ecst.se fotboll

Meistriliiga (1)

36

omgångar

163 / 180

matcher spelade ( 90,6 % )

15.10.2016, 16:31

251

publiksnitt

10.07.2016, 23:59

3,28

målsnitt

15.10.2016, 16:31

Aktuella matcher 4-17 november | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Lördag 5 november 2016
Paide Linnameeskond
12:00
Narva Trans
Levadia
12:00
Flora
Pärnu Linnameeskond
12:00
Tartu Tammeka
Rakvere Tarvas
12:00
Sillamäe Kalev
Tallinna Infonet
12:00
Nõmme Kalju
Tabell | 15.10.2016, 16:31
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 9 till nedflyttningskval, lag 10 flyttas ned.

Korrigeringar: -

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 Tallinna Infonet 33 22 7 4 69 - 31 38 73 13 4 0 42 - 17 43 9 3 4 27 - 14 30 4
2 Levadia 33 21 6 6 72 - 29 43 69 11 4 1 38 - 9 37 10 2 5 34 - 20 32 2
3 Flora 32 19 9 4 86 - 26 60 66 10 5 1 41 - 6 35 9 4 3 45 - 20 31 1
4 Nõmme Kalju 32 19 9 4 64 - 25 39 66 11 3 2 33 - 11 36 8 6 2 31 - 14 30 3
5 Sillamäe Kalev 33 13 8 12 58 - 50 8 47 8 4 5 33 - 24 28 5 4 7 25 - 26 19 5
6 Paide Linnameeskond 33 14 5 14 57 - 54 3 47 9 2 6 36 - 26 29 5 3 8 21 - 28 18 7
7 Narva Trans 32 10 6 16 53 - 65 -12 36 6 5 5 33 - 28 23 4 1 11 20 - 37 13 6
8 Tartu Tammeka 33 10 5 18 38 - 63 -25 35 7 2 8 27 - 28 23 3 3 10 11 - 35 12 9
9 Pärnu Linnameeskond 33 5 2 26 23 - 86 -63 17 4 0 12 13 - 40 12 1 2 14 10 - 46 5 8
10 Rakvere Tarvas 32 0 3 29 14 - 105 -91 3 0 1 14 5 - 44 1 0 2 15 9 - 61 2 ny
Skytteliga | 29.07.2016, 23:55
Albert Prosa Flora 10
Anton Miranchuk Levadia 10
Vjatseslev Zahovaiko Paide Linnameeskond 10
Sakari Tukiainen Flora 9
Vladimir Voskoboinikov Tallinna Infonet 9
Rizvan Umarov Narva Trans 8
Kristjan Tiirik Tartu Tammeka 8
Dmitri Proshin Narva Trans 7
Evgeni Kabaev Sillamäe Kalev 7
Publiksnitt | 10.07.2016, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Tartu Tammeka 3 093 9 344
Nõmme Kalju 2 899 9 322
Pärnu Linnameeskond 2 806 9 312
Flora 2 698 9 300
Rakvere Tarvas 2 553 9 284
Paide Linnameeskond 2 174 9 242
Tallinna Infonet 1 930 9 214
Levadia 1 768 9 196
Sillamäe Kalev 1 480 9 164
Narva Trans 1 151 9 128
Totalt 22 552 90 251
Spelschema | 15.10.2016, 16:31
Mars 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 4 mars 2016
Tammeka
2-2
Narva Trans

1-1 Rasmus Tauts (66)
Utvisning Geir Suurpere (83)
2-2 Tauno Tekko (88)

0-1 Dmitry Proshin (24)
Utvisning Vitali Andrejev (31)
1-2 Kirill Nesterov (86)

Publik 350

 
Lördag 5 mars 2016
Nõmme Kalju
2-0
Sillamäe Kalev

Pärna
3-0
Rakvere Tarvas

Paide Linnameskond
0-2
Tallinna Infonet

Levadia
0-0
Flora

 
Tisdag 8 mars 2016
Narva Trans
3-3
Sillamäe Kalev

1-0 Kirill Nesterov (47)
2-1 Roman Nesterovski (straff, 61)
3-3 Kirill Nesterov (76)

1-1 Alexander Semakhin (59)
2-2 Deniss Malov (straff, 67)
2-3 Igor Dudarev (73)

Publik 90

Levadia
1-0
Pärnu

1-0 Pavel Marin (55)
Utvisning Luc Tabi Manga (90)

