ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 27 juni 2019
Slut: 27 maj 2020

213

lag

5+6

omgångar

110/519

matcher spelade

Förkval

2x7 matcher

27 juni 2019
Returer 2-4 juli 2019

Första kvalomgången

2x47 matcher

9-11 juli 2019
Returer 16-18 juli 2019

Andra kvalomgången

2x46 matcher

25 juli 2019
Returer 1 augusti 2019

Tredje kvalomgången

2x36 matcher

8 augusti 2019
Returer 9 augusti 2019

Fjärde kvalomgången

2x21 matcher

22 augusti 2019
Returer 29 augusti 2019

Gruppspel

144 matcher

19 september-12 december 2019

Åttondelsfinaler

2x16 matcher

20 februari 2020
Returer 27 februari 2020

Sjunde omgången

2x8 matcher

12 mars 2020
Returer 19 mars 2020

Kvartsfinaler

2x4 matcher

9 april 2020
Returer 16 april 2020

Semifinaler

2x2 matcher

30 april 2020
Returer 7 maj 2020

Final

1 match

27 maj 2020

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

Visa matchfakta

Åttondelsfinaler

Visa matchfakta

Gruppspel

Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp E
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp F
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp G
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp H
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp I
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp J
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp K
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp L
1
-
2
-
3
-
4
-

