ecst.se fotboll

2017-18

Start: 29 juni 2017

Final: 16 maj 2018

4+7

omgångar

190

lag

412/473

matcher spelade

Första kvalomgången
2x50 matcher

29 juli 2017
6 juli 2017

Andra kvalomgången
2x33 matcher

12-13 juli 2017
20 juli 2017

Tredje kvalomgången
2x29 matcher

27 juli 2017
3 augusti 2017

Fjärde kvalomgången
2x22 matcher

16-17 augusti 2017
24 augusti 2017

Gruppspel
144 matcher

14 september-7 december 2017

1/16-final
2x16 matcher

15 februari 2018
22 februari 2018

1/8-final
2x8 matcher

8 mars 2018
15 mars 2018

Kvartsfinaler
2x4 matcher

5 april 2018
12 april 2018

Semifinaler
2x2 matcher

26 april 2018
3 maj 2018

Final
1 match

16 maj 2018

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

1/8-final

Visa matchfakta

1/16-final

Visa matchfakta

Gruppspel

07.12.2017, 23:06

Grupp A
1
Villarreal
6
3
2
1
10
- 6
4
11
2
Slavia Praha
6
3
2
1
7
- 5
2
11
3
Astana
6
3
1
2
10
- 7
3
10
4
Maccabi Tel Aviv
6
1
1
4
1
- 8
-7
4
Grupp B
1
Dynamo Kyiv
6
4
1
1
15
- 9
6
13
2
Partizan
6
2
2
2
8
- 9
-1
8
3
Young Boys
6
1
3
2
7
- 8
-1
6
4
Skënderbeu Korçë
6
1
2
3
6
- 10
-4
5
Grupp C
1
Sporting Braga
6
3
1
2
9
- 8
1
10
2
Ludogorets
6
2
3
1
7
- 5
2
9
3
İstanbul Başakşehir
6
2
2
2
7
- 8
-1
8
4
1899 Hoffenheim
6
1
2
3
8
- 10
-2
5
Grupp D
1
Milan
6
3
2
1
13
- 6
7
11
2
AEK
6
1
5
0
6
- 5
1
8
3
Rijeka
6
2
1
3
11
- 12
-1
7
4
Austria Wien
6
1
2
3
9
- 16
-7
5
Grupp E
1
Villarreal
6
3
2
1
10
- 6
4
11
2
Slavia Praha
6
3
2
1
7
- 5
2
11
3
Astana
6
3
1
2
10
- 7
3
10
4
Maccabi Tel Aviv
6
1
1
4
1
- 8
-7
4
Grupp F
1
Dynamo Kyiv
6
4
1
1
15
- 9
6
13
2
Partizan
6
2
2
2
8
- 9
-1
8
3
Young Boys
6
1
3
2
7
- 8
-1
6
4
Skënderbeu Korçë
6
1
2
3
6
- 10
-4
5
Grupp G
1
Sporting Braga
6
3
1
2
9
- 8
1
10
2
Ludogorets
6
2
3
1
7
- 5
2
9
3
İstanbul Başakşehir
6
2
2
2
7
- 8
-1
8
4
1899 Hoffenheim
6
1
2
3
8
- 10
-2
5
Grupp H
1
Milan
6
3
2
1
13
- 6
7
11
2
AEK
6
1
5
0
6
- 5
1
8
3
Rijeka
6
2
1
3
11
- 12
-1
7
4
Austria Wien
6
1
2
3
9
- 16
-7
5
Grupp I
1
Villarreal
6
3
2
1
10
- 6
4
11
2
Slavia Praha
6
3
2
1
7
- 5
2
11
3
Astana
6
3
1
2
10
- 7
3
10
4
Maccabi Tel Aviv
6
1
1
4
1
- 8
-7
4
Grupp J
1
Dynamo Kyiv
6
4
1
1
15
- 9
6
13
2
Partizan
6
2
2
2
8
- 9
-1
8
3
Young Boys
6
1
3
2
7
- 8
-1
6
4
Skënderbeu Korçë
6
1
2
3
6
- 10
-4
5
Grupp K
1
Sporting Braga
6
3
1
2
9
- 8
1
10
2
Ludogorets
6
2
3
1
7
- 5
2
9
3
İstanbul Başakşehir
6
2
2
2
7
- 8
-1
8
4
1899 Hoffenheim
6
1
2
3
8
- 10
-2
5
Grupp L
1
Milan
6
3
2
1
13
- 6
7
11
2
AEK
6
1
5
0
6
- 5
1
8
3
Rijeka
6
2
1
3
11
- 12
-1
7
4
Austria Wien
6
1
2
3
9
- 16
-7
5
Torsdag 14 september 2017
Villarreal
3-1
Astana

1-0 Nicola Sansone (16)
2-1 Cedric Bakambu (75)
3-1 Denis Cheryshev (77)

1-1 Yuri Logvinenko (68)

Slavia Praha
1-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Tomas Necid (12)

 

Dynamo Kyiv
3-1
Skënderbeu Korçë

1-1 Sergey Sydorchuk (47)
2-1 Júnior Moraes (50)
3-1 Dieumerci Mbokani (straff, 65)

0-1 Gjergj Muzaka (39)

Young Boys
1-1
Partizan

1-1 Chrstian Fassnacht (14)

0-1 Marko Janković (11)

Austria Wien
1-5
Milan

1-3 Alexandar Borkovic (47)

0-1 Hakan Çalhanoğlu (7)
0-2 André Silva (10)
0-3 André Silva (20)
1-4 André Silva (56)
1-5 Suso (63)

Rijeka
1-2
AEK

1-1 Josip Elez (29)

0-1 Petros Mandalos (16)
1-2 Lazaros Christodoulopoulos (62)

Atalanta
3-0
Everton

1-0 Andrea Masiello (27)
2-0 Alejandro Gómez (41)
3-0 Bryan Cristante (44)

 

Apollon
1-1
Olympique lyonnais

1-1 Adrián Sardinero (90+3)

0-1 Memphis Depay (53)

1899 Hoffenheim
1-2
Sporting Braga

1-0 Sandro Wagner (24)

1-1 João Carlos (45+1)
1-2 Dyego Sousa (50)

İstanbul Başakşehir
0-0
Ludogorets

Zlín
0-0
Sheriff

FC København
0-0
Lokomotiv Moskva

Hapoel Be'er Sheva
2-1
Lugano

1-0 Dan Einbinder (2)
2-0 Shir Tzedek (straff, 60)

2-1 Shir Tzedek (självmål, 67)

Steaua Bucuresti
3-0
Viktoria Plzeň

1-0 Constantin Budescu (straff, 21)
2-0 Constantin Budescu (44)
3-0 Denis Alibec (73)

 

Zorya Luhansk
0-2
Östersund

 

0-1 Saman Ghoddos (50)
0-2 Alhaji Gero (90+4)

Hertha BSC
0-0
Athletic Club

Crvena Zvezda
1-1
BATE Borisov

1-0 Nemanja Radonjić (54)

1-1 Nikolay Signevich (72)

Olympique Marseille
1-0
Konyaspor

1-0 Adil Rami (48)

 

Vitória Guimarães
1-1
Salzburg

1-0 Pedrão (25)

1-1 Valon Berisha (45)

Zulte-Waregem
1-5
Nice

1-3 Aaron Leya (46)

0-1 Alassane Pléa (16)
0-2 Alassane Pléa (20)
0-3 Dante (28)
1-4 Allan Saint-Maximin (69)
1-5 Mario Balotelli (74)

Vitesse
2-3
Lazio

1-0 Tim Matavž (33)
2-1 Brian Linssen (57)

1-1 Marco Parolo (51)
2-2 Ciro Immobile (67)
2-3 Alessandro Murgia (75)

Vardar
0-5
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Aleksandr Kokorin (6)
0-2 Aleksandr Kokorin (21)
0-3 Artem Dzyuba (39)
0-4 Branislav Ivanović (66)
0-5 Emiliano Rigoni (89)

Real Sociedad
4-0
Rosenborg

1-0 Diego Llorente (9)
2-0 Zurutuza (10)
3-0 Jørgen Skjelvik (självmål, 41)
4-0 Diego Llorente (77)

 

Arsenal
3-1
1. FC Köln

1-1 Sead Kolašinac (49)
2-1 Alexis Sánchez (67)
3-1 Bellerín (81)

0-1 Jhon Córdoba (9)

Torsdag 28 september 2017
Astana
1-1
Slavia Praha

1-1 Marin Tomasov (42)

0-1 Michael Ngadeu-Ngadjui (18)

Viktoria Plzeň
3-1
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Milan Petržela (29)
2-1 Jan Kopic (76)
3-1 Marek Bakoš (89)

1-1 Anthony Nwakaeme (69)

Lugano
1-2
Steaua Bucuresti

1-0 Mattia Bottani (14)

1-1 Claudiu Budescu (58)
1-2 Junior Maranhão (64)

Athletic Club
0-1
Zorya Luhansk

 

0-1 Ihor Kharatin (26)

