ecst.se fotboll

UEFA Europa League

UEFA Europa League

Efter gruppspelet:

Final

Liverpool

Sevilla

Semifinal

Villarreal

Shakhtar Donetsk

Kvartsfinal

Athletic Club

Sparta Praha

Sporting Braga

Borussia Dortmund

1/8-final

Fenerbahçe

Tottenham Hotspur

Manchester United

Basel

Anderlecht

Bayer Leverkusen

Lazio

Valencia

1/16-final

Molde

FK Krasnodar

Napoli

Rapid Wien

Lokomotiv Moskva

Schalke 04

Sion

Midtjylland

Olympique Marseille

Saint-Étienne

Sporting CP

Fiorentina

Augsburg

Galatasaray

Olympiakos

Porto

4+6

omgångar

158+33

lag

2/7

Start

18/5

Final

Final | 18.05.2016, 22:40
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 18 maj på St Jakob-Park, Basel.

Onsdag 18 maj 2016
Liverpool
1-3
Sevilla

1-0 Daniel Sturidge (35)

1-1 Kevin Gameiro (46)
1-2 Coke (64)
1-3 Coke (70)

Publik 34 429

Semifinaler | 05.05.2016, 22:58
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 28 april 2016 med returer 5 maj.

Match 1:2
Torsdag 28 april 2016
Shakhtar Donetsk
2-2
Sevilla

1-1 Marlos (23)
2-1 Taras Stepanenko (35)

0-1 Vitolo (6)
2-2 Kevin Gameiro (straff, 82)

Villarreal
1-0
Liverpool

1-0 Adrián (90+2)

 

Match 2:2
Torsdag 5 maj 2016
Sevilla
3-1
Shakhtar Donetsk

1-0 Kevin Gameiro (9)
2-1 Kevin Gameiro (47)
3-1 Mariano (59)

1-1 Eduardo Da Silva (44)

Publik 41 286

Information Sevilla vidare med sammanlagt 5-3.

Liverpool
3-0
Villarreal

1-0 Bruno (självmål, 7)
2-0 Daniel Sturridge (63)
3-0 Adam Lallana (81)

Utvisning Víctor Ruíz (71)

Publik 43 000

Information Liverpool vidare med sammanlagt 3-1.

Kvartsfinaler | 14.04.2016, 23:52
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 18 maj på St Jakob-Park, Basel.

Match 1:2
Torsdag 7 april 2016
Sporting Braga
1-2
Shakhtar Donetsk

1-2 Wilson Eduardo (89)

0-1 Yaroslav Rakitskiy (44)
0-2 Facundo Ferreyra (75)

Villarreal
2-1
Sparta Praha

1-0 Cedric Bakambu (3)
2-1 Cedric Bakambu (63)

1-1 Jakub Brabec (45+4)

Athletic Club
1-2
Sevilla

1-0 Aduriz (47)

1-1 Timothee Kolodziejczak (56)
1-2 Iborra (83)

Borussia Dortmund
1-1
Liverpool

1-1 Mats Hummels (48)

0-1 Daivock Origi (36)

Match 2:2
Torsdag 14 april 2016
Shakhtar Donetsk
4-0
Sporting Braga

1-0 Darijo Srna (straff, 25)
2-0 Ricardo Ferreira (självmål, 42)
3-0 Viktor Kovalenko (50)
4-0 Ricardo Ferreira (självmål, 73)

Publik 33 617

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 6-1.

Sparta Praha
2-4
Villarreal

1-4 Borek Dočkal (65)
2-4 Ladislav Krejčí (71)

0-1 Cédric Bakambu (5)
0-2 Samu Castillejo (43)
0-3 Bruno (45+1)
0-4 Cédric Bakambu (49)

Information Villarreal vidare med sammanlagt 6-3.

Sevilla
*1-2 f
Athletic Club

1-1 Kevin Gameiro (59)

0-1 Aduriz (57)
1-2 Raúl García (80)

Information Sevilla vidare med sammanlagt 3-3 och 5-4 på straffar.

Liverpool
4-3
Borussia Dortmund

1-2 Divock Origi (48)
2-3 Philippe Coutinho (66)
3-3 Mamadou Sakho (77)
4-3 Dejan Lovren (90+1)

0-1 Henrikh Mkhitaryan (5)
0-2 Pierre-Emerick Aubameyang (9)
1-3 Marco Reus (57)

Information Liverpool vidare med sammanlagt 5-4.

Åttondelsfinal | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 10 mars 2016 med returer 17 mars.

Match 1:2
Torsdag 10 mars 2016
Shakhtar Donetsk
3-1
Anderlecht

1-0 Taison (21)
2-0 Oleksandr Kucher (24)
3-1 Eduardo Da Silva (79)

2-1 Frank Acheampong (68)

Basel
0-0
Sevilla

 

Steven N'Zonzi (87)

Borussia Dortmund
3-0
Tottenham Hotspur

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (30)
2-0 Marco Reus (61)
3-0 Marco Reus (70)

 

Fenerbahçe
1-0
Sporting Braga

1-0 Mehmet Topal (82)

 

Villarreal
2-0
Bayer Leverkusen

1-0 Cedric Bakambu (4)
2-0 Cedric Bakambu (56)

Utvisning Tin Jedvaj (90+5)

Athletic Club
1-0
Valencia

1-0 Raúl García (20)

 

Sparta Praha
1-1
Lazio

1-0 Martin Frýdek jr (13)

1-1 Marco Parolo (38)

Liverpool
2-0
Manchester United

1-0 Daniel Sturridge (straff, 20)
2-0 Roberto Firmino (73)

 

Match 2:2
Torsdag 17 mars 2016
Bayer Leverkusen
0-0
Villarreal

Information Villarreal vidare med sammanlagt 2-0.

Valencia
2-1
Athletic Club

1-0 Santi Mina (13)
2-0 Aderlian Santos (37)

2-1 Aduriz (75)

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 2-2 och mål pĺ bortaplan.

Lazio
0-3
Sparta Praha

 

0-1 Borek Dočkal (10)
0-2 Ladislav Krejčí (12)
0-3 Lukáš Juliš (44)

Information Sparta Praha vidare med sammanlagt 4-1.

Anderlecht
0-1
Shakhtar Donetsk

Utvisning Kara Mbodji (86)

Utvisning Oleksandr Kucher (84)
0-1 Eduardo Da Silva (90+3)

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 4-1.

Sevilla
3-0
Basel

1-0 Adil Rami (35)
2-0 Kevin Gameiro (44)
3-0 Kevin Gameiro (45)

 

Information Sevilla vidare med sammanlagt 2-0.

Tottenham Hotspur
1-2
Borussia Dortmund

1-2 Heung-Min Son (73)

0-1 Pierre Emerick Aubameyang (24)
0-2 Pierre Emerick Aubameyang (70)

Information Borussia Dortmund vidare med sammanlagt 5-1.

Sporting Braga
4-1
Fenerbahçe

1-0 Koka (11)
2-1 Josue (straff, 69)
3-1 Nikola Stojiljković (74)
4-1 Rafa Silva (83)

1-1 Alper Potuk (45+3)
Utvisning Mehmet Topal (66)
Utvisning Alper Potuk (87)
Utvisning Volkan Şen (90+7)

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 4-2.

Manchester United
1-1
Liverpool

1-0 Anthony Martial (straff, 32)

1-1 Philippe Coutinho (45)

Information Liverpool vidare med sammanlagt 3-1.

1/16-final | 17.03.2016, 23:10
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 18 februari 2016 med returer 25 februari.

Match 1:2
Tisdag 16 februari 2016
Fenerbahçe
2-0
Lokomotiv Moskva

1-0 Souza (18)
2-0 Souza (72)

 

Publik 36 195

Torsdag 18 februari 2016
Fiorentina
1-1
Tottenham Htspur

1-1 Filippo Bernardeschi (59)

0-1 Nacer Chadli (straff, 37)

Publik 15 200

Borussia Dortmund
2-0
Porto

1-0 Lukasz Pisczcek (6)
2-0 Marco Reus (71)

 

Publik 65 851

Anderlecht
1-0
Olympiakos

1-0 Kara Mbodji (67(

 

Publik 15 397

Midtjylland
2-1
Manchester United

1-1 Pione Sisto (44)
2-1 Paul Onuachu (77)

0-1 Memphis Depay (37)

Publik 9 182

Sevilla
3-0
Molde

1-0 Llorente (35)
2-0 Llorente (49)
3-0 Kevin Gameiro (72)

 

Publik 28 920

Villarreal
1-0
Napoli

1-0 Denis Suárez (82)

 

Publik 17 686

Saint-Étienne
3-2
Basel

1-0 Moustapha Bayal Sall (9)
2-0 Kevin Monnet-Paquet (39)
3-2 Jean Bahebeck (77)

2-1 Walter Samuel (44)
2-2 Marc Janko (straf, 56)

Publik 27 013

Valencia
6-0
Rapid Wien

1-0 Santi Mina (4)
2-0 Dani Parejo (10)
3-0 Santi Mina (25)
4-0 Negredo (29)
5-0 André Gomes (35)
6-0 Rodrigo (89)

 

Publik 28 831

Augsburg
0-0
Liverpool

Publik 25 000

Sparta Praha
1-0
FK Krasnodar

1-0 Luka Juliš (64)

 

Publik 14 120

Galatasaray
1-1
Lazio

1-0 Sabri Sanoğlu (12)

1-1 Sergej Milinković-Savić (21)

Publik 33 353

Sion
1-2
Sporting Braga

1-1 Moussa Konaté (53)

0-1 Nikola Stojiljković (13)
1-2 Rafa Silva (61)
Utvisning Nikola Vukčević (89)

Publik 9 000

Shakhtar Donetsk
0-0
Schalke 04

Utvisning Oleksandr Kucher (86)

 

Publik 23 615

Olympique Marseille
0-1
Athletic Club

 

0-1 Aduriz (54)

Publik 29 727

Sporting CP
0-1
Bayer Leverkusen

Utvisning Rúben Semedo (74)

0-1 Karim Bellarabi (26)

Publik 26 201

Match 2:2
Onsdag 24 februari 2016
Sporting Braga
2-2
Sion

1-1 Josuè (straff, 27)
2-2 Nnikola Stojiljković (48)

0-1 Theofanis Gekas (16)
1-2 Theofanis Gekas (29)

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 4-3.

Torsdag 25 februari 2016
Lokomotiv Moskva
1-1
Fenerbahçe

1-0 Alexander Samedov (45)

1-1 Mehmet Topal (83)

Information Fenerbahçe vidare med sammanlagt 3-1.

Rapid Wien
0-4
Valencia

 

0-1 Rodrigo (59)
0-2 Sofiane Feghouli (63)
0-3 Pablo Piatti (72)
0-4 Rúben Vezo (88)

Information Valencia vidare med sammanlagt 10-0.

