ecst.se fotboll

7

omgångar

182 / 182

matcher spelade ( 100,0 % )

1 663

publiksnitt

2,48

målsnitt

Grundserien
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Mästerskapsserien
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Nedflyttningsserien
27
28
29
30
31
32
Parva Liga

Grundserien

02.04.2017, 23:59

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Ludogorets
1
26
21
4
1
69
- 19
50
67
11
2
0
32
- 8
35
10
2
1
37
- 11
32
2
Levski Sofia
2
26
15
6
5
38
- 17
21
51
10
2
1
20
- 4
32
5
4
4
18
- 13
19
3
CSKA Sofia
ny
26
13
7
6
36
- 16
20
46
8
3
2
23
- 7
27
5
4
4
13
- 9
19
4
Cherno More
6
26
12
7
7
30
- 24
6
43
7
4
2
14
- 9
25
5
3
5
16
- 15
18
5
Lokomotiv Plovdiv
5
26
10
9
7
35
- 30
5
39
5
7
1
19
- 12
22
5
2
6
16
- 18
17
6
Dunav 2010
ny
26
10
8
8
32
- 31
1
38
5
5
3
19
- 16
20
5
3
5
13
- 15
18
7
Beroe Stara Zagora
ny
26
10
5
11
28
- 29
-1
35
6
3
4
16
- 14
21
4
2
7
12
- 15
14
8
Botev Plovdiv
7
26
10
5
11
36
- 42
-6
35
7
3
3
23
- 16
24
3
2
8
13
- 26
11
9
OFK Pirin
8
26
10
4
12
30
- 37
-7
34
8
3
2
21
- 12
27
2
1
10
9
- 25
7
10
Vereya
ny
26
8
6
12
22
- 36
-14
30
8
2
3
15
- 8
26
0
4
9
7
- 28
4
11
Slavia Sofia
4
26
8
4
14
30
- 45
-15
28
7
0
6
22
- 22
21
1
4
8
8
- 23
7
12
Neftochimik
ny
26
7
5
14
27
- 37
-10
26
6
2
5
19
- 14
20
1
3
9
8
- 23
6
13
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
ny
26
5
7
14
22
- 39
-17
22
4
3
6
11
- 14
15
1
4
8
11
- 25
7
14
Montana
9
26
3
3
20
16
- 49
-33
12
2
1
10
12
- 29
7
1
2
10
4
- 20
5

Mästerskapsserien

12.05.2017, 23:59

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Ludogorets
1
32
23
7
2
79
- 23
56
76
12
3
1
36
- 9
39
11
4
1
43
- 14
37
2
CSKA Sofia
ny
31
17
8
6
47
- 19
28
59
10
4
2
29
- 9
34
7
4
4
18
- 10
25
3
Levski Sofia
2
32
17
8
7
46
- 23
23
59
11
3
2
26
- 8
36
6
5
5
20
- 15
23
4
Dunav 2010
ny
32
12
10
10
39
- 39
0
46
6
6
4
24
- 21
24
6
4
6
15
- 18
22
5
Cherno More
6
31
13
7
11
34
- 35
-1
46
8
4
3
17
- 12
28
5
3
8
17
- 23
18
6
Lokomotiv Plovdiv
5
32
12
9
11
43
- 46
-3
45
6
7
3
22
- 18
25
6
2
8
21
- 28
20

Nedflyttningsserien, grupp A

11.05.2017, 23:59

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Vereya
ny
32
13
6
13
31
- 40
-9
45
10
2
4
19
- 10
32
3
4
9
12
- 30
13
2
Botev Plovdiv
7
32
13
5
14
51
- 50
1
44
9
3
4
33
- 19
30
4
2
10
18
- 31
14
3
Slavia Sofia
4
32
11
4
17
37
- 55
-18
37
8
0
8
23
- 26
24
3
4
9
14
- 29
13
4
Montana
9
32
4
3
25
24
- 66
-42
15
3
1
12
19
- 37
10
1
2
13
5
- 29
5