 

Publik 103

Tammeka
2.0
Paide

1-0 Kristjan Tiiri (22)
2-0 Martin Jõgi (55)

 

Publik 143

Flora
6-0
Rakvere Tarvas

1-0 Sakari Tukiainen (9)
2-0 Sakari Tukiainen (14)
3-0 Sakari Tukiainen (25)
4-0 Markus Jürgenson (36)
5-0 Sakari Tukiainen (44)
6-0 Sakari Tukiainen (49)

 

 
Onsdag 9 mars 2016
Tallinna Infonet
2-1
Nõmme Kalju

1-1 Ferreira Rodrigues (självmål, 26)
2-1 Michael Ofosu-Appriah (33)

0-1 Artjom Dmitrijev (6)

Publik 196

 
Lördag 12 mars 2016
Paide Linnameeskond
0-1
Levadia Tallinn

Sillamäe Kalev
4-1
Pärnu Linnameeskond

Nõmme Kalju
3-1
Rakvere Tarvas

Flora
3-0
Narva Trans

Tallinna Infonet
4-0
Tartu Tammeka

 
Fredag 18 mars 2016
Narva Trans
1-1
Levadia Tallinn

1-0 Rizvan Umarov (16)

1-1 Aime Gando Biala (81)

Publik 126

 
Lördag 19 mars 2016
Tartu Tammeka
3-1
Rakvere Tarvas

Sillamäe Kalev
1-1
Paide Linnameeskond

Pärnu Linnameeskond
0-2
Tallinna Infonet

Nõmme Kalju
2-0
Flora

 
April 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 1 april 2016
Tallinna Infonet
1-1
Flora

1-0 Dmitri Kruglov (straff, 31)

1-1 Albert Prosa (88)

Publik 297

Tartu Tammeka
4-0
Sillamäe Kalev

1-0 Kaarel Kildron (42)
2-0 Kristjan Tirik (50)
3-0 Kevin Rääbis (67)
4-0 Kristjan Tirik (73)

Utvisning Maksim Papanov (44)
Utvisning Igor Dudarev (49)

Publik 251

 
Lördag 2 april 2016
Paide Linnameeskond
4-0
Pärnu Linnameeskond

Narva Trans
2-2
Rakvere Tarvas

Levadia Tallinn
1-1
Nõmme Kalju

 
Måndag 4 april 2016
Sillamäe Kalev
2-2
Tallinna Infonet

1-0 Aleksandr Savin (45)
2-0 Deniss Malov (50)

2-1 Eduard Golovljov (60)
2-2 Jevgeni Harin (69)

Publik 130

Flora
0-0
Tartu Tammeka

Publik 172

 
Tisdag 5 april 2016
Pärnu Linnameeskond
0-1
Nõmme Kalju

0-1 Andrei Sidorenkov (straff, 59)

Publik 300

Levadia Tallinn
2-0
Rakvere Tarvas

1-0 Anton Miranchuk (8)
2-0 Evgeni Kobzar (32)
Utvisning Anton Miranchuk (64)

 

Publik 65

Narva Trans
2-3
Paide Linnameeskond

1-0 Rizvan Umarov (8)
2-3 Roman Nesterovski (90)

1-1 Vjatcheslav Zahovaiko (50) 1-2 Jasper Uwaegbulam (59) 1-3 Timo Lomp (82)

Publik 132

 
Fredag 8 april 2016
Flora
0-0
Sillamäe Kalev

Publik 301

 
Lördag 9 april 2016
Rakvere Tarvas
0-5
Paide Linnameeskond

Pärnu Linnameeskond
0-1
Tartu Tammeka

Nõmme Kalju
6-0
Narva Trans

Levadia Tallinn
1-0
Tallinna Infonet

 
Fredag 15 april 2016
Tartu Tammeka
0-3
Nõmme Kalju

 

0-1 Maximiliano Uggé (14)
0-2 Karl Mööl (71)
0-3 Ats Purje (90+3)

Publik 625

 
Lördag 16 april 2016
Paide Linnameeskond
1-1
Flora

1-0 Vjatseslav Zahovaiko (straff, 19)
Utvisning Martin Ustaal (25)

1-1 Maksim Gussev (30)

Publik 352

Tallinna Infonet
4-1
Rakvere Tarvas

1-0 Nikola Mashichev (2)
2-0 Michael Ofosu-Appiah (18)
3-1 Vladimir Voskoboinikov (78)
4-1 Vladimir Voskoboinikov (90+1)

