ecst.se fotboll

Kupa na Bulgaria (C)

Kupa na Bulgaria

5

omgångar

32

lag

20/9

Start

24/5

Final

Kupa na Bulgaria
bul
Första omgången

20-22 september

Andra omgången

25-27 oktober

Kvartsfinaler

4-6 april

Semifinaler

18-19 april
Returer 26-27 april

Final

24 maj

 

 

 

 

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 24.05.2017, 19:29
Visa matchfakta
Onsdag 24 maj 2017
Ludogorets
1-2
Botev Plovdiv

1-2 Claudiu Keșerü (80)

0-1 Omar Kossoko (44)
0-2 Antonio Vutov (52)

Semifinaler | 27.04.2017, 23:58
Visa matchfakta
Match 1:2
Tisdag 18 april 2017
Ludogorets
4-0
Lovech

1-0 Virgil Misidjan (2)
2-0 Gustavo Campanharo (26)
3-0 Aleksandar Vasilev (29)
4-0 Juninho Quixadá (34)

 

Onsdag 19 april 2017
Vereya
0-1
Botev Plovdiv

 

0-1 Todor Nedelev (90+5)

Match 2:2
Onsdag 26 april 2017
Botev Plovdiv
1-1
Vereya

1-0 Antonio Vutov (34)

1-1 Vasil Kaloyanov (61)

Information Botev Plovdiv vidare med sammanlagt 2-1.

Torsdag 27 april 2017
Lovech
0-7
Ludogorets

 

0-1 João Paulo (12)
0-2 Claudiu Keșerü (24)
0-3 Virgil Misidjan (37)
0-4 João Paulo (52)
0-5 Claudiu Keșerü (68)
0-6 João Paulo (82)
0-7 Claudiu Keșerü (straff, 90)

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 11-0.

Kvartsfinaler | 06.04.2017, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 4 april 2017
OFK Pirin
0-1
Botev Plovdiv

 

0-1 Lachezar Baltanov (27)

Onsdag 5 april 2017
Lovech
1-1
Cherno More

1-0 Metodi Kostov (straff, 22)

1-1 Mihail Venkov (34)

Information Lovech vidare efter 5-3 på straffar.

Lokomotiv Plovdiv
0-4
Ludogorets

 

0-1 Marcelinho (32)
0-2 Wanderson (59)
0-3 Pavel Vidanov (självmål, 62)
0-4 Virgil Misidjan (78)

Torsdag 6 april 2017
Vereya
2-0
Dunav 2010

1-0 Pedro Eugénio (22)
2-0 Pedro Eugénio (73)

 

Andra omgången | 27.10.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 25 oktober 2016
Septemvri Sofia
0-2
Dunav 2010

 

0-1 Atanas Atanasov (12)
0-2 Vasil Shopov (18)

Lokomotiv Plovdiv
6-0
Oborishte

1-0 Simeon Raykov (13)
2-0 Georgi Valchev (18)
3-0 Martin Kamburov (44)
4-0 Simeon Raykov (60)
5-0 Birsent Karagaren (82)
6-0 Dimitar Velkovski (86)

 

Montana
0-4
Ludogorets

 

0-1 Claudiu Keşerü (9)
0-2 Natanael Pimienta (32)
0-3 Claudiu Keşerü (78)
0-4 Virgil Misidjan (90+1)

Onsdag 26 oktober 2016
Lovech
*1-1 f
Lokomotiv Sofia 1929

Information Lovech vidare efter 4-2 på straffar.

Levski Sofia
2-3 f
Cherno More

Torsdag 27 oktober 2016
Vereya
1-0
Pomorie

Botev Plovdiv
3-0
Neftohimik

Sozopol
0-1
OFK Pirin

Första omgången | 22.09.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 20 september 2016
Levski Karlovo
0-2
Vereya

Spartak Pleven
2-3
OFK Pirin

Etar
1-1* f
Neftohimik

Information Neftohimik vidare efter 4-3 på straffar.

Botev Galabovo
2-3
Montana

Botev Vratsa
0-4
Ludogorets

Chernomorets Balchik
2-5
Lokomotiv Plovdiv

Onsdag 21 september 2016
Vitosha Bistritsa
1-1* f
Dunav 2010

Information Dunav 2010 vidare efter 8-7 på straffar.

Nesebar
1-2
Pomorie

Bansko
0-1
Sozopol

Septemvri Sofia
2-0
Beroe

Lokomotiv Sofia 1929
2-1
CSKA Sofia

Rozova dolina
1-2
Cherno More

Pirin Gotse Delchev
3-6
Botev Plovdiv

Lovech
2-0
Slavia Sofia

Torsdag 22 september 2016
Oborishte
2-0
Lokomotiv G. Oryahovitsa

1-0 Svilen Shterev (61)
2-0 Vladimir Aytov (74)

 

Tsarsko selo
0-2
Levski Sofia

 

0-1 Tunde Adeniji (76)
0-2 Jean Deza (90+3)