ecst.se fotboll

2017-18

Start: 25 juli 2017

Final: 12 maj 2018

9

omgångar

-

lag

1 match/125

matcher spelade

Första omgången
4 matcher

25 juli-7 augusti 2017

Andra omgången
20 matcher

21 juli-27 augusti 2017

Tredje omgången
10 matcher

6-19 september 2017

Fjärde omgången
4 matcher

26 september-7 oktober 2017

Femte omgången, gruppspel
75 matcher

19 januari-10 mars 2018

Sjätte omgången
5 matcher

17-18 mars 2018

Kvartsfinaler

29 mars 2018

Semifinaler
4 matcher

2-3 april 2018

Final
2 matcher

12 maj 2018

 

 

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

12.05.2018, 17:55

Lördag 12 maj 2018
HJK
0-1
Inter Turku

 

0-1 Mikko Kuningas (82)

Publik på Telia 5G-areena, Helsingfors

 

Visa matchfakta

Semifinaler

03.04.2018, 21:53

Måndag 2 april 2018
HJK
2-1
Honka

1-0 Riku Riski (35)
2-0 Nikola Alho (74)

2-1 Youness Bahimi (90+4)

Tisdag 3 april 2018
EIF
0-5
Inter Turku

 

0-1 Timo Furuholm (26)
0-2 Benjamin Källman (32)
0-3 Mika Ojala (36)
0-4 Benjamin Källman (43)
0-5 Albion Ademi (67)

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

29.03.2018, 23:29

Torsdag 29 mars 2018
Inter Turku
2-0
Ilves

1-0 Benjamin Källman (62)
2-0 Benjamin Källman (82)

 

SJK
1-2
Honka

1-2 Mehmet Hetemaj (65(

0-1 Jonas Levänen (13)
0-2 Youness Rahimi (32)

EIF
2-1
Haka

1-0 Zacharias Ekström (10)
2-0 Etchu Tabe (58)

2-1 Gerald Ben (84)

HJK
2-0
KuPS

1-0 Riku Riski (11)
2-0 Klauss (36)

 

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

18.03.2018, 23:59

Lördag 17 mars 2018
EIF
1-0
Oulu

Söndag 18 mars 2018
HJK
4-1
VPS

Haka
3-1 f
Lahti

Torsdag 29 mars 2018
Inter Turku
2-0
Ilves

1-0 Benjamin Källman (62)
2-0 Benjamin Källman (82)

 

SJK
1-2
Honka

1-2 Mehmet Hetemaj (65(

0-1 Jonas Levänen (13)
0-2 Youness Rahimi (32)

 

Visa matchfakta

Femte omgången, gruppspel

10.03.2018, 15:56

Grupp 1
1
KuPS
5
5
0
0
22
- 6
16
15
2
Oulu
5
3
1
1
13
- 12
1
10
3
RoPS
5
2
1
2
12
- 7
5
7
4
Kajaani
5
2
0
3
10
- 14
-4
6
5
Kemi
5
1
1
3
6
- 10
-4
4
6
Oulu
5
0
1
4
5
- 19
-14
1
Grupp 2
1
SJK
5
4
1
0
12
- 2
10
13
2
VPS
5
3
1
1
16
- 4
12
10
3
KPV
5
2
2
1
13
- 8
5
8
4
Jaro
5
2
1
2
13
- 9
4
7
5
TPV
5
1
1
3
4
- 16
-12
4
6
VPS
5
0
0
5
1
- 20
-19
0
Grupp 3
1
Ilves
5
3
2
0
11
- 3
8
11
2
Lahti
5
3
2
0
12
- 8
4
11
3
Haka
5
3
1
1
11
- 6
5
10
4
JJK
5
2
0
3
6
- 9
-3
6
5
GrIFK
5
1
0
4
6
- 11
-5
3
6
Lahti
5
0
1
4
4
- 13
-9
1
Grupp 4
1
Honka
5
5
0
0
15
- 3
12
15
2
HJK
5
4
0
1
19
- 4
15
12
3
HIFK
5
2
1
2
10
- 7
3
7
4
KTP
5
2
0
3
10
- 10
0
6
5
Gnistan
5
1
1
3
2
- 17
-15
4
6
HJK
5
0
0
5
3
- 18
-15
0
Grupp 5
1
Inter Turku
5
4
1
0
18
- 2
16
13
2
EIF
5
3
1
1
7
- 5
2
10
3
IFK Mariehamn
5
2
1
2
11
- 8
3
7
4
TPS
5
1
4
0
3
- 2
1
7
5
Klubi-04
5
1
1
3
9
- 12
-3
4
6
EIF
5
0
0
5
0
- 19
-19
0
Gruppspel
Fredag 19 januari 2018
KuPS
5-2
MuSa

1-0 Jiri Nissinen (3)
2-0 Petteri Pennanen (23)
3-1 Ats Purje (49)
4-1 Ilmari Niskanen (51)
5-2 Petteri Pennanen (84)

2-1 Samu Mäkelä (32)
4-2 Jussi Välilä (55)