Östersund
1-0
Hertha BSC

1-0 Brwa Nouri (straff, 22)

 

1. FC Köln
0-1
Crvena Zvezda

 

0-1 Richmond Boakye (30)

BATE Borisov
2-4
Arsenal

1-3 Mirko Ivanić (28)
2-4 Mikhail Gordeychuk (67)

0-1 Theo Walcott (9)
0-2 Theo Walcott (22)
0-3 Rob Holding (25)
1-4 Oliver Giroud (straff, 49)

Salzburg
1-0
Olympique Marseille

Konyaspor
2-1
Vitória Guimarães

1-0 Musa Araz (24)
2-0 Deni Milosevic (48)

2-1 Paolo Hurtado (74)

Lazio
2-0
Zulte-Waregem

1-0 Felipe Caicedo (18)
2-0 Ciro Immobile (90)

 

Nice
3-0
Vitesse

1-0 Alassane Pléa (16)
2-0 Allan Saint-Maximin (45)
3-0 Alassane Pléa (82)

 

Rosenborg
3-1
Vardar

1-0 Nicklas Bendtner (straff, 25)
2-0 Anders Konradsen (56)
3-0 Vegar Hedenstad (68)

3-1 Alves (90+1)

Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Real Sociedad

1-0 Emiliano Rigoni (5)
2-0 Aleksandr Kokorin (24)
3-1 Aleksandr Kokorin (60)

2-1 Diego Llorente (41)

Maccabi Tel Aviv
0-0
Villarreal

Partizan
2-3
Dynamo Kyiv

1-0 Ognjen Ožegović (34)
2-0 Leandre Tawamba Kana (42)

2-1 Júnior Moraes (straff, 54)
2-2 Vitaliy Buyalsky (68)
2-3 Júnior Moraes (84)

Skënderbeu Korçë
1-1
Young Boys

1-0 Ali Sowe (65)

1-1 Roger Assalé (72)

AEK
2-2
Austria Wien

1-0 Marko Livaja (28)
2-2 Marko Livaja (90)

1-1 Cjristoph Monschein (43)
1-2 Ismael Tajouri (49)

Milan
3-2
Rijeka

1-0 André Silva (14)
2-0 Mateo Musacchio (53)
3-2 Patrick Cutrone (90+4)

2-1 Boadu Acosty (84)
2-2 Josip Elez (straff, 90)

Olympique lyonnais
1-1
Atalanta

1-0 Bertrand Traoré (45)

1-1 Alejandro Gómez (57)

Everton
2-2
Apollon

1-1 Wayne Rooney (21)
2-1 Nikola Vlašić (66)

0-1 Adrián Sardinero (12)
Utvisning Valentin Roberge (86)
2-2 Hèctor Yuste (88)

Ludogorets
2-1
1899 Hoffenheim

1-1 Svetoslav Dyakov (46)
2-1 Jody Lukoki (72)

0-1 Pavel Kadeřábek (2)

Sporting Braga
2-1
İstanbul Başakşehir

1-0 Koka (26)
2-1 Fransérgio (89)

1-1 Emre Belözoğlu (28)

Lokomotiv Moskva
3-0
Zlín

1-0 Manuel Fernandes (straff, 2)
2-0 Manuel Fernandes (6)
3-0 Manuel Fernandes (17)

 

Sheriff
0-0
København

Torsdag 19 oktober 2017
Astana
4-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Patrick Twumasi (straff, 33)
2-0 Patrick Twumasi (42)
3-0 Junior Kabananga (47)
4-0 Junior Kabananga (52)

 

Lugano
3-2
Viktoria Plzeň

1-0 Mattia Bottani (63)
2-0 Carlinhos (69)
3-1 Alexander Gerndt (88)

2-1 Michal Krmenčík (76)
3-2 Marek Bakoš (90)

Hapoel Be'er Sheva
1-2
Steaua Bucureşti

1-2 Isaac Cuenca (87)

0-1 Harlem Gnohéré (70)
0-2 Harlem Gnohéré (75)

Östersund
2-2
Athletic Club

1-1 Alhaji Gero (52)
2-1 Curtis Edwards (64(

0-1 Aduriz (14)
2-2 Iñaki Williams (89)

Zorya Luhansk
2-1
Hertha BSC

1-0 Silas (42)
2-1 Oleksandr Svatok (79)

1-1 Davie Selke (56)

BATE Borisov
1-0
1. FC Köln

1-0 Alexei Rios (55)

 

Crvena Zvezda
0-1
Arsenal

Utvisning Milan Rodić (80)

0-1 Olivier Giroud (85)

Konyaspor
0-2
Salzburg

 

0-1 Fredrik Gulbrandsen (5)
0-2 Munas Dabbur (80)

Olympique Marseille
2-1
Vitória Guimarães

1-1 Lucas Ocampos (28)
2-1 Maxime Lopez (76)

0-1 Rafael Martins (17)

Nice
1-3
Lazio

1-0 Mario Balotelli (4)

1-1 Felipe Caicedo (5)
1-2 Sergej Milinković-Savić (65) 1-3 Sergej Milinković-Savić (89)

Zulte-Waregem
1-1
Vitesse

1-0 Guram Kashia (självmål, 23)

1-1 Thomas Bruns (27)

Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Rosenborg

1-0 Emiliano Rigoni (1)
2-0 Emiliano Rigoni (68)
3-0 Emiliano Rigoni (75)

 

Vardar
0-6
Real Sociedad

 

0-1 Mikel Oyarzabal (12)
0-2 Willian José (34)
0-3 Willian José (42)
0-4 Willian José (55)
0-5 Willian José (59)
0-6 De La Bella (90)

Villarreal
2-2
Slavia Praha

1-2 Trigueros (41)
2-2 Carlos Bacca (44)

0-1 Tomas Necid (18)
0-2 Danny (30)

Skënderbeu Korçë
0-0
Partizan

Dynamo Kyiv
2-2
Young Boys

1-1 Dieumerci Mbokani (34)
2-2 Mukola Moroziuk (49)

0-1 Roger Assalé (17)
1-2 Roger Assalé (39)
Utvisning Sekou Sanogo (82)

Milan
0-0
AEK

Austria Wien
1-3
Rijeka

1-2 Kevin Friesenbichler (90)

0-1 Mario Gavranović (21)
0-2 Mario Gavranović (31)
1-3 Zoran Kvržić (90+2)

Everton
1-2
Olympique lyonnais

1-1 Ashley Williams (69)

0-1 Nabil Fekir (straff, 6)
1-2 Bertrand Traoré (75)

Atalanta
3-1
Apollon

1-0 Josip Iličić (12)
2-1 Andrea Petanga (64)
3-1 Remo Freuler (66)

1-1 Andre Schembri (59)

Sporting Braga
0-2
Ludogorets

 

0-1 Cosin Moți (25)
0-2 Raúl Silva (självmål, 56)

1899 Hoffenheim
3-1
İstanbul Başakşehir

1-0 Benjamin Hübner (52)
2-0 Nadiem Amiri (59)
3-0 Nico Schulz (75)

3-1 Stefano Napoleoni (90+3)

Publik 21 167

Sheriff
1-1
Lokomotiv Moskva

1-1 Ziguy Badibanga (31)

0-1 Anton Miranchuk (17)

Zlín
1-1
København

1-0 Dame Diop (11)

1-1 Peter Ankersen (19)

Torsdag 2 november 2017
Maccabi Tel Aviv
0-1
Astana

 

0-1 Patrick Twumasi (57)

Slavia Praha
0-2
Villarreal

 

0-1 Carlos Bacca (15)
0-2 Simon Deli (självmål, 89)

Partizan
2-0
Skënderbeu Korçë

1-0 Zoran Tošić (39)
2-0 Leandre Tawamba Kana (66)

 

Young Boys
0-1
Dynamo Kyiv

 

0-1 Vitaliy Buyalskyy (70)

AEK
0-0
Milan

Rijeka
1-4
Austria Wien

1-1 Domagoj Pavičić (61)
Utvisning Josip Mišić (72)

0-1 Dominik Prokop (41)
1-2 Dominik Prokop (62)
1-3 Tarkan Serbest (73)
1-4 Christoph Monschein (83)

Olympique lyonnais
3-0
Everton

1-0 Bertrand Traoré (68)
2-0 Houssem Aouar (76)
3-0 Memphis Depay (88)

Utvisning Morgan Schneiderlin (80)

Apollon
1-1
Atalanta

1-1 Emilio Zelaya (90+4)

0-1 Josip Iličić (straff, 35)

Ludogorets
1-1
Sporting Braga

1-0 Marcelinho (68)

1-1 Fransérgio (83)

İstanbul Başakşehir
1-1
1899 Hoffenheim

1-1 Edin Višća (90+3)

0-1 Florian Grillitsch (47)

Lokomotiv Moskva
1-2
Sheriff

1-0 Jefferson Farfán (26)

1-1 Ziguy Badibanga (41)
1-2 Josip Brezovec (58)

