ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 26 juni 2018
Slut: 29 maj 2019

213

lag

5+6

omgångar

61/472

matcher spelade

3 183

publiksnitt

Förkval

2x7 matcher

26-28 juni 2018
Returer 5 juli 2018

Första kvalomgången

2x48 matcher

10-12 juli 2018
Returer 17-19 juli 2018

Andra kvalomgången

2x46 matcher

26 juli 2018
Returer 2 augusti 2018

Tredje kvalomgången

2x36 matcher

9 augusti 2018
Returer 16 augusti 2018

Fjärde kvalomgången

2x21 matcher

23 augusti 2018
Returer 30 augusti 2018

Gruppspel

96 matcher

20 september-13 december 2018

1/16-finaler

2x16 matcher

14 februari 2019
Returer 21 februari 2019

1/8-finaler

2x8 matcher

7 mars 2019
Returer 14 mars 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

11 april 2019
Returer 18 april 2019

Semifinaler

2x2 matcher

2 maj 2019
Returer 9 maj 2019

Final

1 match

29 maj 2019

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

1/8-finaler

Visa matchfakta

1/16-finaler

Visa matchfakta

Gruppspel

Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

Match 2:2
Torsdag 2 augusti 2018
Anorthosis / Laçi
-
Glenavon / Molde

Vinnare förkvalet
-
Rudar / Partizan

Cypern AEK
-
FCI Levadia / Dundalk

Liepāja / Häcken
-
Tyskland RB Leipzig

Norge Lillestrøm
-
Österrike LASK Linz

Italien Atalanta
-
Banants / FK Sarajevo

Milsami / Slovan Bratislava
-
Balzan / Keşlə

Budućnost / Trenčín
-
Zaria / Górnik Zabrze

FC København / KuPS
-
Stjarnan / Nõmme Kalju

Progrès Niedercorn / Qəbələ
-
Honvéd / Rabotnički

Vaduz / Levski Sofia
-
Vinnare förkvalet

Shamrock Rovers / AIK
-
Cliftonville / Nordsjælland

Vinnare förkvalet
-
Ferencváros / Maccabi Tel Aviv

Široki Brijeg / Domžale
-
Ryssland Ufa

Rangers / Shkupi
-
Petrocub / Osijek

Nederländerna AZ
-
Vinnare förkvalet

Rumänien Steaua Bucuresti
-
Vinnare förkvalet

Österrike Admira
-
CSKA Sofia / FK Rīga

Pyunik / Vardar
-
Samtredia / Tobol

Turkiet Beşiktaş
-
Vinnare förkvalet

England Burnley
-
Skottland Aberdeen

Lahti / FH
-
Israel Hapoel Haifa

Tjeckien Sparta Praha
-
Spartak Subotica / Coleraine

Portugal Rio Ave
-
Polen Jagiellonia Białystok

Derry City / Dinamo Minsk
-
DAC Dunajská Streda / Dinamo Tbilisi

Frankrike Giondins Bordeaux
-
Ventspils / Luftëtari

Lech Poznań / Gandzasar
-
Connah's Quay / Shakhtyor Soligorsk

Stumbras / Apollon
-
Željezničar / Trans Narva

Nederländerna Vitesse
-
Racing Union / Viitorul

ÍBV / Sarpsborg 08
-
Schweiz St Gallen

Grekland Atromitos
-
Vitryssland Dinamo Brest

Ukraina Mariupol
-
Sverige Djurgården

Ilves / Slavia Sofia
-
Kroatien Hajduk Split

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Match 1:2
Torsdag 26 juli 2018
Glenavon / Molde
-
Anorthosis / Laçi