Liverpool
1-0
Augsburg

1-0 James Milner (straff, 5)

 

Information Liverpool vidare med sammanlagt 1-0.

FK Krasnodar
0-3
Sparta Praha

Utvisning Charles Kaboré (68)

0-1 Lukas Mareček jr (51)
0-2 Martin Frydek (57)
0-3 Kehinde Fatai (70)

Information Sparta Praha vidare med sammanlagt 4-0.

Lazio
3-1
Galatasaray

1-0 Marco Parolo (59)
2-0 Felipe Anderson (61)
3-1 Miroslav Klose (72)

2-1 Y Öztekin (62)

Information Lazio vidare med sammanlagt 4-2.

Schalke 04
0-3
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Marios (26)
0-2 Facundo Ferreyra (63)
0-3 Viktor Kovalenko (77)

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 3-0.

Athletic Club
1-1
Olympique Marseille

1-1 Sabin (81)

0-1 Michy Batshuayi (40)

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 2-1.

Bayer Leverkusen
3-1
Sporting CP

1-0 Kevin Bellarabi (29)
2-1 Kevin Bellarabi (65)
3-1 Hakan Calhanoğlu (87)

1-1 João Mário (38)

Information Bayer Leverkusen vidare med sammanlagt 4-1.

Tottenham Hotspur
3-0
Fiorentina

1-0 Ryan Mason (25)
2-0 Erik Lamela (63)
3-0 Gonzalo Rodríguez (självmål, 81)

 

Information Tottenham Hotspur vidare med sammanlagt 4-1.

Porto
0-1
Borussia Dortmund

 

0-1 Iker Casillas (självmål, 23)

Information Borussia Dortmund vidare med sammanlagt 3-0.

Olympiakos
1-2 f
Anderlecht

1-0 Konstantinos Fortounis (straff, 29)

1-1 Frank Acheampong (103)
1-2 Frank Acheampong (111)

Information Anderlecht vidare med sammanlagt 3-1.

Manchester United
5-1
Midtjylland

1-1 Nikolay Bodurov (självmål, 32)
2-1 Marcus Rashford (63)
3-1 Marcus Rashford (75)
4-1 Ander Herrera (straff, 87)
5-1 Memphis Depay (90)

0-1 Pione Sisto (27)
Utvisning Andre Rømer (89)

Information Manchester United vidare med sammanlagt 6-3.

Molde
1-0
Sevilla

1-0 Eirik Hestad (43)

 

Information Sevilla vidare med sammanlagt 3-1.

Napoli
1-1
Villarreal

1-0 Marek Hamšík (17)

1-1 Tomás Pina (59)

Information Villarreal vidare med sammanlagt 2-1.

Basel
2-1
Saint-Étienne

1-0 Luca Zuffi (15)
Utvisning Breel Embolo (84)
2-1 Luca Zuffi (90+1)

Utvisning Valentin Eysseric (82)
1-1 Moustapha Bayal Sall (89)

Information Basel vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Gruppspel | 10.12.2015, 23:42
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 17/9, 1/10, 22/10, 5/11, 26/11 och 10/12.

Grupp A
1 Molde 6 3 2 1 10 - 7 11
2 Fenerbahçe 6 2 3 1 7 - 6 9
3 Ajax 6 1 4 1 6 - 6 7
4 Celtic 6 0 3 3 8 - 12 3
Torsdag 17 september 2015
Fenerbahçe
1-3
Molde

1-1 Nani (42)

0-1 Tommy Høiland (straff, 36)
1-2 Mohamed Elyounoussi (53)
1-3 Martin Linnes (65)
Utvisning Mohamed Elyounoussi (84)

Ajax
2-2
Celtic

1-1 Viktor Fischer (24)
2-2 Lasse Schöne (84)

0-1 Nir Biton (8)
1-2 Mikael Lustig (42)
Utvisning Emilio Izaguirre (73)

Publik 47 455

Torsdag 1 oktober 2015
Celtic
2-2
Fenerbahçe

1-0 Leigh Griffiths (23)
2-0 Kris Commons (32)

2-1 Fernandão (43)
2-2 Fernandão (48)

Molde
1-1
Ajax

1-0 Eirik Hestad (7)

1-1 Viktor Fischer (18)

Torsdag 22 oktober 2015
Molde
3-1
Celtic

1-0 Ola Kamara (11)
2-0 Vegard Forren (18)
3-1 Mohamed Elyouonussi (56)

2-1 Kris Commons (55)

Fenerbahçe
1-0
Ajax

1-0 Fernandão (89)

 

Torsdag 5 november 2015
Celtic
1-2
Molde

1-1 Kris Commons (26)
Utvisning Nir Bitton (76)

0-1 Mohamed Elyounoussi (21)
1-2 Daniel Hestad (37)

Ajax
0-0
Fenerbahçe

Torsdag 26 november 2015
Molde
0-2
Fenerbahçe

 

0-1 Fernandão (68)
0-2 Ozan Tufan (84)

Celtic
1-2
Ajax

1-0 Callum McGregor (3)

1-1 Arkadiusz Milik (22)
1-2 Vaclav Černý (87)

Torsdag 10 december 2015
Fenerbahçe
1-1
Celtic

1-0 Lazar Markovic (39)
Utvisning Diego (67)

1-1 Kris Commons (75)

Ajax
1-1
Molde

1-0 Donny van de Beek (14)
Utvisning Nemanja Gudelj (90)

1-1 Harmeet Singh (29)

Grupp B
1 Liverpool 6 2 4 0 6 - 4 10
2 Sion 6 2 3 1 5 - 5 9
3 Rubin Kazan 6 1 3 2 6 - 6 6
4 Girondins Bordeaux 6 0 4 2 5 - 7 4
Torsdag 17 september 2015
Girondins Bordeaux
1-1
Liverpool

1-1 Jussiê (81)

0-1 Adam Lallana (65)

Publik 35 328

Sion
2-1
Rubin Kazan

1-0 Moussa Konaté (11)
2-1 Moussa Konaté (82)

1-1 Maksim Kanunnikov (65)

Torsdag 1 oktober 2015
Rubin Kazan
0-0
Girondins Bordeaux

Utvisning Sergey Kislyak (80)

 

Liverpool
1-1
Sion

1-0 Adam Lallana (4)

1-1 Ebenezer Assifuah (17)

Torsdag 22 oktober 2015
Liverpool
1-1
Rubin Kazan

1-1 Emre Can (37)

0-1 Marko Devic (15)
Utvisning Oleg Kuzmin (36)

Girondins Bordeaux
0-1
Sion

Utvisning Wahbi Khazri (86)

0-1 Leo Macroix (21)

Torsdag 5 november 2015
Rubin Kazan
0-1
Liverpool

 

0-1 Jordan Ibe (52)

Sion
1-1
Girondins Bordeaux

 

0-1 Thomas Touré (67)

Torsdag 26 november 2015
Rubin Kazan
2-0
Sion

1-0 Blagoy Georgiev (72)
2-0 Marko Dević (90)

Utvisning Birama Ndoye (34)

Liverpool
2-1
Girondins Bordeaux

1-1 James Milner (straff, 38)
2-1 Christian Benteke (45+1)

0-1 Henri Saivet (33)

Torsdag 10 december 2015
Girondins Bordeaux
2-2
Rubin Kazan

1-1 Gaetan Laborde (58)
2-1 Diego Rolan (63)
Utvisning Frederic Guilbert (86)

0-1 Maksim Kaninniov (31)
2-2 Vitali Ustinov (76)

Sion
0-0
Liverpool

 

0-1 Ragnar Sigurdsson (26)
0-2 Mauricio Pereyra (40)
0-3 Wanderson (75)

Grupp C
1 FK Krasnodar 6 4 2 0 9 - 3 14
2 Borusia Dortmund 6 2 2 2 9 - 5 8
3 PAOK 6 1 4 1 3 - 3 7
4 Qəbələ 6 0 2 4 2 - 12 2
Torsdag 17 september 2015
Qəbələ
0-0
PAOK

Borussia Dortmund
1-1
FK Krasnodar

1-1 Matthias Ginter (45+1)
2-1 Joo-Ho Park (90+2)

0-1 Pavel Mamaev (12)

Publik 55 200

Torsdag 1 oktober 2015
FK Krasnodar
2-1
Qəbələ

1-0 Wanderson (8)
2-1 Fyodor Smolov (84)

1-1 Dodo (51)

PAOK
1-1
Borussia Dortmund

1-0 Robert Mak (34)

1-1 Gonzalo Castro (72)

Torsdag 22 oktober 2015
Qəbələ
1-3
Borussia Dortmund

1-3 Dodo (90+3)

0-1 Pierre-Emerick Aubameyang (31)
0-2 Pierre-Emerick Aubameyang (38)
0-3 Pierre-Emerick Aubameyang (72)

Publik 11 000

PAOK
0-0
FK Krasnodar

Utvisning Jairo (89)

Utvisning Artur Jędrzejczyk (87)

Torsdag 5 november 2015
FK Krasnodar
2-1
PAOK

1-0 Ari (33)
2-0 Joãozinho (straff, 67)

2-1 Robert Mak (90+1)

Borussia Dortmund
4-0
Qəbələ

1-0 Marco Reus (28)
2-0 Pierre-Emerick Aubameyang (45)
3-0 Sergei Zenjov (självmål, 67)
4-0 Henrikh Mkhitaryan (70)

 

Publik 57 000

Torsdag 26 november 2015
FK Krasnodar
1-0
Borussia Dortmund

1-0 Pavel Mamaev (straff, 2)

 

PAOK
0-0
Qəbələ

Torsdag 10 december 2015
Qəbələ
0-3
FK Krasnodar

 

0-1 Robert Mak (33)

Borussia Dortmund
0-1
PAOK

1-0 Pione Sisto (27)

1-1 Jelle Vossen (68)

Grupp D
1 Napoli 6 6 0 0 22 - 3 18
2 Midtjylland 6 2 1 3 6 - 12 7
3 Club Brugge 6 1 2 3 4 - 11 5
4 Legia Warszawa 6 1 1 4 4 - 10 4
Torsdag 17 september 2015
Midtjylland
1-0
Legia Warszawa

1-0 Michal Kucharczyk (självmål, 60)

Utvisning Dominik Furman (88)

Napoli
5-0
Club Brugge

1-0 José Callejón (5)
2-0 Dries Mertens (19)
3-0 Dries Mertens (25)
4-0 Marek Hamššk (53)
5-0 José Callejón (77)

 

Torsdag 1 oktober 2015
Club Brugge
1-3
Midtjylland

1-3 Thomas Meunier (79)

0-1 Pione Sisto (51)
0-2 Paul Onuachu (67)
0-3 Filip Novak (74)

Legia Warszawa
0-2
Napoli

 

0-1 Dries Mertens (53)
0-2 Gonzalo Higuaín (84)

