ecst.se fotboll

Nyheter, resultatservice och statistikfrån hela fotbollseuropa

36

omgångar

114 / 180

matcher spelade ( 63,3 % )

7/11

Sista omgången

319

publiksnitt

3,06

målsnitt

Aktuella matcher | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.

Tabell | 08.08.2015, 23:59

Sillamäe Kalev
4-1
Tartu Tammeka
Narva Trans
0-2
Nõmme Kalju
Flora
0-0
Tallinna Infonet
Paide Linnameeskond
4-1
Viljandi Tulevik
Pärnu Linnameeskond
0-5
Levadia
Sillamäe Kalev
0-1
Flora
Narva Trans
0-1
Levadia
Paide Linnameeskond
0-2
Tallinna Infonet
Nõmme Kalju
4-3
Pärnu Linnameeskond
 
Nõmme Kalju
2-1
Sillamäe Kalev
Tallinna Infonet
1-1
Pärnu Linnameeskond
Viljandi Tulevik
0-4
Levadia
Tartu Tammeka
1-1
Paide Linnameeskond
Flora
2-3
Narva Trans
1
Nõmme Kalju
23
18
0
5
50
19
31
54
10
0
2
30
12
30
8
0
3
20
7
24
4
2
Levadia
23
15
7
1
49
20
29
52
6
3
1
15
6
21
9
4
0
34
14
31
1
3
Flora
23
15
3
5
39
16
23
48
7
2
4
21
10
23
8
1
1
18
6
25
3
4
Sillamäe Kalev
23
11
5
7
45
25
20
38
5
4
3
24
15
19
6
1
4
21
10
19
2
5
Tallinna Infonet
23
10
8
5
30
17
13
38
6
3
3
20
12
21
4
5
2
10
5
17
5
6
Narva Trans
23
8
4
11
30
32
-2
28
5
2
5
21
13
17
3
2
6
9
19
11
8
7
Viljandi Tulevik
22
5
3
14
22
46
-24
18
4
2
4
13
16
14
1
1
10
9
30
4
ny
8
Paide Linnameeskond
23
4
5
14
30
49
-19
17
3
2
7
18
28
11
1
3
7
12
21
6
6
9
Tartu Tammeka
22
4
3
15
26
64
-38
15
3
2
6
14
23
11
1
1
9
12
41
4
7
10
Pärnu Linnameeskond
23
2
6
15
28
61
-33
12
2
2
6
12
26
8
0
4
9
16
35
4
ny

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 9 till nedflyttningskval, lag 10 flyttas ned. Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

Korrigeringar: -

Skytteliga | 04.08.2015, 23:59

Jaroslav Kvasov
Sillamäe Kalev
15
Ingemar Teever
Levadia
14
Ats Purje
Nõmme Kalju
11
Joonas Tamm
Flora / Viljandi Tulevik
9
Vitālijs Ziļs
Narva Trans
9
Rauno Sappinen
Flora
8
Vjatšeslav Zahovaiko
Paide Linnameeskond
8
Daniil Ratnikov
Sillamäe Kalev
8
Tarmo Neemelo
Nõmme Kalju
7
Taavi Laurits
Pärnu Linnameeskond
7
Sim Luts
Levadia
7
Allan Kimbaloula
Nõmme Kalju
6
Hidetoshi Wakui
Nõmme Kalju
6
Jasper Uwa
Paide Linnameeskond
6
Robert Kirss
Pärnu Linnameeskond
6
Jevgeni Harin
Tartu Tammeka
6

Publiksnitt | 01.08.2015, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.
Flora
7 104
12
592
Nõmme Kalju
4 929
10
493
Tartu Tammeka
4 284
10
428
Pärnu Linnameeskond
3 663
10
366
Viljandi Tulevik
3 014
10
301
Sillamäe Kalev
2 582
11
235
Levadia
1 985
9
221
Tallinna Infonet
2 197
11
200
Narva Trans
2 051
11
186
Paide Linnameeskond
1 695
11
154
Totalt
33 504
105
319

Spelschema | 08.08.2015, 23:59

Information Klicka här för att få fram/dölja matchfakta.

