ecst.se fotboll

Coupe de France (C)

14

omgångar

196

lag (fr o m omg 7)

15/11

Start

21/5

Final

Final | 21.05.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 21 maj 2016.

Lördag 21 maj 2016
Olympique Marseille
2-4
Paris Saint-Germain

1-1 Florian Thauvin (12)
2-4 Michy Batshuai (87)

0-1 Blaise Matuidi (3)
1-2 Zlatan Ibrahimović (straff, 47)
1-3 Edinson Cavani (57)
1-4 Zlatan Ibrahimović (82)

Publik 80 000 på Stade de France, Paris

Semifinaler | 20.04.2016, 22:57
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 20 april 2016.

Tisdag 19 april 2016
Lorient
0-1
Paris Saint-Germain

 

0-1 Zlatan Ibrahimović (75)

Onsdag 20 april 2016
Sochaux
0-1
Olympique Marseille

 

0-1 Florian Thauvin (49)

Publik 19 964

Kvartsfinaler | 03.03.2016, 23:25
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 21 maj 2016.

Onsdag 2 mars 2016
Sochaux
3-2
Nantes

1-1 Moussa Sao (87)
2-1 Sekou Cissé (98)
3-1 Moussa Sao (106)

0-1 Guillaume Gillet (5)
3-2 Adryan (116)

Lorient
3-0
Gazélec Ajaccio

1-0 Romain Philippoteaux (9)
2-0 Maxime Barthelme (43)
3-0 Pape Paye (90)

Utvisning Roderic Filippi (45)

Saint-Étienne
1-3
Paris Saint-Germain

1-2 Valentin Eyserric (straff, 42)

0-1 Edinson Cavani (12)
0-2 Marquinhos (34)
1-3 Lucas Moura (90+2)

Torsdag 3 mars 2016
Granville
0-1
Olympique Marseille

 

0-1 Michy Batshuayi (50)

Elfte omgången | 11.02.2016, 22:58
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 10 februari 2016.

Tisdag 9 februari 2016
Sochaux-Montbéliard
1-2
Monaco

1-0 Steven Crach (33)

1-1 Kevin Mayi (61)
1-2 Khalid Boutaib (76)

Saint-Malo
1-0 f
Gazélec Ajaccio

1-0 Tommy Untereiner (98)

 

Granville
2-1
Bourg-Péronnas

1-0 Florian Martin (19)
2-1 Hadi Sacko (54)

1-1 Teimoue Bakayoko (38)

Onsdag 10 februari 2016
Girondins Bordeaux
3-4 f
Nantes

1-1 Enzo Crivelli (229
2-1 Andre Biyogo Poko (51)
3-2 Malcom (98)

0-1 Yacine Bammou (6)
2-2 Kolbeinn Sigþórsson (66)
3-3 Johan Audel (114)
3-4 Alejandro Bedoya (118)

Troyes
1-2 f
Saint-Étienne

1-1 Benjamin Nivet (78)

0-1 Oussama Tannane (62)
1-2 Neal Maupay (107)

Sarre-Union
0-4
Lorient

 

0-1 Benjamin Jeannot (51)
0-2 Moryke Fofana (74)
0-3 Maxime Barthelmé (81)
0-4 Benjamin Jeannot (89)

Paris Saint-Germain
3-0
Olympique lyonnais

1-0 Zlatan Ibrahimović (629
2-0 Zlatan Ibrahimović (67)
3-0 Adrien Rabiot (75)

 

Torsdag 11 februari 2016
Trélissac
0-2
Olympique Marseille

 

0-1 Romain Alessandrini (33)
0-2 Steven Fletcher (87)

Tionde omgången | 23.01.2016, 21:02
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 20 januari 2016.

Lördag 16 januari 2016
St Malo
1-0
Mont-de-Marsan

1-0 Thomas Lahaye (72)

 

Tisdag 19 januari 2016
Stade rennais
1-3
Bourg-en-Bresse Peronnas

1-0 Steven Moreira (21)

1-1 Julien Begue (48)
1-2 Lakdar Boussaha (81)
1-3 Pape Sane (straff, 90+3)

Publik 9 595

Gazeléc Ajaccio
3-0
EA Guingamp

1-0 Khalid Boutaib (5)
2-0 Khalid Boutaib (21)
3-0 Khalid Boutaib (49)

 

Publik 1 000

Angers
1-2
Girondins Bordeaux

1-2 Vilayphone Kelkeophomphone (69)

0-1 Jussie (45+1)
0-2 Enzo Crivelli (58)

