ecst.se fotboll

Suomen Cup (C)

9

omgångar

132

lag

5/1

Start

24/9

Final

Final | 24.09.2016, 22:08
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 24 september 2016
SJK
*1-1 f
HJK

1-1 Roope Riski (74)

0-1 Alfredo Morelos (49)

Publik 2 000 i Tampere

Information SJK vinnare efter 7-6 å straffar.

Semifinaler | 23.06.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Torsdag 23 juni 2016
Haka
1-6
SJK

1-4 Dudu Omagbemi (67)

0-1 Timo Tahvanainen (13)
0-2 Ariel Ngueukam (26)
0-3 Roope Riski (33)
0-4 Matej Hradecky (54)
1-5 Youness Rahimi (75)
1-6 Matti Klinga (88)

Publik 1 265

Lahti
0-3
HJK

 

0-1 Alfredo Morelos (33)
0-2 Obed Malolo
0-3 Atomu Tanaka (79)

Publik 1 238

Kvartsfinaler | 15.06.2016, 23:19
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 15 juni 2016
Haka
2-1
Honka

1-0 Jaakko Rantanen (33)
2-0 Topi Järvi (58)

2-1 Jean Carlo (76)

Jazz
0-1
Lahti

 

0-1 Fareed Sadat (82)

PK-35
1-3
SJK

1-1 Njazi Kuqi (21)

0-1 Teemu Penninkangas (17)
1-2 Roope Riski (24)
1-3 Ariel Ngueukam (90+2)

KuPS
1-4
HJK

1-3 Gbolahan Salami (78)

0-1 Toni Kolehmainen (40)
0-2 Alfredo Morelos (53)
0-3 Alfredo Morelos (73)
1-4 Alfredo Morelos (straff, 85)

Sjätte omgången | 21.04.2016, 21:33
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 19 april 2016
JJK
2-2* f
Jazz

1-0 Antto Tapaninen (62)
2-0 Samu Suoraniemi (71)

2-1 Waltteri Riihimäki (78)
2-2 Aleksi Nurminen (90+1)

Publik 355

Information Jazz vidare efter 3-1 på straffar.

KPV
1-2 f
Honka

1-0 Dawda Bah (48)

1-1 Rony Huhtala (90+6)
1-2 Rony Huhtala (101)

Publik 419

Onsdag 20 april 2016
Haka
4-1
RoPS

1-0 Jesse Ahonn (41)
2-1 Topi Järvi (70)
3-1 Topi Järvi (75)
4-1 Dudu Omagbemi (84)

1-1 Aleksander Kokko (66)

Publik 788

Torsdag 21 april 2016
VPS
1-2
SJK

1-1 Loorents Hertsi (36)

0-1 Ariel Ngueukam (26)
1-2 Ariel Ngueukam (58)

Inter Turku
0-4
PK-35 Vantaa

 

0-1 Masar Ömer (7)
0-2 Mateo Míguez (16)
0-3 Masar Ömer (32)
0-4 Pablo Couñago (70)

Publik 645

Kajaani
1-5 f
HJK

1-1 Adeniyi Ibiyomi (79)

0-1 Alfredo Morelos (71)
1-2 Leo Väisäinen (94)
1-3 Saku Ylätupa (111)
1-4 Mikael Forssell (straff, 114)
1-5 Alfredo Morelos (116)

Publik 1 172

IFK Mariehamn
1-2 f
Lahti

1-0 Dever Orgill (15)

1-1 Kalle Multanen (32)
1-2 Santeri Hostikka (102)

Publik 840

JäPS
0-1
KuPS

 

0-1 Saku Savolainen (79)

Publik 750

Femte omgången | 05.04.2016, 21:53
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 19 mars 2016
Honka Akatemia
1-3
HJK

1-3 Efe Pehlivan (89)

0-1 Ville Jalasto (35)
0-2 Mikael Forssell (51)
0-3 Ville Kalasto (85)

Publik 240

Jaro
0-2
VPS

Utvisning Oskar Sandström (78)

0-1 Joonas Vahtera (56)
0-2 Eero Tamminen (65)

Publik 641

Söndag 20 mars 2016
Kajaani
4-0
P-lirot

1-0 Michael Ibiyomi (26)
2-0 Michael Ibiyomi (36)
3-0 Ali Hajizadeh (65)
4-0 Timo Heikkinen (80)

Publik 82

Tisdag 22 mars 2016
KäPa
0-2
Inter Turku

 

0-1 Benjamin Källman (57)
0-2 Benjamin Källman (61)