2-1 Mikkel Gull (58)

Publik 125

Sillamäe Kalev
0-2
Levadia Tallinn

Narva Trans
4-0
Pärnu Linnameeskond

 
Fredag 22 april 2016
Pärnu Linnameeskond
0-3
Flora

 

0-1 Andre Frolov (straff, 19)
0-2 Rauno Sappinen (48)
0-3 Rauno Sappinen (74)

Publik 185

Levadia Tallinn
1-1
Tartu Tammeka

1-0 Luc Tabi Manga (28)
Utvisning Maksim Podholjuzin (69)

Utvisning Tauno Tekko (79)
1-1 Martin Jõgi (81)

Publik 167

 
Lördag 23 april 2016
Narva Trans
0-3
Tallinna Infonet

Sillamäe Kalev
1-0
Rakvere Tarvas

Nõmme Kalju
1-0
Paide Linnameeskond

 
Tisdag 26 april 2016
Flora
1-2
Levadia Tallinn

1-1 Joonas Tamm (90)

0-1 Evgeni Kobzar (42)
1-2 Igor Morozov (90+5)

Publik 256

Nõmme Kalju
2-1
Tallinna Infonet

1-1 Tarmo Neemelo (60)
2-1 Andrei Sidorenkov (80)
Utvisning Ferreira Rodrigues (64)

0-1 Aleksandr Volodin (52)
Utvisning Dmitri Kruglov (70)

Publik 115

 
Fredag 29 april 2016
Flora
6-0
Pärnu Linnameeskond

Tartu Tammeka
1-4
Levadia Tallinn

Rakvere Tarvas
0-1
Narva Trans

 
Lördag 30 april 2016
Paide Linnameeskond
1-1
Nõmme Kalju

Tallinna Infonet
0-0
Sillamäe Kalev

 
Maj 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 6 maj 2016
Flora
2-0
Paide Linnameeskond

1-0 Timo Lomp (självmål, 55)
2-0 Albert Prosa (88)

 

Publik 457

Pärnu Linnameeskond
0-1
Narva Trans

 

0-1 Viktor Plotnikov (6)

Publik 224

 
Lördag 7 maj 2016
Nõmme Kalju
2-0
Tartu Tammeka

Rakvere Tarvas
0-1
Tallinna Infonet

Levadia Tallinn
2-1
Sillamäe Kalev

 
Tisdag 10 maj 2016
Levadia
1-0
Trans

1-0 Roman Nesterovski (självmål, 16)
Utvisning Daniil Ratnikov (56)

Utvisning Viktor Plotnikov (25)

Publik 125

Paide
1-4
Tallinna Infonet

1-0 Mark Roosnupp (2)

1-1 Aleksandr Volodin (10)
1-2 Nikolaj Mashichev (29)
1-3 Aleksandr Kulinitš (51)
1-4 Artur Rättel (63)

Publik 161

Flora
0-0
Nõmme Kalju

Utvisning Mihkel Ainsalu (30)

 

Publik 694

 
Fredag 13 maj 2016
Sillamäe Kalev
2-4
Flora

1-3 Evgeny Kabaev (56)
2-3 Evgeny Kabaev (straff, 71)

0-1 Albert Prosa (27)
0-2 Rauno Sappinen (29)
0-3 Albert Prosa (39)
2-4 Albert Prosa (82)

Publik 205

Paide Linnameeskond
4-2
Rakvere Tarvas

1-1 Vjatseslav Zahovaiko (24)
2-1 Mark Roosnupp (62)
3-2 Vjatseslav Zahovaiko (65)
4-2 Vjatseslav Zahovaiko (straff, 80)

0-1 Jograf Siim (15)
Utvisning Aleksei Larin (61)
2-2 Siim Rannamäe (63)

Publik 210

Tartu Tammeka
2-1
Pärnu Linnameeskond

1-0 Reio Laabus (straff, 42)
2-1 Tristan Koskor (72)

1-1 Henri Hanson (64)

Publik 483

 
Lördag 14 maj 2016
Tallinna Infonet
3-2
Levadia Tallinn

1-0 Jevgeni Harin (15)
2-2 Ofosu Appiah (74)
3-2 Vladimir Avilov (79)

1-1 Anton Miranchuk (straff, 18)
1-2 Anton Miranchuk (49)