FC København
3-0
Zlín

1-0 Michael Lüftner (40)
2-0 Benjamin Verbič (49)
3-0 Benjamin Verbič (90+2)

 

Viktoria Plzeň
4-1
Lugano

1-0 Michal Krmenčík (4)
2-1 Michal Krmenčík (19)
3-1 Tomas Hořava (45)
4-1 Ale Čermák (56)

1-1 Davide Mariani (15)

Steaua Bucuresti
1-1
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Florinel Coman (31)

1-1 Ben Sahar (37)

Athletic Club
1-0
Östersund

1-0 Aduriz (70)
Utvisning Unai Núñez (89)

 

Hertha BSC
2-0
Zorya Luhansk

1-0 Davie Selke (16)
2-0 Davie Selke (73)

 

1. FC Köln
5-2
BATE Borisov

1-0 Simon Zoller (16)
2-2 Yuya Osako (54)
3-2 Sehrou Guirassy (63)
4-2 Yuya Osako (82)
5-2 Milo Jojić (90)

1-1 Nemanja Milunović (31)
1-2 Nikolay Signevich (33)

Arsenal
0-0
Crvena Zvezda

Salzburg
0-0
Konyaspor

Vitória Guimarães
1-0
Olympique Marseille

1-0 Paolo Hurtado (80)

Utvisning Patrice Evra (0)
Utvisning Boubacar Kamara (86)

Lazio
1-0
Nice

1-0 Maxime Le Marchand (självmål, 90)

 

Vitesse
0-2
Zulte-Waregem

Utvisning Alexander Büttner (53)

0-1 Marvin Baudry (3)
Utvisning Kingsley Madu (22)
0-2 Onur Kaya (70)

Rosenborg
1-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Nicklas Bendtner (straff, 55)

1-1 Aleksandr Kokorin (90+3)

Real Sociedad
3-0
Vardar

1-0 Juanmi (31)
2-0 De La Bella (69)
3-0 Jon Bautista (81)

 

Torsdag 23 november 2017
Astana
2-3
Villarreal

1-0 Junior Kabananga (22)
2-3 Patrick Twumasi (88)

1-1 Dani Raba (39)
1-2 Cedric Bakambu (65)
1-3 Cedric Bakambu (83)

Lugano
1-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Carlinhos (50)

 

Viktoria Plzeň
2-0
Steaua Bucureşti

1-0 Milan Petržela (49)
2-0 Jan Kopic (76)

 

Östersund
2-0
Zorya Luhansk

1-0 Curtis Edwards (40)
2-0 Saman Ghoddos (78)

 

Publik 7 754

Athletic Club
3-2
Hertha BSC

1-1 Aduriz (straff, 35)
2-2 Aduriz (straff, 66(
3-2 Iñaki Williams (82)

0-1 Matthew Leckie (26)
1-2 Davie Selke (36)

BATE Borisov
0-0
Crvena Zvezda

1. FC Köln
1-0
Arsenal

1-0 Sehrou Guirassy (straff, 62)

 

Konyaspor
1-1
Olympique Marseille

1-0 Nejc Skubic (straff, 82)

Utvisning Jordan Amavi (80)
1-1 Wilfred Moke Abro (självmål, 90+3)

Salzburg
3-0
Vitória Guimarães

1-0 Munas Dabbur (26)
2-0 Andreas Ulmer (45)
3-0 Hwang Hee-Chan (67)

 

Nice
3-1
Zulte-Waregem

1-0 Mario Balotelli (straff, 5)
2-0 Mario Balotelli (31)
3-1 Adrien Tameze (86)

2-1 Brian Hamalainen (81)

Lazio
1-1
Vitesse

1-1 Luis Alberto (42)

0-1 Brian Linssen (13)

Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Vardar

1-0 Dmitriy Poloz (16)
2-0 Emiliano Rigoni (43)

 

Rosenborg
0-1
Real Sociedad

 

0-1 Mikel Oyarzabal (90)

Lokomotiv Moskva
2-1
København

1-0 Jefferson Farfán (17)
2-1 Jefferson Farfán (51)

1-1 Benjamin Verbič (31)

Maccabi Tel Aviv
0-2
Slavia Praha

 

0-1 Josef Hušbauer (45)
0-2 Josef Hušbauer (54)

Skënderbeu Korçë
3-2
Dynamo Kyiv

1-1 Sabien Lilaj (18)
2-1 James Adeniyi (52)
3-1 Ali Sowe (56)

0-1 Viktor Tsygankov (16)
3-2 Nazariy Rusyn (90+1)

Partizan
2-1
Young Boys

1-0 Leandre Tawamba Kana (12)
2-1 Ognjen Ožegović (53)

1-1 Moumi Ngamaleu (25)

Milan
5-1
Austria Wien

1-1 Ricardo Rodríguez (27)
2-1 André Silva (36)
3-1 Patrick Cutrone (42)
4-1 André Silva (70)
5-1 Patrick Cutrone (90+3)

0-1 Christoph Monschein (21)

AEK
2-2
Rijeka

1-2 Sergio Araüjo (45)
2-2 Lazaros Christodoulopoulos (55)

0-1 Alexander Gorgon (8)
0-2 Alexander Gorgon (26)

Everton
1-5
Atalanta

1-2 Sandro Ramírez (71)

0-1 Bryan Cristante (12)
0-2 Bryan Cristante (90)
1-3 Robin Gosens (86)
1-4 Andreas Cornelius (88)
1-5 Andreas Cornelius (90+4)

Olympique lyonnais
4-0
Apollon

1-0 Mouctar Diakhaby (29)
2-0 Nabil Fekir (32)
3-0 Mariano Díaz (67)
4-0 Myziane Maolida (90)

 

Sporting Braga
3-1
1899 Hoffenheim

1-0 Marcelo Goiano (1)
2-1 Fransérgio (81)
3-1 Fransérgio (90+3)

1-1 Marc Uth (74)

Ludogorets
1-2
İstanbul Başakşehir

1-2 Marcelinho (65)

0-1 Edin Višća (20)
0-2 Kerim Frei (28)

Sheriff
1-0
Zlín

1-0 Jairo (11)

 

Torsdag 7 december 2017
Villarreal
0-1
Maccabi Tel Aviv

 

0-1 Nick Blackman (60)

Slavia Praha
0-1
Astana

 

0-1 Marin Aničić (38)

Dynamo Kyiv
4-1
Partizan

1-0 Mykola Moroziuk (6)
2-0 Júnior Moraes (28)
3-0 Júnior Moraes (31)
4-1 Marko Jevtović (straff, 77)

3-1 Marko Jevtović (straff, 45+4)

Young Boys
2-1
Skënderbeu Korçë

1-1 Guillaume Hoarau (55)
2-1 Roger Assalé (90+5)

0-1 Enis Gavazaj (51)

Austria Wien
0-0
AEK

Rijeka
2-0
Milan

1-0 Jakov Puljić (7)
2-0 Mario Gavranović (47)

 

Atalanta
1-0
Olympique lyonnais

1-0 Andrea Petagna (10)

 

Apollon
0-3
Everton

 

0-1 Ademola Lookman (21)
0-2 Ademola Lookman (28)
0-3 Nikola Vlašić (87)

1899 Hoffenheim
1-1
Ludogorets

1-0 Philipp Ochs (25)

1-1 Wanderson (62)
Utvisning Claudiu Keșerü (83)

İstanbul Başakşehir
2-1
Sporting Braga

1-0 Edin Višća (10)
2-1 Emre Belözoğlu (straff, 77)

1-1 Raúl Solva (55)

Zlín
0-2
Lokomotiv Moskva

Utvisning Zoran Gajić (57)

0-1 Josef Hnaníček (straff, 70)
0-2 Jefferson Farfán (75)

FC København
2-0
Sheriff

1-0 Pieros Soteriou (56)
2-0 Michael Luftner (59)

Utvisning Jairo (69)

Hapoel Be'er Sheva
0-2
Viktoria Plzeň

 

0-1 Lukas Hejda (28)
0-2 Tomas Hořava (83)

Steaua Bucuresti
1-2
Lugano

1-2 Harlem Gnohéré (60)

0-1 Favio Daprelà (3)
0-2 Balint Vécsei (32)

Zorya Luhansk
0-2
Athletic Club

 

0-1 Aduriz (70)
0-2 Raúl García (86)

Hertha BSC
1-1
Östersund

1-1 Peter Pekarík (61)

0-1 Sotirios Papagiannopoulos (58)

Crvena Zvezda
1-0
1. FC Köln

1-0 Slavoljub Srnić (22)

 

Arsenal
6-0
BATE Borisov

1-0 Mathieu Debuchy (11)
2-0 Theo Walcott (37)
3-0 Jack Wilshere (43)
4-0 Dzianis Polyakov (självmål, 51)
5-0 Olivier Giroud (straff, 64)
6-0 Mohamed Elneny (74)

 

Olympique Marseille
0-0
Salzburg

Vitória Guimarães
1-1
Konyaspor

1-1 Ali Turan (självmål, 77)

0-1 Mehdi Bourabia (15)

Zulte-Waregem
3-2
Lazio

1-0 Nill De Pauw (6)
2-0 Michael Heylen (60)
3-2 Aaron Leya (83)

2-1 Felipe Caicedo (67)
2-2 Luvas Leiva (76)

Vitesse
1-0
Nice

1-0 Luc Castaignos (84)

 

Vardar
1-1
Rosenborg

1-0 Ytalo (9)

1-1 Nicklas Bendtner (straff, 45+2)

Real Sociedad
1-3
Zenit Sankt-Petersburg

1-1 Willian José (58)

0-1 Alexandr Erokhin (35)
1-2 Branislav Ivanović (64)
1-3 Leandro Paredes (85)

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

24.08.2017, 23:03

Match 2:2
Torsdag 24 augusti 2017
AEK
0-0
Viktoria Plzeň

Information Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 3-1.