Publik 231

Onsdag 23 mars 2016
Honka
4-4* f
TPS

1-0 Joel Perovuo (16)
2-2 Niki Otaru (68)
3-3 Karim Jouini (90+3)
4-3 John Weckström (93)
Utvisning Kaspero Liikonen (109)

1-1 Jani Virtanen (27)
1-2 Jani Virtanen (30)
2-3 Niklas Blomqvist (83)
4-4 Mikko Hyyrynen (98)

Publik 250

Torsdag 24 mars 2016
JJK
4-1
JIPPO

1-0 Joona Ilkonen (11)
2-0 Niko Markkula (straff, 24)
3-1 Jasin Abraassine (41)
4-1 Jasin Abraassine (48)

2-1 Aapo Makkonen (26)

Publik 110

Lördag 26 mars 2016
PK-35 Vantaa
2-1 f
HIFK

1-1 Yerai Vilaboa (45)
2-1 Lucas Paz Kaufmann (114)

0-1 Otto-Pekka Jurvainen (9)

Publik 650

Legirus Inter
1-3 f
IFK Mariehamn

1-1 Samuel Chidi (59)
Utvisning Manel Subirats Gasparin (71)
Utvisning Sergei Losev (100)

0-1 Sid Robin (51)
1-2
1-3

Publik 289

Tisdag 29 mars 2016
Hercules
0-8
RoPS

 

0-1 Robert Taylor (5)
0-2 Aleksandr Kokko (11)
0-3 Aleksandr Kokko (13)
0-4 Aleksandr Kokko (29)
0-5 William John (58)
0-6 Abdou Jammeh (74)
0-7 Jean Fridolin Nganbe (80)
0-8 Aapo Heikkilä

Publik 350

Onsdag 30 mars 2016
Lahti Akatemia
2-4 f
JäPS

1-0 Robin Saastamoinen (40)
2-1 Mikael Salimäki (99)

1-1 Joni Norring (86)
2-2 Mikael Lähde (111)
2-3 Juho Tuuliainen (113)
2-4 Juho Tuuliainen (120)

Publik 87

Fredag 1 april 2016
Haka
*0-0 f
Ilves

Publik 1 163

Information Haka vidare efter 5-4 på straffar.

MPS/Atletico Malmi
0-6
Lahti

 

0-1 Aleksi Paananen (9)
0-2 Mikko Hauhia (22)
0-3 Drilon Shala (32)
0-4 Jasse Tuominen (34)
0-5 Kalle Multanen (70)
0-6 Mikko Kuningas (87)

Publik 456

Lördag 2 april 2016
Jazz
2-1
Kraft

1-1 Juho Lehtonen (32)
2-1 Jussi Väliliä (74)

0-1 Jossimar Israel Sanchez (8)

Publik 153

MuSa
0-5
KPV

 

0-1 Henri Myntti (10)
0-2 Michael Tolson Banner Jr (19)
0-3 Kalala Washilly Tshibasu (55)
0-4 Yankuba Ceesay (68)
0-5 Kim Palosaari (81)

Publik 187

Tisdag 5 april 2016
Kemi
1-1* f
SJK

1-0 William Greenwell Ions (116)

1-1 Roope Riski (118)

Publik 401

Information SJK vidare efter 5-4 på straffar.

TPV
2-3 f
KuPS

1-0 Sergei Korsunov (28)
2-1 Paavo Näykki (77)

1-1 Tuomas Rannankari (55)
2-2 Juha Hakola (87)
2-3 Saku Savolainen (105)

Publik 539

Fjärde omgången | 19.03.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 5 mars 2016
NuPS
0-6
HIFK

P-lirot
5-1
Härmä

Oulu
0-3
Jaro

Söndag 6 mars 2016
Tampere United
0-4 f
TPS

ToPe
5-1
JäPS

Tisdag 8 mars 2016
EPS
2-2* f
Honka Akatemia

Information Honka Akatemia vidare efter 3-1 på straffar.

Fredag 11 mars 2016
Korso United
0-5
JJK

 

0-1 Iiro Järvinen (11)
0-2 Jasin Abahassine (22)
0-3 Matti Lähitie (27)
0-4 Mikko Manninen (50)
0-5 Toni Tahavainen (73)

Publik 220

JIPPO
3-1
PeKa

1-0 Elias Tolvanen (45)
2-1 Topi Sormunen (52)
3-1 Joona Pussinen (90+3)

1-1 Ferdi Balkiran (49)