Nedflyttningsserien, grupp B

06.05.2017, 23:59

 
Totalt
Hemma
Borta
1
OFK Pirin
8
31
12
7
12
38
- 41
-3
43
9
5
2
25
- 15
32
3
2
10
13
- 26
11
2
Beroe Stara Zagora
3
31
11
8
12
33
- 34
-1
41
6
4
5
19
- 18
22
5
4
7
14
- 16
19
3
Neftochimik
ny
31
8
7
16
33
- 44
-11
31
7
3
6
23
- 18
24
1
4
10
10
- 26
7
4
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
ny
31
6
9
16
28
- 48
-20
27
4
4
7
12
- 16
16
2
5
9
16
- 32
11

Skytteliga

12.02.2017, 18:34

Joao Paulo
Botev Plovdiv
12
Claudiu Keşerü
Ludogorets
12
Martin Kamburov
Lokomotiv Plovdiv
10
Marcelinho
Ludogorets
9
Todor Nedelev
Botev Plovdiv
8
Wanderson
Ludogorets
8
Jonathan Cafú
Ludogorets
8
Daniel Mladenov
OFK Pirin
7
Stanislav Kostov
OFK Pirin
6

Publiksnitt

02.04.2017, 23:59

CSKA Sofia
37 770
7
5 396
Botev Plovdiv
19 500
7
2 786
Levski Sofia
15 215
7
2 174
Ludogorets
12 570
6
2 095
Dunav 2010
12 550
7
1 793
Lokomotiv Plovdiv
9 030
6
1 505
OFK Pirin
10 535
7
1 505
Beroe Stara Zagora
7 230
6
1 205
Neftochimik
6 100
6
1 017
Vereya
5 810
6
968
Cherno More
5 070
6
845
Slavia Sofia
3 550
6
592
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
2 570
7
367
Montana
2 160
6
360
Totalt
149 660
90
1 663

Spelschema

12.05.2017, 23:59

Juli 2016 Visa matchfakta
Fredag 29 juli 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-0
Neftohimik

Publik 360

CSKA Sofia
2-0
Slavia Sofia

1-0 Diogo Viana (58)
2-0 Diogo Viana (77)

 

Publik 6 900

 
Lördag 30 juli 2016
Beroe
Inst
Ludogorets

Botev Plovdiv
1-1
Lokomotiv Plovdiv

1-1 Ivan Stoyanov (75)

0-1 Dani Kiki (67)

Publik 7 300

Dunav 2010
0-0
Vereya

Publik 1 200

 
Söndag 31 juli 2016
Levski Sofia
0-0
Montana

Publik 2 400

OFK Pirin
1-3
Cherno More

1-0 Vladislav Zlatinov (26)

1-1 Georgi Iliev (straff, 38)
1-2 Marek Kuzma (61)
1-3 Georgi Iliev (69)

Publik 2 200

 

 

Augusti 2016 Visa matchfakta
Fredag 5 augusti 2016
Neftohimik
1-2
Dunav 2010

1-2 Zhivko Petkov (83)

0-1 Yuliyan Nenov (9)
0-2 Mikhail Milchev (20)

Publik 750

OFK Pirin
2-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-0 Vladislav Zlatinov (straff, 73)
2-1 Stanislav Kostov (90+2)

1-1 Atanas Fidanin (82)

Publik 900

 
Lördag 6 augusti 2016
Vereya
1-0
CSKA Sofia

1-0 Amadou Soukouna (5)

 

Publik 3 500

Ludogorets
4-1
Botev Plovdiv

1-1 Cicinho (9)
2-1 Marcelinho (19)
3-1 Claudiu Keşerü (straff, 44)
4-1 Juninho Quixadá (53)

0-1 Sténio (2)

Publik 2 200

 
Söndag 7 augusti 2016
Lokomotiv Plovdiv
2-2
Levski Sofia

1-0 Veselin Marchev (3)
2-2 Martin Kamburov (straff, 65)

1-1 Francis Narh (12)
1-2 Tunde Adeniji (13)

Slavia Sofia
1-2
Beroe

1-0 Serder Serderov (3)

1-1 Aleksandar Vasilev (15)
1-2 Georgo Bozhilov (52)

 
Måndag 8 augusti 2016
Cherno More
1-0
Montana

1-0 Plamen Nikolov (13)
Utvisning Todor Palankov (65)

 

 
Fredag 12 augusti 2016
Montana
0-3
Lokomotiv Plovdiv

 

0-1 Dani Kiki (16)
0-2 Birsent Karagaren (39)
0-2 Martin Kamburov (straff, 62)

Dunav 2010
1-0
OFK Pirin

1-0 Yuliyan Nonov (31)

