ecst.se fotboll

2017-18

Start: 20 augusti 2017

Final: 12 maj 2018

1+5

omgångar

32

lag

75/79

matcher spelade

Kvalomgång
2x1 matcher

20-30 augusti 2017

Första omgången, gruppspel
48 matcher

19 september-28 november 2017

Andra omgången
2x8 matcher

19-21 december 2017
Returer 9-11 januari 2018

Kvartsfinaler
2x4 matcher

24-25 januari 2018
Returer 7-8 februari 2018

Semifinaler
2x2 matcher

27 februari-1 mars 2018
Returer 17-19 april 2018

Final
1 match

12 maj 2018

 

 

 

 

Kupello Elladas
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

08.02.2018, 20:31

Match 2:2
Onsdag 7 februari 2018
AEL
3-2 f
PAS Giannina

1-0 Sandi Križman (11)
2-2 Giannis Masouras (99)
3-2 Fation Andoni (straff, 108)

1-1 Pedro Conde (22)
1-2 Pedro Conde (82)

Information AEL vidare med sammanlagt 5-3.

AEK
2-1
Olympiakos

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (57)
2-0 Sergio Araújo (73)

2-1 Panagiotis Tachtsidis (83)

Information AEK vidare med sammanlagt 2-1.

Lamia
1-4
Panionios

1-2 Wanderson (40)

0-1 Fiorin Durmishaj (17)
0-2 Giorgos Masouras (31)
1-3 Fiorin Durmishaj (55)

Information Panionios vidare med sammanlagt 5-1.

Torsdag 8 februari 2018
Atromitos
1-3
PAOK

1-1 Theodoros Vasilakakis (54)

0-1 Evgeniy Shakhov (30)
1-2 Cañas (67)
1-3 Efthymios Koulouris (79)

Information PAOK vidare med sammanlagt 5-1.

Match 1:2
Onsdag 24 januari 2018
Panionios
1-0
Lamia

1-0 Giorgos Masouras (70)

 

Olympiakos
0-0
AEK

PAOK
2-0
Atromitos

1-0 Dimitris Pelkas (19)
2-0 Evgeniy Shakhov (85)

 

Torsdag 25 januari 2018
PAS Giannina
1-2
AEL

1-0 Pedro Conde (13)

1-1 Giannis Masouras (28)
1-2 Giannis Masouras (53)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

11.01.2018, 21:42

Match 2:2
Tisdag 9 januari 2018
OFI
0-1
Panionios

 

0-1 Serdan Spiridonović (28)

Information Panionios vidare med sammanlagt 3-0.

PAOK
2-1
Trikala

1-0 Aleksandar Prijović (78)
2-1 Aleksandar Prijović (90+4)

1-1 Vladan Milosavljev (90+2)

Information PAOK vidare med sammanlagt 7-2.

AEK
1-0
Panaitolikos

1-0 Hélder Lopes (65)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 5-0.

Onsdag 10 januari 2018
Olympiakos
2-0
Platanias

1-0 Uro Đurđević (68)
2-0 Uro Đurđević (90+2)

 

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 4-0.

PAS Giannina
4-0
Levadiakos

1-0 Themistoklis Tzimpoulos (30)
2-0 Pedro Conde (38)
3-0 Pedro Conde (79)
4-0 Ilias Garoufalias (90+2)

 

Information PAS Giannina vidare med sammanlagt 4-1.

Xanthi
2-0
AEL

1-0 Dimitrios Meliopoulos (27)
2-0 Salimo Sylla (63)

 

Information AEL vidare med sammanlagt 3-2.

Panathinaikos
1-0
Lamia

1-0 Anthony Mounier (74)

 

Information Lamia vidare md sammanlagt 4-1.

Torsdag 11 januari 2018
Atromitos
1-0
Asteras Tripolis

1-0 Aristotelis Karasalidis (29)

 

Information Atromitos vidare med sammanlagt 2-0.