Dynamo Kyiv
3-1
Marítimo

1-0 Denis Harmash (32)
2-0 Mykola Moroziuk (35)
3-0 Derlis González (61)

3-1 Erdem Şen (68)

Information Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 3-1.

Salzburg
4-0
Viitorul

1-0 Munas Dabbur (7)
2-0 Fredrik Gulgrandsen (38)
3-0 Valon Berisha (straff, 52)
4-0 Amadou Haidara (88)

 

Information Salzburg vidare med sammanlagt 7-1.

Maccabi Tel Aviv
2-2
Rheindorf Altach

1-1 Vidhar Kjartansson (41)
2-2 Shiran Yeini (73)

0-1 Hannes Aigner (20)
1-2 Philipp Netzer (59)

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 3-2.

Sheriff
0-0
Legia Warszawa

 

Utvisning Michal Pazdan (39)

Information Sheriff vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Fenerbahçe
1-2
Vardar

1-0 Roman Neust'dter (61)

1-1 Jambul Jighauri (68)
1-2 Nikola Gligorov (90+1)

Information Vardar vidare med sammanlagt 4-1.

Oleksandria
1-2
BATE Borisov

1-0 Vasiliy Grytsuk (straff, 34)

1-1 Mirko Ivanić (70)
1-2 Mirko Ivanić (75)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-2.

Östersund
2-0
PAOK

1-0 Saman Ghoddos (71)
2-0 Saman Ghoddos (78)

 

Information Östersund vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Zenit Sankt-Petersburg
2-0
Utrecht

1-0 Aleksandr Kokorin (9)
2-0 Aleksandr Kokorin (105)

 

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 2-1.

Sūduva
0-0
Ludogorets

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 2-0.

Shkendija
0-1
Milan

 

0-1 Patrick Cutrone (13)

Information Milan vidare med sammanlagt 7-0.

Videoton
0-4
Partizan

Utvisning Roland Juhász (47)

0-1 Leandre Tawamba Kana (6)
0-2 Seydouba Soumah (24)
0-3 Uro Đurđević (35)
0-4 Uro Đurđević (87)

Information

Skënderbeu Korçë
0-0
Dinamo Zagreb

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Midtjylland
1-1
Apollon

1-0 Rilwan Hassan (10)

1-1 Andre Schembri (50)

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-3.

Rosenborg
3-2
Ajax

1-0 Nicklas Bendtner (25)
2-2 Samuel Adebbenro (80)
3-2 Samuel Adebbenro (89)

1-1 Amin Younes (60)
1-2 Lasse Schöne (61)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 4-2.

AEK
3-0
Club Brugge

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (straff, 27)
2-0 André Simões (39)
3-0 Hugo Almeida (90+1)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 3-0.

Olympique Marseille
3-0
Domžale

1-0 Valere Germain (28)
2-0 Valere Germain (56)
3-0 Florian Thauvin (85)

 

Information Olympique Marseille vidare med sammanlagt 4-1.

Athletic Club
1-0
Panathinaikos

1-0 Muniain (22)

 

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 4-2.

Sporting Braga
3-2
FH

1-1 Paulinho (39)
2-2 Paulinho (80)
3-2 Dyego Sousa (90+3)

0-1 Böðvar Böðvarsson (16)
1-2 Böðvar Böðvarsson (51)

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 5-3.

Crvena Zvezda
2-1
FK Krasnodar

1-0 Nemanja Radonjić (7)
2-0 Fuelor Kanga (46)

2-1 Andreas Granqvist (straff, 82)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Hajduk Split
1-1
Everton

1-0 Josip Radošević (43)

1-1 Gylfi Sigurðsson (46)

Information Everton vidare med sammanlagt 3-1.

Austria Wien
0-1
Osijek

 

0-1 Gabrijel Boban (62)

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Match 1:2
Onsdag 16 augusti 2017
Utrecht
1-0
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Zakaria Labyad (76)

 

Torsdag 17 augusti 2017
BATE Borisov
1-1
Oleksandria

1-0 Mirko Ivanić (8)

1-1 Evgeniy Banada (19)

FK Krasnodar
3-2
Crvena Zvezda

1-0 Ivan Ignatyev (20)
2-0 Viktor Claesson (46)
3-1 Sergej Petrov (67)

2-1 Slavoljub Srnić (57)
3-2 Aleksandar Pešić (71)

Dinamo Zagreb
1-1
Skënderbeu Korçë

1-1 Ángelo Henríquez (90+4)

0-1 Liridon Latifi (37)

Apollon
3-2
Midtjylland

1-0 Charis Kyriakou (15)
2-1 Jander (69)
3-2 Ioannis Pittas (90+1)

1-1 Alexander Sørloth (38)
2-2 Alexander Sørloth (74)

FH
1-2
Sporting Braga

1-0 Halldor Björnsson (39)

1-1 Paulinho (62)
1-2 Nikola Stojiljković (79)

PAOK
3-1
Östersund

1-0 Léo Matos (38)
2-1 Aleksandar Prijović (77)
3-1 Aleksandar Prijović (straff, 88)

0-1 Brwa Nouri (straff, 21)

Vardar
2-0
Fenerbahçe

1-0 Tigran Barseghyan (20)
Utvisning Boban Grncharov (89)
2-0 Mehmet Topal (självmål, 90+2)

Utvisning Souza (90+3)

Viktoria Plzeň
3-1
AEK

1-1 Marek Bakoš (29)
2-1 Daniel Kolář (36)
3-1 Marek Bakoš (74)

0-1 Acorán (8)

Rheindorf Altach
0-1
Maccabi Tel Aviv

 

0-1 Vidhar Kjartansson (67)

Ludogorets
2-0
Sūduva

1-0 Cosmin Moți (61)
2-0 Virgil Misidjan (75)

 

Panathinaikos
2-3
Athletic Club

1-0 Robin Lod (29)
2-0 Bryan Cabezas (55)

2-1 Aduriz (68)
2-2 De Marcos (71)
2-3 Aduriz (straff, 74)

Milan
6-0
Shkendija

1-0 André Silva (13)
2-0 Riccardo Montolivo (25)
3-0 André Silva (27)
4-0 Fabio Borini (67)
5-0 Luca Antonelli (68)
6-0 Riccardo Montolivo (85)

 

Osijek
1-2
Austria Wien

1-0 Muzafer Ejupi (15)

1-1 Christoph Monschein (26)
1-2 Raphael Holzhauser (59)

Club Brugge
0-0
AEK

 

Utvisning Marko Livaja (58)

Viitorul
1-3
Salzburg

1-1 George Țucudean (7)

0-1 Hee-Chan Hwang (2)
1-2 Hannes Wolf (28)
1-3 Munas Dabbur (31)

Domžale
1-1
Olympique Marseille

1-0 Amedej Vetrih (12)

1-1 Morgan Sanson (63)

Ajax
0-1
Rosenborg

 

0-1 Samuel Adegbenro (77)

Legia Warszawa
1-1
Sheriff

1-0 Kasper Hämäläinen (76)

1-1 Cyrille Bayala (87)

Partizan
0-0
Videoton

Everton
2-0
Hajduk Split

1-0 Michael Keane (30)
2-0 Idrissa Gueye (45)

 

Marítimo
0-0
Dynamo Kyiv

 

Utvisning Yevgen Khacheridi (89)

 

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

03.08.2017, 23:59

Match 2:2
Onsdag 2 augusti 2017
Sion
1-1
Sūduva

1-0 Moussa Konaté (55)

1-1 Robertas Vėževičius (80)

Information Sūduva vidare med sammanlagt 4-1.

AEL
1-2
Austria Wien

Utvisning Marco Airosa (27)
1-1 Aldair (61)

0-1 Raphael Holzhauser (straff, 34)
1-2 Felipe Pires (90)

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 2-1.

Torsdag 3 augusti 2017
Shkendija
3-0
Trakai

Information Shkendija vidare med sammanlagt 3-0

Dinamo Minsk
1-1
AEK Larnaca

Information AEK vidare med sammanlagt 3-1.

Odd
0-0
Dinamo Zagreb

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 2-1.

Zenit Sankt-Petersburg
0-1
Bnei Yehuda

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 2-1.

