ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 26 augusti 2018
Slut: 11 maj 2019

85

lag

8

omgångar

123/123

matcher spelade

Första omgången

20 matcher

26 augusti-2 september 2018

Andra omgången

5 matcher

5-12 september 2018

Tredje omgången

15 matcher

15-16 september 2018

Fjärde omgången, gruppspel

48 matcher

25 september-5 december 2018

Femte omgången

8 matcher

8-10 januari 2019
Returer 22-24 januari 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

6-7 februari 2019
Returer 26 februari 2019

Semifinaler

2 matcher

3 april 2019
Returer 25 april 2019

Final

1 match

11 maj 2019

 

Visa matchfakta

Final

11.05.2019, 21:35

Lördag 11 maj 2019
PAOK
1-0
AEK

1-0 Chuba Akpom (45+1)

 

Publik på Olympiako Stadio Spyros Louis, Aten

 

Visa matchfakta

Semifinaler

25.04.2019, 21:25

Match 2:2
Torsdag 25 april 2019
Asteras Tripolis
0-0
PAOK

Information PAOK vidare med sammanlagt 2-0.

Lamia
0-4
AEK

Information AEK vidare med sammanlagt 6-0.

Match 1:2
Onsdag 3 april 2019
PAOK
2-0
Asteras Tripolis

1-0 Léo Matos (17)
2-0 Léo Matos (90+6)

 

AEK
2-0
Lamia

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

28.02.2019, 20:27

Match 2:2
Tisdag 26 februari 2019
AEK
3-0
Atromitos

1-0 Ezequiel Ponce (11)
2-0 Petros Mandalos (51)
3-0 Petros Mandalos (72)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 4-0.

Onsdag 27 februari 2019
Asteras Tripolis
4-1
Ergotelis

1-0 Giannis Bastianos (10)
2-1 Christos Aravidis (79)
3-1 Nikolaos Kaltsas (89)
4-1 Marc Fernández (90+3)

1-1 Giannis Iatroudis (72)

Information Asteras Tripolis vidare med sammanlagt 5-1.

PAOK
4-2 f
Panionios

1-0 Diego Biseswar (32)
2-1 Karol Świderski (82)
3-2 Chuba Akpom (114)
4-2 Vieirinha (straff, 119)

1-1 Florin Durmishaj (34)
2-2 Oumar Camara (94)
Utvisning Georgios Manthatis (118)

Information PAOK vidare med sammanlagt 5-4.

Torsdag 28 februari 2019
Olympiakos
0-1
Lamia

 

0-1 Joan Tomás (52)

Information Lamia vidare med sammanlagt 4-3.

Match 1:2
Onsdag 6 februari 2019
Lamia
3-3
Olympiakos

1-0 Nikos Tsoukalos (9)
2-1 Andreas Bouchalakis (självmål, 31)
3-3 Nikos Tsoukalos (62)

1-1 Gil Dias (12)
2-2 Franco Soldano (51)
2-3 Ahmed Hassan (61)

Panionios
2-1
PAOK

1-1 Florin Durmishaj (74)
2-1 Dimitris Stavropoulos (90+1)

0-1 Karol Świderski (58)

Torsdag 7 februari 2019
Ergotelis
0-1
Asteras Tripolis

 

0-1 Martin Rolle (50)

Atromitos
0-1
AEK

 

0-1 Ezequiel Ponce (straff, 86)

 

 

Visa matchfakta

Femte omgången

10.01.2019, 20:56

Match 2:2
Tisdag 22 januari 2019
Panionios
2-0
PAS Giannina

1-0 Fiorin Durmishaj (straff, 52)
2-0 Giorgos Saramantas (75)

 

Information Panionios vidare med sammanlagt 3-1.

PAOK
5-0
Panachaiki

1-0 Léo Matos (5)
2-0 Léo Jaba (37)
3-0 Dimitris Limnios (46)
4-0 Léo Jaba (54)
5-0 Josip Mišić (67)

 

Information PAOK vidare med sammanlagt 6-2.

Onsdag 23 januari 2019
Atromitos
2-1
Apollon Smirnis

1-0 Kostas Kotsopoulos (7)
2-0 Bruno Souza (64)

2-1 Ioannis Varkas (67)

Information Atromitos vidare med sammanlagt 5-1.

Asteras Tripolis
5-3
AEL

1-0 Nikola Žižić (självmål, 7)
2-0 Ángel Martínez (40)
3-1 José Luis Valiente (58)
4-2 Nikolaos Kaltsas (78)

2-1 Noé Acosta (53)
3-2 Yevgeny Schikavko (60)
3-3 Nikola Žižić (75)

Information Asteras Tripolis vidare med sammanlagt 7-6.

AEK
5-0
Kissamikos

1-0 Rodrigo Galo (21)
2-0 Nenad Krstičić (28)
3-0 Petros Madalos (straff, 57)
4-0 Marko Livaja (78)
5-0 Marko Livaja (82)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 6-1.

Olympiakos Piraeus
3-1
Xanthi

1-0 Daniel Podence (29)
2-0 Koka (52)
3-0 Daniel Podence (61)

3-1 Brito (straff, 74)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-1.

Torsdag 24 januari 2019
OFI
1-1* f
Ergotelis

1-1 Juan Neira (straff, 44)

0-1 Giannis Boutsakis (23)

Information Ergotelis vidare efter 4-3 på straffar.

Panathinaikos
1-0* f
Lamia

1-0 Dimitrios Emmanoulidis (83)

 

Information Lamia vidare med sammanlagt 1-1 och 4-2 på straffar.

Match 1:2
Tisdag 8 januari 2019
PAS Giannina
1-1
Panionios

1-0 Sandi Križman (13)

1-1 Fiorin Durmishaj (straff, 24)

Panachaiki
2-1
PAOK

1-0 Michalis Bastakos (35)
2-1 Nikos Loumbardeas (68)

1-1 Nikolaos Karelis (56)

Ergotelis
1-1
OFI

1-1 Giannis Iatroudis (66)

0-1 Anestis Nastos (28)

Xanthi
0-0
Olympiakos Piraeus

Onsdag 9 januari 2019
Apollon Smirnis
0-3
Atromitos

 

0-1 Efthymios Koulouris (straff, 27)
0-2 Efthymios Koulouris (63)
0-3 Efthymios Koulouris (71)

AEL
3-2
Asteras Tripolis

1-0 Milos Deletić (6)
2-0 Nikola Žižić (22)
3-1 Fation Andoni (straff, 45+2)

2-1 Kosmas Tsilanidis (43)
3-2 Mixalis Manias (65)

Kissamikos
1-1
AEK Athens

1-1 Roope Riski (90+3)

0-1 Ezequiel Ponce (37)

Torsdag 10 januari 2019
Lamia
1-0
Panathinaikos

1-0 Jeronimo Barrales (straff, 52)

 

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången, gruppspel

20.12.2018, 21:42

Grupp A
1
Atromitos
3
2
0
1
15
- 3
12
6
2
PAS Giannina
3
2
0
1
7
- 3
4
6
3
Iraklis
3
2
0
1
6
- 6
0
6
4
Thyella Kamari
3
0
0
3
0
- 16
-16
0
Grupp B
1
AEK
3
3
0
0
9
- 2
7
9
2
Lamia
3
1
1
1
9
- 3
6
4
3
Volos
3
1
1
1
7
- 5
2
4
4
Apollon (Larissaa)
3
0
0
3
1
- 16
-15
0
Grupp C
1
Panathinaikos
3
2
1
0
5
- 3
2
7
2
Kissamikos
3
1
1
1
3
- 2
1
4
3
Panaitolikos
3
0
2
1
0
- 1
-1
2
4
OF Ierapetra
3
0
2
1
2
- 4
-2
2
Grupp D
1
PAOK
3
2
1
0
9
- 2
7
7
2
Aris
3
1
1
1
5
- 5
0
4
3
Ergotelis
3
1
1
1
5
- 5
0
4
4
Aittitos Spata
3
0
1
2
2
- 9
-7
1
Grupp A
1
Olympiakos
3
3
0
0
5
- 1
4
9
2
Panachaiki
3
2
0
1
3
- 3
0
6
3
Levadiakos
3
1
0
2
5
- 3
2
3
4
Aris Avato
3
0
0
3
1
- 7
-6
0
Grupp B
1
Asteras Tripolis
3
3
0
0
7
- 1
6
9
2
Apollon (Smirnis)
3
1
1
1
7
- 3
4
4
3
Trikala
3
0
2
1
2
- 3
-1
2
4
Apollon (Paralimniou)
3
0
1
2
1
- 10
-9
1
Grupp C
1
OFI
3
2
1
0
6
- 0
6
7
2
Xanthi
3
1
1
1
1
- 1
0
4
3
Kerkyra
3
1
0
2
1
- 4
-3
3
4
Niki Volos
3
1
0
2
1
- 4
-3
3
Grupp D
1
Panionios
3
3
0
0
8
- 1
7
9
2
AEL
3
2
0
1
8
- 3
5
6
3
Apollon (Pontou)
3
1
0
2
1
- 8
-7
3
4
Irodotos
3
0
0
3
2
- 7
-5
0
Tisdag 25 september 2018
Volos NFC
5-1
Apollon Larissa

OF Ierapetra
0-2
Kissamikos

Apollon Paralimniou
1-1
Trikala

Asteras Tripolis
2-1
Apollon Smirnis

Atromitos
1-2
PAS Giannina

Onsdag 26 september 2018
Aittitos Spata
1-1
Ergotelis

Xanthi
0-0
OFI

PAOK
1-1
Aris

Niki Volos
0-1
Kerkyra

Torsdag 27 september 2018
Aris Avato
0-1
Panachaiki

Irodotos
0-1
Apollon Pontou

Olympiakos
1-0
Levadiakos

Tisdag 2 oktober 2018
Panaitolikos
0-1
Panathinaikos

 

0-1 Paschalis Staikos (84)

Onsdag 3 oktober 2018
Thyella Kamari
0-3
Iraklis

Panionios
2-0
AEL

Fredag 12 oktober 2018
AEK
2-1
Lamia

1-1 Giorgos Giakoumakis (73)
2-1 Rodrigo Galo (87)

0-1 Denis Epstein (26)

Tisdag 30 oktober 2018
OFI
3-0
Niki Volos

1-0 Christos Aravidis (straff, 3)
2-0 Christos Aravidis (30)
3-0 Christos Aravidis (straff, 86)

 

Levadiakos
4-0
Aris Avato

AEL
4-1
Irodotos

Lamia
1-1
Volos NFC

1-0 Apostolos Karamanos (14)

1-1 Albert Roussos (44)

Onsdag 31 oktober 2018
Apollon Larissa
0-4
AEK

Kissamikos
0-0
Panaitolikos

Apollon Pontou
0-4
Panionios

Iraklis
1-6
Atromitos

Aris
2-1
Aittitos Spata

Trikala
0-1
Asteras Tripolis

Torsdag 1 november 2018
Panathinaikos
Inst
OF Ierapetra

Apollon Smirnis
5-0
Apollon Parali…

Kerkyra
0-1
Xanthi

Panachaiki
0-2
Olympiakos

PAS Giannina
5-0
Thyella Kamari

Onsdag 14 november 2018
Ergotelis
1-2
PAOK

1-1 Giannis Iatroudis (68)

0-1 Diego Biseswar (11)
1-2 Pontus Wernbloom (79)

