ecst.se fotboll

2017-18

Start: 8 augusti 2017

Final: 9 maj 2018

7

omgångar

101

lag

100/100

matcher spelade

Första omgången
43 matcher

8-15 augusti 2017

Andra omgången
26 matcher

29 augusti-19 september 2017

Tredje omgången
16 matcher

19 september-11 oktober 2017

Fjärde omgången
8 matcher

25 oktober 2017-4 februari 2018

Kvartsfinaler
4 matcher

4-12 april 2018

Semifinaler
2 matcher

25-26 april 2018

Final
1 matcher

9 maj 2018

 

 

DBU Pokalen
Visa matchfakta

Final

10.05.2018, 20:41

Torsdag 10 maj 2018
Brøndby
3-1
Silkeborg

1-1 Benedikt Röcker (35)
2-1 Kamil Wilczek (41)
3-1 Kamil Wilczek

0-1 Davit Skhirtladze (33)

Publik 31 027 på Telia Parken, Köpenhamn

 

Visa matchfakta

Semifinaler

26.04.2018, 22:00

Onsdag 25 april 2018
Fredericia
0-1
Silkeborg

 

0-1 Oliver Fredsted (självmål, 50)

Publik 1 602

Torsdag 26 april 2018
Brøndby
3-1
Midtjylland

1-0 Kamil Wilczek (1)
2-0 Teemu Pukki (15)
3-1 Kamil Wilczek (65)

2-1 Gustav Wikheim (48)

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

12.04.2018, 22:39

Onsdag 4 april 2018
Randers
1-3 f
Silkeborg

1-0 Eero Markkanen (10)

1-1 Magnus Mattsson (41)
1-2 Jeppe Gertsen (107)
1-3 Marc Rochester Sørensen (117)

Torsdag 5 april 2018
SønderjyskE
0-1 f
Brøndby

 

0-1 Christian Nørgaard (118)

Onsdag 11 april 2018
Fredericia
3-1
AaB

1-0 Dennis Høegh (15)
2-0 Denis Fazlagic (39)
3-0 Dennis Høegh (45)

3-1 Frederik Børsting (59)

Torsdag 12 april 2018
Hobro
1-2 f
Midtjylland

1-1 Martin Mikkelsen (110)

0-1 Bozhidar Kraev (99)
1-2 Bozhidar Kraev (112)

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

04.02.2018, 16:05

Onsdag 25 oktober 2017
Jammerbugt
Inst
SønderjyskE

OB
0-3
Midtjylland

 

0-1 Mikkel Duelund (35)
0-2 Alexander Sørloth (54)
0-3 Bozhidar Kraev (87)

Fredericia
2-0
HB Køge

1-0 Brent McGrath (48)
2-0 Anders Holvad (61)

 

Silkeborg
Inst
Lyngby

Torsdag 26 oktober 2017
Holbæk B&I
1-4
Randers

1-3 Torbjörn Billeskov (72)

0-1 Marcus Mølvadgaard (2)
0-2 Saba Lobzhanidze (25)
0-3 Marvin Pourié (69)
1-4 Marvin Pourié (74)

Onsdag 1 november 2017
Hobro
*1-1 f
Nordsjælland

1-0 Sebastian Grønning (14)

1-1 Emiliano Hansen (49)

Information Hobro vidare efter 4-3 på straffar.

Tisdag 28 november 2017
Jammerbugt
1-4
SønderjyskE

Onsdag 6 december 2017
AaB
2-1
FC Helsingør

1-1 Yann (90)
2-1 Édison Flores (90)

0-1 Jores Okore (självmål, 20)

Silkeborg
3-1 f
Lyngby

1-0 Davit Skhirtladze (58)
2-1 Tobias Sahlquist (92)
3-1 Stephan Petersen (103)

1-1 Martin Ørnskov (88)

Söndag 4 februari 2018
FC København
0-1
Brøndby

 

0-1 Kamil Wilczek (33)

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

11.10.2017, 22:11

Tisdag 19 september 2017
VB 1968
0-3
Jammerbugt

Onsdag 20 september 2017
Greve
0-7
Midtjylland

Hedensted
1-3
Lyngby

Otterup
0-2
Randers

Næstved
1-3
HB Køge

Middelfart
0-2
AaB

Skive
0-3
København

Holbæk B&I
1-0
Horsens

Slagelse B&I
1-5
Hobro

Hvidovre
0-0* f
FC Helsingør

Information FC Helsingør vidare efter 4-3 på straffar.

