ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Slut:

0

omgångar

Grundserien: 26
Mästerskapsserien:
Nedflyttningsserien:

174 / 242

matcher spelade ( 71,90 % )

Grundserien: 174 / 182
Mästerskapsserien: /
Nedflyttningsserien: /

publiksnitt

Grundserien:
Mästerskapsserien:
Nedflyttningsserien:

2,91

målsnitt

Grundserien: 2,91
Mästerskapsserien:
Nedflyttningsserien:
Grundserien
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Mästerskapsserien
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Nedflyttningsserien
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
A' Katīgoria

Tabell

18.02.2018, 19:56

Grundserien
Totalt
Hemma
Borta
1
APOEL
1
25
19
3
3
69
- 23
46
60
11
0
2
39
- 14
33
8
3
1
30
- 9
27
2
Apollon
3
25
17
7
1
63
- 14
49
58
10
2
1
39
- 9
32
7
5
0
24
- 5
26
3
Anorthosis
6
25
15
8
2
40
- 17
23
53
8
3
2
24
- 11
27
7
5
0
16
- 6
26
4
AEK
2
25
16
4
5
56
- 23
33
52
10
3
0
34
- 7
33
6
1
5
22
- 16
19
5
AEL
4
25
14
6
5
35
- 16
19
48
7
3
2
18
- 6
24
7
3
3
17
- 10
24
6
Omonia
5
25
13
5
7
50
- 35
15
44
7
3
2
27
- 12
24
6
2
5
23
- 23
20
7
Doxa
6
25
9
4
12
32
- 39
-7
31
5
3
5
18
- 23
18
4
1
7
14
- 16
13
8
Ermis
9
25
8
3
14
31
- 48
-17
27
6
0
6
17
- 23
18
2
3
8
14
- 25
9
9
Pafos
ny
25
6
7
12
22
- 37
-15
25
4
4
4
13
- 11
16
2
3
8
9
- 26
9
10
Alki
ny
25
6
5
14
30
- 53
-23
23
2
2
8
14
- 29
8
4
3
6
16
- 24
15
11
Nea Salamis
7
25
5
6
14
24
- 46
-22
21
4
4
5
14
- 16
16
1
2
9
10
- 30
5
12
Olympiakos
ny
24
3
8
13
19
- 52
-33
17
2
5
5
11
- 18
11
1
3
8
8
- 34
6
13
Aris
10
24
3
7
14
18
- 44
-26
16
2
4
6
7
- 22
10
1
3
8
11
- 22
6
14
Ethnikos Achna
8
25
1
5
19
18
- 60
-42
8
1
3
8
8
- 23
6
0
2
11
10
- 37
2
Mästerskapsserien
Totalt
Hemma
Borta
1
-
-
-
2
-
-
-
3
-
-
-
4
-
-
-
5
-
-
-
6
-
-
-
Nedflyttningsserien
Totalt
Hemma
Borta
7
-
-
-
8
-
-
-
9
-
-
-
10
-
-
-
11
-
-
-
12
-
-
-

Skytteliga

07.02.2018, 21:32

Grundserien

Florian Taulemesse
AEK
21
Matt Derbyshire
Omonia
17
Fabrício
Alki
15
Emilio Zelaya
Apollon
13
Igor de Camargo
APOEL
11
Anton Maglica
Apollon
10
Acorán
AEK
8
Mickaël Poté
APOEL
8
Ghayas Zahid
APOEL
8
Innocent Emeghara
Ermis
8
Nuno Morais
APOEL
7
Berat Sadik
Doxa
7

Mästerskapsserien

Nedflyttningsserien

Publiksnitt

Spelschema

18.02.2018, 19:56

Augusti 2017 Visa matchfakta
Måndag 21 augusti 2017
Olympiakos
0-0
Doxa

 
Lördag 26 augusti 2017
Ethnikos Achna
3-0
Paphos

Aris
1-1
Nea Salamis

 
Söndag 27 augusti 2017
AEK Larnaca
2-0
Olympiakos

Apollon
Inst
Omonia Nicosia

Doxa
2-1
Ermis

APOEL
Inst
AEL

Alki Oroklini
0-1
Anorthosis

 