Tallinna Levadia
2-1
Paide Linnameeskond

 
Viljandi Tulevik
5-2
Pärnu Linnameeskond

Sillamäe Kalev
2-3
Nõmme Kalju

Tallinna Infonet
2-2
Tartu Tammeka

Narva Trans
0-1
Tallinna Flora

 
Tallinna Levadia
2-0
Viljandi Tulevik

Pärnu Linnameeskond
1-6
Sillamäe Kalev

 
Paide Linnameeskond
2-4
Tallinna Infonet

Tallinna Flora
0-2
Nõmme Kalju

Tartu Tammeka
3-1
Narva Trans

 
Sillamäe Kalev
3-3
Tallinna Levadia

 
Nõmme Kalju
1-0
Pärnu Linnameeskond

Narva Trans
0-0
Paide Linnameeskond

Tartu Tammeka
1-3
Tallinna Flora

Tallinna Infonet
2-0
Viljandi Tulevik

 
Tallinna Infonet
1-0
Sillamäe Kalev

1-0 Deniss Malov (39)

 

 
Viljandi Tulevik
1-1
Narva Trans

Tallinna Flora
3-1
Pärnu Linnameeskond

Tallinna Levadia
0-2
Nõmme Kalju

Paide Linnameeskond
2-3
Tartu Tammeka

 
Tartu Tammeka
1-1
Viljandi Tulevik

 
Paide Linnameeskond
0-2
Tallinna Flora

Pärnu Linnameeskond
2-2
Tallinna Levadia

Nõmme Kalju
1-0
Tallinna Infonet

Narva Trans
1-2
Sillamäe Kalev

 
Pärnu Linnameeskond
0-2
Tallinna Infonet

 

0-1 Vladislavs Kozlovs (20)
0-2 Aleksandr Volodin (65)

Publik 420

 

Sillamäe Kalev
4-0
Tartu Tammeka

1-0 Daniil Ratnikov (15)
2-0 Daniil Ratnikov (19)
3-0 Jaroslav Kvasov (53)
Utvisning Igor Dudarev (68)
4-0 Kyrylo Silich (85)

 

Publik 294

 
Tallinna Flora
0-1
Tallinna Levadia

Nõmme Kalju
4-1
Narva Trans

Paide Linnameeskond
0-3
Viljandi Tulevik

 
Narva Trans
2-0
Nõmme Kalju

1-0 Dmitry Barkov (18)
2-0 Dmitri Smirnov (19)

 

Tartu Tammeka
0-5
Sillamäe Kalev

 

0-1 Deniss Tjapkin (24)
0-2 Jaroslav Kvasov (26)
0-2 Jaroslav Kvasov (68)
0-4 Jaroslav Kvasov (75)
0-5 Andrei Sidorenkov (straff, 86)

Tallinna Infonet
2-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Ermal Hajdari (50)
2-0 Ermal Hajdari (56)

 

 
Tallinna Levadia
1-1
Tallinna Flora

Viljandi Tulevik
2-0
Paide Linnameeskond

 
Sillamäe Kalev
1-0
Narva Trans

Viljandi Tulevik
3-1
Tartu Tammeka

 
Tallinna Levadia
3-0
Pärnu Linnameeskond

Tallinna Infonet
1-0
Nõmme Kalju

Tallinna Flora
2-1
Paide Linnameeskond

 
Pärnu Linnameeskond
1-2
Tallinna Flora

Narva Trans
2-0
Viljandi Tulevik

Tartu Tammeka
3-2
Paide Linnameeskond

 
Nõmme Kalju
1-2
Tallinna Levadia

Sillamäe Kalev
0-0
Tallinna Infonet

 
Paide Linnameeskond
1-0
Narva Trans

 
Tallinna Levadia
2-0
Sillamäe Kalev

1-0 Artem Rakhmanov (40)
2-0 Juuso Laitinen (62)

 

Publik 196

Viljandi Tulevik
0-0
Tallinna Infonet

Publik 130

Pärnu Linnameeskond
0-3
Nõmme Kalju

 

0-1 Allan Kimbaloula (14)
0-2 Andre Järva (20)
0-3 Ferreira Rodrigues (70)

Publik 110

Tallinna Flora
7-0
Tartu Tammeka

1-0 Maksim Gussev (8)
2-0 Martin Kase (10)
3-0 Maksim Gussev (19)
4-0 Andre Frolov (37)
5-0 Janar Õunap (51)
6-0 Andre Frolov (68)
7-0 Rauno Sappinen (82)

 

Publik 239

 

