ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 6 oktober 2018*
Slut: 27 april 2019

631*

lag

14

omgångar

190/630*

matcher spelade

* Antal lag och matcher beräknas från och med omgång 5.

Första omgången

Regionala datum

Andra omgången

2008 matcher

Regionala datum

Tredje omgången

1060 matcher

8-9 september 2018

Fjärde omgången

562 matcher

22-23 september 2018

Femte omgången

290 matcher

6-7 oktober 2018

Sjätte omgången

145 matcher

20-21 oktober 2018

Sjätte omgången

145 matcher

20-21 oktober 2018

Sjunde omgången

88 matcher

16-18 november 2018

Åttonde omgången

44 matcher

8-16 december 2018

Nionde omgången

32 matcher

4-16 januari 2019

Tionde omgången

16 matcher

22 januari-2 februari 2019

8 matcher

5-7 februari 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

26 februari-6 mars 2019

Semifinaler

2 matcher

2-3 april 2019

Final

1 match

27 april 2019

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Tisdag 2 april 2019
Olympique lyonnais
21:00
Stade rennais

Onsdag 3 april 2019
Paris Saint-Germain
21:00
Nantes

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

06.03.2019, 20:44

Tisdag 26 februari 2019
Paris Saint-Germain
3-0
Dijon

1-0 Ángel Di María (8)
2-0 Ángel Di María (28)
3-0 Thomas Meunier (76)

 

Onsdag 27 februari 2019
Stade rennais
2-0
Orléans

1-0 Benjamin Bourigeaud (65)
2-0 Mbaye Niang (71)

 

Olympique lyonnais
3-1
Caen

1-0 Jason Denayer (26)
2-0 Gnaly Cornet (49)
3-1 Memphis Depay (84)

2-1 Casimir Ninga (78)
Utvisning Alexander Djiku (82)

Onsdag 6 mars 2019
Vitré
0-2
Nantes

 

0-1 Boschilla (25)
0-2 Antonio Mance (44)

 

 

Visa matchfakta

07.02.2019, 22:56

Tisdag 5 februari 2019
Croix Football IC
0-3
Dijon

Utvisning Mamadou Dia (4)

0-1 Júlio Tavares (straff, 6)
0-2 Florent Balmont (27)
0-3 Wesley Saïd (90+3)

Metz
0-1
Orléans

 

0-1 Quentin Lecoeuche (straff, 20)

Entente SSG / Nantes
2-0
Toulouse

1-0 Kalifa Coulibaly (8)
2-0 Anthony Limbombe (41)

 

Bastia
2-2* f
Caen

1-1 Louis Poggi (70)
2-2 Benjamin Santelli (117)

0-1 Malik Tchokounté (4)
1-2 Casimir Ninga (95)

Information Caen vidare efter 5-3 på straffar.

Onsdag 6 februari 2019
Villefranche
0-3 f
Paris Saint-Germain

 

0-1 Julian Draxler (102)
0-2 Moussa Diaby (113)
0-3 Edinson Cavani (119)

Vitré
3-2
Lyon Duchére

1-2 William Gros (32)
2-2 Maxime Le Borgne (41)
3-2 Remi Laurent (straff, 90+4)

0-1 Jonathan Rivas Marouani (8)
0-2 Jonathan Rivas Marouani (22)

Stade rennais
2-1
Lille

1-1 Theoson Siebatcheu (74)
2-1 Theoson Siebatcheu (90+1)

Utvisning Adama Soumaoro (19)
0-1 Nicolas Pépé (65)

Torsdag 7 februari 2019
EA Guingamp
1-2
Olympique lyonnais

1-2 Alexandre Mendy (88)

0-1 Moussa Dembélé (7)
0-2 Gnaly Cornet (49)

 

Visa matchfakta

Tionde omgången

02.02.2019, 23:30

Tisdag 22 januari 2019
Toulouse
*4-4 f
Stade Reims

1-0 Aaron Leya (44)
2-1 Manu García (68)
3-2 Aaron Leya (82)
4-4 Mark Gradel (straff, 119)

1-1 Boulaye Dia (47)
2-2 Remi Oudin (77)
3-3 Xavier Chavalerin (87)
3-4 Mathieu Cafaro (108)

Information Toulouse vidare efter 4-3 på straffar.

