ecst.se fotboll

2017-18

Start: Sommaren 2017

Final: 8 maj 2018

14

omgångar

-

lag

197/-

matcher spelade

Första omgången
? matcher

Regionala datum

Andra omgången
2008 matcher

Regionala datum

Tredje omgången
1060 matcher

10 september 2017

Fjärde omgången
562 matcher

Femte omgången
290 matcher

Sjätte omgången
145 matcher

Sjunde omgången
88 matcher

10-19 november 2017

Åttonde omgången
44 matcher

1-9 december 2017

Nionde omgången
32 matcher

6-8 januari 2018

Tionde omgången
16 matcher

23-25 januari 2018

Elfte omgången
8 matcher

6-8 februari 2018

Kvartsfinaler
4 matcher

27 februari-1 mars 2018

Semifinaler
2 matcher

17-18 april 2018

Final
1 match

8 maj 2018

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

08.05.2018, 23:05

Tisdag 8 maj 2018
Les Herbiers
0-2
Paris Saint-Germain

 

0-1 Giovani Lo Celso (26)
0-2 Edinson Cavani (straff, 74)

Publik 73 772 på Stade de France, Paris.

 

Visa matchfakta

Semifinaler

18.04.2018, 23:16

Tisdag 17 april 2018
Les Herbiers
2-0
Chambly

1-0 Florian David (28)
2-0 Ambroise Gboho (80)

 

Onsdag 18 april 2018
Caen
1-3
Paris Saint-Germain

1-1 Ismael Diomandé (43)
Utvisning Ismael Diomandé (90)

0-1 Kylian Mbappé (25)
1-2 Kylian Mbappé (81)
1-3 Christopher Nkunku (90+5)

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

01.03.2018, 23:08

Tisdag 27 februari 2018
Les Herbiers
*0-0 f
Lens

Information Les Herbiers vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 28 februari 2018
Chambly
1-0
Strasbourg

1-0 Lassana Doucouré (83)

 

Paris Saint-Germain
3-0
Olympique Marseille

1-0 Ángel Di María (45+1)
2-0 Ángel Di María (48)
3-0 Edinson Cavani (81)

 

Torsdag 1 mars 2018
Caen
1-0
Olympique lyonnais

1-0 Ismael Diomandé (77)

 

 

Visa matchfakta

Elfte omgången

08.02.2018, 22:58

Tisdag 6 februari 2018
Bourg-en-Bresse
0-9
Olympique Marseille

 

0-1 Luiz Gustavo (10)
0-2 Dimitri Payet (straff, 13)
0-3 Lucas Ocampos (16)
0-4 Kostas Mitroglou (20)
0-5 Kostas Mitroglou (40)
0-6 Lucas Ocampos (48)
0-7 Lucas Ocampos (71)
0-8 Kostas Mitroglou (81)
0-9 Clinton N'Jie (straff, 89)

Auxerre
0-3
Les Herbiers

0-1 Kevin Rocheteau (straff, 45)
0-2 Ambroise Gboho (64)
0-3 Sebastien Flochon (79)

Sochaux
1-4
PSG

1-1 Florian Martin (13)

0-1 Ángel Di María (1)
1-2 Edinson Cavani (27)
1-3 Ángel Di María (58)
1-4 Ángel Di María (62)
Utvisning Kevin Trapp (90)

Onsdag 7 februari 2018
Metz
2-2* f
Caen

1-1 Ibrahima Niane (85)
2-1 Nolan Roux (108)

0-1 Timo Stavitski (51)
Utvisning Herve Bazile (84)
2-2 Ismael Diomandé (114)

Information Caen vidare efter 3-2 på straffar.

Lens
1-0
Troyes

1-0 Cristian López (70)

 

Chambly
1-0
Granville

1-0 Lassana Doucour+e (50)

 

Montpellier
1-2
Olympique Lyonnais

1-1 Nanitamo Ikoné (22)

0-1 Gnaly Corbet (13)
1-2Nabil Fekir (straff, 27)

Torsdag 8 februari 2018
Grenoble Foot 38
0-3
Strasbourg

 

0-1 Stephane Bahoken (32)
0-2 Martin Terrier (78)
0-3 Anthony Gonçalves (90+4)

 

