ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 5 september 2018
Slut: 25 maj 2019

83

lag

8

omgångar

40/112

matcher spelade

Första omgången

18 matcher

5 september 2018

Andra omgången

22 matcher

11-13 september 2018

Tredje omgången

11 matcher

17 oktober 2018

Fjärde omgången

2x16 matcher

31 oktober 2018
Returer 5 december 2018

Femte omgången

2x8 matcher

9 januari 2019
Returer 16 januari 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

23 januari 2019
Returer 30 januari 2019

Semifinaler

2x2 matcher

6 februari 2019
Returer 27 februari 2019

Final

1 match

25 maj 2019

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Femte omgången

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

13.09.2018, 23:51

Tisdag 11 september 2018
Málaga
1-2
Almería

1-0 Héctor Hernández (straff, 45+1)

1-1 Sekou Gassama (65)
1-2 Adri (78)

Mallorca
1-0
Real Oviedo

1-0 Ferrán Giner (58)

 

Onsdag 12 september 2018
Ebro
*0-0 f
Real Murcia

Information Ebro vidare efter 5-4 på straffar.

Osasuna
1-2
Reus Deportiu

1-2 Carlos Clerc (87)

0-1 Fran Carbià (60)
0-2 Juan Domínguez (68)

Alcorcón
1-0
Extremadura UD

1-0 Juan Muñoz (49)

 

Ontinyent
*1-1 f
Real Jaén

1-1 Javi Zarzo (straff, 50)

0-1 Víctor Armero (40)

Information Ontinyent vidare efter 6-5 på straffar.

Villanovense
2-1
Badalona

1-1 Manuel Raillo (43)
2-1 Xiscu Martínez (73)

0-1 Santiago Magallán (40)

Melilla
3-0
Tudelano

1-0 Óscar García (22)
2-0 Menudo (56)
Utvisning Ruano (89)
3-0 Menudo (90+4)

Utvisning Néstor Salinas (89)

Lleida Esportiu
1-0
Compostela

1-0 Juanto (39)

 

Cultural Leonesa
*1-1 f
Fuenlabrada

1-1 Aridane (66)

0-1 Souleymane Gassama (54)

Information Cultural Leonesa vidare efter 5-4 på straffar.

UCAM Murcia
0-2
Racing Santander

 

0-1 Daniel Segovia (16)
0-2 Julen Castañeda (90+3)

FC Cartagena
1-1* f
UD Logroñés

1-0 Rubén Cruz (12)

1-1 Rayco García (73)

Information UD Logroñés vidare efter 5-4 på straffar.

Sant Andreu
1-0 f
Gernika

1-0 Ton Alcover (straff, 116)

 

CD Calahorra
2-0
Castellón

1-0 Eduardo Ubis (40)
2-0 Eduardo Ubis (48)

 

Lorca
2-1 f
Unionistas de Salamanca

Utvisning Gerard Artigas (33)
1-1 Andrés Navarro (43)
2-1 Fran Cifuentes (115)

0-1 Guille Andrés (34)

Real Zaragoza
2-1
Deportivo La Coruña

1-0 Giorgi Papunashvili (6)
2-0 Jorge Pombo (59)

2-1 Federico Cartabia (53)

Tenerife
1-2
Cádiz

1-1 Carlos Ruiz (88)

0-1 Dani Romera (5)
1-2 Manu Vallejo (90+2)

Córdoba
2-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Andrés Martín (4)
2-0 Federico Piovaccari (90+2)

 

Torsdag 13 september 2018
Numancia
1-2
Sporting Gijón

1-2 Marcos Isla (52)

0-1 Higinio Marín (självmål, 28)
0-2 Grego Sierra (självmål, 31)

Albacete
2-3
Lugo

1-1 Ortuño (11)
2-3 Rey Manaj (90+3)

0-1 José Carlos Lazo (2)
1-2 Chus Herrero (självmål, 35)
1-3 Juan Muñiz (61)

Las Palmas
1-2
Rayo Majadahonda

1-0 Maikel Mesa (3)

1-1 Federico Varela (40)
1-2 Isaac Carcelén (straff, 78)

Elche
2-1
Granada

1-0 Jony (straff, 41)
2-0 Dani Provencio (68)

Utvisning Adri Castellano (38)
2-1 Pablo Vázquez (81)

 

Visa matchfakta

Första omgången

05.09.2018, 23:35

Onsdag 5 september 2018
Mensajero
0-3
Compostela

 

0-1 Aythami Perera (47)
0-2 José Camacho (självmål, 67)
0-3 Miky Villar (88)

Poblense
1-4
Ontinyent

1-3 Jaume Calonge (58)

0-1 David Torres (17)
0-2 David Torres (52)
0-3 David Torres (54)
1-4 José Soler (90)

Rápido Bouzas
0-4
Unionistas de Salamanca

Utvisning Kiko González (74)

0-1 Isaac Manjón (3)
0-2 Iago López (självmål, 13)
0-3 Isaac Manjón (81)
0-4 Carlos de la Nava (89)

Internacional
2-2* f
Fuenlabrada

1-0 Rubén Ramos (34)
2-0 Per Pina (62)

Utvisning Daniel Díaz (67)
2-1 Hugo Fraile (straff, 81)
2-2 Randy Ntekja (90+1)

Information Fuenlabrada vidare efter 5-4 på straffar.

Navalcarnero
0-2
Cultural Leonesa

 

0-1 Aridane (34)
0-2 Yeray González (36)

Langreo
1-2
UD Logroñés

1-2 Sergio Ríos (straff, 79)

0-1 Maranhão (15)
0-2 Maranhão (77)

Gernika
1-0
Durango

1-0 Gorka Larrucea (90)

 

Castellón
1-0
Conquense

1-0 Hicham (61)

 

Lleida Esportiu
2-0
Teruel

1-0 Mousa Bandeh (43)
2-0 Alpha Bakayoko (88)

 

UCAM Murcia
2-0
Ceuta

1-0 Manuel (77)
2-0 Titi (80)

 

Barakaldo
1-1* f
Mutilvera

1-0 Dopi (107)

1-1 Ayensa (112)

Information Mutilvera vidare efter 4-3 på straffar.

Mirandés
0-1
Racing Santander

 

0-1 Quique Rivero (83)
Utvisning Enzo Lombardo (90+5)

CD Calahorra
*1-1 f
Gimnástica Torrelavega

1-0 Javi Barrio (4)

1-1 Cagigas (59)

Information CD Calahorra vidare efter 4-2 på straffar.

Cornellà
1-1* f
Sant Andreu

1-0 Eloy Gila (68)

1-1 Felipe Sá (83)

Information Sant Andreu vidare efter 3-2 på straffar.

Yeclano
1-2 f
Melilla

1-1 Iker Torre (81)
Utvisning Andr+es Campoy (120+3)

0-1 Yacine Qasmi (60)
1-2 Chino (självmål, 116)

Marbella
0-1
Ebro

 

0-1 Dani Martínez (41)

Don Benito
0-1
FC Cartagena

 

0-1 Rubé Cruz (66)

CF Talavera
2-2* f
Real Jaén

1-2 Cristian Albu (84)
2-2 Luis Madrigal (90)

0-1 Raúl Garc+ia (23)
0-2 Migue Montes (40)

Information Real Jaén vidare efter 4-3 på straffar.

 

Skytteliga

05.09.2018, 23:35

David Torres
Ontinyent
3
Isaac Manjón
Unionistas de Salamanca
2
Maranhão
UD Logroñés
2