Publik 384

Lördag 12 mars 2016
SalPa
0-2
Ilves

JBK
1-5
Kajaani

FC Espoo
0-3
Jazz

MPS/Atletico Malmi
1-0
Gnistan

Wolves
0-2
MuSa

OTP
1-2
Kraft

RiPS
0-8
Lahti Akatemia

Åland
1-4
Inter Turku

Kontu
1-4
KäPa

Söndag 13 mars 2016
GBK
1-3
PS Kemi

EsPa
3-6
Haka

LoPa
0-5
Honka

Töölön Vesa
0-6
Legirus Inter

Fredag 18 mars 2016
KTP
1-2 f
PK-35 Vantaa

1-0 Niko Ikävalko (6)

1-1 Lucas Paz Kaufmann (13)
1-2 Marcus Heimonen (114)

Publik 365

MP
0-3
KuPS

 

0-1 Patrik Alaharjula (48)
0-2 Jani Mahanen (75)
0-3 Egwuekwe Azubuike (78)

Publik 387

Lördag 19 mars 2016
Kiisto
2-2* f
Hercules

1-0 Males Lombo (4)
2-1 Males Lombo (72)

1-1 Jerome Ogbueti Tochukwu Jerome (straff, 21)
2-2 Arttu Haapala (90+6)

Information Hercules vidare efter 5-3 på straffar.

TPV
1-0
Ekenäs IF

1-0 Niko Kilveri (41)

 

Publik 295

TP-47
0-3
KPV

Utvisning Tatu Kujanpää (35)

0-1 Ville Luokkala (39)
0-2 Irakli Sibiladze (51)
0-3 Kim Palosaari (72)

Publik 124

Tredje omgången | 21.02.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 5 februari 2016
JIPPO
2-0
Riverball

1-0 Miika Vainikainen (26)
2-0 Teemu Hallikainen (43)

 

Publik 324

Lördag 6 februari 2016
Pelikaani
0-8
Korso United

 

0-1 Arto Kuoremäki (3)
0-2 Maali Oma (35)
0-3 Jari Lappalainen (44)
0-4 Samuli Hopia (49)
0-5 Jari Lappalainen (55)
0-6 Riku Savolainen (65)
0-7 Eero Johansson (72)
0-8 Riku Savolainen (76)

Publik 50

Torsdag 11 februari 2016
NJS
0-1
Kontu

 

0-1 Kareem Al-Saedi Hussein (straff, 29)
Utvisning Kareem Al-Saedi Hussein Rashid (85)

Publik 70

Kumu
2-5
RiPS

1-3 Iisak Inkilä (straff, 40)
2-5 Iisak Inkilä (73)

0-1 Valtteri Hertell (4)
0-2 Leevi Saikkonen (22)
0-3 Pietari Palomäki (33)
1-4 Joni Parjanen (straff, 56)
1-5 Leevi Saikkonen (68)

Publik 50

Lördag 13 februari 2016
Härmä
2-1
Ilves II

1-0 Jonni Thusberg (6)
2-1 Juuso Lindroos (22)

1-1 Topias Järvelä (20)
Utvisning Mikko-Jussi Laine (80)

Publik 62

Torsdag 18 februari 2016
PEF
2-3
NuPS

1-3 Oso Syväoja (24)
2-3 Oso Syväoja (31)

0-1 Jari Koivulahti (7)
0-2 Jari Koivulahti (14)
0-3 Jari Koivulahti (22)

Legirus Inter
8-0
LPS

1-0 Heikkilä Petteri (3)
2-0 Ojeda Bande Augustin Armando (7)
3-0 Kibona Zakaria (27)
4-0 Kibona Zakaria (37)
5-0 Heikkilä Petteri (40)
6-0 Subirats Gasparin Mahel (47)
7-0 Heikkilä Petteri (49)
8-0 Cozar Torres Fernando (78)

 

Publik 50

Fredag 19 februari 2016
Wolves
1-0
MynPa

SJK-j Apollo
0-3
JBK

 

0-1 Kristoffer Knuts (30)
0-2 Viktor Strömbäck (80)

Publik 105

Jokerit FC
0-2
Töölön Vesa

 

0-1 Jonni Rahko (58)
Utvisning Tuomas Soikkeli (80)
0-2 Atte Malmström (80)

HauPa
0-0* f
OTP

Information OTP vidare efter 3-2 på straffar.

Lördag 20 februari 2016
Gnistan/Ogeli
2-3
EPS

Tervarit-j JuPa
0-2
Kiisto

HJS Akatemia
1-1* f
Tampere United

Information Tampere United vidare efter 6-4 på straffar.

LoPa
3-1
PPJ

Söndag 21 februari 2016
Peimari United
1-4
P-Iirot

Kasiysi / Rocky
1-2
MPS/Atletico Malmi

ToTe
3-1
I-H / OMV

Kuopion Elo
0-3
PeKa

Andra omgången | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Första omgången | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta