ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 26 juni 2018
Slut: 29 maj 2019

213

lag

5+6

omgångar

316/472

matcher spelade

4 638

publiksnitt

Förkval

2x7 matcher

26-28 juni 2018
Returer 5 juli 2018

Första kvalomgången

2x48 matcher

10-12 juli 2018
Returer 17-19 juli 2018

Andra kvalomgången

2x46 matcher

26 juli 2018
Returer 2 augusti 2018

Tredje kvalomgången

2x36 matcher

9 augusti 2018
Returer 16 augusti 2018

Fjärde kvalomgången

2x21 matcher

23 augusti 2018
Returer 30 augusti 2018

Gruppspel

96 matcher

20 september-13 december 2018

1/16-finaler

2x16 matcher

14 februari 2019
Returer 21 februari 2019

1/8-finaler

2x8 matcher

7 mars 2019
Returer 14 mars 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

11 april 2019
Returer 18 april 2019

Semifinaler

2x2 matcher

2 maj 2019
Returer 9 maj 2019

Final

1 match

29 maj 2019

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

1/8-finaler

Visa matchfakta

1/16-finaler

Visa matchfakta

Gruppspel

Grupp A
1
Cypern AEK
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Tyskland Bayer Leverkusen
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Bulgarien Ludogorets
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Schweiz Zürich
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp B
1
Skottland Celtic
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Tyskland RB Leipzig
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Norge Rosenborg
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Österrike Salzburg
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp C
1
Frankrike Girondins Bordeaux
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Danmark FC København
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Tjeckien Slavia Praha
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Ryssland Zenit Sankt-Petersburg
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp D
1
Belgien Anderlecht
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Kroatien Dinamo Zagreb
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Turkiet Fenerbahçe
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Slovakien Spartak Trnava
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp A
1
England Arsenal
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Azerbajdzjan Qarabağ
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Portugal Sporting CP
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Ukraina Vorskla Poltava
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp B
1
Luxemburg F91 Dudelange
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Italien Milan
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Grekland Olympiakos
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Spanien Real Betis
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp C
1
Skottland Rangers
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Österrike Rapid Wien
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Ryssland Spartak Moskva
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Spanien Villarreal
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp D
1
Cypern Apollon
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Tyskland Eintracht Frankfurt
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Italien Lazio
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Frankrike Olympique Marseille
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp A
1
Turkiet Beşiktaş
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Belgien Genk
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Sverige Malmö FF
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Norge Sarpsborg 08
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp B
1
Turkiet Akhisarspor
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Ryssland FK Krasnodar
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Spanien Sevilla
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Belgien Standard Liège
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp C
1
Kazakstan Astana
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Ukraina Dynamo Kyiv
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Tjeckien Jablonec
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Frankrike Stade rennais
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Grupp D
1
Vitryssland BATE Borisov
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
England Chelsea
0
0
0
0
0
- 0
0
0
3
Grekland PAOK
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Ungern Vidi
0
0
0
0
0
- 0
0
0
Torsdag 20 september 2018
Villarreal
18 : 55
Rangers

Rapid Wien
18 : 55
Spartak Moskva

Sevilla
18 : 55
Standard Liège

Akhisarspor
18 : 55
FK Krasnodar

Olympique Marseille
18 : 55
Eintracht Frankfurt

Lazio
18 : 55
Apollon

Stade rennais
18 : 55
Jablonec

Dynamo Kyiv
18 : 55
Astana

Beşiktaş
18 : 55
Sarpsborg 08

Genk
18 : 55
Malmö FF

PAOK
18 : 55
Chelsea

Vidi
18 : 55
BATE Borisov

AEK
21 : 00
Zürich

Ludogorets
21 : 00
Bayer Leverkusen

RB Leipzig
21 : 00
Salzburg

Celtic
21 : 00
Rosenborg

Slavia Praha
21 : 00
Girondins Bordeaux

FC København
21 : 00
Zenit Sankt-Petersburg

Spartak Trnava
21 : 00
Anderlecht

Dinamo Zagreb
21 : 00
Fenerbahçe

Sporting CP
21 : 00
Qarabağ

Arsenal
21 : 00
Vorskla Poltava

F91 Dudelange
21 : 00
Milan

Olympiakos
21 : 00
Real Betis

Torsdag 4 oktober 2018
Astana
16 : 50
Stade rennais

Bayer Leverkusen
18 : 55
AEK

Zürich
18 : 55
Ludogorets

Rosenborg
18 : 55
RB Leipzig

Salzburg
18 : 55
Celtic

Girondins Bordeaux
18 : 55
FC København

Zenit Sankt-Petersburg
18 : 55
Slavia Praha

Fenerbahçe
18 : 55
Spartak Trnava

Anderlecht
18 : 55
Dinamo Zagreb

Vorskla Poltava
18 : 55
Sporting CP

Qarabağ
18 : 55
Arsenal

Real Betis
18 : 55
F91 Dudelange

Milan
18 : 55
Olympiakos

Spartak Moskva
21 : 00
Villarreal

Rangers
21 : 00
Rapid Wien

FK Krasnodar
21 : 00
Sevilla

Standard Liège
21 : 00
Akhisarspor

Apollon
21 : 00
Olympique Marseille

Eintracht Frankfurt
21 : 00
Lazio

Jablonec
21 : 00
Dynamo Kyiv

Malmö FF
21 : 00
Beşiktaş

Sarpsborg 08
21 : 00
Genk

BATE Borisov
21 : 00
PAOK

Chelsea
21 : 00
Vidi

Torsdag 25 oktober 2018
Zürich
18 : 55
Bayer Leverkusen

AEK
18 : 55
Ludogorets

Salzburg
18 : 55
Rosenborg

RB Leipzig
18 : 55
Celtic

Zenit Sankt-Petersburg
18 : 55
Girondins Bordeaux

FC København
18 : 55
Slavia Praha

Anderlecht
18 : 55
Fenerbahçe

Spartak Trnava
18 : 55
Dinamo Zagreb

Qarabağ
18 : 55
Vorskla Poltava

Sporting CP
18 : 55
Arsenal

Milan
18 : 55
Real Betis

F91 Dudelange
18 : 55
Olympiakos

Rangers
21 : 00
Spartak Moskva

Villarreal
21 : 00
Rapid Wien

Standard Liège
21 : 00
FK Krasnodar

Sevilla
21 : 00
Akhisarspor

Eintracht Frankfurt
21 : 00
Apollon

Olympique Marseille
21 : 00
Lazio

Jablonec
21 : 00
Astana

Stade rennais
21 : 00
Dynamo Kyiv

Sarpsborg 08
21 : 00
Malmö FF

Beşiktaş
21 : 00
Genk

Chelsea
21 : 00
BATE Borisov

PAOK
21 : 00
Vidi

Torsdag 8 november 2018
Fenerbahçe
16 : 50
Anderlecht

Astana
16 : 50
Jablonec

Spartak Moskva
18 : 55
Rangers

Rapid Wien
18 : 55
Villarreal

FK Krasnodar
18 : 55
Standard Liège

Akhisarspor
18 : 55
Sevilla

Apollon
18 : 55
Eintracht Frankfurt

Lazio
18 : 55
Olympique Marseille

Dynamo Kyiv
18 : 55
Stade rennais

Malmö FF
18 : 55
Sarpsborg 08

Genk
18 : 55
Beşiktaş

BATE Borisov
18 : 55
Chelsea

Vidi
18 : 55
PAOK

Bayer Leverkusen
21 : 00
Zürich

Ludogorets
21 : 00
AEK

Rosenborg
21 : 00
Salzburg

Celtic
21 : 00
RB Leipzig

Slavia Praha
21 : 00
FC København

Girondins Bordeaux
21 : 00
Zenit Sankt-Petersburg

Dinamo Zagreb
21 : 00
Spartak Trnava

Vorskla Poltava
21 : 00
Qarabağ

Arsenal
21 : 00
Sporting CP

Real Betis
21 : 00
Milan

Olympiakos
21 : 00
F91 Dudelange

Torsdag 29 november 2018
Spartak Moskva
16 : 50
Rapid Wien

Astana
16 : 50
Dynamo Kyiv

Zürich
18 : 55
AEK

Bayer Leverkusen
18 : 55
Ludogorets

Salzburg
18 : 55
RB Leipzig

Rosenborg
18 : 55
Celtic

Zenit Sankt-Petersburg
18 : 55
FC København

Girondins Bordeaux
18 : 55
Slavia Praha

Anderlecht
18 : 55
Spartak Trnava

Fenerbahçe
18 : 55
Dinamo Zagreb

Qarabağ
18 : 55
Sporting CP

Vorskla Poltava
18 : 55
Arsenal

Milan
18 : 55
F91 Dudelange

Real Betis
18 : 55
Olympiakos

FK Krasnodar
18 : 55
Akhisarspor

BATE Borisov
18 : 55
Vidi

Rangers
21 : 00
Villarreal

Standard Liège
21 : 00
Sevilla

Eintracht Frankfurt
21 : 00
Olympique Marseille

Apollon
21 : 00
Lazio

Jablonec
21 : 00
Stade rennais

Sarpsborg 08
21 : 00
Beşiktaş

Malmö FF
21 : 00
Genk

Chelsea
21 : 00
PAOK

Torsdag 13 december 2018
Villarreal
18 : 55
Spartak Moskva

Rapid Wien
18 : 55
Rangers

Sevilla
18 : 55
FK Krasnodar

Akhisarspor
18 : 55
Standard Liège

Olympique Marseille
18 : 55
Apollon

Lazio
18 : 55
Eintracht Frankfurt

Stade rennais
18 : 55
Astana

Dynamo Kyiv
18 : 55
Jablonec

Beşiktaş
18 : 55
Malmö FF

Genk
18 : 55
Sarpsborg 08

PAOK
18 : 55
BATE Borisov

Vidi
18 : 55
Chelsea

AEK
21 : 00
Bayer Leverkusen

Ludogorets
21 : 00
Zürich

RB Leipzig
21 : 00
Rosenborg

Celtic
21 : 00
Salzburg

FC København
21 : 00
Girondins Bordeaux

Slavia Praha
21 : 00
Zenit Sankt-Petersburg

Spartak Trnava
21 : 00
Fenerbahçe

Dinamo Zagreb
21 : 00
Anderlecht

Sporting CP
21 : 00
Vorskla Poltava

Arsenal
21 : 00
Qarabağ

F91 Dudelange
21 : 00
Real Betis

Olympiakos
21 : 00
Milan

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

30.08.2018, 23:40

Match 2:2
Torsdag 30 augusti 2018
Kazakstan Astana
*1-0 f
Cypern APOEL

1-0 Pedro Henrique (straff, 16)

 

Information Astana vidare med sammanalgt 1-1 och efter 2-1 på straffar.

