ecst.se fotboll

EFL Trophy (L)

English Fotball League Trophy

6

omgångar

64

lag

29/8

Start

2/4

Final

EFL Trophy
eng
Första omgången, gruppspel

29 augusti-13 november

Andra omgången

5-11 decmber

Tredje omgången

9-15 janauri

 

 

Kvartsfinaler

24 januari-7 februari

Semifinaler

20-26 februari

Final

2 april

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 02.04.2017. 23:59
Visa matchfakta
Söndag 2 april 2017
Coventry City
2-1
Oxford United

1-0 Gael Bigirimana (11)
2-0 George Thomas (55)

2-1 Liam Sercombe (75)

Publik 74 434

Semifinaler | 07.02.2017. 23:21
Visa matchfakta
Tisdag 7 februari 2017
Coventry City
2-1
Wycombe Wanderers

1-0 Stuart Beavon (11)
2-0 George Thomas (19)

2-1 Adebayo Akinfenwa (55)

Publik 11 672

Kvartsfinaler | 07.02.2017. 23:21
Visa matchfakta
Tisdag 24 januari 2017
Swnasea City U23
1-1*
Coventry City

1-0 Oliver McBurnie (straff, 70)

1-1 Adnan Maric (självmål, 85)

Publik 3 356

Information Coventry City vidare efter 4-2 på straffar.

Mansfield Town
1-2
Wycombe Wanderers

1-0 Matthew Green (straff, 34)

1-1 Scott Kashket (73)
1-2 Adebayo Akinfenwa (81)

Oxford United
Inst
Bradford City

Onsdag 25 januari 2017
Luton Town
20:45
Yeovil Town

Tisdag 31 januari 2017
Oxford United
2-1
Bradford City

1-0 Christopher Maguire (straff, 53)
2-0 Marvin Johnson (55)

2-1 Jordie Hiwula-Mayifuila (85)

Publik 2 274

Tisdag 7 februari 2017
Luton Town
5-2
Yeovil Town

1-0 Jordan Cook (12)
2-0 Alan Sheehan (50)
3-1 Isaac Vassell (60)
4-2 Danny Hylton (66)
5-2 Isaac Vassell (90+3)

2-1 Francois Zoko (58)
3-2 Oma Sowunmi (65)

Publik 2 408

Tredje omgången | 17.01.2017. 23:36
Visa matchfakta
Tisdag 10 januari 2017
Blackpool
1-1*
Wycombe Wanderers

1-0 Kelvin Mellor (9)

1-1 Anthony Stewart (77)

Publik 766

Information Wycombe Wanderers vidare efter 5-4 på straffar.

Yeovil Town
4-2
Reading U23

1-0 Otis Khan (24)
2-0 Francois Zoko (32)
3-1 Omar Sowunmi (65)
4-1 Jake Sheppard (självmål, 88)

Utvisning Sandro Wieser (18)
2-1 Andrija Novakovich (45) 4-2 Joshua Barrett (straff, 90+2)

Publik 1 081

Swansea City U23
2-1
Wolverhampton Wanderers U23

1-1 Oliver McBurnie (47)
2-1 Oliver McBurnie (87)

0-1 Christian Herc (13)

Mansfield Town
2-0
Oldham Athletic

1-0 Pat Hoban (84)
2-0 Pat Hoban (90+2)

 

Publik 1 343

Luton Town
4-0
Chesterfield

1-0 Craig Mackail-Smith (straff, 23)
2-0 Jack Marriott (25)
3-0 Jack Marriott (51)
4-0 Isaac Vassell (86)

 

Publik 1 655

Oxford United
4-1
Scunthorpe United

1-1 Marvin Johnson (19)
2-1 Kane Hemmings (23)
3-1 Kane Hemmings (straff, 50)
4-1 Kane Hemmings (90+3)

0-1 Luke Williams (straff, 11)

Publik 1 383

Coventry City
3-0
Brighton & Hove Albion U23

1-0 Ruben Lameiras (41)
2-0 George Thomas (51)
3-0 Ryan Haynes (88)

 

Publik 2 085

Tisdag 17 januari 2017
Cheltenham Town / Leicester City U23
0-1
Bradford City

 

0-1 Jordie Hiwula-Mayifuila (64)

Publik 1 081

Andra omgången | 10.01.2017. 22:47
Visa matchfakta
Tisdag 6 december 2016
Doncaster Rovers
1-1*
Blackpool

1-1 Andrew Williams (52)

0-1 Armand Gnanduillet (24)

Publik 1 549

Information Blackpool vinnare efter 8-7 på straffar.