Publik 326

Narva Trans
1-1
Nõmme Kalju

1-1 Rizvan Umarov (72)

0-1 Karl Mööl (5)

Publik 180

 
Måndag 16 maj 2016
Flora
0-0
Tartu Tammeka

Publik 291

 
Tisdag 17 maj 2016
Tallinna Infonet
2-1
Narva Trans

1-0 Jevgeni Harin (7)
2-0 Vladimir Avilov (55)

2-1 Artjom Škinjov (75)

Publik 178

Nõmme Kalju
3-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Ats Purje (37)
2-0 Artjom Dmitrijev (45+2)
3-0 Artjom Dmitrijev (59)

 

Publik 167

Sillamäe Kalev
0-0
Paide Linnameeskond

Utvisning Kassim Aidara (30)

 

Publik 150

Rakvere Tarvas
0-4
Levadia Tallinn

 

0-1 Danill Ratnikov (31)
0-2 Anton Miranchuk (straff, 42)
0-3 Luc Tabi Manga (54)
0-4 Marek Kaljumäe (86)

Publik 256

 
Måndag 23 maj 2016
Tartu Tammeka
1-2
Tallinna Infonet

1-0 Rasmus Tauts (17)

1-1 Jevgeni Harin (62)
1-2 Vladimir Voskoboinikov (69)

 
Tisdag 24 maj 2016
Narva Trans
1-2
Flora

Pärnu Linnameeskond
0-3
Paide Linnameeskond

Rakvere Tarvas
0-3
Sillamäe Kalev

Nõmme Kalju
0-1
Levadia Tallinn

 
Juni 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Torsdag 9 juni 2016
Rakvere Tarvas
0-1
Tammeka

 

0-1 Kristjan Tiirik (70)

Publik 239

Pärnu
0-2
Sillamäe Kalev

 

0-1 Vitalijs Ziļs (38)
Utvisning Aleksandris Solovjovs (84)
0-2 Vitalijs Ziļs (89)

Publik 120

 
Fredag 10 juni 2016
Flora
18:00
Nõmme Kalju

 
Söndag 19 juni 2016
Rakvere Tarvas
0-5
Flora

 

0-1 Rauno Alliku (13)
0-2 Rauno Alliku (16)
0-3 Rauno Alliku (20)
0-4 Rauno Alliku (40)
0-5 Albert Prosa (straff, 90)

Publik 205

Narva Trans
4-1
Tartu Tammeka

1-1 Rizvan Umarov (59)
2-1 Rizvan Umarov (64)
3-1 Rizvan Umarov (67)
4-1 Dimitry Proshin (90+3)

0-1 Kristjan Tiirik (straff, 24)

Publik 54

Tallinna Infonet
3-1
Pärnu Linnameeskond

1-1 Aleksandr Kulinitš (23)
2-1 Vladimir Voskoboinikov (27)
3-1 Aleksandr Kulinitš (40)

0-1 Martin Mägi (8)

Publik 126

Sillamäe Kalev
1-3
Nõmme Kalju

1-0 Aleksandr Savin (28)

1-1 Peeter Klein (55)
1-2 Tarmo Neemelo (57)
1-3 Alexandre da Silva (79)

Publik 165

Levadia Tallinn
4-0
Paide Linnameeskond

1-0 Rimo Hunt (4)
2-0 Rimo Hunt (19)
3-0 Evgeni Kobzar (21)
4-0 Igor Morozov (89)

 

Publik 210

 
Juli 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 1 juli 2016
Tammeka
0-0
Sillamäe Kalev

 
Lördag 2 juli 2016
Paide Linnameeskond
3-2
Narva Trans

1-0 Taavi Rähn (2)
2-2 Vjatseslav Zahovaiko (61)
3-2 Jasper Uwaegbulam (72)

1-1 Dmitry Proshin (17)
1-2 Dmitry Proshin (44)

Rakvere Tarvas
1-2
Pärnu Linnameeskond

1-0 J Kaasik (55)

1-1 Martin Vunk (straff, 60)
1-2 Rauno Tulk (89)

 
Fredag 8 juli 2016
Sillamäe Kalev
3-0
Narva Trans

1-0 Evgeniy Kabaev (7)
2-0 Kassim Aidara (69)
3-0 Maksim Paponov (72)

 