Qabala
1-2
Panathinaikos

Information Panathinaikos vidare med sammanlagt 3-1.

Videoton
1-0
Bordeaux

Information Videoton vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Sparta Praha
0-1
Crvena Zvezda

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-0.

Apollon
2-0
Aberdeen

Information Apollon vidare med sammanlagt 3-2.

Fenerbahçe
1-1
Sturm Graz

Information Fenerbahçe vidare med sammanlagt 3-2.

Fola Esch
1-2
Östersund

Information Östersund vidare med sammanlagt 3-1.

Oleksandria
1-0
Astra Giurgiu

Information Oleksandria vidare med sammanlagt 1-0.

Lyngby
1-3
FK Krasnodar

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 5-2.

Skënderbeu Korçë
2-1* f
Mladá Boleslav

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 3-3 och 4-2 på straffar.

PAOK
2-0
Olimpik Donetsk

Information PAOK vidare med sammanlagt 3-1.

Lech Poznań
2-2
Utrecht

Information Utrecht vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Midtjylland
2-1
Arka Gdynia

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Hajduk Split
2-0
Brøndby

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 2-0.

Rheindorf Altach
3-1
Gent

Information Rheindorf Altach vidare med sammanlagt 4-2.

Osijek
1-0
PSV

Information Osijek vidare med sammanlagt 2-0.

Athletic Club
3-0
Dinamo Bucureşti

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 4-1.

Milan
2-0
Universitatea Craiova

Information Milan vidare med sammanlagt 3-0.

Oostende
0-0
Olympique Marseille

Information Olympique Marseille vidare med sammanlagt 4-2.

Ružomberok
0-1
Everton

Information Everton vidare med sammanlagt 2-0.

Panionios
0-1
Maccabi Tel Aviv

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammalagt 2-0.

Domžale
2-0
Freiburg

Information Domžale vidare med sammanlagt 2-1.

Marítimo
2-0
Botev Plovdiv

Information Marítimo vidare med sammanlagt 2-0.

Sporting Braga
2-1 f
AIK

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Torsdag 27 juli 2017
Mladá Boleslav
2-1
Skënderbeu Korçë

Trakai
2-1
Shkendija

Olimpik Donetsk
1-1
PAOK

Maccabi Tel Aviv
1-0
Panionios

PSV
0-1
Osijek

Krasnodar
2-1
Lyngby

Sturm Graz
1-2
Fenerbahçe

Östersund
1-0
Fola Esch

Utrecht
0-0
Lech Poznań

AEK Larnaca
2-0
Dinamo Minsk

AIK
1-1
Sporting Braga

Sūduva
3-0
Sion

Dinamo Bucureşti
1-1
Athletic Club

Astra Giurgiu
0-0
Oleksandria

Botev Plovdiv
0-0
Marítimo

Bnei Yehuda
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

Arka Gdynia
3-2
Midtjylland

Universitatea Craiova
0-1
Milan

Brøndby
0-0
Hajduk Split

Panathinaikos
1-0
Qabala

Bordeaux
2-1
Videoton

Gent
1-1
Rheindorf Altach

Crvena Zvezda
2-0
Sparta Praha

Dinamo Zagreb
2-1
Odd

Aberdeen
2-1
Apollon

Olympique Marseille
4-2
Oostende

Austria Wien
0-0
AEL

Everton
1-0
Ružomberok

Freiburg
1-0
Domžale

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

20.07.2017, 23:59

Match 2:2
Torsdag 20 juli 2017
Vitryssland Dinamo Minsk
3-0
Makedonien Rabotnički

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 4-1.

Danmark Lyngby
2-1
Slovakien Slovan Bratislava

Information Lyngby vidare med sammanlagt 3-1.

Finland HJK
1-1
Albanien Shkendija

Information Shkendija vidare med sammanlagt 4-2.

Finland VPS
2-1
Danmark Brøndby

Information Brøndby vidare med sammanlagt 3-2.

Litauen Sūduva
0-1
Lettland Liepāja

Information Sūduva vidare med sammanlagt 2-1.

Litauen Trakai
*2-1 f
Sverige IFK Norrköping

1-0 Maksim Maksimov (11)
2-0 Maksim Maksimov (35)

2-1 Simon Skrabb (86)

Information Trakai vidare med sammanlagt 3-3 och 5-3 på straffar.

Tjeckien Mladá Boleslav
2-0
Irland Shamrock Rovers

Information Mladá Boleslav vidare med sammanlagt 5-2.

Vitryssland Dinamo Brest
0-3
Österrike Rheindorf Altach

Information Rheindorf Altach vidare med sammanlagt 4-1.

Norge Brann
0-2
Slovakien Ružomberok

Information Ružomberok vidare med sammanlagt 2-1.

Moldavien Zaria
1-2
Cypern Apollon

Information Apollon vidare med sammanlagt 51.

Norge Odd
1-0
Liechtenstein Vaduz

Information Odd vidare med sammanlagt 2-0.

Azerbajdzjan Zira
0-0
Rumänien Astra Giurgiu

Information Astra Giurgiu vidare med sammanlagt 3-1.

Bulgarien Levski Sofia
1-2
Kroatien Hajduk Split

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 3-1.

Israel Bnei Yehuda
2-0
Slovakien Trenčín

Information Bnei Yehuda vidare med sammanlagt 3-1.

Sverige AIK
2-0
Bosnien-Hercegovina Željezničar

1-0 Nils Johansson (48)
2-0 Henok Goitom (85)

 

Information AIK vidare med sammanlagt 2-0.

Cypern AEK
1-0
Irland Cork City

Information AEK vidare med sammanlagt 2-0.

Danmark Midtjylland
3-1
Ungern Ferencváros

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 7-3.

Luxemburg Fola Esch
4-1
Azerbajdzjan İnter Bakı

Information Fola Esch vidare med sammanlagt 42-

Turkiet Galatasaray
1-1
Sverige Östersund

1-1 Ahmet Çalık (69)

0-2 Brwa Nouri (straff, 60)

Information Östersund vidare med sammanlagt 3-1.

Nederländerna Utrecht
3-1
Malta Valletta

Information Utrecht vidare med sammanlagt 3-1.

Bulgarien Botev Plovdiv
4-0
Israel Beitar Jerusalem

Information Botev Povdiv vidare med sammanlagt 5-1.

Schweiz Luzern
2-1
Kroatien Osijek

Information Osijek vidare med sammanlagt 3-2.

Albanien Skënderbeu Korçë
2-0
Kazakstan Kairat

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 31.

Polen Lech Poznań
2-0
Norge Haugesund

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 4-3.

Cypern AEL
2-1
Luxemburg Progrès Niedercorn

Information AEL vidare med sammanlagt 3-1.

Slovenien Domžale
3-2
Island Valur

Information Domžale vidare med sammanlagt 5-3.

Serbien Crvena Zvezda
2-0
Kazakstan Irtysh

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-1.

Polen Jagiellonia Białystok
0-2
Azerbajdzjan Qabala

Information Qabala vidare med sammanlagt 3-1.

Montenegro Mladost
0-3
Österrike Sturm Graz

Information Sturm Graz vidare med sammanlagt 3-1.

Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg
0-2
Skottland Aberdeen

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 3-1.

Slovenien Gorica
2-3
Grekland Panionios

Information Panionios vidare med sammanlagt 5-2.

Ungern Videoton
1-1
Estland Nõmme Kalju

Information Videoton vidare med sammanlagt 4-1.

Match 1:2
Onsdag 12 juli 2017
Azerbajdzjan İnter Bakı
1-0
Luxemburg Fola Esch

1-0 Mirhuseyn Seyidov (90)

 

Torsdag 13 juli 2017
Kazakstan Irtysh
1-1
Serbien Crvena Zvezda

1-1 Stefan Živković (straff, 90+3)

0-1 Richmond Boakye (straff, 51)

Kazakstan Kairat
1-1
Albanien Skënderbeu Korçë

1-0 Gohou Bi Goua (9)

1-1 Bakary Nimaga (72)

Israel Maccabi Tel Aviv
3-1
Island KR

1-1 Aaron Shoenfeld (65)
2-1 Vidhar Kjartansson (78)
3-1 Omer Atzili (82)

0-1 Palmi Pálmason (58)

Makedonien Rabotnički
1-1
Vitryssland Dinamo Minsk

Utvisning Emir Sahiti (83)
1-1 Bojan Najdenov (straff, 90+2)

0-1 Vladimir Khvashchinskiy (53)

Slovakien Ružomberok
0-1
Norge Brann

 

0-1 Bismark Acosta (47)

Albanien Shkendija
3-1
Finland HJK

1-1 Besart Ibraimi (straff, 45)
2-1 Besart Ibraimi (59)
3-1 Besart Ibraimi (straff, 64)

0-1 Ousman Jallow (35)
Utvisning Hannu Patronen (63)

Estland Nõmme Kalju
0-3
Ungern Videoton

 

0-1 Mate Pátkai (8)
0-2 Marko Šćepović (straff, 47)
0-3 Marko Šćepović (straff, 74)

