ecst.se fotboll

4+6

omgångar

188

lag

28/6

Start

24/5

Final

Första kvalomgången

30 juni, returer 7 juli

Andra kvalomgången

14 juli, returer 21 juli

Tredje kvalomgången

18 juli, returer 4 augusti

Fjärde kvalomgången

18 augusti, returer 25 augusti

Gruppspel

15 september-8 december

1/16-delsfinaler

16 februari, returer 23 februari

Åttondelsfinaler

9 mars, returer 16 mars

Kvartsfinaler

13 april, returer 20 april

Semifinaler

3-4 maj, returer 11 maj

Final

24 maj

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

24.05.2017, 22:38

Onsdag 24 maj 2017
Ajax
0-2
Manchester United

 

0-1 Paul Pogba (18)
0-2 Henrikh Mkhitaryan (48)

Publik 46 961 på Friends Arena, Solna

 

Visa matchfakta

Semifinaler

11.05.2017, 23:59

Match 1:2
Onsdag 3 maj 2017
Ajax
4-1
Olympique lyonnais

1-0 Bertand Traoré (25)
2-0 Kasper Dolberg (34)
3-0 Amin Younes (49)
4-1 Bertand Traoré (71)

3-1 Mathieu Valbuena (66)

Torsdag 4 maj 2017
Celta de Vigo
0-1
Manchester United

 

0-1 Marcus Rashford (67)

Match 2:2
Torsdag 11 maj 2017
Olympique lyonnais
3-1
Ajax

1-1 Alexandre Lacazette (straff, 45)
2-1 Alexandre Lacazette (45)
3-1 Rachid Ghezzal (45+1)

0-1 Kasper Dolberg (27)
Utvisning Nick Viergever (84)

Publik 53 810

Information Ajax vidare med sammanlagt 5-4.

Manchester United
1-1
Celta de Vigo

1-0 Marouane Fellaini (17)
Utvisning Eric Bailly (87)

1-1 Facundo Roncaglia (85)
Utvisning Facundo Roncaglia (88)

Publik 75 138

Information Manchester United vidare med sammanlagt 2-1.

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

20.04.2017, 23:54

Match 1:2
Torsdag 13 april 2017
Anderlecht
1-1
Manchester United

1-1 Leander Dendoncker (86)

0-1 Henrikh Mkhitaryan (36)

Celta de Vigo
3-2
Genk

1-1 Pione Sisto (15)
2-1 Iago Aspas (17)
3-1 John Guidetti (38)

0-1 Jean Boëtius (10)
3-2 Thomas Buffel (67)

Ajax
2-0
Schalke 04

1-0 Davy Klaassen (straff, 23)
2-0 Davy Klaassen (52)

 

Olympique lyonnais
2-1
Beşiktaş

1-1 Corentin Tolisso (83)
2-1 Jeremy Morel (84)

0-1 Ryan Babel (15)

Match 2:2
Tisdag 11 april 2017
Manchester United
2-1 f
Anderlecht

1-0 Henrikh Mkhitaryan (10)
2-1 Marcus Rashford (107)

1-1 Sofiane Hanni (32)

Information Manchester United vidare med sammanlagt 3-2.

Genk
1-1
Celta de Vigo

1-1 Leandro Trosssard (67)

0-1 Pione Sisto (63)

Information Celta de Vigo vidare med sammanlagt 4-3.

Schalke 04
3-2 f
Ajax

1-0 Leon Goretzka (53)
2-0 Guido Burgstaller (56)
3-0 Daniel Caligiuri (101)

Utvisning Joel Veltman (80)
3-1 Nick Viergever (111)
3-2 Amin Younes (120)

Information Ajax vidare med sammanlagt 4-3.

Beşiktaş
2-1* f
Olympique lyonnais

1-0 Talisca (27)
2-1 Talisca (58)

1-1 Alexandre Lacazette (34)

Information Olympique lyonnais vidare med sammanlagt 3-3 och 7-6 på straffar.

 

Visa matchfakta

Åttondelsfinaler

16.03.2017, 23:04

Match 1:2
Torsdag 9 mars 2017
APOEL
0-1
Anderlecht

 

0-1 Nicolae Stanciu (29)

Rostov
1-1
Manchester United

1-1 Alexander Bukharov (53)

0-1 Henrikh Mkhitaryan (35)

København
2-1
Ajax

1-0 Rasmus Falk (1)
2-1 Andreas Cornelius (59)

1-1 Kasper Dolberg (32)

Celta de Vigo
2-1
FK Krasnodar
Olympiakos
1-1
Beşiktaş

1-0 Esteban Cambiasso (36)

1-1 Vincent Aboubakar (53)

Gent
2-5
Genk

1-1 Samuel Kalu (27)
2-4 Kalifa Coulibaly (61)
Utvisning Anderson Esiti (84)

0-1 Ruslan Malinovskiy (21)
1-2 Omar Colley (33)
1-3 Mbwana Samatta (41)
1-4 Jere Uronen (45+1)
2-5 Mbwana Samatta (72)

Schalke 04
1-1
Borussia Mönchengladbach

1-1 Guido Burgstaller (25)

0-1 Jonas Hofmann (15)

Olympique lyonnais
4-2
Roma

1-0 Mouctar Diakhaby (8)
2-2 Corentin Tolisso (47)
3-2 Nabil Fekir (74)
4-2 Alexandre Lacazette (90+2)

1-1 Mohamed Salah (20)
1-2 Federico Fazio (33)

Match 2:2
Torsdag 16 mars 2017
Anderlecht
1-0
APOEL

1-0 Frank Acheampong (65)

 

Information 1-0

Manchester United
1-0
Rostov

1-0 Mata (70)

 

Information Manchester United vidare med sammanlagt 2-1.

Ajax
2-0
København

1-0 Bertrand Traoré (23)
2-0 Kasper Dolberg (straff, 45+3)

 

Information Ajax vidare med sammanlagt 3-2.

FK Krasnodar
0-2
Celta de Vigo

Utvisning Charles Kaboré (86)

0-1 Hugo Mallo (52)
0-2 Iago Aspas (80)

Information Celta de Vigo vidare med sammanlagt 4-1.

Beşiktaş
4-1
Olympiakos

1-0 Vincent Aboubakar (10)
2-0 Ryan Babel (22)
Utvisning Vincent Aboubakar (39)
3-1 Ryan Babel (75)
4-1 Cenk Tosun (84)

2-1 Tarik Elyounoussi (31)

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 5-2.

Genk
1-1
Gent

1-0 Timoty Castagne (39)

1-1 Louis Verstraete (84)

Information Genk vidare med sammanlagt 6-3.

Borussia Mönchengladbach
2-2
Schalke 04

1-0 Andreas Christensen (26)
2-0 Mahmoud Dahoud (45+2)

2-1 Leon Goretzka (54)
2-2 Nabil Bentaleb (straff, 68)

Information Schalke 04 vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Roma
2-1
Olympique lyonnais

1-1 Kevin Strootman (17)
2-1 Lucas Tousart (självmål, 60)

0-1 Mouctar Diakhaby (16)

Information Olympique lyonnais vidare med sammanlagt 5-4.

 

Visa matchfakta

1/16-delsfinaler

23.12.2016, 23:39

Match 1:2
Torsdag 16 februari 2017
Krasnodar
1-0
Fenerbahçe

1-0 Viktor Claesson (4)

 

Olympiakos
0-0
Osmanlıspor

Astra Giurgiu
2-2
Genk

1-1 Constantin Budescu (43)
2-2 Takayuki Seto (90)

0-1 Timoty Castagne (25)
1-2 Leandro Trossard (83)

Ludogorets
1-2
FC København

1-2 Claudiu Keșerü (81)

0-1 Anicet Andrianantenaina (självmål, 2)
0-2 Youssef Toutouh (53)
Utvisning Jan Greguš (90+6)

Celta de Vigo
0-1
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Gustavo Blanco (26)

Gent
1-0
Tottenham Hotspur

1-0 Jeremy Perbet (59)

 

Rostov
4-0
Sparta Praha

1-0 Miha Mevlja (15)
2-0 Dmitriy Poloz (37)
3-0 Christian Noboa (40)
4-0 Sardar Azmoun (68)

Utvisning Diemoco Konaté (32)

Borussia Mönchengladbach
0-1
Fiorentina

 

0-1 Filippo Bernardeschi (44)

AZ
1-4
Olympique lyonnais

1-3 Alireza Jahanbakhsh (straff, 68)

0-1 Lucas Tousart (26)
0-2 Alexandre Lacazette (45+2)
0-3 Alexandre Lacazette (57)
1-4 Jordan Ferri (90+5)

Manchester United
3-0
Saint-Étienne

1-0 Zlatan Ibrahimović (15)
2-0 Zlatan Ibrahimović (75)
3-0 Zlatan Ibrahimović (straff, 88)

 

PAOK
0-3
Schalke 04

 

0-1 Guido Burgstaller (27)
0-2 Max Meyer (82)
0-3 Klaas Jan Huntelaar (90)

Athletic Club
3-2
APOEL

1-1 Giorgios Merkis (självmål, 38)
2-1 Aduriz (61)
3-1 Iñaki Williams (72)

0-1 Giorgos Efrem (27)
3-2 Giannis Gianniotas (89)

Legia Warszawa
0-0
Ajax

 

Utvisning Kenny Tete (84)

Anderlecht
2-0
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Frank Acheampong (5)
2-0 Frank Acheampong (31)

 

Villarreal
0-4
Roma

 

0-1 Emerson (32)
0-2 Edin Džeko (65)
0-3 Edin Džeko (79)
0-4 Edin Džeko (86)

Hapoel Be'er Sheva
1-3
Beşiktaş

1-1 Elianiv Barda (44)

0-1 William (självmål, 42)
1-2 Cenk Tosun (60)
1-3 Atiba Hutchinson (90+3)

Match 1:2
Onsdag 22 februari 2017
Saint-Étienne
0-1
Manchester United

 

0-1 Henrikh Mkhitaryan (16)
Utvisning Eric Bailly (63)

Information Manchester United vidare med sammanlagt 4-0.

Fenerbahçe
1-1
Krasnodar

1-1 Martin Škrtel (41)

0-1 Fyodor Smolov (7)

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 2-1.

Schalke 04
1-1
PAOK

1-0 Alessandro Schöpf (23)

1-1 Matija Nastasić (självmål, 25)

Information Schalke 04 vidare med sammanlagt 4-1.

Torsdag 23 februari 2017
Osmanlıspor
0-3
Olympiakos

 

0-1 Karim Ansarifard (47)
0-2 Tarik Elyounoussi (70)
0-3 Karim Ansarifard (86)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-0.

Genk
1-0
Astra Giurgiu

1-0 Pozuelo (67)

 

Information Genk vidare med sammanlagt 3-2.

FC København
0-0
Ludogorets

Information FC København vidare med sammanlagt 2-1.

Shakhtar Donetsk
0-2 f
Celta de Vigo

 

0-1 Iago Aspas (straff, 90+1)
0-2 Gustavo Cabral (108)

Information Celta de Vigo vidare med sammanlagt 2-1.

Tottenham Hotspur
2-2
Gent

1-0 Christian Eriksen (10)
Utvisning Bamidele Alli (39)
2-1 Victor Wanyama (61)

1-1 Harry Kane (självmål, 20)
2-2 Jeremy Perbet (82)

Information Gent vidare med sammanlagt 3-2.

