ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 9 augusti 2019
Slut: 23 maj 2020

64

lag

6

omgångar

32/63

matcher spelade

Första omgången

32 matcher

9-12 augusti 2019

Andra omgången

16 matcher

29-30 oktober 2019

Tredje omgången

8 matcher

4-5 februari 2020

Kvartsfinaler

4 matcher

3-4 mars 2020

Semifinaler

2 matcher

21-22 april 2020

Final

1 match

23 maj 2020

 

 

DFB-Pokal
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

Visa matchfakta

Första omgången

12.08.2019, 22:54

Fredag 9 augusti 2019
Uerdingen
0-2
Borussia Dortmund

 

0-1 Marco Reus (49)
0-2 Paco Alcácer (70)

Publik 32 110

Sandhausen
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Marcus Thuram (19)

Publik 10 000

Ingolstadt
0-1
1. FC Nürnberg

 

0-1 Nikola Dovedan (87)

Publik 14 348

Lördag 10 augusti 2019
1. FC Kaiserslautern
2-0
Mainz 05

1-0 Manfred Starke (straff, 63)
2-0 Florian Pick (90)

 

Publik 40 694

Alemannia Aachen
1-4
Bayer Leverkusen

1-2 Stipe Batarilo (56)

0-1 Peter Hackenberg (självmål, 19)
0-2 Kevin Volland (39)
1-3 Leon Bailey (72)
1-4 Kai Havertz (88)

Publik 30 861

Dassendorf
0-3
Dynamo Dresden

 

0-1 Chris Löwe (37)
0-2 Dzenis Burnic (75)
0-3 Lucas Röser (77)

Publik 5 673

Villingen
1-3 f
Fortuna Düsseldorf

1-0 Steven Ukoh (straff, 42)
Utvisning Tobias Weißhaar (104)

1-1 Nana Ampomah (56)
1-2 Kelvin Ofori (102)
1-3 Rouwen Hennings (116)

Publik 8 000

Drochtersen/Assel
0-5
Schalke 04

 

0-1 Steven Skrzybski (44)
0-2 Guido Burgstaller (61)
0-3 Daniel Caligiuri (straff, 65)
0-4 Munir Mercan (73)
0-5 Guido Burgstaller (83)

Publik 8 000

Viktoria Berlin
0-1
Arminia Bielefeld

 

0-1 Andreas Voglsammer (15)

Publik 4 503

Verl
2-1
Augsburg

1-0 Marek Suchý (självmål, 8)
2-0 Ron Schallenberg (23)

2-1 Andre Hahn (straff, 83)

Publik 4 198

Wacker Nordhausen
1-4
Erzgebirge Aue

1-0 Joy Mickels (22)
Utvisning Tobias Becker (74)

1-1 Tom Baumgart (38)
1-2 Jan Hochscheidt (57)
1-3 Pascal Testroet (80)
1-4 Pascal Testroet (84)

Publik 4 347

1. FC Magdeburg
0-1 f
Freiburg

 

0-1 Luca Waldschmidt (93)

Publik 14 093

Würzburger Kickers
3-3* f
1899 Hoffenheim

1-2 Fabio Kaufmann (68)
2-2 Albion Vrenezi (straff, 75)
3-3 Luca Pfeiffer (114)

0-1 Pavel Kadeřábek (29)
0-2 Ihlas Bebou (54)
2-3 Ádam Szalai (99)

Information 1899 Hoffenheim vidare efter 5-4 på straffar.

Baunatal
2-3
Bochum

1-1 Maximilian Blahout (32)
2-1 Nico Schrader (45+2)

0-1 Silvere Ganvoula (straff, 17)
2-2 Silvere Ganvoula (70)
2-3 Silvere Ganvoula (73)

Publik 5 748

Ulm
0-2
Heidenheim

 

0-1 Robert Leipertz (7)
0-2 Marc Schnatterer (straff, 71)

Atlas Delmenhorst
1-6
Werder Bremen

1-2 Tom Schmidt (30)

0-1 Yuya Ōsako (10)
0-2 Nikolas Moisander (19)
1-3 Milot Rashica (37)
1-4 Davy Klaassen (40)
1-5 Claudio Pizarro (68)
1-6 Claudio Pizarro (74)

Publik 41 500

Söndag 11 augusti 2019
Salmrohr
0-6
Holstein Kiel

 

0-1 Makana Baku (39)
0-2 Lee Jae-Sung (54)
0-3 David Atanga (63)
0-4 Makana Baku (65)
0-5 Makana Baku (76)
0-6 Finn Porath (88)

Publik 6 500

Germania Halberstadt
0-6
Union Berlin

 

0-1 Keven Schlotterbeck (27)
0-2 Sebastian Andersson (65)
0-3 Christopher Lenz (67)
0-4 Joshua Mees (71)
0-5 Robert Andrich (76)
0-6 Anthony Ujah (89)

Publik 5 946

Rödinghausen
3-3* f
Paderborn

1-2 Simon Engelmann (53)
2-3 Lars Lokotsch (79)
3-3 Lars Lokotsch (85)

0-1 Uwe Hünemeier (28)
0-2 Christopher Antwi-Adjej (43)
1-3 Streli Mamba (73)

Publik 2 236

Information Paderborn vidare efter 4-2 på straffar.