Torsdag 22 oktober 2015
Legia Warszawa
1-1
Club Brugge

1-1 Michal Kucharczyk (51)

0-1 Davy De fauw (39)

Midtjylland
1-4
Napoli

1-3 Martin Pusic (43)

0-1 José Callejón (19)
0-2 Manolo Gabbiadini (31)
0-3 Manolo Gabbiadini (40)
1-4 Gonzalo Higuain (90+4)

Torsdag 5 november 2015
Club Brugge
1-0
Legia Warszawa

1-0 Thomas Meunier (38)

 

Napoli
5-0
Midtjylland

1-0 Omar El Kaddouri (13)
2-0 Manolo Gabbiadini (23)
3-0 Manolo Gabbiadini (38)
4-0 Christian Maggio (549
5-0 José Callejón (77)

 

Torsdag 26 november 2015
Legia Warszawa
1-0
Midtjylland

1-0 Aleksandar Prijović (35)

 

Club Brugge
0-1
Napoli

 

0-1 Vlad Chiricheş (41)

Torsdag 10 december 2015
Midtjylland
1-1
Club Brugge

Napoli
5-2
Legia Warszawa

1-0 Nathaniel Chalobah (32)
2-0 Lorenzo Insigne (39)
3-0 Jose Callejon (57)
4-1 Dries Mertens (65)
5-1 Dries Mertens (90+1)

3-1 Stojan Vranjes (62)
5-2 Aleksandar Prijović (90+2)

Grupp E
1 Rapid Wien 6 5 0 1 10 - 6 15
2 Villarreal 6 4 1 1 12 - 6 13
3 Viktoria Plzeň 6 1 1 4 8 - 10 4
4 Dinamo Minsk 6 1 0 5 3 - 11 3
Torsdag 17 september 2015
Rapid Wien
2-1
Villarreal

1-1 Stefan Schwab (50)
2-1 Steffen Hofmann (straff, 53)

0-1 Léo Baptistão (45)

Viktoria Plzeň
2-0
Dinamo Minsk

1-0 Tomas Hořava (36)
2-0 Milan Petržela (75)

 

Torsdag 1 oktober 2015
Dinamo Minsk
0-1
Rapid Wien

 

0-1 Steffen Hofmann (54)

Villarreal
1-0
Viktoria Plzeň

1-0 Léo Baptistão (54)

Utvisning Vaclav Procházka (80)

Torsdag 22 oktober 2015
Villarreal
4-0
Dinamo Minsk

1-0 Cedric Bakambu (17)
2-0 Cedric Bakambu (32)
3-0 Soldado (61)
4-0 Eric Bailly (70)

 

Rapid Wien
3-2
Viktoria Plzeň

1-1 Steffen Hofmann (34)
2-1 Louis Schaub (52)
3-1 Thanos Petsos (67)

0-1 Michal Ďuriš (12)
3-2 Patrik Hrošovský (76)

Torsdag 5 november 2015
Dinamo Minsk
1-2
Villarreal

1-0 Maksim Vilus (69)

1-1 Soldado (straff, 72) 1-2 Soldado (86)

Viktoria Plzeň
1-2
Rapid Wien

1-1 Jan Holenda (71)

0-1 Philipp Schobesberger (13)
1-2 Philipp Schobesberger (77)

Torsdag 26 november 2015
Dinamo Minsk
1-0
Viktoria Plzeň

Utvisning Oleg Veretilo (90)
1-0 Nenad Adamović (90+2)

 

Villarreal
1-0
Rapid Wien

1-0 Bruno Dita (78)

 

Torsdag 10 december 2015
Rapid Wien
2-1
Dinamo Minsk

1-0 Maximilian Hofmann (29)
2-0 Matej Jelic (59)

2-1 Mohammed Mounir (64)

Viktoria Plzeň
3-3
Villarreal

1-0 Daniel Kolar (straff, 8)
2-2 Jan Kovarik (65)
3-2 Tomas Horava (90)

1-1 Cedric Bakambu (40)
1-2 Jonathan dos Santos (62)
3-3 Buno (90+4)

Grupp F
1 Sporting Braga 6 4 1 1 7 - 4 13
2 Olympique Marseille 6 4 0 2 12 - 7 12
3 Slovan Liberec 6 2 1 3 6 - 8 7
4 Groningen 6 0 2 4 2 - 8 2
Torsdag 17 september 2015
Slovan Liberec
0-1
Sporting Braga

 

0-1 Rafa Silva (60)

Groningen
0-3
Olympique Marseille

 

0-1 Georges N'Koudou (25)
0-2 Lucas Ocampos (39)
0-3 Romain Alessandrini (61)

Publik 21 520

Torsdag 1 oktober 2015
Olympique Marseille
0-1
Slovan Liberec

 

0-1 Vladimir Coufal (84)

Sporting Braga
1-0
Groningen

1-0 Koka (5)

 

Torsdag 22 oktober 2015
Sporting Braga
3-2
Olympique Marseille

1-0 Koka (61)
2-0 Wilson Eduardo (77)
3-2 Alan (88)

2-1 Romain Alessandrini (84)
2-2 Michy Batshuayi (87)

Slovan Liberec
1-1
Groningen

1-0 Kevin Luckassen (87)

Utvisning Michael de Leeuw (83)
1-1 Danny Hoesen (90+6)

Torsdag 5 november 2015
Olympique Marseille
1-0
Sporting Braga

1-0 Georges M'Koudou (39)

 

Groningen
0-1
Slovan Liberec

 

0-1 Sergio Padt (självmål, 81)

Torsdag 26 november 2015
Sporting Braga
2-1
Slovan Liberec

1-1 Marek Bakoš (självmål, 42)
2-1 Crislan (90+2)

0-1 Dmitri Efremov (35)

Olympique Marseille
2-1
Groningen

1-0 Georges N'Koudou (28)
2-1 Michy Batshuayi (88)

1-1 Hedwiges Maduro (50)

Torsdag 10 december 2015
Slovan Liberec
2-4
Olympique Marseille

1-3 Marek Bakos (straff, 75)
2-3 Josef Sural (76)

0-1 Michy Batshuayi (14)
0-2 Georges N'Koudou (43)
0-3 Abdelaziz Barrada (48)
2-4 Lucas Ocampos (90+4)

Groningen
0-0
Sporting Braga

Grupp G
1 Lazio 6 4 2 0 13 - 6 14
2 Saint-Étienne 6 2 3 1 10 - 7 9
3 Dnipro Dnipropetrovsk 6 2 1 3 6 - 8 7
4 Rosenborg 6 0 2 4 4 - 12 2
Torsdag 17 september 2015
Dnipro Dnipropetrovsk
1-1
Lazio

1-1 Yevhen Seleznyov (90+4)

0-1 Sergej Milinković-Savić (34)

Saint-Étienne
2-2
Rosenborg

1-0 Robert Berič (4)
2-2 Nolan Roux (straff, 87)

1-1 Tobias Mikkelsen (16)
1-2 Jonas Svensson (79)

Torsdag 1 oktober 2015
Rosenborg
0-1
Dnipro Dnipropetrovsk

 

0-1 Yevhen Seleznyov (79)

Lazio
3-2
Saint-étienne

1-1 Ogenyi Onazi (22)
2-1 Wesley Hoedt (48) 3-1 Lucas Biglia (80)

0-1 Moustapha Bayal Sall (6)
Utvisning Robert Berič (33)
Utvisning Moustapha Bayal Sall (77)
3-2 Kevin Monnet-Paquet (84)

Torsdag 22 oktober 2015
Lazio
3-1
Rosenborg

Utvisning Mauricio (6)
1-0 Alessandro Matri (28)
2-0 Felipe Anderson (54)
3-1 Antonio Candreva (79)

2-1 Alexander Søderlund (69)

Dnipro Dnipropetrovsk
0-1
Saint-étienne

 

0-1 Romain Hamouma (44)

Torsdag 5 november 2015
Rosenborg
0-2
Lazio

 

0-1 Filip Ðorđević (9)
0-2 Filip Ðorđević (29)
Utvisning Balde Keita (83)

Saint-étienne
3-0
Dnipro Dnipropetrovsk

1-0 Kevin Monnet-Paquet (38)
2-0 Robert Berić (52)
3-0 Romain Hamouma (65)

 

Torsdag 26 november 2015
Lazio
3-1
Dnipro Dnipropetrovsk

1-0 Antonio Candreva (4)
2-1 Marco Parolo (68)
3-1 Filip Ðorđević (90+3)

1-1 Bruno Gama (65)

Rosenborg
1-1
Saint-étienne

1-0 Alexander Søderlund (40)

1-1 Nolan Roux (straff, 80)

Torsdag 10 december 2015
Dnipro Dnipropetrovsk
3-0
Rosenborg

1-0 Matheus Nascimento (35)
2-0 Matheus Nascimento (60)
3-0 Evgeniy Shakhov (79)

 

Saint-étienne
1-1
Lazio

1-1 Valentin Eysseric (76)

0-1 Alessandro Matri (52)

Grupp H
1 Lokomotiv Moskva 6 3 2 1 12 - 7 11
2 Sporting CP 6 3 1 2 14 - 11 10
3 Beşiktaş 6 2 3 1 7 - 6 9
4 Skënderbeu Korçë 6 1 0 5 4 - 13 3
Torsdag 17 september 2015
Sporting CP
1-3
Lokomotiv Moskva

1-1 Fredy Montero (50)

0-1 Alexander Samedov (12)
1-2 Alexander Samedov (56)
1-3 Omar Niasse (65)

Skënderbeu Korçë
0-1
Beşiktaş

 

0-1 José Sosa (28)

Torsdag 1 oktober 2015
Beşiktaş
1-1
Sporting CP

1-1 Gökhan Töre (61)

0-1 Bryan Ruiz (16)

Lokomotiv Moskva
2-0
Skënderbeu Korçë

1-0 Omar Niasse (35)
2-0 Alexander Samedov (73)

 

Torsdag 22 oktober 2015
Lokomotiv Moskva
1-1
Beşiktaş

1-0 Maicon (54)
Utvisning Verdan Ćorluka (69)

1-1 Mario Gómez (64)

Sporting CP
5-1
Skënderbeu Korçë

1-0 Alberto Aquilani (straff, 38)
2-0 Fredy Montero (straff, 41)
3-0 Matheus Pereira (64)
4-0 Tobias Figueiredo (69)
5-0 Matheus Pereira (77)

Utvisning Hamdi Salihi (23)
5-1 Bajram Jashanica (89)

Torsdag 5 november 2015
Beşiktaş
1-1
Lokomotiv Moskva

1-0 Ricardo Quaresma (58)

1-1 Omar Niasse (76)

Skënderbeu Korçë
3-0
Sporting CP

1-0 Sabien Lilaj (15)
2-0 Sabien Lilaj (straff, 19)
3-0 Bakary Nimaga (55)