Nancy
1-2 f
EA Guingamp

1-1 Serge N'Guessan (67)

0-1 Ronny Rodelin (28)
1-2 Papy Djilobodji (102)

Andrézieux
1-2
Lyon Duchère

1-0 Lenny Leonil (15)

1-1 Frank Julienne (50)
1-2 Frank Julienne (63)

Villefranche
2-0
Les Herbiers

1-0 Christian Toko (63)
2-0 Brighton Labeau (90+4)

 

Sète
0-1
Lille

 

0-1 Jonathan Bamba (48)

Monaco
1-3
Metz

1-1 Radamel Falcao (40)

0-1 Gauthier Hein (32)
1-2 Marvin Gakpa (62)
1-3 Ibrahima Niane (74)

Onsdag 23 januari 2019
Saint-Étienne
3-6
Dijon

1-1 Lois Diony (14)
2-5 Robert Berič (60)
3-5 Kevin Monnet-Paquet (64)

0-1 Naim Sliti (11)
1-2 Naim Sliti (28)
1-3 Jules Keita (47)
1-4 Naim Sliti (straff, 50)
1-5 Júlio Tavares (52)
3-6 Jordan Marié (90+2)

St-Pryvé St-Hilaire
0-2
Stade rennais

 

0-1 Theoson Siebatcheu (39)
0-2 Adrien Hunou (51)

Bergerac
2-3 f
Orléans

1-2 Terence Pinto (89)
2-2 Diego Gómez (90+4)

0-1 Gaetan Perrin (51)
0-2 Joseph Lopy (51)
2-3 Maxime D'Arpino (99)

Marignane Gignac
0-0* f
Croix Football IC

Information Croix Football IC vidare efter 4-3 på straffar.

Viry Châtillon
0-6
Caen

 

0-1 Yacine Bammou (4)
0-2 Saif Khaoui (12)
0-3 Saif Khaoui (30)
0-4 Malik Tchokounté (79)
0-5 Adama Mbengue (88)
0-6 Jad Mouaddib (90)

Paris Saint-Germain
2-0
Grenoble Foot 38 / Strasbourg

1-0 Edinson Cavani (4)
2-0 Ángel Di María (80)

 

Torsdag 24 januari 2019
Bastia
2-1
Noisy-le-Grand

1-0 Michel Moretti (35)
2-0 Naoufal Mesbah (45)

2-1 Yves Yao (90+2)

Vitré
3-0
Le Havre

1-0 Jordan Le Bacle (33)
2-0 Eliott Sorin (47)
3-0 Marwane Elaz (57)

 

Amiens
0-2
Olympique lyonnais

 

0-1 Moussa Dembélé (28)
0-2 Leo Dubois (35)
Utvisning Fernando Marçal (45+2)

Lördag 2 februari 2019
Entente SSG
0-1
Nantes

 

0-1 Kalifa Coulibaly (73)

 

Visa matchfakta

Nionde omgången

16.01.2019, 22:10

Fredag 4 januari 2019
Nantes
4-1
LB Châteauroux

1-0 Kalifa Coulibaly (6)
2-1 Rene Krhin (37)
3-1 Imran Louza (70)
4-1 Anthony Limbombe (86)

1-1 Opa Sangante (13)

Lördag 5 januari 2019
Viry Châtillon
1-0
Angers

1-0 Mahamadou Sacko (50)

 

Croix Football IC
2-0
Raon l'Etape

1-0 Sofiane Mihoubi (85)
2-0 Fares Hassani (90+3)

 

Marignane Gignac
*1-1 f
Clermont

1-1 Yanis Barka (60)

0-1 Franck Honorat (45+3)

Information Marignane Gignac vidare efter 3-0 på straffar.