Norwich City U23
0-1
Swansea City U23

Utvisning Ben Godfrey (25)

0-1 Oliver McBurnie (74)

Publik 785

Rochdale
0-2
Chesterfield

Utvisning Jim McNulty (47)

0-1 Laurence Maguire (24)
0-2 Ched Evans (59)
Utvisning Tom Anderson (66)

Carlisle United
2-3
Mansfield Town

1-2 Shaun Miller (72)
2-2 Charlie Wyke (80)

0-1 Krystian Pearce (15)
0-2 Matthew Green (30)
2-3 Danny Rose (86)

Publik 1 126

Scunthorpe United
*1-1
Morecambe

1-0 Sam Mantom (3)

1-1 Ryan Edwards (53)

Publik 987

Information Scunthorpe United vidare efter 5-3 på straffar.

Southend United
1-1*
Oxford United

1-1 Anthony Wordsworth (86)

0-1 Christopher Maguire (81)

Publik 2 004

Information Oxford United vidare efter 4-3 på straffar.

Swindon Town
2-3
Luton Town

1-0 Luke Norris (6)
2-2 Ellis Iandolo (62)

1-1 Josh McQuoid (9)
1-2 Josh McQuoid (19)
2-3 Isaac Vassell (69)

Publik 1 692

AFC Wimbledon
1-2
Brighton U23

1-2 Tyrone Barnett (68)

0-1 Elvis Manu (38)
0-2 Richard Towell (straff, 45+2)
Utvisning Kazenga LuaLua (88)

Publik 497

Yeovil Town
4-1
Milton Keynes Dons

1-1 Kevin Dawson (straff, 49)
2-1 Francois Zoko (straff, 62)
3-1 Andrew Lacey (73)
4-1 Ben Whitfield (79)

0-1 Andrew Lacey (självmål, 24)
Utvisning Samir Carruthers (68)

Publik 1 308

Onsdag 7 december 2016
Bradford City
1-0
Cambridge United

1-0 Nicholas Law (64)

Publik 1 360

Coventry City
1-0
Crawley Town

1-0 Marvin Sordell (28)

 

Publik 1 338

Millwall
1-3
Wycombe Wanderers

1-1 David Worrall (53)

0-1 Adebayo Akinfenwa (straff, 51)
1-2 Garry Thompson (85)
1-3 Garry Thompson (90+1)

Publik 1 619

Tisdag 13 december 2016
Walsall
1-3
Oldham Athletic

1-0 Amadou Bakayoko (44)

1-1 Lee Croft (69)
1-2 Cameron Burgess (73)
1-3 Lee Erwin (89)

Publik 925

Onsdag 21 december 2016
Southampton U23
1-1*
Reading U23

1-0 Lloyd Isgrove (30)

1-1 Niall Keown (50)

Information Reading U23 vidare efter 4-3 på straffar.

Tisdag 10 januari 2017
Cheltenham Town
6-1
Leicester City U23

1-0 Diego De Girolamo (9)
2-1 Daniel O'Shaughnessy (31)
3-1 Diego De Girolamo (36)
4-1 Harry Pell (65)
5-1 Amari Morgan-Smith (79)

1-1 Bartosz Kapustka (10)
6-1 Diego De Girolamo (87)