Sparta Praha
1-1
Rostov

Utvisning Costa Nhamoinesu (66)
1-1 Vyacheslav Karavaev (83)

0-1 Dimitriy Poloz (13)

Information Rostov vidare med sammanlagt 5-1.

Fiorentina
2-4
Borussia Mönchengladbach

1-0 Nikola Kalinić (15)
2-0 Borja Valero (28)

2-1 Lars Strindl (straff, 44)
2-2 Lars Strindl (47)
2-3 Lars Strindl (55)
2-4 Andreas Christensen (60)

Information Borussia Mönchengladbach vidare med sammanlagt 4-3.

Olympique lyonnais
7-1
AZ

1-0 Nabil Fekir (4)
2-0 Gnaly Cornet (17)
3-1 Nabil Fekir (27)
4-1 Sergi Darder (34)
5-1 Nabil Fekir (78)
6-1 Houssem Aouar (86)
7-1 Mouctar Diakhaby 89)

2-1 Levi Garcia (26)

Information Olympique lyonnais vidare med sammanlagt 11-2.

APOEL
2-0
Athletic Club

1-0 Pieros Soteriou (46)
2-0 Giannis Gianniotas (straff, 54)
Utvisning Pieros Soteriou (65)

 

Information APOEL vidare med sammanlagt 4-3.

Ajax
1-0
Legia Warszawa

1-0 Nick Viergever (49)

 

Information Ajax vidare med sammanlagt 1-0.

Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Anderlecht

1-0 Giuliano (24)
2-0 Artem Dzyuba (72)
3-0 Giuliano (78)

3-1 Isaac Thelin (90)

Information Anderlecht vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Roma
0-1
Villarreal

 

0-1 Rafael Borré (15)

Information Roma vidare med sammanlagt 4-1.

Beşiktaş
2-1
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Vincent Aboubakar (17)
2-1 Cenk Tosun (87)

1-1 Anthony Nwakaeme (64)

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 5-2.

 

Visa matchfakta

Gruppspel

09.12.2016, 23:59

Grupp A
1
Fenerbahçe
6
4
1
1
8
- 6
2
13
2
Manchester United
6
4
0
2
12
- 4
8
12
3
Feyenoord
6
2
1
3
3
- 7
-4
7
4
Zorya Luhansk
6
0
2
4
2
- 8
-6
2
Torsdag 15 september 2016
Feyenoord
1-0
Manchester United

1-0 Tonny Vilhena (79)

 

Zorya Luhansk
1-1
Fenerbahçe

1-0 Dmytro Grechyshkin (52)

1-1 Simon Kjær (90+6)

Torsdag 29 september 2016
Fenerbahçe
1-0
Feyenoord

Manchester United
1-0
Zorya

Torsdag 20 oktober 2016
Manchester United
4-1
Fenerbahçe

1-0 Paul Pogba (straff, 31)
2-0 Anthony Martial (straff, 34)
3-0 Paul Pogba (45+1)
4-0 Jesse Lingard (48)

4-1 Robin van Persie (83)

Feyenoord
1-0
Zorya

1-0 Nicolai Jørgensen (55)

 

Torsdag 3 november 2016
Fenerbahçe
2-1
Manchester United

1-0 Moussa Sow (2)
2-0 Jeremain Lens (59)

2-1 Wayne Rooney (89)

Zorya
1-1
Feyenoord

1-1 Rafael Forster (44)

0-1 Nicolai Jørgensen (15)
Utvisning Eric Botteghin (43)

Torsdag 24 november 2016
Manchester United
4-0
Feyenoord

1-0 Wayne Rooney (35)
2-0 Mata (69)
3-0 Bradley Jones (självmål, 75)
4-0 Jesse Lingard (90+2)

 

Fenerbahçe
2-0
Zorya

1-0 Miroslav Stoch (59)
2-0 Simon Kjær (67)

Utvisning Eduard Sobol (90+3)

Torsdag 8 december 2016
Feyenoord
0-1
Fenerbahçe

 

0-1 Moussa Sow (22)

Zorya
0-2
Manchester United

 

0-1 Henrikh Mkhitaryan (48)
0-2 Zlatan brahimović (88)

 

Grupp B
1
APOEL
6
4
0
2
8
- 6
2
12
2
Olympiakos
6
2
2
2
7
- 6
1
8
3
Young Boys
6
2
2
2
7
- 4
3
8
4
Asana
6
1
2
3
5
- 11
-6
5
Torsdag 15 september 2016
Young Boys
0-1
Olympiakos

 

0-1 Esteban Cambiasso (42)

APOEL
2-1
Astana

1-1 Vinicius (75)
2-1 Igor de Camargo (87)

0-1 Nemanja Maksimović (45+1)

Torsdag 29 september 2016
Astana
0-0
Young Boys

Olympiakos
0-1
APOEL

Torsdag 20 oktober 2016
Olympiakos
4-1
Astana

1-0 Diogo Figueiras (25)
2-0 Tarik Elyounoussi (33)
3-0 Sebá (34) 4-1 Sebá (65)

3-1 Junior Kabananga (54)
Utvisning Roger Cañas (58)

Young Boys
3-1
APOEL

1-0 Guillaume Hoarau (18)
2-1 Guillaume Hoarau (52)
3-1 Guillaume Hoarau (straff, 82)

0-1 Giorgos Efrem (14)

Torsdag 3 november 2016
Astana
1-1
Olympiakos

1-0 Ðorđe Depotović (8)

1-1 Sebá (29)

APOEL
1-0
Young Boys

1-0 Pieros Soteriou (69)

Utvisning Kevin Mbabu (67)

Torsdag 24 november 2016
Astana
2-1
APOEL

1-1 Marin Aničić (59)
2-1 Dorde Despotović (84)

0-1 Giorgos Efrem (31)
Utvisning Iñaki Astiz (32)

Olympiakos
1-1
Young Boys

1-0 Konstantinos Fortunis (48)

1-1 Guillaume Hoarau (58)

Torsdag 8 december 2016
Young Boys
3-0
Astana

1-0 Michael Frey (63)
2-0 Guillaume Hoarau (66)
3-0 Thorsten Schick (71)

 

APOEL
2-0
Olympiakos

1-0 Manuel da Costa (självmål, 20)
2-0 Igor de Camargo (83)

 

 

Grupp C
1
Saint-Étienne
6
3
3
0
8
- 5
3
12
2
Anderlecht
6
3
2
1
16
- 8
8
11
3
Mainz 05
6
2
3
1
8
- 10
-2
9
4
Qəbələ
6
0
0
6
5
- 13
-8
0
Torsdag 15 september 2016
Mainz 05
1-1
Saint-Étienne

1-0 Nio Bungert (57)

1-1 Robert Berić (88)

Anderlecht
3-1
Qəbələ

1-0 Łukasz Teodorczyk (14)
2-1 Rafael Santos (självmål, 41)
3-1 Capel (77)

1-1 Bagaliy Dabo (20)

Torsdag 29 september 2016
Qəbələ
2-3
Mainz 05

Saint-Étienne
1-1
Anderlecht

Torsdag 20 oktober 2016
Saint-Étienne
1-0
Qəbələ

1-0 Ricardinho (självmål, 70)

 

Mainz 05
1-1
Anderlecht

1-0 Yunus Mallı (straff, 10)

1-1 Łukasz Teodorczyk (65)

Torsdag 3 november 2016
Qəbələ
1-2
Saint-Étienne

1-0 Ruslan Qurbanov (39)

1-1 Oussama Tannane (45+1)
1-2 Robert Berič (53)

Anderlecht
6-1
Mainz 05

1-0 Nicolae Stanciu (9)
2-1 Nicolae Stanciu (41)
3-1 Yoeri Tielemans (62)
4-1 Łukasz Teodorczyk (89)
5-1 Massimo Bruno (90+2)
6-1 Łukasz Teodorczyk (straff, 90+4)

1-1 Pablo De Blasis (15)

Torsdag 24 november 2016
Qəbələ
1-3
Anderlecht

1-1 Ricardinho (straff, 15)
Utvisning Rashad Əyyubov (88)

0-1 Yoeri Tielemans (10)
1-2 Massimo Bruno (90)
1-3 Łukasz Teodorczyk (90+3)

Saint-Étienne
0-0
Mainz 05

Torsdag 8 december 2016
Mainz 05
2-0
Qəbələ

1-0 Alexander Hack (29)
2-0 Pablo De Blasis (40)

 

Anderlecht
2-3
Saint-Étienne

1-0 Alexandru Chipciu (21)
2-0 Nicolae Stanciu (31)

2-1 Alexander Søderlund (62)
2-2 Alexander Søderlund (67)
2-3 Kevin Monnet-Paquet (74)

 

Grupp D
1
Zenit Saint-Petersburg
6
5
0
1
17
- 8
9
15
2
AZ
6
2
2
2
6
- 10
-4
8
3
Maccabi Tel Aviv
6
2
1
3
7
- 9
-2
7
4
Dundalk
6
1
1
4
5
- 8
-3
4
Torsdag 15 september 2016
AZ
1-1
Dundalk

1-0 Stijn Wuytens (60)

Utvisning Stephen O'Donnell (71)
1-1 Ciaran Kilduff (89)

Maccabi Tel Aviv
3-4
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Haris Medunjanin (26)
2-0 Viðar Kjartansson (50)
3-0 Haris Medunjanin (70)
Utvisning Elazar Dasa (81)

3-1 Aleksandr Kokorin (76)
3-2 Maurício (84)
3-3 Giuliano (86)
3-4 Luka Ðorđević (90+1)

Torsdag 29 september 2016
Zenit Sankt-Petersburg
5-0
AZ

Dundalk
1-0
Maccabi Tel Aviv

Torsdag 20 oktober 2016
Dundalk
1-2
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Robbie Benson (52)

1-1 Robert Mak (71)
1-2 Giuliano (77)

AZ
1-2
Maccabi Tel Aviv

1-1 Robert Mühren (72)

0-1 Ezequiel Scarione (24)
1-2 Eyal Golasa (81)

Torsdag 3 november 2016
Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Dundalk

1-0 Giuliano (42)
2-1 Giuliano (78)

1-1 Daryl Horgan (52)

Maccabi Tel Aviv
0-0
AZ

Torsdag 24 november 2016
Zenit Sankt-Petersburg
2-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Aleksandr Kokorin (44)
2-0 Alexander Kerzhakov (90+1)

 

Dundalk
0-1
AZ

 

0-1 Wout Weghorst (9)

Torsdag 8 december 2016
AZ
3-2
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Ben Rienstra (7)
2-0 Ridgeciano Haps (43)
3-1 Muamer Tankovic (68)

2-1 Giuliano (58)
3-2 Stijn Wuytens (självmål, 80)

Maccabi Tel Aviv
2-1
Dundalk

1-0 Tal Ben Chaim (straff, 21)
2-1 Dor Micha (38)

1-1 Elazar Dasa (självmål, 27)

 

Grupp E
1
Roma
6
3
3
0
16
- 7
9
12
2
Astra Giurgiu
6
2
2
2
7
- 10
-3
8
3
Viktoria Plzeň
6
1
3
2
7
- 10
-3
6
4
Austria Wien
6
1
2
3
11
- 14
-3
5
Torsdag 15 september 2016
Viktoria Plzeň
1-1
Roma