LSF
1-5
Brøndby

Torsdag 21 september 2017
Fremad Amager
2-3
OB

Fredericia
1-0
AGF

Onsdag 27 september 2017
Vejgaard B
0-4
Nordsjælland

Vendsyssel
1-2
SønderjyskE

Onsdag 11 oktober 2017
HIK
3-3* f
Silkeborg

Information Silkeborg vidare efter 4-3 på straffar.

Tisdag 21 november 2017
HIK
0-3
Silkeborg

 

Visa matchfakta

Andra omgången

19.09.2017, 23:59

Tisdag 29 augusti 2017
VB 1968
1-0
Næsby

B 1913
1-3
Hvidovre

LSF
1-0
B 93

Frem Sakskøbing
0-9
Greve

Dalum
0-1
OB

Agerbæk / Starup
2-7
Randers

Jammerbugt
3-1
Vejle

Aabyhøj
3-4 f
Middelfart

Hedensted
3-2
Aarhus Fremad

BSF
1-5
Holbæk B&I

Vejgaard B
4-3
Sydvest

Slagelse B&I
2-1
AB

VSK Århus
1-4
AGF

Kolding IF
0-1
Hobro

Onsdag 30 augusti 2017
RKG
1-8
Fredericia

Vanløse
1-3
Fremad Amager

Nørresundby
2-3
Skive

Varde
3-5 f
Horsens

HB Køge
4-3 f
Nykøbing

Brønshøj
0-2
Næstved

Sunred Beach
1-5
Otterup

Tisdag 5 september 2017
Fredensborg BI
1-2
HIK

Husum
0-3
FC Helsingør

Onsdag 6 september 2017
Kjellerup
Inst
Silkeborg

Vendsyssel
1-0 f
Brabrand

Torsdag 7 september 2017
Viborg
1-5 f
AaB

Tisdag 19 september 2017
Kjellerup
0-6
Silkeborg

 

Visa matchfakta

Första omgången

15.08.2017, 22:17

Tisdag 8 augusti 2017
Marstal/Rise
0-1
Sydvest

Husum
1-0
NB Bornholm

Virum-Sorgenfri
3-6
B 93

Hvidovre
1-0
Frem

Kastrup
1-4
AB

LSF
*
GVI

Information LSF vidare efter 7-6 på straffar.

Tårnby FF
1-2
Brønshøj

Herstedøster
0-1
Frem Sakskøbing

LUIF
0-5
Holbæk B&I

Ringsted
0-1
Fredensborg BI

Slagelse B&I
3-0
KFUM Roskilde

VB 1968
4-1
DMI

B 1913
4-1 f
Sønderborg

Egen
2-4
Middelfart

Krarup/Espe
2-4
Varde

KRFK
0-3
Næsby

Otterup
3-2
Marienlyst

Tåsinge
0-5
Kolding IF

Christiansbjerg
2-3
Aabyhøj

Hirtshals
2-3 f
Kjellerup

Jammerbugt
3-0
Odder

RKG
2-0
Hatting/Torsted

Bramming
0-5
Agerbæk/Starup

Græsrødderne
2-3
Vanløse

[49]
Onsdag 9 augusti 2017
Allesø
0-3
Vejle

Helsinge
9-2
HIK

Herlufsholm
0-5
HB Køge

Rishøj
0-6
Greve

Avarta
0-5
Fremad Amager

VRI
0-4
Skive

Silkeborg KFUM
1-3 f
Viborg

Tarup-Paarup
1-2
Dalum

DGL 2000
0-3
Brabrand

Hedensted
3-2
Thisted

Holstebro
0-3
Aarhus Fremad

Lystrup
0-3
Vendsyssel

Linde
0-12
VSK Århus

Roskilde
0-1
Nykøbing

Fredericia
4-0
Esbjerg

Sunred Beach
6-4
CSC

Måndag 14 augusti 2017
Ølstykke
1-3
Næstved

Tisdag 15 augusti 2017
BSF
3-1
B 1973 Herlev

Birkelse
1-3
Vejgaard B

 

Skytteliga

-