ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 5 december 2018
Slut: 22 maj 2019

22

lag

5

omgångar

36/37

matcher spelade

Första omgången

8 matcher

5-19 december 2018

Andra omgången

2x8 matcher

2-30 januari 2019
Returer 16 januari-20 februari 2019

Kvartsfinaler

2x4 matcher

20-27 februari 2019
Returer 27 februari-6 mars 2019

Semifinaler

2x2 matcher

3 april 2019
Returer 17 april 2019

Final

1 match

22 maj 2019

 

 

 

Kypello Kyprou
Visa matchfakta

Final

Onsdag 22 maj 2019
APOEL
18:00
AEL

 

Visa matchfakta

Semifinaler

17.04.2019, 22:26

Match 2:2
Onsdag 17 april 2019
Enosis
2-2
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 3-2.

AEL
0-0
Apollon

Information AEL vidare med sammanlagt 2-1.

Match 1:2
Onsdag 3 april 2019
Apollon
1-2
AEL

APOEL
1-0
Enosis

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

06.03.2019, 20:15

Match 2:2
Onsdag 27 februari 2019
Ermis
2-3
AEL

1-2 Giannis Taralidis (straff, 73)
2-2 Demitar Makriev (82)

0-1 Ivan Schranz (40)
0-2 Leandro Silva (45+2)
2-3 Kevin Lafrance (90)

Information AEL vidare med sammanlagt 7-2

Enosis
1-1
Paphos

1-1 Georgios Kolokoudias (59)

0-1 Federico Rasic (9)
Utvisning Federico Rasic (83)

Information Enosis vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Onsdag 6 mars 2019
Apollon
2-1
Karmiotissa

Information Apollon vidare med sammanlagt 7-2.

AEK
3-3
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Match 1:2
Onsdag 20 februari 2019
AEL
4-0
Ermis

Paphos
2-2
Enosis

Onsdag 27 februari 2019
APOEL
1-1
AEK

1-0 Ghayas Zahid (straff, 18)

1-1 Lluis Sastre (39)

Karmiotissa
1-5
Apollon

1-3 Andreas Neophytou (29)

0-1 Fernando Pereyra (3)
0-2 Fernando Pereyra (7)
0-3 Mustapha Carayol (26)
1-4 David Faupala (32)
1-5 Konstantinos Papamichail (77)

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

20.02.2019, 20:43

Match 2:2
Onsdag 16 januari 2019
ASIL Lysi
0-4
Ermis

 

0-1 Savvas Lytra (13)
0-2 Demitar Makriev (straff, 41)
0-3 Giannis Taralidis (straff, 61)
0-4 Kostas Pileas (82)

Information Ermis vidare med sammanlagt 7-0.

Omonia Nicosia
1-1
Apollon

1-1 David Ramírez (77)

0-1 Kevin Bru (69)

Information Apollon vidare med sammanlagt 2-1.

Onsdag 23 januari 2019
Enosis
0-0
Anorthosis

Information Enosis vidare med sammanlagt 3-2.

Paphos
4-1
Aris

1-0 Adam Nemec (23)
2-1 Adam Nemec (straff, 47)
3-1 Lulinha (57)
4-1 Federico Rasic (90)

1-1 Christos Hadjipaschalis (30)

Information Paphos vidare med sammanlagt 5-3.

Onsdag 30 januari 2019
AEK
2-0
Nea Salamis

1-0 Ivan Trichkovski (22)
2-0 Acorän (58)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 4-1.

Onsdag 6 februari 2019
Doxa
Inst
APOEL

Onsdag 13 februari 2019
EN THOI Lakatamia
0-6
AEL

Information AEL vidare med sammanlagt 14-0.

Onsdag 20 februari 2019
Ethnikos Achna
1-3
Karmiotissa

Information Karmiotissa vidare med sammanlagt 5-2.

Doxa
0-3
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 5-1.

Match 1:2
Onsdag 2 januari 2019
Anorthosis
Inst
Enosis

APOEL
2-1
Doxa

1-1 Léo Natel (60)
2-1 Norbert Balogh (66)

0-1 Luis Carlos (20)

Ermis
3-0
ASIL Lysi

1-0 Didac Devesa (22)
2-0 Iván Malón (35)
3-0 Giannis Taralidis (66)

 

Apollon
1-0
Omonia Nicosia

1-0 Antun Maglica (11)

Utvisning Mickael Gaffour (45+1)

Onsdag 16 januari 2019
Nea Salamis
1-2
AEK Larnaca

1-0 Kingsley Onuegbu (5)

1-1 Florian Taulemesse (straff, 18)
1-2 Jean Assoubrie (90+4)

Aris
2-1
Paphos

1-1 Theodosis Kyprou (69)
2-1 Amiche (75)

0-1 Jens Cools (59)

Anorthosis
2-3
Enosis

1-1 João Victor (22)
2-1 Beka Mikeltadze (26)

0-1 Ioannis Pittas (14)
2-2 Ioannis Pittas (67)
2-3 Shikoze Udoji (90+2)

Onsdag 23 januari 2019
Karmiotissa
2-1
Ethnikos Achna

1-0 Alkiviades Christofi (30)
2-0 Edward Masinwa (38)

2-1 Andreas Kyprianou (straff, 89)

Onsdag 30 januari 2019
AEL
8-0
EN THOI Lakatamia

1-0 André Teixeira (11)
2-0 Nestoras Mytides (25)
3-0 Adnan Aganović (31)
4-0 Nestoras Mytides (straff, 41)
5-0 Nestoras Mytides (43)
6-0 Jarchinio Antonia (45)
7-0 Rubén Jurado (straff, 87)
8-0 Andreas Timotheou (självmål, 89)

 

Onsdag 6 februari 2019
Ethnikos Achna
Inst
Karmiotissa

 

Visa matchfakta

Första omgången

19.12.2018, 22:08

Onsdag 5 december 2018
Aris
4-1
Alki Oroklini

Omonia
3-0
Onisilos

Akritas
0-7
Anorthosis

Olympiakos
0-5
Paphos

Omonia Aradippou
0-3
AEL

Onsdag 19 december 2018
Enosis
5-1
Digenis Voroklinis

PAEEK
0-4
Nea Salamis

APOEL
5-0
Ayia Napa

 

Skytteliga

20.02.2019, 20:43

-