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

Match 2:2
Tisdag 30 juli 2019
Lincoln Red Imps
17 : 45
Ararat-Armenia

Sūduva
17 : 45
Tre Penne

F91 Dudelange
17 : 55
Shkendija

Feronikeli
18 : 00
Slovan Bratislava

Onsdag 31 juli 2019
Čukarički
20:45
Molde

Torsdag 1 augusti 2019
Astana
16:00
FC Santa Coloma

Ordabasy
16:00
Mladá Boleslav

Kairat
16:30
Hapoel Be'er Sheva

Viitorul
17:00
Royal Antwerp

Zorya
18:00
Budućnost

Universitatea Craiova
18:15
Honvéd

Riga
18:30
Piast Gliwice

Häcken
18:30
AZ

Levski Sofia
18:30
AEK Larnaca

Debrecen
18:30
Torino

Sheriff
19:00
Partizani Tirana

19:00
Luzern

AEL
19:00
Aris

Liepāja
19:00
IFK Norrköping

Malmö FF
19:00
Domžale

Vaduz
19:00
Fehérvár

Neftçi
19:00
Arsenal Tula

KuPS
19:00
Legia Warszawa

Dinamo Tbilisi
19:00
Qəbələ

Zrinjski
19:00
Utrecht

Atromitos
19:00
DAC

Jablonec
19:00
Pyunik

Maccabi Haifa
19:00
Strasbourg

Apollon
19:00
Shamrock Rovers

Ludogorets
19:30
Valur

Brøndby
19:30
Lechia Gdańsk

Esbjerg
19:45
Shakhtyor

Olimpija
20:00
Yeni Malatyaspor

Progrès Niederkorn
20:00
Rangers

Gzira United
20:00
Ventspils

Eintracht Frankfurt
20:30
Flora

Sturm Graz
20:30
Haugesund

FCSB
20:30
Alashkert

Linfield
20:45
HB

Osijek
20:45
CSKA Sofia

Aberdeen
20:45
Chikhura

Spartak Trnava
20:45
Lokomotiv Plovdiv

Crusaders
21:00
Wolverhampton Wanderers

Vitória Guimarães
21:00
Jeunesse d'Esch

Partizan
21:00
Connah's Quay

Stjarnan
21:15
Espanyol

Match 1:2
Tisdag 23 juli 2019
Ararat-Armenia
17 : 00
Lincoln Red Imps

HB
17 : 45
Linfield

Shkendija
17 : 55
F91 Dudelange

FC Santa Coloma
20 : 00
Astana

Tre Penne
20 : 30
Sūduva

Onsdag 24 juli 2019
Slovan Bratislava
18 : 00
Feronikeli

Torsdag 25 juli 2019
Pyunik
15:30
Jablonec

Ventspils
16:45
Gzira United

Qəbələ
17:00
Dinamo Tbilisi

Partizani Tirana
17:30
Sheriff

AEK Larnaca
17:30
Levski Sofia

Chikhura
18:00
Aberdeen

Arsenal Tula
18:30
Neftçi

Utrecht
18:30
Zrinjski

Honvéd
18:55
Universitatea Craiova

Haugesund
19:00
Sturm Graz

Lechia Gdańsk
19:00
Brøndby

Molde
19:00
Čukarički

Yeni Malatyaspor
19:00
Olimpija

Mladá Boleslav
19:00
Ordabasy

Flora
19:00
Eintracht Frankfurt

Alashkert
19:00
FCSB

Shakhtyor Soligorsk
19:00
Esbjerg

CSKA Sofia
19:30
Osijek

Hapoel Be'er Sheva
19:30
Kairat

Lokomotiv Plovdiv
19:30
Spartak Trnava

Connah's Quay
19:30
Partizan

Piast Gliwice
20:00
Riga

IFK Norrköping
20:00
Liepāja

Fehérvár
20:00
Vaduz

Jeunesse d'Esch
20:00
Vitória Guimarães

Luzern
20:15

Aris
20:30
AEL

AZ
20:30
Häcken

DAC
20:30
Atromitos

Royal Antwerp
20:45
Viitorul

Domžale
20:45
Malmö FF

Rangers
20:45
Progrès Niederkorn

Budućnost
20:45
Zorya

Strasbourg
20:45
Maccabi Haifa

Wolverhampton Wanderers
20:45
Crusaders

Valur
21:00
Ludogorets

Torino
21:00
Debrecen

Legia Warszawa
21:00
KuPS

Espanyol
21:00
Stjarnan

Shamrock Rovers
21:00
Apollon

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

18.07.2019, 23:37

Match 2:2
Tisdag 16 juli 2019
Banants
0-5
Čukarički

 

0-1 Luka Stojanović (3)
0-2 Slobodan Tedić (31)
0-3 Luka Luković (50)
0-4 Veljko Birmančević (71)
0-5 Luka Stojanović (76)

Information Čukarički vidare med sammanlagt 8-0.

0-0
Riteriai

Information KÍ vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

OFK Titograd
0-0
CSKA Sofia

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

Onsdag 17 juli 2019
Chikhura
2-1
Fola Esch

1-0 Rati Ardazishvili (24)
2-0 Mikheil Sardalishvili (73)

Utvisning Veldin Muharemović (32)
2-1 Dejvid Sinani (straff, 89)

Information Chikhura vidare med sammanlagt 4-2.

Torsdag 18 juli 2019
Tobol
1-1
Jeunesse d'Esch

1-0 Halim Meddour (självmål, 22)

1-1 Mehmet Arslan (straff, 59)

Information Jeunesse d'Esch vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Kairat
2-1
Široki Brijeg

1-1 Ramzan Orazov (90+2)
2-1 Islambek Kuat (90+3)

0-1 Draen Bagarić (straff, 90)

Information Kairat vidare med sammanlagt 4-2.

Makedonija GjP
0-3
Alashkert

 

0-1 Uro Nenadović (21)
0-2 Thiago Galvão (68)
0-3 Taron Voskanyan (74)

Information Alashkert vidare med sammanlagt 6-1.

Teuta Durrës
1-0
Ventspils

1-0 Sheriff Kallaku (48)

 

Information Ventspils vidare med sammanlagt 1-0.

Inter Turku
2-0
Brøndby

1-0 Niko Markkula (52)
2-0 Filip Valenčič (56)

 

Information Brøndby vidare med sammanlagt 4-3.

RoPS
1-2
Aberdeen

1-0 Tarik Kada (2)

1-1 Sam Cosgrove (straff, 26)
1-2 Lewis Ferguson (90+4)

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Minsk
1-2
Liepāja

1-2 Valentins Raļkevičs (självmål, 90)

0-1 Dan Spătaru (10)
0-2 Dodo (71)

Information Liepāja vidare med sammanlagt 3-2.

FCI Levadia
3-2 f
Stjarnan

1-0 Evgeny Osipov (17)
2-1 Evgeny Osipov (89)
3-1 Dmitri Kruglov (straff, 105)

1-1 Thorsteinn Ragnarsson (25)
3-2 Brynjar Guðjónsson (120+3)

Information Stjarnan vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Rīgas FS
0-2
Olimpija

 

0-1 Endri Çekiçi (45+1)
0-2 Stefan Savić (90+2)

Information Olimpija vidare med sammanlagt 4-3.

