ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 13 november 2019
Slut: 18 april 2020

125

lag

1+7

omgångar

93/126

matcher spelade

Kvalomgång

10 matcher

13 november 2019

Första omgången

55 matcher

11 december-8 januari 2019

Andra omgången

28 matcher

11-12 januari 2020

Tredje omgången

16 matcher

21-23 januari 2020

Fjärde omgången

8 matcher

29 januari 2020

Kvartsfinaler

4 matcher

5 februari 2020

Semifinaler

2x2 matcher

12 februari 2020
Returer 4 mars 2020

Final

1 match

18 april 2020

Copa del Rey
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

Tisdag 21 januari 2020

Recreativo Huelva
19 : 00
Osasuna

Real Zaragoza
19 : 00
Mallorca

Sevilla
21 : 00
Levante

Onsdag 22 januari 2020

Ibiza
19 : 00
Barcelona

Elche
19 : 00
Athletic Club

UD Logroñés
21 : 00
Valencia

Unionistas de …
0,875
Real Madrid

Badalona
0,875
Granada

Tenerife
0,875
Real Valladolid

Girona
21 : 00
Villarreal

Real Sociedad
21 : 00
Espanyol

Torsdag 23 januari 2020

Ebro
19 : 00
Leganes

Mirandés
19 : 00
Celta Vigo

Cultural Leonesa
21 : 00
Atletico Madrid

Badajoz
21 : 00
Eibar

Rayo Vallecano
21 : 00
Real Betis

 

Visa matchfakta

Andra omgången

12.01.2020, 19:45

Lördag 11 januari 2020

Zamora
0-1
Mallorca

Haro Deportivo
1-2
Osasuna

Gimnàstic Tarragona
1-3
Real Zaragoza

UCAM Murcia
2-3 f
Mirandés

Real Murcia
0-4
Leganes

Portugalete
0-3
Real Betis

Ebro
1-0 f
Ponferradina

Ibiza
*1-1 f
Albacete

Information Ibiza vidare efter 5-3 på straffar.

Rayo Majadahonda
1-1* f
Tenerife

Information Tenerife vidare efter 4-2 på straffar.

Yeclano
1-2
Elche

Badajoz
2-1
Las Palmas

Sestao River
0-4
Athletic Club

Badalona
2-0
Getafe

Cultural Leonesa
2-1
Huesca

Recreativo Huelva
*0-0 f
Fuenlabrada

Information Recreativo Huelva vidare efter 5-4 på straffar.

FC Cartagena
2-4 f
Girona

UD Logroñés
*1-1 f
Cádiz

Information UD Logroñés vidare efter 4-2 på straffar.

Tamaraceite
0-1
Granada

Marbella
1-1* f
Real Valladolid

Information Real Valladolid vidare efter 4-1 på straffar.

Marbella
1-1* f
Real Valladolid

Söndag 12 januari 2020

Escobedo
0-5
Sevilla

Cacereño
1-2
Eibar

SS Reyes
0-2
Espanyol

Real Jaén
1-1* f
Levante

Information Levante vidare efter 5-4 på straffar.

Ceuta
0-4
Real Sociedad

Mérida
1-4
Celta Vigo

Barakaldo
0-2
Rayo Vallecano

Unionistas de Salamanca
*1-1 f
Deportivo La Coruña

Information Unionistas de Salamanca vidare efter 8-7 på straffar.

 

Visa matchfakta

Första omgången

08.01.2020, 22:42

Onsdag 11 december 2019
Logroñés
2-1
Marino de Luanco

Tisdag 17 december 2019
Lealtad
0-1
Cádiz

Coruxo
4-5 f
Mirandés

Real Jaén
3-1
Deportivo Alavés

SD Logroñés
0-5
Eibar

L'Hospitalet
2-3 f
Granada

Illueca
0-2
Deportivo La Coruña

Marbella
2-1
Guijuelo

Langreo
2-3
Ebro

Cacereño
1-0
Alcorcón

Socuéllamos
0-1
Real Zaragoza

Portugalete
1-0
Extremadura UD

Peña Sport
0-1 f
Fuenlabrada

Castellón
0-2
Las Palmas

Tarazona
0-1 f
Rayo Vallecano

Gimnástica Segoviana
0-2
Elche

Zamora
2-1
Sporting Gijón

Escobedo
2-0
Málaga

Unionistas de Salamanca
1-0
Atlético Baleares

Hércules
0-1
Recreativo Huelva

Intercity
0-3
Athletic Club

FC Andorra
1-1* f
Leganes

Information Leganes vidare efter 6-5 på straffar.

Ceuta
*1-1 f
Numancia

Information Ceuta vidare efter 3-2 på straffar.

FC Cartagena
5-1
Leioa

Real Murcia
1-0
Racing Santander

Mensajero
0-3
Tenerife

Onsdag 18 december 2019
SS Reyes
2-0
Córdoba

El Palmar
1-2
Getafe

Comillas
0-5
Villarreal

Tolosa
0-3
Real Valladolid

El Álamo
0-1
Mallorca

Bergantiños
0-1
Sevilla

Melilla
1-2
UCAM Murcia

Badalona
3-1
Real Oviedo

Tudelano
0-1
Albacete

Pontevedra
Avbr.
Ibiza

Sestao River
*1-1 f
Lugo

Information Sestao River vidare efter 6-5 på straffar.

Barakaldo
*0-0 f
Villarrubia

Information Barakaldo vidare efter 5-3 på straffar.

Torsdag 19 december 2019
Melilla CD
0-5
Levante

Peña Azagresa
0-2
Celta Vigo

Antoniano
0-4
Real Betis

Amorebieta
0-1
Badajoz

Peña Deportiva
0-1 f
Ponferradina

Cultural Leonesa
3-0
Las Rozas

Lleida Esportiu
0-2
Espanyol

Rayo Majadahonda
1-0
Racing Ferrol

Llagostera
0-1 f
Haro Deportivo

Laredo
0-1
Huesca

Cornellà
0-0* f
Orihuela

Information Orihuela vidare efter 5-4 på straffar.

Gimnàstic Tarragona
3-1 f
Olot

Tamaraceite
3-2 f
Almería

Mérida
Avbr
La Nucía

Becerril Campos
0-8
Real Sociedad

Lorca Deportiva
0-3
Osasuna

Linares Deportivo
1-2
Girona

Onsdag 8 januari 2020

Mérida
*2-2 f
La Nucía

Information Mérida vidare efter 3-2 på straffar.

Pontevedra
0-2
Ibiza

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

13.11.2019, 23:39

Onsdag 13 november 2019
Tolosa
1-0
Pontellas

Becerril Campos
1-0
Urraca

FC Andorra
3-0
Andratx

Comillas
*1-1 f
Barquereño

Information Comillas vidare efter 3-2 på straffar.

Fraga
0-1
Peña Azagresa

Melilla CD
1-0 f
Lobón

Antoniano
2-0
Atlético Porcuna

Ramón y Cajal
1-2
El Palmar

El Álamo
2-1
Pedroñeras

Intercity
3-0
Gran Tarajal

 

Skytteliga

12.01.2020, 19:45

-