Publik 230

 
Lördag 9 juli 2016
Paide Linnameeskond
3-0
Tartu Tammeka

1-0 Vjatseslav Zahovalko (23)
2-0 Vjatseslav Zahovalko (straff, 78)
3-0 Vjatseslav Zahovalko (89)

 

Publik 347

 
Söndag 10 juli 2016
Tallinna Infonet
4-3
Flora

1-0 Dmitri Kruglov (17)
2-0 Vladimir Voskoboinikov (29)
3-0 Nikolaj Mashichev (straff, 38)
4-2 Jevgeni Harin (77)

3-1 Albert Prosa (43)
3-2 Albert Prosa (64)
4-3 JosephSaliste (85)

Publik 351

Rakvere Tarvas
1-6
Nõmme Kalju

1-2 Rauno Kald (50)

0-1 Karl Mööl (20)
0-2 Hidetoshi Wakui (straff, 47)
1-3 Ats Purje (56)
1-4 Artjom Dmitrijev (60)
1-5 Ats Purje (61)
1-6 Ats Purje (63)

Publik 172

Pärnu Linnameeskond
1-0
Levadia

1-0 Toomas Pent (82)

 

Publik 940

 
Fredag 15 juli 2016
Sillamäe Kalev
4-0
Rakvere Tarvas

1-0 Kassim Aidara (26)
2-0 Aleksandr Volkov (30)
3-0 Kassim Aidara (44)
4-0 EvegenyKabaev (76)
Utvisning Kassim Aidara (88)

 

 
Lördag 16 juli 2016
Tartu Tammeka
2-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Kristjan Tiirik (16)
2-0 Rasmus Tauts (90+4)

 

Publik 241

Narva Trans
3-1
Paide Linnameeskond

1-1 Rizvan Umarov (70)
2-1 Artjom Skinjov (76)
3-1 Dmitry Proshin (85)

Utvisning Vjetseslev Zahovaiko (48)
9-1 Mark Roosnupp (56)

Publik 170

 
Fredag 22 juli 2016
Tartu Tammeka
0-4
Flora

 
Lördag 23 juli 2016
Narva Trans
1-3
Sillamäe Kalev

Tallinna Infonet
6-0
Rakvere Tarvas

 
Söndag 24 juli 2016
Nõmme Kalju
0-0
Pärnu Linnameeskond

Levadia
7-1
Paide Linnameeskond

 
Fredag 29 juli 2016
Paide Linnameeskond
0-3
Flora

 

0-1 Sakari Tukiainen (33)
0-2 Sakari Tukiainen (37)
0-3 Sakari Tukiainen (49)

Publik 254

Pärnu Linnameeskond
0-4
Levadia

 

0-1 Anton Miranchuk (30)
0-2 Aime Gando (41)
0-3 Landry Tabi (73)
0-4 Evgeni Kobzar (89)

Publik 740

 
Lördag 30 juli 2016
Tallinna Infonet
4-3
Narva Trans

1-0 Vladimir Voskoboinikov (34)
2-1 Sergei Mosnikov (41)
3-1 evgeni Harin (45)
4-3 Nikolaj Mashiev (straff, 56)

1-1 Dmitry Chemukhin (38)
3-2 Dmitry Barkov (48)
3-3 Roman Nesterovski (straff, 54)

Publik 236

Sillamäe Kalev
5-1
Tartu Tammeka

1-1 Evgeny Kabaev (44)
2-1 Evgeny Kabaev (50)
3-1 Evgeny Kabaev (65)
4-1 Evgeny Kabaev (83)
5-1 Maksim Paponov (86)

0-1 Marek Tsernjavski (21)
Utvisning Tauno Tekko (77)

Publik 150

 
Augusti 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Måndag 1 augusti 2016
Flora
6-1
Levadia

1-0 Sakari Tukiainen (6)
2-1 R Alliku (39)
3-1 Rauno Sappinen (63)
4-1 R Alliku (67)
5-1 Maksim Gussev (72)
6-1 Rauno Sappinen (90+2)

1-1 Evgeni Kobzar (14)

Publik 719

 
Fredag 5 augusti 2016
Tartu Tammeka
0-1
Tallinna Infonet

Pärnu Linnameeskond
2-1
Rakvere Tarvas

 
Lördag 6 augusti 2016
Levadia
2-1
Sillamäe Kalev

Flora
4-1
Narva Trans

 
Söndag 7 augusti 2016
Nõmme Kalju
1-1
Paide Linnameeskond

 
Fredag 12 augusti 2016
Sillamäe Kalev
0-1
Nõmme Kalju

 

