ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 5 september 2018
Slut: 15 maj 2019

35

lag

1+5

omgångar

38/36

matcher spelade

3 matcher

Första omgången

16 matcher

25-27 september 2018

Andra omgången

8 matcher

30 oktober-1 november 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

2-4 april 2019

Semifinaler

2x2 matcher

16-17 april 2019
Returer 23-24 april 2019

Final

1 match

15 maj 2019

 

 

 

 

Kupa na Bulgaria
Visa matchfakta

Final

15.05.2018, 22:32

Onsdag 15 maj 2019
Botev Plovdiv
0-1
Lokomotiv Plovdiv

 

0-1 Alen Ožbolt (73)

Information på Stadion Vasil Levski, Sofia.

 

Visa matchfakta

Semifinaler

24.04.2018, 23:59

Match 2:2
Tisdag 23 april 2019
Septemvri Sofia
0-0
Lokomotiv Plovdiv

Information Lokomotiv Plovdiv vidare med sammanlagt 4-0.

Onsdag 24 april 2019
CSKA Sofia
3-3
Botev Plovdiv

Information Botev Plovdiv vidare med sammanlagt 6-5.

Match 1:2
Tisdag 16 april 2019
Lokomotiv Plovdiv
4-0
Septemvri Sofia

Onsdag 17 april 2019
Botev Plovdiv
3-2
CSKA Sofia

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

04.04.2018, 23:59

Tisdag 2 april 2019
Etar
1-1* f
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Ivan Stoyanov (73)

1-1 Dimitar Iliev (81)

Information Lokomotiv Plovdiv vidare efter 7-6 på straffar.

Onsdag 3 april 2019
Ludogorets
0-1
CSKA Sofia

 

0-1 Ruben Pinto (30)

Torsdag 4 april 2019
Strumska slava
0-2
Sptemvri Sofia

Botev Plovdiv
*1-1 f
CSKA Sofia

Information Botev Plovdiv vidare efter 3-1 på straffar.

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

01.11.2018, 23:59

Tisdag 30 oktober 2018
Strumska slava
3-1
Chernomorets B…

1-0 Aleksandar Asparuhov (20)
2-0 Georgi Yanev (22)
3-1 Aleksandar Asparuhov (83)

2-1 Rumen Aleksandrov (69)

Dunav 2010
1-2
Lokomotiv Plovdiv

1-2 Aleksandar Aleksandrov (90+1)

0-1 Ante Aralica (64)
0-2 Birsent Karagaren (68)

CSKA Sofia
3-1
Vitosha Bistritsa

1-0 Ruben Pinto (15)
2-0 Ali Sowe (74)
3-0 Ali Sowe (76)

3-1 Mihail Milchev (90+1)

Onsdag 31 oktober 2018
Lokomotiv Sofi…
2-3
Septemvri Sofia

Cherno More
*2-2 f
Levski Sofia

Etar
3-0
Vereya

Ludogorets
*2-2 f
Slavia Sofia

Torsdag 1 november 2018
Beroe
0-0* f
Botev Plovdiv

Information Botev Plovdiv vidare efter 4-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Första omgången

27.09.2018, 23:59

Tisdag 25 september 2018
Botev Galabovo
0-0* f
Vitosha Bistritsa

Information Vitosha Bistritsa vidare efter 9-8 på straffar.

Dobrudzha 1919
0-1
Lokomotiv Sofia 1929

Strumska slava
2-1
Tsarsko selo

Hebar 1918
1-6
Beroe

Kariana Erden
0-1
Septemvri Sofia

Pomorie
0-1
Lokomotiv Plovdiv

Atletik Kuklen
0-6
Levski Sofia

Lovech
0-2
Etar

Montana
0-2
CSKA Sofia

Onsdag 26 september 2018
Nesebar
1-3
Ludogorets

Arda
0-1
Cherno More

Lokomotiv G. Oryahovitsa
1-1* f
Dunav 2010

Information Dunav 2010 vidare efter 7-6 på straffar.

Chernomorets Balchik
1-0
Botev Vratsa

CSKA 1948 Sofia
1-4
Botev Plovdiv

Torsdag 27 september 2018
OFK Pirin
0-2
Slavia Sofia

Spartak Varna
1-1* f
Vereya

Information Vereya vidare efter 5-4 på straffar.

 

Visa matchfakta

12.09.2018, 22:03

Onsdag 5 september 2018
Hebar 1918
3-1
Vihren

Onsdag 12 september 2018
Atletik Kuklen
1-0
Sozopol

Spartak Varna
1-0
Sevlievo

 

Skytteliga

01.11.2018, 23:59

-