KPV
0-0
TPV

Inter Turku
3-0
EIF

1-0 Benjamin Källman (65)
2-0 Mikko Kuningas (69)
3-0 Muse Yoonis (90)

 

HIFK
1-1
Gnistan

1-0 Tuomas Mustonen (16)

1-1 Jani Kaukomaa (73)

Lördag 20 januari 2018
HJK
4-1
PEPO

TPS
1-1
Klubi-04

PS Kemi
0-2
Kajaani

Söndag 21 januari 2018
SJK
4-0
PKKU

IFK Mariehamn
4-0
Honka Akatemia

Fredag 26 januari 2018
VPS
2-0
Jaro

1-0 Juho Lähde (61)
2-0 Sebastian Stranvall (84)

 

Gnistan
0-8
HJK

 

0-1 Ville Jalasto (9)
0-2 Moshtagh Yaghoubi (16)
0-3 Valtteri Vesiaho (20)
0-4 Eetu Vertainen (47)
0-5 Eetu Vertainen (49)
0-6 Sebastian Dahlström (66)
0-7 Hannu Patronen (79)
0-8 Enoch Banza (90)

Lördag 27 januari 2018
Lahti
2-1
Haka

JJK
2-0
GrIFK

Honka
1-0
KTP

Ilves
3-0
Viikingit

Kajaani
3-4
Oulu

Söndag 28 januari 2018
PS Kemi
1-3
KuPS

IFK Mariehamn
4-2
Klubi-04

Fredag 2 februari 2018
TPS
1-1
IFK Mariehamn

RoPS
1-2
PS Kemi

KuPS
6-1
Kajaani

Lördag 3 februari 2018
Klubi-04
4-0
Honka Akatemia

JJK
0-3
Ilves

GrIFK
2-3
Haka

KTP
2-0
Gnistan

Viikingit
2-2
Lahti

PKKU
0-5
VPS

TPV
2-6
Jaro

Söndag 4 februari 2018
PEPO
1-4
HIFK

Fredag 9 februari 2018
RoPS
1-1
Oulu

1-0 Agnaldo Moraes (39)

1-1 Joseu Soto (55)

HIFK
3-1
KTP

1-0 Tuukka Kurki (1)
2-1 Otto Jurvainen (72)
3-1 Antti Ulmanen (75)

1-1 Aleksi Pahkasalo (5)

Inter Turku
0-0
TPS

Lördag 10 februari 2018
Lahti
4-2
JJK

Ilves
3-1
GrIFK

Jaro
4-0
PKKU

SJK
4-0
TPV

Haka
5-1
Viikingit

Gnistan
1-0
PEPO

VPS
3-3
KPV

Söndag 11 februari 2018
MuSa
2-2
PS Kemi

Fredag 16 februari 2018
HIFK
2-3
Honka

1-0 Tuukka Kurki (15)
2-1 Antti Ulmanen (30)

1-1 Konsta Rasimus (20)
2-2 Masar Ömer (53)
2-3 Masar Ömer (54)

Lördag 17 februari 2018
RoPS
4-2
Kajaani

Oulu
2-6
KuPS

HJK
5-1
KTP

Ilves
2-2
Lahti

Viikingit
0-1
JJK

VPS
6-0
TPV

Klubi-04
2-3
EIF

Söndag 18 februari 2018
IFK Mariehamn
2-4
Inter Turku

Lördag 24 februari 2018
Lahti
2-1
GrIFK

1-1 Santeri Hostikka (14)
2-1 Santeri Hostikka (29)

0-1 Daniel Langhoff (4)

HJK
1-0
HIFK

1-0 Filip Valenčič (71)

 

Haka
0-0
Ilves

Jaro
1-1
SJK

1-0 Sasa Jovović (50)

1-1 Maximo Tolonen (52)

Oulu
4-1
MuSa

1-0 Aleksi Gullsten (8)
2-1 Aleksi Gullsten (41)
3-1 Alvardo Morin (68)
4-1 Alvardo Morin (90)

1-1 Rudi Dieter (37)

PKKU
1-5
KPV

1-1 Matti Saari (25)

0-1 Kalle Multanen (3)
1-2 Kalle Multanen (28)
1-3 Aram Hasanzada (45)
1-4 Henri Myntti (51)
1-5 Henri Myntti (63)

Fredag 2 mars 2018
EIF
1-0
IFK Mariehamn

SJK
1-0
VPS

Lördag 3 mars 2018
PEPO
0-3
Honka

Honka Akatemia
0-1
TPS

Söndag 4 mars 2018
Inter Turku
4-0
Klubi-04

Tisdag 6 mars 2018
Honka
6-0
Gnistan

1-0 Youness Rahimi (7)
2-0 Youness Rahimi (49)
3-0 Robert Ivanov (58)
4-0 Youness Rahimi (69)
5-0 Javi Hervás (78)
6-0 Mosawer Ahadi (87)

 

EIF
3-0
Honka Akatemia

1-0 Etchu Tabe (47)
2-0 Etchu Tabe (67)
3-0 Riku Selander (90+1)

 