Ryssland Ufa
1-1
Skottland Rangers

1-1 Dmitrij Sysuev (32)

0-1 Oviemuno Ejaria (9)
Utvisning Alfredo Morelos (38)
Utvisning John Flanagan (66)

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-1.

Cypern AEK
3-0
Slovakien Trenčín

1-0 Apostolis Giannou (1)
2-0 Acorán (36)
3-0 Apostolis Giannou (65)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 4-1.

Danmark FC København
*0-0 f
Italien Atalanta

Information FC København vidare med sammanalgt 0-0 och 4-3 på straffar.

Tyskland RB Leipzig
3-2
Ukraina Zorya

1-0 Timo Werner (7)
2-2 Jean Augustin (69)
3-2 Emil Forsberg (straff, 90)

1-1 Rafael Ratão (35)
1-2 Artem Gordienko (48)

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 3-2.

Bulgarien Ludogorets
4-0
Georgien Torpedo Kutaisi

1-0 Virgil Misidjan (6)
2-0 Gustavo Campanharo (37)
3-0 Gustavo Campanharo (59)
4-0 Wanderson (61)

 

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 5-0.

Norge Molde
2-1
Ryssland Zenit Sankt-Petersburg

1-1 Eirik Hestad (65)
2-1 Erling Håland (76)

0-1 Daler Kuzyaev (21)

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 4-3.

Azerbajdzjan Qarabağ
3-0
Moldavien Sheriff

1-0 Maksim Medvedev (9)
2-0 Wildedonald Guerrier (42)
3-0 Filip Ozobić (55)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 3-1.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Norge Sarpsborg 08

1-0 Omer Atzili (straff, 52)
2-0 Eliran Atar (60)

2-1 Ole Halvorsen (straff, 81)

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 4-3.

Rumänien CFR Cluj
2-3
Luxemburg F91 Dudelange

1-3 Robert Tambe (85)
2-3 Billel Omrani (88)

0-1 Danel Sinani (51)
0-2 Danel Sinani (54)
0-3 David Turpel (78)

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 5-2.

Cypern Apollon
1-0
Schweiz Basel

1-0 Charis Kyriakou (53)

 

Information Apollon vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Danmark Midtjylland
0-2
Sverige Malmö FF

 

0-1 Marcus Antonsson (33)
0-2 Markus Rosenberg (79)

Information Malmö FF vidare med sammanalgt 4-2.

Turkiet Beşiktaş
3-0
Serbien Partizan

1-0 Pepe (37)
2-0 Oguzhan Özyakup (45)
3-0 Pepe (69)

 

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 4-1.

Makedonien Shkendija
0-2
Norge Rosenborg

 

0-1 Even Hovland (67)
0-2 Tore Reginiussen (84)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 5-1.

Slovakien Spartak Trnava
1-1
Slovenien Olimpija

1-0 Boris Godál (12)

1-1 Nik Kapun (42)

Information Spartak Trnava vidare med sammanalgt 3-1.

Rumänien FCSB
2-1
Österrike Rapid Wien

1-0 Harlem Gnohéré (11)
2-0 Mihai Roman (45+2)
Utvisning Mihai Bălașa (90+1)

2-1 Mario Sonnleitner (63)

Information Rapid Wien vidare med sammanlagt 4-3.

Danmark Brøndby
2-4
Belgien Genk

1-2 Kamil Wilczek (34)
2-2 Johan Larsson (58)

0-1 Ruslan Malinovskiy (14) 0-2 Dieumerci N'Dongala (32) 2-3 Sebastien Dewaest (66) 2-4 Mbwana Samatta (87)

Information Genk vidare med sammanlagt 9-4.

England Burnley
1-1
Grekland Olympiakos

1-1 Matej Vydra (86)

0-1 Daniel Podence (83)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 4-2.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-0
Belgien Gent

1-0 Francois Kamano (10)
2-0 Jimmy Briand (straff, 64)

 

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 2-0.

Skottland Celtic
3-0
Sūduva

1-0 Leigh Griffiths (27)
2-0 Callum McGregor (52)
3-0 Kristoffer Ajer (61)

 

Information Celtic vidare med sammanlagt 4-1.

Spanien Sevilla
3-0
Tjeckien Sigma Olomouc

1-0 Maxime Gonalons (21)
2-0 Martin Nešpor (självmål, 26)
3-0 Wissam Ben Yedder (75)

 

Information Sevilla vidare med sammanlagt 4-0.

Match 1:2
Torsdag 23 augusti 2018
Georgien Torpedo Kutaisi
0-1
Bulgarien Ludogorets

 

0-1 Wanderson (45+2)

Ryssland Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Norge Molde

1-1 Artem Dzyuba (71)
2-1 Anton Zabolotnyi (80)
3-1 Miha Mevlja (90)

0-1 Eirik Hestad (42)

Slovakien Trenčín
1-1
Cypern AEK

1-0 Joey Steegers (55)

1-1 Acorán (60)

Cypern APOEL
1-0
Kazakstan Astana

1-0 Caju (79)

 

Sūduva
1-1
Skottland Celtic

1-1 Ovidijus Verbickas (13)

0-1 Jules Ntcham (3)

Moldavien Sheriff
1-0
Azerbajdzjan Qarabağ

1-0 Rifet Kapič (8)

 

Tjeckien Sigma Olomouc
0-1
Spanien Sevilla

 

0-1 Pablo Sarabia (84

Norge Sarpsborg 08
3-1
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Tobias Heintz (2)
2-0 Matti Lund Nielsen (straff, 7)
3-1 Patrick Mortensen (straff, 56)

2-1 Vidar Kjartansson (straff, 13)

Sverige Malmö FF
2-2
Danmark Midtjylland

1-0 Markus Rosenberg (12)
2-0 Marcus Antonsson (24)

2-1 Gustav Wikheim (60)
2-2 Ayo Okosun (77)

Luxemburg F91 Dudelange
2-0
Rumänien CFR Cluj

1-0 David Turpel (67)
2-0 Danel Sinani (80)

 

Schweiz Basel
3-2
Cypern Apollon

1-0 Ricky van Wolfswinkel (6)
2-2 Ricky van Wolfswinkel (69)
3-2 Eray Cümart (84)

1-1 Antun Maglica (49)
1-2 Fotios Papoulis (53)

Italien Atalanta
0-0
Danmark FC København

Grekland Olympiakos
3-1
England Burnley

1-0 Konstantinos Fortounis (19)
2-1 Andreas Bouchalakis (48)
3-1 Konstantinos Fortounis (straff, 60)

1-1 Chris Wood (straff, 33)
Utvisning Ben Gibson (59)

Slovenien Olimpija
0-2
Slovakien Spartak Trnava

 

0-1 Marke Bakoš (straff, 23)
Utvisning Martin Tóth (29)
0-2 Branko Ilič (straff, 35)

Österrike Rapid Wien
3-1
Rumänien FCSB

1-0 Christoph Knasmüller (4)
2-0 Mario Sonnleitner (39)
3-1 Stefan Schwab (49)
Utvisning Veton Berisha (84)

2-1 Harlem Gnohéré (47)

Serbien Partizan
1-1
Turkiet Beşiktaş

1-0 Ricardo Gomes (14)

1-1 Tolgay Arslan (15)

Belgien Genk
5-2
Danmark Brøndby

1-0 Mbwana Samatta (37)
2-0 Leandro Trossard (straff, 45)
3-2 Mbwana Samatta (55)
4-2 Mbwana Samatta (70)
5-2 Leandro Trossard (90)

2-1 Hjortur Hermannsson (47)
2-2 Kamil Wilczek (51)

Ukraina Zorya
0-0
Tyskland RB Leipzig

Utvisning Bogdan Lednev (16)

 

Norge Rosenborg
3-1
Makedonien Shkendija

1-0 Issam Jebali (11)
2-0 Nicklas Bendtner (15)
3-0 Jonathan Levi (44)

3-1 Stenio Junior (76)

Skottland Rangers
1-0
Ryssland Ufa

1-0 Connor Goldson (41)

Utvisning Jules Koundé (90+2)

Belgien Gent
0-0
Frankrike Girondins Bordeaux

 

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

16.08.2018, 23:59

Match 2:2
Torsdag 16 augusti 2018
Kazakstan Kairat
1-2
Tjeckien Sigma Olomouc

Information Sigma Olomouc vidare med sammanlagt 4-1.