 

September 2017 Visa matchfakta
Lördag 9 september 2017
Olympiakos
1-1
Apollon

AEL
1-0
Doxa

Nea Salamina
1-4
APOEL

 
Söndag 10 september 2017
Paphos
1-1
Alki Oroklini

Omonia
2-1
Ethnikos Achna

Anorthosis
1-0
Aris

 
Måndag 11 september 2017
Ermis
0-4
AEK

 
Lördag 16 september 2017
Ethnikos Achna
1-2
Olympiakos

Paphos
2-1
Omonia Nicosia

AEK
1-0
AEL

 
Söndag 17 september 2017
Doxa
4-1
Nea Salamis

Alki Oroklini
3-3
Aris

 
Måndag 18 september 2017
APOEL
0-1
Anorthosis

 

0-1 João Victor (30)

Apollon
4-2
Ermis

1-1 Nicolas Martínez (44)
2-2 Emilio Zelaya (71)
3-2 Valentin Roberge (90+3)
4-2 Emilio Zelaya (90+8)

0-1 Theo Weeks (33)
1-2 Innocent Emeghara (49)

 
Onsdag 20 september 2017
Omonia Nicosia
5-2
AEK

 
Fredag 22 september 2017
Aris
0-0
APOEL

 
Lördag 23 september 2017
Omonia Nicosia
2-2
Alki Oroklini

AEL
1-1
Apollon

Nea Salamis
1-0
AEK

 
Söndag 24 september 2017
Olympiakos
0-0
Paphos

Ermis
2-0
Ethnikos Achna

 
Måndag 25 september 2017
Anorthosis
2-0
Doxa

 
Lördag 30 september 2017
Paphos
2-1
Ermis

Omonia Nicosia
1-1
Olympiakos

AEK
1-1
Anorthosis

 

 

Oktober 2017 Visa matchfakta
Söndag 1 oktober 2017
Ethnikos Achna
0-1
AEL

Apollon
5-0
Nea Salamis

Doxa
2-1
Aris

Alki Oroklini
0-1
APOEL

 
Fredag 13 oktober 2017
APOEL
2-0
Doxa

 
Lördag 14 oktober 2017
Anorthosis
1-1
Apollon

Aris
0-5
AEK

 
Söndag 15 oktober 2017
Ermis
2-1
Omonia Nicosia

Olympiakos
0-3
Alki Oroklini

AEL
0-1
Paphos

 
Måndag 16 oktober 2017
Nea Salamis
0-0
Ethnikos Achna

 
Lördag 21 oktober 2017
Omonia Nicosia
1-0
AEL

Alki Oroklini
0-5
Doxa

Paphos
4-0
Nea Salamis

Ethnikos Achna
1-2
Anorthosis

AEK
3-1
APOEL

 
Söndag 22 oktober 2017
Olympiakos
2-1
Ermis

Apollon
1-0
Aris

 
Tisdag 24 oktober 2017
Doxa
1-3
AEK

1-1 Benjamin Asamoah (36)

0-1 Florian Taulemesse (14)
1-2 Català (53)
1-3 Florian Taulemesse (70)

Nea Salamis
1-3
Omonia Nicosia

1-0 David Poljanec (36)

1-1 Margaça (39)
1-2 Matt Derbyshire (straff, 85)
1-3 Rafael Lopes (90)

 
Onsdag 25 oktober 2017
Anorthosis
0-0
Paphos

APOEL
Inst
Apollon

Aris
2-1
Ethnikos Achna

1-1 Christer Youssef (47)
2-1 Christer Youssef (83)

0-1 Giorgos Papageorghiou (11)

Ermis
3-2
Alki Oroklini

1-1 Innocent Emeghara (34)
2-1 Juvhel Tsoumou (39)
3-1 Juvhel Tsoumou (58)