Levski Sofia
2-0
Ružomberok

1-0 Davide Mariani (33)
2-0 Deni Alar (90)

 

Information Levski Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

Vaduz
2-1
Breidablik

1-0 Mohamed Coulibaly (56) 2-0 Dominik Schwizer (78)

2-1 Höskulder Gunnlaugsson (90+3)

Information Vaduz vidare med sammanlagt 2-1.

Apollon
4-0
Kauno Žalgiris

1-0 Emilio Zelaya (5)
2-0 Emilio Zelaya (straff, 43)
3-0 Emilio Zelaya (straff, 60)
4-0 Attila Szalai (83)

 

Information Apollon vidare med sammanlagt 6-0.

Universitatea Craiova
3-2
Səbail

1-0 Alexandru Cicâldău (28)
2-0 Bogdan Vătăjelu (54)
3-2 Carlos Fortes (90)

2-1 Agbala Ramazanov (67)
2-2 Dylan Duventru (69)

Information Universitatea Craiova vidare med sammanlagt 6-4.

Petrocub
0-1
AEK Larnaca

 

0-1 Jean Luc Assoubre (90+2)

Information AEK Larnaca vidare med sammanlagt 2-0.

Torpedo Kutaisi
0-2
Ordabasy

 

0-1 Mirzad Mehanovič (81) 0-2 Ziguy Badibanga (90+4)

Information Ordabasy vidare med sammanlagt 3-0.

Zrinjski
3-0
Akademija Pandev

1-0 Stania Mandić (50)
2-0 Miljan Govedarica (79)
3-0 Renato Gojković (90+2)

 

Information Zrinjski vidare med sammanlagt 6-0.

Žalgiris
1-1
Honvéd

1-0 L Antal (18)

1-1 Djordje Kamber (62)

Information Honvéd vidare med sammanlagt 4-2.

Milsami
1-2
FCSB

1-2 Vadim Bolohan (47)

0-1 Cristian Dumitru (4)
0-2 Razvan Oaidă (42)

Information FCSB vidare med sammanlagt 4-1.

Neftçi
6-0
Speranţa Nisporeni

1-0 Vangelis Platelas (18)
2-0 Emin Mahmudov (straff, 24)
3-0 Vangelis Platelas (40)
4-0 Dario da Silva (42)
5-0 Steven Joseph-Monrose (67)
6-0 İsmayil Zülfüqarlı (78)

 

Information Neftçi vidare med sammanlagt 9-0.

Hapoel Be'er Sheva
1-0
Laçi

1-0 Naor Sabag (69)

 

Information Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 2-1.

Haugesund
5-1
Barry Town United / Cliftonville

1-0 Kristoffer Velde (5)
2-1 Martin Samuelsen (36)
3-0 Ibrahima Koné (45+2)
4-1 Bruno Leite (52)
5-1 Kristoffer Velde (68)

1-1 Conor McMenamin (17)

Information Haugesund vidare med sammanlagt 6-1.

Cracovia Kraków
2-2
DAC

1-0 Rafael Lopes (2)
2-2 Filip Piszczek (120)

1-1 Connor Ronan (47)
1-2 Eric Ramirez (94)

Information DAC vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Engordany
0-1
Dinamo Tbilisi

 

0-1 Abdel Medioub (81)

Information Dinamo Tbilisi vidare med sammanlagt 7-0.

Progrès Niederkorn
1-2
Cork City

1-2 Issa Bah (68)

0-1 Garry Buckley (3)
0-2 Conor McCarthy (47)

Information Progrès Niederkorn vidare med sammanlagt 3-2.

Hajduk Split
1-3
Gzira United

1-0 Bassel Jradi (7)

1-1 Jefferson (57)
1-2 Hamed Koné (69)
1-3 Hamed Koné (90+7)

Information Gzira United vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

IFK Norrköping
2-1
St Patrick's Athl.