Tours
1-2
Les Herbiers

1-1 Aaron Boupendza (47)

0-1 Oumar Pouye (6)
1-2 Oumar Pouye (55)

Bastia
*2-2 f
Concarneau

1-1 Michel Moretti (39)
2-2 Louis Poggi (90+5)

0-1 Maxime Toupin (21)
1-2 Guillaume Gégousse (47)

Information Bastia vidare efter 5-4 på straffar.

Orléans
3-2 f
L'Aiglon du Lamentin

1-0 Jordan Tell (28)
2-1 Gaetan Perrin (104)
3-2 Fahd El Khoumisti (114)

1-1 Gregory Banal (70)
2-2 Thomas Renault (självmål, 112)

Amiens
1-0
Valenciennes

1-0 Cheick Timite (49)

 

Lyon Duchère
3-0
Nîmes Olympique

1-0 Jackson Mendes (13)
2-0 Frank Julienne (80)
3-0 Matthieu Ezikian (88)

 

Stade Pontivy
2-4
EA Guingamp

1-0 Baptiste Marec (6)
2-2 Kevin Le Sauce (straff, 54)

1-1 Yeni N'Gbakoto (15)
1-2 Nolan Roux (18)
2-3 Marcus Thuram (64)
2-4 Marcus Thuram (67)

Bergerac
2-1
Chamois niortais

1-1 Benoit Bisson (17)
2-1 Mehdi Belbachir (26)

0-1 Mattieu Sans (15)

Entente SSG
1-0
Montpellier

1-0 Mathieu Géran (90+3)

 

Le Puy Foot
0-1
Nancy-Lorraine

 

0-1 Wilfried Moimbé (16)

Red Star
0-1
Caen

 

0-1 Yacine Bammou (81)

Schiltigheim
1-3
Dijon

1-2 Benjamin Genghini (straff, 77)

0-1 Naim Sliti (64)
0-2 Kwon Chang-Hoon (72)
1-3 Júlio Tavares (90+2)

Gravelines
0-3 f
Villefranche

 

0-1 Christian Toko Edimo (115)
0-2 Christian Toko Edimo (120)
0-3 Arnold Lemb (120)

Olympique St Quentin
1-2 f
Metz

1-1 Jessy Cambrone (50)

0-1 Renaud Cohade (45)
1-2 Ivan Balliu (101)

Sète
1-0
Limonest

1-0 Abdoulaye Diaby (80)

 

Bourges Foot
0-2
Olympique lyonnais

 

0-1 Martin Terrier (59)
0-2 Ferland Mendy (77)

Söndag 6 januari 2019
Canet Roussillon
0-1
Monaco

 

0-1 Moussa Sylla (2)

Andrézieux
2-0
Olympique Marseille

1-0 Bryan Ngwabije (17)
2-0 Florian Milla (82)

 

Stade rennais
*2-2 f
Stade brestois 29

1-2 Adrien Hunou (41)
2-2 Ismaila Sarr (49)

0-1 Gaetan Charbonnier (24)
0-2 Gaetan Charbonnier (39)

Information Stade rennais vidare efter 5-4 på straffar.

Stade Reims
2-0
Lens

1-0 Remi Oudin (32)
2-0 Mathieu Cafaro (straff, 36)

 

St-Pryvé St-Hilaire
3-1
Aurillac Arpajon

1-0 Fabrice Seidou (2)
2-1 Fabrice Seidou (29)
3-1 Aboubacar Ouattara (45)

1-1 Pierre Jamin (14)

Olympique Strasbourg
0-6
Saint-Étienne

 

0-1 Remy Cabella (3)
0-2 Loic Perrin (9)
0-3 Wahbi Khazri (46)
0-4 Lois Diony (56)
0-5 Kenny Rocha Santos (83)
0-6 Remy Cabella (86)

Noisy-le-Grand
2-1
Gazélec Ajaccio

1-0 Moyoro N'Doye (självmål, 4)
2-1 Salim Issaad (43)

1-1 Jeremy Blayac (16)

Longueau
0-0* f
Vitré

Information Vitré vidare efter 4-1 på straffar.