Danmark Brøndby
2-0
Finland VPS

1-0 Teemu Pukki (17)
2-0 Kasper Fisker (29)

 

Österrike Rheindorf Altach
1-1
Vitryssland Dinamo Brest

1-0 Stefan Nutz (49)

1-1 Oleg Veretilo (75)
Utvisning Dmitri Aliseiko (87)

Lettland Liepāja
0-2
Litauen Sūduva

 

0-1 Ovidijus Verbickas (18)
0-2 Karolis Laukžemis (74)

Norge Haugesund
3-2
Polen Lech Poznań

1-0 Liban Abdi (24)
2-0 Haris Hajradinović (71)
3-0 Shuaibu Ibrahim (73)

3-1 Radoslaw Majewski (75)
3-2 Darko Jevtić (straff, 90+3)

Cypern Apollon
3-0
Moldavien Zaria

1-0 Andre Schembri (10)
2-0 Alex da Silva (straff, 21)
3-0 João Pedro (28)

 

Sverige Östersund
2-0
Turkiet Galatasaray

1-0 Saman Ghoddos (68)
2-0 Jamie Hopcutt (90+2)

 

Liechtenstein Vaduz
0-1
Norge Odd

 

0-1 Olivier Occéan (42)

Azerbajdzjan Qabala
1-1
Polen Jagiellonia Białystok

1-1 Steven Joseph-Monrose (47)

0-1 Taras Romanchuk (15)

Rumänien Astra Giurgiu
3-1
Azerbajdzjan Zira

1-0 Alexandru Ioniţă II (31)
2-1 Alexandru Dandea (55)
3-1 Anthony Le Tallec (74)

1-1 Rashad Ə Sadiqov

Malta Valletta
0-0
Nederländerna Utrecht

Luxemburg Progrès Niedercorn
0-1
Cypern AEL

 

0-1 Mikel Arruabarrena (66)

Israel Beitar Jerusalem
1-1
Bulgarien Botev Plovdiv

1-0 Tal Khila (11)

1-1 Serkan Yusein (73)

Sverige IFK Norrköping
2-1
Litauen Trakai

1-0 Sebastian Andersson (32)
2-0 Kalle Holmberg (61)

2-1 Maksim Maksimov (66)

Slovakien Slovan Bratislava
0-1
Danmark Lyngby

0-1 Jeppe Kjær (75)

Kroatien Hajduk Split
1-0
Bulgarien Levski Sofia

1-0 Marko Futacs (straff, 24)

 

Österrike Sturm Graz
0-1
Montenegro Mladost

 

0-1 Milos Krkotić (straff, 2)
Utvisning Andrija Kaludjerović (90+2)

Slovakien Trenčín
1-1
Israel Bnei Yehuda

1-1 Jakub Paur (59)

0-1 Nerijus Valskis (3)
Utvisning Maor Kandil (80)

Bosnien-Hercegovina Željezničar
0-0
Sverige AIK

Irland Cork City
0-1
Cypern AEK

 

0-1 Truyois (70)

Skottland Aberdeen
1-1
Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg

1-0 Ryan Christie (18)

1-1 Stipo Marković (69)

Kroatien Osijek
2-0
Schweiz Luzern

1-0 Muzafer Ejupi (66)
2-0 Eros Grezda (79)

 

Grekland Panionios
2-0
Slovenien Gorica

1-0 Samed Yeşil (12)
2-0 Samed Yeşil (47)

Utvisning Tine Kavčič (45)

Irland Shamrock Rovers
2-3
Tjeckien Mladá Boleslav

1-1 Graham Burke (48)
2-3 Graham Burke (90+2)

0-1 Gol Mebrahtu (35)
1-2 Gol Mebrahtu (63)
1-3 Jan Chramosta (88)

Ungern Ferencváros
2-4
Danmark Midtjylland

1-0 Endre Botka (22)
2-0 Roland Varga (42)
Utvisning Julian Koch (45+1)

2-1 Jakob Poulsen (straff, 45+1)
2-2 Jakob Poulsen (61)
2-3 Jakob Poulsen (straff, 67)
2-4 Paul Onuachu (90)

Island Valur
1-2
Slovenien Domžale

1-1 Sigurdhur Lárusson (straff, 36)

0-1 Jan Repas (23)
1-2 Senijad Ibričić (straff, 73)

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

06.07.2017, 23:59

Match 2:2
Tisdag 4 juli 2017
Malta Balzan
3-3
Ungern Videoton

1-0 Bojan Kaljević (3)
2-2 Alfred Effiong (56)
3-3 Bojan Kaljević (straff, 86)

1-1 Krisztian Géresi (15)
1-2 Marko Šćepović (23)
2-3 Roland Juhász (80)

Publik 550

Information Videoton vidare med sammanlagt 5-3.

Luxemburg Progrès Niedercorn
2-0
Skottland Rangers

1-0 Emmanuel Françoise (66)
2-0 Sebastien Thill (75)

 

Publik 5 534

Information Progrès Niedercorn vidare med sammanlagt 2-1.

Torsdag 6 juli 2017
Moldavien Dacia
0-4
Albanien Shkendija

Utvisning Oleg Amdronic (37)

0-1 Armend Almi (32)
0-2 Stenio Junior (44)
0-3 Arbin Zejnulai (61)
0-4 Ferhan Nasani (straff, 89)

Information Shkendija vidare med sammanlagt 7-0.

Cypern AEL
6-0
Gibraltar St Joseph's

1-0 Andreas Avraam (2)
2-0 Marios Elia (37)
3-0 Marios Elia (45+6)
4-0 Dani Benítez (52)
5-0 Andreas Kyriakou (89)
6-0 Yiannis Mavrou (90+2)

 

Information AEL vidare med sammanlagt 10-0.

Albanien Tirana
0-3
Israel Maccabi Tel Aviv

Utvisning Yunus Sentamu (44)

0-1 Aaron Schoenfeld (50)
0-2 Barak Itzhaki (81)
0-3 Avi Rikan (86)

Information Maccabi Tel-Aviv vidare med sammanlagt 6-0.

Kazakstan Ordabasy
0-0
Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg

Information Široki Brijeg vidare med sammanlagt 2-0.

Litauen Sūduva
2-1
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-0 Povlias Leimonas (34)
2-1 Algis Jankauskas (90)

1-1 Yuri Kovalev (38)
Utvisning Siarhei Matveichyk (43)

Information Sūduva vidare med sammanlagt 2-1.

Moldavien Milsami
1-1
Luxemburg Fola Esch

1-0 Alexandru Antoniuc (37)
Utvisning Dinu Graur (87)

1-1 Jakob Dalievedove (58)

Information Fola Esch vidare med sammanlagt 3-2.

Makedonien Rabotnički
6-0
San Marino Tre Penne

1-0 Suad Sahiti (28)
2-0 Bojan Najdenov (43)
3-9 Bojan Najdenov (59)
4-0 Kire Markoski (71)
5-0 Stojancho Velinov (82)
6-0 Stojancho Velinov (83)

 

Information Rabotnički vidare med sammanlagt 7-0.

Lettland Jelgava
0-1
Ungern Ferencváros

 

0-1 Tamas Priskin (37)

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 3-0.

Litauen Atlantas
1-2
Kazakstan Kairat

1-0 Andrei Ciofu (12)

1-1 Ivo Iličević (straff, 35)
1-2 Gohou Bi Goua (39)

Information Kairat vidare med sammanlagt 8-1.

Litauen Trakai
1-0
Skottland St. Johnstone

Utvisning Arunas Klimavičius (57)
1-0 Maksim Maksimov (88)

 

Information Trakai vidare med sammanlagt 3-1.

Finland HJK
3-0
Wales Connah's Quay

1-0 Moshtagh Yaghoubi (11)
2-0 Akseli Pelvas (32)
3-0 Akseli Pelvas (55)

 

Information HJK vidare med sammanlagt 3-1.

Finland SJK
0-2
Island KR

 

0-1 Palmi Pálmason (51)
0-2 Tobias Thomsen (83)

Information KR vidare med sammanlagt 2-0.

Estland Flora
2-3
Slovenien Domžale

1-0 Zakaria Beglarishvili (2)
2-0 Mikhel Ainsalu (22)

2-1 Ivan Firer (40)
2-2 Senijad Ibričić (straff, 86)
2-3 Jure Balkovec (89)

Information Domžale vidare med sammanlagt 5-2.

Armenien Gandzasar
0-3
Montenegro Mladost

 

0-1 Zoran Petrović (68)
0-2 Andrija Kaludjerović (90+2)
0-3 Mirko Raičević (90+4)

Publik 2 470

Information Mladost vidare med sammanlagt 4-0.

Lettland Liepāja
2-0
Nordirland Crusaders

1-0 Giorgi Eristavi (straff, 33)
2-0 Arturs Karašausks (90+4)

 

Information Liepāja vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Azerbajdzjan İnter Bakı
2-0
Serbien Mladost Lučani

1-0 Dênis (23)
2-0 Nizami Hacıyev (74)

Utvisning Aleksandar Pejović (45+3)

Information İnter Bakı vidare med sammanlagt 5-0.

Bulgarien Botev Plovdiv
1-0
Albanien Partizani Tirana

1-0 Felipe Brisola (22)

 

Information Botev Plovdiv vidare med sammanlagt 4-1.

Liechtenstein Vaduz
3-0
Wales Bala Town

1-0 Aldin Turkes (22)
2-0 Aldin Turkes (39)
3-0 Marco Mathys (43)

 

Information Vaduz vidare med sammanlagt 5-1.

Luxemburg Differdange 03
1-2
Azerbajdzjan Zira

1-0 David Vandenbroeck (10)

1-1 David Manga (64)
1-2 Richard Gadze (68)

Information Zira vidare med sammanlagt 4-1.

Slovakien Ružomberok
2-0
Serbien Vojvodina

1-0 Nikola Kovačević (självmål, 67)
2-0 Jan Maslo (87)

 

Information Ružomberok vidare med sammanlagt 3-2.

Slovakien Slovan Bratislava
5-0
Armenien Pyunik

1-0 Jakub Mareš (10)
2-0 Jakub Mareš (22)
3-0 Joeri de Kamps (62)
4-0 Jakub Mareš (64)
5-0 Boris Sekulić (66)

 

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 9-1

Bulgarien Dunav 2010
0-2
Kazakstan Irtysh

 

0-1 Mario Maslać (6)
0-2 Aslan Darabaev (89)

Information Irtysh vidare med sammanlagt 3-0.

Georgien Torpedo Kutaisi
0-3
Slovakien Trenčín

 

0-1 Hillary Gong (21)
0-2 Giorgi Beridze (50)
0-3 Hillary Gong (64)

Information Trenčín vidare med sammanlagt 8-1.

Makedonien Pelister
0-3
Polen Lech Poznań

 

0-1 Łukasz Trałka (39)
0-2 Darko Jevtić (66)
0-3 Kamil Jóźwiak (77)

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 7-0.

Sverige AIK
5-0
Färöarna

1-0 Eero Markkanen (3)
2-0 Eero Markkanen (6)
3-0 Stefan Ishizaki (16)
4-0 Kristoffer Olsson (24)
5-0 Eero Markkanen (42)

 

Information AIK vidare med sammanlagt 5-0.

Färöarna NSÍ
0-2
Vitryssland Dinamo Minsk

 

Utvisning Artem Bykov (6)
0-1 Anton Saroka (32)
0-2 Anton Saroka (straff, 90)

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 4-1.

Wales Bangor City
0-3
Danmark Lyngby

 

0-1 Kristoffer Larsen (3)
0-2 Jeppe Kjær (37)
0-3 Kristoffer Larsen (44)

Information Lyngby vidare med sammanlagt 4-0.

Bosnien-Hercegovina Sarajevo
2-1* f
Moldavien Zaria

1-0 Anel Hebibović (13)
2-0 Advan Kadušić (straff, 35)

2-1 Sergiy Zagyanylov (60)
Utvisning Andrei Novicov (90+4)

Publik 12 000

Information Zaria vidare med sammanlagt 3-3 och 6-5 på straffar.

Färöarna B36
1-2
Estland Nõmme Kalju

1-1 Benjamin Heinesen (52)

0-1 Liliu (19)
1-2 Artur Valikaev (88)

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 4-2.

Kosovo Prishtina
0-1
Sverige IFK Norrköping

 

0-1 Sebastian Andersson (71)

Information IFK Norrköping vidare med sammanlagt 6-0.

Slovenien Olimpija
0-1
Finland VPS

 

0-1 Sebastian Stranvall (66)

Information VPS vidare med sammanlagt 2-0.

Ungern Vasas
0-3
Israel Beitar Jerusalem

 

0-1 Hen Ezra (10)
0-2 Hen Ezra (61)
0-3 Gaetan Varenne (90+1)

Publik 4 016

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 7-3.

Malta Floriana
3-3
Serbien Crvena Zvezda

1-1 Stephen Pisani (straff, 45+3)
2-3 Maurizio Vella (78)
3-3 Ignacio Varela (84)
Utvisning Ignacio Varela (85)

0-1 Richmond Boakye (13)
1-2 Richmond Boakye (70)
1-3 Nenad Milijaš (76)
Utvisning Marko Gobeljić (80)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 6-3.

San Marino Folgore
0-1
Malta Valletta

 

0-1 Luca Bianchi (självmål, 65)

Information Valletta vidare med sammanlagt 3-0.

Österrike Rheindorf Altach
1-1
Georgien Chikhura

Information Rheindorf Altach vidare med sammanlagt 2-1.

Slovenien Gorica
2-2
Armenien Shirak

1-0 Marko Prljević (självmål, 13)
2-2 Bede Osuji (90+2)

1-1 Mohamed Kaba (34)
1-2 Vahan Bichakhchyan (56)
Utvisning Robert Darbinyan (89)
Utvisning Aghvan Davoyan (90+3)

Information Gorica vidare med sammanlagt 4-2.

Montenegro Sutjeska
0-0
Bulgarien Levski Sofia

Information Levski Sofia vidare med sammanlagt 3-1.

Polen Jagiellonia Białystok
4-0
Georgien Dinamo Batumi

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 5-0.

Montenegro Zeta
2-2
Bosnien-Hercegovina Željezničar

1-0 Filip Kukuličić (29)
2-2 Nikola Krstović (76)

1-1 Goran Zakarić (32)
1-2 Ivan Lendrić (61)

Information Željezničar vidare med sammanlagt 3-2.

Andorra Sant Julià
0-5
Albanien Skënderbeu Korçë

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 6-0.4

Nordirland Ballymena United
0-2
Norge Odd

 

0-1 Leroy Miller (självmål, 79)
0-2 Sigurd Haugen (88)

Information Odd vidare med sammalagt 5-0

Kroatien Osijek
4-0
Andorra UE Santa Coloma

Information Osijek vidare med sammanlagt 6-0.

Irland Cork City
4-1
Estland Levadia

Information Cork Vity vidare med sammanlagt 6-1.

Irland Derry City
1-4
Danmark Midtjylland

2-3 Aaron McEneff (41)

0-1 Paul Onuachu (7)
0-2 Paul Onuachu (39)
1-3 Gustav Wikheim (59)
1-4 Paul Onuachu (69)

Information Midtjyööand vidare med sammanlagt 10-2.

Nordirland Coleraine
0-0
Norge Haugesund

Information Haugesund vidare med sammanlagt 7-0.

Irland Shamrock Rovers
1-0
Island Stjarnan

1-0 Graham Burke (20)

 

Information Shamrock Rovers vidare med sammanlagt 2-0.

Island Valur
1-0
Lettland Ventspils

Information Valur vidare med sammanlagt 1-0.

Gibraltar Lincoln Red Imps
1-1
Cypern AEK

Information AEK vidare med sammanlagt 6-1.

 
Match 1:2
Torsdag 29 juni 2017
Armenien Shirak
0-2
Slovenien Gorica

 

0-1 Rifet Kapič (15)
0-2 Rifet Kapič (69)

Publik 2 100

Kazakstan Irtysh
1-0
Bulgarien Dunav 2010

1-0 Igor Bugaiov (5)

 

Publik 8 000

Kazakstan Kairat
6-0
Litauen Atlantas

1-0 Gohou bi Goua (21)
2-0 Andrei Arshavin (straff, 26)
3-0 Ivo Iličević (30)
4-0 Andrei Arshavin
5-0 Gohou bi Goua
6-0 Ivo Iličević (73)

 

Publik 15 000

Lettland Ventspils
0-0
Island Valur

Publik 1 933

Albanien Partizani Tirana
1-3
Bulgarien Botev Plovdiv

1-0 Xhevair Sukaj (4)

1-1 Omar Kossoko (27)
1-2 Todor Nedelev (62)
1-3 Omar Kossoko (88)

Publik 2 000

Armenien Pyunik
1-4
Slovakien Slovan Bratislava

1-0 Petros Avetisyan (straff, 8)

1-1 Filip Hološko (22)
1-2 Vukan Savićević (62)
1-3 Filip Hološko (68)
1-4 Aram Shakhnazaryan (självmål, 75)

Publik 1 800

Slovakien Trenčín
5-1
Georgien Torpedo Kutaisi

1-1 Antonio Mance (36)
2-1 Antonio Mance (39)
3-1 Hamza Čataković (75)
4-1 Jakub Paur (81)
5-1 Giorgi Beridze (87)

0-1 Giorgi Guruli (10)

Publik 2 915

Estland Levadia
0-2
Irland Cork City

Utvisning Luc Tabi (42)

0-1 Garry Buckley (43)
0-2 Steven Beattie (82)

Publik 1 500

Vitryssland Dinamo Minsk
2-1
Färöarna NSÍ

1-0 Yuri Ostroukh (42)
2-0 Oleksandr Noyok (52)

2-1 Petur Knudsen (86)

