ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Final:

5

omgångar

-

lag

29/35

matcher spelade

Första omgången
6 matcher

29 november-13 december 2017

Andra omgången
2x8 matcher

10 januari-14 februari 2018
Returer 14-28 februari 2018

Kvartsfinaler
2x4 matcher

Semifinaler
2x2 matcher

Final
1 matcher

 

 

Kypello Kyprou
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Match 2:2
Match 1:2

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

11.04.2018, 23:53

Match 2:2
Onsdag 7 mars 2018
PAEEK
1-4
AEK

Information AEK vidare med sammanlagt 11-1.

Paphos
2-1
Doxa

Information Paphos vidare med sammanlagt 4-3.

Onsdag 14 mars 2018
APOEL
2-2
Nea Salamis

Information APOEL vidare med sammanalgt 5-2.

Onsdag 11 april 2018
Apollon
2-1
Anorthosis

1-0 Fotios Papoulis (11)
2-0 Antonio Jakoliš (70)

2-1 Erwin Koffi (90)

Publik 4 261

Information Apollon vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Onsdag 28 februari 2018
AEK
7-0
PAEEK

Doxa
2-2
Paphos

Onsdag 7 mars 2018
Nea Salamis
0-3
APOEL

Onsdag 14 mars 2018
Anorthosis
1-1
Apollon

 

Visa matchfakta

Andra omgången

28.02.2018, 23:59

Match 2:2
Onsdag 14 februari 2018
Aris
1-2
AEK Larnaca

1-0 Markos Maragoudakis (27)

1-1 Ivan Trichkovski (32)
1-2 Onisiforos Roushias (82)

Information AEK vidare med sammanlagt 6-1.

Onsdag 21 februari 2018
Doxa
1-1
Omonia Nicosia

1-0 Berat Sadik (18)

1-1 William (69)

Information Doxa vidare med sammanlagt 4-3.

APOEL
5-1
Ermis

1-0 Efstathios Aloneftis (7)
2-1 Andreas Makris (45+1)
3-1 Efstathios Aloneftis (75)
4-1 Dellatorre (79)
5-1 Dellatorre (90)

1-1 Monteiro (15)

Information APOEL vidare med sammanlagt 7-1.

Paphos
2-0
Enosis

1-0 Daniel Sikorski (15)
2-0 Ante Roguljić (28)

 

Information Paphos vidare med sammanlagt 4-3.

Karmiotissa
1-0
PAEEK

1-0 Alkiviades Christofi (90+1)

 

Information PAEEK vidare med sammanlagt 5-2.

Onsdag 28 februari 2018
Apollon
2-0
Othellos

Nea Salamis
0-0
Olympiakos

Match 1:2
Onsdag 10 januari 2018
Anorthosis
3-2
Ayia Napa

1-0 Douglão (45+1)
2-1 Gordon Schildenfeld (68)
3-1 Demba Camara (70)

1-1 Julien Fernandes (58)
3-2 Omar Rowe (90+3)

PAEEK
5-1
Karmiotissa

1-0 Samad Oppong (18)
2-0 Stefanos Martsakis (18)
3-1 Herve Bodiong (straff, 70)
4-1 Herve Bodiong (77)
5-1 Giorgos Kosta (79)

2-1 Kleanthis Pieri (19)

Ermis
0-2
APOEL

 

0-1 Lorenzo Ebecilio (28)
0-2 Facundo Bertoglio (58)

Onsdag 17 januari 2018
Enosis
3-2
Paphos

1-0 Georgios Kolokoudias (26)
2-0 Georgios Kolokoudias (39)
3-0 Marios Pierettis (63)

3-1 Christian Brüls (78)
3-2 Vasilis Papageorgiou (självmål, 90+1)

Ayia Napa
1-1
Anorthosis

1-1 Omar Rowe (90+2)

0-1 Douglão (straff, 65)

Onsdag 14 februari 2018
Othellos
1-0
Apollon

1-0 Gaoussou Fofana (81)

 

Omonia Nicosia
2-3
Doxa

1-1 Matt Derbyshire (55)
2-3 Matt Derbyshire (straff, 86)

0-1 Rahavi Kifoueti (40)
1-2 Luis Carlos (61)
1-3 Francis Narh (82)

Olympiakos
3-3
Nea Salamis

1-2 Yoann Tribeau (50)
2-2 Yoann Tribeau (52)
3-3 Miguelito (90)

0-1 Demitar Makriev (8)
0-2 David Poljanec (33)
2-3 Carlão (87)

 

Visa matchfakta

Första omgången

13.12.2017, 22:07

Onsdag 29 november 2017
Olympiakos
3-0
Anagnnisi Deryneia

Xylotympou
1-2
Anorthosis

Onsdag 6 december 2017
Ayia Napa
2-1
AEL

Onsdag 13 december 2017
Digenis Voroklinis
0-3
Paphos

Ethnikos Achna
0-0* f
Othellos

Information Othellos vidare efter 7-6 på straffar.

Alki Oroklini
1-1* f
Enosis

Information Enosis vidare efter 6-5 på straffar.

 

Skytteliga

-