Publik 1 028

Första omgången, gruppspel | 09.11.2016. 22:46
Visa matchfakta
Grupp A Norr
1 Cheltenham Town 3 2 0 1 4 - 3 6
2 Blackpool 3 1 1 1 3 - 3 5
3 Everton U23 3 1 1 1 4 - 3 4
4 Bolton Wanderers 3 1 0 2 1 - 3 3
Grupp B Norr
1 Wolverhampton Wanderers U23 3 2 0 1 8 - 4 6
2 Chesterfield 3 2 0 1 5 - 5 6
3 Crewe Alexandra 3 1 0 2 5 - 5 3
4 Accrington Stanley 3 1 0 2 4 - 8 3
Grupp C Norr
1 Bradford City 3 2 0 1 5 - 4 6
2 Morecambe 3 2 0 1 7 - 7 6
3 Bury 3 1 1 1 6 - 4 4
4 Stoke City U23 3 0 1 2 2 - 5 2
Grupp D Norr
1 Carlisle United 3 3 0 0 11 - 6 9
2 Oldham Athletic 3 1 1 1 8 - 7 5
3 Fleetwood Town 3 1 0 2 3 - 6 3
4 Blackburn Rovers U23 3 0 1 2 2 - 5 1
Grupp E Norr
1 Doncaster Rovers 3 1 2 0 4 - 2 6
2 Mansfield Town 3 2 0 1 4 - 4 6
3 Port Vale 3 1 1 1 1 - 1 5
4 Derby County U23 3 0 1 2 4 - 6 1
Grupp F Norr
1 Rochdale 3 2 1 0 5 - 3 8
2 Sunderland U23 3 2 1 0 4 - 2 7
3 Notts County 3 1 0 2 4 - 5 3
4 Hartlepool United 3 0 0 3 2 - 5 0
Grupp G Norr
1 Scunthorpe United 3 3 0 0 6 - 1 9
2 Cambridge United 3 2 0 1 3 - 3 6
3 Shrewsbury Town 3 1 0 2 3 - 3 3
4 Middlesbrough U23 3 0 0 3 2 - 7 0
Grupp H Norr
1 Walsall 3 3 0 0 8 - 3 9
2 Leicester City U23 3 1 1 1 1 - 1 5
3 Sheffield United 3 1 1 1 5 - 4 4
4 Grimsby Town 3 0 0 3 4 - 10 0
Grupp A Syd
1 Yeovil Town 3 2 1 0 6 - 3 7
2 Reading U23 3 1 1 1 5 - 6 5
3 Portsmouth 3 1 1 1 6 - 6 4
4 Bristol Rovers 3 0 1 2 2 - 4 2
Grupp B Syd
1 Wimbledon 3 2 0 1 5 - 3 6
2 Swansea City U23 3 2 0 1 4 - 4 6
3 Plymouth Argyle 3 1 0 2 5 - 5 3
4 Newport County 3 1 0 2 4 - 6 3
Grupp C Syd
1 Swindon Town 3 1 2 0 3 - 2 7
2 Oxford United 3 1 2 0 5 - 3 5
3 Exeter City 3 1 1 1 6 - 7 4
4 Chelsea U23 3 0 1 2 4 - 6 2
Grupp D Syd
1 Coventry City 3 3 0 0 11 - 5 9
2 Wycombe Wanderers 3 2 0 1 8 - 4 6
3 West Ham United U23 3 0 1 2 3 - 8 2
4 Northampton Town 3 0 1 2 2 - 7 1
Grupp E Syd
1 Southampton U23 3 2 1 0 6 - 1 7
2 Crawley Town 3 2 0 1 3 - 4 6
3 Charlton Athletic 3 0 2 1 1 - 3 3
4 Colchester United 3 0 1 2 2 - 4 2
Grupp F Syd
1 Norwich City U23 3 3 0 0 15 - 2 9
2 Milton Keynes Dons 3 1 1 1 4 - 6 5
3 Peterborough United 3 1 0 2 3 - 8 3
4 Barnet 3 0 1 2 3 - 9 1
Grupp G Syd
1 Southend United 3 2 0 1 3 - 4 6
2 Brighton & Hove Albion U23 3 1 1 1 3 - 4 5
3 Stevenage 3 1 1 1 7 - 5 4
4 Leyton Orient 3 1 0 2 3 - 3 3
Grupp H Syd
1 Millwall 3 3 0 0 7 - 2 9
2 Luton Town 3 2 0 1 5 - 4 6
3 Gillingham 3 1 0 2 4 - 4 3
4 West Bromwich Albion U23 3 0 0 3 0 - 6 0
Tisdag 30 augusti 2016
Bolton Wanderers
0-2
Everton U23

Bury
4-1
Morecambe

Peterborough United
1-6
Norwich City U23

Gillingham
1-2
Luton Town

Blackpool
2-1
Cheltenham Town

Chesterfield
2-1
Wolves U23

Accrington Stanley
0-3
Crewe Alexandra

Bradford City
1-0
Stoke City U23

Fleetwood Town
1-0
Blackburn Rovers U23

Oldham Athletic
4-5
Carlisle United

Port Vale
1-0
Derby County U23

Mansfield Town
0-2
Doncaster Rovers

Scunthorpe United
2-1
Middlesbrough U23

Shrewsbury Town
0-1
Cambridge United

Sheffield United
0-0*
Leicester City U23

Information Leicester City U23 vinnare efter 5-4 på straffar.

Walsall
5-2
Grimsby Town

Bristol Rovers
2-3
Reading U23

Yeovil Town
4-3
Portsmouth

AFC Wimbledon
3-0
Swansea City U23

Plymouth Argyle
4-1
Newport County

Oxford United
4-2
Exeter City

Coventry City
4-2
West Ham United U23

Northampton Town
0-3
Wycombe Wanderers

Charlton Athletic
*0-0
Southampton U23

Information Charlton Athletic vinnare efter 5-4 på straffar.