Luxemburg Progrès Niederkorn
2-2
Ryssland Ufa

Information Ufa vidare med sammanlagt 4-3.

Cypern AEK
5-0
Österrike Sturm Graz

Information AEK vidare med sammanlagt 7-0.

Finland HJK
1-4
Slovenien Olimpija

Information Olimpija vidare med sammalagt 7-1.

Rumänien Universitatea Craiova
1-1
Tyskland RB Leipzig

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 4-2.

Danmark FC København
2-1
Bulgarien CSKA Sofia

Information FC København vidare med sammanlagt 4-2.

Litauen Sūduva
0-0
Lettland Spartaks Jūrmala

Information Sūduva vidare med sammanlagt 1-0.

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
1-1
Bulgarien Ludogorets

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 2-1.

Cypern APOEL
3-1
Israel Hapoel Be'er Sheva

Information APOEL vidare med sammanlagt 5-3.

Albanien Kukësi
2-0
Georgien Torpedo Kutaisi

Information Torpedo Kutaisi vidare med sammanlagt 5-4.

Ryssland Zenit Sankt-Petersburg
8-1 f
Vitryssland Dinamo Minsk

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 8-5.

Danmark Midtjylland
3-1
Wales The New Saints

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 5-1.

Norge Molde
3-0
Skottland Hibernian

Information Molde vidare med sammanlagt 3-0.

Litauen Žalgiris
0-5
Spanien Sevilla

Information Sevilla vidare med sammanlagt 6-0.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Armenien Pyunik

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 2-1.

Rumänien CFR Cluj
5-0
Armenien Alashkert

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 7-0.

Schweiz Luzern
1-3
Grekland Olympiakos

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 7-1.

Vitryssland Dinamo Brest
1-0
Cypern Apollon

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-1.

Österrike LASK
2-1
Turkiet Beşiktaş

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Italien Atalanta
2-0
Israel Hapoel Haifa

Information Atalanta vidare med sammanlagt 6-1.

Schweiz Basel
1-0
Nederländerna Vitesse

Information Basel vidare med sammanlagt 2-0.

Danmark Brøndby
2-1
Serbien Spartak Subotica

Information Brøndby vidare med sammanlagt 4-1.

Luxemburg F91 Dudelange
2-2
Polen Legia Warszawa

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 4-3.

Polen Lech Poznań
1-2
Belgien Genk

Information Genk vidare med sammanlagt 4-1.

Slovenien Maribor
0-0
Skottland Rangers

Information Rangers vidare med sammanlagt 3-1.

Nederländerna Feyenoord
1-1
Slovakien Trenčín

Information Trenčín vidare med sammanlagt 5-1.

Belgien Gent
3-1
Polen Jagiellonia Białystok

Information Gent vidare med sammanlagt 4-1.

Serbien Partizan
3-2
Danmark Nordsjælland

Information Partizan vidare med sammanlagt 5-3.

Rumänien FCSB
2-1
Kroatien Hajduk Split

Information FCSB vidare med sammanlagt 2-1.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-1
Ukraina Mariupol

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 5-2.

England Burnley
1-0 f
Turkiet İstanbul Başakşehir

Information Burnley vidare med sammanlagt 1-0.

Norge Rosenborg
3-0
Irland Cork City

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 5-0.

Kroatien Rijeka
0-1
Norge Sarpsborg 08

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 2-1.

Österrike Rapid Wien
4-0
Slovakien Slovan Bratislava

Information Rapid Wien vidare med sammanlagt 5-2.

Portugal Sporting Braga
2-2
Ukraina Zorya Luhansk

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Island Valur
2-1
Moldavien Sheriff

Information Sheriff vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortalan.

Match 1:2
Tisdag 7 augusti 2018
Armenien Pyunik
0-0
Israel Maccabi Tel Aviv

Torsdag 9 augusti 2018
Ryssland Ufa
2-1
Luxemburg Progrès Niederkorn

1-0 Sylvester Igboun (38)
2-0 Ivan Oblyakov (64)

2-1 Olivier Thill (80)

Armenien Alashkert
0-2
Rumänien CFR Cluj

 

0-1 George Țucudean (5)
0-2 George Țucudean (straff, 49)

Lettland Spartaks Jūrmala
0-1
Litauen Sūduva

 

0-1 Guilherme (52)

Israel Hapoel Haifa
1-4
Italien Atalanta

1-0 Almog Buzaglo (7)

1-1 Hans Hateboer (18)
1-2 Daniel Zapata (20)
0-3 Mario Pašalić (65)
0-4 Musa Barrow (86)

Tyskland RB Leipzig
3-1
Rumänien Universitatea Craiova

1-0 Ibrahima Konaté (25)
2-0 Matheus Cunha (77)
3-0 Yussuf Poulsen (87)

3-1 Ivan Martic (90+4)

Bulgarien Ludogorets
1-0
Bosnien-Hercegovina Zrinjski

1-0 Cosmin Moți (16)

 

Moldavien Sheriff
1-0
Island Valur

1-0 Ziguy Badibanga (85)

 

Israel Hapoel Be'er Sheva
2-2
Cypern APOEL

1-2 John Ogu (42)
2-2 Anthony Nwakaeme (70)

0-1 Nuno Morais (straff, 13)
0-2 Dellatorre (28)
Utvisning Dellatorre (80)

Georgien Torpedo Kutaisi
5-2
Albanien Kukësi

1-0 Giorgi Kukhianidze (2)
2-0 Giorgi Kukhianidze (15)
3-1 Lazar Marin (28)
4-1 Giorgi Kimadze (31)
5-1 Tornike Kapanadze (86)

2-1 Haris Harba (22)
5-2 Sebino Plaku (straff, 88)

Ukraina Mariupol
1-3
Frankrike Girondins Bordeaux

1-0 Dmytro Myshnov (7)

1-1 Gaetan Laborde (33)
1-2 Gaetan Laborde (37)
1-3 Aurelien Tchouaméni (49)

Vitryssland Dinamo Minsk
4-0
Ryssland Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Uro Nikolić (12)
2-0 Vladimir Khvashchinskiy (32)
3-0 Nino Galović
4-0 Uro Nikolić (67)

 

Österrike Sturm Graz
0-2
Cypern AEK

Utvisning Stefan Hierländer (90)

0-1 Truyols (46)
0-2 Ivan Trichkovski (74)

Slovakien Trenčín
4-0
Nederländerna Feyenoord

1-0 Antonio Mance (6)
2-0 Antonio Mance (37)
3-0 Philip Azango (44)
4-0 Antonio Mance (63)

 

Cypern Apollon
4-0
Vitryssland Dinamo Brest

1-0 Emilio Zelaya (46)
2-0 Emilio Zelaya (58)
3-0 Aleksandar Marković (87)
4-0 Oleg Veretilo (självmål, 90+2)

Utvisning Andey Zaleski (66)

Tjeckien Sigma Olomouc
2-0
Kazakstan Kairat

1-0 Martin Sladký (21)
2-0 Vaclav Pilař (50)
Utvisning Michal Vepřek (68)

Utvisning Gafurzhan Suyumbayev (38)

Polen Jagiellonia Białystok
0-1
Belgien Gent

 

0-1 Jonathan David (85)

Bulgarien CSKA Sofia
1-2
Danmark FC København

1-0 Maurides (15)
Utvisning Bozhidar Chorbadzhiyski (41)

1-1 Denis Vavro (64)
0-2 Kenan (straff, 74)

Danmark Nordsjælland
1-2
Serbien Partizan

1-2 Matias Rasmussen (70)

0-1 Ricardo Gomes (10)
0-2 Goran Zakaric (65)

Nederländerna Vitesse
0-1
Schweiz Basel

 

0-1 Ricky van Wolfswinkel (90+3)

Slovenien Olimpija
3-0
Finland HJK

1-0 Issah Abass (38)
2-0 Rok Kronaveter (straff, 49)
3-0 Issah Abass (58)
Utvisning Matic Črnic (82)

 

Belgien Genk
2-0
Polen Lech Poznań

1-0 Ruslan Malinovskiy (44)
2-0 Mbwana Samatta (56)

 

Grekland Olympiakos
4-0
Schweiz Luzern

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (10)
2-0 Lazaros Christodoulopoulos (33)
3-0 Guerrero (36)
4-0 Guerrero (84)

 

Turkiet İstanbul Başakşehir
0-0
England Burnley

Turkiet Beşiktaş
1-0
Österrike LASK

1-0 Ryan Babel (6)

 

Ukraina Zorya Luhansk
1-1
Portugal Sporting Braga

1-1 Oleksandr Karavaev (72)

0-1 Ricardo Horta (69)

Skottland Rangers
3-1
Slovenien Maribor

1-0 Alfredo Morelos (6)
2-1 James Tavernier (straff, 50)
3-1 Lassana Coulibaly (86)

1-1 Mitja Viler (40)

Irland Cork City
0-2
Norge Rosenborg

 

0-1 Jonathan Levi (22)
0-2 Jonathan Levi (44)

Wales The New Saints
0-2
Danmark Midtjylland

 

0-1 Paul Onuachu (9)
0-2 Paul Onuachu (27)