0-1 Radoslav Vasilev (19)
3-2 Willy Semedo (74)

 
Torsdag 26 oktober 2017
AEL
3-0
Olympiakos

1-0 Bogdan Mitrea (28)
2-0 Mikel Arruabarrena (straff, 45+2)
3-0 Bogdan Mitrea (90)

 

 
Lördag 28 oktober 2017
Ethnikos Achna
1-1
APOEL

Omonia Nicosia
1-1
Anorthosis

Alki Oroklini
0-1
AEK

 
Söndag 29 oktober 2017
Paphos
0-0
Aris

Apollon
4-2
Doxa

Olympiakos
1-1
Nea Salamis

Ermis
0-1
AEL

 

 

November 2017 Visa matchfakta
Lördag 4 november 2017
Anorthosis
5-1
Olympiakos

Doxa
4-2
Ethnikos Achna

Aris
2-2
Omonia Nicosia

 
Söndag 5 november 2017
Nea Salamis
1-1
Ermis

APOEL
4-0
Paphos

AEL
3-0
Alki Oroklini

AEK Larnaca
1-1
Apollon

 
Lördag 18 november 2017
Alki Oroklini
1-4
Apollon

Ethnikos Achna
0-3
AEK

Olympiakos
0-0
Aris

 
Söndag 19 november 2017
AEL
3-1
Nea Salamis

Ermis
1-2
Anorthosis

 
Måndag 20 november 2017
Paphos
1-0
Doxa

1-0 Boy Deul (84)

 

 
Lördag 25 november 2017
Aris
0-2
Ermis

APOEL
6-1
Olympiakos

Anorthosis
1-1
AEL

 
Söndag 26 november 2017
AEK
2-0
Paphos

Doxa
1-2
Omonia

Nea Salamis
2-3
Alki Oroklini

 
Måndag 27 november 2017
Apollon
3-0
Ethnikos Achna

1-0 F Papoulis (53)
2-0 Héctor Yuste (64)
3-0 Emilio Zelaya (74)

 

 

 

December 2017 Visa matchfakta
Lördag 2 december 2017
Apollon
6-0
Paphos

APOEL
2-1
Ermis

Alki Oroklini
2-1
Ethnikos Achna

 
Söndag 3 december 2017
Aris
1-2
AEL

Doxa
3-1
Olympiakos

Anorthosis
1-0
Nea Salamis

 
Måndag 4 december 2017
AEK
5-0
Omonia

1-0 Florian Taulemesse (11)
2-0 Florian Taulemesse (38)
3-0 Joan Tomás (72)
4-0 Jorge (84)
5-0 Acorán (86)

 

 
Lördag 9 december 2017
Ermis
1-2
Doxa

1-0 Radu Zaharia (10)

1-1 Berat Sadik (74)
1-2 Benjamin Asamoah (87)

Paphos
0-0
Ethnikos Achna

Anorthosis
2-1
Alki Oroklini

1-1 Sekou Cissé (73)
2-1 Araz Abdullayev (90+1)

0-1 Chafik Tigroudja (53)

 
Söndag 10 december 2017
Nea Salamis
2-0
Aris

Olympiakos
1-2
AEK

 
Måndag 11 december 2017
Omonia Nicosia
0-1
Apollon

 

0-1 Adrián Sardinero (90)

AEL
0-0
APOEL

 
Lördag 16 december 2017
Aris
0-2
Anorthosis

 

0-1 João Victor (80)
0-2 Andre Alves (90+4)

Ethnikos Achna
2-2
Omonia Nicosia

1-0 Eduardo Pincelli (12)
2-1 Andrei Enescu (32)

1-1 Rafael Lopes (30)
2-2 Dimitris Christofi (33)

APOEL
2-1
Nea Salamis

1-1 Joel Damahou (självmål, 71)
2-1 Ghayas Zahid (89)