Visa matchfakta

Tionde omgången

25.01.2018, 22:58

Tisdag 23 januari 2018
Bourg-en-Bresse
2-0
Toulouse

1-0 Yoann Court (63)
2-0 Julien Bègue (89)

Utvisning Christopher Jullien (61)

Nantes
3-4
Auxerre

1-3 Adrien Thomasson (38)
2-3 Leo Dubois (51)
3-3 Adrien Thomasson (65)
Utvisning Lucas Lima (70)

0-1 Brahim Konaté (6)
0-2 Pape Sané (32)
0-3 Florian Aye (34)
3-4 Ibrahim Sangaré (76)

Canet Roussillon
1-1* f
Caen

1-0 Pierre Mahieu (17)

1-1 Romain Genevois (29)

Information Caen vidare efter 4-3 på straffar.

LB Châteauroux
1-1* f
Chambly

1-0 Christophe Mandanne (60)

1-1 Lassana Doucouré (71)

Information Chambly vidare efter 4-3 på straffar.

Colomiers US
1-2
Sochaux

1-2 Jacques Coffi (89)

0-1 Jason Pendant (12)
0-2 Yakou Meïté (59)

Granville
3-2 f
Concarneau

1-1 Robin Theault (25)
2-2 Jordan Blondel (100)
3-2 Jordan Blondel (116)

0-1 Guillaume Jannez (9)
1-2 Julio Donisa (98)

Stade Briochin
0-1
Lens

 

0-1 Cristian López (straff, 14)

Épinal
0-2
Olympique Marseille

 

0-1 Valere Germain (73)
0-2 Morgan Sanson (90+3)

Onsdag 24 januari 2018
Paris Saint-Germain
4-2
EA Guingamp

1-0 Adrien Rabiot (21)
2-0 Lucas Deaux (självmål, 25)
3-1 Javier Pastore (64)
4-2 Marquinhos (89)

2-1 Marcus Thuram (straff, 33)
3-2 Yeni N'Gbakoto (straff, 75)

Troyes
*1-1 f
Saint-Étienne

1-0 Benjamin Nivet (straff, 24)

1-1 Digbo Maïga (48)

Information Troyes vidare efter 4-3 på straffar.

Montpellier
4-3
Lorient

1-1 Casimir Ninga (10)
2-2 Salomon Sambia (55)
3-2 Isaac Mbenza (60)
4-2 Casimir Ninga (60)

0-1 Denis Bouanga (7)
1-2 Denis Bouanga (32)
4-3 Alexis Claude Maurice (62)

Tours
0-0* f
Metz

Information Metz vidare efter 2-1 på straffar.

Biesheim
2-2* f
Grenoble Foot 38

1-0 Guillaume Jacquat (45)
2-1 Said Dardouri (92)

1-1 Lakdar Boussaha (54)
2-2 Jessy Benet (117)

Information Grenoble Foot 38 vidare efter 3-0 på straffar.

Saint-Lô Manche
1-2
Les Herbiers

1-2 Kael Montout (72)

0-1 Louis Bongongui (54)
0-2 Louis Bongongui (71)

Monaco
2-3
Olympique lyonnais

1-0 Stevan Jovetić (13)
2-3 Rony Lopes (71)

1-1 Bertrand Traoré (21)
1-2 Mariano Díaz (25)
1-3 Mariano Díaz (55)

Torsdag 25 januari 2018
Strasbourg
2-1
Lille

1-0 Nuno Da Costa (31)
2-0 Idriss Saadi (48)

2-1 Yves Bissouma (54)

 

Visa matchfakta

Nionde omgången

08.01.2018, 23:30

Lördag 6 januari 2018
Avallon CO
0-2
Chambly

 

0-1 Max Hilaire (13)
0-2 Romain Montiel (53)

Fabrègues
1-2 f
Bourg-en-Bresse

1-1 Jordan Kassa (straff, 99)

0-1 Guillaume Heinry (92)
1-2 Christopher Martins Pereira (105)

Schiltigheim
1-5
Auxerre

1-5 Carlens Arcus (självmål, 90)

0-1 Mickael Barreto (52)
0-2 Romain Philippoteaux (60)
0-3 Mickael Tacalfred (70)
0-4 Romain Philippoteaux (78)
0-5 Ibrahim Sangré (89)

Pontarlier
1-1* f
Montpellier

1-1 Carlos Moranda (59)

0-1 Daniel Congré (39)

Information Montpellier vidare efter 4-2 på straffar.