Utvisning Rui Patrício (17)

Torsdag 26 november 2015
Lokomotiv Moskva
2-4
Sporting CP

1-0 Maicon (5)
2-4 Aleksey Miranchuk (86)

1-1 Fredy Montero (20)
1-2 Vryan Ruiz (38)
1-3 Gelson Martins (43)
1-4 Matheus Pereira (60)

Beşiktaş
2-0
Skënderbeu Korçë

1-0 Cenk Tosun (35)
2-0 Cenk Tosun (78)

 

Torsdag 10 december 2015
Sporting CP
3-1
Beşiktaş

1-1 Islam Slimani (67)
2-1 Bryan Ruiz (72)
3-1 Teofilo Gutierrez (77)

0-1 Mario Gomez (58)

Skënderbeu Korçë
0-3
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Dmitri Tarasov (18)
0-2 Omar Niasse (88)
0-3 Alexander Samedov (90)

Grupp I
1 Basel 6 4 1 1 10 - 5 13
2 Fiorentina 6 3 1 2 11 - 6 10
3 Lech Poznań 6 1 2 3 2 - 6 5
4 Belenenses 6 1 2 3 2 - 8 5
Torsdag 17 september 2015
Fiorentina
1-2
Basel

1-0 Nikola Kalinić (3)
Utvisning Gonzalo Rodríguez (65)

1-1 Birkir Bjarnason (71)
1-2 Mohamed El Nenny (79)

Lech Poznań
0-0
Belenenses

Torsdag 1 oktober 2015
Belenenses
0-4
Fiorentina

 

0-1 Filippo Bernardeschi (18)
0-2 Khouma Babacar (45)
0-3 Tonel (självmål, 83)
0-4 Giuseppe Rossi (90)

Basel
2-0
Lech Poznań

1-0 Birkir Bjarnason (55)
2-0 Breel Embolo (90)

Utvisning Karol Linetty (50)

Torsdag 22 oktober 2015
Basel
1-2
Belenenses

1-0 Michael Lang (15)

1-1 Luís Leal (27)
1-2 Kuca (45)

Fiorentina
1-2
Lech Poznań

1-2 Giuseppe Rossi (90)
Utvisning Ante Rebić (90+1)

0-1 Dawid Kownacki (65)
0-2 Maciej Gajos (82)

Torsdag 5 november 2015
Belenenses
0-2
Basel

 

0-1 Marc Janko (straff, 45)
0-2 Breel Embolo (64)

Lech Poznań
0-2
Fiorentina

 

0-1 Josip Iličič (42)
0-2 Josip Iličič (83)

Torsdag 26 november 2015
Basel
2-2
Fiorentina

1-2 Marek Suchý (40)
2-2 Mohamed El Nenny (74)

0-1 Filippo Bernardeschi (23)
Utvisning Facundo Roncaglia (26)
0-2 Filippo Bernardeschi (36)

Belenenses
0-0
Lech Poznań

Torsdag 10 december 2015
Fiorentina
1-0
Belenenses

1-0 Khouma Babacar (67)

 

Lech Poznań
0-1
Basel

 

0-1 Jean-Paul Boëthius (50)

Grupp J
1 Tottenham Hotspur 6 4 1 1 12 - 6 13
2 Anderlecht 6 3 1 2 8 - 6 10
3 Monaco 6 1 3 2 5 - 9 6
4 Qarabağ 6 1 1 4 4 - 8 4
Torsdag 17 september 2015
Anderlecht
1-1
Monaco

1-0 Guillaume Gillet (11)

1-1 Lacina Traoré (85)

Tottenham Hotspur
3-1
Qarabağ

1-1 Heung-Min Son (28)
2-1 Heung-Min Son (30)
3-1 Erik Lamela (86)

0-1 Richard (straff, 7)

Torsdag 1 oktober 2015
Qarabağ
1-0
Anderlecht

1-0 Richard (36)

 

Monaco
1-1
Tottenham Hotspur

1-1 Stephan El Shaarawy (81)

0-1 Erik Lamela (35)

Torsdag 22 oktober 2015
Monaco
1-0
Qarabağ

1-0 Lacina Traoré (70)

 

Anderlecht
2-1
Tottenham Hotspur

1-1 Guillaume Gillet (13)
2-1 Stefano Okaka (75)

0-1 Christian Eriksen (4)

Torsdag 5 november 2015
Qarabağ
1-1
Monaco

1-0 Samuel Armenteros (39)

1-1 Ivan Cavaleiro (72)

Tottenham Hotspur
2-1
Anderlecht

1-0 Harry Kane (29)
2-1 Moussa Dembele (87)

1-1 Imoh Ezekiel (72)

Torsdag 26 november 2015
Monaco
0-2
Anderlecht

 

0-1 Guillaue Gillet (45+1)
0-2 Frank Acheampong (78)

Qarabağ
0-1
Tottenham Hotspur

 

0-1 Harry Kane (78)

Torsdag 10 december 2015
Anderlecht
2-1
Qarabağ

1-1 Andy Najar (28)
2-1 Stefano Okaka (31)

0-1 Dani Quintana (26)

Tottenham Hotspur
4-1
Monaco

1-0 Erik Lamela (2)
2-0 Erik Lamela (15)
3-0 Erik Lamela (37)
4-1 Tommy Carroll (77)

3-1 Stephan El Shaarawy (61)

Grupp K
1 Schalke 04 6 4 2 0 15 - 3 14
2 Sparta Praha 6 3 3 0 10 - 5 12
3 Asteras Tripolis 6 1 1 4 4 - 12 4
4 APOEL 6 1 0 5 3 - 12 3
Torsdag 17 september 2015
APOEL
0-3
Schalke 04

Utvisning Tomas De Vincenti (77)

0-1 Joel Matip (28)
0-2 Klaas-Jan Huntelaar (35)
0-3 Klaas-Jan Huntelaar (71)

Asteras Tripolis
1-1
Sparta Praha

1-0 Pablo Mazza (2)

1-1 David Lafata (56)

Torsdag 1 oktober 2015
Sparta Praha
2-0
APOEL

1-0 Kehinde Fatai (24)
2-0 Jakub Brabec (60)

 

Schalke 04
4-0
Asteras Tripolis

1-0 Franco Di Santo (28)
2-0 Franco Di Santo (37)
3-0 Franco Di Santo (straff, 44)
4-0 Klaas-Jan Huntelaar (84)

 

Torsdag 22 oktober 2015
Schalke 04
2-2
Sparta Praha

1-0 Franco Di Santo (6)
2-2 Leroy Sané (73)

1-1 Kehinde Fatai (50)
1-2 David Lafata (63)

APOEL
2-1
Asteras Tripolis

1-1 Fernando Cavenaghi (straff, 43)
2-1 Carlão (59)

0-1 Brian Lluy (8)

Torsdag 5 november 2015
Sparta Praha
1-1
Schalke 04

1-0 David Lafata (6)

1-1 Johannes Geis (straff, 20)

Asteras Tripolis
2-0
APOEL

1-0 Facundo Bertoglio (2)
2-0 Apostolis Giannou (45+1)

 

Torsdag 26 november 2015
Schalke 04
1-0
APOEL

1-0 Eric Choupo-Moting (86)

 

Sparta Praha
1-0
Asteras Tripolis

1-0 Jakub Brabec (33)
Utvisning Ladislav Krejčí (82)

 

Torsdag 10 december 2015
APOEL
1-3
Sparta Praha

1-0 Fernando Cavenaghi (6)

1-1 Luka Julis (63)
1-2 David Lafata (77)
1-3 David Lafata (87)

Asteras Tripolis
0-4
Schalke 04

 

0-1 Franco Di Santo (29)
0-2 Eric Choupo-Moting (37)
0-3 Eric Choupo-Moting (78)
0-4 Max Meyer (86)

Grupp L
1 Athletic Club 6 4 1 1 16 - 8 13
2 Augsburg 6 3 0 3 12 - 11 9
3 Partizan 6 3 0 3 10 - 14 9
4 AZ 6 1 1 4 8 - 13 4
Torsdag 17 september 2015
Partizan
3-2
AZ

1-0 Aboubakar Oumarou (11)
2-1 Aboubakar Oumarou (39)
3-1 Andrija Zivkovic (89)

1-1 Jop van der Linden (34)
Utvisning Guus Hupperts (77)
3-2 Markus Henriksen (90+3)

Athletic Club
3-1
Augsburg

1-1 Aduriz (55)
2-1 Aduriz (66)
3-1 Susaeta (90)

0-1 Halil Altıntop (15)

Torsdag 1 oktober 2015
Augsburg
1-3
Partizan

1-3 Raul Bobadilla (57)

0-1 Andrija Živković (31)
0-2 Fabricio (54)
1-3 Andrija Živković (62)
Utvisning Aleksandar Subić (64)

AZ
2-1
Athletic Club

1-0 Markus Henriksen (55)
2-0 Boveda (självmål, 65)

2-1 Aduriz (75)

Torsdag 22 oktober 2015
AZ
0-1
Augsburg

 

0-1 Piotr Trochowski (43)

Partizan
0-2
Athletic Club

 

0-1 Raúl García (32)
0-2 Beñat (85)

Torsdag 5 november 2015
Augsburg
4-1
AZ

1-0 Raul Bobadilla (24)
2-0 Raul Bobadilla (33)
3-1 Dong-Won Ji (66)
4-1 Raul Bobadilla (74)

2-1 Vincent Janssen (45+1)

Athletic Club
5-1
Partizan

1-0 Iñaki Williams (15)
2-1 Iñaki Williams (19)
3-1 Beñat (40)
4-1 Aduriz (71)
5-1 Elustondo (81)

1-1 Aboubakar Oumarou (17)

Torsdag 26 november 2015
AZ
1-2
Partizan

1-0 Dabney Santos (48)

1-1 Aboubakar Oumarou (65)
1-2 Andrija Živković (89)

Augsburg
2-3
Athletic Club

1-1 Piotr Trochowski (41)
2-1 Raul Bobadilla (59)

0-1 Susaeta (10)
2-2 Aduriz (83)
2-3 Aduriz (86)

Torsdag 10 december 2015
Partizan
1-3
Augsburg

1-0 Aboubakar Oumarou (11)
Utvisning Andrija Zivkovic (80)

1-1 Jeong-Ho Hong (45+2)
1-2 Paul Verhaegh (50)
1-3 Raul Bobadilla (89)

Athletic Club
2-2
AZ

1-1 Kike Sola (43)
2-1 San José (straff, 47)

0-1 Joris van Overeem (26)
2-2 Vincent Janssen (88)

Fjärde kvalomgången | 27.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 20 augusti 2015 med returer 27 augusti.

