ecst.se fotboll

2017-18

Start: 19 september 2017

Final: 9 maj 2018

5

omgångar

32

lag

33/33

matcher spelade

Första omgången
16 matcher

19-21 september 2017

Andra omgången
8 matcher

24-26 oktober 2017

Kvartsfinaler
4 matcher

12-15 december 2017

Semifinaler
2x2 matcher

10-11 april 2018
Returer 24-25 april 2018

Final
1 match

9 maj 2018

 

 

Kupa na Bulgaria
Visa matchfakta

Final

09.05.2018, 21:55

Onsdag 9 maj 2018
Slavia Sofia
*0-0 f
Levski Sofia

Information Slavia Sofia vinnare efter 4-2 på straffar.

 

Visa matchfakta

Semifinaler

25.04.2018, 19:37

Match 2:2
Tisdag 24 april 2018
Slavia Sofia
1-0
Botev Plovdiv

1-0 Ivaylo Dimitrov (straff, 66)

 

Information Slavia Sofia vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Onsdag 25 april 2018
Levski Sofia
2-2
CSKA Sofia

Information Levski Sofia vidare med sammanlagt 4-2.

Match 1:2
Tisdag 10 april 2018
Botev Plovdiv
2-1
Slavia Sofia

1-0 João Paulo (18)
2-0 Doude N'Dongala (23)

2-1 Ivan Minchev (31)

Onsdag 11 april 2018
CSKA Sofia
0-2
Levski Sofia

 

0-1 Sergiu Buș (7)
0-2 Sergiu Buș (46)

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

15.12.2017, 20:36

Tisdag 12 december 2017
Botev Plovdiv
5-0
Lovech

Onsdag 13 december 2017
Etar
1-3
Slavia Sofia

Torsdag 14 december 2017
CSKA Sofia
2-1 f
Ludogorets

1-0 Nikolay Bodurov (9)
2-1 Kiril Despodov (96)

1-1 Cosmin Moți (straff, 34)
Utvisning Natanael Pimienta (109)

Fredag 15 december 2017
Dunav 2010
0-2
Levski Sofia

 

0-1 Junior Mpia Mapuku (23)
0-2 JersonCabral (45)

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

26.10.2017, 21:07

Tisdag 24 oktober 2017
Tsarsko selo
3-4 f
Botev Plovdiv

1-1 Georgi Minchev (33)
2-1 Reyan Daskalov (62)
3-2 Svetoslav Dikov (90+3)

0-1 Yordan Minev (31)
2-2 Fernando Viana (90+1)
3-3 Fernando Viana (90+9)
3-4 Stivan Petkov (115)

Lovech
1-0
Lokomotiv Sofia 1929

1-0 Ivaylo Radentsov (90)

 

CSKA Sofia
3-1
Botev Vratsa

1-1 Fernando Karanga (69)
2-1 Kiril Despodov (81)
3-1 Kevin Koubemba (84)

0-1 Atanas Dimitrov (8)

Dunav 2010
2-0
Strumska slava

1-0 Dimitar Georgiev (45)
2-0 Bozhidar Vasev (59)

 

Onsdag 25 oktober 2017
Slavia Sofia
2-1 f
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Chigozie Mbah (35)
2-1 Emil Martinov (117)

1-1 Veselin Marchev (59)

Montana
0-1
Levski Sofia

 

0-1 Daniel Georgiev (självmål, 55)

Torsdag 26 oktober 2017
Etar
2-1
Septemvri Sofia

1-0 Ivan Petkov (19)
2-0 Ivan Petkov (33)

2-1 Boris Galchev (70)

Ludogorets
*1-1 f
Beroe

1-1 Gustavo Campanharo (straff, 36)

0-1 Kamen Hadzhiev (24)

Information Ludogorets vidare efter 4-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Första omgången

21.09.2017, 23:59

Tisdag 19 september 2017
Neftohimik
1-2
Tsarsko selo

Nesebar
1-4
CSKA Sofia

Sevlievo
0-2
Beroe

Sokol Markovo
1-4
Dunav 2010

Vihren
0-2
Septemvri Sofia

Botev Galabovo
0-1 f
Levski Sofia

Onsdag 20 september 2017
Chernomorets B…
0-2
Slavia Sofia

Montana
2-1
Cherno More

Botev Vratsa
3-1 f
OFK Pirin

Lokomotiv Sofi…
2-1
Vereya

Strumska slava
2-1
Sozopol

Pomorie
2-4 f
Etar

Lovech
1-0
Vitosha Bistritsa

Torsdag 21 september 2017
Oborishte
2-3 f
Ludogorets

Maritsa Plovdiv
1-3
Lokomotiv Plovdiv

Lokomotiv G. Oryahovitsa
1-3
Botev Plovdiv

 

Skytteliga

-