Tisdag 18 december 2018
OF Ierapetra
0-0
Panaitolikos

Irodotos
1-2
Panionios

Apollon Paralimniou
0-4
Asteras Tripolis

Iraklis
2-0
PAS Giannina

Onsdag 19 december 2018
Aris Avato
1-2
Olympiakos

Kerkyra
0-3
OFI

Niki Volos
1-0
Xanthi

Kissamikos
1-2
Panathinaikos

Thyella Kamari
0-8
Atromitos

Torsdag 20 december 2018
Apollon (Larissa)
0-7
Lamia

Volos NFC
1-3
AEK

Trikala
1-1
Apollon Smirnis

Ergotelis
3-2
Aris

Aittitos Spata
0-6
PAOK

Panachaiki
2-1
Levadiakos

Apollon Pontou
0-4
AEL

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

16.09.2018, 23:32

Lördag 15 september 2018
Kitheron Kapar…
1-3
Irodotos

Antimachos
0-2
Volos NFC

Söndag 16 september 2018
Thyella Kamari
1-0
Sparta

Thesprotos
2-3
Apollon Larissa

Kardia
1-5
Apollon Pontou

Korinthos 2006
0-2
Panachaiki

OF Ierapetra
1-0
Karaiskakis

Apollon Paralimniou
*0-0 f
Aiginiakos

Information Apollon Paralimniou vidare efter 5-4 på straffar.

Ermionida
3-7
Kissamikos

Giannitsa
2-3
Trikala

Tilikratis
0-5
Aittitos Spata

Ermis Amyntaio
0-3
Ergotelis

Ethnikos Piraeus
1-1* f
Iraklis

Information Iraklis vidare efter 10-9 på straffar.

Episkopi
0-1
Kerkyra

Aris Avato
*1-1 f
Platanias

Information Aris Avato vidare efter 5-4 på straffar.

Niki Volos
1-0
Doxa Dramas

 

Visa matchfakta

Andra omgången

12.09.2018, 21:32

Onsdag 5 september 2018
Anagennisi Plagia
0-5
Thesprotos

Ermis Amyntaio
2-1
Oikonomos

M. Alexandros Trikala
0-1
Anagennisi Giannitsa

Söndag 9 september 2018
Episkopi
4-0
Pallixouriakos

Onsdag 12 september 2018
Antimachos
3-1
Aiolikos

 

Visa matchfakta

Första omgången

02.09.2018, 23:59

Söndag 26 augusti 2018
Thyella Kamari
2-0
Kifisia

Pallixouriakos
1-0
Xirovouni

Chalkis
0-1
Episkopi

Ermionidas-Ermis
7-1
Dafni Dafnona

Apollon Paralimniou
4-0
Thraki Feres

Ermis Amyntaio
2-1
Kalampaki

Anagennisi Plagia
4-2 f
Iraklis Polykarpi

Kavala
0-1
Anagennisi Giannitsa

Makedonikos Foufas
1-1* f
Niki Volos

Information Niki Volos vidare efter 3-2 på straffar.

Tilikratis
2-1
Sellana

Asteras Itea
0-1
Thesprotos

Aris Avato
1-0
Ethnikos Neou Keramidiou

Doxa Neo Sidirochori
0-0* f
Kardia

Information Kardia vidare efter 4-3 på straffar.

Oikonomos
1-0
Mesolongi

Korinthos 2006
*2-2 f
Kalamata

Information Korinthos 2006 vidare efter 5-4 på straffar.

Iraklis Elefsina
2-3
OF Ierapetra

Ethnikos Piraeus
3-1
Palaiochora

Antimachos
3-1
Thyella Diastavroseos

Söndag 2 september 2018
Diagoras Vrachneika
2-2* f
Aiolikos

Information Aiolikos vidare efter 5-4 på straffar.

Kitheron Kapareliou
4-0
Enosis V.-Pansamiakos

 

Skytteliga

12.09.2018, 21:32

-