Toulouse
4-1
Nice

1-0 Bafode Diakité (40)
2-0 Mark Gradel (45)
3-1 Mathieu Dossevi (68)
4-1 Manu García (84)

2-1 Ihsan Sacko (48)

Girondins Bordeaux
0-1
Le Havre

 

0-1 Ebenezer Assifuah (48)

Pontivy GSI
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Sylvain Jule (självmål, 24)
0-2 Neymar (70)
0-3 Kylian Mbappé (straff, 77)
0-4 Julian Draxler (87)

Måndag 7 januari 2019
Lille
1-0
Sochaux

1-0 Luiz Araujo (40)

 

Onsdag 16 januari 2019
Grenoble Foot 38
0-1
Strasbourg

 

0-1 Lucien Zohi (98)

Publik 7 553

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

16.12.2018, 23:15

Lördag 8 december 2018
Versailles
2-4
Lens

Côte Bleue
1-2
Lyon Duchère

L'Aiglon du Lamentin
3-2
Sainte Geneviève

Stade Beaucairois
0-2 f
Gazélec Ajaccio

Boulogne
2-2* f
Croix Football IC

Information Croix Football IC vidare efter 3-2 på straffar.

Raon l'Etape
*2-2 f
St Maur Lusitanos

Information Raon l'Etape vidare efter 3-2 på straffar.

Chamalières
0-0* f
Villefranche

Information Villefranche vidare efter 3-0 på straffar.

Villers Houlgate
1-5
Le Havre

Entente SSG
1-0
Sedan

Saint-Louis Neuweg
0-2
Nancy

Schiltigheim
2-1
Biesheim

Illkirch Graffenstaden
0-1
Sochaux

Bobigny
1-2
Clermont

Viry Châtillon
4-2 f
Angoulême

USSA Vertou
1-3
Bergerac

Châteauroux
4-0
Pau

Le Poiré sur Vie
1-6
Les Herbiers

Canet Roussillon
4-2
Fréjus St-Raphaël

Hyères
1-1* f
Grenoble Foot 38

Information Grenoble Foot 38 vidare efter 3-1 på straffar.

Avion
0-1
Red Star

Vitré
2-0
Montagnarde

Stade Pontivy
1-0
Avranches

Grand-Quevilly
1-2
Pontivy GSI

Cheminots Paray
0-4
Orléans

St-Pryvé St-Hilaire
3-2
Troyes

Besançon
1-2
Tours

Concarneau
2-0
Saint-Malo

Olympique d'Alès
0-2
Marignane Gignac

Söndag 9 december 2018
Noisy-le-Grand
2-1
Lège-Cap-Ferret

Annecy-le-Vieux
1-3
Andrézieux

Pays Neslois
0-1
Gravelines

Oissel
0-1
Metz

Prix-lès-Mézières
3-3* f
Olympique St Quentin

Information Olympique St Quentin vidare efter 3-2 på straffar.

Longueau
2-1
Lannion

Charitoise
13 : 30
Bourges Foot

Olympique Strasbourg
1-0
Épinal

La Chapelle
0-1
Aurillac Arpajon

Vannes
2-3
Brest

Bastia
14 : 00
Saint-Omer

Créteil
1-1* f
Limonest

Information Limonest vidare efter 9-8 på straffar.