Rudar / Partizan
-
Vinnare förkvalet

FCI Levadia / Dundalk
-
Cypern AEK

Tyskland RB Leipzig
-
Liepāja / Häcken

Österrike LASK Linz
-
Norge Lillestrøm

Banants / FK Sarajevo
-
Italien Atalanta

Balzan / Keşlə
-
Milsami / Slovan Bratislava

Zaria / Górnik Zabrze
-
Budućnost / Trenčín

Stjarnan / Nõmme Kalju
-
FC København / KuPS

Honvéd / Rabotnički
-
Progrès Niedercorn / Qəbələ

Vinnare förkvalet
-
Vaduz / Levski Sofia

Cliftonville / Nordsjælland
-
Shamrock Rovers / AIK

Ferencváros / Maccabi Tel Aviv
-
Vinnare förkvalet

Ryssland Ufa
-
Široki Brijeg / Domžale

Petrocub / Osijek
-
Rangers / Shkupi

Vinnare förkvalet
-
Nederländerna AZ

Vinnare förkvalet
-
Rumänien Steaua Bucuresti

CSKA Sofia / FK Rīga
-
Österrike Admira

Samtredia / Tobol
-
Pyunik / Vardar

Vinnare förkvalet
-
Turkiet Beşiktaş

Skottland Aberdeen
-
England Burnley

Israel Hapoel Haifa
-
Lahti / FH

Spartak Subotica / Coleraine
-
Tjeckien Sparta Praha

Polen Jagiellonia Białystok
-
Portugal Rio Ave

DAC Dunajská Streda / Dinamo Tbilisi
-
Derry City / Dinamo Minsk

Ventspils / Luftëtari
-
Frankrike Giondins Bordeaux

Connah's Quay / Shakhtyor Soligorsk
-
Lech Poznań / Gandzasar

Željezničar / Trans Narva
-
Stumbras / Apollon

Racing Union / Viitorul
-
Nederländerna Vitesse

Schweiz St Gallen
-
ÍBV / Sarpsborg 08

Vitryssland Dinamo Brest
-
Grekland Atromitos

Sverige Djurgården
-
Ukraina Mariupol

Kroatien Hajduk Split
-
Ilves / Slavia Sofia

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

Champions League-lag
-
Champions League-lag

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

12.07.2018, 23:59

Match 2:2
Tisdag 17 juli 2018
Bulgarien Levski
17:45
Liechtenstein Vaduz

Makedonien Shkupi
17:55
Skottland Rangers

Makedonien Honvéd
18:00
Ungern Rabotnički

Onsdag 18 juli 2018
Bosnien-Hercegovina Željezničar
18:00
Estland Narva Trans

Torsdag 19 juli 2018
Kazakstan Tobol
15:00
Georgien Samtredia

Kazakstan Kairat
15:00
Andorra Engordany

Kazakstan Irtysh
15:00
Litauen Trakai

Rumänien Viitorul
17:00
Luxemburg Racing Union

Vitryssland Dinamo Minsk
17:00
Irland Derry City

Albanien Laçi
17:00
Cypern Anorthosis

Armenien Gandzasar
17:00
Polen Lech Poznań

Estland Nõmme Kalju
18:00
Island Stjarnan

Bulgarien Slavia Sofia
18:00
Finland Ilves

Norge Molde
18:00
Nordirland Glenavon

Malta Gzira United
18:00
Serbien Radnički Niš

Lettland FK Riga
18:30
Bulgarien CSKA Sofia

Slovakien Slovan Bratislava
18:30
Moldavien Milsami

Litauen Žalgiris
19:00
Färöarna

Kosovo Prishtina
19:00
Luxemburg Fola Esch

Georgien Dinamo Tbilisi
19:00
Slovakien DAC Dunajská Streda

Cypern Apollon
19:00
Litauen Stumbras

Moldavien Zaria
19:00
Polen Górnik Zabrze

Makedonien Vardar
19:00
Armenien Pyunik

Sverige AIK
19:00
Irland Shamrock Rovers

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
19:00
Wales Connah's Quay

Israel Maccabi Tel Aviv
19:00
Ungern Ferencváros

Azerbajdzjan Keşla
19:00
Malta Balzan

Kosovo Prishtina
19:00
Luxemburg Fola Esch

Norge Sarpsborg
19:00
Island ÍBV

Sverige Häcken
19:00
Lettland Liepāja

Luxemburg Progrès Niedercorn
19:30
Azerbajdzjan Qebele

Danmark Nordsjælland
19:30