0-1 Rúben Brígido (59)

 
Söndag 17 december 2017
Apollon
5-0
Olympiakos

Doxa
0-0
AEL

AEK
1-1
Ermis

 
Måndag 18 december 2017
Alki Oroklini
2-1
Paphos

1-1 Fabricio (39) 2-1 Fabricio (72)

0-1 Daniel Sikorski (23)

 
Onsdag 20 december 2017
Olympiakos
3-2
Ethnikos Achna

1-0 Costas Soteriou (4)
2-1 Romeu Torres (53)
3-2 Konstandinos Samaras (straff, 90)

1-1 Eduardo Pincelli (straff, 13)
2-2 Eduardo Pincelli (85)

AEL
0-0
AEK

Anorthosis
0-3
APOEL

 

0-1 Mickael Poté (1)
0-2 Lorenzo Ebecillo (58)
0-3 Igor de Camargo (85)

 
Torsdag 21 december 2017
Nea Salamis
0-1
Doxa

 

0-1 Nils Zatl (90+4)

Aris
0-0
Alki Oroklini

Omonia Nicosia
3-0
Paphos

1-0 Matt Derbyshire (straff, 19)
2-0 Matt Derbyshire (32)
3-0 Matt Derbyshire (51)

 

Ermis
0-6
Apollon

 

0-1 Esteban Sachetti (2)
0-2 Emilio Zelaya (18)
0-3 Emilio Zelaya (34)
0-4 Antonio Jakoliš (45+4)
0-5 Paris Psaltis (självmål, 85)
0-6 Emilio Zelaya (87)

 

 

Januari 2018 Visa matchfakta
Tisdag 2 januari 2018
Doxa
0-0
Anorthosis

Ethnikos Achna
0-0
Ermis

Alki Oroklini
0-3
Omonia Nicosia

 

0-1 Matt Derbyshire (16)
0-2 Mamadu Candé (41)
Utvisning Andreas Christodoulou (58)
0-3 Rafael Lopes (74)

 
Onsdag 3 januari 2018
APOEL
5-2
Aris

1-0 Nuno Morais (straff, 3)
2-1 Igor de Camargo (29)
3-2 Igor de Camargo (46)
4-2 Nuno Morais (straff, 69)
5-2 Lorenzo Ebecillo (83)

1-1 Evariste Ngolok (24)
2-2 Alexandru Ioniţă I (35)

Paphos
1-1
Olympiakos

1-0 Herold Goulon (72)

1-1 Konstandinos Samaras (86)

Apollon
1-1
AEL

1-0 Emilio Zelaya (49)

1-1 Mikel Arruabarrena (87)

AEK Larnaca
2-0
Nea Salamis

1-0 Joan Tomás (28)
2-0 Acorán (53)

 

 
Lördag 6 januari 2018
Olympiakos
2-3
Omonia Nicosia

1-2 Chrysovalantis Kapartis (82)
2-1 Luca Polizzi (90)

0-1 Rafael Lopes (12)
0-2 Jarchinio Antonia (20)
2-3 Matt Derbyshire (90+5)

Ermis
2-0
Paphos

1-0 Juvhel Tsoumou (36)
2-0 Innocent Emeghara (79)

 

Nea Salamis
0-0
Apollon

 
Söndag 7 januari 2018
AEL
3-0
Ethnikos Achna

1-0 Marco Soares (20)
2-0 Kevin Lafrance (61)
3-0 Leandro Silva (73)

 

Anorthosis
3-1
AEK Larnaca

1-1 João Victor (52)
2-1 Vladimir Gadzhev (74)
3-1 Sekou Cissé (89)

0-1 Joan Tomás (3)

APOEL
4-0
Alki Oroklini

1-0 Lorenzo Ebecillo (9)
2-0 Nuno Morais (straff, 28)
3-0 Roland Sallai (32)
4-0 Igor de Camargo (37)

 

 
Måndag 8 januari 2018
Aris
1-0
Doxa

1-0 Christer Youssef (88)

