ecst.se fotboll

Coupe de France (C)

Coupe de France

14

omgångar

196

lag (från omg 7)

11/11

Start (omg 7)

27/5

Final

Coupe de France
fra
Sjunde omgången

11-13 november

Åttonde omgången

4 december

Nionde omgången

6-18 januari

Tionde omgången

31 januari-1 februari

Elfte omgången

28 februari-2 mars

Kvartsfinaler

4-5 april

Semifinaler

25-26 april

Final

27 maj

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 27.05.2017, 23:07
Visa matchfakta
Lördag 27 maj 2017
Angers
0-1
Paris Saint-Germain

 

0-1 Issah Cissokho (självmål, 90+1)

Publik på Stade de France, Paris

Semifinaler | 26.04.2017, 23:12
Visa matchfakta
Tisdag 25 april 2017
Angers
2-0
EA Guingamp

1-0 Thomas Mangani (38)
2-0 Karl Toko Ekambi (90+2)

 

Onsdag 26 april 2017
Paris Saint-Germain
5-0
Monaco

1-0 Julian Draxler (26)
2-0 Edinson Cavani (31)
3-0 Safwan Mbaé (självmål, 50)
4-0 Blaise Matuidi (52)
5-0 Marquinhos (90)

 

Kvartsfinaler | 05.04.2017, 23:17
Visa matchfakta
Tisdag 4 april 2017
Fréjus St-Raphaël
0-1
EA Guingamp

 

0-1 Alexandre Mendy (50)

Monaco
2-1
Lille

1-0 Valere Germain (35)
2-0 Valere Germain (45)

Utvisning Carlens Arcus (40)
2-1 Anwar El Ghazi (90+3)

Onsdag 5 april 2017
Angers
2-1
Girondins Bordeaux

1-0 Kevin Bérigaud (8)
2-1 Cheikh N'Doye (67)

1-1 Younousse Sankhare (18)

Avranches
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Hatem Ben Arfa (35)
0-2 Hatem Ben Arfa (53)
0-3 Lucas Moura (56)
0-4 Javier Pastore (82)

Elfte omgången | 02.03.2017, 23:06
Visa matchfakta
Tisdag 28 februari 2017
Fréjus St-Raphaël
2-0
Auxerre

1-0 Neupocoussek Mendy (5)
2-0 Karim Tlili (39)

 

Publik 1 142

CA Bastia
0-1
Angers

 

0-1 Famara Diedhiou (40)

Publik 1 167

Girondins Bordeaux
2-1
Lorient

1-1 Gaetan Laborde (61)
2-1 Gaetan Laborde (72)

0-1 Benjamin Jeannot (48)

Publik 7 151

Onsdag 1 mars 2017
Quevilly Rouen
1-2
EA Guingamp

1-2 Pierre Vignaud (90+2)

0-1 Alexandre Mendy (59)
0-2 Nill De Pauw (61)

Publik 7 536

Chamois niortais
0-2
Paris Saint-Germain

 

0-1 Javier Pastore (78)
0-2 Edinson Cavani (90+4)

Publik 9 333

Avranches
*1-1 f
Strasbourg

1-0 Christopher Mayulu (48)

1-1 Vincent Gragnic (90+2)

Publik 2 890

Information Avranches vidare efter 6-5 på straffar.

Olympique Marseille
3-4 f
Monaco

1-1 Dimitri Payet (43)
2-2 Remy Cabella (83)
3-3 Remy Cabella (110)

0-1 João Moutinho (19)
1-2 Kylian Mbappe Lottin (66)
2-3 Benjamin Mendy (104)
3-4 Thomas Lemar (113)

Publik 35 513

Torsdag 2 mars 2017
Bergerac
1-2
Lille

1-1 Brahim Kamissoko (90+2)
Utvisning Terence Pinto (90+5)

0-1 Rony Lopes (70)
1-2 Éder (90+4)

Tionde omgången | 01.02.2018. 23:06
Visa matchfakta
Tisdag 31 januari 2017
Quevilly Rouen
3-0
Consolat Marseille

1-0 Stanislas Oliveira (65)
2-0 Mehdy Guezoui (67)
3-0 Karim Achahbar (90+2)

Utvisning Thomas Wilwert (6)

Le Poiré sur Vie
0-1
Strasbourg

 

0-1 Vincent Gragnic (9)

Sarreguemines
0-3
Chamois niortais

 

0-1 Romain Grange (5)
0-2 Adrian Dabasse (45)
0-3 Ande Dona N'Doh (87)