Publik 3 480

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
0-0
Litauen Sūduva

Publik 3 100

Georgien Chikhura
0-1
Österrike Rheindorf Altach

 

0-1 Louis Ngwat-Mahop (4)

Publik 1 700

Finland VPS
1-0
Slovenien Olimpija

1-0 Joonas Vahtera (12)

 

Publik 3 989

Albanien Shkendija
3-0
Moldavien Dacia

1-0 Besart Ibraimi (straff, 7)
2-0 Marjan Radeski (11)
3-0 Marjan Radeski (75)

 

Publik 1 915

Georgien Dinamo Batumi
0-1
Polen Jagiellonia Białystok

 

0-1 Cillian Sheridan (49)

Publik 4 000

Estland Nõmme Kalju
2-1
Färöarna B36

1-0 Deniss Tjapkin (13)
2-1 Artjom Dmitrijev (79)

1-1 Patrik Johannesen (49)

Publik 580

Danmark Lyngby
1-0
Wales Bangor City

1-0 Bror Blume (13)
Utvisning Hallgrimur J+onasson (88)

 

Publik 2 574

Israel Beitar Jerusalem
4-3
Ungern Vasas

1-0 Georginho (19)
2-3 Yossi Benayoun (88)
3-3 Idan Vered (90+1)
4-3 Erik Sabo (90+3)

1-1 Evgen Pavlov (36)
1-2 Evgen Pavlov (43)
1-3 Tamas Kulcsár (52)

Publik 100

Information Matchen spelades inför tomma läktare.

Ungern Ferencváros
2-0
Lettland Jelgava

1-0 Roland Varga (11)
2-0 Roland Varga (68)

 

Publik 7 123

Norge Odd
3-0
Nordirland Ballymena United

1-0 Setefan Mladenovic (1)
2-0 Martin Broberg (53)
3-0 Sigurd Haugen (90+2)

 

Publik 2 969

Andorra UE Santa Coloma
0-2
Kroatien Osijek

 

0-1 Benedik Mioč (80)
0-2 Andrej Lukić (90+6)

Publik 600

Moldavien Zaria
2-1
Bosnien-Hercegovina Sarajevo

1-0 Sergiy Zagynaylov (7)
2-0 Rúben Gómez (33)

2-1 Marko Mihojević (75)

Publik 2 500

Azerbajdzjan Zira
2-0
Luxemburg Differdange 03

1-0 Richard Gadze (22)
2-0 Kervin Belfort (80)

 

Publik 4 650

Bulgarien Levski Sofia
3-1
Montenegro Sutjeska

1-0 Junior Mpia Mapuku (1)
2-0 Junior Mpia Mapuku (21)
3-0 Roman Procházka (45+1)

3-1 Bozo Marković (79)
Utvisning Mirko Radišić (89)

Publik 6 456

Cypern AEK
5-0
Gibraltar Lincoln Red Imps

1-0 Florian Taulemesse (22)
2-0 Joan Tomás (52)
3-0 Joan Tomás (65)
4-0 Florian Taulemesse (68)
5-0 Ivan Trichkovski (straff, 77)

 

Publik 3 496

Norge Haugesund
7-0
Nordirland Coleraine

1-0 Sondre Trondstad (8)
2-0 Liban Abdi (33)
3-0 Haris Hajradinović (42)
4-0 Anthony Ikedi (49)
5-0 Shuaibu Ibrahim (52)
6-0 Erik Huseklepp (61)
7-0 Johnny Buduson (71)

 

Publik 2 523

Luxemburg Fola Esch
2-1
Moldavien Milsami

1-0 Jakob Dallevedove (5)
2-0 Samir Hadji (80)

2-1 Sergiu Plătică (81)

Publik 989

Israel Maccabi Tel Aviv
2-0
Albanien Tirana

1-0 Yonatan Cohen (27)
2-0 Elazar Dasa (64)

 

Publik 7 098

Wales Bala Town
1-2
Liechtenstein Vaduz

1-2 Chris Venables (61)

0-1 Gonzalo Zárate (21)
0-2 Maurice Brunner (24)

Publik 803

Wales Connah's Quay
1-0
Finland HJK

1-0 Nathan Woolfe (40)

 

Publik 472

Serbien Vojvodina
2-1
Slovakien Ružomberok

1-0 Filip Malbašić (8)
2-0 Filip Malbašić (21)

2-1 Erik Daniel (81)

Publik 5 093

Danmark Midtjylland
6-1
Irland Derry City

1-0 Marc Hende (4)
2-0 Kristian Riis (15)
3-0 Jakob Poulsen (straff, 44)
4-0 Simon Kroon (58)
5-0 Simon Kroon (62)
6-1 Bozhidar Kraev (84)

5-1 Ronan Curtis (66)

Publik 5 122

Albanien Skënderbeu Korçë
1-0
Andorra Sant Julià

1-0+B7D705:R705 Liridon Latifi (69)

 

Publik 2 700

Sverige IFK Norrköping
5-0
Kosovo Prishtina

1-0 David Moberg-Karlsson (10)
2-0 Sebastian Andersson (23)
3-0 Niclas Eliasson (26)
4-0 Kalle Holmberg (31)
5-0 Kalle Holmberg (40)

 

Publik 6 540

Färöarna
0-0
Sverige AIK

Publik 1 374

Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg
2-0
Kazakstan Ordabasy

1-0 Ivan Krstanović (straff, 36)
2-0 Ivan Krstanović (45)

 

Publik 3 100

Serbien Crvena Zvezda
3-0
Malta Floriana

1-0 Richmond Boakye (straff, 45)
2-0 Slavoljub Srnić (78)
3-0 Richmond Boakye (88)

Utvisning Enzo Ruiz (45)

Publik 19 823

Serbien Mladost Lučani
0-3
Azerbajdzjan İnter Bakı

 

0-1 Adrian Scarlatache (23)
0-2 Adrian Scarlatache (41)
0-3 Rauf Əliyev (75)

Publik 1 950

San Marino Tre Penne
0-1
Makedonien Rabotnički

 

0-1 Dejan Mitrev (90)

Publik 294

Slovenien Domžale
2-0
Estland Flora

1-0 Jan Repas (77)
2-0 Žan Žužek (90)

 

Publik 724

Montenegro Mladost
1-0
Armenien Gandzasar

1-0 Milan Đurišić (straff, 57)

 

Publik 2 369

Malta Valletta
2-1
San Marino Folgore

1-0 Uchenna Umeh (42)
2-0 Maximiliano Velasco (48)

 

Publik 1 141

Skottland St. Johnstone
1-2
Litauen Trakai

1-1 Joe Shaughnessy (32)

0-1 Maksim Maksimov (14)
1-2 Vaidas Šilėnas (36)

Publik 5 636

Skottland Rangers
1-0
Luxemburg Progrès Niedercorn

1-0 Kenny Miller (37)

 

Publik 48 681

Nordirland Crusaders
3-1
Lettland Liepāja

1-0 Philip Lowry (27)
2-0 Michael Carvill (35)
3-0 Jordan Owens (55)

3-1 Arturs Karašausks (62)

Publik 1 375

Bosnien-Hercegovina Željezničar
1-0
Montenegro Zeta

1-0 Ivan Lendrić (48)

 

Publik 8 858

Polen Lech Poznań
4-0
Makedonien Pelister

1-0 Nicki Nielsen (straff, 28)
2-0 Mario Šitum (30)
3-0 Radoslaw Majewski (38)
4-0 Mario Šitum (57)

 

Publik 18 215

Ungern Videoton
2-0
Malta Balzan

1-0 Marko Šćepović (79)
2-0 Danko Lazović (90+4)

 

Publik 2 188

Gibraltar St Joseph's
0-4
Cypern AEL

 

0-1 Mikel Arruabarrena (4)
0-2 Mesca (51)
0-3 Kevin Lafrance (65)
0-4 Kevin Lafrance (71)

Publik 163

Island KR
0-0
Finland SJK

Publik 531

Island Stjarnan
0-1
Irland Shamrock Rovers

 

0-1 Gary Shaw (38)

Publik 1 020

 

Skytteliga (från och med gruppspel)

23.11.2017, 23:32

Júnior Moraes
Dynamo Kyiv
6
André Silva
Milan
6
Emiliano Rigoni
Zenit Sankt-Petersburg
6
Aduriz
Athletic Club
5
Willian José
Real Sociedad
5
Aleksandr Kokorin
Zenit Sankt-Petersburg
5
Patrick Twumasi
Astana
4
Davie Selke
Hertha BSC
4
Jefferson Farfán
Lokomotiv Moskva
4
Alassane Pléa
Nice
4
Mario Balotelii
Nice
4
Fransérgio
Sporting Braga
4
Roger Assalé
Young Boys
4

Skytteliga (kval)

24.08.2017, 23:59

Richmond Boakye
Crvena Zvezda
7
Maksim Maksimov
Trakai
7
Valère Germain
Olympique Marseille
5
Besart Ibraimi
Shkëndija 79
5
Marko Šćepović
Videoton
5