Nordirland Cliftonville

Israel Beitar Jerusalem
19:45
Georgien Chikhura

Albanien Luftëtari
20:00
Lettland Ventspils

Finland FC København
20:00
Danmark KuPS

Slovenien Maribor
20:15
Albanien Partizani

Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo
20:15
Armenien Banants

Slovakien Trenčín
20:30
Montenegro Budućnost

Montenegro OFK Titograd
20:30
Färöarna B36

Serbien Partizan
20:30
Montenegro Rudar

Nordirland Coleraine
20:45
Serbien Spartak Subotica

Kroatien Osijek
20:45
Moldavien Petrocub

Färöarna NSÍ
20:45
Skottland Hibernian

San Marino Tre Fiori
20:45
Slovenien Rudar

Irland Dundalk
20:45
Estland FCI Levadia

Slovenien Domžale
21:00
Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg

Ungern Újpest
21:00
Azerbajdzjan Neftçi

Island FH
21:15
Finland Lahti

Match 1:2
Tisdag 10 juli 2018
Georgien Samtredia
0-1
Kazakstan Tobol

0-1 Maxim Fedin (90+4)

Publik 778

Onsdag 11 juli 2018
Armenien Banants
1-2
Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo

1-2 Vahagn Ayvazyan (34)

0-1 Mersudin Ahmetovic (16)
0-2 Emir Halilović (21)

Publik 3 000

Ungern Rabotnički
2-1
Makedonien Honvéd

1-0 Petar Petkovski (34)
2-1 Nikolche Sharkoski (60)

1-1 George Nagy (45+1)

Publik 730

Liechtenstein Vaduz
1-0
Bulgarien Levski

1-0 Mohamed Coulibaly (14)

 

Publik 1 243

Färöarna
1-2
Litauen Žalgiris

1-1 Joannes Bjartalíð (straff, 60)

0-1 Liviu Antal (40)
1-2 Mamadou Mbodj (90+3)

Publik 487

Luxemburg Fola Esch
0-0
Kosovo Prishtina

Publik 1 007

Nordirland Glenavon
2-1
Norge Prishtina

1-1 Ehys Marshall (37)
2-1 Joshua Daniels (59)

0-1 Eirik Hestad (36)

Publik 631

Torsdag 12 juli 2018
Armenien Pyunik
1-0
Makedonien Vardar

1-0 Mohamed Konaté (28)

 

Publik 2 000

Lettland Ventspils
5-0
Albanien Luftëtari

1-0 Adeleke Akinyemi (straff, 8)
2-0 Adeleke Akinyemi (12)
3-0 Adeleke Akinyemi (24)
4-0 Tosin Aiyegun (straff, 37)
5-0 Adeleke Akinyemi (43)

 

Publik 2 300

Georgien Chikhura
0-0
Israel Beitar Jerusalem

Publik 1 220

Albanien Partizani
0-1
Slovenien Maribor

 

0-1 Gregor Bajde (50)

Publik 1 050

Slovenien Rudar
7-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Milan Tučić (33)
2-0 Dominik Radić (48)
3-0 Djair Parfitt-Williams (49)
4-0 Milan Tučić (59)
5-0 Nicola Della Valle (självmål, 75)
6-0 Dominik Radić (78)
7-0 Ante Solomun (83)

 

Publik 923

Finland Ilves
0-1
Bulgarien Slavia Sofia

 

0-1 Momchil Tsvetanov (80)

Publik 1 511

Azerbajdzjan Qebele
0-2
Luxemburg Progrès Niedercorn

 

0-1 Mayron De Almeida (52)
0-2 Olivier Thill (straff, 61)

Publik 1 600

Finland Lahti
0-3
Island FH

 

0-1 Halldor Björnsson (5)
0-2 Steven Lennon (19)
0-3 Robbie Crawford (90+1)

Publik 3 178

Malta Balzan
4-1
Azerbajdzjan Keşla

1-0 Alfred Effiong (12)
2-0 Lecão (21)
3-1 Bojan Kaljević (34)
4-1 Kadú (55)

2-1 Cesar Meza Colli (straff, 29)

Publik 504

Estland Narva Trans
0-2
Bosnien-Hercegovina Željezničar

 

0-1 Artur Kotenko (15)
0-2 Anel Šabanadžović (74)

Publik 263

Litauen Trakai
0-0
Kazakstan Irtysh

Publik 400

Estland FCI Levadia
0-1
Irland Dundalk

 

0-1 Dylan Connolly (53)

Publik 1 343

Danmark KuPS
0-1
Finland FC København

 