1-0 Jordan Larsson (37)
2-1 Kalle Holmberg (86)

1-1 Conor Clifford (72)
Utvisning Ciaran Kelly (89)

Information IFK Norrköping vidare med sammanlagt 4-1.

B36
2-3
Crusaders

1-2 Hugin Samuelsen (37)
2-2 Lukasz Cieslewicz (51)

0-1 Jordan Forsythe (3)
0-2 Paul Heatley (28)
2-3 Paul Heatley (68)

Information Crusaders vidare med sammanlagt 5-2.

Kukësi
1-1
Debrecen

1-0 Valon Ethemi (17)

1-1 Csaba Szatmári (58)

Information Debrecen vidare med sammanlagt 4-1.

Hibernians
0-1
Shakhtyor Soligorsk

Utvisning Ferdinando Apap (73)

Utvisning Aleksandr Selyava (33)
0-1 Mykyta Tatarkov (65)

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 2-0.

Shkupi
1-2
Pyunik

1-2 Marin Jurina (82)
Utvisning Serginho (86)

0-1 Artak Yedigaryan (7)
0-2 Artur Miranyan (31)

Information Pyunik vidare med sammanlagt 5-4.

Vitebsk
1-1
KuPS

1-0 Artem Stargorodskiy (27)

1-1 Babacar Diallo (53)

Information KuPS vidare med sammanlagt 3-1.

Rangers
6-0
St Joseph's

1-0 Joe Aribo (3)
2-0 Alfredo Morelos (45)
3-0 Alfredo Morelos (straff, 57)
4-0 Alfredo Morelos (66)
5-0 Jermain Defoe (77)
6-0 Jermain Defoe (86)

 

Information Rangers vidare med sammanlagt 10-0.

Vidi
0-0
Zeta

 

Utvisning Đorde Vukčević

Information Vidi vidare med sammanlagt 5-1.

Mura
2-3
Maccabi Haifa

1-0 Luka Bobičanec (6)
2-3 Jon Šporn (81)

1-1 Muhamed Awad (32)
1-2 Yuval Ashkenazi (35)
1-3 Yuval Ashkenazi (76)

Information Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 5-2.

Spartak Trnava
*2-0 f
Radnik Bijeljina

1-0 Alex Sobczyk (10)
2-0 Kristian Mihálek (87)
Utvisning Bogdan Mitrea (108)

 

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Domžale
1-0
Balzan

1-0 Slobodan Vuk (21)

 

Information Domžale vidare med sammanlagt 5-3.

Budućnost
4-1
Trans

1-0 Milos Vučić (3)
2-1 Dusan Bakić (49)
3-1 Mihailo Perović (56)
4-1 Dejan Zarubica (79)

1-1 Eduard Golovljov (39)

Information Budućnost vidare med sammanlagt 6-1.

Ballymena United / NSÍ
0-4
Malmö FF

 

0-1 Behrang Safari (27)
0-2 Guillermo Molins (52)
0-3 Erdal Rakip (68)
0-4 Romain Gall (straff, 79)

Information Malmö FF vidare med sammanlagt 11-0.

Kilmarnock
0-2
Connah's Quay

Utvisning Stuart Findlay (79)

0-1 Callum Morris (50)
0-2 Callum Morris (straff, 79)
Utvisning Ryan Wignall (85)

Information Connah's Quay vidare med sammanlagt 3-2.

Radnički Niš
2-2
Flora

1-0 Stefan Mihajlović (68)
2-1 Nikola Čumić (84)

1-1 Henrik Pürg (80)
2-2 Mark Lepik (90+3)

Information Flora vidare med sammanlagt 4-2.

Shamrock Rovers
2-1
Brann

1-1 Jack Byrne (76)
2-1 Gary O'Neil (87)

0-1 Daouda Bamba (57)

Information Shamrock Rovers vidare med sammanlagt 4-3.

KR
0-0
Molde

Information Molde vidare med sammanlagt 7-1.

Legia Warszawa
3-0
Europa

1-0 Carlitos López (7)
2-0 Sandro Kulenovic (13)
3-0 Carlitos López (60)

Utvisning Sergio Sánchez (54)

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 3-0.