Toulouse
1-0
Nice

1-0 Somália (51)

 

Gazélec Ajaccio
1-2
Grenoble Foot 38

1-0 Ibrahima Touré (straff, 53)

 

Le Mans
2-4
Lille

1-2 Kevin Schur (23)
2-2 Kevin Créhin (straff, 29)

0-1 Ezequiel Ponce (8)
0-2 Nicolas Pépé (12)
2-3 Thiago Maia (34)
2-4 Thiago Mendes (90)

Chartres
1-2
Tours

1-1 Julien Delonglée (27)

0-1 Maki Tall (9)
1-2 Maki Tall (42)

Saint-Lô Manche
*2-2 f
Aubervilliers

1-0 William Coulibaly (straff, 60)
2-1 Thomas Vauvy (98)

1-1 Reyza Soudant (89)
2-2 Kapit Djoco (105)

Information Saint-Lô Manche vidare efter 3-2 på straffar.

Houilles
0-3
Concarneau

 

0-1 Julio Donisa (9)
0-2 Said Id Azza (12)
0-3 Said Id Azza (84)

Saint-Malo
1-2
LB Châteauroux

1-2 Mehdi Feqrache (87)

0-1 Oumare Tounkara (78)
0-2 Said Benrahma (85)

Canet Roussillon
3-0
Sud Nivernais

1-0 Mathieu Barbier (9)
2-0 Bastien Posteraro (31)
3-0 Pierre Mahieu (60)

 

Yzeure
2-5
Monaco

1-1 Malick Seck (straff, 28)
2-2 Jeremy Hardouin (44)

0-1 Guido Carrillo (1)
1-2 Stevan Jovetić (39)
2-3 Guido Carrillo (51)
2-4 Fabinho (straff, 54)
2-5 Guido Carrillo (84)

Colomiers US
*1-1 f
Le Puy F.43 Auvergne

1-0 Kevin Cardinali (straff, 63)

1-1 Tony Do Pilar Patrao (72)

Information Colomiers US vidare efter 4-2 på straffar.

Hazebrouck
0-2
Caen

 

0-1 Ronny Rodelin (27)
0-2 Yoel Armougom (82)

EA Guingamp
1-0
Chamois niortais

1-0 Marcus Coco (36)

 

Angoulême
1-2 f
Les Herbiers

1-1 Clement Dorangeon (90)

0-1 Louis Bongongui (86)
1-2 Claude Koutob Naoto (115)

Nancy
2-3
Olympique lyonnais

1-1 Anthony Robic (straff, 71)
2-1 Arnaud Nordin (75)

0-1 Nabil Fekir (25)
2-2 Marcelo (87)
2-3 Gnaly Cornet (90+4)

Söndag 7 januari 2018
Strasbourg
3-2 f
Dijon

1-0 Anthony Gonçalves (59)
2-1 Jeremy Blayac (92)
3-1 Idriss Saadi (93(

1-1 Papy Djilobodji (65)
3-2 Júlio Tavares (103)

Saint-Étienne
2-0
Nîmes Olympique

1-0 Robert Berič (63)
2-0 Jonathan Bamba (68)

 

Olympique Marseille
1-0 f
Valenciennes

1-0 Dória (103)

 

Granville
2-1 f
Girondins Bordeaux

1-1 Sullivan Martinet (90+4)
2-1 Ladislas Douniama (straff, 103)

0-1 Younousse Sankhare (37)

Angers
0-2
Lorient

 

0-1 Pierre Hamel (29)
0-2 Denis Bouanga (41)

Sochaux
6-0
Amiens

1-0 Jean Ruiz (24)
2-0 Yakou Meïte (30)
3-0 Alddo Kalulu (36)
4-0 Thomas Robinet (60)
5-0 Florin Berenguer (82)
6-0 Sofiane Daham (89)

Still
0-1
Troyes

 

0-1 Benjamin Nivet (80)

Fleury 91
0-1
Biesheim

 

0-1 David Efondja (60)

Entente SSG
1-2
Épinal

1-1 Bafode Dramé (straff, 81)

0-1 Omar Konté (15)
1-2 Desire Segbé Azankpo (90+3)

Senlis
0-4
Nantes

 

0-1 Yacine Bammou (28)
0-2 Valentin Rongier (36)
0-3 Emiliano Sala (81)
0-4 Emiliano Sala (90)

Dunkerque
2-4
Metz

1-2 Marc Fachan (71)
2-4 Damien Fachan (82)

0-1 Ibrahima Niane (44)
0-2 Emmanuel Rivière (52)
1-3 Cafú (75)
1-4 Ibrahima Niane (80)

Vannes
1-1* f
Stade Briochin

1-1 Franck Dufrennes (straff, 113)

0-1 Martin Rouxel (107)

Information Stade Briochin vidare efter 5-3 på straffar.