 

 
Lördag 13 augusti 2016
Beroe
1-0
Vereya

Levski Sofia
1-0
Ludogorets

 
Söndag 14 augusti 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
2-2
Cherno More

CSKA Sofia
5-1
Neftohimik

 
Måndag 15 augusti 2016
Botev Plovdiv
3-2
Slavia Sofia

1-1 Todor Nedelev (38)
2-1 João Paulo (46)
3-1 Todor Nedelev (straff, 64)

0-1 Serder Serderov (15)
3-2 Ivaylo Dimitrov (straff, 88)

 
Fredag 19 augusti 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-2
Dunav 2010

Cherno More
2-0
Lokomotiv Plovdiv

 
Lördag 20 augusti 2016
OFK Pirin
1-1
CSKA Sofia

Ludogorets
2-0
Montana

 
Söndag 21 augusti 2016
Slavia Sofia
0-4
Levski Sofia

Neftohimik
1-0
Beroe

 
Måndag 22 augusti 2016
Vereya
1-0
Botev Plovdiv

1-0 Metodi Kostov (20)

 

 
Fredag 26 augusti 2016
Montana
1-2
Slavia Sofia

1-0 Marquinhos (86)

1-1 Georgi Yomov (88)
1-2 Borislav Baldzhiynski (90+1)

Beroe
2-0
OFK Pirin

1-0 Kohei Kato (47)

 

 
Lördag 27 augusti 2016
Dunav 2010
3-0
Cherno More

Botev Plovdiv
2-1
Neftohimik

CSKA Sofia
2-0
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

 
Söndag 28 augusti 2016
Levski Sofia
4-0
Vereya

Lokomotiv Plovdiv
2-2
Ludogorets

 

 

September 2016 Visa matchfakta
Fredag 9 september 2016
Vereya
3-0
Montana

1-0 Iliyan Yordanov (32)
2-0 Georgi Andonov (straff, 40)
3-0 Geogi Andonov (67)

 

Cherno More
1-3
Ludogorets

1-0 Jose Palomino (självmål, 39)

1-1 Wanderson (58)
1-2 Marcelinho (75)
1-3 Marcelinho (84)

 
Lördag 10 september 2016
Slavia Sofia
5-2
Lokomotiv Plovdiv

Neftohimik
1-2
Levski Sofia

 
Söndag 11 september 2016
OFK Pirin
2-1
Botev Plovdiv

Dunav 2010
2-0
CSKA Sofia

 
Måndag 12 september 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-1
Beroe

 

0-1 David Manga (55)

 
Fredag 16 september 2016
Montana
2-0
Neftohimik

1-0 Stivan Petkov (17)
2-0 Andreas Vasev (45)

 

Lokomotiv Plovdiv
3-1
Vereya

1-0 Martin Kamburov (9)
2-1 Parvizchon Umarbaev (53)
3-1 Kiril Kolev (90)

1-1 Momchil Tsvetanov (16)

 
Lördag 17 september 2016
Botev Plovdiv
4-0
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

Levski Sofia
2-0
OFK Pirin

Ludogorets
3-1
Slavia Sofia

 
Söndag 18 september 2016
CSKA Sofia
1-0
Cherno More

Beroe
0-0
Dunav 2010

 
Fredag 23 september 2016
OFK Pirin
1-0
Montana

1-0 Stilyan Nikolov (47)

 

Vereya
1-5
Ludogorets

1-5 Elias (straff, 85)

0-1 Virgil Misidjan (13)
0-2 Jonathan Cafu (30)
0-3 Wanderson (49)
0-4 Jonathan Cafu (68)
0-5 Marcelinho (70)

 
Lördag 24 september 2016
Neftohimik
1-2
Lokomotiv Plovdiv

Dunav 2010
1-2
Botev Plovdiv

 
Söndag 25 september 2016
CSKA Sofia
4-0
Beroe

Cherno More
0-0
Slavia Sofia

 
Måndag 26 september 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-1
Levski Sofia

 

0-1 Martin Kavdanski (självmål, 45+1)

 
Fredag 30 september 2016
Lokomotiv Plovdiv
2-3
OFK Pirin

Beroe
0-1
Cherno More

 

 

Oktober 2016 Visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Montana
2-4
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