Fredag 9 mars 2018
KPV
4-2
Jaro

TPV
2-0
PKKU

Lördag 10 mars 2018
PS Kemi
1-2
Oulu

1-0 Kevin Tano (41)

1-1 Alvarado Morin (70)
1-2 Toni Tahvanainen (82)

KuPS
2-0
RoPS

1-0 Petteri Pennanen (15)
2-0 Ilmari Niskanen (64)

 

JJK
1-2
Haka

1-0 Honar Abdi (35)

1-1 Gerald Ben (76)
1-2 Salomo Ojala (90)

GrIFK
2-1
Viikingit

1-0 Frans Leppänen (29)
2-1 Daniel Langhoff (73)

1-1 Pierre Nlate (59)

KTP
6-1
PEPO

1-1 Jean Carlo (12)
2-1 Jean Carlo (27)
3-1 Christopher James (51)
4-1 Jean Coubronne (58)
5-1 Aleksi Pahkasalo (78)
6-1 Aleksi Taronen (87)

0-1 Akeg Deng (7)

TPS
0-0
EIF

Honka Akatemia
0-7
Inter Turku

 

0-1 Lassi Viholainen (3)
0-2 Kenny Mansally (42)
0-3 Timo Furuholm (47)
0-4 Albion Ademi (73)
0-5 Albion Ademi (79)
0-6 Albion Ademi (82)
0-7 Albion Ademi (83)

Kajaani
2-0
MuSa

1-0 Adeniyi Ibiyomi (5)
2-0 Adeniyi Ibiyomi (36)

 

Honka
2-1
HJK

1-0 Masar Ömer (34)
2-1 Javi Hervás (straff, 90+2)

1-1 Mostagh Yaghoubi (64)

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

07.10.2017, 23:39

Tisdag 26 september 2017
Pato (4)
0-8
TPV (3)

Tisdag 3 oktober 2017
LePa (6)
0-2
PEPO (3)

Lördag 7 oktober 2017
MuSa (3)
5-1
TP-47 (3)

FC Honka/Akatemia (4)
5-1
KajHa (4)

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

19.09.2017, 23:59

Onsdag 6 september 2017
PEPO (3)
4-3
MP (2)

Lördag 9 september 2017
Kuopion Elo (5)
1-3
KajHa (4)

Söndag 10 september 2017
Pato (4)
3-0
JBK (3)

Måndag 11 september 2017
TP-47 (3)
3-2 f
VIFK (3)

Tisdag 12 september 2017
LePa (6)
2-1
Töölön Taisto (4)

LIK (7)
0-9
FC Honka/Akatemia (4)

Onsdag 13 september 2017
P-Iirot (3)
0-1
PKKU (3)

Söndag 17 september 2017
HIFK Fotboll/3 (5)
0-3
TPV (3)

FC Finnkurd (4)
0-4
MuSa (3)

Tisdag 19 september 2017
Peimari United (3)
0-2
FC Viikingit (3)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

27.08.2017, 23:59

Fredag 21 juli 2017
Halkian Alku (3)
2-6
FC Finnkurd (4)

Tisdag 1 augusti 2017
ABC/Strömsö (7)
1-3
JBK (3)

Tisdag 8 augusti 2017
Virkiä (4)
1-4
VIFK (3)

Onsdag 9 augusti 2017
AC Oulu U19 (6)
1-7
TP-47 (3)

AFC Keltik (6)
-4
MP (3)

Söndag 13 augusti 2017
KuuLa (6)
0-2
MuSa (3)

LIK (7)
*2-2 f
Yllätys (6)

Information LIK vidare efter 7-4 på straffar.

PaRi/A (6)
1-8
TPV (3)

Söndag 20 augusti 2017
Kuopion Elo (5)
4-0
PetPet (6)

Måndag 21 augusti 2017
Pato (5)
2-1
ÅIFK (4)

Gnistan/Ogeli (5)
1-2
LePa (6)

Toukolan Teräs (6)
1-2
FC Viikingit (3)

SexyPöxyt (4)
0-6
Töölön Taisto (4)

Tisdag 22 augusti 2017
SC Riverball (3)
0-1
PEPO (3)

Fredag 25 augusti 2017
FC Honka/Akatemia (4)
5-1
FC Mylly (7)

Lördag 26 augusti 2017
HIFK/3 (5)
1-0
PETO/MJK (5)

JIK (7)
1-2
Peimari United (3)

SJK-j Apollo (7)
1-2
KajHa (4)

Lieto (6)
0-4
PKKU (3)

Söndag 27 augusti 2017
KaaPo (3)
0-1 f
P-Iirot (3)

 

Visa matchfakta

Första omgången

07.08.2017, 23:59

Tisdag 25 juli 2017
NJS (3)
3-4 f
FC Viikingit (3)

Söndag 6 augusti 2017
HIFK/3 (4)
4-2
LPS (4)

HIFK/4 (6)
0-5
FC Honka/Akatemia (4)

Måndag 7 augusti 2017
KY-Sport (6)
2-3 f
ÅIFK (4)

 

Skytteliga

-