Crawley Town
1-0
Colchester United

Milton Keynes Dons
*2-2
Barnet

Information Milton Keynes Dons vinnare efter 5-3 på straffar.

Southend United
2-0
Brighton U23

Leyton Orient
3-1
Stevenage

Millwall
2-0
West Bromwich Albion U23

Onsdag 31 augusti 2016
Notts County
2-1
Hartlepool United

Tisdag 6 september 2016
Rochdale
*1-1
Sunderland U23

Information Rochdale vinnare efter 4-2 på straffar.

Tisdag 13 september 2016
Swindon Town
2-1
Chelsea U23

Tisdag 4 oktober 2016
Bolton Wanderers
1-0
Blackpool

Cambridge United
2-1
Middlesbrough U23

Crewe Alexandra
2-3
Wolves U23

Hartlepool United
0-1
Sunderland U23

Peterborough United
0-1
Milton Keynes Dons

Luton Town
2-0
West Bromwich Albion U23

Cheltenham Town
2-1
Everton U23

Chesterfield
1-4
Accrington Stanley

Morecambe
3-1
Stoke City U23

Bradford City
2-1
Bury

Carlisle United
2-0
Blackburn Rovers U23

Fleetwood Town
0-2
Oldham Athletic

Doncaster Rovers
*2-2
Derby County U23

Information Doncaster Rovers vinnare efter 4-2 på straffar.

Port Vale
0-1
Mansfield Town

Rochdale
2-1
Notts County

Scunthorpe United
2-0
Shrewsbury Town

Grimsby Town
0-1
Leicester City U23

Sheffield United
1-2
Walsall

Portsmouth
3-3*
Reading U23

Information Reading U23 vinnare efter 4-3 på straffar.

Bristol Rovers
*0-0
Yeovil Town

Information Bristol Rovers vinnare efter 5-3 på straffar.

Newport County
1-2
Swansea City U23

AFC Wimbledon
2-1
Plymouth Argyle

Swindon Town
*0-0
Oxford United

Information Swindon Town vinnare efter 3-1 på straffar.

Wycombe Wanderers
3-0
West Ham United U23

Coventry City
3-1
Northampton Town

Colchester United
1-2
Southampton U23

Charlton Athletic
0-2
Crawley Town

Stevenage
2-2*
Brighton U23

Information Brighton U23 vinnare efter 4-3 på straffar.

Southend United
1-0
Leyton Orient

Millwall
2-1
Gillingham

Barnet
0-5
Norwich City U23

Tisdag 18 oktober 2016
Exeter City
3-2
Chelsea U23

Tisdag 8 november 2016
Norwich City U23
4-1
Milton Keynes Dons

Everton U23
1-1*
Blackpool

Information Blackpool vinnare efter 5-4 på straffar.

Crewe Alexandra
0-2
Chesterfield

Blackburn Rove…
2-2*
Oldham Athletic

Information Oldham Athletic vinnare efter 5-4 på straffar.

Chelsea U23
*1-1
Oxford United

Chelsea U23 vinnare efter 13-12 på straffar.

Luton Town
1-3
Millwall

Cheltenham Town
1-0
Bolton Wanderers

Wolves U23
4-0
Accrington Stanley

Stoke City U23
*1-1
Bury

Information Stoke City U23 vinnare efter 4-3 på straffar.

Doncaster Rovers
0-0*
Port Vale

Derby County U23
2-3
Mansfield Town

Cambridge United
0-2
Scunthorpe United

Middlesbrough U23
0-3
Shrewsbury Town

Leicester City U23
0-1
Walsall

Portsmouth
1-0
Bristol Rovers

Newport County
2-0
Wimbledon

Swansea City U23
2-0
Plymouth Argyle

Exeter City
1-1*
Swindon Town

Information Swindon Town vinnare efter 4-2 på straffar.

Northampton Town
1-1*
West Ham United U23

Information West Ham United U23 vinnare efter 3-2 på straffar.

Colchester United
*1-1
Charlton Athletic

Information Colchester United vinnare efter 4-3 på straffar.

Stevenage
4-0
Southend United

Brighton U23
1-0
Leyton Orient

West Bromwich Albion U23
0-2
Gillingham

Barnet
1-2
Peterborough United

Onsdag 9 november 2016
Hartlepool United
1-2
Rochdale

Sunderland U23
2-1
Notts County

Reading U23
0-2
Yeovil Town

Morecambe
3-2
Bradford City

Carlisle United
4-2
Fleetwood Town

Grimsby Town
2-4
Sheffield United

Wycombe Wanderers
2-4
Coventry City

Southampton U23
4-0
Crawley Town