Stade rennais
1-6
Paris Saint-Germain

1-4 Benjamin Bourigeaud (straff, 66)

0-1 Kylian Mbappé (9)
0-2 Neymar (17)
0-3 Ángel Di María (24)
0-4 Neymar (43)
1-5 Ángel Di María (74)
1-6 Kylian Mbappé (76)

Måndag 8 januari 2018
Lens
3-2 f
Boulogne

1-1 Cristian López (straff, 60)
2-1 Souleymane Diarra (63)
3-2 Cristian López (99)

0-1 Koro Kone (22)
2-2 Koro Kone (90)

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

10.12.2017, 21:10

Fredag 1 december 2017
Biesheim
1-0
Lyon Duchère

Les Herbiers
2-1
Romorantin

Lördag 2 december 2017
Rungis
1-6
Nancy

Fabrègues
*1.1 f
Rodez

Information Fabrègues vidare efter 5-4 på straffar.

Avallon CO
1-0 f
Cluses-Scionzier

Houilles
2-1
Etoile Matoury

Évreux
0-3
Valenciennes

Concarneau
3-2 f
Brest

Gémenos
Inst
Gazélec Ajaccio

Grenoble Foot 38
3-0
Tarbes

Morteau Montlebon
1-2
Pontarlier

Châteauroux
5-3
Cholet

Saint-Louis Neuweg
1-1* f
Sochaux

Information Sochaux vidare efter 5-4 på straffar.

Tarentaise
1-2
Bourg-en-Bresse

Entente SSG
3-2
Paris

Stade Bordelais
0-1
Niort

Andrézieux
1-2 f
Auxerre

Limoges
2-4
Tours

Canet Roussillon
2-0
Ajaccio

Séné
1-6
Lorient

Granville
2-1
Vitré

Fleury 91
4-0
Raon l'Etape

Yzeure
3-0
Belfort

Colomiers US
3-0
Furiani-Agliani

Gueugnon
1-1* f
Angoulême

Information Angoulême vidare efter 2-0 på straffar.

Sud Nivernais
3-0
Bergerac

Stade Briochin
2-0
Laval

Rouen
0-2
Chartres

Essartais
0-3
Saint-Malo

Saint-Lô Manche
*1-1 f
Changé

Information Saint-Lô Manche vidare efter 3-1 på straffar.

Arras
1-2
Boulogne

Hazebrouck
3-0
Beauvais

Söndag 3 december 2017
OS Fives
0-2
Dunkerque

Alberes Argelès
0-2
Le Puy F.43 Auvergne

Rombas
1-2 f
Still

Lens
3-2 f
Reims

La Brède
0-1 f
Aubervilliers

Anduzien
1-3
Nîmes

Épinal
Inst
Blanc Mesnil

Saumur
0-0* f
Vannes

Information Vannes vidare efter 6-5 på straffar.

Haguenau
1-3
Chambly

Schiltigheim
2-1
Racing Colombes 92

Senlis
3-1
Choisy au Bac

Excelsior St-Joseph
2-3
Le Mans

Lördag 9 december 2017
Gémenos
1-2
Gazélec Ajaccio

Söndag 10 december 2017
Épinal
2-1
Blanc Mesnil

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

19.11.2017, 23:10

Fredag 10 november 2017
Nœux-les-Mines
0-5
Lens

 

0-1 I Lendric (6)
0-2 I Lendric (22)
0-3 I Lendric (37)
0-4 T Ephestion (59)
0-5 B Gomel (86)