0-1 Maximiliano Uggé (56)

Publik 259

Narva Trans
1-1
Rakvere Tarvas

1-0 Dmitriy Barkov (10)

1-1 Alex Sepp (29)

Publik 155

Flora
3-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Rauno Alliku (2) 2-0 Rauno Alliku (59) 3-0 Maksim Gussev (77)

 

Publik 423

 
Lördag 13 augusti 2016
Paide Linnameeskond
3-1
Tartu Tammeka

Tallinna Infonet
0-0
Levadia

 
Måndag 15 augusti 2016
Nõmme Kalju
2-0
Narva Trans

1-0 Ats Purje (51)
2-0 Janar Toomet (67)

 

Publik 190

 
Tisdag 16 augusti 2016
Pärnu Linnameeskond
0-5
Tallinna Infonet

 

0-1 Dramani Haminu (8)
0-2 Dmitri Kruglov (13)
0-3 Jevgeni Harin (51)
0-4 Sergei Mošnikov (74)
0-5 Vladimir Voskoboinikov (82)

Publik 280

Rakvere Tarvas
1-4
Flora

1-3 Aleksei Larin (68)

0-1 Sakari Tukiainen (7)
0-2 Rauno Sappinen (10)
0-3 Sakari Tukiainen (18)
1-4 Markus Jürgenson (71)

Publik 163

Paide Linnameeskond
1-3
Sillamäe Kalev

1-1 Omar El Hussieny (29)

0-1 Kassim Aidara (6)
1-2 Kassim Aidara (55)
1-3 Alessandro La Vecchia (68)

Publik 86

Tartu Tammeka
1-2
Levadia

1-0 Jurgen Lorenz (23)

1-1 Anton Miranchuk (straff, 67)
1-2 Aime Gando (71)

Publik 148

 
Fredag 19 augusti 2016
Tallinna Infonet
1-0
Paide Linnameeskond

Sillamäe Kalev
1-4
Flora

Narva Trans
3-1
Pärnu Linnameeskond

 
Lördag 20 augusti 2016
Nõmme Kalju
3-0
Tartu Tammeka

Levadia
4-0
Rakvere Tarvas

 
Måndag 22 augusti 2016
Pärnu Linnameeskond
2-5
Sillamäe Kalev

1-3 Toomas Pent (43)
2-5 Henri Hanson (83)

0-1 Aleksandr Savin (13)
0-2 Evgeny Kabaev (30)
0-3 Oleksandr Sukhaov (38)
1-4 Maksim Paponov (51)
1-5 Radanfah Abu Bakr (82)

Publik 352

 
Tisdag 23 augusti 2016
Levadia
1-2
Nõmme Kalju

Tartu Tammeka
0-2
Narva Trans

Paide Linnameeskond
7-0
Rakvere Tarvas

Flora
3-0
Tallinna Infonet

 
Fredag 26 augusti 2016
Narva Trans
3-1
Levadia

1-0 Kirill Nesterov (12)
2-0 Rizvan Umarov (31)
3-0 Roman Nesterovski (51)

3-1 Aime Gando (90+3)

Rakvere Tarvas
1-3
Tartu Tammeka

1-1 Juhan Slim (6)

0-1 Kaspar Paur (3)
1-2 Kristjan Tiirik (straff, 87)
1-3 Sander Kapper (90+4)

 
Lördag 27 augusti 2016
Nõmme Kalju
3-3
Flora

Pärnu Linnameeskond
3-1
Paide Linnameeskond

Sillamäe Kalev
0-0
Tallinna Infonet

 
September 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 9 september 2016
Paide Linnameeskond
4.1
Pärnu Linnameeskond

Tartu Tammeka
5-0
Rakvere Tarvas

 
Lördag 10 september 2016
Tallinna Infonet
4-2
Sillamäe Kalev

Flora
1-1
Nõmme Kalju

Levadia
5-0
Narva Trans

 
Måndag 12 september 2016
Rakvere Tarvas
0-1
Paide Linnameeskond

 

0-1 Vjatseslav Zahovaiko (23)

Publik 146

 
Tisdag 13 september 2016
Nõmme Kalju
0-3
Levadia

 

0-1 Evgeni Kobzar (26)
0-2 Igor Morozov (34)
0-3 Rimo Hunt (88)