1-1 Marek Bakoš (11)

0-1 Diego Perotti (4)

Astra Giurgiu
2-3
Austria Wien

1-1 Denis Alibec (18)
2-3 Cristian Săpunaru (74)

0-1 Raphael Holzhauser (straff, 16)
1-2 Kevin Friesenbichler (33)
1-3 Alexander Grünwald (58) Utvisning Lukas Rotpuller (70)

Torsdag 29 september 2016
Austria Wien
0-0
Viktoria Plzeň

Roma
4-0
Astra

Torsdag 20 oktober 2016
Roma
3-3
Austria Wien

1-1 Stephan El Shaarawy (19)
2-1 Stephan El Shaarawy (34)
3-1 Alessandro Florenzi (69)

0-1 Raphael Holzhauser (16)
3-2 Dominik Prokop (82)
3-3 Olarenwaju Kayode (84)

Viktoria Plzeň
1-2
Astra

1-2 Tomas Hořava (86)

0-1 Denis Alibec (41)
0-2 Tomas Hořava (självmål, 64)

Torsdag 3 november 2016
Austria Wien
2-4
Roma

1-0 Olarenwaju Kayode (2)
2-4 Alexander Grünwald (89)

1-1 Edin Džeko (4)
1-2 Daniele De Rossi (18)
1-3 Edin Džeko (65)
1-4 Radja Nainggolan (78)

Astra
1-1
Viktoria Plzeň

1-0 Alexandru Stan (19)

1-1 Michal Krmenčík (25)

Torsdag 24 november 2016
Roma
4-1
Viktoria Plzeň

1-0 Eden Džeko (11)
2-1 Eden Džeko (61)
3-1 Diego Perotti (82)
4-1 Eden Džeko (88)

1-1 Martin Zeman (18)

Austria Wien
1-2
Astra

1-0 Lukas Rotpuller (57)
Utvisning Alexander Grünwald (65)

1-1 Daniel Florea (79)
1-2 Constantin Budescu (straff, 88)

Torsdag 8 december 2016
Viktoria Plzeň
3-2
Austria Wien

Utvisning Lukas Hejda (18)
1-2 Tomas Hořava (44)
2-2 Michal Ďuriš (72)
3-2 Michal Ďuriš (84)

0-1 Raphael Holzhauser (straff, 19)
0-2 Lukas Rotpuller (40)

Astra
0-0
Roma

 

Grupp F
1
Genk
6
4
0
2
13
- 9
4
12
2
Athletic Club
6
3
1
2
10
- 11
-1
10
3
Rapid Wien
6
1
3
2
7
- 8
-1
6
4
Sassuolo
6
1
2
3
9
- 11
-2
5
Torsdag 15 september 2016
Rapid Wien
3-2
Genk

1-1 Stefan Schwab (51)
2-1 Joelinton (59)
3-1 Omar Colley (självmål, 60)

0-1 Leon Bailey (29)
3-2 Leon Bailey (straff, 90)

Sassuolo
3-0
Athletic Club

1-0 Pol Lirola (60)
2-0 Gregoire Defrel (75)
3-0 Matteo Politano (82)

 

Torsdag 29 september 2016
Athletic Club
1-0
Rapid Wien

Genk
3-1
Sassuolo

Torsdag 20 oktober 2016
Genk
2-0
Athletic Club

1-0 Jakub Brabec (40)
2-0 Onyinye Ndidi (83)

 

Rapid Wien
1-1
Sassuolo

1-0 Louis Schaub (7)

1-1 Thomas Schrammel (självmål, 66)

Torsdag 3 november 2016
Athletic Club
5-3
Genk

1-0 Aduriz (8)
2-0 Aduriz (straff, 24)
3-1 Aduriz (straff, 44)
4-2 Aduriz (74)
5-3 Aduriz (straff, 90)

2-1 Leon Bailey (28)
3-2 Onyinye Ndidi (51)
4-3 Tino Sušić (79)

Sassuolo
2-2
Rapid Wien

1-0 Gregoire Defrel (34)
2-0 Lorenzo Pellegrino (45+3)

2-1 Matej Jelić (85)
2-2 Giorgi Kvilitaia (90)

Torsdag 24 november 2016
Genk
1-0
Rapid Wien

1-0 Nikolaos Karelis (11)

 

Athletic Club
3-2
Sassuolo

1-1 Raúl García (10)
2-1 Aduriz (58)
3-1 Lekue (79)

0-1 Balenziaga (självmål, 2)
3-2 Antonio Ragusa (83)

Torsdag 8 december 2016
Rapid Wien
1-1
Athletic Club

1-0 Joelinton (72)

1-1 Saborit (84)

Fredag 9 december 2016
Sassuolo
0-2
Genk

 

0-1 Bryan Heynen (58)
0-2 Leandro Trossard (80)

 

Grupp G
1
Ajax
6
4
2
0
11
- 6
5
14
2
Celta Vigo
6
2
3
1
10
- 7
3
9
3
Standard Liège
6
1
4
1
7
- 6
1
7
4
Panathinaikos
6
0
1
5
3
- 12
-9
1
Torsdag 15 september 2016
Standard Liège
1-1
Celta de Vigo

1-0 Mathieu Dossevi

1-1 Giuseppe Rosi (13)

Panathinaikos
1-2
Ajax

1-0 Marcus Berg (5)
Utvisning Ivan Ivanov (69)

1-1 Bertrand Traore (34)
1-2 Jairo Riedewald (67)
Utvisning Hakim Ziyech (79)

Torsdag 29 september 2016
Ajax
1-0
Standard Liège

Celta de Vigo
2-0
Panathinaikos

Torsdag 20 oktober 2016
Celta de Vigo
2-2
Ajax

1-1 Fontàs (29)
2-2 Fabian Orellana (82)

0-1 Hakim Ziyech (22)
1-2 Amin Younes (71)

Standard Liège
2-2
Panathinaikos

1-2 Edmilson Junior (straff, 45+1)
2-2 Ishak Bejfodil (82)

0-1 Victor Ibarbo (12)
0-2 Victor Ibarbo (36)

Torsdag 3 november 2016
Ajax
3-2
Celta de Vigo

1-0 Kasper Dolberg (41)
2-0 Hakim Ziyech (67)
3-0 Amin Younes (71)

3-1 John Guidetti (79)
3-2 Iago Aspas (86)

Panathinaikos
0-2
Standard Liège

Utvisning Paul M'Poku (77)

0-1 Ibrahima Cissé (61)
0-2 Ishak Belfodil (75)
0-3 Ishak Belfodil (90)

Torsdag 24 november 2016
Celta de Vigo
1-1
Standard Liège

1-0 Iago Aspas (8)
Utvisning Iago Aspas (90+4)

1-1 Konstantinos Laifis (81)

Ajax
2-0
Panathinaikos

1-0 Lasse Schøne (39)
2-0 Kenny Tete (50)

 

Torsdag 8 december 2016
Standard Liège
1-1
Ajax

1-1 Benito Raman (84)

0-1 Anwar El Ghazi (27)

Panathinaikos
0-2
Celta de Vigo

 

0-1 John Guidetti (4)
0-2 Fabian Orellana (straff, 76)

 

Grupp H
1
Shakhtar Donetsk
6
6
0
0
21
- 5
16
18
2
Gent
6
2
2
2
9
- 13
-4
8
3
Sporting Braga
6
1
3
2
9
- 11
-2
6
4
Konyaspor
6
0
1
5
2
- 12
-10
1
Torsdag 15 september 2016
Konyaspor
0-1
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Facundo Ferreyra (76)

Sporting Braga
1-1
Gent

1-1 André Pinto (24)

0-1 Danijel Miličević (6)

Torsdag 29 september 2016
Gent
2-0
Konyaspor

Shakhtar Donetsk
2-0
Sporting Braga

Torsdag 20 oktober 2016
Shakhtar Donetsk
5-0
Gent

1-0 Viktor Kovalenko (12)
2-0 Facundo Ferreyra (30)
3-0 Bernard (46)
4-0 Taison (75)
5-0 Maksim Malyshev (85)

 

Konyaspor
1-1
Sporting Braga

1-0 Deni Milosevic (9)

1-1 Koka (55)

Torsdag 3 november 2016
Gent
3-5
Shakhtar Donetsk

1-0 Kalifa Coulibaly (1)
2-4 Jeremy Perbet (83)
3-5 Danijel Miličević (89)

1-1 Marlos (straff, 36)
1-2 Taison (41)
1-3 Taras Stepanenko (45)
1-4 Fred (67)
2-5 Facundo Ferreyra (87)

Sporting Braga
3-1
Konyaspor

1-0 Emiliano Velázquez (34)
Utvisning Mauro (38)
2-1 Wilson Eduardo (45+1)
3-1 Ricardo Horta (90+7)

0-1 Dimitar Rangelov (30)
Utvisning Nejc Skubic (55)

Torsdag 24 november 2016
Shakhtar Donetsk
4-0
Konyaspor

1-0 Abdulkerim Bardakçı (självmål, 32)
2-0 Dentinho (36)
4-0 Eduardo Da Silva (66)
4-0 Bernard (74)

 

Gent
2-2
Sporting Braga

1-1 Kalifa Coulibaly (32)
2-2 Danijel Miličević (40)

0-1 Nikola Stojiljković (14)
1-2 Koka (36)

Torsdag 8 december 2016
Konyaspor
0-1
Gent

 

0-1 Kalifa Coulibaly (90+4)

Sporting Braga
2-4
Shakhtar Donetsk

1-2 Nikola Stojiljković (43)
2-4 Nikola Vukčević (89)

0-1 Sergey Krivtsov (22)
0-2 Taison (39)
1-3 Sergey Krivtsov (62)
1-4 Taison (66)

 

Grupp H
1
Schalke 04
6
5
0
1
9
- 3
6
15
2
FK Krasnodar
6
2
1
3
8
- 8
0
7
3
Salzburg
6
2
1
3
6
- 6
0
7
4
Nice
6
2
0
4
5
- 11
-6
6
Torsdag 15 september 2016
Salzburg
0-1
FK Krasnodar

 

0-1 Joãozinho (37)
Utvisning Sergej Petrov (71)

Nice
0-1
Schalke 04

 

0-1 Abdul Baba (75)

Torsdag 29 september 2016
Schalke 04
3-1
Salzburg

FK Krasnodar
5-2
Nice

Torsdag 20 oktober 2016
FK Krasnodar
0-1
Schalke 04

 

0-1 Yevgeni Konoplyanka (10)

Publik 33 550

Salzburg
0-1
Nice

 

0-1 Alassane Plea (13)

Publik 9 473

Torsdag 3 november 2016
Schalke 04
2-0
FK Krasnodar

1-0 Junior Caiçara (24)
2-0 Nabil Bentaleb (28)

 

Nice
0-2
Salzburg

 

0-1 Hee-Chan Hwang (72)
0-2 Hee-Chan Hwang (73)

Torsdag 24 november 2016
FK Krasnodar
1-1
Salzburg

1-1 Fyodor Smolov (85)

0-1 Munas Dabbur (37)

Publik 19 150

Schalke 04
2-0
Nice

1-0 Yevgeni Konoplyanka (14)
2-0 Dennis Aogo (straff, 80)
Utvisning Bernhard Tekpetey (90+3)

 