Skottland Hibernian
0-0
Norge Molde

Kroatien Hajduk Split
0-0
Rumänien FCSB

Serbien Spartak Subotica
0-2
Danmark Brøndby

 

0-1 Dominik Kaiser (29)
0-2 Hany Mukhtar (47)

Norge Sarpsborg 08
1-1
Kroatien Rijeka

1-0 Kristoffer Zachariassen (72)

1-1 Alexander Gorgon (83)

Polen Legia Warszawa
1-2
Luxemburg F91 Dudelange

1-1 Carlitos López (27)
Utvisning Iñaki Astiz (45)

0-1 Clement Couturier (24)
1-2 David Turpel (straff, 61)

Slovakien Slovan Bratislava
2-1
Österrike Rapid Wien

1-1 Vasil Bozhikov (29)
2-1 Mateo Barać (självmål, 49)

0-1 Stefen Schwab (12)

Spanien Sevilla
1-0
Litauen Žalgiris

1-0 Éver Banega (34)

 

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

02.08.2018, 23:59

Match 2:2
Tisdag 31 juli 2018
Armenien Pyunik
1-0
Kazakstan Tobol

1-0 Mohamed Konaté (82)
Utvisning Petros Avetisyan (89)

 

Information Pyunik vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Onsdag 1 augusti 2018
Luxemburg Fola Esch
1-4
Belgien Genk

1-3 Stefano Bensi (61)

0-1 Edon Zhegrova (13)
0-2 Bryan Heynen (16)
0-3 Zinho Gano (59)
1-4 Edon Zhegrova (63)

Information Genk vidare med sammanlagt 9-1.

Torsdag 2 augusti 2018
Albanien Laçi
0-2
Norge Molde

 

0-1 Fredrik Aursnes (straff, 41)
0-2 Petter Stramd (45)

Publik 420

Information Molde vidare med sammanlagt 5-0.

Armenien Alashkert
0-0
Montenegro Sutjeska

Publik 6 735

Information Alashkert vidare med sammanlagt 1-0.

Cypern AEK
4-0
Irland Dundalk

1-0 Ivan Trichkovski (13)
2-0 Tete (21)
3-0 Ivan Trichkovski (38)
4-0 Joan Tomás (87)

 

Publik 3 991

Information AEK vidare med sammanlagt 4-0.

Litauen Trakai
1-1
Serbien Partizan

1-0 Evgeny Osipov (9)

1-1 Nemanja Miletić I (45+3)
Utvisning Seydouba Soumah (53)

Publik 1 980

Information Partizan vidare med sammanlagt 2-1.

Dinamo Minsk
4-1
Slovakien DAC Dunajská Streda

1-0 Uro Nikolić (19)
2-0 Vladimir Khvashchinskiy (47)
3-0 Philip Ivanov (straff, 51)
4-0 Uro Nikolić (58)

4-1 Krisztopher Vida (73)

Publik 9 450

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 7-2.

Malta Valletta
1-2
Bosnien-Hercegovina Zrinjski

1-1 Steve Borg (56)

0-1 Hrvoje Barišić (30)
Utvisning Marin Galić (50)
1-2 Milos Filipović (67)

Publik 1 310

Information Zrinjski vidare med sammanlagt 3-2.

Estland Flora
2-0
Cypern APOEL

1-0 Gert Kams (32)
2-0 Marus Poom (37)

 

Publik 801

Information APOEL vidare med sammanlagt 5-2.

Bulgarien Slavia Sofia
2-3
Kroatien Hajduk Split

1-1 Galin Ivanov (straff, 44)
2-2 Georgi Yomov (70)

0-1 Stanko Jurić (24)
1-2 Mijo Caktaš (straff, 55)
2-3 Mijo Caktaš (87)

Publik 2 100

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 4-2.

Sverige Häcken
1-1
Tyskland RB Leipzig

1-1 Daleho Irandust (85)

0-1 Massimo Bruno (47)

Publik 2 968

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 5-1.

Norge Lillestrøm
1-2
Österrike LASK

1-2 Thomas Olsen (79)

0-1 Thomas Goiginger (35)
0-2 Samuel Tetteh (65)

Publik 1 975

Information LASK vidare med sammanlagt 6-1.

Luxemburg Progrès Niederkorn
2-0
Ungern Honvéd

1-0 Mayron De Almeida (21)
2-0 Yann Marques (84)

 

Publik 1 852

Information Progrès Niedercorn vidare med sammanlagt 2-1.

Liechtenstein Vaduz
1-1
Litauen Žalgiris

1-0 Jodel Dossou (34)

1-1 Tomas Šimkovič (66)

Publik 853

Information Žalgiris vidare med sammanlagt 2-1.

Sverige AIK
0-1
Danmark Nordsjælland

 

0-1 Andreas Olsen (29)

Publik 10 946

Information Nordsjælland vidare med sammanlagt 2-0.

Cypern Apollon
3-1
Bosnien-Hercegovina Željezničar

1-0 Fotios Papoulis (2)
2-1 Fotios Papoulis (straff, 57)
3-1 Fotios Papoulis (90)

1-1 Asmin Zec (44)

Publik 3 400

Information Apollon vidare med sammanlagt 5-2.

Österrike Admira
1-3
Bulgarien CSKA Sofia

1-2 Sinan Bakış (55)

0-1 Maurides (14)
0-2 Maurides (53)
1-3 Jorginho (80)

Publik 2 400

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 6-1.

Tjeckien Sparta Praha
2-1
Slovakien Spartak Subotica

1-0 Josef Šural (28)
2-0 Sran Plavšić (66)
Utvisning Josef Šural (90+8)

2-1 Bojan Čečarić (straff, 75)
Utvisning Milan Marčić (82)

Publik 12 068

Information Spartak Subotica vidare med sammanlagt 3-2.

Gibraltar Lincoln Red Imps
1-1
Wales The New Saints

1-0 Juan Montesinos (41)

1-1 Dean Ebbe (82)

Publik 546

Information The New Saints vidare med sammanlagt 3-2.

Ukraina Mariupol
2-1 f
Sverige Djurgården

1-0 Oleksandr Pikhalyonok (63)
2-1 Ruslan Fomin (straff, 97)

1-1 Aliou Badki (77)

Publik 5 077

Information Mariupol vidare med sammanlagt 3-2.

Grekland Atromitos
1-1
Vitryssland Dinamo Brest

Utvisning Armin Mujakic (63)
1-0 Georgios Manousos (80)

1-1 Pavel Nekhajchik (90+5)

Publik 2 420

Information Dinamo Brest vidare med sammanlagt 5-4.

Danmark FC København
5-0
Island Stjarnan

1-0 Viktor Fischer (4)
2-0 Carlo Holse (24)
3-0 Kenan (39)
4-0 Kenan (47)
5-0 Kenan (75)

 

Publik 8 726

Information FC København vidare med sammanlagt 7-0.

Serbien Radnički Niš
2-2
Israel Maccabi Tel Aviv

1-2 Aleksandar Stanisavljević (44)
2-2 Aleksandar Stanisavljević (58)

0-1 Radovan Pankov (självmål, 33)
0-2 Eliran Atar (38)

7 588

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 4-2.

Färöarna Víkingur
0-4
Georgien Torpedo Kutaisi

 

0-1 Milos Lačný (11)
0-2 Mamuka Kobakhidze (24)
0-3 Oleksandr Azatsky (58)
0-4 Tornike Kapanadze (81)

300

Information Torpedo Kutaisi vidare med sammanlagt 7-0.

Grekland Asteras Tripolis
1-1
Skottland Hibernian

Utvisning Mixalis Manias (48)
1-1 Kosmas Tsilianidis (56)

0-1 John McGinn (44)

Publik 3 870

Information Hibernian vidare med sammanlagt 4-3.

Turkiet Beşiktaş
6-0
Färöarna B36

1-0 Cyle Larin (31)
2-0 Caner Erkin (54)
3-0 Cyle Larin (61)
4-0 Oguzhan Özyakup (74)
5-0 Cyle Larin (79)
6-0 Vágner Love (straff, 90+3)

 

Publik 23 929

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 8-0.

Nederländerna Vitesse
3-1
Rumänien Viitorul

1-0 Tim Matavž (23)
2-0 Brian Linssen (48)
3-1 Roy Beerens (77)

2-1 Denis Drăguş (50)

Publik 9 876

Information Vitesse vidare med sammanlagt 5-3

Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo
0-8
Italien Atalanta

 

0-1 José Palomino (4)
0-2 Alejandro G+omez (14)
0-3 Andrea Masiello (18)
0-4 Andrea Masiello (28)
0-5 Mersudin Ahmetovic (självmål, 38)
0-6 Musa Barrow (51)
0-7 Musa Barrow (70)
0-8 Musa Barrow (86)

Publik 23 820

Information Atalanta vidare med sammanlagt 10-2.

Slovenien Maribor
2-0
Georgien Chikhura

1-0 Luka Zahovič (70)
2-0 Marcos Tavares (90+6)

 

Publik 7 166

Information Maribor vidare med sammanlagt 2-0.

Slovakien Slovan Bratislava
3-1
Malta Balzan

1-0 Aleksandar Čavrić (7)
2-0 Andra Šporar (70)
3-0 Andra Šporar (71)

3-1 Kadú (77)

Publik 4 176

Information Slovan Bratislava vidare med sammalagt 4-3.