Lille
1-0
Nantes

1-0 Sebastien Corchia (straff, 81)

 

LB Chäteauroux
2-3 f
Lorient

1-0 Oumare Tounkara (5)
2-1 Theoson Siebatcheu (62)
Utvisning Aldo Angoula (109)

1-1 Jimmy Cabot (49)
2-2 Cafú (77)
2-3 Cafú (straff, 111)

Girondins Bordeaux
2-1
Dijon

1-0 Malcom (53)
2-1 Gaetan Laborde (90+2)

1-1 Lois Diony (83)

Bergerac
2-0
Lens

1-0 Sebastien Bouscarrat (38)
2-0 Gregory Covin (47)

 

Olympique Marseille
2-1
Olympique lyonnais

1-0 Rod Fanni (24)
2-1 Dória (109)

1-1 Corentin Tolisso (64)

Onsdag 1 februari 2017
Fréjus St-Raphaël
1-0
Prix-lès-Mézières

Avranches
1-0
Fleury 91

1-0 Dylan Louiserre (60)

 

Bastia
2-0
Nancy-Lorraine

1-0 Oumar Camara (10)
2-0 Kleyveens Hérelle (89)

 

Les Herbiers
1-2 f
EA Guingamp

Utvisning Kalifa Traoré (86)
1-1 Luigi Glombard (90+1)

0-1 A Mendy (72)
1-2 Mathieu Bodmer (114)

Auxerre
3-0 f
Saint-Étienne

1-0 Mohamed Yattara (97)
2-0 Birama Touré (105)
3-0 Kenji Boto (119)

 

Angers
3-1
Caen

1-0 Thomas Mangani (straff, 14)
2-1 Thomas Mangani (82)
3-1 Pierrick Capelle (89)

1-1 Romain Thomas (självmål, 36)

Chambly
4-5 f
Monaco

1-3 Anthony Soubervie (57)
2-3 Gregory Gendrey (81)
3-3 Anthony Soubervie (90+3)
4-5 Romain Padovani (111)

0-1 Kylian Mbappe Lottin (17)
0-2 Thomas Lemar (34)
0-3 Kylian Mbappe Lottin (48)
Utvisning Andrea Raggi (89)
3-4 Kevin N'Doram (96)
3-5 Kamil Glik (103)

Stade rennais
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Julian Draxler (27)
0-2 Lucas Moura (38)
0-3 Julian Draxler (68)
0-4 Hatem Ben Arfa (90)

Nionde omgången | 18.01.2018. 20:35
Visa matchfakta
20 lag i Ligue 1 går in.
Fredag 6 januari 2017
Avranches
3-1
Stade lavallois

1-1 Jessy Benet (48)
2-1 Kevin Afougou (självmål, 59)
3-1 Jonathan Clauss (77)

0-1 Kevin Afougou (27)

Les Herbiers
4-3
Gazélec Ajaccio

1-0 Luigi Glombard (2)
2-1 Anthony Schuster (straff, 25)
3-1 Chafik Tigroudja (36)
4-1 Garland Gbelle (46)

1-1 David Ducourtioux (10)
4-2 Yoann Court (58)
4-3 Jerome Phojo (självmål, 62)

Monaco
2-1
Ajaccio

1-0 Radamel Falcao (19)
2-1 Valere Germain (67)

1-1 Johan Cavalli (straff, 65)

Lördag 7 januari 2017
Le Poiré sur Vie
3-1
Viry Châtillon

Blagnac
0-1
Chamois niortais

 

0-1 David Djigla (69)

Bergerac
*2-2 f
Rodéo

1-1 Damien Mayenga (33)
2-1 Mathieu Duféal (99)

0-1 Mamadou Kamissoko (självmål, 2)
2-2 Bryan Goncalves (120)

Information Bergerac vidare efter 3-2 på straffar.

Hauts Lyonnais
0-0* f
CA Bastia

Information CA Bastia vidare efter 4-3 på straffar.