Botev Plovdiv
0-0
CSKA Sofia

Slavia Sofia
3-1
Vereya

 
Söndag 2 oktober 2016
Levski Sofia
2-0
Dunav 2010

Ludogorets
3-1
Neftohimik

 
Fredag 14 oktober 2016
Cherno More
2-1
Vereya

1-1 Vladimir Zafirov (självmål, 45+2)
2-1 Marek Kuzma (48)

0-1 Iliya Munin (13)

OFK Pirin
1-3
Ludogorets

1-1 Daniel Mladenov (15)

0-1 Cosmin Moti (straff, 7)
1-2 Jonathan Cafu (23)
1-3 Aleksandar Basliev (självmål, 79)

 
Lördag 15 oktober 2016
CSKA Sofia
1-1
Levski Sofia

1-1 Preslav Yordanov (straff, 76)

0-1 Francis Narh (34)

Neftohimik
2-0
Slavia Sofia

 
Söndag 16 oktober 2016
Beroe
3-4
Botev Plovdiv

Dunav 2010
1-1
Montana

 
Måndag 17 oktober 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
2-1
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Mathias Coureur (19)
2-0 Rahvi Kifoueti (53)

2-1 Martin Kamburov (58)

 
Fredag 21 oktober 2016
Lokomotiv Plovdiv
0-0
Dunav 2010

Montana
0-2
CSKA Sofia

 

0-1 Milcho Angelov (54) 0-2 Milcho Angelov (80)

 
Lördag 22 oktober 2016
Botev Plovdiv
2-3
Cherno More

Levski Sofia
2-0
Beroe

Ludogorets
4-0
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

 
Söndag 23 oktober 2016
Slavia Sofia
3-1
OFK Pirin

Vereya
1-1
Neftohimik

 
Fredag 28 oktober 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
1-0
Slavia Sofia

1-0 Yordan Apostolov (58)

 

Dunav 2010
3-5
Ludogorets

1-0 Miroslav Budinv (14)
2-2 Vasil Shopov (33)
3-3 Petar Patev (67)

1-1 Claudiu Keşerü (15)
1-2 Claudiu Keşerü (30)
2-3 Wanderson (45+1)
3-4 Claudiu Keşerü (74)
3-5 Jonathan Cafu (90+2)

Publik 2 412

 
Lördag 29 oktober 2016
CSKA Sofia
0-1
Lokomotiv Plovdiv

Beroe
2-1
Montana

 
Söndag 30 oktober 2016
Botev Plovdiv
1-1
Levski Sofia

Cherno More
3-1
Neftohimik

 
Måndag 31 oktober 2016
OFK Pirin
1-1
Vereya

1-1 Aleksandar Bashliev (77)

0-1 Momchil Tsvetanov (41)

 

 

November 2016 Visa matchfakta
Onsdag 2 november 2016
Slavia Sofia
0-2
Dunav 2010

 

0-1 Branimir Kostadinov (29)
0-2 Vasil Shopov (90+1)

Lokomotiv Plovdiv
1-1
Beroe

1-0 Martin Kamburov (57)

1-1 Carlos Ohene (61)

 
Torsdag 3 november 2016
Montana
3-1
Botev Plovdiv

1-0 Stivan Petkov (31)
2-0 Sergey Georgiev (58)
3-0 Stivan Petkov (70)

3-1 Joao Paulo (90+3)

 
Fredag 4 november 2016
Vereya
1-0
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

Neftohimik
3-1
OFK Pirin

Levski Sofia
1-0
Cherno More

 
Lördag 5 november 2016
Ludogorets
2-1
CSKA Sofia

 
Onsdag 16 november 2016
Beroe
0-2
Ludogorets

 

0-1 Claudiu Keșerü (10)
0-2 Marcelinho (24)

 
Fredag 18 november 2016
Cherno More
0-0
OFK Pirin

 
Lördag 19 november 2016
Vereya
1-0
Dunav 2010

Slavia Sofia
0-1
CSKA Sofia

Ludogorets
1-0
Beroe

 
Söndag 20 november 2016
Lokomotiv Plovdiv
2-0
Botev Plovdiv

Montana
1-3
Levski Sofia

 
Måndag 21 november 2016
Neftohimik
1-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-1 Stanislav Malamov (72)

0-1 Atanas Fidanin (19)

 
Fredag 25 november 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
1-0
OFK Pirin