Publik 4 484

Sarre-Union
1-0
Chamois niortais

1-0 Vianney Schermann (90)

 

Publik 2 700

Bastia
1-2
Sochaux-Montbéliard

1-1 Francois Kamano (36)

0-1 Adolf Teikeu (27)
1-2 Raphael Caceres (90+2)

Publik 2 548

Paris Saint-Germain
2-1
Toulouse

1-1 David Luiz (54)
2-1 Zlatan Ibrahimović (straff, 89)

0-1 Francois Moubandje (11)

Publik 35 000

Onsdag 20 januari 2016
Trélissac
*1-1 f
Lille

1-1 Hamidou Keyta (56)

0-1 Rony Lopes (13)

Publik 7 258

Information Trélissac vidare efter 4-2 på straffar.

Concarneau
1-3
Troyes

1-2 Yven Moyo (68)

0-1 Corentin Jean (42)
0-2 Corentin Jean (50)
1-3 Karim Azamoum (82)

Publik 5 812

Chambly
0-2
Olympique lyonnais

 

0-1 Maxwell Cornet (20)
0-2 Mathieu Valbuena (22)

Publik 9 500

Evian TG
1-3 f
Monaco

1-1 Morgan Kamin (63)

0-1 Lacina Traoré (45+1)
1-2 Mario Pašalić (103)
1-3 Hélder Costa (120+1)

Publik 3 869

FC mantois 78
0-1 f
Nantes

 

0-1 Alejandro Bedoya (105+2)

Publik 5 000

Boulogne
1-3 f
Lorient

1-1 Remi Bonenfant (76)

0-1 Morkye Fofana (49)
1-2 Benjamin Jeannot (102)
1-3 Benjamin Jeannot (117)

Publik 7 000

Olympique Marseille
2-0
Montpellier

1-0 Rami Bensebaini (självmål, 41)
2-0 Brice Dja Djédjé (55)

 

Publik 37 078

Torsdag 21 januari 2016
Saint-Étienne
2-1 f
Ajaccio

1-0 Jean Bahebeck (10)
2-1 Benjamin Corgnet (120)

1-1 Rayan Frikeche (86)

Lördag 23 januari 2016
Granville
3-1
Sarreguemines

1-0 Thomas Vauvy (24)
2-1 Thomas Vauvy (84)
3-1 Florian Jégu (90+3)

1-1 El Hasane M'Barki (60)

Publik 3 200

Nionde omgången | 04.01.2016, 23:34
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 3 januari 2016.

Lördag 2 januari 2016
Gazélec Ajaccio
2-0
Sainte-Marienne

1-0 Mohamed Larbi (32)
2-0 Kevin Mayi (82)

 

Avranches
1-1* f
St Malo US

1-0 Charles Boateng (30)

1-1 Abou Maïga (65)

Publik 3 066

Information St Malo US vidare efter 3-1 på straffar.

Blanc Mesnil
0-2
Nantes

 

0-1 Adrien Thomasson (40)
0-2 Adryan (69)

Publik 2 999

Concarneau US
3-0
TA Rennes

1-0 Vincent Richetin (straff, 21)
2-0 Jeremy Drouglazet (35)
3-0 Moustapha Ndoye (straff, 86)

 

Publik 3 270

Villefranche
1-2
Sarre Union US

1-2 Thomas Zerbini (självmål, 75)

0-1 Adel Benchenane (12)
0-2 Yann Benedick (38)

Racing Besançon
1-3
Angers

1-3 Steve Grand (86)

0-1 Ismael Traoré (6)
0-2 Cheikh N'Doye (17)
0-3 Charles Diers (67)

Publik 6 000

Entente SSG
0-5
Toulouse

Utvisning Kevin Kouang (16)

0-1 Wissam Ben Yedder (18)
0-2 Oscar Trejo (32)
0-3 Martin Braithwaite (37)
0-4 Somália (54)
0-5 Martin Braithwaite (56)

Publik 3 353

Chambly
4-1
Stade Reims

1-0 Wilfried Louisy-Daniel (6)
2-0 Wilfried Louisy-Daniel (9)
3-0 Wilfried Louisy-Daniel (43)
4-0 Youcef Touati (48)

4-1 Nicolas de Préville (straff, 89)

Publik 2 400

Granville
2-1
Stade lavallois

1-0 Robin Theault (13)
2-0 Tony Lambard (29)

2-1 Duckns Nazon (71)

Publik 2 170

Mantes 78
2-0
Stade Briochin

1-0 Francis Massampu (57)
2-0 Bruno Preira (90+3)