Match 1:2
Torsdag 20 augusti 2015
Dinamo Minsk
2-0
Salzburg

1-0 Gleb Rassadkin (57)
2-0 Nenad Adamović (90+3)

 

Qəbələ
0-0
Panathinaikos

Astra Giurgiu
3-2
AZ

1-2 Rick Boldrin (25)
2-2 Denis Alibec (41)
3-2 A Dandea (45+3)

0-1 Markus Henriksen (11)
0-2 Vincent Janssen (13)

Ajax
1-0
Jablonec

1-0Arkadiusz Milik (straff, 54)

 

Molde
2-0
Standard Liège

1-0 Tommy Høiland (24)
2-0 Mohamed Elyounoussi (28)

 

Zorya Luhansk
0-1
Legia Warszawa

 

0-1 Miachl Kucharczyk (48)

PAOK
5-0
Brøndby

1-0 Robert Mak (17)
2-0 Dimitris Pelkas (36)
3-0 Garry Rodrigues (51)
4-0 Robert Mak (80)
5-0 Robert Mak (82)

 

Slovan Liberec
1-0
Hajduk Split

1-0 Luka Pokorný (79)

 

FK Krasnodar
5-1
HJK

1-0 Juhani Ojala (självmål, 8)
2-0 Pavel Mamaev (straff, 9)
3-1 Fyodor Smolov (straff, 57)
4-1 Wanderson (61)
5-1 Yury Gazinsk (63)

2-1 Ousman Jallow (18)

Sparta Praha
3-1
Thun

1-1 Costa Nhamoinesu (43)
2-1 Borek Dočkal (45+1)
3-1 Borek Dočkal (90+4)

0-1 Nicola Sutter (5)

Milsami Orhei
1-1
Saint-Étienne

1-1 Cristian Bud (57)

0-1 Romain Hamouma (40)
Utvisning Romain Hamouma (54)

Steaua Bucureşti
0-3
Rosenborg

 

0-1 Tobias Mikkelsen (61)
0-2 Pål Helland (67)
0-3 Mike Jensen (90+3)

Young Boys
0-1
Qarabağ

 

0-1 Richard (67)

Rabotnički
1-1
Rubin Kazan

Utvisning Milovan Petrovic (54)
1-1 Kirce Ristevski (85)

0-1 Gökdeniz Karadeniz (69)

Atromitos
0-1
Fenerbahçe

 

0-1 Robin van Persie (90)

Žilina
3-2
Athletic Club

1-2 Jakub Paur (66)
2-2 Willian (77)
3-2 Willian (90+4)

0-1 Sabin (16)
0-2 Kike Sola (33)

Rheindorf Altach
0-1
Belenenses

 

0-1 Tiago Caeiro (13)

Girondins Bordeaux
1-0
Kairat

1-0 Wahbi Khazri (27)

 

Odd
3-4
Borussia Dortmund

1-0 Jone Samuelsen (2)
2-0 Fredrik Nordkvelle (20)
3-0 Espen Ruud (22)

3-1 Pierre-Emerick Aubameyang (34)
3-2 Shinji Kagawa (47)
3-3 Pierre-Emerick Aubameyang (76)
3-4 Henrikh Mkhitaryan (85)

Viktoria Plzeň
3-0
Vojvodina

1-0 Jan Kopic (25) 2-0 Ondrej Vaněk (51) 3-0 Jan Kopic (82)

Lech Poznań
3-0
Videoton

1-0 Karol Linetty (11) 2-0 Denis Thomalla (57) 3-0 Łukasz Tralka (68)

Southampton
1-1
Midtjylland

1-1 Jay Rodriguez (straff, 56)

0-1 Tim Sparv (45)

Match 2:2
Torsdag 27 augusti 2015
Kairat
2-1
Girondins Bordeaux

1-0 Cedric Yamberé (självmål, 1)
2-0 Islambek Kuat (66)

2-1 Enzo Crivelli (77)

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Jablonec
0-0
Ajax

 

Utvisning Riechedly Bazoer (59)

Information Ajax vidare med sammanlagt 1-0.

Qarabağ
3-0
Young Boys

1-0 Richard (straff, 4)
2-0 Reynaldo (43)
3-0 Afran Ismayilov (61)

Utvisning Steve von Bergen (4)

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 4-0.

Rubin Kazan
1-0
Rabotnički

1-0 Carlos Eduardo (35)

 

Information Rubin Kazan vidare med sammanlagt 2-1.

HJK
0-0
FK Krasnodar

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 5-1.

Videoton
0-1
Lech Poznań

 

0-1 Tomasz Kedziora (57)

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 4-0.

Saint-Étienne
1-0
Milsami Orhei

1-0 Benjamin Vorgnet (15)

 

Information Saint-Étienne vidare med sammanlagt 2-1.

Thun
3-3
Sparta Praha

1-2 Nelson Ferreira (33)
2-2 Ridge Munsy (50)
3-3 Nelson Ferreira (81)

0-1 Borek Dočkal (10)
0-2 Josef Hušbauer (21)
2-3 Costa Nhamoinesu (71)
Utvisning Michal Braznaník (85)

Information Sparta Praha vidare med sammanllagt 6-4.

Rosenborg
0-1
Steaua Bucureşti

 

0-1 Adrian Popa I (53)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 3-1.

Brøndby
1-1
PAOK

1-1 Elbasan Rashani (27)

0-1 Ricardo Costa (21)

Information PAOK vidare med sammanlagt 6-1.

Hajduk Split
0-1
Slovan Liberec

 

0-1 Josef Šural (23)

Information Slovan Liberec vidare med sammanlagt 2-0.

Panathinaikos
2-2
Qəbələ

1-1 Marcus Berg (35)
2-2 Nano (78)

0-1 Dodo (6)
1-2 Dodo (60)

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

AZ
2-0
Astra Giurgiu

1-0 Jop van der Linden (80)
2-0 Robert Mühren (85)

 

Information AZ vidare med sammanlagt 4-3.

Fenerbahçe
3-0
Atromitos

1-0 Fernandão (7)
2-0 Caner Erkin (59)
3-0 Fernandão (78)

 

Information Fenerbahçe vidare med sammanlagt 4-0.

Vojvodina
0-2
Viktoria Plzeň

 

0-1 Igor Ðurić (självmål, 19)
0-2 Michal Ďuriš (60)

Information Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 5-0.

Standard Liège
3-1
Molde

1-0 Antony Knockaert (26)
2-1 Ivan Santini (48)
3-1 Adrien Trebel (90)

1-1 Etzaz Hussain (42)

Information Molde vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på: bortaplan.

Salzburg
2-0* f
Dinamo Minsk

1-0 Takumi Minamino (11)
2-0 Soriano (58)

 

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Borussia Dortmund
7-2
Odd

1-1 Henrikh Mkhitaryan (25)
2-1 Marco Reus (27)
3-1 Marco Reus (32)
4-1 Shinji Kagawa (40)
5-1 Ilkay Gündogan (51)
6-1 Marco Reus (57)
7-2 Shinji Kagawa (90)

0-1 Ole Halvorsen (19)
6-2 Oliver Berg (64)

Information Borussia Dortmund vidare med sammanlagt 11-5.

Athletic Club
1-0
Žilina

1-0 Elustondo (24)

 

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Midtjylland
1-0
Southampton

1-0 Morten Rasmussen (28)

 

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 2-1.

Legia Warszawa
3-2
Zorya Luhansk

1-0 Jakub Rzeznicak (16)
2-1 Guilherme (62)
3-2 Ondrej Duda (straff, 90+5)

1-1 Dmytro Khomchenovskiy (39)
2-2 Ruslan Malinovskiy (66)

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 4-2.

Belenenses
0-0
Rheindorf Altach

Information Belenenses vidare med sammanlagt 1-0.

Tredje kvalomgången | 06.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 30 juli 2015 med returer 6 augusti.

Match 1:2
Onsdag 29 juli 2015
Jablonec
0-1
FC København

Utvisning Stanislav Teci (69)

0-1 Benjamin Verbič (51)

Torsdag 30 juli 2015
Kairat
2-1
Aberdeem

Elfsborg
2-1
Odd

1-1 Viktor Pordell (43)
2-1 Simon Lundevall (76)

0-1 Olivier Occéan (straff, 21)

Slovan Liberec
2-1
Ironi Kiryat Shmona

Apollon
1-1
Qarabağ

Rheindorf Altach
2-1
Vitória (Guimarães)

FK Krasnodar
2-0
Slovan Bratislava

Sturm Graz
2-3
Rubin Kazan

AIK
1-3
Atromitos

1-2 Henok Goitom (straff, 70)
Utvisning Noah Sonko-Sundberg (79)

0-1 Stefano Napoleoni (3)
0-2 Marcelinho (15)
1-3 Javier Umbides (straff, 80)

PAOK
1-0
Spartak Trnava

Zürich
0-1
Dinamo Minsk

Žilina
2-0
Vorskla Poltava

AZ
2-0
İstanbul Başakşehir

Thun
0-0
Vaduz

Rabotnicki
1-0
Trabzonspor

Brøndby
0-0
Omonia

Târgu Mureş
0-3
Saint-Étienne

Debrecen
2-3
Rosenborg

Kukësi
Avbr
Legia Warszawa

Standard Liège
2-1
Željezničar

Girondins Bordeaux
3-0
AEK

Sporting Charleroi
0-2
Zorya Luhansk

West Ham United
2-2
Astra Giurgiu

1-0 Enner Valencia (23)
2-0 Mauro Zárate (51)
Utvisning James Collins (59)

2-1 RickBoldrin (71)
2-2 Angelo Ogbonna (självmål, 82)

Athletic Club
2-0
İnter Bakı

1-0 Eraso (12)
2-0 Eraso (49)

 

Belenenses
2-1
IFK Göteborg

1-0 Carlos Martins (23)
2-0 Carlos Martins (41)

2-1 Haitam Aleesami (58)

Sampdoria
0-4
Vojvodina

 

0-1 Mirko Ivanić (4)
0-2 Aleksandar Stanisavljević (49)
0-3 Ognjen Ožegović (58)
0-4 Ognjen Ožegović (9+1)

Hajduk Split
2-0
Strømsgodset

1-0 Andrija Balić (67)
2-0 Tomislav Kiš (90+3)

 

Southampton
3-0
Vitesse

1-0 Graziano Pellè (36)
2-0 Dušan Tadić (straff, 45+1)
3-0 Shane Long (84)

 

Wolfsberger AC
0-1
Borussia Dortmund

 

0-1 Jonas Hoffmann (14)

Match 2:2
Torsdag 6 augusti 2015
Qarabağ
1-0
Apollon

1-0 Javid Hüseynov (straff, 80)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 2-1.

Omonia
2-2
Brøndby

1-1 Cillian Sheridan (straff, 16)
2-2 Cillian Sheridan (straff, 45+5)

0-1 Teemu Pukki (2)
1-2 Teemu Pukki (39)
Utvisning Lucas Hradecky (90+3)

Information Brøndby vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Rubin Kazan
1-1
Sturm Graz

1-1 Oleg Kuzman (85)

0-1 Josip Tadic (39)

Information Rubin Kazan vidare med sammanlagt 4-3.