Tallinna Levadia
2-0
Tulevik Viljandi

1-0 Sim Luts (53)
2-0 Kaimar Saag (90)

 

Publik 104

 
Nõmme Kalju
2-0
Flora

1-0 Ats Purje (72)
2-0 Tarmo Neemelo (73)

 

Publik 513

Narva Trans
6-0
Tartu Tammeka

1-0 Roman Nesterovski (9)
2-0 Dmitry Barkov (straff, 25)
3-0 Pavel Andreev (36)
4-0 Vitalijs Ziļs (47)
5-0 Vitalijs Ziļs (80)
6-0 Vitalijs Ziļs (87)

 

Publik 85

Sillamäe Kalev
0-0
Pärnu Linnameeskond

Publik 203

Tallinna Infonet
2-3
Paide Linnameeskond

1-1 Jevgeni Harin (50)
2-3 Tanel Melts (straff, 90+1)

0-1 Ats Sillaste (36)
1-2 Jasper Uwaegbulam (70)
1-3 Andrei Veis (89)

Publik 173

 
Flora
0-1
Narva Trans

 

0-1 Vitalijs Ziļs (51)

Publik 274

Paide Linnameeskond
1-5
Levadia

1-0 Sander Röivassepp (3)

1-1 Ingermar Teever (24)
1-2 Artur Pik (29)
1-3 Ingermar Teever (37)
1-4 Sim Luts (58)
1-5 Dmitri Kruglov (90+3)

Publik 135

Tartu Tammeka
1-2
Tallinna Infonet

1-1 Kaarel Kiidron (80)

0-1 Jevgeni Harin (19)
1-2 Jevgeni Harin (82)

Publik 277

 
Pärnu Linnameeskond
2-1
Viljandi Tulevik

Nõmme Kalju
0-2
Sillamäe Kalev

 
Tartu Tammeka
2-3
Levadia

1-1 Rasmus Tauts (49)
2-2 Martin Hurt (64(

0-1 Ingemar Teever (6)
1-2 Pavel Marin (52)
2-3 Sam Luts (66)

Publik 368

Tallinna Infonet
3-0
Narva Trans

1-0 Deniss Malov (84)
2-0 Ermal Hajdari (89)
3-0 Jevgeni Harin (90+1)

Utvisning Kirill Nesterov (81)

Publik 158

Viljandi Tulevik
1-0
Nõmme Kalju

1-0 Roger Teor (80)

 

Publik 380

 
Sillamäe Kalev
1-2
Flora

1-2 Igor Dudarev (90)

0-1 Irakliy Logua (35)
0-2 Rauno Alliku (58)

Publik 327

Paide Linnameeskond
4-1
Pärnu Linnameeskond

1-0 Ats Sillaste (43)
2-0 Vjatseslav Zahovaiko (54)
3-0 Lauri Varendi (73)
4-0 Jasper Uwaegbulam (80)

4-1 Envar Lauter (86)

 

Tartu Tammeka
1-0
Pärnu Linnameeskond

1-0 Rasmus Tauts (77)

 

Publik 332

 
Narva Trans
1-3
Levadia

1-2 Aleksei Jahhimovitš (66)
Utvisning Roman Smisko (90+3)

0-1 Kaimar Saag (47)
0-2 Kaimar Saag (62)
1-3 Kaimar Saag (84)

Publik 315

 
Flora
1-0
Tallinna Infonet

1-0 Gert Kams (6)

 

Publik 397

 
Nõmme Kalju
2-1
Paide Linnameeskond

1-0 Vladimir Voskoboinikov (39)
2-1 Artjom Dmitrijev (87)

1-1 Ats Sillaste (61)

Publik 330

Sillamäe Kalev
2-1
Viljandi Tulevik

1-1 Aleksandr Volkov (77)
2-1 Kyrylo Silich (83)

0-1 Karl Kübar (15)

Publik 234

 
Tallinna Infonet
1-2
Levadia

1-1 Aleksandr Dmitrijev (28)

0-1 Sim Luts (15)
1-2 Sim Luts (53)

Publik 338

 
Pärnu Linnameeskond
0-1
Narva Trans

0-1 Tanel Tamberg (42)

Publik 297

 
Viljandi Tulevik
0-4
Flora

 

0-1 Rauno Sappinen (12)
0-2 Rauno Sappinen (28)
0-3 Rauno Alliku (50)
0-4 Albert Porsa (73)