 

 
Onsdag 10 januari 2018
Paphos
0-2
Apollon

 

0-1 Adrián Sardinero (18)
0-2 Antun Maglica (60)

 
Lördag 13 januari 2018
Ethnikos Achna
0-3
Nea Salamis

 

0-1 Carlão (19)
0-2 Carlão (27)
0-3 David Poljanec (88)

Omonia Nicosia
3-0
Ermis

1-0 Dimitris Christofi (5)
2-0 Matt Derbyshire (7)
3-0 Dimitris Christofi (64)

 

AEK Larnaca
4-1
Aris

1-1 Florian Taulemesse (44)
2-1 Català (68)
3-1 Florian Taulemesse (75)
4-1 Florian Taulemesse (85)

0-1 Andreas Fragkou (24)

 
Söndag 14 januari 2018
Doxa
0-8
APOEL

 

0-1 Nuno Morais (straff, 4)
0-2 Ghayas Zahid (15)
0-3 Nsue (26)
0-4 Giorgos Efrem (34)
0-5 Igor de Camargo (51)
0-6 Andreas Makris (57)
0-7 Giorgos Efrem (59)
0-8 Giorgos Efrem (84)

Apollon
1-1
Anorthosis

1-1 Fotios Papoulis (60)

0-1 Douglão (12)

Paphos
0-1
AEL

Utvisning Dmitri Torbinski (50)

Utvisning Kevin Lafrance (82)
0-1 Herold Goulon (självmål, 90)

 
Måndag 15 januari 2018
Alki Oroklini
1-1
Olympiakos

1-1 Abdelaye Diakite (69)

0-1 Luca Polizzi (straff, 42)

 
Lördag 20 januari 2018
AEL
2-3
Omonia Nicosia

1-1 Andreas Avraam (36)
2-1 Mikel Arruabarrena (40)

0-1 Matt Derbyshire (18)
2-2 Mamadu Candé (60)
2-3 Mamadu Candé (85)

Doxa
0-1
Alki Oroklini

 

0-1 Ruca (28)

Anorthosis
3-1
Ethnikos Achna

1-0 Douglão (49)
2-0 Abdullahi Shehu (straff, 59)
3-1 Demba Camara (89)

2-1 Andreas Elia (62)

 
Söndag 21 januari 2018
Nea Salamis
3-0
Paphos

1-0 Carlão (21)
2-0 Anderson Correia (72)
3-0 Thiago Santos (88)

 

APOEL
3-1
AEK Larnaca

1-1 Nuno Morais (straff, 31)
2-1 Giorgos Efrem (76)
3-1 Nsue (90+2)

0-1 Florian Taulemesse (20)

Aris
0-1
Apollon

 

0-1 Andre Schembri (23)

 
Måndag 22 januari 2018
Ermis
4-0
Olympiakos

1-0 Giannis Taralidis (12)
2-0 Yaroslav Martynyuk (25)
3-0 Alfonso Artabe (33)
4-0 Yaroslav Martynyuk (45+1)

Utvisning Yoann Tribeau (54)

 
Onsdag 24 januari 2018
APOEL
0-4
Apollon

 

0-1 Emilio Zelaya (4)
0-2 Antonio Jakoliš (10)
0-3 Fotios Papoulis (14)
0-4 Antun Maglica (49)

 
Tisdag 30 januari 2018
Olympiakos
1-2
AEL

1-2 Romeu Torres (89)

0-1 Yiannis Mavrou (13)
0-2 David Texeira (38)

Alki Oroklini
3-4
Ermis

1-0 Fabrício (37)
2-3 Fabrício (88)
3-4 Fabrício (90+5)

1-1 Yaroslav Martynyuk (53)
1-2 Innocent Emeghara (66)
1-3 Monteiro (75)
2-4 Innocent Emeghara (90+1)