İnter Bakı
0-0
Athletic Club

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 2-0.

Odd
2-0
Elfsborg

1-0 Olivier Occéan (27)
2-0 Chukwuma Akabueze (71)

 

Information Odd vidare med sammanlagt 3-2.

Vorskla Poltava
3-0 f
Žilina

1-0 Anton Shynder (67)
2-0 Evgeny Tkachuk (90)
3-0 Sanzhar Tursunov (straff, 101)

Utvisning Nikolas Špalek (100)
3-1 Willian (120+2)

Information Žilina vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Trabzonspor
1-1 f
Rabotnički

1-0 Okay Yokuşlu (55)

Utvisning Dushko Trajchevski (65)
1-1 Kire Markovski (112)

Information Rabotnički vidare med sammanlag 2-1.

Rosenborg
3-1
Debrecen

1-0 Alexander Søderlund (27)
2-0 Mike Jensen (40)
3-1 Matthias Vilhjálmsson (86)

2-1 Geoffrey Castillion (43)
Utvisning Peter Máté (48)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-3.

IFK Göteborg
0-0
Belenenses

Information Belenenses vidare med sammanlagt 2-1.

Ironi Kiryat Shmona
0-3
Slovan Liberec

 

0-1 David Pavelka (33)
0-2 Josef Šural (44)
0-3 Marek Bakoš (52)

Information Slovan Liberec vidare med sammanlagt 5-1.

İstanbul Başakşehir
1-2
AZ

1-1 Doka Madureira (45)

0-1 Markus Henriksen (21)
1-2 Joris van Overeem (75)

Information AZ vidare med sammanlagt 4-1.

Strømsgodset
0-2
Hajduk Split

 

Utvisning Zoran Nižić (53)
0-2 Mijo Caktaš (55)
0-2 Frank Ohandza (77)

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 4-0.

Dinamo Minsk
1-1 f
Zürich

1-1 Fatos Bećiraj (118)

0-1 Amine Chermiti (4)

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 2-1.

Vaduz
2-2
Thun

1-0 Moreno Costanzo (32)
2-1 Markus Neumayr (45+1)

1-1 Marco Rojas (38)
2-2 Roman Buess (65)

Information Thun vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

AEK
0-1
Girondins Bordeaux

Utvisning Juanma Ortiz (82)

0-1 Isaac Thelin (29)
Utvisning Clement Chantôme (45)

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 4-0.

FC København
2-3
Jablonec

Utvisning Benjamin Verbič (64)
1-2 Nicolai Jørgensen (72)
2-3 Federico Santander (88)

0-1 Thomas Wagner (14)
0-2 Jan Greguš (53)
1-3 Martin Pospíšil (83)

Information Jablonec vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Atromitos
1-0
AIK

1-0 Marcelinho (67)

 

Information Atromitos vidare med sammanlagt 4-1.

Željezničar
0-1
Standard Liège

 

0-1 Jelle Van Damme (68)

Information Standard Liège vidare med sammanlagt 3-1.

Zorya Luhansk
3-0
Sporting Charleroi

1-0 Zeljko Ljubenovic (58)
2-0 Zeljko Ljubenovic (straff, 68)
3-0 Ruslan Malinkovskiy (90+3)

 

Information Zorya Luhansk vidare med samanlagt 5-0.

Astra Giurgiu
2-1
West Ham United

1-1 Constantin Budescu (32)
2-1 Constantin Budescu (36)

0-1 Manuel Lanzini (3)

Information Astra Giurgiu vidare med sammanlagt 4-3.

Saint-Étienne
1-2
Târgu Mureş

1-2 Iván González (självmål, 72)

0-1 Luis Pedro (39)
0-2 Iván González (62)

Information Saint-Étienne vidare med sammanlagt 4-2.

Vitesse
0-2
Southampton

 

0-1 Graziano Pellè (4)
0-2 Sadio Mané (89)

Information Southampton vidare med sammanlagt 5-0.

Spartak Trnava
1-1
PAOK

1-0 Erik Sabo (straff, 35)

1-1 Dimitrios Konstantinidis (48)
Utvisning Ioannis Skondras (67)

Information PAOK vidare med sammanlagt 2-1.

Slovan Bratislava
3-3
FK Krasnodar

1-2 Robert Vittek (54)
2-2 Robert Vittek (60)
3-2 Robert Vittek (77)

0-1 Pavel Mamaev (straff, 8)
0-2 Pavel Mamaev (11)
3-3 Fyodor Smolov (90+3)

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 5-3.

Borussia Dortmund
5-0
Wolfsberger AC

1-0 Marco Reus (48)
2-0 Pierre-Emerick Aubameyang (64)
3-0 Henrikh Mkhitaryan (73)
4-0 Henrikh Mkhitaryan (82)
5-0 Henrikh Mkhitaryan (86)

 

Information Borussia Dortmund vidare med sammanlagt 6-0.

Legia Warszawa
1-0
Kukësi

1-0 Michal Kucharczyk (47)

 

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 3-1.

Vojvodina
0-2
Sampdoria

 

0-1 Eder (15)
0-2 Luis Muriel (70)

Information Vojvodina vidare med sammanlagt 4-2.

Aberdeem
1-1
Kairat

1-1 Kenny Mclean (84)

0-1 Gerard Bi Goua Gohou (59)

Information Kairat vidare med sammanlagt 3-2.

Vitória (Guimarães)
1-4
Rheindorf Altach

1-3 Tómané (67)
Utvisning Pedro Correia (74)

0-1 Philipp Netzer (31)
0-2 Pedro Correia (självmål, 59)
0-3 Boris Prokopć (63)
1-4 Andreas Lienhart (90+3)

Information Rheindorf Altach vidare med samanlagt 6-2.

Andra kvalomgången | 23.07.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 16 juli 2015 med returer 23 juli.
Matcher som anges med klockslag är fastställda, övriga kan få nytt datum och/eller ändra vilket lag som börjar hemma.

Match 1:2
Torsdag 16 juli 2015
Kairat Almaty
3-0
Alashkert

1-0 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 14)
2-0 Gerard Bi Goua Gohou (55)
3-0 Ðorđe Despotović (69)

 

Jelgava
1-0
Rabotnički

1-0 Glebs Kļuškins (87)

 

Randers
0-0
Elfsborg

Skonto
2-2
Debrecen

Dacia
1-2
Žilina

Shakhtyor Soligorsk
0-1
Wolfsberger AC

 

0-1 Jacobo (62)

Mladá Boleslav
1-2
Strømsgodset

1-0 Daniel Bartl (39)

1-1 Thomas Sørum (44)
1-2 Bassel Jradi (85)

Apollon
4-0
Trakai

Koper
3-2
Hajduk Split

Beroe Stara Zagora
0-1
Brøndby

 

0-1 Martin Albrechtsen (85)

AIK
2-0
Shirak

1-0 Henok Goitom (29)
2-0 Henok Goitom (straff, 83)

Utvisning Arman Hovhannisyan (69)
Utvisning Gor Malakyan (80)
Utvisning Andrarik Barikyan (85)

Cherno More Varna
1-1
Dinamo Minsk

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Thun

1-0 Ovidiu Hoban (26)

1-1 Gianluca Frontino (straff, 87)

Charleroi
5-1
Beitar Jerusalem

Kukësi
0-1
Mladost Podgorica

     

0-1 Milo Lakić (52)

FC København
2-0
Newtown

1-0 Benjamin Verbič (2)
2-0 Kasper Kusk (74)

 

Vaduz
3-1
Nõmme Kalju

1-0 Diego Ciccone (20)
2-0 Markus Neumayr (53)
3-1 Markus Neumayr (90+2)

2-1 Hdetoshi Wakui (86)

Trabzonspor
1-0
Differdange 03

1-0 Mehmet Ekici (44)

 

Lokomotiva Zagreb
2-1
PAOK

1-0 Marko Kolar (30)
2-0 Franko Andrijšević (45+1)

2-1 Robert Mak (90+2)

Spartak Trnava
2-1
Linfield

1-0 Erik Sabo (straff, 16)
2-1 Martin Mikovič (35)
Utvisning Milo Nikolič (44)

1-1 David Kee (21)

Slovan Bratislava
1-0
UCD

Utvisning Nicolas Gorosito (29)
1-0 Adam Zreľak (84)

 

Śląsk Wrocław
0-0
IFK Göteborg

Ferencváros
0-1
Željezničar

 

0-1 Denis Beganović (90)

Vojvodina
3-0
Spartaks

1-0 Aleksandar Stanisavljević (6)
2-0 Milja Mrdaković (16)
3-0 Romans Mickevičs (självmål, 88)

 

Jagiellonia Białystok
0-0
Omonia

Čukarički
1-0
Qəbələ

1-0 Nikola Stojijković (straff, 53)

 

West Ham United
1-0
Birkirkara

1-0 James Tomkins (90)

 

Inverness CT
0-1
Astra Giurgiu

 

0-1 Constantin Budescu (24)

Rijeka
0-3
Aberdeen

 

0-1 Andrew Considine (38)
0-2 Peter Pawlett (52)
0-3 Kenny Mclean (75)

Shamrock Rovers
0-2
Odd

 

0-1 Olivier Occéan (straffm 53)
0-2 Olivier Occéan (67)

Legia Warszawa
1-0
Botoşani

1-0 Ondrej Duda (76)

 

FH
1-2
İnter Bakı

1-0 Atli Guðnason (straff, 39)
Utvisning Robert Örn Óskarsson (50)

1-1 Nika Kvekveskiri (straff, 54)
1-2 Dhiego Martins (61)

KR
0-1
Rosenborg

 

0-1 Pål Helland (straff, 56)

Match 2:2
Tisdag 21 juli 2015
Elfsborg
1-0 f
Randers

1-0 Simon Lundevall (94)

Utvisning Nicolai Brock-Madsen (84)

Information Elfsborg vidare med sammanlagt 1-0.

Torsdag 23 juli 2015
Shirak
0-2
AIK

 

0-1 Henok Goitom (14)
0-2 Stefan Ishizaki (25)

Information AIK vidare med sammanlagt 4-0.

Alashkert
2-1
Kairat Almaty

1-0 Ararat Arakelyan (28)
2-1 Heber (90+4)

1-1 Gerard Bi Goua Gohou (45+3)

Information Kairat Almaty vidare med sammanlag 4-2.

Dinamo Minsk
4-0
Cherno More Varna

1-0 Vladimir Korytko (41)
2-0 Nenad Adamović (58)
3-0 Fatos Bećiraj (86)
4-0 Fatos Bećiraj (90+2)

Utvisning Todor Palankov (45+1)

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 5-1.