0-1 Robert Skov (75)

Publik 2 890

Lettland Liepāja
0-3
Sverige Häcken

 

0-1 Daleho Irandust (74)
0-2 Paulinho Guerreiro (77)
0-3 Mervan Çelik (82)

Publik 2 234

Litauen Stumbras
1-0
Cypern Apollon

1-0 Levan Matcharashvili (90)

 

Publik 800

Azerbajdzjan Neftçi
3-1
Ungern Újpest

1-1 Bagaliy Dabo (23)
2-1 Bagaliy Dabo (72)
3-1 Emin Mahmudov (90+2)

0-1 Daniel Nagy (9)

Publik 4 000

Irland Derry City
0-2
Vitryssland Dinamo Minsk

Utvisning Conor McDermott (81)

0-1 Nino Galović (2)
0-2 Vladimir Khvashchinskiy (64)

Publik 1 467

Wales Connah's Quay
1-3
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-3 Callum Morris (straff, 89)

0-1 Max Ngome (20)
0-2 Elis Bakaj (33)
0-3 Mikhail Shibun (75)

Publik 577

Moldavien Petrocub
1-1
Kroatien Osijek

1-1 Vladimir Ambros (66)

0-1 Mirko Marić (52)

Publik 2 700

Cypern Anorthosis
2-1
Albanien Laçi

1-1 Danijel Pranjić (straff, 52)
2-1 Sekou Cissé (59)

0-1 Erjon Hoxhallari (21)

Publik 2

Ungern Ferencváros
1-1
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Stefan Spirovski (61)

1-1 Eliran Atar (90+1)

Publik 14 127

Moldavien Milsami
2-4
Slovakien Slovan Bratislava

1-3 Igor Bugaiov (59)
2-3 Romea Surdu (75)

0-1 Mohammed Rharsalla (10)
0-2 Andra Šporar (22)
0-3 Mohammed Rharsalla (41)
2-4 Artur Crăciun (självmål, 79)

Publik 3 000

Bulgarien CSKA Sofia
1-0
Lettland FK Riga

1-0 Tiago Rodrigues (50)

 

Publik 7 500

Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg
2-2
Slovenien Domžale

1-2 Tomislav Turčin (47)
2-2 Stipo Marković (83)

0-1 Lovro Bizjak (12)
0-2 Dario Melnjak (26)

Publik 2 500

Luxemburg Racing Union
0-2
Rumänien Viitorul

 

0-1 Denis Drăguş (23)
0-2 Ianis Hagi (straff, 82)

Publik 1 383

Färöarna B36
0-0
Montenegro OFK Titograd

Publik 611

Polen Górnik Zabrze
1-0
Moldavien Zaria

1-0 Angulo (87)

 

Publik 19 528

Andorra Engordany
0-3
Kazakstan Kairat

 

0-1 Walter Wagner (självmål, 5)
0-2 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 25)
0-3 Marton Eppel (90)

Publik 657

Island ÍBV
0-4
Norge Sarpsborg

 

0-1 Rashad Muhammed (59)
0-2 Patrick Mortensen (60)
0-3 Ole Halvorsen (90+1)
0-4 Amin Askar (90+4)

Publik 673

Irland Shamrock Rovers
0-1
Sverige AIK

 

0-1 Daniel Sundgren (74)

Publik 2 817

Montenegro Rudar
0-3
Serbien Partizan

 

0-1 Marko Jevtović (straff, 42)
0-2 Seydouba Soumah (50)
0-3 Ricardo Gomes (57)

Publik 3 150

Montenegro Budućnost
0-2
Slovakien Trenčín

0-1 Hamza Čataković (27) 0-2 Antonio Mance (30)

Publik 2 000

Skottland Rangers
2-0
Makedonien Shkupi

1-0 Jamie Murphy (23)
2-0 James Tavernier (straff, 90+2)

 

Publik 49 309

Serbien Spartak Subotica
1-1
Nordirland Coleraine

1-1 Mile Savković (straff, 90+6)

0-1 Darren McCauley (23)

Publik 976

Nordirland Cliftonville
0-1
Danmark Nordsjælland

 

0-1 Andreas Olsen (19)