Challans
0-1
Niort

Sète
2-0
Rodez

Thaon
3-6 f
Valenciennes

Lördag 15 december 2018
Baste
3-1 f
Saint-Omer

Söndag 16 december 2018
Entente Crest-Aouste
0-1
Le Puy Foot

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

18.11.2018, 19:19

Fredag 16 november 2018
Valenciennes
3-1
Dunkerque

Croix Football IC
1-0
Paris

Golden Lion
2-4 f
Épinal

USR Sainte-Rose
1-3
Côte Bleue

Lördag 17 november 2018
Magenta
0-1
Bobigny

Thaon
3-0
Vieux-Habitants

Poitiers
0-1
L'Aiglon du Lamentin

Bourny Laval
1-5
Oissel

Bastia-Borgo
2-4
Sedan

Haguenau
3-4
Sochaux

Avize-Grauves
0-1
Schiltigheim

Limoges
0-1
Villefranche

Entente SSG
4-0
Mtsapere

St-Pryvé St-Hilaire
1-0
Matoury

Entente Crest-Aouste
2-0
Montélimar

St Maur Lusitanos
1-0
Drancy JA

Volvic
0-1
Le Puy Foot

Anglet Genets
1-3
Pau

Biars-Bretenoux
2-3
Aurillac Arpajon

Theix
0-2
Vannes

Chauray
0-2
Niort

Le Poiré sur Vie
2-1
Cholet

La Châtaigneraie
1-2
Tours

Saint-Lô Manche
0-1
Vitré

AG Caennaise
0-2
Orléans

Hazebrouck
1-3
Gravelines

Compiègne
0-2
Troyes

Montceau
1-4
Lyon Duchère

Andrézieux
1-0
Louhans-Cuiseaux

Annecy
0-1
Nancy

Cheminots Paray
1-0
Morteau Montlebon

Vendée Fontenay
2-3
Châteauroux

Gamaches
1-7
Le Havre

Olympique d'Alès
2-0
Ajaccio

Pontivy GSI
1-0
Plouvorn

Châtellerault
0-2
Challans

Olympique Marcquois
0-2
Boulogne

Nogent
0-2
Lens

Beaune
0-3
Grenoble Foot 38

Angoulême
1-0
Auxerre

Montluçon
0-1
Viry Châtillon

Canet Roussillon
2-1
Béziers

Etoile Matoury
2-3
Concarneau

Gueugnon
1-3
Clermont

Vilaine Atlantique
1-4
Brest

Bastia
2-1
Le Mans

Söndag 18 november 2018
Sainte Geneviève
4-0
Sainte-Suzanne

Versailles
2-0
Dragon

La Brède
0-8
Bergerac

Tartas-St Yaguen
4-6
Lège-Cap-Ferret

Salinieres Aigues Mortes
0-1
Marignane Gignac

Fréjus St-Raphaël
1-0
Toulon

Guipavas
0-1
Montagnarde

Stella Maris Douarnenez
0-3
Lannion

Bellevue Nantes
0-2
USSA Vertou

Grand-Quevilly
4-1
Cherbourg

Longueau
2-1
Blois

Villers Houlgate
2-0
Mondeville

Prix-lès-Mézières
2-0
Saint-Amand

Wasquehal Football
3-5
Olympique St Quentin

Marck
0-1
Saint-Omer

FCA Troyes
1-2
Bourges Foot

Escaudœuvres
1-3
La Chapelle

Pays Neslois
1-0
Chambly

Raon l'Etape
1-0
Bourg-en-Bresse

Heillecourt
0-3
Saint-Louis Neuweg

Rossfeld
0-2
Biesheim

Sarreguemines
1-2
Metz

Olympique Strasbourg
4-1
Reipertswiller

Illkirch Graffenstaden
3-0
Saint Avold Naborienne

Annecy-le-Vieux
2-1
Val Lyonnais

Feillens
0-4
Limonest

Noisy-le-Grand
1-0
Riom

Melun
0-2
Chamalières

Carrières Grésillons
1-2
Charitoise

Auch
0-1
Gazélec Ajaccio

Chapelle-des-Marais
0-5
Avranches

St-Orens
1-2
Sète

Luzenac
2-5
Rodez

Les Herbiers
2-0
Chauvigny

Vimy
0-2
Créteil

Avion
2-1
Épernay

Avenir Foot Lozère
2-3
Red Star

Chassieu Décines
1-5
Hyères

Olympique de Valence
0-3
Stade Beaucairois

Stade Pontivy
2-0
Vignoc Hédé Guipel

Jeanne d'Arc
0-1
Besançon

Saint-Malo
1-0
Lorient

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Skytteliga

-