1-0 Dimo Atanasov (23)

 

 
Lördag 26 november 2016
Montana
0-2
Cherno More

Levski Sofia
1-2
Lokomotiv Plovdiv

Botev Plovdiv
1-3
Ludogorets

 
Söndag 27 november 2016
Beroe
1-1
Slavia Sofia

1-0 Ventsislav Vasilev (57)

1-1 Ivan Minchev (79)

Dunav 2010
3-0
Neftohimik

1-0 Diyan Dimov (14)
2-0 Miroslav Budinov (20)
3-0 Miroslav Budinov (25)

 

CSKA Sofia
1-1
Vereya

1-0 Gustavo Culma (8)

1-1 Momchil Tsvetanov (65)

 
Tisdag 29 november 2016
Cherno More
1-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-1 Trayan Trayanov (54)

0-1 Igor Djoman (22)

Lokomotiv Plovdiv
2-0
Montana

1-0 Veselin Marchev (28)
2-0 Martin Kamburov (83)

 

 
Onsdag 30 november 2016
OFK Pirin
4-1
Dunav 2010

1-0 Daniel Mladenov (15)
2-0 Stanislav Kostov (21)
3-0 Daniel Mladenov (29)
4-1 Stanislav Kostov (62)

3-1 Diyan Dimov (37)

Slavia Sofia
3-2
Botev Plovdiv

1-1 Serder Serderov (33)
2-1 Vlaeri Domovchiyski (65)
3-1 Borislav Baldzhiyski (79)

0-1 Ivan Stoyanov (straff, 22)
3-2 Todor Nedelev (88)

Ludogorets
2-1
Levski Sofia

1-1 Wanderson (70)
2-1 Marcelinho (81)

0-1 Tunde Aderiji (6)

 

 

December 2016 Visa matchfakta
Torsdag 1 december 2016
Vereya
1-0
Beroe

1-0 Amadou Soukouna (15)

 

Neftohimik
0-2
CSKA Sofia

 

0-1 Rafael Pérez (50)
0-2 Gustavo Culma (59)

 
Fredag 2 december 2016
Lokomotiv Plovdiv
1-0
Cherno More

1-0 Dani Kiki (80)

 

 
Lördag 3 december 2016
Dunav 2010
1-0
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-0 Branimir Kostadinov (72)

Utvisning Stefano Kunchev (90+3)

Levski Sofia
1-0
Slavia Sofia

1-0 Mehdi Bourabia (83)

Utvisning Serder Serderov (68)

 
Söndag 4 december 2016
Beroe
2-0
Neftohimik

1-0 Ivo Ivanov (23)
2-0 Erik Pochanski (40)

 

CSKA Sofia
2-0
OFK Pirin

1-0 Preslav Yordanov (12)
2-0 Milcho Angelov (90+3)

 

 
Måndag 5 december 2016
Botev Plovdiv
2-1
Vereya

1-0 Todor Nedelev (straff, 19)
2-0 João Paulo (74)

2-1 Momchil Tsvetanov (77)

 
Fredag 9 december 2016
Neftohimik
4-0
Botev Plovdiv

1-0 Lubomir Bozhinov (13)
2-0 Nikolay Dyulgerov (38)
3-0 Marian Ognyanov (43)
4-0 Ventsislav Hristov (61)

 

Publik 160

 
Lördag 10 december 2016
Slavia Sofia
2-0
Montana

1-0 Nikolay Dimitrov (4)
2-0 Valeri Domovchiyski (48)

 

Vereya
0-1
Levski Sofia

 

0-1 Añete (68)

Ludogorets
1-0
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Jonathan Cafu (34)

 

 
Söndag 11 december 2016
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-0
CSKA Sofia

Cherno More
1-0
Dunav 2010

1-0 Aleksandar Tsvetkov (37)

 

 
Måndag 12 december 2016
OFK Pirin
1-1
Beroe

1-1 Orlin Starokin (63)

0-1 Junior Mpia Mapuku (44)

 
Tisdag 13 december 2016
Montana
1-1
Vereya

1-1 Atanas Iliev (37)

0-1 Georgi Angelov (6)

 
Onsdag 14 december 2016
Lokomotiv Plovdiv
1-1
Slavia Sofia

1-0 Kiril Kotev (9)

1-1 Bozhidar Vasev (43)

