ecst.se fotboll

7

omgångar

108

lag

9/8

Start

25/5

Final

Första omgången

9-16 augusti

Andra omgången

30 augusti-7 september

Tredje omgången

11 oktober-2 november

Fjärde omgången

28 februari-15 mars

Kvartsfinaler

5-13 april

Semifinaler

27 april-4 maj

Final

25 maj

 

 

DBU Pokalen
Visa matchfakta

Final

04.05.2017, 22:18

 

Visa matchfakta

Semifinaler

13.04.2017, 22:22

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Onsdag 5 april 2017
Næstved
1-2
Vendsyssel

1-1 Kevin Timm (19)

0-1 Tiago (straff, 15)
1-2 Christian Moses (76)

Publik 674

AaB
2-3
Midtjylland

1-2 Rasmus Würtz (straff, 33)
2-3 Kasper Risgård (77)

0-1 Paul Onuachu (22)
0-2 Paul Onuachu (29)
1-3 Filip Novák (52)

Publik 4 124

Torsdag 6 april 2017
FC København
2-1
AGF

1-0 Andrija Pavlović (45)
2-1 Ludwig Augustinsson (82)

1-1 Martin Spelmann (48)

Publik 7 754

Torsdag 13 april 2017
Randers
2-4 f
Brøndby

1-1 Andreas Bruhn (15)
2-1 Marvin Pourié (39)

0-1 Kamil Wilczek (5)
2-2 Hany Mukhtar (90)
2-3 Hany Mukhtar (93)
2-4 Zsolt Kalmár (97)

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

02.11.2016, 23:10

Tisdag 28 februari 2017
Vendsyssel
4-0
HB Køge

1-0 Ninos Gouriye (4)
2-0 Meinhard Olsen (25)
3-0 Ninos Gouriye (38)
4-0 Tiago (50)

 

Onsdag 1 mars 2017
B93
0-3
FC København

 

0-1 Julian Kristoffersen (23)
0-2 Kasper Kusk (27)
0-3 Kasper Kusk (49)

Torsdag 2 mars 2017
AaB
5-0
Silkeborg

1-0 Rasmus Thellufsen (26)
2-0 Rasmus Thellufsen (37)
3-0 Rasmus Thellufsen (52)
4-0 Édison Flores (71)
5-0 Rasmus Thellufsen (77)

 

Tisdag 7 mars 2017
Kjellerup
0-3
Midtjylland

 

0-1 Bruninho (13)
0-2 Mikkel Duelund (17)
0-3 Skímon Kroon (34)

Onsdag 8 mars 2017
Marienlyst
1-4
Brøndby

1-4 Esben Petersen (straff, 37)

0-1 Rudolph Austin (20)
0-2 Svenn Crone (24)
0-3 Kamil Wilczek (32)
0-4 Zsolt Kalmár (34)

Næstved
3-2
Roskilde

1-1 Patrick Hansen (36)
2-1 Stefan Nygaard Hansen (45)
3-2 Jesper Overgaard Christiansen (81)

0-1 Andreas Lissau (34)
2-2 Daniel Jørgensen (76(

Onsdag 15 mars 2017
Randers
1-0
SønderjyskE

1-0 Marvin Pourié (straff, 15)

 

Horsens
1-3
AGF

1-0 Delphin Tshiembe (7)

1-1 Kasper Junker (62)
1-2 Kasper Junker (81)
1-3 Kasper Junker (86)

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

07.09.2016, 22:15

Tisdag 11 oktober 2016
HIK
1-3 f
Randers

Onsdag 12 oktober 2016
Skive
1-3 f
Silkeborg

Torsdag 13 oktober 2016
B 93
1-0
Esbjerg

Onsdag 19 oktober 2016
Vendsyssel
2-1
OB

Tisdag 25 oktober 2016
Kjellerup
4-3 f
Lyngby

Hvidovre
0-2
SønderjyskE

Onsdag 26 oktober 2016
FC Helsingør
0-1
Horsens

VSK Århus
0-1
AaB

Jammerbugt
1-6
FC København

Holbæk B&I
1-3
AGF

Marienlyst
*2-2 f
AB

Information Marienlyst vidare efter 4-2 på straffar.

