Saify (32)
3-0 Yasen Al Bakhet (straff, 45)
4-1 Hamza Al Dardoor (89)

3-1 Zubayr Amiri (72)

Kirgisistan
Inst
Myanmar

Tisdag 10 oktober 2017
Afganistan
3-3
Jordanien

Taiwan
2-1
Bahrain

Myanmar
2-2
Kirgisistan

Turkmenistan
2-1
Singapore

Hong Kong
2-0
Malaysia

Vietnam
5-0
Kambodja

Tadzjikistan
3-0
Nepal

Palestina
10-0
Bhutan

Libanon
5-0
Nordkorea

Jemen
1-1
Filippinerna

Maldiverna
1-3
Oman

Onsdag 11 oktober 2017
Indien
4-1
Macao

Fredag 10 november 2017
Nordkorea
4-1
Malaysia

1-0 Pak Kwang-Ryong (straff, 12)
2-0 Kim Yu-Song (42)
3-0 Kim Yong-Il (48)
4-0 Jong Il-Gwan (59)

4-1 Muhamad Safawi (67)

Publik 287

Måndag 13 november 2017
Malaysia
1-4
Nordkorea

1-4 Muhamad Safawi (85)

0-1 Kim Yu-Song (15)
0-2 Kim Yu-Song (20)
0-3 Kim Yu-Song (44)
0-4 Pak Kwang-Ryong (79)

Publik 504

Tisdag 14 november 2017
Nepal
0-0
Filippinerna

Turkmenistan
2-1
Taiwan

1-0 Myrat Ýagşyýew (21)
2-0 Altymurad Annadurdiyev (39)

2-1 Chen Po-liang (straff, 88)

Tadzjikistan
0-0
Jemen

Macao
3-4
Kirgisistan

1-3 Chan Pak Chun (73)
2-3 Niki (straff, 80)
3-4 Carlinhos Leonel (87)

0-1 Kursanbek Sheratov (straff, 25)
0-2 Vitalij Lux (36)
0-3 Anton Zemlianukhin (55)
2-4 Mirlan Murzaev (84)

Kambodja
0-1
Jordanien

 

0-1 Monther Abu Amara (17)

Singapore
0-3
Bahrain

 

0-1 Mahdi Abd Al Jabar (63)
0-2 Jamal Rashed (81)
0-3 Abu Baker Adam (85)

Hong Kong
0-1
Libanon

 

0-1Hassan Maatouk (straff, 43)

Vietnam
0-0
Afganistan

Bhutan
2-4
Oman

1-1 Karma Tshering (59)
2-4 Chencho Gyeltshen (90)

0-1 Sami Al Hasani (50)
1-2 Raed Ibrahim Saleh (76)
1-3 Raed Ibrahim Saleh (87)
1-4 Raed Ibrahim Saleh (90)

Palestina
8-1
Maldiverna

1-0 Mahmoud Yousef (5)
2-0 Haitam Dheeb (15)
3-0 Sameh Maraaba (29)
4-0 Mahmoud Yousef (32)
5-1 Sameh Maraaba (53)
6-1 Ismail Al Amour (55)
7-1 Thaer Jboor (56)
8-1 Ismail Al Amour (69)

4-1 Ismail Easa (51)

Indien
2-2
Myanmar

1-1 Sunil Chhetri (straff, 13)
2-2 Jeje Lalpekhlua (69)

0-1 Yan Naing Oo (1)
1-2 Kyaw Ko Ko (19)

Krigizistan
5-1
Myanmar

1-0 Islam Shamshiev (2)
2-0 Anton Zemlianukhin (5)
3-0 Anton Zemlianukhin (63)
4-0 Vitalij Lux (74)
5-1 Bekzhan Sagynbaev (87)

4-1 Kyaw Ko Ko (83)

Nordkorea
2-0
Hong Kong

1-0 Jong Il-Gwan (20)
2-0 Pak Kwang-Ryong (24)

Taiwan
1-0
Singapore

1-0 Chen Po-liang (37)

Myanmar
1-0
Macao

1-0 Kyi Lin (74)

Filippinerna
2-1
Tadzjikistan

1-1 Kevin Ingreso (74)
2-1 Philip Younghusband (straff, 90+1)

0-1 Akhtam Nazarov (64)

Kirgizistan
2-1
Indien

1-0 Anton Zemlianukhin (2)
2-0 Mirlan Murzaev (72)

2-1 Jeje Lalpekhula (87)

Afganistan
2-1
Kambodja

1-0 Mustafa Azadzoy (26)
2-0 Jabar Sharza (45)

2-1 Khuon Laboravy (69)

Libanon
2-1
Malaysia

1-0 Hassan Maatouk (straff, 18)
2-1 Hilal El-Helwe (90+4)

1-1 Muhammad Syafiq (72)

Jordanien
1-1
Vietnam

1-1

0-1 Nguyễn Công Phượng (24)

Oman
1-0
Palestina

1-0 Khalid Khalifa Al Hajri (88)

Jemen
2-1
Nepal

1-0 Abdulwasea Al Matari (24)

1-1 Nawayug Shrestha (45)

Bahrain
4-0
Turkmenistan

1-0 Abdulla Yusuf Helal (12)
2-0 Abdulla Yusuf Helal (24)
3-0 Sayed Reda Issa (64)
4-0 Ahmed Abdulla Ali (67)

 

Maldiverna
7-0
Bhutan

 

Visa matchfakta

Andra omgången

11.10.2016, 23:59

Match 2:2
Tisdag 6 september 2016
Bangladesh
0-0
Bhutan

Maldiverna
4-0
Laos

Lördag 8 oktober 2016
Timor-Leste
1-2
Taiwan

Match 1:2
Måndag 10 oktober 2016
Bhutan
3-1
Bangladesh

Information Bhutan vidare med sammanlagt 3-1.

Tisdag 11 oktober 2016
Laos
1-1
Maldiverna

Information Maldiverna vidare med sammanlagt 5-1.

Taiwan
2-1
Timor-Leste

Information Taiwan vidare med sammanlagt 4-2.

 

Visa matchfakta

Första omgången

07.06.2016, 23:59

Match 2:2
Måndag 6 juni 2016
Timor-Leste
3-0
Malaysia

Information Malaysia vidare med sammanlagt 6-0.

Tisdag 7 juni 2016
Kambodja
2-0
Taiwan

Information Kambodja vidare med sammanlagt 4-2.

Indien
6-1
Laos

Information Indien vidare med sammanlagt 7-1.

Bangladesh
0-1
Tadzjikistan

Information Tadzjikistan vidare med sammanalgt 6-0.

Jemen
2-0
Maldiverna

Information Jemen vidare med sammanlagt 4-0.

Match 1:2
Torsdag 2 juni 2016
Taiwan
2-2
Kambodja

Laos
0-1
Indien

Malaysia
3-0
Timor-Leste

Tadzjikistan
5-0
Bangladesh

Maldiverna
0-2
Jemen

 

Skytteliga

11.10.2016, 23:59

-