Match 1:2
Tisdag 19 december 2017
Trikala
1-5
PAOK

1-1 Xenofon Panos (15)

0-1 Léo Matos (5)
1-2 Léo Matos (58)
1-3 Diego Biseswar (70)
1-4 Djalma (80)
1-5 Yevhen Shakhov (90+4)

Onsdag 20 december 2017
Asteras Tripolis
0-1
Atromitos

 

0-1 Theodoros Vasilakakis (9)

Platanias
0-2
Olympiakos

 

0-1 Botía (57)
0-2 Karim Ansarifard (78)

Panaitolikos
0-4
AEK

 

0-1 Lazaros Christodoulopoulos (straff, 45)
0-2 Anastasios Bakasetas (46)
0-3 Rodrigo Galo
0-4 Giorgos Giakoumakis (87)

Torsdag 21 december 2017
Panionios
2-0
OFI

1-0 Samed Yeşil (77)
2-0 Ehsan Hajsafi (78)

 

AEL
3-0
Xanthi

1-0 Thomas Nazlidis (straff, 29)
2-0 Thomas Nazlidis (32)
3-0 Leozinho (90)

 

Lamia
4-1
Panathinaikos

1-0 Piti (5)
2-0 Savvas Panteliadis (42)
3-0 Piti (45+1)
4-1 Marko Blažić (90)

3-1 Guillermo Molins (82)

Levadiakos
1-0
PAS Giannina

1-0 João Francisco (89)

 

 

Visa matchfakta

Första omgången, gruppspel

30.11.2017, 22:14

Grupp 1
1
OFI
3
3
0
0
6
- 1
5
9
2
Platanias
3
2
0
1
4
- 1
3
6
3
Apollon (Smirnis)
3
1
0
2
4
- 3
1
3
4
Iraklis
3
0
0
3
0
- 9
-9
0
Grupp 2
1
PAOK
3
3
0
0
8
- 1
7
9
2
Levadiakos
3
2
0
1
8
- 3
5
6
3
Apollon (Pontou)
3
1
0
2
2
- 3
-1
3
4
Aigniakos
3
0
0
3
0
- 11
-11
0
Grupp 3
1
AEK
3
3
0
0
12
- 2
10
9
2
Lamia
3
2
0
1
3
- 2
1
6
3
Apollon (Larissa)
3
1
0
2
2
- 10
-8
3
4
Kallithea
3
0
0
3
3
- 6
-3
0
Grupp 4
1
Atromitos
3
2
1
0
6
- 1
5
7
2
Trikala
3
1
2
0
4
- 2
2
5
3
Kerkyra
3
1
1
1
6
- 2
4
4
4
Sparta
3
0
0
3
2
- 13
-11
0
Grupp 5
1
Olympiakos
3
2
1
0
6
- 2
4
7
2
Asteras Tripolis
3
2
0
1
6
- 3
3
6
3
AOX Kissamikos
3
1
1
1
3
- 3
0
4
4
Acharnaikos
3
0
0
3
0
- 7
-7
0
Grupp 6
1
Xanthi
3
3
0
0
8
- 3
5
9
2
Panaitolikos
3
2
0
1
7
- 2
5
6
3
Panserraikos
3
1
0
2
3
- 4
-1
3
4
Ergotelis
3
0
0
3
2
- 11
-9
0
Grupp 7
1
PAS Giannina
3
1
2
0
5
- 2
3
5
2
Panionios
3
1
1
1
3
- 3
0
4
3
Aris
3
1
1
1
3
- 3
0
4
4
Panegialios
3
1
0
2
1
- 4
-3
3
Grupp 8
1
Panathinaikos
3
2
1
0
5
- 2
3
7
2
AEL
3
1
1
1
3
- 2
1
4
3
Panachaiki
3
1
1
1
2
- 4
-2
4
4
Anagennisi Karditsas
3
0
1
2
1
- 3
-2
1
Tisdag 19 september 2017
Panserraikos
2-0
Ergotelis

Aiginiakos
0-1
Apollon Kalamarias

Xanthi
2-0
Panaitolikos

Olympiakos
2-1
Asteras Tripolis

Onsdag 20 september 2017
Platanias
1-0
Apollon Smirnis

Iraklis
0-3
OFI

Information OFI tilldömd seger med 3-0.

Atromitos
1-0
Kerkyra

PAOK
2-1
Levadiakos

Panachaiki
1-0
Anagennisi Kar…

AEK
2-0
Lamia

Panathinaikos
2-0
AEL

Torsdag 21 september 2017
Sparta
1-3
Trikala

Kissamikos
1-0
Acharnaikos

Panionios
1-1
PAS Giannina

Kallithea
1-2
Apollon Larissa

Panegialios
0-1
Aris

Tisdag 24 oktober 2017
Apollon Smirnis
3-0
Iraklis

Information Apollon Smirnis tilldömd seger med 3-0.