Publik 1 170

Polen Lech Poznań
2-0
Armenien Gandzasar

1-0 Christian Gytkjær (10)
2-0 Christian Gytkjær (straff, 15)

 

Publik 0

Skottland Hibernian
6-1
Färöarna NSÍ

1-0 Florian Kamberi (straff, 3)
2-0 Florian Kamberi (21)
3-0 Oliver Shaw (29)
4-0 Stephen Mallan (43)
5-0 Florian Kamberi (48)
6-1 Stephen Mallan (84)

Utvisning Einar Tróndargjógv Hansen (33)
5-1 Petur Knudsen (53)

Publik 12 501

Slovakien DAC Dunajská Streda
1-1
Georgien Dinamo Tbilisi

1-1 Youssouf Bayo (30)

0-1 Budu Zivzivadze (14)

Publik 8 759

Serbien Radnički Niš
4-0
Malta Gzira United

1-0 Radovan Pankov (15)
2-0 Nermin Haskić (53)
3-0 Marko Mrkić (55) 4-0 Nermin Haskić (85)

 

Publik 8 500

Island Stjarnan
3-0
Estland Nõmme Kalju

1-0 Hilmar Halldórsson (straff, 20)
2-0 Baldur Sigurðsson (49)
3-0 Guðjon Baldvinsson (70)

 

Publik 980

 

Visa matchfakta

Förkval

05.07.2018, 22:52

Match 2:2
Torsdag 5 juli 2018
Gibraltar St Joseph's
1-1* f
Färöarna B36

1-1 José Otero (88)

0-1 Lukasz Cielslewicz (straff, 14)

Publik 536

Information B36 vidare med sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Litauen Trakai
1-0
Wales Cefn Druids

1-0 Diniyar Bilyaletdinov (straff, 29)

 

Publik 850

Information Trakai vidare med sammanlagt 2-1.

Malta Gzira United
2-1
Andorra Sant Julià

1-1 Amadou Samb (straff, 65)
2-1 Edison Zarate (90+3)

0-1 Joel Méndez (62)
Luis Blanco (90)

Publik 649

Information Gzira United vidare med sammanlagt 4-1.

Kosovo Prishtina
5-0
Gibraltar Europa

1-0 Armend Daliku (9)
2-0 Gauthier Mankenda (13)
3-0 Armend Daliku (35)
4-0 Ahmed Januzi (59)
5-0 Mergim Pefqeli (86)

 

Publik 1 140

Information Prishtina vidare med sammanlagt 6-1.

Wales Bala Town
1-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Nathan Burke (77)

 

Publik 610

Information Tre Fiori vidare med sammanlagt 3-1.

Färöarna
2-1
Malta Birkirkara

1-0 Deni Pavlović (45+2)
2-0 Páll Klettskard (59)

2-1 Marcelinho (90)

Publik 1 100

Information KÍ vidare med sammanlagt 2-1.

San Marino Folgore
1-1
Andorra Engordany

1-0 Stefano Sacco (86)

1-1 Francesco Sartori (självmål, 90+5)

Publik 349

Information Engordany vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 26 juni 2018
Sant Julià
0-2
Gzira United

 

0-1 Amadou Samb (straff, 20)
0-2 Jorginho (87)

Publik 380

Torsdag 28 juni 2018
Europa
1.1
Prishtina

1-0 Enrique Carreño (straff, 45)

1-1 Meriton Korenica (50)

Publik 350

Birkirkara
1-1

1-0 Michael Mifsud (72)

1-1 Deni Pavlović (88)

Publik 954

Engordany
2-1
Folgore

1-0 Christian Cellay (39)
2-1 Miguel Ruiz (86)

1-1 Umberto Semeraro (72)

Publik 432

B36
1-1
St Joseph's

1-0 Lukasz Cieslewicz (straff, 33)

1-1Boro (straff, 49)

Publik 200

Cefn Druids
1-1
Trakai

1-0 James Davies (48)

1-1 Boro (straff, 41)

Publik 742

Tre Fiori
3-0
Bala Town

1-0 Anthony Miley (självmål, 7)
2-0 Giacomo Procacci (32)
3-0 Mirco Vassallo (36)
Utvisning Giacomo Procacci (80)

 

Publik 542

 

Skytteliga

-