 

Publik 2 000

Dunkerque
3-4 f
Troyes

1-1 Oussomane Fofana (12)
2-2 Stjepan Cvitković (63)
3-2 Malik Tchokounté (94)

0-1 Jessy Pi (7)
1-2 Thiago Xavier (48)
Utvisning Stephane Darbion (77)
3-3 Fabien Camus (straff, 96)
3-4 Jessy Pi (116)

Publik 2 999

Pagny Sur Moselle
0-2
Sochaux

 

0-1 Raphael Caceres (7)
0-2 Raphael Caceres (24)

Publik 3 000

Moulins AS
1-2
Chamois niortais

1-1 Jordan Cuvier (20)

0-1 Ande Dona N'Doh (6)
1-2 Jimmy Roye (straff, 45)

Rodéo Toulouse
0-1
Mt de Marsan Stade

 

0-1 Jerome Lafourcade (1)

Sedan
0-2
Bastia

 

0-1 Brandão (66)
0-2 Gael Danic (90+1)

Publik 6 42

Söndag 3 januari 2016
Raon l'Etape
1-1* f
Saint-Étienne

1-1 Jonathan Clauss (58)

0-1 Neal Maupay (21)

Publik 4 700

Information Saint-Étienne vidare efter 4-3 på straffar.

Limoges
0-7
Olympique lyonnais

 

0-1 Maxwell Cornet (2)
0-2 Maxwell Cornet (37)
0-3 Claudio Beauvue (50) 0-4 Rachid Ghezzal (57)
0-5 Rachid Ghezzal (61)
0-6 Sergi Darder (71)
0-7 Corentin Tolisso (76)

Publik 9 671

Fréjus St-Raphaël
2-3
Girondins Bordeaux

1-0 Gregory Gendrey (32)
2-1 Gregory Gendrey (55)

1-1 Cheick Diabaté (36)
2-2 Cheick Diabaté (76)
2-3 Diego Rolan (90+1)

Publik 1 330

Lorient
3-2 f
Tours

1-0 Abdul Waris (straff, 26)
2-1 Romain Philippoteaux (57)
3-2 Benjamin Jeannot (99)

1-1 Ibrahima Tandia (50)
2-2 Haris Belkebla (64)

Publik 3 056

Wasquehal
0-1
Paris Saint-Germain

 

0-1 Zlatan Ibrahimović (61)

Publik 10 000

Épernay
0-1
Montpellier

 

0-1 Mustapha Yatabaré (62)

Publik 3 000

Annecy
1-4 f
Evian TG

1-1 Jimmy Dechene (43)

0-1 Sekou Keita (32)
1-2 Sekou Keita (95)
1-3 Gustavo Campanharo (105+1)
1-4 Ibrahim Touré (116)

Publik 7 436

Muret
0-2
Trélissac

 

0-1 Mathieu Duféal (54)
0-2 Nicolas Desenclos (70)

Publik 1 500

Volvic
0-1
Ajaccio

 

0-1 Julien Toudic (84)

Publik 2 300

Sarreguemines
1-0
Valenciennes

1-0 El Hassane M'Barki (20)

 

Publik 4 500

Mulhouse
1-3
Bourg en Bresse 01

1-3 Maxime Ras (90)

0-1 Lakdar Boussaha (5)
0-2 Jason Berthomier (25)
0-3 Pape Sané (76)

Publik 3 200

Chantilly
0-4
EA Guingamp

 

0-1 Sloan Privat (49)
0-2 Thibault Giresse (65)
0-3 Yannis Salibur (72)
0-4 Jimmy Briland (75)

Publik 1 850

Amiens AC
0-1
Lille

 

0-1 Junior Tallo (straff, 41)

Publik 6 125

Saint-Omer
2-2* f
Boulogne

1-1 Maxime Carney (straff, 45+1)
2-2 Sylvain Willot (82)

0-1 Thierry Argelier (17)
1-2 Xavier Mercier (78)

Publik 3 000

Information Boulogne vidare efter 4-3 på straffar.

Monaco
10-2
Saint-Jean Beaulieu

1-0 Lacina Traoré (21)
2-0 Andrea Raggi (29)
3-0 Lacina Traoré (31)
4-0 Lacina Traoré (33)
5-0 Lacina Traoré (45)
6-0 Fares Bahlouli (47)
7-0 Fabinho (straff, 52)
8-0 Hélder Costa (54)
9-1 Mario Pašalić (80)
10-2 Fabinho (straff, 86)

8-1 Arthur Leblanc (79)
9-2 Faycal Sahour (straff, 82)

Publik 9 000

Caen
0-0* f
Olympique Marseille

 

Utvisning Karim Rekik (62)

Publik 15 887

Information Olympique Marseille vidare efter 3-1 på straffar.

