ecst.se fotboll

DBU Pokalen (C)

7

omgångar

108

lag

4/8

Start

-

Final

Final | 05.05.2016, 20:45
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Torsdag 5 maj 2016
AGF
1-2
FC København

1-1 Morten Rasmussen (45+3)

0-1 Nicolai Jørgensen (30)
1-2 William Kvist (78)

Publik 36 000

Semifinaler | 21.04.2016, 22:39
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Onsdag 6 april 2016
FC København
1-1
Brøndby

Onsdag 13 april 2016
AaB
0-2
AGF

 

0-1 Theodor Bjarnason (22)
0-2 Morten Rasmussen (62)

Match 2:2
Onsdag 20 april 2016
Brøndby
0-1
FC København

 

0-1 Nicolai Jørgensen (77)

Information FC København vidare med sammanlagt 2-1.

Torsdag 21 april 2016
AGF
2-2
AaB

1-2 Kenneth Petersen (självmål, 79)
2-2 Theodor Bjarnason (90+2)

0-1 Thomas Enevoldsen (26)
0-2 Nikolaj Thomsen (52)

Information AGF vidare med sammanlagt 4-2.

Kvartsfinaler | 05.04.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 1 mars 2016
SønderjyskE
0-3
AGF

 

0-1 Morten Rasmussen (8)
0-2 Theodor Bjarnason (23)
0-3 Jesper Lange (71)

Onsdag 2 mars 2016
Skive
0-3
Brøndby

 

0-1 Magnus Eriksson (48)
0-2 Johan Elmander (89)
0-3 Thomas Kahlenberg (90)

Onsdag 16 mars 2016
FC København
2-1 f
Randers

1-0 Federico Santander (60)
2-1 Mathias Jørgensen (116)

1-1 Kasper Junker (90+1)

Tisdag 5 april 2016
Roskilde
0-4
AaB

 

0-1 Nikolaj Thomsen (straff, 27)
0-2 Thomas Enevoldsen (32)
0-3 Thomas Enevoldsen (39)
0-4 Frederik Børsting (54)

Fjärde omgången | 29.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 21 oktober 2015
FC Helsingør
0-2
Randers

 

0-1 Mads Danekilde (självmål, 16)
0-2 Christian Keller (76)

Tisdag 27 oktober 2015
Rishøj
0-3
AGF

Skive
3-2
Viborg

Onsdag 28 oktober 2015
Greve
2-6
SønderjyskE

Roskilde
3-2 f
Midtjylland

Lyngby
1-2
AaB

Torsdag 29 oktober 2015
Fredericia
1-2 f
FC København

1-1 Nikolaj Hagelskjær (43)

0-1 Danny Amankwaa (28)
1-2 Kasper Kusk (92)

HB Køge
0-1
Brøndby

 

0-1 Ronnie Schwartz (90+2)

Tredje omgången | 13.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 22 september 2015
Greve
2-1
Hvidovre

KFUM Roskilde
1-5
Viborg

Vejgaard B
1-3
SønderjyskE

Fredericia
2-1
OB

Rishøj
3-1
Brønshøj

Silkeborg
0-1
AGF

Onsdag 23 september 2015
Fredensborg BI
0-1
FC Helsingør

Kolding IF
1-3 f
Skive

Vestsjælland
0-2
FC København

HB Køge
2-0
Horsens

Holbæk
0-7
Brøndby

Torsdag 24 september 2015
Sønderborg
0-6
Randers

Lyngby
1-0
Esbjerg

Næstved
0-3
Midtjylland

Tisdag 29 september 2015
Lystrup
0-4
AaB

Tisdag 13 oktober 2015
Roskilde
*0-0 f
Hobro

Information Roskilde vidare efter 7-6 på straffar.

Andra omgången | 23.09.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 19 augusti 2015
B 1908
2-0
Fremad Amager

Tisdag 25 augusti 2015
Brabrand
1-2
Frederica

Næstved
1-0
Nordsjælland

Tisdag 1 september 2015
Vejgaard B
3-2
Sydvest

Sædding/Guldager
1-5
Lystrup

Svendborg
0-3
Silkeborg

Søhus Stige
0-9
Esbjerg

Lyseng
1-2
Kolding IF

Frederikssund
2-6
HB Køge

Marienlyst
1-5
Viborg

Rishøj
2-0
Søllerød-Vedbæk

Hillerød
1-2
FC Helsingør

Herlufsholm
0-5
Brønshøj

Fredensborg BI
1-0
B 1908

Holbæk
4-2
B 93

Thisted
1-2
SønderjyskE

Onsdag 2 september 2015
Avedøre
0-3
Vestsjælland

Skjold Birkerød
1-4
KFUM Roskilde

LSF
0-5
Lyngby

Nyborg
0-5
Greve

Fremad Valby
2-2* f
Hvidovre

Information Hvidovre vidare efter 5-4 på straffar.

Aabyhøj
0-2
Sønderborg

Vejle
0-0* f
Hobro

Information Hobro vidare efter 4-2 på straffar.

Kjellerup
1-8
AGF

Tisdag 8 september 2015
Aalborg Freja
0-6
Horsens

Odder
0-1
Skive

Onsdag 9 september 2015
Tarup-Paarup
0-2
OB

Vendsyssel
0-2
AaB

Tisdag 15 september 2015
Jægersborg
Avbr
Roskilde

Onsdag 23 september 2015
Jægersborg
1-6
Roskilde

Första omgången | 19.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 4 augusti 2015
Middelfart
2-5
Vejle

Tisdag 11 augusti 2015
Birkelse
1-3
Aalborg Freja

Skjold Sæby
1-7
Thisted

Aars
0-3
Vejgaard B

DGL 2000
2-3
Kjellerup

Skanderborg
0-2
Aabyhøj

Fuglebakken KFUM
0-3
Horsens

Tjørring
0-4
Skive

Marslev
0-10
Tarup-Paarup

Morud
1-7
Marienlyst

Sædding/Guldager
3-1
Kolding B

Kalundborg
3-5
KFUM Roskilde

Frem Sakskøbing
0-4
Vestsjælland

LUIF
0-2
Rishøj

B 1973 Herlev
0-3
Søllerød-Vedbæk

Frederikssund
3-1
GVI

Helsinge
0-3
Avedøre

Hillerød
1-0
Herlev

NB Bornholm
2-2* f
Fredensborg BI

Information Fredensborg BI vidare efter 5-4 på straffar.

Sundby
1-4
B 93

LSF
*1-1 f
Frem

Information LSF vidare efter 5-3 på straffar.

Fremad Valby
8-3
Virum-Sorgenfri

Aulum
1-6
Brabrand

Lyseng
2-0
Viby

Næsby
0-6
Fredericia

FB
0-2
Skjold Birkerød

Nykøbing
0-6
Roskilde

Onsdag 12 augusti 2015
Jammerbugt
1-3
Vendsyssel

Lystrup
3-2
Skovbakken

Ringkøbing
1-2
Odder

B 1913
0-3
Svendborg

Esbjerg IF 92
3-4
Sydvest

Sønderborg
4-1
Varde

Langeskov
0-5
Nyborg

Lundtoft
1-7
Kolding IF

Søhus Stige
4-2
Årslev

Bjæverskov IF
0-4
Næstved

Døllefjelde-Musse
1-4
Holbæk

Avarta
2-5
HB Køge

Jægersborg
3-1
Vanløse

Tårnby FF
1-3
FC Helsingør

Holstebro
0-4
Silkeborg

FA 2000
1-3
Greve

Føroyar
0-6
Hvidovre