Lille
4-1
Excelsior

1-0 Ibrahim Amadou (18)
2-0 Adama Soumaoro (59)
3-1 Rony Lopes (89)
4-1 Martin Terrier (90)

2-1 Mike Maignan (självmål, 88)

Sarreguemines
2-1
Stade Reims

1-0 El Hassane M'Barki (straff, 35)
2-1 El Hassane M'Barki (straff, 80)

1-1 Gaetan Charbonnier (straff, 40)

Lunéville
Inst
Chambly

Strasbourg
4-2 f
Épinal

1-2 Ernest Seka (54)
2-2 Dimitri Liénard (61)
3-2 Jeremy Blayac (straff, 109)
4-2 Hicham Benkaid (113)

0-1 Mike Cestor (20)
0-2 Arnold Lemb (51)

EA Guingamp
2-1
Le Havre

1-0 Mustapha Diallo (42)
2-0 Jimmy Briand (60)

2-1 Mana Dembélé (90)

Quevilly Rouen
3-2
Drancy JA

1-0 Mehdy Guezoui (22)
2-1 Mehdy Guezoui (58)
3-2 Mehdy Guezoui (68)

1-1 Guillaume Khous (44)
2-2 Aziz Dahchour (straff, 60)

Blois
1-2
Nantes

1-1 Aboubacar Cissé (45+3)

0-1 Mariusz Stępiński (22)
1-2 Mariusz Stępiński (65)

Grenoble Foot 38
1-2
Fréjus St-Raphaël

1-1 Maxime Spano (62)

0-1 Neupocoussek Mendy (28)
1-2 Mohamed Soly (straff, 83)

Besançon
0-3
Nancy-Lorraine

 

0-1 Youssouf Hadji (32)
0-2 Anthony Robic (37)
0-3 Abdou Coulibaly (41)

Louhans-Cuiseaux
0-2
Dijon

 

0-1 Júlio Tavares (49)
0-2 Jeremie Bela (70)

Paris Saint-Germain
7-0
Bastia

1-0 Thiago Silva (31)
2-0 Adrien Rabiot (42)
3-0 Christopher Nkunku (47)
4-0 Thiago Motta (57)
5-0 Lucas Moura (straff, 64)
6-0 Ángel di María (77)
7-0 Julian Draxler (89)

 

Söndag 8 januari 2017
Sainte Geneviève
0-3
Caen

 

0-1 Ronny Rodelin (25)
0-2 Ronny Rodelin (45)
0-3 Ivan Santini (straff, 58)

Publik 1 545

Lorient
2-1
Nice

1-1 Jeremie Aliadière (71)
2-1 Walid Mesloub (76)

0-1 Alassane Plea (43)

Publik 9 424

Toulouse
1-2 f
Olympique Marseille

1-1 Jimmy Durmaz (57)

0-1 Remy Cabella (48)
1-2 Remy Cabella (107)

Publik 18 905

Clermont
0-1
Girondins Bordeaux

 

0-1 Malcom (87)

Publik 5 804

Auxerre
4-2
Troyes

1-0 Gaetan Courtet (5)
2-2 Ludovic Obraniak (87)
3-2 Romain Montiel (112)
4-2 Gaetan Courtet (120)

1-1 Benjamin Nivet (straff, 9)
1-2 Benjamin Nivet (51)

Lens
2-0
Metz

1-0 Benjamin Bourigeaud (63)
Utvisning Djiman Koukou (84)
0-2 Cristian López (90)

 

Publik 15 964

Fleury 91
Inst
Stade brestois 29

Granville
1-2
Angers

1-0 Florian Jégu (9)

1-1 Jonathan Bamba (24)
1-2 Dickson Nwakaeme (60)

Publik 2 878

Châteauroux
4-1
Pau

1-1 Oumare Tounkara (51)
2-1 Clement Dépres (55)
3-1 Clement Dépres (68)
4-1 Clement Dépres (74)

0-1 Lilian Laplace-Palette (41)

Publik 1 466

Biarritz
0-6
Stade rennais

 

0-1 Xan Ugartemendia (självmål, 29)
0-2 Wesley Saïd (31)
0-3 Adama Diakhaby (33)
0-4 Joris Gnagnon (40)
0-5 Mahamadou Habibou (67)
0-6 Mexer (74)

Publik 8 442

Istres
1-3 f
Consolat Marseille

1-2 Gregory Sofikitis (108)

0-1 Remi Sergio (94)
0-2 Remi Sergio (99)
1-3 Mehdi Nagui (120+2)

Publik 1 047

Croix Football IC
1-4
Saint-Étienne

1-1 Yero Dia (43)

0-1 Romain Hamouma (24)
1-2 Jordan Veretout (55)
1-3 Alexander Søderlund (79)
1-4 Hamidou Keyta (90+4)

Publik 3 538

Olympique lyonnais
5-0
Montpellier

1-0 Alexandre Lacazette (4)
2-0 Mouctar Diakhaby (9)
3-0 Nabil Fekir (42)
4-0 Gnaly Cornet (70)
5-0 Gnaly Cornet (75)