Match 1:2
Tisdag 9 juli 2019
St Joseph's
0-4
Rangers

Gzira United
0-2
Hajduk Split

CSKA Sofia
4-0
OFK Titograd

Onsdag 10 juli 2019
Jeuness d'Esch
0-0
Tobol

Torsdag 11 juli 2019
Pyunik
3-3
Shkupi

Ordabasy
1-0
Torpedo Kutaisi

Ventspils
3-0
Teuta Durrës

Alashkert
3-1
Makedonija GjP

Laçi
1-1
Hapoel Be'er Sheva

Trans
0-2
Budućnost

AEK Larnaca
1-0
Petrocub

Səbail
2-3
Universitatea Craiova

Flora
2-0
Radnički Niš

KuPS
2-0
Vitebsk

Balzan
3-4
Domžale

Riteriai
1-1
KÍ / Tre Fiori

Ružomberok
0-2
Levski Sofia

Radnik Bijeljina
2-0
Spartak Trnava

Kauno Žalgiris
0-2
Apollon

Liepāja
1-1
Dinamo Minsk

Malmö FF
7-0
Ballymena United / NSÍ

Maccabi Haifa
2-0
Mura

Crusaders
2-0
B36

Dinamo Tbilisi
6-0
La Fiorita / Engordany

Debrecen
3-0
Kukësi

Akademija Pandev
0-3
Zrinjski

Brøndby
4-1
Inter Turku

Brann
2-2
Shamrock Rovers

Shakhtyor
1-0
Hibernians

Molde
7-1
KR

Speranţa Nisporeni
0-3
Neftçi

Fola Esch
1-2
Chikhura

Olimpija
2-3
Rīgas FS

Connah's Quay
1-2
Kilmarnock

Zeta
1-5
Vidi

Europa
0-0
Legia Warszawa

FCSB
2-0
Milsami

Čukarički
3-0
Banants

DAC
1-1
Cracovia Kraków

Cliftonville
0-1
Haugesund

St Patrick's Athl.
0-2
IFK Norrköping

Aberdeen
2-1
RoPS

Cork City
0-2
Progrès Niederkorn / Cardiff MU

Honvéd
3-1
Žalgiris

Široki Brijeg
1-2
Kairat

Breidablik
0-0
Vaduz

Stjarnan
2-1
FCI Levadia

 

Visa matchfakta

Förkval

04.07.2019, 23:06

Match 2:2
Tisdag 2 juli 2019
St Joseph's
2-0
Prishtina

Information St Joseph's vidare med sammanlagt 3-1.

Torsdag 4 juli 2019
Cardiff MU
2-1
Progrès Niederkorn

1-0 Jordan Lam (2)
2-0 Dylan Rees (straff, 67)

2-1 Mayron De Almeida (73)

Information Progrès Niederkorn vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Engordany
2-1
La Fiorita

1-0 Nikola Zugić (17)
2-1 Marco Gasperoni (självmål, 84)

1-1 Jesús Coca (självmål, 78)

Information Engordany vidare med sammanlagt 3-1.

NSÍ
0-0
Ballymena United

Information Ballymena United vidare med sammanlagt 2-0.

Europa
4-0
Sant Julià

1-0 Adrián Gallardo (38)
2-0 Andre Barr (48)
3-0 Liam Walker (78)
4-0 Juampe Rico (90+2)

Utvisning Jonny (83)

Information Europa vidare med sammanlagt 6-3.

Tre Fiori
0-4

 

0-1 Joannes Bjartalíð (straff, 29)
0-2 Jonn Johannesen (32)
0-3 Patrik Johannesen (45)
0-4 Joannes Danielsen (75)

Information KÍ vidare med sammanlagt 9-1.

Cliftonville
4-0
Barry Town United

1-0 Conor McMenamin (25)
2-0 Joe Gormley (43)
3-0 Conor McDermott (82)
4-0 Rory Donnelly (84)

 

Information Cliftonville vidare med sammanlagt 4-0.

Match 1:2
Torsdag 27 juni 2019
Progrès Niederkorn
1-0
Cardiff MU

Barry Town United
0-0
Cliftonville

Sant Julià
3-2
Europa

6-1
Tre Fiori

La Fiorita
0-1
Engordany

Ballymena United
2-0
NSÍ

Prishtina
1-1
St Joseph's

 

Skytteliga

-