Lördag 11 november 2017
Trémery
0-1
Biesheim

La Tour Saint Clair
0-1
Gueugnon

FCA Troyes
0-2
Valenciennes

Langon-Castets
0-1
Colomiers US

Tournefeuille
1-5
Niort

Villefranche
1-2
Sochaux

Amnéville
1-3 f
Schiltigheim

Feignies-Aulnoye
1-3
Excelsior St-Joseph

Chamalières
1-3
Auxerre

Forbach
0-1
Nancy

Feurs
1-2
Lyon Duchère

Pontarlier
2-1
Mulhouse

Hazebrouck
2-1
Quevilly Rouen

Grandvillars
1-3
Morteau Montlebon

Tarentaise
2-0
4 Rivières 70

Matoury
*0-0 f
Avranches

Information Matoury vidare efter 3-2 på straffar.

Yzeure
1-0
Clermont

Stade Pontivy
0-3
Laval

Épernay
0-2
Raon l'Etape

Valdaine
0-4
Fabrègues

Vire
0-1
Chambly

Aviron Bayonnais
0-2
Stade Bordelais

Romorantin
10-1
Diables Noirs

Vitré
5-1
Saint-Colomban Locminé

Montauban TG
0-0* f
La Brède

Information La Brède vidare efter 4-3 på straffar.

Stade Briochin
9-1
Le Geldar

Épinal
6-2
Moulien

Balma
0-3
Les Herbiers

Cambrai
0-1
Dunkerque

Concarneau
7-0
Golden Lion

Avoine OCC
2-3 f
Châteauroux

Seyssinet-Pariset
2-3
Bourg-en-Bresse

Angoulême
2-0
Bressuire

Arras
3-2 f
Lucciana

Canet Roussillon
3-0
Olympique d'Alès

Les Sables-d'Olonne
1-2 f
Saumur

Stade Ygossais
0-3
Paris

Caen PTT
0-1
Le Mans

Entente SSG
7-1
Lössi

Annecy
1-3
Grenoble Foot 38

Ittenheim
0-2
Haguenau

Stella Maris Douarnenez
0-4
Lorient

St Maur Lusitanos
0-2
Aubervilliers

Etoile de Morne-à-l'Eau
1-4
Saint-Lô Manche

 
Söndag 12 november 2017
Club Colonial
2-3
Belfort

Évreux
3-2
Le Havre

Feytiat
1-6
Cholet

Mérignac-Arlac
1-4
Tarbes

Granville
3-2
Vierzon

Chaumont
0-3
Le Puy F.43 Auvergne

Bellevue Nantes
2-3
Limoges

Marcq-en-Baroeul
1-2
Fleury 91

Hégenheim
2-3
Saint-Louis Neuweg

Alberes Argelès
3-2
Marseille Endoume

Chantilly
0-3
Racing Colombes 92

Senlis
14 : 00
Vimy

Plancoët-Arguenon
0-3
Changé

Vallée de la Gresse
2-3
Cluses-Scionzier

Rombas
2-0
Thaon

Houilles
1-0
Bretteville-sur-Odon

Quarouble
0-1
Choisy au Bac

Still
14 : 00
Saint Avold Naborienne

Séné
3-2
Quimperlé

Bron Grand Lyon
0-3
Sud Nivernais

Saint-Amand
1-3
Ajaccio

Cagnes-Le Cros
1-4
Gazélec Ajaccio

OS Fives
2-1
Entente Itancourt-Neu.

Geispolsheim
0-2
Reims

Pays Argentonnais
0-8
Tours

Compiègne
0-1
Furiani-Agliani

Plomelin
0-5
Saint-Malo

Mont-Pilat
0-6
Andrézieux

Liffré
1-2
Vannes

Essartais
14 : 30
Ancienne Château-Gontier

Rungis
2-0
Porto Portugais Amiens

Tefana
0-3
Rodez

Anduzien
2-0
Sud Ardèche

Chartres
3-1
Orléans

Les Ulis
0-1
Boulogne

Gémenos
2-1
Martigues

Saint-Brice
15 : 00
Rouen

Avallon CO
2-1
Hauts Lyonnais

Chapelain Foot
0-2
Bergerac

Petite-Île
0-1
Beauvais

La Courneuve
0-2
Blanc Mesnil

Plédran
0-5
Brest

Nîmes
1-0
Consolat Marseille

 
Söndag 19 november 2017
Still 1930
2-0
Sait Avold

Senlis
2-1
Vimy

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Skytteliga

-