Slovakien Trenčín
4-1
Polen Górnik Zabrze

1-0 Angulo (självmål, 10)
2-0 Hamza Čataković (20)
3-0 Philip Azango (59)
4-1 Hamza Čataković (90)

3-1 Daniel Smuga (60)

Publik 1 897

Information Trenčín vidare med sammanlagt 5-1.

Rumänien FCSB
4-0
Slovenien Rudar

1-0 Florin Tănase (straff, 23)
2-0 Olimpiu Moruţan (49)
3-0 Florinel Coman (68)
4-0 Daniel Benzar (90+3)

 

Publik 7 030

Information FCSB vidare med sammanlagt 6-0.

Slovenien Domžale
1-1
Ryssland Ufa

1-0 Lovro Bizjak (50)

1-1 Bojan Jokić (87)

Publik 2 500

Information Ufa vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Skottland Rangers
1-1
Kroatien Osijek

1-0 Nikola Katić (53)

1-1 Connor Goldson (självmål, 89)

Publik 48 202

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-1.

Polen Lech Poznań
3-1 f
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-0 Christian Gytkjær (15)
2-1 Christian Gytkjær (94)
3-1 Christian Gytkjær (118)

1-1 Denis Laptev (79)
Utvisning Siarhei Balanovich (117)
Utvisning Deis Laptev (120)
Utvisning Pavel Rybak (120+1)

Publik 16 507

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 4-2.

Kosovo Drita
1-1
Luxemburg F91 Dudelange

1-0 Ardian Limani (26)
Utvisning Zgjim Mustafa (87)

1-1 Patrick Stumpf (46)

Publik 2 200

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 3-2.

Nederländerna AZ
2-1
Kazakstan Kairat

1-1 Guus Til (41)
2-1 Teun Koopmeiners (straff, 90+4)

0-1 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 28)

Publik 9 437

Information Kairat vidare med sammanlagt 3-2.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-1
Lettland Ventspils

1-0 Francois Kamano (9)
2-0 Jules Koundé (48)

2-1 Adeleke Akinyemi (65)

Publik 15 863

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 3-1

San Marino La Fiorita
0-3
Lettland Spartaks Jūrmala

Utvisning Luca Righini (32)

0-1 Ariagner Smith (26)
0-2 Diego Aguirre (45+2)
0-3 Ariagner Smith (65)

Publik 224

Information Spartaks Jūrmala vidare med sammanlagt 9-0.

Norge Sarpsborg 08
1-0
Schweiz St Gallen

1-0 Patrick Mortensen (31)

 

Publik 5 460

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

England Burnley
3-1 f
Skottland Aberdeen

1-0 Chris Wood (6)
2-1 Jack Cork (101)
3-1 Ashley Barnes (straff, 114)

1-1 Lewis Ferguson (27)

Publik 17 404

Information Burnley vidare med sammanlagt 4-2.

Nordirland Crusaders
1-1
Slovenien Olimpija

1-1 Paul Heatley (41)

0-1 Nik Kapun (15)

Publik 1 080

Information Olimpija vidare med sammanlagt 6-2.

Portugal Rio Ave
4-4
Polen Jagiellonia Białystok

1-1 Galeno (28)
2-1 Galeno (45+3)
3-2 Gelson (63)
4-4 Damien Furtado (84)

0-1 Cillian Sheridan (6)
2-2 Taras Romanchuk (56)
3-3 Martin Pospíšil (72)
3-4 Taras Romanchuk (79)

Publik 5 930

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 5-4.

Ungern Újpest
1-3
Spanien Sevilla

1-2 Donat Zsótér (77)

0-1 Pablo Sarabia (35)
0-2 Pablo Sarabia (50)
1-3 Luis Muriel (83)

Publik 9 785

Information Sevilla vidare med sammanlagt 7-1.

Island FH
0-1
Israel Hapoel Haifa

 

0-1 Eli Elbaz (68)

Publik 1 136

Information Hapoel Haifa vidare med sammanlagt 2-1.

Island Valur
3-0
Andorra Santa Coloma

1-0 Sigurdhur Lárusson (53)
2-0 Bjarni Eiríksson (62)
3-0 Andri Adolphsson (90+4)

 

Publik 825

Information Valur vidare med sammanlagt 3-1.

Match 1:2
Torsdag 26 juli 2018
Kazakstan Tobol
2-1
Armenien Pyunik

1-0 Maxim Fedin (49) 2-0 Azat Nurgaliev (80)

2-1 Ruslan Koryan (90)

Publik 7 700

Ryssland Ufa
0-0
Slovenien Domžale

Publik 11 120

Lettland Ventspils
0-1
Frankrike Girondins Bordeaux

 

0-1 Zaydou Youssouf (3)

Publik 3 055

Rumänien Viitorul
2-2
Nederländerna Vitesse

1-0 Denis Drăguş (44)
2-0 Denis Drăguş (49)
Utvisning Andrei Artean (79)

2-1 Tim Matavž (54)
2-2 Brian Linssen (72)

Publik 2 543

Kazakstan Kairat
2-0
Nederländerna AZ

1-0 Aderinsola Eseola (12)
2-0 Aderinsola Eseola (50)

 

Publik 20 000

Lettland Spartaks Jūrmala
6-0
San Marino La Fiorita

1-0 Evgeni Kobzar (6)
2-0 Artemiy Mateev (20)
3-0 Evgeni Kobzar (26)
4-0 Ingus Šlampe (64)
5-0 Ariagner Smith (66)
6-0 Ingars Stuglis (73)

 

Publik 648

Slovenien Rudar
0-2
Rumänien FCSB

 

0-1 Dennis Man (5)
0-2 Filipe Teizeira (74)

Publik 450

Malta Balzan
2-1
Slovakien Slovan Bratislava

1-0 Bojan Kaljević (17)
2-0 Uro Ljubomirac (67)

2-1 Vukan Savićević (74)

Publik 558

Georgien Torpedo Kutaisi
3-0
Färöarna Víkingur

1-0 Tomke Kapanadze (27)
2-0 Giorgi Kimadze (73)
3-0 Levani Kutalia (84)

 

Publik 4 585

Georgien Chikhura
0-0
Slovenien Maribor

Publik 3 500

Israel Hapoel Haifa
1-1
Island FH

1-1 Sakis Papazoglou (66)

0-1 Eddi Gomes (53)

Publik 3 950

Luxemburg F91 Dudelange
2-1
Kosovo Drita

1-1 Nicolas Perez (66)
2-0 D Turpel (straff, 81)

0-1 Xhevdet Shabani (45+2)
Utvisning ndrit Krasniqi (81)

Publik 737

Tyskland RB Leipzig
4-0
Sverige Häcken

1-0 Bruma (35)
2-0 Matheus Cunha (39)
3-0 Kevin Kampl (50)
Utvisning Stefan Ilsanker (81)
4-0 Jean Augustin (84)

 

Publik 18 126

Norge Molde
3-0
Albanien Laçi

1-0 Erling Håland (straff, 7)
2-0 Eirik Hestad (24)
3-0 Leke James (79)

 

Publik 4 179

Ungern Honvéd
1-0
Luxemburg Progrès Niederkorn

1-0 Botond Baráth (83)

 

Publik 2 447

Litauen Žalgiris
1-0
Liechtenstein Vaduz

1-0 Liviu Antal (86)

 

Publik 3 000

Israel Maccabi Tel Aviv
2-0
Serbien Radnički Niš

1-0 Vidhar Kjartansson (51)
2-0 Vidhar Kjartansson (69)
Utvisning Omer Atzili (79)

 

Publik 8 161

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
1-1
Malta Valletta

1-0 Nemanja Bilbija (51)

1-1 Mario Fontanella (90)

Publik 3 100

Cypern APOEL
5-0
Estland Flora

1-0 Yohan Tavares (25)
2-0 Lucas Souza (44)
3-0 Nuno Morais (straff, 47)
4-0 Roland Sallai (73)
5-0 Dellatorre (78)

 

Publik 9 836

Bulgarien CSKA Sofia
3-0
Österrike Admira

1-0 Kiril Despodov (29)
2-0 Kiril Despodov (34)
3-0 Maundes (straff, 38)

 

Publik 6 200

Sverige Djurgården
1-1
Ukraina Mariupol

1-1 Aliou Badji (90+4)

0-1 Sergei Yavorskiy (37)

Publik 11 200

Polen Jagiellonia Białystok
1-0
Portugal Rio Ave

1-0 Mateusz Machaj (9)

 

Publik 13 725

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
1-1
Polen Lech Poznań

1-0 Elis Bakaj (53)

1-1 João Amaral (89)

Publik 3 700

Danmark Nordsjælland
1-0
Sverige AIK

1-0 Magnus Andersen (11)

 

Publik 3 474

Österrike LASK
4-0
Norge Lillestrøm

1-0 Thomas Goiginger (6)
2-0 James Holland (45+1)
3-0 Thomas Goiginger (70)
4-0 Dominik Frieser (90+1)

 

Publik 8 304

Vitryssland Dinamo Brest
4-3
Grekland Atromitos

1-0 Željko Filipović (6)
2-0 Pavel Savitskiy (straff, 14)
3-0 Pavel Savitskiy (62)
4-0 Pavel Savitskiy (70)

4-1 Georgios Manousos (74)
4-2 Oleg Veretilo (självmål, 80)
4-3 Efthymios Koulouris (89)

Publik 9 530

Polen Górnik Zabrze
0-1
Slovakien Trenčín

 