Publik 447

Sillamäe Kalev
4-2
Pärnu Linnameeskond

1-0 Evgeny Kabaev (2)
2-0 Evgeny Kabaev (23)
3-0 Maksim Lipin (33)
4-2 Aleksandr Savin (89)

3-1 Henri Hanson (43)
3-2 Kristian Lenk (46)

Publik 167

Narva Trans
4-2
Tartu Tammeka

1-1 Dmitry Barkov (44)
2-2 Svjatoslav Jakovlev (71)
3-2 Dmitry Barkov (73)
4-2 Dmitry Proshin (90+2)

0-1 Kristjan Tiirik (15)
1-2 Marek Tšernjavski (48)

Publik 105

Flora
2-1
Tallinna Infonet

1-0 Rauno Sappinen (18)
2-1 Rauno Sappinen (48)

1-1 Aleksandr Kulinitš (41)
Utvisning Aleksandr Volodin (56)

Publik 417

 
Fredag 16 september 2016
Tartu Tammeka
3-2
Flora

1-0 Marek Tšernjavski (40)
2-1 Randin Rande (82)
3-2 Kaarel Kildron (85)

1-1 Mihkel Ainsalu (56)
2-2 Herol Riiberg (84)

Publik 238

 
Lördag 17 september 2016
Rakvere Tarvas
0-1
Tallinna Infonet

Sillamäe Kalev
2-1
Narva Trans

Paide Linnameeskond
0-4
Levadia

Pärnu Linnameeskond
1-5
Nõmme Kalju

 
Fredag 23 september 2016
Tallinna Infonet
1-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Nikolaj Mashichev (27)

 

Flora
4-0
Rakvere Tarvas

1-0 Zakaria Beglarishvili (42)
2-0 Zakaria Beglarishvili (45)
3-0 Madis Vihmann (54)
4-0 Herol Riiberg (80)

 

 
Lördag 24 september 2016
Paide Linnameeskond
2-1
Sillamäe Kalev

Levadia
4-0
Tartu Tammeka

Narva Trans
0-3
Nõmme Kalju

 
Tisdag 27 september 2016
Tallinna Infonet
2-2
Nõmme Kalju

 
Fredag 30 september 2016
Tartu Tammeka
1-4
Paide Linnameeskond

 
Oktober 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Nõmme Kalju
3-1
Sillamäe Kalev

Rakvere Tarvas
0-6
Narva Trans

Pärnu Linnameeskond
1-6
Flora

Levadia
2-2
Tallinna Infonet

 
Fredag 14 oktober 2016
Tallinna Infonet
1-0
Tartu Tammeka

1-0 Aleksandr Kulinitš (41)

 

Publik 165

 
Lördag 15 oktober 2016
Rakvere Tarvas
1-1
Pärnu Linnameeskond

1-0 Mario Kuokkanen (57)

1-1 Rauno Tutk (70)

Publik 80

Paide Linnameeskond
2-0
Nõmme Kalju

1-0 Ander Valge (28)
2-0 Mark Roosnupp (62)

 

Publik 132

Sillamäe Kalev
3-2
Levadia

1-0 Evgeny Kabaev (43)
2-0 Aleksandr Savin (45)
3-1 Evgeny Kabaev (straff, 78)

2-1 Kevin Kauber (47)
3-2 Igor Morozov (81)

Publik 160

Narva Trans
15:00
Flora

 
Fredag 21 oktober 2016
Flora
18:00
Paide Linnameeskond

 
Lördag 22 oktober 2016
Nõmme Kalju
12:00
Rakvere Tarvas

Levadia
12:00
Pärnu Linnameeskond

Sillamäe Kalev
12:00
Tartu Tammeka

Narva Trans
15:00
Tallinna Infonet

 
Fredag 28 oktober 2016
Tartu Tammeka
18:00
Nõmme Kalju

 
Lördag 29 oktober 2016
Pärnu Linnameeskond
12:00
Narva Trans

Rakvere Tarvas
12:00
Levadia

Flora
15:00
Sillamäe Kalev

Tallinna Infonet
18:00
Paide Linnameeskond

 
November 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 5 november 2016
Paide Linnameeskond
12:00
Narva Trans

Levadia
12:00
Flora

Pärnu Linnameeskond
12:00
Tartu Tammeka

Rakvere Tarvas
12:00
Sillamäe Kalev

Tallinna Infonet
12:00
Nõmme Kalju