Publik 435

Paide Linnameeskond
1-1
Sillamäe Kalev

Utvisning Sander Sinilaid (38)
1-0 Jasper Uwaegbulam (67)

Utvisning Tihhon Šišov (66)
1-1 Jaroslav Kvasov (74)

Publik 120

Tartu Tammeka
1-2
Nõmme Kalju

1-0 Kristjan Tirik (58)

1-1 Karl Mööl (60) 1-2 Kevin Anderson (självmål, 75)

Publik 526

 
Narva Trans
4-2
Tartu Tammeka

 
Tallinna Infonet
2-2
Levadia

 
Nõmme Kalju
4-0
Viljandi Tulevik

Sillamäe Kalev
3-3
Pärnu Linnameeskond

Flora
1-0
Paide Linnameeskond

 
Tallinna Infonet
3-0
Narva Trans

1-0 Vladislavs Kozlovs (34)
2-0 Volodymyr Kilikevich (självmål, 74)
3-0 Jevgeni Harin (89)

Utvisning Maksim Lipin (67)

Publik 285

 
Paide Linnameeskond
3-3
Pärnu Linnameeskond

 
Viljandi Tulevik
1-2
Sillamäe Kalev

1-2 Sander Post (87)

0-1 Denis Vnukov (40)
0-2 Aleksandr Volkov (65)

Publik 321

Tartu Tammeka
0-3
Nõmme Kalju

 

0-1 Tarmo Neemelo (61)
0-2 Ats Purje (62)
1-3 Ats Purje (90)

Publik 543

Flora
1-1
Levadia

1-1 Dmitri Kruglov (självmål, 62)

0-1 Artem Rakhmanov (29)
Utvisning Artjom Artjunin (47)

Publik 1 717

 
Sillamäe Kalev
4-1
Tartu Tammeka

Narva Trans
0-2
Nõmme Kalju

Flora
0-0
Tallinna Infonet

 

Paide Linnameeskond
4-1
Viljandi Tulevik

Pärnu Linnameeskond
0-5
Levadia

 
Sillamäe Kalev
0-1
Flora

 
Narva Trans
0-1
Levadia

 

0-1 Ingemar Tever (88)

Publik 178

Paide Linnameeskond
0-2
Tallinna Infonet

 

0-1 Vladislavs Kozlovs (44)
0-2 Deniss Malov (90+5)

Publik 235

Nõmme Kalju
4-3
Pärnu Linnameeskond

1-0 Ats Purje (16)
2-0 Vladimir Voskoboinikov (45)
3-0 Ken Kallaste (51)
4-3 Tarmo Neemelo (84)

3-1 Envar Lauter (52)
3-2 Envar Lauter (65)
3-3 Taavi Laurits (straff, 77)

Publik 450

 
Nõmme Kalju
2-1
Sillamäe Kalev

Publik 263

Tallinna Infonet
1-1
Pärnu Linnameeskond

Publik 200

 
Viljandi Tulevik
0-4
Levadia

Tartu Tammeka
1-1
Paide Linnameeskond

Flora
2-3
Narva Trans

 
Pärnu Linnameeskond
18:00
Flora

Viljandi Tulevik
18:00
Tallinna Infonet

Paide Linnameeskond
18:00
Nõmme Kalju

 
Levadia
15:30
Tartu Tammeka

Narva Trans
18:00
Sillamäe Kalev

 
Flora
18:00
Viljandi Tulevik

 
Nõmme Kalju
18:00
Levadia

Pärnu Linnameeskond
18:00
Narva Trans

Sillamäe Kalev
18:00
Paide Linnameeskond

Tallinna Infonet
20:00
Tartu Tammeka

 
Tallinna Infonet
18:00
Nõmme Kalju

 
Narva Trans
13:00
Paide Linnameeskond

Viljandi Tulevik
15:30
Pärnu Linnameeskond

Levadia
18:00
Sillamäe Kalev

Tartu Tammeka
18:00
Flora

 
Pärnu Linnameeskond
17:30
Tartu Tammeka

Viljandi Tulevik
17:30
Narva Trans

Paide Linnameeskond
17:30
Levadia

 
Flora
15:30
Nõmme Kalju

Sillamäe Kalev
17:30
Tallinna Infonet

 
Narva Trans
17:30
Levadia

Tartu Tammeka
20:00
Viljandi Tulevik