ecst.se fotboll

Kupa na Bulgaria (C)

5

omgångar

32

lag

22/9

Start

24/5

Final

Final | 24.05.2016, 22:29
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 24 maj 2016
Montana
0-1
CSKA Sofia

 

0-1 Stanislav Malamov (13)

Publik 35 000

Semifinaler | 21.04.2016, 21:34
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Onsdag 6 april 2016
Montana
2-0
Lovech

Beroe
0-2
CSKA Sofia

Match 2:2
Onsdag 20 april 2016
CSKA Sofia
2-0
Beroe

1-0 Preslav Yordanov (3)
2-0 Nikoley Tsvetkov (42)

 

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

Torsdag 21 april 2016
Lovech
1-0
Montana

1-0 Kristiyan Malinov (33)

 

Information Montaka vidare med sammanlagt 2-1.

Kvartsfinaler | 10.12.2015, 19:50
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 8 december 2015
Lovech
3-0 f
Levski Sofia

1-0 Arsénio (101)
2-0 Kiril Despodov (109)
3-0 Kiril Despodov (112)

 

Onsdag 9 december 2015
Lokomotiv Gorna Orjahovica
1-1* f
Montana

1-0 Tihomir Kanev (29)

1-1 Vladimir Michev (69)

Information Montana vidare efter 4-3 på straffar.

Beroe
*0-0 f
Cherno More

Information Beroe vidare efter 5-3 på straffar.

Torsdag 10 december 2015
CSKA Sofia
3-0
Sozopol

1-0 Preslav Yordanov (79)
2-0 Preslav Yordanov (86)
3-0 Momchil Tsvetanov (90+6)

 

Andra omgången | 29.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 27 oktober 2015
Vihar Stroevo
0-5
Cherno More

 

0-1 Simeon Raykov (41)
0-2 Juan Varea (43)
0-3 Simeon Raykov (47)
0-4 Valentin Yoskov (51)
0-5 Martin Kostadinov (86)

Spartak Pleven
0-2
CSKA Sofia

 

0-1 Preslav Yordanov (24)
0-2 Preslav Yordanov (85)

Sozopol
1-0
Botev Plovdiv

1-0 Emanuil Manev (4)

 

Lovech
4-2
Dunav 2010

1-0 Danilo Moreno (29)
2-1 Georgi Minchev (63)
3-1 Georgi Minchev (66)
4-1 Arsenio (88)

1-1 Yuliyan Nenov (36)
4-2 Atanas Atanasov (90)

Onsdag 28 oktober 2015
Nesebar
1-3
Levski Sofia

1-3 Nikolay Kostov (32)

0-1 Bozhidar Kraev (13)
0-2 Bedoya (26)
0-3 Bozhidar Kraev (28)

Lokomotiv Plovdiv
1-1* f
Montana

1-0 Emil Gargorov (43)

11-1 Ivan Minchev (65)

Information Montana vidare efter 4-2 på straffar.

Torsdag 29 oktober 2015
Lokomotiv Gorna Orjahovica
1-0
Ludogorets

1-0 Ivan Penev (5)

 

Beroe Stara Zagora
3-1
Bansko

1-0 Georgi Andonov (40)
2-1 Georgi Andonov (63)
3-1 Elias (82)

1-1 Ruslan Ivanov (45)

Första omgången | 24.09.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 22 september 2015
Dunav 2010
4-0
Botev Galabovo

Lokomotiv Mezdra
0-3
Lovech

Chernomorets Balchik
0-3
Lokomotiv G. Oryahovitsa

Onsdag 23 september 2015
Pirin Razlog
1-7
Cherno More

Lokomotiv 1929
0-5
Ludogorets

Vihar Stroevo
*0-0 f
Dobrudzha 1919

Information Vihar Stroevo vidare efter 5-3 på straffar.

Svetkavitsa Targovishte
0-4
Beroe

Spartak Pleven
2-1
Slavia Sofia

Etar
1-1* f
Sozopol

Information Sozopol vidare efter 6-5 på straffar.

Pirin Gotse Delchev
1-3
Montana

Nesebar
1-0
OFK Pirin

Vereya
1-3 f
Bansko

Oborishte
0-2
Lokomotiv Plovdiv

Septemvri Simitli
0-4
Botev Plovdiv

CSKA Sofia
3-1
Neftohimik

Torsdag 24 september 2015
Pomorie
0-0* f
Levski Sofia

Information Levski Sofia vidare efter 4-2 på straffar.