 

Lördag 14 januari 2017
Prix-lès-Mézières
2-1
Feignies-Aulnoye

1-1 Abdoul Bila (60)
2-1 Muharrem Aktas (89)

0-1 Julien Leghait (56)

Lunéville
0-2
Chambly

 

0-1 Gregory Gendrey (56)
0-2

Publik 1 800

Onsdag 18 januari 2017
Fleury 91
2-0
Stade brestois 29

1-0 Aurelien Tertereau (2)
2-0 Aurelien Tertereau (80)

Utvisning Luciano Castan (76)

Åttonde omgången | 04.12.2016. 21:36
Visa matchfakta
Fredag 2 december 2016
Limoges
0-1 f
Les Herbiers

Utvisning Dimitry Caloin (72)

Utvisning Moulaye Ba (94)
0-1 Chafik Tigroudja (straff, 108)

Lördag 3 december 2016
Prix-lès-Mézières
3-1
US Maubeuge

Villeneuve-d'Ascq
0-7
Reims

Épinal
1-0
Sedan

Cholet
0-1
Stade lavallois

Cluses-Scionzier
1-4
Auxerre

Sarre Union
0-1
Strasbourg

Consolat Marseille
1-0 f
Hyères

Stade Briochin
0-0* f
Châteauroux

Information Châteauroux vidare efter 3-1 på straffar.

Viry Châtillon
1-0 f
Belfort

Pontarlier
0-1
Grenoble Foot 38

Kaysersberg
0-9
Feignies-Aulnoye

Andrézieux
1-1* f
Louhans-Cuiseaux

Information Louhans-Cuiseaux vidare efter 4-2 på straffar.

Istres
1-0
Rodez

Pontivy GSI
0-3
Stade brestois 29

Anglet Genets
0-0* f
Chamois niortais

Information Chamois niortais vidare efter 5-4 på straffar.

Olympique d'Alès
1-0
Gazélec Ajaccio

Hauts Lyonnais
0-0* f
Selongey

Information Hauts Lyonnais vidare efter 4-3 på straffar.

Sainte Geneviève
1-0
Roye Noyon

Le Mans
0-2
Chambly

Ernéenne
0-4
Quevilly Rouen

Longueau
0-7
Croix Football IC

Sarreguemines
2-1
Valenciennes

Lunéville
3-1
Jarville

Vannes
1-2
Avranches

Montagnarde
0-3
Granville

Balma
0-3
Bergerac

St-Jean-d'Ardière
0-1
Besançon

Rhone-Vallee
0-5
Clermont Foot

Le Portel
0-1
Ajaccio

Söndag 4 december 2016
Excelsior
*1-1 f
Mulhouse

Information Excelsior vidare efter 3-0 på straffar.

Biarritz
3-2
Les Sables-d'Olonne

Olympique Saint Marcellin
0-2
Troyes

Fleury 91
3-0
Lyon Duchère

Lens
2-0
Wasquehal

Frontignan
0-2
CA Bastia

Rannée-La Guerche
0-3
Blois

Saumur
0-2
Le Poiré sur Vie

Blagnac
1-0
Red Star

Pouzauges Réaumur
0-1
Rodéo

Pau
1-0
Tarbes

Alençon
*1-1 f
Drancy JA

Information Alençon vidare efter 4-3 på straffar.

Saint-Colomban Locminé
0-4
Le Havre

Le Cendre
0-4
Fréjus St-Raphaël

Sjunde omgången | 13.11.2016. 18:14
Visa matchfakta
Fredag 11 november 2016
Plouzané
1-2
Granville

Stade Montois
1-2
Chamois niortais

Compiègne
1-2 f
Sedan

Steenvoorde
2-2* f
US Maubeuge

Information US Maubeuge vidare efter 2-1 på straffar.

Étaples
0-2
Valenciennes

Sarrebourg
0-2
Troyes

Romorantin SO
2-3
Blois

Lördag 12 november 2016
Magenta
1-7
Pau

Avoine OCC
1-1* f
Excelsior

Information Excelsior vidare efter 4-3 på straffar.

Rodez
3-2 f
Mtsapere

Belfort
4-0
Phare du Canal

Avranches
9-0
Dragon

Tarbes
1-0
Golden Lion

Palavas
0-0* f
Rodéo

Information Rodéo vidare efter 7-6 på straffar.