Debrecen
9-2
Skonto

1-0 Tibor Tisza (7)
2-0 Norbert Balogh (12)
3-0 Ibrahim Sidibé (29)
4-0 Ibrahim Sidibé (31)
5-0 Tibor Tisza (45+2)
6-0 Dušan Brković (51) 7-0 Peter Szakály (straff, 54)
8-0 Ádam Bódi (58)
9-2 Geoffrey Castillion (70)

8-1 Vladislavs Gutkovskis (59
8-2 Reinars Rode (65)
Utvisning Andrejs Kovaļovs (80)

Information Debrecen vidare med sammanlagt 11-4.

Željezničar
2-0
Ferencváros

1-0 Zoran Kokot (23)
2-0 Ognjen Ðelmić (90+1)

 

Information Željezničar vidare med sammanlagt 3-0.

Spartaks
1-1
Vojvodina

1-1 Francesco Vivacqua (90+3)

0-1 Šaleta Kordić (86)

Information Vojvodina vidare med sammanlagt 4-1.

Nõmme Kalju
0-2
Vaduz

 

0-1 Mauro Caballero (59)
0-2 Naser Aliji (74)

Information Vaduz vidare med sammanlagt 5-1.

Omonia
1-0
Jagiellonia Białystok

1-0 Cillian Sheridan (8)

 

Information Omonia vidare med sammanlagt 1-0.

İnter Bakı
2-2 f
FH

1-0 Abbas Huseynov (45+1)
2-2 Rauf Aliyev (91)

1-1 Þórarinn Ingi Valdimarsson (47)
1-2 Kristjan Floki Finnbogason (52)
Utvisning Kristjan Floki Finnbogason (55)

Information İnter Bakı vidare med sammanlagt 4-3.

Qəbələ
2-0
Čukarički

1-0 Sergei Zenjov (39)
2-0 Sergei Zenjov (53)

 

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 2-1.

Brøndby
0-0
Beroe Stara Zagora

Information Brøndby vidare med sammanlagt 1-0.

Odd
2-1
Shamrock Rovers

1-0 Ole Halvorsen (72)
2-0 Steffen Hagen (86)

2-1 Gavin Brennan (90+1)

Information Odd vidare med sammanlagt 4-1.

PAOK
6-0
Lokomotiva Zagreb

1-0 Lucas Pérez (3)
2-0 Robert Mak (7)
3-0 Dimitris Pelkas (14)
4-0 Stelios Kitsiou (34)
5-0 Tomislav Mrcela (självmål, 60)
6-0 Robert Mak (84)

 

Information PAOK vidare med sammanlagt 7-2.

Rosenborg
3-0
KR

1-0 Fredrik Midtsjø (4)
2-0 Pål Helland (7)
3-0 Alexander Søderlund (18)

 

Information Rosenborg vidare med sammanalgt 4-0.

UCD
1-5
Slovan Bratislava

1-2 Ryan Swan (57)

0-1 Robert Vittek (41)
0-2 Marko Milinković (49)
1-3 Komel Saláta (81)
1-4 Robert Vittek (90+1)
1-5 Robert Vittek (90+3)

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 6-1.

Botoşani
0-3
Legia Warszawa

 

0-1 Guilherme (7)
0-2 Nemanja Nikolić (straff, 38)
0-3 Aleksandar Prijović (84)

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 4-0.

Strømsgodset
0-1
Mladá Boleslav

 

0-1 Aleš Čermák (31)

Information Strømsgodset vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Differdange 03
1-2
Trabzonspor

1-1 Omar Er Rafik (81)

0-1 Salih Dursun (19)
1-2 Soner Aydoğdu (90+3)

Information Trabzonspor vidare med sammanlagt 3-1.

Beitar Jerusalem
1-4
Charleroi

1-0 Omer Atzili (16)

1-1 Neeskens Kebano (43)
1-2 Enes Sağlik (53)
1-3 Dieumerci N'Dongala (76)
1-4 Floernt Stevance (90+2)

Information Charleroi vidare med sammanlagt 9-2.

Trakai
0-0
Apollon

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-0.

IFK Göteborg
2-0
Śląsk Wrocław

1-0 Gustav Engvall (55)
2-0 Mikael Boman (59)

 

Information IFK Göteborg vidare med sammanlagt 2-0.

Hajduk Split
4-1
Koper

1-0 Tomislav Kiš (2)
2-0 Jefferson (40)
3-1 Mijo Caktaš (62)
4-1 Antun Maglica (69)

2-1 Matej Palčič (45+2)

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 6-4.

Thun
2-1
Hapoel Be'er Sheva

1-1 Nelson Ferreira (40)
2-1 Nelson Ferreira (72)

0-1 John Ogu (6)
Utvisning Shir Tzedek (20)

Information Thun vidare med sammanlagt 3-2.

Žilina
4-2
Dacia

1-0 Denis Vavro (15)
2-0 Miroslav Káčer (50)
3-0 Michal Škvarka (62)
4-1 Jakub Paur (85)

Utvisning Evgeniy Lozoviy (30)
3-1 Eugeniu Cociuc (64)
4-2 Petru Leucă (87)

Information Žilina vidare med sammanlagt 6-3.

Newtown
1-3
FC København

1-3 Tom Goodwin (70)

0-1 Marvin Pourié (28)
0-2 Nicolai Jørgensen (straff, 40)
0-3 Marvin Pourié (51)

Information FC København vidare med sammanlagt 5-1.

Rabotnički
2-0
Jelgava

1-0 Blaze Ilijoski (6)
2-0 Suad Sahiti (17)

 

Information Rabotnički vidare med sammanlagt 2-1.

Astra Giurgiu
0-0
Inverness CT

Information Astra Giurgiu vidare med sammanlagt 1-0.

Mladost Podgorica
2-4
Kukësi

1-3 Marko Šćepanović (62)
2-4 Aldin Adžović (87)

0-1 Felipe Moreira (13)
0-2 Pero Pejić (19)
0-3 Erick Flores (32)
1-4 Pero Pejić (72)

Information Kukësi vidare med sammanlagt 4-3.

Wolfsberger AC
2-0
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Michael Sollbauer (19)
2-0 Philipp Hellqvist (90)

 

Information Wolfsberger AC vidare med samanlagt 3-0.

Aberdeen
2-2
Rijeka

1-2 Niall McGinn (64)
2-2 Jonathan Hayes (72)

0-1 Marin Tomasov (58)
0-2 Zoran Kvržić (63)

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 5-2.

Linfield
1-3
Spartak Trnava

1-0 Stephen Lowry (34)

1-1 Erik Sabo (54)
1-2 Jakub Vojtuš (60)
Utvisning Milan Bortel (80)
1-3 Erik Sabo (84)

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 5-2.

Birkirkara
1-0* f
West Ham United

1-0 Fabrizio Miccoli (15)
Utvisning Mauricio Mazzetti (107)

Utvisning James Tomkins (45)

Information West Ham United vidare med sammanlagt 1-1 och 5-3 på straffar.

Första kvalomgången | 09.07.2015, 23:28
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 2 juli 2015 med returer 9 juli.
Matcher som anges med klockslag är fastställda, övriga kan få nytt datum och/eller ändra vilket lag som börjar hemma.

Match 1:2
Tisdag 30 juni 2015
Balzan
0-2
Željezničar

 

0-1 Rijad Bajić (straff, 4)
0-2 Rijad Bajić (13)

Progrès Neidercorn
0-0
Shamrock Rovers

Renova
0-1
Dacia

 

0-1 Mihai Roşca (12)

Torsdag 2 juli 2015
Ordabasy
0-0
Beitar Jerusalem

Shirak
2-0
Zrinjski

1-0 Jean Bougouhi (18)
2-0 Jean Bougouhi (67)

 

Alashkert
1-0
Saint Johnstone

1-0 Mihran Manasyan (59)

 

Kruoja
0-1
Jagiellonia Białystok

 

Rafat Grzyb (82)
0-1 Karol Świderski (90+4)

Laçi
1-1
İnter Bakı

1-0 Agim Meto (20)

1-1 Nika Kvekveskiri (47)

Kukësi
2-0
Torpedo Zhodino

1-0 Jean Carioca (9)
2-0 Pero Pejić (54)

 

Jelgava
1-1
Litex Lovech

1-1 Olegs Malašenoks (83)

0-1 Vasil Bozhikov (50)

Dinamo Tbilisi
2-1
Qəbələ

Utvisning Giorgi Gvelesiani (51)
1-0 Jambul Jighauri (65)
2-1 Giorgi Papunashvili (84)

1-1 Javid Hüseynov (74)

Olimpic Sarajevo
1-1
Spartak Trnava

1-0 Dalibor Pandža (14)

1-1 Emir Halilović (70)

SJK
0-1
FH

 

0-1 Steven Lennon (56)

Skonto
2-1
Saint Patrick's Athletic

1-1 Artūrs Karašauskas (38)
2-1 Vladislavs Gulkovskis (65)

0-1 Aaron Greene (21)

Lahti
2-2
Elfsborg

1-1 Pekka Lagerblom (25)
2-2 Matheus Alves (61)

0-1 Marcus Rohdén (15)
1-2 Viktor Prodell (59)

Atlantas
0-2
Beroe Stara Zagora

 

0-1 Spas Delev (60)
0-2 Georgi Bozhilov (84)

Flora
1-0
Rabotnički

1-0 Maksim Gussev (59)

 

Sant Julià
0-1
Randers

 

Utvisning Viktor Lundberg (17)
0-1 Jonas Borring (22)
Utvisning Jeppe Tverskov (81)

Aktobe
0-1
Nõmme Kalju

Utvisning Stas Pokatilov (77)

0-1 Ats Purje (72)

Dinamo Batumi
1-0
Omonia

1-0 Giorgi Gabedava (40)

 

VPS
2-2
AIK

1-0 Admir Ćatović
2-0 Jordan Seabrook (65)

2-1 Nabil Bahoui (70)
2-2 Nabil Bahoui (straff, 83)

Neftçi
2-2
Mladost Podgorica

1-1 Kamal Qurbanov (36)
2-1 Araz Abdullayev (55)

0-1 Dušan Lagator (34)
2-2 Luka Mirković (87)

Debreceni
3-0
Sutjeska

1-0 Rene Mihelič (16)
2-0 Dusan Brković (71)
3-0 Ibrahim Sidibé (74)

 

Sillamäe Kalev
1-1
Hajduk Split

1-1 Kyrylo Silich (40)

0-1 Mijo Caktaš (straff, 6)

Sheriff
0-3
Odd

 

0-1 Chukwuma Akabueze (2)
0-2 Frode Johnsen (11)
0-3 Steffen Hagen (28)

Differdange 03
3-1
Bala Town

1-0 Omar Er Rafik (4)
2-0 G Caron (7)
3-0 Dejvid Sinani (26)