Roskilde
2-1
Fredericia

Frem
1-2
Brøndby

Torsdag 27 oktober 2016
Fremad Amager
1-3
Midtjylland

Onsdag 2 november 2016
Næstved
1-0
Nordsjælland

HB Køge
2-1
Viborg

 

Visa matchfakta

Andra omgången

16.08.2016, 22:51

Tisdag 30 augusti 2016
NB Bornholm
0-4
Frem

Aabyhøj
0-9
Silkeborg

Kjellerup
2-0
Odder

VSK Århus
4-3 f
Kolding IF

Varde IF Elite
1-2
Jammerbugt

Tårnby FF
1-4
Nordsjælland

KFUM Roskilde
1-4
B 93

LSF
2-7
AB

Skjold Birkerød
0-3
HIK

Dalum
0-1
Holbæk B&I

Otterup
0-4
Hvidovre

Onsdag 31 augusti 2016
Lyseng
1-4
Horsens

Lystrup
2-6
Randers

OKS
0-2
Viborg

Hårby/Flemløse
0-5
Esbjerg

B 1909
0-6
Skive

VB 1968
0-2
Fremad Amager

Frederiksværk
1-3
Lyngby

B 1908
1-5
Marienlyst

Fredensborg BI
0-4
FC Helsingør

Aalborg Freja
0-5
AGF

Måndag 5 september 2016
Nykøbing
2-2* f
Næstved

Information Næstved vidare efter 4-3 på straffar.

Onsdag 7 september 2016
Brabrand
2-4
Fredericia

Vendsyssel
2-0
Hobro

DMI
0-3
HB Køge

Skovshoved
1-3
Roskilde

Nørresundby
1-5
AaB

Vejle
0-4
OB

 

Visa matchfakta

Första omgången

Tisdag 9 augusti 2016
NB Bornholm
2-1
Taastrup

Skjold Birkerød
0-3
Jægersborg

Frederiksværk
1-0
Brønshøj

Rosenhøj
1-3
LSF

Føroyar
1-2
VB 1968

Jyderup
1-7
KFUM Roskilde

Vanløse
3-4
Frem

Tårnby FF
3-2
Fremad Valby

Horslunde
2-3
DMI

FC Nakskov
0-5
Holbæk B&I

B 1913
0-4
Kolding IF

Nrørre Aaby
1-6
Dalum

Vatanspor
1-5
Odder

Aalborg Freja
*1-1 f
Thisted

Information Aalborg Freja vidare efter 4-3 på straffar.

Morud
3-5 f
Otterup

Årslev
0-2
Marienlyst

NUBI
4-5 f
Jammerbugt

Silkeborg KFUM
2-6
Brabrand

Skjold Sæby
0-3
Nørresundby

Aarhus Fremad
1-1* f
Skovbakken

Information VSK Aarhus vidare efter 5-4 på straffar.

Ringkøbing
0-2
Hobro

OKS
2-1
Næsby

Måløv
0-6
Fredensborg BI

Onsdag 10 augusti 2016
Christiansbjerg
0-9
Kjellerup

Løgstør
0-4
Skive

Tarm
1-3
Horsens

Aabyhøj
2-0
Skanderborg

Varde IF Elite
1-0
Marstal/Rise

Birkelse
0-9
Vendsyssel

BPI
0-3
Lystrup

Svendborg
1-4
Fredericia

Hårby/Flemløse
2-1 f
Sædding/Guldager

B 1909
1-0
Sønderborg

Maribo
0-4
Roskilde

B 93
3-1
AB Tårnby

Karlslunde
0-2
HB Køge

Græsrødderne
1-2
AB

GVI
2-2* f
HIK

Information HIK vidare efter 6-5 på straffar.

Fremad Amager
2-1
Avarta

Herlev
2-3 f
Hvidovre

Avedøre
1-3
B 1908

BSF
1-4
Skovshoved

Torsdag 11 augusti 2016
Middelfart
0-1
Esbjerg

Tisdag 16 augusti 2016
Herlufsholm
0-4
Nykøbing

Christiania SC
2-6
FC Helsingør

Tjæreborg
1-3
Vejle