Publik 51 504

Torsdag 8 december 2016
Salzburg
2-0
Schalke 04

1-0 Xaver Schlager (22)

 

Nice
2-1
FK Krasnodar

1-1 Alexy Bosetti (straff, 64)
2-1 Maxime Le Marchand (77)

0-1 Fyodor Smolov (51)
Utvisning Andreas Granqvist (61)

 

Grupp H
1
Fiorentina
6
4
1
1
15
- 6
9
13
2
PAOK
6
3
1
2
7
- 6
1
10
3
Qaraabağ
6
2
1
3
7
- 12
-5
7
4
Slovan Liberec
6
1
1
4
7
- 12
-5
4
Torsdag 15 september 2016
Qarabağ
2-2
Slovan Liberec

1-1 Míchel (7)
2-2 Rashad Sadıqov (90+4)

0-1 Jan Sykora (1)
1-2 Milan Baroš (68)

PAOK
0-0
Fiorentina

Torsdag 29 september 2016
Fiorentina
5-1
Qarabağ

Slovan Liberec
1-2
PAOK

Torsdag 20 oktober 2016
Qarabağ
2-0
PAOK

1-0 Dani Quintana (56)
2-0 Rahid Emirquilyev (87)

 

Slovan Liberec
1-3
Fiorentina

1-2 Petr Ševčik (58)
Utvisning Radim Breite (84)

0-1 Nikola Kalinić (8)
0-2 Nikola Kalinić (23)
1-3 Khouma Babacar (70)

Torsdag 3 november 2016
Fiorentina
3-0
Slovan Liberec

1-0 Josip Ilčić (straff, 30)
2-0 Nikola Kalinić (42)
3-0 Sebastian Cristóforo (73)

 

PAOK
0-1
Qarabağ

 

0-1 Míchel (69)

Torsdag 24 november 2016
Slovan Liberec
3-0
Qarabağ

1-0 Egon Vůch (11)
2-0 Nikolay Komlichenko (straff, 57)
3-0 Nikolay Komlichenko (63)

 

Fiorentina
2-3
PAOK

1-2 Filippo Bernardeschi (33)
2-2 Khouma Babacar (50)

0-1 Evgeniy Shakhov (5)
0-2 Djalma (26)
2-3 Garry Rodrígues (90+3)

Torsdag 8 december 2016
Qarabağ
1-2
Fiorentina

1-1 Reynaldo (73)

0-1 Matias Vecino (60)
1-2 Federico Chiesa (76)
Utvisning Federico Chiesa

PAOK
2-0
Slovan Liberec

1-0 Garry Rodrigues (29)
2-0 Dimitris Pelkas (67)

 

 

Grupp H
1
Sparta Praha
6
4
0
2
8
- 6
2
12
2
Hapoel Be'er Sheva
6
2
2
2
6
- 6
0
8
3
Southampton
6
2
2
2
6
- 4
2
8
4
Internazionale
6
2
0
4
7
- 11
-4
6
Torsdag 15 september 2016
Internazionale
0-2
Hapoel Be'er Sheva

 

0-1 Miguel Vitor (54)
0-2 Maor Buzaglo (69)

Southampton
3-0
Sparta Praha

1-0 Charlie Austin (straff, 5)
2-0 Charlie Austin (27)
3-0 Jay Rodriguez (90+2)

 

Torsdag 29 september 2016
Sparta Praha
3-1
Internazionale

Hapoel Be'er Sheva
0-0
Southampton

Torsdag 20 oktober 2016
Hapoel Be'er Sheva
0-1
Sparta Praha

 

0-1 Matěj Pulkrab (71)

Internazionale
1-0
Southampton

1-0 Antonio Candreva (67)
Utvisning Marcelo Brozovic (77)

 

Torsdag 3 november 2016
Sparta Praha
2-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Borek Dočkal (23)
2-0 David Lafata (38)

 

Southampton
2-1
Internazionale

1-1 Virgil van Dijk (64) 2-1 Yuto Nagatomo (självmål, 69)

0-1 Mauro Icardi (33)

Torsdag 24 november 2016
Hapoel Be'er Sheva
3-2
Internazionale

1-2 Lucio Maranhão (straff, 71)
2-2 Anthony Nwakaeme (straff, 71)
3-2 Ben Sahar (90)

0-1 Mauro Icardi (12)
0-2 Marcelo Brozović (25)
Utvisning Samir Handanovič (68)

Sparta Praha
1-0
Southampton

1-0 Costa Nhamoinesu (11)

 

Torsdag 8 december 2016
Internazionale
2-1
Sparta Praha

1-0 Eder Martins (23)
2-1 Eder Martins

1-1 Lukas Mareček (54)

Southampton
1-1
Hapoel Be'er Sheva

1-1 Virgil van Dijk (90+1)

0-1 Maor Buzgalo (78)

 

Grupp H
1
Osmanlıspor
6
3
1
2
10
- 7
3
10
2
Villarreal
6
2
3
1
9
- 8
1
9
3
Zürich
6
1
3
2
5
- 7
-2
6
4
Steaua Bucureşti
6
1
3
2
5
- 7
-2
6
Torsdag 15 september 2016
Osmanlıspor
2-0
Steaua Bucureşti

1-0 Cheick Diabaté (straff, 64)
2-0 Aminu Umar (74)

Utvisning Gabriel Enache (45+2)

Villarreal
2-1
Zürich

1-1 Alexandre Pato (28)
2-1 Jonathan dos Santos (45+1)

0-1 Armando Sadiku (2)

Torsdag 29 september 2016
Zürich
2-1
Osmanlıspor

Steaua Bucureşti
1-1
Villarreal

Torsdag 20 oktober 2016
Steaua Bucureşti
1-1
Zürich

1-1 Bojan Golubović (63)

0-1 Moussa Koné (86)

Osmanlıspor
2-2
Villarreal

1-0 Raul Rusescu (23)
2-0 Raul Rusescu (24)
Utvisning Mehmet Güven (53)

2-1 Alfred N'Diaye (55)
2-2 Alexandre Pato (74)

Torsdag 3 november 2016
Zürich
0-0
Steaua Bucureşti

Villarreal
1-2
Osmanlıspor

1-1 Rodri Hernández (48)

0-1 Pierre Webo (8)
1-2 Raul Rusescu (75)

Torsdag 24 november 2016
Steaua Bucureşti
2-1
Osmanlıspor

1-1 Marko Momčilović (68) 2-1 Gabriel Tamaş (86)

0-1 Papa Alioune N'Diaye (30)

Zürich
1-1
Villarreal

1-1 Roberto Rodriguez (straff, 87)

01 Bruno (14)

Torsdag 8 december 2016
Osmanlıspor
2-0
Zürich

1-0 Dzon Delarge (73)
2-0 Erdal Kılıçaslan (89)

 

Villarreal
2-1
Steaua Bucureşti

1-0 Nicola Sansone (15)
2-1 Trigueros (88)

1-1 Vlad Achim (55)
Utvisning Gabriel Tamaş (79)

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

25.08.2016, 23:57

Match 1:2
Onsdag 17 augusti 2016
Israel Beitar Jerusalem
1-2
Frankrike Saint-Étienne

1-0 Idan Vered (9)

1-1 Fabien Lemoine (15)
1-2 Florentin Pogba (30)

Torsdag 18 augusti 2016
Kazakstan Astana
2-0
Vitryssland BATE Borisov

1-0 Junior Kabananga (70) 2-0 Azat Nurgaliev (80)

 

Georgien Dinamo Tbilisi
0-3
Grekland PAOK

 

0-1 Léo Matos (20)
0-2 José Crespo (71)
0-3 Fernando Pereyra (83)

Danmark SønderjyskE
0-0
Tjeckien Sparta Praha

 

 

Ryssland FK Krasnodar
4-0
Albanien Partizani Tirana

1-0 Joãozinho (straff, 18)
2-0 Fyodor Smolov (27)
3-0 Artur Jędrzejczyk (45)
4-0 Gezim Krasniqi (självmål, 73)

 

Danmark Midtjylland
0-1
Turkiet Osmanlıspor

 

0-1 Patrick Banggaard (självmål, 20)

Sverige IFK Göteborg
1-0
Azerbajdzjan Qarabağ

1-0 Mads Albæk (56)

 

Cypern AEK
0-1
Tjeckien Slovan Liberec

Utvisning Juanma Ortiz (65)

0-1 Vladimir Coufal (30)

Österrike Austria Wien
2-1
Norge Rosenborg

1-0 Alexander Grünwald (52)
2-0 Felipe Pires (54)

2-1 Tore Reginiussen (90+2)

Tjeckien Slavia Praha
0-3
Belgien Anderlecht

 

0-1 Idrissa Sylla (50)
0-2 Łukasz Teodorczyk (62)
0-3 Sofiane Hanni (72)

Azerbajdzjan Qəbələ
3-1
Slovenien Maribor

1-1 Sergei Zenjov (38)
2-1 Bagaliy Dabo (51)
3-1 Bagaliy Dabo (52)

0-1 Marcos Tavares (18)

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Kroatien Hajduk Split

1-0 Gal Alberman (9)
2-1 Ezequiel Scarione (77)

1-1 Ahmed Said (56)

Turkiet İstanbul Başakşehir
1-2
Ukraina Shakhtar Donetsk

1-2 Emre Belözoğlu (straff, 56)

0-1 Sokol Cikalleshi (självmål, 26)
0-2 Viktor Kovalenko (42)

Grekland Panathinaikos
3-0
Danmark Brøndby

1-0 Marcus Berg (45)
2-0 Cristian Ledsema (straff, 54)
3-0 Marcus Berg (82)

Utvisning Svenn Crone (33)
Utvisning Frederik Rønnow (50)

Turkiet Fenerbahçe
3-0
Schweiz Grasshopper

1-0 Aatif Chahechouhe (4)
2-0 Miroslav Stoch (72)
3-0 Miroslav Stoch (90+2)

 

Kroatien Lokomotiva Zagreb
2-2
Belgien Genk

1-2 Mirko Maric (straff, 52)
2-2 Ivan Fiolic (59)

0-1 Leon Bailey (straff, 35)
0-2 Mbwana Samatta (47)

Serbien Vojvodina
0-3
Nederländerna AZ

 

0-1 Stijn Wuytens (32)
0-2 Fred Friday (45+2)
0-3 Stijn Wuytens (80)

Rumänien Astra Giurgiu
1-1
England West Ham United

1-1 Denis Alibec (83)

0-1 Mark Noble (straff, 45)

Belgien Gent
2-1
Makedonien Shkendija

1-1 Thomas Matton (45+3)
2-1 Kalifa Coulibaly (90+2)

0-1 Besart Ibraimi (10)

Italien Sassuolo
3-0
Serbien Crvena Zvezda

1-0 Domenico Berardi (17)
2-0 Matteo Politano (41)
3-0 Gregoire Defrei (69)

 

Portugal Arouca
0-1
Grekland Olympiakos

 

0-1 Sebá (27)

Slovakien Trenčín
0-4
Österrike Rapid Wien

 

0-1 Louis Schaub (32)
0-2 Louis Schaub (54)
0-3 Stefan Schwab (73)
0-4 Louis Schaub (83)

Match 2:2
Torsdag 25 augusti 2016
Azerbajdzjan Qarabağ
3-0
Sverige IFK Göteborg

1-0 Rashad Sadıqov (19)
2-0 Muraem Muraem (29)
3-0 Dani Quintana (51)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 3-1.