0-1 Philip Azango (39)

Publik 12 859

Montenegro Sutjeska
0-1
Armenien Alashkert

 

0-1 Mladen Zeljković (11)

Publik 2 000

Slovenien Olimpija
5-1
Nordirland Crusaders

1-0 Kingsley Boateng (30)
2-0 Matic Črnic (56)
3-0 Kingsley Boateng (68)
4-1 Matic Črnic (75)
5-1 Haris Kadrić (90+2)

3-1 Branko Ilič (självmål, 73)

Publik 2 980

Wales The New Saints
2-1
Gibraltar Lincoln Red Imps

1-0 Dean Ebbe (6)
2-1 Blaine Hudson (83)

1-1 Joseph Chipolina (31)

Publik 632

Färöarna B36
0-2
Turkiet Beşiktaş

 

0-1 Jeremain Lens (8)
0-2 Gökhan Gönül (26)

Publik 1 634

Kroatien Hajduk Split
1-0
Bulgarien Slavia Sofia

1-0 Ahmed Said (79)

Utvisning Aleksandar Aleksandrov (84)

Publik 26 103

Andorra Santa Coloma
1-0
Island Valur

1-0 Bjarni Eiríksson (självmål, 72)

 

Publik 385

Belgien Genk
5-0
Luxemburg Fola Esch

1-0 Ruslan Malinovskiy (4)
2-0 Pozuelo (19)
3-0 Leandro Trossard (25)
4-0 Sebastien Dewaest (28)
5-0 Leandro Trossard (straff, 73)

 

Publik 10 300

Schweiz St Gallen
2-1
Norge Sarpsborg 08

Utvisning Milan Vilotić (4)
1-1 Silvan Hefti (41)
2-1 Roman Buess (66)

0-1 Tobias Heintz (5)

Publik 6 335

Serbien Partizan
1-0
Litauen Trakai

1-0 Justinas Januševskij (självmål, 57)

Utvisning Modestas Vorobjovas (53)

Publik 6 210

Italien Atalanta
2-2
Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo

1-0 Rafael Tolói (11)
2-0 Gianluca Mancini (45+3)

2-1 Haris Handžić (67)
2-2 Aladin Šišić (72)

Publik 7 518

Bosnien-Hercegovina Željezničar
1-2
Cypern Apollon

1-2 Sulejman Krpić (90)

0-1 Jadranko Bogičević (självmål, 23)
0-2 Esteban Sachetti (79)

Publik 11 821

Kroatien Osijek
0-1
Skottland Rangers

 

0-1 Alfredo Morelos (18)

Publik 7 112

Irland Dundalk
0-0
Cypern AEK

Publik 3 000

Slovakien Spartak Subotica
2-0
Tjeckien Sparta Praha

1-0 Nemanja Ćalasan (8)
2-0 Ognjen Đuričin (58)

 

Publik 4 000

Skottland Hibernian
3-2
Grekland Asteras Tripolis

1-2 Efe Ambrose (64)
2-2 David Gray (77)
3-2 Florian Kamberi (90+3)

0-1 Giorgos Kiriakopoulos (12)
0-2 Giorgos Kiriakopoulos (35)
Utvisning Triantafyllos Pasalidis (84)

Publik 14 148

Skottland Aberdeen
1-1
England Burnley

1-0 Gary Mackay-Steven (straff, 19)

1-1 Samuel Vokes (80)

Publik 20 313

Island Stjarnan
0-2
Danmark FC København

 

0-1 Kenan (52)
0-2 Viktor Fischer (58)

Publik 1 050

Slovakien DAC Dunajská Streda
1-3
Dinamo Minsk

Utvisning Milan Šimčák (39)
1-1 Erik Pačinda (straff, 45)

0-1 Roman Begunov (24)
1-2 Aleksandr Makas (77)
1-3 Uro Nikolić (90+4)

Publik 9 227

Spanien Sevilla
4-0
Ungern Újpest

1-0 Jesús Navas (7)
2-0 Wissam Ben Yedder (straff, 32)
3-0 Pablo Sarabia (43)
4-0 Franco Vázquez (90+2)

Utvisning Branko Pauljević (31)

Publik 29 671

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

19.07.2018, 23:51

Match 2:2
Tisdag 17 juli 2018
Bulgarien Levski
3-2
Liechtenstein Vaduz

1-1 Sergiu Buș (35)
2-1 Amen Belaïd (53)
3-2 Jerson Cabral (85)
Utvisning Stanislav Kostov (90+4)

0-1 Mohamed Coulibaly (25)
2-2 Igor Tadic (55)

Publik 6 100

Information Vaduz vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Makedonien Shkupi
0-0
Skottland Rangers

Publik 4 750

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-0.

Makedonien Honvéd
4-0
Ungern Rabotnički

1-0 Filip Holender (6)
2-0 Filip Holender (16)
3-0 Danilo (straff, 63)
4-0 Danilo (84)

Utvisning Sebastian Herrera (62)

Publik 64

Information Honvéd vidare med sammanlagt 5-2.

Onsdag 18 juli 2018
Bosnien-Hercegovina Željezničar
3-1
Estland Narva Trans

1-1 Denan Zajmović (25)
2-1 Sulejman Krpić (29)
3-1 Sulejman Krpić (82)

0-1 Viktor Plotnikov (5)

Publik 7 603

Information Željezničar vidare med sammanlagt 5-1.

Torsdag 19 juli 2018
Kazakstan Tobol
2-0
Georgien Samtredia

1-0 Bayurzhan Turysbek (12)
2-0 Aslan Darabaev (83)

 

Publik 8 012

Information Tobol vidare med sammanlagt 3-0.

Kazakstan Kairat
7-1
Andorra Engordany

1-0 Martin Eppel (4)
2-0 Martin Eppel (11)
3-0 Aderinsola Eseola (42)
4-0 Martin Eppel (44)
5-0 Bauyrzhan Islamkhan (53)
6-1 Martin Eppel (75)
7-1 Yan Vorogovskiy (87)

5-1 Morgan Lafont (72)

Publik 10 500

Information Kairat vidare med sammanlagt 10-1.

Kazakstan Irtysh
0-1
Litauen Trakai

 

0-1 Svajnas Čyžas (19)

Publik 6 250

Information Trakai vidare med sammanlagt 1-0.

Rumänien Viitorul
0-0
Luxemburg Racing Union

Publik 2 130

Information Viitorul vidare med sammanlagt 2-0.

Vitryssland Dinamo Minsk
1-2
Irland Derry City

1-1 Aleksandr Sachivko (28)

0-1 Alistair Roy (7)
1-2 Ronan Hale (75)

Publik 13 750

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 3-2.

Albanien Laçi
1-0
Cypern Anorthosis

1-0 Myrto Uzuni (88)

 

Publik 1 950

Information Laçi vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Armenien Gandzasar
2-1
Polen Lech Poznań

1-0 Lubamba Musonda (50)
2-0 Gegham Harutyunyan (67)

2-1 Łukasz Trałka (90+5)

Publik 1 645

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 3-2.

Estland Nõmme Kalju
1-0
Island Stjarnan

1-0 Alex Tamm (88)

 

Publik 1 455

Information Stjarnan vidare med sammanlagt 3-1.

Bulgarien Slavia Sofia
2-1
Finland Ilves

1-0 Galin Ivanov (36)
2-1 Galin Ivanov (56)

1-1 Marius Noubissi (55)

Publik 3 400

Information Slavia Sofia vidare med sammanlagt 3-1.

Norge Molde
5-1
Nordirland Glenavon

1-0 Etzaz Hussain (straff, 29)
2-0 Eirik Hestad (34)
3-0 Eirik Hestad (59)
4-1 Eirik Hestad (90)
5-1 Babacar Sarr (90+4)

3-1 Vegard Forren (självmål, 62)

Publik 5 150

Information Molde vidare med sammanlagt 6-3.

Malta Gzira United
0-1
Serbien Radnički Niš

 

0-1 Radovan Pankov (8)

Publik 509

Information Radnički Niš vidare med sammanlagt 5-0.

Lettland FK Riga
1-0* f
Bulgarien CSKA Sofia

1-0 Antonijs Černomordijs (44)
Utvisning Stefan Panić (109)
Utvisning Volodymyr Baenko (130)
Utvisning Bogdan Vaštšuk (130)

Utvisning Tiago Rodrigues (74)
Utvisning Nikolay Bodurov (130)
Utvisning Kristiyan Malinov (130)

Publik 3 100

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 1-1 och 5-3 på straffar.

Slovakien Slovan Bratislava
5-0
Moldavien Milsami

1-0 Andra Šporar (14)
2-0 Andra Šporar (25)
3-0 Mohammed Rharsalla (33)
4-0 Boris Cmiljanić (52)
5-0 Mohammed Rharsalla (77)

 

Publik 3 175

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 9-2.

Litauen Žalgiris
1-1
Färöarna

1-0 Liviu Antal (7)

1-1 Ronni Møller-Iversen (66)

Publik 2 500

Information Žalgiris vidare med sammanlagt 3-2.

Kosovo Prishtina
0-0* f
Luxemburg Fola Esch

Publik 2 300

Information Fola Esch vidare med sammanlagt 0-0 och 5-4 på straffar.

Georgien Dinamo Tbilisi
1-2
Slovakien DAC Dunajská Streda

1-0 Budu Zivzivadze (41)

1-1 Youssouf Bayo (86)
1-2 Youssouf Bayo (90+4)

Publik 6 111

Information DAC Dunajská Streda vidare med sammanlagt 3-2.