Ludogorets
1-1
Cherno More

1-0 Claudiu Keșerü (49)

1-1 Marek Kuzma (50)

Levski Sofia
1-0
Neftohimik

1-0 Tunde Adenji (47)

 

 
Torsdag 15 december 2016
Beroe
1-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-0 David Manga (63)

1-1 Vladislav Uzunov (74)

Botev Plovdiv
3-2
OFK Pirin

1-0 Todor Nedelev (straff, 21)
2-1 Omar Kossoko (28)
3-1 João Paulo (58)

1-1 Stanislav Kostov (25)
3-2 Stanislav Kostov (90+3)

 
Fredag 16 december 2016
CSKA Sofia
3-0
Dunav 2010

1-0 Ruben Pinto (60)
2-0 Bozhidar Chorbadzhiyski (88)
3-0 Aleksandar Dyulgerov (90+4)

Utvisning Mario Petkov (86)

Publik 700

 
Lördag 17 december 2016
Montana
16:30
Ludogorets

 

 

Februari 2017 Visa matchfakta
Söndag 12 februari 2017
Montana
0-4
Ludogorets

 

0-1 Marcelinho (45)
0-2 Marcelinho (62)
0-3 Wanderson (79)
0-4 Jonathan Cafu (82)

Publik 50

 
Fredag 17 februari 2017
Dunav 2010
0-4
Beroe

 

0-1 Anton Karachanakov (3)
0-2 Anton Karachanakov (59)
0-3 Junior Mpia Mapuku (60)
0-4 Ville Salmikivi (79)

 
Lördag 18 februari 2017
Neftohimik
2-0
Montana

1-0 Galin Ivanov (35)
2-0 Galin Ivanov (54)

 

OFK Pirin
1-0
Levski Sofia

Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-1
Botev Plovdiv

 
Söndag 19 februari 2017
Cherno More
0-2
CSKA Sofia

 

0-1 Rui Pedro (85)
0-2 Rui Pedro (90+1)

Slavia Sofia
Avbr
Ludogorets

 
Måndag 20 februari 2017
Slavia Sofia
0-2
Ludogorets

 

0-1 Claudiu Keșerü (67)
0-2 Juninho Quixadá (76)

Publik 50

Vereya
0-1
Lokomotiv Plovdiv

 

0-1 Parvizchon Umarbaev (90+2)

Publik 1 500

 
Fredag 24 februari 2017
Botev Plovdiv
0-2
Dunav 2010

 

0-1 Birsent Karagaren (45) 0-2 Birsent Karagaren (70)

 
Lördag 25 februari 2017
Lokomotiv Plovdiv
0-0
Neftohimik

Beroe
0-2
CSKA Sofia

Levski Sofia
1-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

 
Söndag 26 februari 2017
Slavia Sofia
2-1
Cherno More

1-0 Serder Serderov (4)
2-0 Ivan Minchev (73)

3-1 Bacari (90+4)

Montana
1-2
OFK Pirin

Ludogorets
4-0
Vereya

 
Tisdag 28 februari 2017
Dunav 2010
2-2
Levski Sofia

1-0 Birsent Karagaren (8)
2-1 Miroslav Budinov (39)

1-1 Anton Ognyanov (36)
2-2 Roman Procházka (straff, 55)

CSKA Sofia
0-0
Botev Plovdiv

 

 

Mars 2017 Visa matchfakta
Onsdag 1 mars 2017
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-1
Montana

 

0-1 Andreas Vasev (5)

OFK Pirin
1-0
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Orlin Starokin (14)

 

Neftohimik
1-1
Ludogorets

1-1 Iliya Milanov (89)

0-1 Marcelinho (77)

 
Torsdag 2 mars 2017
Cherno More
1-0
Beroe

1-0 Borislav Baldzhiyski (81)

 

Vereya
3-0
Slavia Sofia

1-0 Georgi Andonov (straff, 25)
2-0 Yanislav Ivanov (67)
3-0 Yanislav Ivanov (90)

 

 
Lördag 4 mars 2017
Montana
1-2
Dunav 2010

1-0 Stivan Petkov (58)

1-1 Miroslav Budinov (straff, 68)
1-2 Ndue Mujeci (73)

Levski Sofia
2-1
CSKA Sofia

1-1 Roman Procházka (straff, 71)
2-1 David Jablonský (79)