Waldhof Mannheim
3-5
Eintracht Frankfurt

1-0 Valmir Sulejmani (3)
2-0 Valmir Sulejmani (11)
3-2 Jan Marx (72)

2-1 Daichi Kamada (21)
2-2 Filip Kostić (45+1)
3-3 Ante Rebić (76)
3-4 Ante Rebić (81)
3-5 Ante Rebić (88)

Publik 24 302

Oberneuland
1-6
Darmstadt 98

1-3 Ebrima Jobe (48)

0-1 Fabian Schnellhardt (32)
0-2 Marvin Mehlem (37)
0-3 Serdar Dursun (43)
1-4 Serdar Dursun (56)
1-5 Serdar Dursun (75)
1-6 Tim Skarke (89)

Publik 2 353

1. FC Saarbrücken
3-2
Jahn Regensburg

1-0 Gillian Jurcher (53)
2-2 Manuel Zeitz (76)
3-2 Gillian Jurcher (90+3)

1-1 Max Besuschkow (straff, 64)
1-2 Marco Grüttner (74)
Utvisning Max Besuschkow (75)
Utvisning Andreas Geipl (90+5)

Publik 5 021

Lübeck
3-3* f
St. Pauli

1-0 Yannick Deichmann (9)
2-0 Marvin Thiel (55)
3-3 Ahmet Arslan (115)

2-1 Waldemar Sobota (63)
2-2 Dimitrios Diamantakos (66)
2-3 Marvin Knoll (94)
Utvisning Dimitrios Diamantakos (120)

Publik 15 292

Information St. Pauli vidare efter 4-3 på straffar.

Eichstätt
1-5
Hertha BSC

1-3 Julian Kügel (51)

0-1 Vladimir Darida (11)
0-2 Vedad Ibišević (12)
0-3 Vedad Ibišević (31)
1-4 Salomon Kalou (62)
1-5 Alexander Esswin (75)

Publik 7 030

Osnabrück
2-3
RB Leipzig

1-1 Etienne Amenyido (9)
2-3 Marcos Álvarez (straff, 73)

0-1 Marcel Sabitzer (7)
1-2 Lukas Klostermann (29)
1-3 Marcel Sabitzer (31)

Publik 14 625

Chemnitzer FC
2-2* f
Hamburger SV

1-0 Dejan Božić (straff, 57)
2-1 Matti Langer (68)

1-1 Lukas Hinterseer (62)
2-2 Sonny Kittel (75)

Publik 13 130

Information Hamburger SV vidare efter 6-5 på straffar.

MSV Duisburg
2-0
Greuther Fürth

1-0 Lukas Daschner (4)
2-0 Tim Albutat (14)

 

Publik 13 542

Wehen Wiesbaden
3-3* f
1. FC Köln

1-2 Jeremias Lorch (53)
2-2 Jeremias Lorch (56)
3-3 Daniel Kyereh (118)

0-1 Jhon Córdoba (39)
0-2 Florian Kainz (42)
2-3 Louis Schaub (107)

Publik 8 000

Information 1. FC Köln vidare efter 3-2 på straffar.

Måndag 12 augusti 2019
Hallescher FC
3-5 f
Wolfsburg

1-0 Felix Drinkuth (43)
2-2 Sebastian Mai (57)
3-3 Mathias Fetsch (90+2)

1-1 Wout Weghorst (44)
1-2 Yannick Gerhardt (49)
2-3 William (70)
Utvisning Josua Guilavogui (90)
3-4 Robin Knoche (92)
3-5 Josip Brekalo (94)

Publik 13 500

Karlsruher SC
2-0
Hannover 96

1-0 Lukas Grozurek (53)
2-0 Marvin Wanitzek (straff, 61)

 

Publik 11 779

Hansa Rostock
0-1
VfB Stuttgart

 

0-1 Hamadi Al Ghaddioui (19)

Publik 24 000

Energie Cottbus
1-3
Bayern München

1-3 Berkan Taz (straff, 90+3)

0-1 Robert Lewandowski (32)
0-2 Kingsley Coman (65)
0-3 Leon Goretzka (85)

Publik 20 602

 

Skytteliga

-