3-1 Ian Sheridan (38)
Utvisning Mike Hayes (83)

Brøndby
9-0
Juvenes Dogana

1-0 Johan Elmander (6)
2-0 Patrick Da Silva (14)
3-0 Johan Elmander (16)
4-0 Teemu Pukki (22)
5-0 Frederik Holst (23)
6-0 Johan Larsson (35)
7-0 Elbasan Rashani (56)
8-0 Rezan Corlu (66)
9-0 Elbasan Rashani (88)

 

Saxan
0-2
Apollon

 

0-1 Joao Pedro (32)
0-2 F Papoulis (89)

Trakai
3-0
HB

1-0 Aleksandr Bychenok (19)
2-0 Davit Arshakyan (60)
3-0 Ronald Solomin (86)

 

Botoşani
1-1
Tskhinvali

1-0 Petre Ivanovici (21)

1-1 Nika Katcharava (46)

Strømsgodset
3-1
Partizani

1-0 Lars Vilsvik (21)
2-0 Marvin Ogunjimi (66)
3-1 Lars Vilsvik (72)

2-1 Astrit Fazliu (68)

Europa
0-6
Slovan Bratislava

 

0-1 Karol Mészáros (5)
0-2 Karol Mészáros (25)
0-3 Karol Mészáros (30)
0-4 Slobodan Simović (32)
0-5 Samuel Štefánik (40)
0-6 Slobodan Simović (90+2)

Airbus UK Broughton
1-3
Lokomotiva Zagreb

1-0 Wayne Riley (27)

1-1 Damir Šovšić (48)
1-2 Mirko Marić (61)
1-3 Marko Kolar (68)

Víkingur (Färöarna)
0-2
Rosenborg

 

0-1 Alexander Søderlund (82)
0-2 Alexander Søderlund (90+2)

Go Ahead Eagles
1-1
Ferencváros

1-1 Bart Vriends (45+2)

0-1 Zoltan Gera (3)

Domžale
0-1
Čukarički

Utvisning Gaber Dobrovoljc (47)

0-1 Igor Matić (straff, 43)

Celje
0-1
Śląsk Wrocław

 

0-1 Robert Pich (32)

Newtown
2-1
Valletta

1-0 Luke Boundford (40)
2-1 Jason Oswell (90+1)

1-1 Jhonnattann (73)
Utvisning Ian Azzopardi (85)

MTK
0-0
Vojvodina

La Fiorita
0-5
Vaduz

 

0-1 Pascal Schürpf (5)
0-2 Manuel Sutter (26)
0-3 Pavel Pergl (42)
0-4 Nico Abegglen (79)
0-5 Diego Ciccone (90+2)

Budućnost
1-3
Spartaks

1-0 Milivoje Raičević (6)

1-1 Nauris Bulvītis (22)
1-2 Romans Mickevičs (42)
1-3 Nauris Bulvītis (straff, 74)

Glenavon
1-2
Shakhtyor Soligorsk

1-1 Mark Patton (86)

0-1 Mikhail Afanasyev (3)
0-2 Dmitri Komarovski (30)

Crvena Zvezda
0-2
Kairat Almaty

Utvisning Savo Pavićević (3)

0-1 Gerard Bi Goua Gohou (45)
0-2 Ermek Kuantayev (64)

Cork City
1-1
KR

1-0 Alan Bennett (19)

1-1 Óskar Örn Hauksson (28)

UCD
1-0
F91 Dudelange

1-0 Ryan Swan (45+1)

 

Birkirkara
0-0
Ulisses

West Ham United
3-0
Lusitans

1-0 Diafra Sakho (40)
2-0 Diafra Sakho (45+2)
3-0 James Tomkins (58)

 

Linfield
2-0
NSÍ

1-0 Andrew Waterworth (57)
2-0 Guy Bates (73)

 

Glentoran
1-4
Žilina

1-3 Conor McMenamin (66)

0-1 Matej Jelić (13)
0-2 Jakub Paur (20)
0-3 Lukas Čmelik (59)
1-4 Ernest Mabouka (81)

Shkëndija
1-1
Aberdeen

1-1 Hristijan Kirovski (84)

0-1 Paul Quinn (79)

Víkingur (Island)
0-1
Koper

 

0-1 Matej Pučko (77)

Match 2:2
Tisdag 7 juli 2015
Shamrock Rovers
3-0
Progrès Neidercorn

1-0 David Webster (21)
2-0 Kieran Waters (41)
3-0 Kieran Waters (57)

 

Information Shamrock Rovers vidare med sammanlagt 3-0.

Torsdag 9 juli 2015
Kairat Almaty
2-1
Crvena Zvezda

Information Kairat Almaty vidare med sammanlagt 4-1.

Dacia
4-1
Renova

Information Dacia vidare med sammanlagt 5-1.

Sutjeska
2-0
Debrecen

Information Debrecen vidare med sammanlagt 3-2.

Spartaks
0-0
Budućnost

Information Spartaks vidare med sammanlagt 3-1.

Torpedo Zhodino
0-0
Kukësi

Information Kukësi vidare med sammanlagt 2-0.

Qəbələ
2-0
Dinamo Tbilisi

Information Qəbələ vidare med sammanlagt 3-2.

Tskhinvali
1-3
Botoşani

Information Botoşani vidare med sammanlagt 4-2.

Elfsborg
5-0
Lahti

1-0 Anders Svensson (11)
2-0 Viktor Claeson (straff, 21)
3-0 Marcus Rohdén (33)
4-0 Viktor Prodell (70)
5-0 Lasse Nilsson (81)

 

Information Elfsborg vidare med sammanlagt 7-2.

Nõmme Kalju
0-0
Aktobe

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 1-0.

Omonia
2-0
Dinamo Batumi

Information Omonia vidare med sammanlagt 2-1.

İnter Bakı
0-0
Laçi

Information İnter Bakı vidare med sammanlagt 1-1 och må på bortaplan.

F91 Dudelange
2-1
UCD

Information UCD vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Ulisses
1-3
Birkirkara

Information Birkirkara vidare med sammanlagt 3-1.

Shakhtyor Soligorsk
3-0
Glenavon

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 5-1.

Rosenborg
0-0
Víkingur (Färöarna)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 2-0.

Beroe Stara Zagora
3-1
Atlantas

Information Beroe Stara Zagora vidare med sammanlagt 5-1.

Beitar Jerusalem
2-1
Ordabasy

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 2-1.

Apollon
2-0
Saxan

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-0.

Slovan Bratislava
3-0
Europa

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 9-0.

Odd
0-0
Sheriff

Information Odd vidare med sammanlagt 3-0.

Hajduk Split
6-2
Sillamäe Kalev

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 7-3.

AIK
4-0
VPS

1-0 Henok Goitom (14)
2-0 Mohamed Bangura (54)
3-0 Henok Goitom (59)
4-0 Ebenezer Ofori (85)

 

Publik 8 430

Information AIK vidare med sammanlagt 6-2.

Randers
3-0
Sant Julià

1-0 Mustafa Amini (41)
2-0 Edgar Babayan (72)
3-0 Mikael Ishak (90)

 

Information Randers vidare med sammanlagt 4-0.

Lusitanos
0-1
West Ham United

 

Utvisning Diafra Sakho (14)
0-1 Elliott Lee (21)

Information West Ham United vidare med sammanlagt 4-0.

Zrinjski
2-1
Shirak

1-0 Jasmin Mešanović (straff, 80)
2-0 Milos Filipović (85)

2-1 Jean Bougouhi (90+6)

Information Shirak vidare med sammanlagt 3-2.

Žilina
3-0
Glentoran

Information Žilina vidare med sammanlagt 7-1.

Lokomotiva Zagreb
2-2
Airbus UK Broughton

Information Lokomotiva Zagreb vidare med sammanlagt 5-3.

Litex Lovech
2-2
Jelgava

Information Litex Lovech vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Vaduz
5-1
La Fiorita

Information Vaduz vidare med sammanlagt 10-1.

NSÍ
4-3
Linfield

Information Linfield vidare med sammanlagt 5-4.

Partizani
0-1
Strømsgodset

 

0-1 Petter Moen (90+5)

Information Strømsgodset vidare med sammanlagt 4-1.

Bala Town
2-1
Differdange 03

Information Differdange 03 vidare med sammanagt 4-3.

Rabotnički
2-0
Flora

Information Rabotnički vidare med sammanlagt 2-1.

Śląsk Wrocław
3-1
Celje

1-0 Krzystof Ostrowski (46)
2-0 Jacek Kiełb (56)
3-1 Jacek Kiełb (90)

2-1 Ivan Firer (80)

Information Śląsk Wrocław vidare med sammanlagt 4-1.

Spartak Trnava
0-0
Olimpic Sarajevo

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 1-1 och må på bortplan.

Mladost Podgorica
1-1
Neftçi

Information Mladost Podgorica vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Koper
2-2
Víkingur (Island)

Information Koper vidare med sammanlagt 3-2.

Čukarički
0-0
Domžale

Information Čukarički vidare med sammanlagt 1-0.

Juvenes Dogana
0-2
Brøndby

 

0-1 Johan Elmander (49)
0-2 Elbasan Rashani (59)

Information Brøndby vidare med sammanlagt 11-0.

Vojvodina
3-1
MTK

Information Vojvodina vidare med sammanlagt 3-1.

Jagiellonia Białystok
8-0
Kruoja

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 9-0.

Ferencváros
4-1
Go Ahead Eagles

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 5-2.

Saint Johnstone
2-1
Alashkert

Information Alashkert vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Aberdeen
0-0
Shkëndija

Information Aberdeen vidare med sammanalgt 1-1 och mål på bortaplan.

Saint Patrick's Athletic
0-2
Skonto

Information Skonto vidare med sammanlagt 4-1.

HB
1-4
Trakai

Information Trakai vidare med sammanlagt 7-1.

Valletta
1-2
Newtown

Information Newtown vidare med sammanlagt 4-2.

FH
1-0
SJK

1-0 Kristjan Floki Finnbogason (90+1)

 

Information FH vidare med sammanlagt 2-0.

Željezničar
1-0
Balzan

Information Željezničar vidare med sammanlagt 3-0.

KR
2-1 f
Cork City

Information KR vidare med sammanlagt 3-2.

Skytteliga | 18.05.2016, 22:40
AdurizAthletic Club10
Cédric BakambuVillarreal9
Pierre-Emerick AubameyangBorussia Dortmund8
Kevin GameiroSevilla8
Raul BobadillaAugsburg6
Erik LamelaTottenham Hotspur6
Marco ReusBorussia Dortmund5
Aleksandr SamedovLokomotiv Moskva5
José CallejónNapoli5
Dries MertensNapoli5
Aboubakar OumarouPartizan5
Franco Di SantoSchalke 045
David LafataSparta Praha5
FernandãoFenerbahçe4
Manolo GabbiadiniNapoli4