Côte Chaude
0-2
Consolat Marseille

Oberlauterbach
0-2
Strasbourg

Mulhouse
3-0
Matoury

Ploufragan
0-1
Vannes

Ytrac
0-6
Clermont Foot 63

Pontarlier
2-0
Sochaux-Montbéliard

Istres
3-2
Nîmes Olympique

Viry Châtillon
1-0
Dives-Cabourg

TA Rennes
2-4
Pontivy GSI

Erstein
0-1
Épinal

Amiens SC
0-2
Chambly

Le Poiré sur Vie
4-2
Le Mée

Poitiers
1-4
Châteauroux

Anglet Genets
2-0
St Liguaire Niort

Blagnac
2-1
Béziers

Fréjus St-Raphaël
3-1
Bourg en Bresse

Saint-Priest
1-1* f
Rhone-Vallee

Information Rhone-Vallee vidare efter 5-4 på straffar.

Bords-de-Saône
1-2
Gazélec Ajaccio

Cluses-Scionzier
3-2
Borgo

Le Mans
2-0
Beauvais

Grand-Quevilly
0-3
Le Havre

Saint-Colomban Locminé
*1-1 f
Vitré

Information Saint-Colomban Locminé vidare efter 5-4 på straffar.

Stade lavallois
2-1
Concarneau

St Sernin-du-Bois
1-4
Auxerre

Saint-Omer
2-3
Croix Football IC

Soleil Bischheim
2-3
Sarreguemines

Roye Noyon
2-1
APM Metz

Challans
0-1
Cholet

Balma
3-0
Luc Primaube

Volvic
1-1* f
Olympique d'Alès

Information Olympique d'Alès vidare efter 3-1 på straffar.

Les Herbiers
*1-1 f
Orléans

Information Les Herbiers vidare efter 3-2 på straffar.

ASPTT Brest
0-3
Stade brestois 29

Les Sables-d'Olonne
4-1
Sénart Moissy

Biarritz
2-1
Bassin d'Arcachon Sud

Marcq-en-Baroeul
0-3
Lens

Pouzauges Réaumur
4-1
Champigny

Aixoise
1-4
Ajaccio

Vaulx
0-2
Hyères FC

Le Geldar
1-3
Selongey

Söndag 13 november 2016
Club Franciscain
0-0* f
Lunéville

Information Lunéville vidare efter 4-3 på straffar.

Moulien
0-3
Fleury 91

Saint-Pierroise
0-0* f
Ste Geneviève

Information Ste Geneviève vidare efter 4-3 på straffar.

St Pantaleon
0-1
Bergerac

Niort St Florent
0-6
Limoges

Frontignan
1-0
Paulhan Pézenas

Le Cendre
*0-0 f
Thiers

Information Le Cendre vidare efter 3-2 på straffar.

Misérieux-Trévoux
0-0* f
Grenoble Foot 38

Information Grenoble Foot 38 vidare efter 4-1 på straffar.

Olympique Saint Marcellin
2-0
Rousset-Ste Victoire

Parisienne
0-1
CA Bastia

Bonchamp
1-5
Alençon

Bobigny
1-2 f
Quevilly Rouen

Olympique Pavillais
0-3
Red Star

Ernéenne
*1-1 f
Blanc Mesnil

Information Ernéenne vidare efter 5-3 på straffar.

Guipavas
1-1* f
Montagnarde

Information Montagnarde vidare efter 8-7 på straffar.

Stade Pontivy
1-3
Stade Briochin

Chaumont
1-4 f
Andrézieux

Mâcon
1-3
Lyon Duchère

Hauts Lyonnais
1-0
Yzeure

Sézanne
1-3
Louhans-Cuiseaux

Villeneuve-d'Ascq
2-0
Boulogne

Saint-Amand
1-3
Wasquehal

Le Portel
3-0
Avion

St-Jean-d'Ardière
3-1
Savigneux Montbrison

Kaysersberg
3-2
Dahlenheim

Sarre Union
4-0 f
Kronenbourg Strasbourg

Besançon
4-1
Haguenau

Homécourt
1-3
Prix-lès-Mézières

Chauny
0-4
Drancy JA

Entente Centre Ornain
0-2
Jarville

Claye-Souilly
2-3 f
Longueau

Saint-Maximin
0-3
Stade Reims

Rannée-La Guerche
1-0 f
USSA Vertou

Saumur
3-2
Tours

?
Inst
Feignies-Aulnoye

Omgång 1-6 | -
Visa matchfakta
Ingen resutlatrapportering från de sex första omgångarna.