Måndag 4 januari 2016
Nice
2-2* f
Stade rennais

1-0 Alexandre Mendy (39)
2-2 Hatem Ben Arfa (straff, 118)

1-1 Jeremie Boga (82)
1-2 Benjamin André (113)

Information Stade rennais vidare efter 7-6 på straffar.

Åttonde omgången | 06.12.2015, 23:42
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 6 december 2015.

Lördag 5 december 2015
Sainte-Marienne
*2-2 f
USSA Vertou

Information Sainte-Marienne vidare efter 3-0 på straffar.

Ajaccio
*0-0 f
Excelsior

Publik 450

Information Ajaccio vidare efter 3-2 på straffar.

Racing Besançon
2-1 f
Golden Lion

Montélimar
1-2
Bourg en Bresse 01

Pontcharra-St Loup
0-5
Annecy

Sarreguemines
2-1
Dijon

Béziers
0-1
Fréjus St-Raphaël

Limoges
2-1
Lège-Cap-Ferret

Saint-Louis Neuweg
2-3
Mulhouse

Blanc Mesnil
3-0
Mainvilliers

Lyon Duchère
0-1
Evian TG

Villefranche
1-0
Grenoble Foot 38

Niort
3-1
Les Herbiers

Volvic
4-2
Guéret

Muret
3-0
Montauban

St Malo
3-0
Pontivy GSI

Épernay
*1-1 f
Besançon

Information Épernay vidare efter 6-5 på straffar.

Raon l'Etape
*1-1 f
Colmar

Information Raon l'Etape vidare efter 5-4 på straffar.

US Maubeuge
0-1
Amiens

Sedan
2-1
Croix Football IC

Mantes 78
2-0
Marck

Paris FC
1-3
Boulogne

Entente SSG
2-1 f
Quevilly Rouen

Moulins
1-0
Nîmes Olympique

Trélissac
1-0
Clermont

Concarneau
2-0
Chateaubriant Voltigeurs

Stade Briochin
2-0
Stade brestois 29

Hazebrouck
0-1
Dunkerque

Libourne
0-2 f
Tours

Mt de Marsan Stade
2-1
Anglet Genets

Rodéo FC Toulouse
1-0
Bordeaux Stade

CPBB Rennes
1-4
Stade lavallos

Beauvais
1-2 f
Valenciennes

Chambly
4-3
Orléans

Söndag 6 december 2015
Chantilly
3-1
Ailly

Pagny Sur Moselle
1-0
Maccabi Paris UJA

Hauts Lyonnais
1-3
Saint-Jean Beaulieu

Orvault
1-5
Avranches

Saint-Renan
0-4
TA Rennes

Sochaux
1-0 f
Nancy

Schirrhein
1-6
Sarre Union

Yvetot
1-2
Saint-Omer

Wasquehal
2-1
Metz

Saint-Nazaire
0-2
Granville

Sjunde omgången | 22.11.2015, 19:47
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 15 november 2015.

Fredag 13 november 2015
Montceau
1-3
Metz

1-2 El Rhayti (76)

0-1 Mayuka (57)
0-2 Ngbakoto (71)
1-3 Ngbakoto (82)

Créteil
0-1
Valenciennes

 

0-11 Mbenza (67)

Lördag 14 november 2015
Reims Sainte-Anne
Inst
Dunkerque

La Gacilly
0-4
Les Herbiers

Chasselay MDA
1-3
Grenoble Foot 38

Paimpol
Inst
Avranches

Chateaubriant Voltigeurs
3-0
Les Jumeaux M'Zouasia

Chambly
1-0
Golden Star

Etoile de Morne-à-l'Eau
Inst
Maccabi Paris UJA

Mulhouse
2-1
Moulien

Consolat Marseille
0-1
Evian TG

Muret
3-1
Colomiers US

Berre
1-2
Bourg en Bresse 01

Dinsheim
2-4
Nancy

Bordeaux Stade
2-0
Thiers

Entente SSG
Inst
St Ouen l'Aumône

Chassieu Decines
0-4
Besançon

Racing Besançon
2-1
Jura Sud Foot

Selongey
1-4
Colmar

Magny Renaissance
0-1
Sarre Union US

Montélimar
*0-0 f
Échirolles

Information Montélimar vidare efter 8-7 på straffar.