Kerkyra
6-1
Sparta

1-0 Matheus Vargas (9)
2-0 Christos Gromitsaris (29)
3-0 Alexandros Kontos (33)
4-1 Fotis Georgiou (55)
5-1 Jonathan Bauman (67)
6-1 Dimitris Melikiotis (90)

3-1 Dionisis Belis (35)

PAS Giannina
3-0
Panegialios

1-0 Alexandros Nikolias (33)
2-0 Apostolos Skondras (50)
3-0 Pedro Conde (67)

 

Anagennisi Karditsas
1-2
Panathinaikos

1-0 Panagiotis Plavoukos (14)

1-1 Anthony Mounier (51)
1-2 Guillermo Molins (90+1)

Levadiakos
5-0
Aiginiakos

1-0 Nwankwo Obiora (39)
2-0 Mattaios Kapsaskis (47)
3-0 Mattaios Kapsaskis (58)
4-0 Chakhir Belghazouani (68)
5-0 Giorgos Nikas (75)

 

Lamia
1-0
Kallithea

1-0 Wanderson (70)

 

Onsdag 25 oktober 2017
Acharnaikos
0-3
Olympiakos

Ergotelis
2-4
Xanthi

Panaitolikos
2-0
Panserraikos

Aris
1-2
Panionios

AEL
3-0
Panachaiki

Apollon Pontou
0-1
PAOK

Torsdag 26 oktober 2017
Trikala
1-1
Atromitos

1-0 Aristotelis Karasalidis (självmål, 51)

1-1 Georgios Manousos (75)

Asteras Tripolis
2-1
AOX Kissamikos

1-1 Konstantinos Triandafillopoulos (44)
2-1 Anastasios Douvikas (64)

0-1 Giorgos Xydas (straff, 40)

OFI
1-0
Platanias

1-0 Angelos Chandi (90)

 

Apollon Larissa
0-7
AEK

 

0-1 Adam Izanetopoulos (19)
0-2 Lazaros Christodoulopoulos (22)
0-3 Astrit Ajdarević (36)
0-4 Anastasios Bakasetas (40)
0-5 Lazaros Christodoulopoulos (42)
0-6 Sergio Araújo (51)
0-7 Arnor Traustason (79)

Tisdag 28 november 2017
Iraklis
0-3
Platanias

Information Platanias tilldömd seger med 3-0.

OFI
2-1
Apollon Smirnis

1-1 Marios Ogboe (82)
2-1 Armiche (90+1)

0-1 Lynel Kitambala (62)

Sparta
0-4
Atromitos

 

0-1 Madson (17)
0-2 Amr Warda (28)
0-3 Amr Warda (38)
0-4 Emmanuel Mensah (75)

Apollon Larissa
0-2
Lamia

 

0-1 Noé Acosta (55)
0-2 Alexandros Karagiannis (59)

Panserraikos
1-2
Xanthi

1-2 Charalabos Perperidis (90+1)

0-1 Matías Castro (32)
0-2 Petros Orfanidis (straff, 60)

Aris
1-1
PAS Giannina

1-0 Luka Milunović (60)

1-1 Karim Soltani (72)

Onsdag 29 november 2017
Acharnaikos
0-3
Asteras Tripolis

Information Asteras Tripolis tilldömd seger med 3-0.

Aiginiakos
0-5
PAOK

1-1 Marios Ogboe (82)
2-1 Armiche (90+1)

0-1 Lynel Kitambala (62)

Trikala
0-0
Kerkyra

Kissamikos
1-1
Olympiakos

1-1 Giorgos Apostolidis (68)

0-1 Uro Đurđević (30)

Anagennisi Kar…
0-0
AEL

Panachaiki
1-1
Panathinaikos

1-1 Efthimis Argyropoulos (straff, 40)

0-1 Oscar Hiljemark (29)

Torsdag 30 november 2017
Ergotelis
0-5
Panaitolikos

 

0-1 Marcos Paulo (39)
0-2 Farley Rosa (65)
0-3 Clésio (66)
0-4 Franco Mazurek (74)
0-5 Clésio (90)

Apollon Kalamarias
1-2
Levadiakos

1-0 Dimitris Samaras (55)

1-1 Chakhir Belghazouani (straff, 70)
1-2 Ibrahima Niasse (87)

Panegialios
1-0
Panionios

1-0 Aristidis Kokkoris (50)

 

Kallithea
2-3
AEK

1-2 Gerasimos Papangelis (32)
2-2 Talento (straff, 38)

0-1 Adam Tzanetopoulos (8)
0-2 Christos Giosis (30)
2-3 Christos Giosis (77)

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

30.08.2017, 20:27

Match 2:2
Onsdag 30 augusti 2017
Veria
2-1
Aiginiakos

Match 1:2
Söndag 20 augusti 2017
Aiginiakos
1-0
Veria

 

Skytteliga

-