Tjeckien Slovan Liberec
3-0
Cypern AEK

1-0 Jan Sykora (8)
2-0 Jan Sykora (15)
3-0 Jan Sykora (41)

Utvisning Ander Murillo (90)

Information Slovan Liberec vidare med sammanlagt 4-0.

Norge Rosenborg
1-2
Österrike Austria Wien

1-1 Cjristian Gytkjær (straff, 59)

0-1 Alexander Grunwald (57)
1-2 Olarenwaju Kayode (69)

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 4-2.

Danmark Brøndby
1-1
Grekland Panathinaikos

1-0 Hany Mukhtar (35)

1-1 Ivan Ivanov (66)

Information Panathinaikos vidare med sammanlagt 4-1.

Schweiz Grasshopper
0-2
Turkiet Fenerbahçe

 

0-1 Fernandão (77)
0-2 Miroslav Stoch (84)

Information Fenerbahçe vidare med sammanlagt 5-0.

Albanien Partizani Tirana
0-0
Ryssland FK Krasnodar

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 4-0.

Vitryssland BATE Borisov
2-2
Kazakstan Astana

1-0 Mikhail Gordeychuk (27)
Utvisning Alexei Rios (83)
2-2 Igor Stasevich (straff, 90)

1-1 Nemanja Maksimović (55)
1-2 Patrick Twumasi (81)

Information Astana vidare med sammanlagt 4-2.

Grekland PAOK
2-0
Georgien Dinamo Tbilisi

1-0 Garry Rodrigues (5)
2-0 Georgios Tzavellas (45+1)

 

Information PAOK vidare med sammanlagt 5-0.

Tjeckien Sparta Praha
3-2
Danmark SønderjyskE

1-2 David Lafata (44)
2-2 Josef Šural (69)
3-2 Jakub Brabec (85)

0-1 Mikael Uhre (35)
0-2 Troels Kløve (40)

Information Sparta Praha vidare med sammanlagt 3-2.

Turkiet Osmanlıspor
2-0
Danmark Midtjylland

1-0 Tiago Pinto (20)
2-0 Tiago Pinto (50)

 

Information Osmanlıspor vidare med sammanlagt 3-0.

Belgien Anderlecht
3-0
Tjeckien Slavia Praha

1-0 Yoeri Tielemans (straff, 22)
2-0 Łukasz Teodorczyk (straff, 40)
3-0 Michael Heylen (61)

 

Information Anderlecht vidare med sammanlagt 6-0.

Belgien Genk
2-0
Kroatien Lokomotiva Zagreb

1-0 Mbwana Samatta (2)
2-0 Leon Bailey (50)

 

Information Genk vidare med sammanlagt 4-2.

Nederländerna AZ
0-0
Serbien Vojvodina

Information AZ vidare med sammanlagt 3-0.

Makedonien Shkendija
0-4
Belgien Gent

 

0-1 Kalifa Coulibaly (60)
0-2 Kalifa Coulibaly (68)
0-3 Jeremy Perbet (80)
0-4 Renato Neto (86)

Information Gent vidare med sammanlagt 6-1.

Slovenien Maribor
1-0
Azerbajdzjan Qəbələ

1-0 Marco Tavares (67)

Utvisning Rheo Weeks (70)

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 3-2.

Kroatien Hajduk Split
2-1* f
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Marko Ćosić (40)
2-1 Marko Ćosić (59)

1-1 Ezequiel Scarione (52)

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 3-3 och 4-3 på straffar.

Serbien Crvena Zvezda
1-1
Italien Sassuolo

1-1 Aleksandar Katai (54)

0-1 Domenico Berardi (28)

Information Sassuolo vidare med sammanlagt 4-1.

Frankrike Saint-Étienne
0-0
Israel Beitar Jerusalem

Stephane Ruffier (45)

Information Saint-Étienne vidare med sammanlagt 2-1.

England West Ham United
0-1
Rumänien Astra Giurgiu

 

0-1 Filipe Teixeira (45)

Information Astra Giurgiu vidare med sammanlagt 2-1.

Grekland Olympiakos
2-1 f
Portugal Arouca

1-1 Alejandro Domínguez (95)
2-1 Brown Ideye (114)

0-1 Gêgê (80)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-1.

Ukraina Shakhtar Donetsk
2-0
Turkiet İstanbul Başakşehir

1-0 Joseph Altamah (självmål, 22)
2-0 Marlos (straff, 71)

 

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 4-1.

Österrike Rapid Wien
0-2
Slovakien Trenčín

 

0-1 Jamie Lawrence (12)
0-2 Jakub Paur (35)
Utvisning Denis Jančo (53)

Information Rapid Wien vidare med sammanlagt 4-2.

 

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

04.08.2016, 23:54

Match 1:2
Torsdag 28 juli 2016
Cypern AEK Larnaca
1-1
Ryssland Spartak Moskva

1-1 Andre Alves (65)

0-1 Zhano Ananidze (39)

Ukraina Oleksandria
0-3
Kroatien Hajduk Split

 

0-1 Marko Ćosić (52)
0-2 Ante Erceg (81)
0-3 Frank Ohandza (90)

Nederländerna Heracles
1-1
Portugal Arouca

1-0 Paul Gladon (53)

1-1 Walter González (90)

Kroatien Lokomotiva Zagreb
0-0
Ukraina Vorskla Poltava

Polen Zagłębie Lubin
1-2
Danmark SønderjyskE

1-2 Lukasz Janoszka (45)

0-1 Simon Kroon (19)
0-2 Marc Hende (36)

Österrike Austria Wien
0-1
Slovakien Spartak Trnava

 

0-1 Robert Rambe (46)

Tjeckien Slavia Praha
0-0
Portugal Rio Ave

Sverige IFK Göteborg
1-2
Finland HJK

1-1 Emil Salomonsson (73)

0-1 Atomu Tanaka (47)
1-2 Alfredo Morelos (75)

Vitryssland Torpedo Zhodino
0-0
Österrike Rapid Wien

Lettland Jelgava
1-1
Israel Beitar Jerusalem

1-1 Vitalijs Smirnovs (70)

0-1 Idan Vered (25)

Frankrike Lille
1-1
Azerbajdzjan Qəbələ

1-1 Ryan Mendes (47)

0-1 Vitali Vernydub (13)

Malta Birkirkara
0-3
Ryssland FK Krasnodar

Utvisning Ryan Scicluna (87)

0-1 Andreas Granqvist (45)
0-2 Fyodor Smolov (straff, 75)
0-3 Ricardo Laborde (89)

Turkiet İstanbul Başakşehir
0-0
Kroatien Rijeka

Schweiz Grasshopper
2-1
Cypern Apollon

1-0 Haris Tabakovic (10)
2-1 Numa Lavanchy (90)

1-1 Abraham Gule Gneki (76)
Utvisning Esteban Sachetti (87)

Schweiz Luzern
1-1
Italien Sassuolo

1-0 Marco Schneuwly (8)

1-1 Domenico Berardi (straff, 42)

Serbien Vojvodina
1-1
Vitryssland Dinamo Minsk

1-0 Sinia Babić (29)

1-1 Eyevgen Budnik (83)

Grekland Panathinaikos
1-0
Sverige AIK

1-0 Rodrigo Moledo (79)

 

Turkiet Osmanlıspor
1-0
Estland Nõmme Kalju

1-0 Tiago Pinto (74)

 

Belgien Genk
1-0
Irland Cork City

1-0 Keon Bailey (31)

 

Makedonien Shkendija
2-0
Tjeckien Mladá Boleslav

1-0 Stenio Junior (69)
2-0 Besart Ibraimi (74)

Luka Húlka (52)

Rumänien Pandurii Târgu Jiu
1-3
Israel Maccabi Tel Aviv

1-1 Ovidiu Herea (30)

0-1 Tal Ben Chaim (7)
1-2 Nosa Iglebor (49)
1-3 Dor Micha (77)

Tyskland Hertha BSC
1-0
Danmark Brøndby

1-0 Vedad Ibišević (28)

 

Ungern Videoton
0-1
Danmark Midtjylland

 

0-1 Filip Novák (55)

Portugal Gent
5-0
Rumänien Viitorul

1-0 Stefan Mitrovic (17)
2-0 Kalifa Coulibaly (37)
3-0 Kalifa Coulibaly (50)
4-0 Laurent Depoitre (56)
5-0 Renato Neto (67)

 

Nederländerna AZ
1-0
Grekland PAS Giannina

1-0 Derrick Luckassen (36)

 

Slovenien Domžale
2-1
England West Ham United

1-0 Matic Črnic (straff, 11)
2-1 Matic Črnic (49)

1-1 Mark Noble (straff, 18)

Skottland Aberdeen
1-1
Slovenien Maribor

1-1 Jonathan Hayes (88)

0-1 Milivoje Novakovič (83)

Frankrike Saint-Étienne
0-0
Grekland AEK

Österrike Admira
1-2
Tjeckien Slovan Liberec

1-0 Christoph Knasmüller (8)
Utvisning Toni Vastić (90+2)

1-1 Egon Vúch (12)
1-2 Egon Vúch (69)

Match 2:2
Onsdag 3 augusti 2016
Tjeckien Slovan Liberec
2-0
Österrike Admira

1-0 Vladimir Coufal (20)
2-0 Nikolay Komlicenko (straff, 34)

 

Information Slovan Liberec vidare med sammanlagt 4-1.

Torsdag 4 augusti 2016
Slovakien Spartak Trnava
0-1* f
Österrike Austria Wien

 

0-1 Kevin Friesenbichler (88)

Publik Austria Wien vidare med sammanlagt 1-1 och 5-4 på straffar.

Danmark Midtjylland
1-1 f
Ungern Videoton

1-1 Filip Novák (103)

Utvisning Paulo Vinícius (47)
0-1 Istvan Kovács (75)

Publik Midtjylland vidare med sammanlagt 2-1.

Estland Nõmme Kalju
0-2
Turkiet Osmanlıspor

 

0-1 Numan Çürüksu (5)
0-2 Dzon Delange (29)

Publik Osmanlıspor vidare med sammanlagt 3-0.

Finland HJK
0-2
Sverige IFK Göteborg

 

0-1 Mikael Boman (35)
0-2 Jakob Ankarsen (83)

Publik IFK Göteborg vidare med sammanlagt 3-2.

Ryssland Spartak Moskva
0-1
Cypern AEK Larnaca

 

0-1 Ivan Tričkovski (88)

Publik AEK Larnaca vidare med sammanlagt 2-1.

Ryssland FK Krasnodar
3-1
Malta Birkirkara

1-0 Kouassi Eboue (15)
2-0 Joãzinho (37)
3-0 Ricardo Laborde (39)

3-1 Predrag Jović (61)

Publik FK Krasnodar vidare med sammanlagt 6-1.

Israel Beitar Jerusalem
3-0
Lettland Jelgava

1-0 Omar Atzili (straff, 16)
2-0 Etey Shechter (29)
3-0 Marcel Heister (47)

 

Publik Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 4-1.