Gieres
0-3 f
Annecy

Espaly-Saint-Marcel
1-3
Fréjus St-Raphaël

Louhans-Cuiseaux
0-2
Villefranche

Lyon Duchère AS
2-1
Andrézieux

La Suze
1-2
Stade lavallois

St Malo US
3-1
Red Star

Granville
2-0
Dives

Stade Briochin
Inst
Fougères AGL

Changé
2-2* f
TA Rennes

Information TA Rennes vidare efter 5-4 på straffar.

Toulouse Saint Jo
2-4 f
Montauban FC TG

La Rochelle
1-5
Niort

Béthune
0-2
Amiens AC

Montagnarde
0-3
Stade brestois 29

Saint-Omer
2-0
Le Havre

Gonfreville
Inst
Boulogne

Hazebrouck
4-2
Aubervilliers

Saint-Lô Manche
0-2
Sainte-Marienne

Limoges
1-2
Auxerre

US Saint-Sauveur
0-7
Orléans

Saint-Nazaire AF
2-1
Viry Châtillon ES

Blagnac
1-3
Clermont

ASPTT Cholet
0-2
USSA Vertou

Luçon
2-3 f
Moulins AS

Veyle Saone
0-9
Dijon

Saumur
0-2
Tours

Libourne
Inst
Bourges 18

FC Nord 17
0-1
Volvic

Bourges Foot
Inst
Guéret

Rostrenen
0-3
CPBB Rennes

Quevilly Rouen
Inst
Lens

Creil
1-4
Sedan

Mainvilliers
Inst
FB île Rousse

RC Épernay
3-2
Hienghène Sport

Agouado
0-4
Lège-Cap-Ferret

Söndag 15 november 2015
Golden Lion
*1-1 f
Noisy-le-Sec

Information Golden Lion vidare efter 12-11 på straffar.

Pirae
5-6 f
Pontivy GSI

Sarreguemines
2-1 f
Schiltigheim

Clouange
0-3
Raon l'Etape

Reding
0-2
Schirrhein

Saint-Jean Beaulieu
3-0
Istres

Rodéo FC Toulouse
2-0
Perpignan

Hauts Lyonnais
2-0
Saint-Dié

AS Frontignan AC
Inst
Nîmes Olympique

Vic le Comte
0-3
Anglet Genets

Stade Balaruc
1-7
Mt de Marsan Stade

Marck
2-1
Amiens SC

Mons en Baroeul
3-4 f
US Maubeuge

Prix-lès-Mézières
0-0* f
Wasquehal

Information Wasquehal vidare efter 4-2 på straffar.

Borgo
0-1
Beauvais AS

Vimy
1-3
Ailly

Versailles
Inst
Blanc Mesnil

Saint-Amand
0-2
Croix Football IC

Oissel CMS
Inst
Paris FC

Pontcharra-St Loup
Inst
Limonest

Orvault SF
5-1
Saint-Saturnin Arche

Liffré
2-2* f
Saint-Renan

Information Saint-Renan vidare efter 4-2 på straffar.

Panazol
0-10
Trélissac

Yvetot
2-0
Douai

Brétigny Foot
Inst
Ajaccio

La Chapelle Montgermont
0-4
Concarneau US

Mantes 78
4-0
EF Iracoubo

Sens
0-3
Chantilly

Ebersheim
1-2
Pagny Sur Moselle

APM Metz
0-3
Saint-Louis Neuweg

Sète
0-1
Béziers

Excelsior
1-0
Poissy

Sochaux
Inst
Strasbourg

Fredag 20 november 2015
Quevilly Rouen
2-1
Lens

Sochaux
2-1 f
Strasbourg

Lördag 21 november 2015
Reims Sainte-Anne
0-3
Dunkerque

Versailles
0-0* f
Blanc Mesnil

Information Blanc Mesnil vidare efter 5-4 på straffar.

Oissel CMS
0-0* f
Paris FC

Information Paris FC vidare efter 5-4 på straffar.

AS Frontignan AC
0-0* f
Nîmes Olympique

Information Nîmes Olympique vidare efter 5-4 på straffar.

Brétigny Foot
1-2
Ajaccio

Paimpol
0-2
Avranches

Entente SSG
3-2
St Ouen l'Aumône

Gonfreville
0-6
Boulogne

Mainvilliers
1-0 f
FB Île Rousse

Stade Briochin
5-3
Fougères AGL

Söndag 22 november 2015
Limonest
2-1
Pontcharra-St Loup