Omonia Nicosia
5-1
Nea Salamis

1-0 Matt Derbyshire (3)
2-0 Matt Derbyshire (17)
3-1 Rafael Lopes (45+1)
4-1 Matt Derbyshire (59)
5-1 Nikolai Kipani (90)

2-1 Anderson Correia (22)

 
Onsdag 31 januari 2018
Ethnikos Achna
0-4
Aris

 

0-1 Markos Maragoudakis (32)
0-2 Markos Maragoudakis (34)
0-3 G Kousas (67)
0-4 Alexandru Ioniţă I (90)

Apollon
1-2
APOEL

1-0 Antun Maglica (27)

1-1 Ghayas Zahid (45+4)
1-2 Nsue (53)

Paphos
0-1
Anorthosis

 

0-1 Carlitos (41)

AEK Larnaca
4-0
Doxa

1-0 Daniel Mojsov (2)
2-0 Ivan Trichkovski (11)
3-0 Lamine Ba (sälvmål, 35)
4-0 Català (43)

 

 

 

Mästerskapsserien Februari 2018 Visa matchfakta
Tisdag 6 februari 2018
Aris
0-6
Paphos

 

0-1 Daniel Sikorski (18)
0-2 Daniel Sikorski (34)
0-3 Daniel Sikorski (42)
0-4 Boy Deul (81)
0-5 Boy Deul (84)
0-6 Boy Deul (90+1)

APOEL
7-1
Ethnikos Achna

1-1 Nsue (35)
2-1 Igor de Camargo (53)
3-1 Nsue (67)
4-1 Ghayas Zahid (74)
5-1 Nuno Morais (straff, 80)
6-1 Agustin Far+ias (88)
7-1 Dellatorre (90+2)

0-1 Andreas Elia (21)

Nea Salamis
2-0
Olympiakos

1-0 Joel Damahou (27)
2-0 Thiago Santos (90)

 

AEK
2-1
Alki Oroklini

1-1 Florian Taulemesse (53)
2-1 Florian Taulemesse (79)

0-1 Fabrício (straff, 36)

 
Onsdag 7 februari 2018
Anorthosis
1-2
Omonia

1-0 Sekou Cissé (54)

1-1 Matt Derbyshire (85)
1-2 Matt Derbyshire (90+1)

AEL
1-0
Ermis

1-0 André Teixeira (18)

 

Doxa
0-2
Apollon

 

0-1 Antun Maglica (48)
0-2 Fotis Papoulis (75)

 
Lördag 10 februari 2018
Ethnikos Achna
0-4
Doxa

Omonia
3-0
Aris

Ermis
2-1
Nea Salamis

 
Söndag 11 februari 2018
Paphos
2-3
APOEL

Apollon
2-0
AEK

Olympiakos
0-3
Anorthosis

 
Måndag 12 februari 2018
Alki Oroklini
2-4
AEL

1-3 Geoffrey Malfleury (48)
2-1 André Teixeira (självmål, 50)

0-1 Joan Román (17)
0-2 Manuel Torres (22)
0-3 David Texeira (straff, 45+3)
2-4 André Teixeira (65)

 
Lördag 17 februari 2018
AEK
6-1
Ethnikos Achna

APOEL
2-1
Omonia

Apollon
5-1
Alki Oroklini

Nea Salamis
0-3
AEL

 
Söndag 18 februari 2018
Anorthosis
4-0
Ermis

1-0 Rayo (19)
2-0 Michal Ďuriš (42)
3-0 Michal Ďuriš (59)
4-0 Rayo (70)

 

Doxa
1-1
Paphos

1-1 Henry Eninful (49)

0-1 Kevin Bérigaud (24)

 
Onsdag 21 februari 2018
Aris
17:00
Olympiakos

 
Lördag 24 februari 2018
Alki Oroklini
-
Nea Salamis

AEL
-
Anorthosis

Ermis
-
Aris

Olympiakos
-
APOEL

Omonia
-
Doxa

Paphos
-
AEK

Ethnikos Achna
-
Apollon