ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 26 juni 2018
Slut: 1 juni 2019

79

lag

5+5

omgångar

19/184

matcher spelade

3 987

publiksnitt

Förkval

2+1 matcher

26-29 juni 2018

Första kvalomgången

2x16 matcher

10-11 juli 2018
Returer 17-18 juli 2018

Andra kvalomgången

2x12 matcher

24-25 juli 2018
Returer 31-1 augusti 2018

Tredje kvalomgången

2x10 matcher

7-8 augusti 2018
Returer 14 augusti 2018

Fjärde kvalomgången

2x6 matcher

21-22 augusti 2018
Returer 28-29 augusti 2018

Gruppspel

64 matcher

18 september-12 december 2018

1/8-finaler

2x8 matcher

12-20 februari 2019
Returer 5-13 mars 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

9-10 april 2019
Returer 5-13 mars 2019

Semifinaler

2x2 matcher

30 april-1 maj 2019
Returer 16-17 april 2019

Final

1 match

1 juni 2019

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

1/8-finaler

Visa matchfakta

Gruppspel

Grupp 1
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 2
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 3
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-
Match 1:2

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

Match 2:2
Tisdag 31 juli 2018
Danmark Midtjylland
-
Astana / Sutjeska

F91 Dudelange / Videoton
-
Ludogorets / Crusaders

Olimpija / Qarabağ
-
Kukësi / Valletta

Vinnare förkval / Malmö FF
-
Rumänien CFR Cluj

Flora Tallinn / Hapoel Be'er Sheva
-
Kroatien Dinamo Zagreb

Sūduva / APOEL
-
Spartaks Jūrmala / Crvena Zvezda

HJK / Víkingur
-
Vitryssland BATE Borisov

Torpedo Kutaisi / Sheriff
-
Shkëndija / The New Saints

Spartak Trnava / Zrinjski
-
Cork City / Legia Warszawa

Valur / Rosenborg
-
Alashkert / Celtic

Schweiz Basel
-
Grekland PAOK

Österrike Sturm Graz
-
Nederländerna Ajax

Match 1:2
Tisdag 24 juli 2018
Astana / Sutjeska
-
Danmark Midtjylland

Ludogorets / Crusaders
-
F91 Dudelange / Videoton

Kukësi / Valletta
-
Olimpija / Qarabağ

Rumänien CFR Cluj
-
Vinnare förkval / Malmö FF

Kroatien Dinamo Zagreb
-
Flora Tallinn / Hapoel Be'er Sheva

Spartaks Jūrmala / Crvena Zvezda
-
Sūduva / APOEL

Vitryssland BATE Borisov
-
HJK / Víkingur

Shkëndija / The New Saints
-
Torpedo Kutaisi / Sheriff

Cork City / Legia Warszawa
-
Spartak Trnava / Zrinjski

Alashkert / Celtic
-
Valur / Rosenborg

Grekland PAOK
-
Schweiz Basel

Nederländerna Ajax
-
Österrike Sturm Graz

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

11.07.2018, 23:48

Match 2:2
Tisdag 17 juli 2018
Finland HJK
18:00
Färöarna Víkingur

Sverige Malmö FF
19:00
Kosovo Drita

Israel Hapoel Be'er Sheva
19:00
Estland Flora

Cypern APOEL
19:00
Litauen Sūduva

Wales The New Saints
20:00
Makedonien Shkendija

Malta Valletta
20:00
Albanien Kukësi

Ungern Videoton
20:15
Luxemburg F91 Dudelange

Serbien Crvena Zvezda
20:30
Lettland Spartaks Jūrmala

Polen Legia Warszawa
20:45
Irland Cork City

Nordirland Crusaders
21:00
Bulgarien Ludogorets

Onsdag 18 juli 2018
Moldavien Sheriff
19:00
Georgien Torpedo Kutaisi

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
19:00
Slovakien Spartak Trnava

Azerbajdzjan Qarabağ
19:00
Slovenien Olimpija

Norge Rosenborg
19:45
Island Valur

Montenegro Sutjeska
20:00
Kazakstan Astana

Skottland Celtic
20:45
Armenien Alashkert

Match 1:2
Tisdag 10 juli 2018
Georgien Torpedo Kutaisi
2-1
Moldavien Sheriff

1-1 Giorgi Kimadze (24)
2-1 Giorgi Kukhianidze (straff, 64)

0-1 Ziguy Vadibanga (14)

Publik 7 251

Estland Flora
1-4
Israel Hapoel Be'er Sheva

1-3 Rauno Sappinen (straff, 73)

0-1 Ben Sahar (18)
0-2 Shir Tzedek (straff, 36)
0-3 Hanan Maman (52)
1-4 Hen Ezra (85)

Publik 1 106

Luxemburg F91 Dudelange
1-1
Ungern Videoton

1-1 Bryan Mélisse (58)

0-1 Szabolcs Huszti (42)

Publik 1 057

Armenien Alashkert
0-3
Skottland Celtic

 

0-1 Odsonne Édouard (45+1)
0-2 James Forrest (81)
0-3 Callum McGregor (90)

Publik 4 948

Färöarna Víkingur
1-2
Finland HJK

1-2 Gunnar Vatnhamar (51)

0-1 Sebastian Dahlström (9)
0-2 Atli Gregersen (självmål, 28)

Publik 300

Makedonien Shkendija
5-0
Wales The New Saints

1-0 Izair Emini (14)
2-0 Besart Ibraimi (38)
3-0 Besart Ibraimi (53)
4-0 Besart Ibraimi (60)
5-0 Besart Ibraimi (66)

 

Publik 2 700

Kosovo Drita
0-3
Sverige Malmö FF

 

0-1 Carlos Strandberg (13)
0-2 Arnor Traustason (39)
0-3 Markus Rosenberg (82)

Publik 9 780

Irland Cork City
0-1
Polen Legia Warszawa

 

0-1 Michal Kucharczyk (79)

Publik 5 795

Onsdag 11 juli 2018
Kazakstan Astana
1-0
Montenegro Sutjeska

1-0 Roman Murtazaev (straff, 29)

 

Publik 20 500

Litauen Sūduva
3-1
Cypern APOEL

1-0 Rigino Cicilla (9)
2-0 Rigino Cicilla (13)
3-0 Rigino Cicilla (19)

3-1 Caju (90+4)

Publik 3 378

Lettland Spartaks Jūrmala
0-0
Serbien Crvena Zvezda

Publik 2 068

Slovakien Spartak Trnava
1-0
Bosnien-Hercegovina Zrinjski

1-0 Erik Jirka (79)
Utvisning Vakhtang Tchanturishvili (89)

Utvisning Frane Čirjak (70)

Publik 0

Albanien Kukësi
0-0
Malta Valletta

Publik 350

Bulgarien Ludogorets
7-0
Nordirland Crusaders

1-0 Marcelinho (25)
2-0 Rodney Brown (självmål, 40)
3-0 Claudiu Keșerü (53)
4-0 Marcelinho (66)
5-0 Jakub Świerczok (73)
6-0 Jakub Świerczok (78)
7-0 Jakub Świerczok (80)

 

Publik 4 597

Slovenien Olimpija
0-1
Azerbajdzjan Qarabağ

Utvisning Issah Abass (85)

0-1 Wildedonald Guerrier (79)
Utvisning Qara Qarayev (90+1)

Publik 5 248

Island Valur
1-0
Norge Rosenborg

1-0 Eiður Sigurbjörnsson (84)

 

Publik 1 088

 

Visa matchfakta

Förkval

29.06.2018, 23:18

Förkval, final
Fredag 29 juni 2018
Lincoln Red Imps
1-4 f
Drita

1-1 Pedro Corral (61)
Utvisning Bernardo Lopes (105+2)

0-1 Liridon Leci (2)
Utvisning Fidan Gërbeshi (101)
1-2 Liridon Leci (straff, 105+3)
1-3 Xhevdet Shabani (120)
1-4 Haxhi Naziraj (120+6)

Publik 468

Förkval, semifinaler
Tisdag 26 juni 2018
FC Santa Coloma
0-2 f
Drita

 

0-1 Xhevdet Shabani (99)
0-2 Fidan Gërbeshi (straff, 105+3)

Publik 288

La Fiorita
0-2
Lincoln Red Imps

 

0-1 Anthony Hernandez (2)
0-2 Álex Moreno (51)

Publik 840

 

Skytteliga

-