ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 25 juni 2019
Slut: 30 maj 2020

79

lag

5+5

omgångar

35/216

matcher spelade

Förkval

3 matcher

25-28 juni 2019

Första kvalomgången

2x16 matcher

9-10 juli 2019
Returer 16-17 juli 2019

Andra kvalomgången

2x12 matcher

23-24 juli 2019
Returer 30-31 juli 2019

Tredje kvalomgången

2x10 matcher

6-7 augusti 2019
Returer 13 augusti 2019

Fjärde kvalomgången

2x6 matcher

20-21 augusti 2019
Returer 27-28 augusti 2019

Gruppspel

96 matcher

17 september-11 december 2019

Åttondelsfinaler

2x8 matcher

18-26 februari 2020
Returer 10-18 mars 2020

Kvartsfinaler

2x4 matcher

7-8 april 2020
Returer 14-15 april 2020

Semifinaler

2x2 matcher

28-29 april 2020
Returer 5-6 maj 2020

Final

1 match

30 maj 2020

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Åttondelsfinaler

Visa matchfakta

Gruppspel

Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp E
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp F
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp G
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp H
1
-
2
-
3
-
4
-

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

Match 2:2
Tisdag 23 juli 2019
Viktoria Plzeň
19 : 00
Olympiakos Piraeus

Saburtalo
19 : 30
Dinamo Zagreb

The New Saints
20 : 00
FC København

PSV
20 : 00
Basel

Sutjeska
20 : 15
APOEL

Onsdag 24 juli 2019
BATE Borisov
19 : 00
Rosenborg

CFR Cluj
20 : 00
Maccabi Tel Aviv

Ferencváros
20 : 00
Valletta

Maribor
20 : 15
AIK

Dundalk
20 : 45
Qarabağ

Celtic
20 : 45
Nõmme Kalju

Crvena Zvezda
20 : 45
HJK

Match 1:2
Tisdag 30 juli 2019
Nõmme Kalju
18 : 00
Celtic

Maccabi Tel Aviv
19 : 00
CFR Cluj

APOEL
19 : 00
Sutjeska

Valletta
20 : 00
Ferencváros

Dinamo Zagreb
20 : 00
Saburtalo

Basel
20 : 00
PSV

Olympiakos Piraeus
20 : 30
Viktoria Plzeň

Onsdag 31 juli 2019
HJK
18 : 00
Crvena Zvezda

Rosenborg
19 : 00
BATE Borisov

Qarabağ
19 : 00
Dundalk

AIK
19 : 00
Maribor

København
19 : 45
The New Saints

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

17.07.2019, 23:59

Match 2:2
Tisdag 16 juli 2019
Shkendija
1-2
Nõmme Kalju

1-1 Agim Ibraimi (straff, 62)

0-1 Maximiliano Uggè (5)
1-2 Liliu (90+1)

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Saburtalo
1-3
Sheriff

1-3 Ognjen Rolović (59)

0-1 Liridon Latifi (3)
0-2 Gagi Margvelashvili (självmål, 8)
0-3 Robert Tambe (10)
Utvisning Matej Palčič (72)

Information Saburtalo vidare med sammanlagt 4-3.

HB
2-2
HJK

1-0 Sebastian Pingel (17)
2-0 Lasse Andersen (56)

2-1 Riku Riski (60)
2-2 Riku Riski (77)

Information HJK vidare med sammanlagt 5-2.

Valletta
1-1
F91 Dudelange

1-0 Mario Fontanella (35)

1-1 Mario Pokar (59)

Information Valletta vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Crvena Zvezda
2-0
Sūduva

1-0 Richmond Boakye (4)
2-0 Marko Marin (29)
Utvisning Marko Gobeljić (60)

2-1 Mihret Topcagić (90+5)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-1.

Feronkeli
0-1
The New Saints

 

0-1 Dean Ebbe (67)

Information The New Saints vidare med sammanlagt 3-2.

Onsdag 17 juli 2019
FK Riga
0-0* f
Dundalk

Utvisning Herdi Prenga (111)

 

Information Dundalk vidare med sammanlagt 0-0 och 5-4 på straffar.

Qarabağ
2-0
Partizani Tirana

1-0 Filip Ozobić (51)
2-0 Dani Quintana (90+4)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 2-0.

Rosenborg
4-0
Linfield

1-0 Anders Konradsen (20)
2-0 Anders Konradsen (51)
3-0 Babajide Akintola (69)
4-0 Pål Helland (85)

 

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-0.

AIK
3-1
Ararat-Armenia

1-0 Henok Goitom (46)
2-0 Henok Goitom (52)
3-0 Sebastian Larsson (straff, 62)

3-1 Anton Kobyalko (77)

Information AIK vidare med sammanlagt 4-3.

Ludogorets
2-3
Ferencváros

1-2 Georgi Terziev (24)
2-3 Marcel Heister (självmål, 69)
Utvisning Cosmin Moți (82)

0-1 Ihor Kharatin (17)
0-2 Michal Škvarka (21)
1-3 Tokmac Bguen (48)

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 5-3.

Piast Gliwice
1-2
BATE Borisov

1-0 Jakub Czerwiński (21)

1-1 Heroine Moukam (straff, 82)
1-2 Zakhar Volkov (87)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-2.

CFR Cluj
3-1
Astana

1-1 Billel Omrani (10)
2-1 Evgeny Postnikov (självmål, 26)
3-1 Billel Omrani (73)

0-1 Roman Murtazayev (4)

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 3-2.

Sutjeska
*1-1 f
Slovan Bratislava

1-1 Aleksandar Šofranac (90+3)

0-1 Andra Šporar (49)

Information Sutjeska vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Maribor
2-0
Valur

1-0 Rok Kronaveter (11)
2-0 Marcos Tavares (32)

 

Information Maribor vidare med sammanlagt 5-0.

Celtic
2-1
FK Sarajevo

1-0 Ryan Christie (26)
2-1 Callum McGregor (76)

1-1 Benjamin Tatar (63)

Information Celtic vidare med sammanlagt 5-2.

Match 1:2
Tisdag 9 juli 2019
Astana
1-0
CFR Cluj

Ararat-Armenia
2-1
AIK

Nõmme Kalju
0-1
Shkendija

HJK
3-0
HB

FK Sarajevo
1-3
Celtic

Sūduva
0-0
Crvena Zvezda

The New Saints
2-2
Feronkeli

F91 Dudelange
2-2
Valletta

Onsdag 10 juli 2019
Partizani Tirana
0-0
Qarabağ

Sheriff
0-3
Saburtalo

BATE Borisov
1-1
Piast Gliwice

Ferencváros
2-1
Ludogorets

Slovan Bratislava
1-1
Sutjeska

Dundalk
0-0
FK Riga

Linfield
0-2
Rosenborg

Valur
0-3
Maribor

 

Visa matchfakta

Förkval

29.06.2019, 23:59

Final
Fredag 28 juni 2019
Feronkeli
2-1
FC Santa Coloma

Semifinal
Tisdag 25 juni 2019
Feronkeli
1-0
Lincoln Red Imps

Tre Penne
0-1
FC Santa Coloma

 

Skytteliga

-