Portugal Arouca
0-0
Nederländerna Heracles

Publik Arouca vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Ukraina Vorskla Poltava
2-3
Kroatien Lokomotiva Zagreb

1-1 Dino Perić (självmål, 50)
2-3 Vladimir Chesnakov (74)

0-1 Petar Bočkaj (1)
1-2 Ivan Flolić (53)
1-3 Dino Perić (65)

Publik Lokomotiva Zagreb vidare med sammanlagt 3-2.

Sverige AIK
0-2
Grekland Panathinaikos

 

0-1 Victor Iarbo (46)
0-2 Marcus Berg (73)

Publik 15 175

Publik Panathinaikos vidare med sammanlagt 3-0.

Tjeckien Mladá Boleslav
1-0
Makedonien Shkendija

1-0 Lukas Magera (82)

 

Publik Shkendija vidare med sammanlagt 2-1.

Cypern Apollon
3-3
Schweiz Grasshopper

1-0 Paulo Vinicius (74)
2-1 Fotios Papoulis (87)
3-1 Abraham Guie Gneki (101)

1-1 Lucas Andersen (77)
3-2 Caio (104)
3-3 Nikola Gjorgjev (120+2)

Publik Grasshopper vidare med sammanlagt 5-4.

Azerbajdzjan Qəbələ
1-0
Frankrike Lille

1-0 Filip Ozobić (34)

 

Publik Qəbələ vidare med sammanlagt 2-1.

Danmark SønderjyskE
1-1
Polen Zagłębie Lubin

1-1 Marc Pedersen (65)

0-1 Lubomir Guldan (22)

Publik SønderjyskE vidare med sammanlagt 3-2.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Rumänien Pandurii Târgu Jiu

1-0 Nosa Iglebor (24)
Ezequiel Scarione (81)

1-1 Marian Pleaşcă (58)

Publik Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 5-2.

Vitryssland Dinamo Minsk
0-2
Serbien Vojvodina

Utvisning Mohammed Mounir (56)

0-1 Sinia Babić (33)
0-2 Nikola Antić (82)

Publik Vojvodina vidare med sammanlagt 3-1.

Grekland PAS Giannina
1-2
Nederländerna AZ

1-0 Pedro Conde (9)

1-1 Dabney dos Santos (29)
1-2 Derrick Luckassen (36)

Publik AZ vidare med sammanlagt 3-1.

Grekland AEK
0-1
Frankrike Saint-Étienne

 

0-1 Robert Berič (23)

Publik Saint-Étienne vidare med sammanlagt 1-0.

Kroatien Rijeka
2-2
Turkiet İstanbul Başakşehir

1-0 Roman Bezjak (25) 2-1 Roman Bezjak (straff, 51)

1-1 Edin Višća (43) 2-2 Edin Višća (74)

Publik İstanbul Başakşehir vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Rumänien Viitorul
0-0
Portugal Gent

Publik Gent vidare med sammanlagt 5-0.

Danmark Brøndby
3-1
Tyskland Hertha BSC

1-0 Teemu Pukki (3)
2-1 Teemu Pukki (34)
3-1 Teemu Pukki (52)

1-1 Vedad Ibišević (30)

Publik Brøndby vidare med sammanlagt 3-2.

Slovenien Maribor
1-0
Skottland Aberdeen

1-0 Graeme Shinnie (självmål, 90+4)

Utvisning Jayden Stockley (61)

Publik Maribor vidare med sammanlagt 2-1.

Kroatien Hajduk Split
3-1
Ukraina Oleksandria

Publik Hajduk Split vidare med sammanlagt 6-1.

Italien Sassuolo
3-0
Schweiz Luzern

1-0 Domenico Berardi (19)
2-0 Domenico Berardi (straff, 52)
3-0 Tino Susic (56)

Utvisning Ricardo Costa (38)

Publik Sassuolo vidare med sammanlagt 4-1.

Irland Cork City
1-2
Belgien Genk

1-1 Zoran Nižić (21)
2-1 Tino Sušić (straff, 52)
3-1 Tino Sušić (56)

0-1 Sergiy Starenkyi (13)

Publik Genk vidare med sammanlagt 3-1.

England West Ham United
3-0
Slovenien Domžale

1-0 Cheikhou Kouyaté (8)
2-0 Cheikhou Kouyaté (25)
3-0 Sofiane Feghouli (81)

 

Publik West Ham United vidare med sammanlagt 4-2.

Portugal Rio Ave
1-1
Tjeckien Slavia Praha

Utvisning Eliseu Cassamá (45+1)
1-1 Rúben Ribeiro (57)

0-1 Josef Hušbauer (23)

Publik Slavia Praha vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Österrike Rapid Wien
3-0
Vitryssland Torpedo Zhodino

1-0 Mario Pavelic (26)
2-0 Thomas Schrammel (36)
3-0 Louis Schaub (90+2)

 

Publik Rapid Wien vidare med sammanlagt 3-0.

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

21.07.2016, 23:59

Match 1:2
Torsdag 14 juli 2016
Armenien Shirak
1-1
Slovakien Spartak Trnava

Kazakstan Kairat
1-1
Israel Maccabi Tel Aviv

Vitryssland Dinamo Minsk
1-1
Irland St Patrick's Athletic

Finland RoPS
1-1
Kroatien Lokomotiva Zagreb

1-1 Abdou Jammeh (87)

0-1 Abdou Jammeh (självmål, 74)

Azerbajdzjan Neftçi
0-0
Makedonien Shkendija

Estland Levadia
3-1
Tjeckien Slavia Praha

Danmark Midtjylland
3-0
Liechtenstein Vaduz

1-0 Pione Sisto (21)
2-0 Paul Onuachu (73)
3-0 Pione Sisto (82)

 

Ungern Debrecen
1-2
Vitryssland Torpedo Zhodino

Israel Maccabi Haifa
1-1
Estland Nõmme Kalju

Moldavien Zimbru
2-2
Turkiet Osmanlıspor

Österrike Admira
1-0
Azerbajdzjan Kapaz

Sverige Häcken
1-1
Irland Cork City

Utvisning Baba Mensah (64)
1-1 John Owoeri (83)

0-1 Sean Maguire (straff, 64)

Sverige AIK
1-0
Gibraltar Europa

1-0 Carlos Strandberg (89)

 

Israel Beitar Jerusalem
1-0
Cypern Omonia

Danmark SønderjyskE
2-1
Norge Strømsgodset

1-0 Troels Kløve (10)
2-1 Mikael Uhre (82)

1-1 Marcus Pedersen (16)

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
1-1
Slovanien Domžale

Bulgarien Beroe
1-1
Finland HJK

1-1 Veselin Penev (50)

0-1 Alfredo Morelos (37)

Serbien Vojvodina
1-0
Wales Connah's Quay

Grekland PAS Giannina
3-0
Norge Odd

1-0 Alexandros Michail (7)
2-0 Noé Acosta (31)
3-0 Noé Acosta (68)

 

Slovanien Maribor
0-0
Bulgarien Levski Sofia

Belgien Genk
2-0
Montenegro Budućnost

Rumänien CSMS Iasi
2-2
Kroatien Hajduk Split

Serbien Partizan
0-0
Polen Zagłębie Lubin

Slovakien Slovan Bratislava
0-0
Lettland Jelgava

Ungern MTK
1-2
Azerbajdzjan Qəbələ

Ungern Videoton
2-0
Serbien Čukarički

Malta Birkirkara
0-0
Skottland Heart of Midlothian

Skottland Hibernian
0-1
Danmark Brøndby

 

0-1 Kamil Wilczek (1)

Skottland Aberdeen
3-0
Lettland Ventspils

1-0 Jayden Stockley (71)
2-0 Adam Rooney (75)
3-0 Wes Burns (90+1)

 

Publik 10 672

Nordirland Cliftonville
2-3
Cypern AEK Larnaca

Polen Piast Gliwice
0-3
Sverige IFK Göteborg

 

0-1 Thomas Rogne (2)
0-2 Tobias Hysén (35)
0-3 Gustav Engvall (86)

Österrike Austria Wien
1-0
Albanien Kukësi

Island KR
3-3
Schweiz Grasshopper

1-2 Morten Beck (46)
2-2 Morten Beck (50)
3-3 Óskar Örn Hauksson (straff, 77)

0-1 Ridge Munsy (19)
0-2 Nikola Gjorgjev (36)
2-3 Caio (59)

Match 2:2
Onsdag 20 juli 2016
Azerbajdzjan Kapaz
0-2
Österrike Admira

Information Admira vidare med sammanlagt 3-0.

Torsdag 21 juli 2016
Lettland Ventspils
0-1
Skottland Aberdeen

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 4-0.

Lettland Jelgava
3-0
Slovakien Slovan Bratislava

Information Jelgava vidare med sammanlagt 3-0.

Kroatien Lokomotiva Zagreb
3-0
Finland RoPS

Information Lokomotiva Zagreb vidare med sammanlagt 4-1.

Estland Nõmme Kalju
1-1* f
Israel Maccabi Haifa

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 2-2 och 4-1 på straffar.

Finland HJK
1-0
Bulgarien Beroe

Information HJK vidare med sammanlagt 2-1.

Vitryssland Torpedo Zhodino
1-0
Ungern Debrecen

Information Torpedo Zhodino vidare med sammanlagt 3-1.

Cypern Omonia
3-2
Israel Beitar Jerusalem

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Schweiz Grasshopper
2-1
Island KR

Information Grasshopper vidare med sammanlagt 5-4.

Azerbajdzjan Qəbələ
2-0
Ungern MTK

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 4-1.

Liechtenstein Vaduz
2-2
Danmark Midtjylland

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 5-2.

Norge Odd
3-1 f
Grekland PAS Giannina

Information PAS Giannina vidare med samanlagt 4-3.

Cypern AEK Larnaca
2-0
Nordirland Cliftonville

Information AEK Larnaca vidare med sammanlagt 5-2.

Bulgarien Levski Sofia
1-1
Slovanien Maribor

Information Maribor vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Gibraltar Europa
0-1
Sverige AIK

Information AIK vidare med sammanlagt 2-0.

Sverige IFK Göteborg
0-0
Polen Piast Gliwice

Information IFK Göteborg vidare med sammanlagt 3-0.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Kazakstan Kairat

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 3-2.

Tjeckien Slavia Praha
2-0
Estland Levadia

Information Slavia Praha vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Norge Strømsgodset
2-2
Danmark SønderjyskE

Information SønderjyskE vidare med sammanlagt 4-3.

Albanien Kukësi
1-4
Österrike Austria Wien

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 5-1.

Polen Zagłębie Lubin
*0-0 f
Serbien Partizan

Information Zagłębie Lubin

Wales Connah's Quay
1-2
Serbien Vojvodina

Information Vojvodina vidare med sammanlagt 3-1.

Danmark Brøndby
*0-1 f
Skottland Hibernian

Information Brøndby vidare med sammanlagt 1-1 och 5-3 på straffar.

Makedonien Shkendija
1-0
Azerbajdzjan Neftçi

Information Shkendija vidare med sammanlagt 1-0.

Turkiet Osmanlıspor
5-0
Moldavien Zimbru

Information Osmanlıspor vidare med sammanlagt 7-2.

Slovakien Spartak Trnava
2-0
Armenien Shirak

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 3-1.

Slovanien Domžale
2-1
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

Information Domžale vidare med sammanlagt 3-2.

Serbien Čukarički
1-1
Ungern Videoton

Information Videoton vidare med sammanlagt 3-1.

Kroatien Hajduk Split
2-1
Rumänien CSMS Iasi

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 4-3.