Cypern Apollon
2-0
Litauen Stumbras

1-0 Héctor Yuste (6)
2-0 Héctor Yuste (62)

 

Publik 2 556

Information Apollon vidare med sammanlagt 2-1.

Moldavien Zaria
1-1
Polen Górnik Zabrze

1-0 Guilherme (7)

1-1 Daniel Smuga (85)

Publik 1 300

Information Górnik Zabrze vidare med sammanlagt 2-1.

Makedonien Vardar
0-2
Armenien Pyunik

 

0-1 Bacar Baldé (85)
0-2 Bacar Baldé (88)

Publik 5 823

Information Pyunik vidare med sammanagt 3-0.

Sverige AIK
1-1 f
Irland Shamrock Rovers

1-1 Nicolas Stefanelli (94)

0-1 Daniel Carr (19)

Publik 8 115

Information AIK vidare med sammanlagt 2-1.

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
2-0
Wales Connah's Quay

1-0 Elis Bakaj (straff, 24)
2-0 Maksim Bordachev (82)

Utvisning Andy Owens (62)

Publik 2 700

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 5-1.

Israel Maccabi Tel Aviv
1-0
Ungern Ferencváros

1-0 Eliran Atar (45+1)

 

Publik 8 256

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 2-1.

Azerbajdzjan Keşla
2-1
Malta Balzan

1-0 Cesar Meza Colli (straff, 11)
2-0 Slavik Alxasov (90+1)

2-1 Andrija Majdevac (90+6)
Utvisning Andrija Majdevac (90+7)

Publik 2 215

Information Balzan vidare med sammanlagt 5-3.

Norge Sarpsborg
2-0
Island ÍBV

1-0 Mikkel Agger (13)
2-0 Mikkel Agger (82)

 

Publik 3 552

Information Sarpsborg vidare med sammanlagt 6-0.

Sverige Häcken
1-2
Lettland Liepāja

1-1 Nasiru Mohammed (42)

0-1 Sady Guèye (11)
1-2 Girts Karlsons (86)

Publik 1 713

Information Häcken vidare med sammanlagt 4-2.

Luxemburg Progrès Niedercorn
0-1
Azerbajdzjan Qebele

 

0-1 Steven Joseph-Monrose (28)
Utvisning Tamkin Xəlilzadə (79)

Publik 1 842

Information Progrès Niedercorn vidare med sammanlagt 2-1.

Danmark Nordsjælland
2-1
Nordirland Cliftonville

1-1 Godsway Donyoh (58)
2-1 Andreas Olsen (83)

0-1 Joe Gormley (straff, 6)

Publik 1 592

Information Nordsjælland vidare med sammanlagt 3-1.

Israel Beitar Jerusalem
1-2
Georgien Chikhura

1-0 Idan Vered (62)

1-1 Levan Kakubava (73)
1-2 Giorgi Gabedava (straff, 83)

Publik 1 300

Information Chikhura vidare med sammanlagt 2-1.

Albanien Luftëtari
3-3
Lettland Ventspils

1-0 Vasil Shkurtaj (straff, 44)
2-2 Maldin Ymeraj (55)
3-2 V Milosavljev (61)

1-1 Adeleke Akinyemi (45+4)
1-2 Adeleke Akinyemi (45+8)
3-3 Abdullahi Alfa (90+3)

Publik 270

Information Ventspils vidare med sammanlagt 8-3.

Finland FC København
1-1
Danmark KuPS

1-1 Denis Vavro (straff, 81)

0-1 Rasmus Karjalainen (75)

Publik 7 145

Information FC København vidare med sammanlagt 2-1.

Slovenien Maribor
2-0
Albanien Partizani

1-0 Amir Derviševič (31)
2-0 Marcos Tavares (90+3)

 

Publik 6 876

Information Maribor vidare med sammanlagt 3-0.

Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo
3-0
Armenien Banants

1-0 Nihad Mujakić (31)
2-0 M Ahmetovic (38)
3-0 Ševkija Resić

 

Publik 8 125

Information FK Sarajevo vidare med sammanlagt 5-1.

Slovakien Trenčín
1-1
Montenegro Budućnost

1-0 Antonio Mance (70)

1-1 Mihailo Perović (90)

Publik 1 520

Information Trenčín vidare med sammanlagt 3-1.

Montenegro OFK Titograd
1-2
Färöarna B36

1-0 Zoran Petrović (4)

1-1 Benjamin Heinesen (51)
1-2 Milos B Radulović (självmål, 83)

Publik 2 050

Information B36 vidare med sammanlagt 2-1.

Serbien Partizan
3-0
Montenegro Rudar

1-0 Danilo Pantić (11)
2-0 Ognjen Ožegović (44)
3-0 Ricardo Gomes (83)

 

Publik 5 869

Information Partizan vidare med sammanlagt 6-0.

Nordirland Coleraine
0-2
Serbien Spartak Subotica

 

0-1 Mile Savković (33)
0-2 Bojan Čečarić (90+2)

Publik 1 602

Information Spartak Subotica vidare med sammanlagt 3-1.

Kroatien Osijek
2-1
Moldavien Petrocub

1-0 Robert Mudražija (15)
2-1 Borna Barišić (61)

1-1 Vladimir Ambros (straff, 22)

Publik 2 233

Information Osijek vidare med sammanlagt 3-2.

Färöarna NSÍ
4-6
Skottland Hibernian

1-0 Efe Ambrose (självmål, 1)
2-0 Klamint Olsen (6)
3-2 Klamint Olsen (35)
4-4 Klamint Olsen (57)

2-1 John McGinn (10)
2-2 Lewis Stevenson (16)
3-3 David Gray (45+1)
3-4 Efe Ambrose (50)
4-5 Stephen Mallan (70)
4-6 Stephen Mallan (77)

Publik 587

Information Hibernian vidare med sammanlagt 12-5.

San Marino Tre Fiori
0-3
Slovenien Rudar

 

0-1 Klemen Bolha (43)
0-2 Vlatko Šimunac (47)
0-3 Abu Kamara (71)

Publik 245

Information Rudar vidare med sammanalgt 10-0

Irland Dundalk
2-1
Estland FCI Levadia

1-0 Pat Hoban (31)
2-0 Michael Duffy (33)

2-1 Roman Debelko (42)

Publik 3 000

Information Dundalk vidare med sammanlagt 3-1.

Slovenien Domžale
1-1
Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg

1-0 Dario Melnjak (11)

1-1 Bernardo Matić (74)

Publik 2 000

Information Domžale vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Ungern Újpest
4-0
Azerbajdzjan Neftçi

1-0 Robert Litauszki (19)
2-0 Bojan Sanković (22)
3-0 Donat Zsótér (50)
4-0 Obinna Nwobodo (65)

 

Publik 3 738

Information Újpest vidare med sammanlagt 5-3.

Island FH
0-0
Finland Lahti

Publik 742

Information FH vidare med sammanlagt 3-0.

Match 1:2
Tisdag 10 juli 2018
Georgien Samtredia
0-1
Kazakstan Tobol

0-1 Maxim Fedin (90+4)

Publik 778

Onsdag 11 juli 2018
Armenien Banants
1-2
Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo

1-2 Vahagn Ayvazyan (34)

0-1 Mersudin Ahmetovic (16)
0-2 Emir Halilović (21)

Publik 3 000

Ungern Rabotnički
2-1
Makedonien Honvéd

1-0 Petar Petkovski (34)
2-1 Nikolche Sharkoski (60)

1-1 George Nagy (45+1)

Publik 730

Liechtenstein Vaduz
1-0
Bulgarien Levski

1-0 Mohamed Coulibaly (14)

 

Publik 1 243

Färöarna
1-2
Litauen Žalgiris

1-1 Joannes Bjartalíð (straff, 60)

0-1 Liviu Antal (40)
1-2 Mamadou Mbodj (90+3)

Publik 487

Luxemburg Fola Esch
0-0
Kosovo Prishtina

Publik 1 007

Nordirland Glenavon
2-1
Norge Prishtina

1-1 Ehys Marshall (37)
2-1 Joshua Daniels (59)

0-1 Eirik Hestad (36)

Publik 631

Torsdag 12 juli 2018
Armenien Pyunik
1-0
Makedonien Vardar

1-0 Mohamed Konaté (28)

 

Publik 2 000

Lettland Ventspils
5-0
Albanien Luftëtari

1-0 Adeleke Akinyemi (straff, 8)
2-0 Adeleke Akinyemi (12)
3-0 Adeleke Akinyemi (24)
4-0 Tosin Aiyegun (straff, 37)
5-0 Adeleke Akinyemi (43)

 

Publik 2 300

Georgien Chikhura
0-0
Israel Beitar Jerusalem

Publik 1 220

Albanien Partizani
0-1
Slovenien Maribor

 

0-1 Gregor Bajde (50)

Publik 1 050

Slovenien Rudar
7-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Milan Tučić (33)
2-0 Dominik Radić (48)
3-0 Djair Parfitt-Williams (49)
4-0 Milan Tučić (59)
5-0 Nicola Della Valle (självmål, 75)
6-0 Dominik Radić (78)
7-0 Ante Solomun (83)

 

Publik 923

Finland Ilves
0-1
Bulgarien Slavia Sofia

 

0-1 Momchil Tsvetanov (80)

