ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Final:

8

omgångar

83

lag

51/112

matcher spelade

Första omgången
18 matcher

30 augusti-6 september 2017

Andra omgången
22 matcher

5-7 september 2017

Tredje omgången
11 matcher

Fjärde omgången
2x16 matcher

Femte omgången
2x8 matcher

Kvartsfinaler
2x4 matcher

Semifinaler
2x2 matcher

Final
1 match

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Match 2:2
Match 1:2

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Femte omgången

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

21.09.2017, 23:59

Tisdag 19 september 2017
Sporting Gijón
1-1* f
Numancia

1-0 Setefan Šćepović (5)

1-1 Higinio Mar+in (36)

Information Numancia vidare efter 3-1 på straffar.

Onsdag 20 september 2017
Formentera
4-3 f
UD Logroñés

Córdoba
1-4
Tenerife

Gimnástica Segoviana
0-1
Ponferradina

CD Calahorra
1-3
Fuenlabrada

Talavera CF
0-1 f
FC Cartagena

Hércules
0-1
Elche

Cádiz
1-0
Osasuna

Real Murcia
3-1
Olot

Torsdag 21 september 2017
Cultural Leonesa
0-4
Real Valladolid

 

0-1 Antonio Cotán (straff, 21)
0-2 Giannis Gianniotas (50)
0-3 Anuar uhami (83)
0-4 Asier Villalibre (89)

Real Zaragoza
1-0
Lugo

1-0 Giorgi Papunashvili (22)

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

07.09.2017, 23:59

Tisdag 5 september 2017
Gimnàstic Tarragona
1-1* f
Lugo

1-0 Manu Barreiro (5)

1-1 Guillermo Donoso (20)

Information Lugo vidare efter 3-1 på straffar.

Cádiz
1-0
Almería

1-0 David Barral (23)

 

Onsdag 6 september 2017
Olot
1-0 f
Alcoyano

1-0 Alberto Toril (104)

Utvisning Cristian Galas (22)
Utvisning Pau Bosch (107)
Utvisning López Silva (118)

Marbella
1-2
Gimnástica Segoviana

1-0 José Corpas (27)

1-1 Quino (67)
1-2 Dani Calleja (straff, 73)

Reus Deportiu
0-1
Sporting Gijón

 

0-1 Nacho Méndez (51)

Lorca
2-4
Córdoba

1-4 Nando García (87)
2-4 Dani Ojeda (90+1)

0-1 Sergi Guardiola (straff, 40)
0-2 Sergi Guardiola (46)
0-3 Aleksandar Marković (53)
0-4 Alfaro (76)

Real Oviedo
0-1
Numancia

 

0-1 Marc Mateu (18)

Mallorca
0-0* f
Lleida Esportiu

Information Lleida Esportiu vidare efter 4-3 på straffar.

Fuenlabrada
2-0
Mérida AD

1-0 Portilla (30)
2-0 Dioni (87)

Utvisning Iván Pérez (81)

Ponferradina
1-0
Atlético Baleares

1-0 Cidoncha (56)

 

CD Calahorra
2-0 f
Leioa

1-0 Cristian Fernández (94)
2-0 Adrien Goñi (103)

 

UD Logroñés
*0-0 f
Unión Adarve

Information UD Logroñés vidare efter 8-7 på straffar.

Elche
3-2 f
Durango

1-1 Lolo Plá (41)
2-1 Sory Kaba (94)
3-1 Collantes (101)

0-1 Adri Abasolo (18)
3-2 Josu Egaña (105+1)

Talavera CF
3-1
Antequera

1-0 Jesús Jiménez (55)
2-1 Jesús Jiménez (67)
3-1 Cristian (90+4)

1-1 Toni Conejo (57)
Utvisning Sergio Díaz (90+2)
Utvisning Javier Del Moral (90+3)

FC Cartagena
2-1
Mirandés

1-0 Cristo Martín (30)
2-0 Alejandro Chavero (53)

2-1 Eloy Gila (61)

Hércules
2-1 f
Lorca Deportiva

Utvisning José Luis Miãno (80)
1-0 Juli (85)
2-1 Chechu Flores (straff, 101)

1-1 Mawi (89)
Utvisning Pape N'Diaye (96)

Huesca
0-2
Real Valladolid

Utvisning Carlos Moreno (60)

0-1 Óscar Plano (16)
0-2 Asier Villalibre (50)

Real Murcia
4-1
Racing Ferrol

1-0 Álex Ortiz (35)
2-0 Elady Zorrilla (55)
3-1 Víctor Curto (79)
4-1 Víctor Curto (87)

2-1 Gonzalo García (71)

Real Zaragoza
3-0
Granada

1-0 Borja Iglesias (straff, 59)
2-0 Alberto Benito (66)
3-0 Jorge Pombo (straff, 86)

 

Rayo Vallecano
0-3
Tenerife

 

0-1 Juan Carlos (4)
0-2 Juan Carlos (8)
0-3 Brian Martín (20)

Torsdag 7 september 2017
Alcorcón
2-4
Cultural Leonesa

1-1 N Dumitru (18)
2-2 Jonathan Pereira (48)
Utvisning Borja Lázaro (60)

0-1 Isaac Carcelén (9)
1-2 Hugo Álvarez (självmål, 42)
2-3 Yelko Pino (57)
2-4 Emiliano Buendía (75)

Osasuna
3-2 f
Albacete

1-0 Danny Carvajal (självmål, 51)
2-2 Xisco Jiménez (90+4)
3-2 Quique (97)

1-1 Jeremie Bela (66)
1-2 Jeremie Bela (73)

 

Visa matchfakta

Första omgången

06.09.2017, 23:59

Onsdag 30 augusti 2017
CD Calahorra
1-0
Real Unión

1-0 Cristian (5)

 

Peña Sport
1-2
Mirandés

Badalona
2-2* f
Elche

Information Elche vidare efter 3-1 på straffar.

Gimnástica Segoviana
2-0
Pontevedra

Gimnástica Torrelavega
0-3
Durango

Leioa
2-1
Racing Santander

Ponferradina
2-0
Rápido Bouzas

UD Logroñés
4-0
Real Avilés

Olímpic de Xàtiva
1-1* f
Olot

v Olot vidare efter 5-4 på straffar.

Real Murcia
3-1
Cacereño

Lleida Esportiu
1-0
Melilla

Rayo Majadahonda
0-1
Unión Adarve

Antequera
2-0
Arcos

Lorca Deportiva
3-1
Villanovense

UD San Fernando
1-2
Marbella

FC Cartagena
2-1
UCAM Murcia

Torsdag 31 augusti 2017
Talavera CF
1-0
Toledo

Onsdag 6 september 2017
Formentera
*1-1 f
Tarazona

Information Formentera vidare efter 5-4 på straffar.

 

Skytteliga

-