Irland St Patrick's Athletic
0-1
Vitryssland Dinamo Minsk

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 2-1.

Irland Cork City
1-0
Sverige Häcken

Information Cork City vidare med sammanlagt 2-1.

Montenegro Budućnost
2-0* f
Belgien Genk

Information Genk vidare med sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Skottland Heart of Midlothian
1-2
Malta Birkirkara

Information Birkirkara vidare med sammanlagt 3-1.

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

07.07.2016, 22:41

Match 1:2
Tisdag 28 juni 2016
Albanien Partizani Tirana
0-0
Slovakien Slovan Bratislava

Publik 1 350

Makedonien Rabotnički
1-1
Montenegro Budućnost

1-1 Eljif Elmas (80)

0-1 Velizar Janketić (36)

Publik 1 500

Azerbajdzjan Kapaz
0-0
Moldavien Dacia

Publik 2 000

Irland St Patrick's Athletic
1-0
Luxemburg Jeunesse d'Esch

1-0 Chris Fagan (7)

 

Publik 1 200

Torsdag 30 juni 2016
Georgien Dila
1-0
Armenien Shirak

1-0 Irakli Modebadze (36)

 

Publik 2 512

Kazakstan Aktobe
1-1
Ungern MTK

1-1 Didar Zhalmukan (straff, 44)

0-1 Sandor Torghelle (30)

Publik 8 600

Andorra UE Santa Coloma
1-3
Kroatien Lokomotiva Zagreb

1-3 Pedro Reis (90+3)

0-1 Mirko Marić (20)
0-2 Herdi Prenga (65)
0-3 Mirko Marić (73)

Publik 250

Lettland Ventspils
2-0
Färöarna Víkingur

1-0 Girts Karlsons (5)
2-0 Girts Karlsons (37)

 

Publik 1 982

Österrike Admira
1-1
Slovakien Spartak Myjava

1-0 Eldis Bajrami (34)

1-1 Tomas Kóňa (73)

Publik 1 200

Montenegro Bokelj
1-1
Serbien Vojvodina

1-0 Dejan Ðenić (6)

1-1 Dejan Meleg (6)

Publik 1 403

Estland Levadia
1-1
Färöarna HB

1-1 Pavel Marin (65)

0-1 Rokur Jespersen (21)

Publik 730

Ungern Videoton
3-0
Moldavien Zaria

1-0 Krisztian Géresi (18)
2-0 Robert Feczesin (88)
3-0 Robert Feczesin (90)

Utvisning Igor Picuşceac (53)
Utvisning Alexandru Suvorov (90+3)

Publik 2 321

Litauen Atlantas
0-2
Finland HJK

 

0-1 Alfredo Morelos (53)
0-2 Alfredo Morelos (85)

Publik 2 500

Bosnien-Hercegovina Sloboda Tuzla
0-0
Israel Beitar Jerusalem

Publik 2 762

Litauen Trakai
2-1
Estland Nõmme Kalju

1-1 Nerijus Valskis (69)
2-1 Davit Arshakyan (78)

0-1 Hidetoshi Wakui (straff, 7)

Publik 500

Malta Balzan
0-2
Azerbajdzjan Neftçi

 

0-1 Rahman Hacıyev (15)
0-2 Ruslan Qurbanov (straff, 84)

Publik 357

Vitryssland Dinamo Minsk
2-1
Lettland Spartaks Jūrmala

1-0 Artem Bykov (19)
2-1 Artem Bykov (81)

1-1 Danils Ulimbaševs (79)

Publik 1 700

Armenien Banants
0-1
Cypern Omonia

 

0-1 Matt Derbyshire (26)

Publik 1 520

Sverige IFK Göteborg
5-0
Wales Llandudno

1-0 Gustav Engvall (11)
2-0 Søren Rieks (12)
3-0 Emil Salomonsson (36)
4-0 Tobias Tysén (80)
5-0 Tobias Tysén (81)

 

Publik 6 074

Sverige AIK
2-0
Wales Bala Town

1-0 Amin Affane (27)
2-0 Nils-Eric Johansson (51)

 

Publik 6 127

Gibraltar Europa
2-0
Armenien Pyunik

1-0 Pedro Carrión (29)
2-0 Felix Lopez (36)

Utvisning Serob Grigoryan (79)

Publik 850

Bulgarien Slavia Sofia
1-0
Polen Zagłębie Lubin

1-0 Serder Serderov (85)

 

Publik 1 160

Danmark Midtjylland
1-0
Litauen Sūduva

1-0 Paul Onuachu (56)

 

Publik 4 347

Moldavien Zimbru
0-1
Georgien Chikhura

Utvisning Gheorghe Anton (36)

0-1 Dimitri Tatanshvili (40)
Utvisning George Ganugrava (62)

Publik 2 500

Cypern AEK Larnaca
3-0
San Marino Folgore/Falciano

1-0 Ivan Tričkovski (22)
2-0 Andre Alves (31)
3-0 Ivan Tričkovski (34)

 

Publik 2 100

Albanien Kukësi
1-1
Montenegro Rudar

1-0 Rangel (32)

1-1 Milos Radanović (straff, 71)

Publik 104

Liechtenstein Vaduz
3-1
Makedonien Sileks

1-0 Moreno Costanzo (37)
2-0 Moreno Costanzo (45+2)
3-1 Simone Grippo (90+5)

2-1 Marjan Mickov (86)

Publik 928

Luxemburg Differdange 03
1-1
Nordirland Cliftonville

1-0 Omar Er Rafik (38)

1-1 Ross Lavery (88)

Publik 1 355

Norge Odd
2-0
Finland IFK Mariehamn

1-0 Thomas Gregaard (63)
2-0 Olivier Occéan (86)

 

Publik 3 701

Bosnien-Hercegovina Široki Bijeg
1-1
Malta Birkirkara

1-1 Ivan Baraban (45)

0-1 Cain Attard (15)

Publik 3 000

Azerbajdzjan Qəbələ
5-1
Georgien Samtredia

1-0 Vojislav Stankovic (16)
2-0 Sergei Zenjov (19)
3-0 Theo Weeks (30)
4-1 Theo Weeks (69)
5-1 Theo Weeks (72)

3-1 Lasha Shergelashvili (59)

Publik 5 850

Israel Maccabi Tel Aviv
3-0
Slovanien Gorica

1-0 Nosa Igiebor (14)
2-0 Orlando Sá (45)
3-0 Nosa Igiebor (69)

 

Publik 7 982

Bulgarien Beroe
0-0
Bosnien-Hercegovina Radnik Bijeljina

Publik 2 918

Slovanien Domžale
3-1
Andorra Lusitanos

1-1 Gaber Dobrovoljc (11)
2-1 Kenan Horić (26)
3-1 Matic Črnic (43)

0-1 Luis Henrique (5)

Publik 1 000

Färöarna NSÍ
0-2
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

Utvisning Jens Joensen (47)

0-1 Artem Stargorodskiy (straff, 45)
0-2 Artem Stargorodskiy (straff, 83)

Publik 350

Albanien Teuta Dürres
0-1
Kazakstan Kairat

 

0-1 Andrei Arshavin (70)

Publik 500

Wales Connah's Quay
0-0
Norge Stabæk

Publik 573

Slovakien Spartak Trnava
3-0
Malta Hibernians

1-0 Robert Tambe (7)
2-0 Martin Miković (40)
3-0 Robert Tambe (83)

 

San Marino La Fiorita
0-5
Ungern Debrecen

 

0-1 Peter Szakály (5)
0-2 Tibor Tisza (34)
0-3 Tibor Tisza (49)
0-4 Peter Szakály (83)
0-5 Danilo Sekulić (89)

Publik 402

Serbien Čukarički
3-0
Kazakstan Ordabasy

1-0 Igor Matić (straff, 49)
2-0 Asmir Kajević (52)
3-0 Igor Matić (68)

Utvisning Mukhtar Mukhtarov (29)

Publik 2 214

Skottland Aberdeen
3-1
Luxemburg Fola Esch

1-0 Shaleum Logan (68)
2-1 Niall McGinn (90+3)
3-1 Adam Rooney (straff, 90+7)

1-1 Julien Klein (70)

Publik 12 570

Nordirland Linfield
0-1
Irland Cork City

 

0-1 Sean Maguire (straff, 63)

Publik 2 093

Irland Shamrock Rovers
0-2
Finland RoPS

 

0-1 Jarkko Lahdenmäi (26)
0-2 Janne Saksela (74)

Publik 1 908

Skottland Heart of Midlothian
2-1
Estland Tallinna Infonet

1-1 Prince Buaben (straff, 28)
2-1 Andrei Kalimullin (självmål, 36)

0-1 Jevgeni Harin (21)

Publik 14 417

Makedonien Shkendija
2-0
Polen Cracovia Kraków

1-0 Besart Ibraimi (41)
2-0 Stenio Junior (68)

 

Publik 4 539

Island Breiðablik
2-3
Lettland Jelgava

1-1 Daniel Bamberg (13)
2-3 Oliver Sigurjónsson (90+6)

0-1 Glebs Kļuškins (10)
1-2 Valrijs Redjko (33)
1-3 Mindausgas Grigaravičius

Publik 531

Island KR
2-1
Nordirland Glenavon

1-1 Palmi Pálmason (40)
2-1 Holmbert Fridjonsson (straff, 79)

0-1 Simon Kelly (14)

Publik 502

Island Valur
23:00
Danmark Brøndby

 

0-1 Kamil Wilczek (47)
0-2 Kamil Wilczek (54)
0-3 Teemu Pukki (61)

Publik 728

Match 2:2
Tisdag 5 juli 2016
Georgien Chikhura
2-3
Moldavien Zimbru

1-0 George Ivanishvili (14)
2-1 Levan Kakubava (55)

1-1 Emerson (45)
2-2 Ivan Jardan (62)
2-3 Emerson (90+3)

Information Zimbru vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Luxemburg Jeunesse d'Esch
2-1
Irland St Patrick's Athletic

1-0 Patrick Stumpf (22)
2-1 Patrick Stumpf (87)
Utvisning Adrien Portier (90)

1-1 Billy Dennehy (73)

Information St Patrick's Athletic vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortplan.

Malta Birkirkara
2-0
Bosnien-Hercegovina Široki Bijeg

1-0 Srđan Dimitrov (29)
2-0 Stipo Marković (självmål, 70)

 

Information Birkirkara vidare med sammanlagt 3-1.

Onsdag 6 juli 2016
Estland Tallinna Infonet
2-4
Skottland Heart of Midlothian

1-3 Jevgeni Harin (51)
2-4 Vladimir Voskoboinikov (63)

0-1 Callum Paterson (2)
0-2 Igor Rossi (9)
0-3 Alim Öztürk (45+1)
1-4 Igor Rossi (52)

Information Hearts vidare med sammanlagt 6-3.

Torsdag 7 juli 2016
Kazakstan Ordabasy
3-3
Serbien Čukarički

1-3 Aleksandr Geynrikh (45+2)
2-3 Yerkebulan Tungyshbayev (67)
3-3 Temirlan Erlanov (90+3)

0-1 Stania Mandić (10)
0-2 Stania Mandić (15)
0-3 Asmir Kajević (21)

Information Čukarički vidare med sammanlagt 6-3.