Publik 1 511

Azerbajdzjan Qebele
0-2
Luxemburg Progrès Niedercorn

 

0-1 Mayron De Almeida (52)
0-2 Olivier Thill (straff, 61)

Publik 1 600

Finland Lahti
0-3
Island FH

 

0-1 Halldor Björnsson (5)
0-2 Steven Lennon (19)
0-3 Robbie Crawford (90+1)

Publik 3 178

Malta Balzan
4-1
Azerbajdzjan Keşla

1-0 Alfred Effiong (12)
2-0 Lecão (21)
3-1 Bojan Kaljević (34)
4-1 Kadú (55)

2-1 Cesar Meza Colli (straff, 29)

Publik 504

Estland Narva Trans
0-2
Bosnien-Hercegovina Željezničar

 

0-1 Artur Kotenko (15)
0-2 Anel Šabanadžović (74)

Publik 263

Litauen Trakai
0-0
Kazakstan Irtysh

Publik 400

Estland FCI Levadia
0-1
Irland Dundalk

 

0-1 Dylan Connolly (53)

Publik 1 343

Danmark KuPS
0-1
Finland FC København

 

0-1 Robert Skov (75)

Publik 2 890

Lettland Liepāja
0-3
Sverige Häcken

 

0-1 Daleho Irandust (74)
0-2 Paulinho Guerreiro (77)
0-3 Mervan Çelik (82)

Publik 2 234

Litauen Stumbras
1-0
Cypern Apollon

1-0 Levan Matcharashvili (90)

 

Publik 800

Azerbajdzjan Neftçi
3-1
Ungern Újpest

1-1 Bagaliy Dabo (23)
2-1 Bagaliy Dabo (72)
3-1 Emin Mahmudov (90+2)

0-1 Daniel Nagy (9)

Publik 4 000

Irland Derry City
0-2
Vitryssland Dinamo Minsk

Utvisning Conor McDermott (81)

0-1 Nino Galović (2)
0-2 Vladimir Khvashchinskiy (64)

Publik 1 467

Wales Connah's Quay
1-3
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-3 Callum Morris (straff, 89)

0-1 Max Ngome (20)
0-2 Elis Bakaj (33)
0-3 Mikhail Shibun (75)

Publik 577

Moldavien Petrocub
1-1
Kroatien Osijek

1-1 Vladimir Ambros (66)

0-1 Mirko Marić (52)

Publik 2 700

Cypern Anorthosis
2-1
Albanien Laçi

1-1 Danijel Pranjić (straff, 52)
2-1 Sekou Cissé (59)

0-1 Erjon Hoxhallari (21)

Publik 2

Ungern Ferencváros
1-1
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Stefan Spirovski (61)

1-1 Eliran Atar (90+1)

Publik 14 127

Moldavien Milsami
2-4
Slovakien Slovan Bratislava

1-3 Igor Bugaiov (59)
2-3 Romea Surdu (75)

0-1 Mohammed Rharsalla (10)
0-2 Andra Šporar (22)
0-3 Mohammed Rharsalla (41)
2-4 Artur Crăciun (självmål, 79)

Publik 3 000

Bulgarien CSKA Sofia
1-0
Lettland FK Riga

1-0 Tiago Rodrigues (50)

 

Publik 7 500

Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg
2-2
Slovenien Domžale

1-2 Tomislav Turčin (47)
2-2 Stipo Marković (83)

0-1 Lovro Bizjak (12)
0-2 Dario Melnjak (26)

Publik 2 500

Luxemburg Racing Union
0-2
Rumänien Viitorul

 

0-1 Denis Drăguş (23)
0-2 Ianis Hagi (straff, 82)

Publik 1 383

Färöarna B36
0-0
Montenegro OFK Titograd

Publik 611

Polen Górnik Zabrze
1-0
Moldavien Zaria

1-0 Angulo (87)

 

Publik 19 528

Andorra Engordany
0-3
Kazakstan Kairat

 

0-1 Walter Wagner (självmål, 5)
0-2 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 25)
0-3 Marton Eppel (90)

Publik 657

Island ÍBV
0-4
Norge Sarpsborg

 

0-1 Rashad Muhammed (59)
0-2 Patrick Mortensen (60)
0-3 Ole Halvorsen (90+1)
0-4 Amin Askar (90+4)

Publik 673

Irland Shamrock Rovers
0-1
Sverige AIK

 

0-1 Daniel Sundgren (74)

Publik 2 817

Montenegro Rudar
0-3
Serbien Partizan

 

0-1 Marko Jevtović (straff, 42)
0-2 Seydouba Soumah (50)
0-3 Ricardo Gomes (57)

Publik 3 150

Montenegro Budućnost
0-2
Slovakien Trenčín

0-1 Hamza Čataković (27) 0-2 Antonio Mance (30)

Publik 2 000

Skottland Rangers
2-0
Makedonien Shkupi

1-0 Jamie Murphy (23)
2-0 James Tavernier (straff, 90+2)

 

Publik 49 309

Serbien Spartak Subotica
1-1
Nordirland Coleraine

1-1 Mile Savković (straff, 90+6)

0-1 Darren McCauley (23)

Publik 976

Nordirland Cliftonville
0-1
Danmark Nordsjælland

 

0-1 Andreas Olsen (19)

Publik 1 170

Polen Lech Poznań
2-0
Armenien Gandzasar

1-0 Christian Gytkjær (10)
2-0 Christian Gytkjær (straff, 15)

 

Publik 0

Skottland Hibernian
6-1
Färöarna NSÍ

1-0 Florian Kamberi (straff, 3)
2-0 Florian Kamberi (21)
3-0 Oliver Shaw (29)
4-0 Stephen Mallan (43)
5-0 Florian Kamberi (48)
6-1 Stephen Mallan (84)

Utvisning Einar Tróndargjógv Hansen (33)
5-1 Petur Knudsen (53)

Publik 12 501

Slovakien DAC Dunajská Streda
1-1
Georgien Dinamo Tbilisi

1-1 Youssouf Bayo (30)

0-1 Budu Zivzivadze (14)

Publik 8 759

Serbien Radnički Niš
4-0
Malta Gzira United

1-0 Radovan Pankov (15)
2-0 Nermin Haskić (53)
3-0 Marko Mrkić (55) 4-0 Nermin Haskić (85)

 

Publik 8 500

Island Stjarnan
3-0
Estland Nõmme Kalju

1-0 Hilmar Halldórsson (straff, 20)
2-0 Baldur Sigurðsson (49)
3-0 Guðjon Baldvinsson (70)

 

Publik 980

 

Visa matchfakta

Förkval

05.07.2018, 22:52

Match 2:2
Torsdag 5 juli 2018
Gibraltar St Joseph's
1-1* f
Färöarna B36

1-1 José Otero (88)

0-1 Lukasz Cielslewicz (straff, 14)

Publik 536

Information B36 vidare med sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Litauen Trakai
1-0
Wales Cefn Druids

1-0 Diniyar Bilyaletdinov (straff, 29)

 

Publik 850

Information Trakai vidare med sammanlagt 2-1.

Malta Gzira United
2-1
Andorra Sant Julià

1-1 Amadou Samb (straff, 65)
2-1 Edison Zarate (90+3)

0-1 Joel Méndez (62)
Luis Blanco (90)

Publik 649

Information Gzira United vidare med sammanlagt 4-1.

Kosovo Prishtina
5-0
Gibraltar Europa

1-0 Armend Daliku (9)
2-0 Gauthier Mankenda (13)
3-0 Armend Daliku (35)
4-0 Ahmed Januzi (59)
5-0 Mergim Pefqeli (86)

 

Publik 1 140

Information Prishtina vidare med sammanlagt 6-1.

Wales Bala Town
1-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Nathan Burke (77)

 

Publik 610

Information Tre Fiori vidare med sammanlagt 3-1.

Färöarna
2-1
Malta Birkirkara

1-0 Deni Pavlović (45+2)
2-0 Páll Klettskard (59)

2-1 Marcelinho (90)

Publik 1 100

Information KÍ vidare med sammanlagt 2-1.

San Marino Folgore
1-1
Andorra Engordany

1-0 Stefano Sacco (86)

1-1 Francesco Sartori (självmål, 90+5)

Publik 349

Information Engordany vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 26 juni 2018
Sant Julià
0-2
Gzira United

 

0-1 Amadou Samb (straff, 20)
0-2 Jorginho (87)

Publik 380

Torsdag 28 juni 2018
Europa
1.1
Prishtina

1-0 Enrique Carreño (straff, 45)

1-1 Meriton Korenica (50)

Publik 350

Birkirkara
1-1

1-0 Michael Mifsud (72)

1-1 Deni Pavlović (88)

Publik 954

Engordany
2-1
Folgore

1-0 Christian Cellay (39)
2-1 Miguel Ruiz (86)

1-1 Umberto Semeraro (72)

Publik 432

B36
1-1
St Joseph's

1-0 Lukasz Cieslewicz (straff, 33)

1-1Boro (straff, 49)

Publik 200

Cefn Druids
1-1
Trakai

1-0 James Davies (48)

1-1 Boro (straff, 41)

Publik 742

Tre Fiori
3-0
Bala Town

1-0 Anthony Miley (självmål, 7)
2-0 Giacomo Procacci (32)
3-0 Mirco Vassallo (36)
Utvisning Giacomo Procacci (80)

 

Publik 542

 

Skytteliga

02.08.2018, 23:59

-