Armenien Shirak
*1-0 f
Georgien Dila

1-0 Vahan Bichakhchyan (83)

 

Information Shirak vidare med sammanlagt 1-1 och 2-1 på straffar.

Kazakstan Kairat
5-0
Albanien Teuta Dürres

1-0 Gohou Bi Goua (27)
2-0 Mikhail Bakaev (45)
3-0 Gohou Bi Goua (61)
4-0 Leandre Tawamba Kana (72)
5-0 Bayurzhan Turysbek (80)

 

Information Kairat vidare med sammanlagt 6-0.

Armenien Pyunik
2-1
Gibraltar Europa

1-1 Alik Arkelyan (25)
2-1 Robert Minasyan (56)

0-1 Joselinho (11)

Information Europa vidare med sammanlagt 3-2.

Slovakien Spartak Myjava
2-3
Österrike Admira

1-2 Erik Daniel (30)
2-3 Štefan Pekár (89)

0-1 Markus Wostry (2)
0-2 Dominik Starki (27)
1-3 Stephan Zwierschitz (58)

Information Admira vidare med sammanlagt 4-3.

Georgien Samtredia
2-1
Azerbajdzjan Qəbələ

1-0 Budu Zivzivadze (straff, 14)
2-1 Lasha Shergelashvili (90++2)

1-1 Theo Weeks (41)

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 6-3.

Moldavien Dacia
0-1
Azerbajdzjan Kapaz

 

0-1 Dario da Silva (57)

Information Kapaz vidare med sammanlagt 1-0.

Lettland Jelgava
2-2
Island Breiðablik

1-0 Danils Turkovs (16)
2-2 Abdoulaye Diallo (70)

1-1 Ellert Hreinsson (31)
1-2 Daniel Bamberg (straff, 33)

Information Je�gava vidare med sammanlagt 5-4.

Montenegro Rudar
0-1
Albanien Kukësi

 

Utvisning Bedri Greca (65)
0-1 Sindri Guri (79)

Information Kukësi vidare med sammanlagt 2-1.

Finland RoPS
1-1
Irland Shamrock Rovers

1-1 Eetu Muinonen (27)

0-1 Gary McCabe (straff, 22)

Information RoPS vidare med sammanlagt 3-1.

Bosnien-Hercegovina Radnik Bijeljina
0-2
Bulgarien Beroe

 

0-1 Erik Pochanski (79)
0-2 Erik Pochanski (80)

Information Beroe vidare med sammanlagt 2-0.

Finland HJK
1-1
Litauen Atlantas

1-0 Taye Taiwo (straff, 30)

1-1 Marius Papšys (76)

Information HJK vidare med sammanlagt 3-1.

Kroatien Lokomotiva Zagreb
4-1
Andorra UE Santa Coloma

1-0 Josip Ćorić (9)
2-0 Herdi Prenga (straff, 19)
3-0 Mirko Marić (48)
4-0 Dino Perić (58)

4-1 Juan Salomó (89)

Information Lokomotiva Zagreb vidare med sammanlagt 7-2.

Ungern Debrecen
2-0
San Marino La Fiorita

1-0 Tibor Tisza (41)
2-0 David Holman (51)

 

Information Debrecen vidare med sammanlagt 7-0.

Estland Nõmme Kalju
4-1
Litauen Trakai

1-1 Jorge Rodrigues (66)
2-1 Andrei Sidorenkov (69)
3-1 Tarmo Neemelo (87)
4-1 Tarmo Neemelo (90+2)

0-1 Davit Arshakyan (14)

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 5-3.

Azerbajdzjan Neftçi
1-2
Malta Balzan

1-0 Jairo (20)

1-1 Lydon Micallef (51)
1-2 Lydon Micallef (67)

Information Neftçi vidare med sammanlagt 3-2.

Lettland Spartaks Jūrmala
0-2
Vitryssland Dinamo Minsk

 

0-1 Vladimir Khvashchinskiy (11)
0-2 Mohammed Mounir (90+1)

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 4-1.

Finland IFK Mariehamn
1-1
Norge Odd

1-0 Philip Sparrdal-Mantilla (4)

1-1 Chukwuma Akabueze (78)

Information Odd vidare med sammanlagt 3-1.

Polen Zagłębie Lubin
3-0
Bulgarien Slavia Sofia

1-0 Luboir Guidan (21)
2-0 Łukasz Piątek (65)
3-0 Maciej Dąbrowski (81)

 

Information Zagłębie Lubin vidare med sammanlagt 3-1.

Ungern MTK
2-0
Kazakstan Aktobe

1-0 Darko Nikač (8)
2-0 Barnabas Bese (85)

 

Information MTK vidare med sammanlagt 3-1.

Danmark Brøndby
6-0
Island Valur

1-0 Kamil Wilczek (6)
2-0 Andrew Hjulsager (15)
3-0 Teemu Pukki (26)
4-0 Teemu Pukki (57)
5-0 Daniel Stückler (72)
6-0 Daniel Stückler (90+3)

 

Information Brøndby vidare med sammanlagt 10-1.

Luxemburg Fola Esch
1-0
Skottland Aberdeen

1-0 Samir Hadji (45)

 

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 3-2.

Slovanien Gorica
0-1
Israel Maccabi Tel Aviv

 

0-1 Yossi Benayoun (10)

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 4-0.

Cypern Omonia
4-1 f
Armenien Banants

1-1 Onisiforos Roushias (93)
2-1 Onisiforos Roushias (109)
3-1 Matt Derbyshire (115)
4-1 Cleyton (120+2)

0-1 Atsamaz Buraev (72)

Information Omonia vidare med sammanalgt 5-1.

Israel Beitar Jerusalem
1-0
Bosnien-Hercegovina Sloboda Tuzla

1-0 Omer Arzili (straff, 67)

Utvisning Aldin Džidić (87)

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 1-0.

Litauen Sūduva
0-1
Danmark Midtjylland

 

0-1 Filip Novák (17)

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 2-0.

Färöarna HB
0-2
Estland Levadia

 

0-1 Evgeni Kobzar (71)
0-2 Anton Miranchuk (90+2)

Information Levadia vidare med sammanlagt 3-1.

Moldavien Zaria
2-0
Ungern Videoton

1-0 Maxim Mihailov (9)
2-0 Gheorghi Ovsianicov(29)

 

Information Videoton vidare med sammanlagt 3-2.

Norge Stabæk
0-1
Wales Connah's Quay

Utvisning Kamal Issah (51)

0-1 Callum Morris (16)
Utvisning John Disney (79)

Information Connah's Quay vidare med sammanlagt 1-0.

Färöarna Víkingur
0-2
Lettland Ventspils

Utvisning Andreas Olsen (52)
Utvisning Hans Djurhuus (58)

0-1 Antons Jemeļins (straff, 57)
0-2 Girts Karlsons (90+2)

Information Ventspils vidare med sammanlagt 4-0.

Montenegro Budućnost
1-0
Makedonien Rabotnički

1-0 Risto Radunović (straff, 18)

Utvisning Leon Najdovski (18)

Information Budućnost vidare med sammanlagt 2-1.

Slovakien Slovan Bratislava
wo
Albanien Partizani Tirana

Information Slovan Bratislava vidare på walkover.

Wales Bala Town
0-2
Sverige AIK

 

0-1 Denni Avdić (9)
0-2 Carlos Strandberg (25)

Information AIK vidare med sammanlagt 4-0.

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
5-0
Färöarna NSÍ

1-0 Igor Burko (21)
2-0 Serhiy Rudyka (43)
3-0 Mikhail Shlbun (straff, 82)
4-0 Yevgeniy Elizarenko (87)
5-0 Aleksey Yanushkevich (90+1)

 

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 7-0.

Serbien Vojvodina
5-0
Montenegro Bokelj

1-0 Filip Malbašić (10)
2-0 Filip Malbašić (42)
3-0 Dejan Meleg (61)
4-0 Filip Malbašić (64)
5-0 Lazar Zličić (87)

 

Information Vojvodina vidare med sammanlagt 6-1.

Wales Llandudno
1-2
Sverige IFK Göteborg

1-2 Danny Hughes (72)

0-1 Martin Smedberg-Dalence (36)
0-2 Victor Sköld (54)

Information IFK Göteborg vidare med sammanlagt 7-1.

Makedonien Sileks
1-2
Liechtenstein Vaduz

1-0 Marjan Mickov (31)

1-1 Moreno Costanzo (straff, 89)
1-2 Ali Messaoud (90+4)

Information Vaduz vidare med sammanlagt 5-2.

Malta Hibernians
0-3
Slovakien Spartak Trnava

 

0-1 Martin Mikovič (5)
0-2 Matej Oravec (58)
0-33 Babatounde Bello (90+2)

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 6-0.

Polen Cracovia Kraków
1-2
Makedonien Shkendija

1-1 Mateusz Cetnarski (68)

0-1 Besart Ibraimi (13)
1-2 Ferhan Hasani (90+3)

Information Shkendija vidare med sammanlagt 4-1.

Andorra Lusitanos
1-2
Slovanien Domžale

1-1 Luis Henrique (19)

0-1 Žan Majer (5)
1-2 Benjamin Morel (42)

Information Domžale vidare med sammanlagt 5-2.

San Marino Folgore/Falciano
1-3
Cypern AEK Larnaca

1-0 Michael Traini (35)

1-1 Ivan Tričkovski (52)
1-2 Ivan Tričkovski (55)
1-3 Andre Alves (straff, 65)

Information AEK Larnaca vidare med sammanlagt 6-1.

Nordirland Cliftonville
2-0
Luxemburg Differdange 03

1-0 David McDaid (2)
2-0 Jay Donnelly (75)

Utvisning Tom Sievenaler (57)

Information Cliftonville vidare med sammanlagt 2-0.

Irland Cork City
1-1
Nordirland Linfield

1-0 Sean Maguire (straff, 50)

1-1 Mark Stafford (52)

Information Cork City vidare med sammanlagt 2-1.

Nordirland Glenavon
0-6
Island KR

 

0-1 Kennie Chopart (6)
0-2 Kennie Chopart (30)
0-3 Holmbert Fridjonsson (straff, 53)
0-4 Morten Beck (69)
0-5 Oskar Hauksson (79)
0-6 Denis Fazlagic (80)

Information KR vidare med sammanlagt 8-1

 

Skytteliga

21.07.2016, 23:59

Eden Džeko
Roma
8
Guiliano
Zenit Sankt-Petersburg
8
Aduriz
Athletic Club
7
Kasper Dolberg
Ajax
6
Henrikh Mkhitaryan
Manchester United
6
Alexandre Lacazette
Olympique lyonnais
6
Łukasz Teodorczyk
Anderlecht
5
Iago Aspas
Celta Vigo
5
Nikola Kalinić
Fiorentina
5
Zlatan Ibrahimović
Manchester United
5
Guillaume Hoarau
Young Boys
5
Bertrand Traoré
Ajax
4
Amin Younes
Ajax
4
Nicolae Stanciu
Anderlecht
4
John Guidetti
Celta Vigo
4
Khouma Babacar
Fiorentina
4
Leon Bailey
Genk
4
Kalifa Coulibaly
Gent
4
Fedor Smolov
FK Krasnodar
4
Nabil Fekir
Olympique lyonnais
4
Taison
Shakhtar Donetsk
4
Aleksandr Kokorin
Zenit Sankt-Petersburg
4