0-1 Arsénio (5)

Lokomotiv Plovdiv
2-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-0 Dino Martinović (7)
2-1 Dino Martinović (74)

1-1 Sofien Moussa (45+1)

 
Söndag 5 mars 2017
Slavia Sofia
0-3
Neftohimik

Vereya
0-0
Cherno More

Ludogorets
3-0
OFK Pirin

 
Måndag 6 mars 2017
Botev Plovdiv
2-0
Beroe

1-0 Fernando Viana (17)
2-0 Fernando Viana (90+2)

 

 
Fredag 10 mars 2017
Dunav 2010
1-1
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Vasil Shopov (34)

1-1 Dino Martinović (84)

 
Lördag 11 mars 2017
Cherno More
1-1
Botev Plovdiv

CSKA Sofia
2-1
Montana

 
Söndag 12 mars 2017
OFK Pirin
4-0
Slavia Sofia

Beroe
1-0
Levski Sofia

Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-5
Ludogorets

 
Måndag 13 mars 2017
Neftohimik
1-0
Vereya

1-0 Georgi Valchev (72)

 

 
Torsdag 16 mars 2017
Slavia Sofia
3-1
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

1-0 Ivaylo Dimitrov (straff, 42)
2-0 Serder Serderov (58)
3-1 Bozhidar Vasev (90+3)

2-1 Aristode N'Dongala (66)

 
Fredag 17 mars 2017
Montana
0-3
Beroe

 
Lördag 18 mars 2017
Vereya
2-0
OFK Pirin

Lokomotiv Plovdiv
1-1
CSKA Sofia

Ludogorets
2-2
Dunav 2010

 
Söndag 19 mars 2017
Neftohimik
1-3
Cherno More

1-2 Georgi Valchev (75)

0-1 Marek Kuzma (69)
0-2 Marek Kuzma (72)
1-3 Pirulo (90+1)

Levski Sofia
2-0
Botev Plovdiv

1-0 Roman Procházka (16)
2-0 Tunde Adenji (63)

 

 
Fredag 31 mars 2017
OFK Pirin
1-0
Neftohimik

1-0 Stanislav Kostov (88)

 

Botev Plovdiv
2-0
Montana

1-0 Todor Nedelev (straff, 28)
2-0 Fernando Viana (81)

 

 

 

April 2017 Visa matchfakta
Lördag 1 april 2017
Beroe
3-2
Lokomotiv Plovdiv

Cherno More
1-0
Levski Sofia

CSKA Sofia
0-2
Ludogorets

 
Söndag 2 april 2017
Dunav 2010
1-1
Slavia Sofia

Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
5-0
Vereya

 
Lördag 8 april 2017
CSKA Sofia
3-1
Cherno More

 
Söndag 9 april 2017
Levski Sofia
5-0
Lokomotiv Plovdiv

Ludogorets
0-1
Dunav 2010

 
Torsdag 13 april 2017
Lokomotiv Plovdiv
1-2
CSKA Sofia

1-1 Dimo Bakalov (36)

0-1 Nikolay Bodurov (11)
1-2 Gustavo Culma (71)

 
Fredag 14 april 2017
Ludogorets
0-0
Levski Sofia

 
Lördag 15 april 2017
Dunav 2010
1-0
Cherno More

 
Fredag 21 april 2017
Levski Sofia
1-1
Dunav 2010

1-0 Miroslav Budinov (självmål, 6)

1-1 Samir Ayass (76)

 
Söndag 23 april 2017
CSKA Sofia
1-1
Ludogorets

Cherno More
3-2
Lokomotiv Plovdiv

 
Fredag 28 april 2017
Dunav 2010
2-3
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Branimir Kostadinov (6)
2-3 Branimir Kostadinov (87)

1-1 Veselin Marchev (17)
1-2 Martin Kamburov (57)
1-3 Veselin Marchev (86)

 
Lördag 29 april 2017
Levski Sofia
0-3
CSKA Sofia

 

0-1 Arsénio (2)
0-2 Kiril Despodov (6)
0-3 Fernando Karanga (53)

 

 

Maj 2017 Visa matchfakta
Måndag 1 maj 2017
Ludogorets
4-0
Cherno More

1-0 Claudiu Keșerü (7)
2-0 Jose Palomino (37)
3-0 Wanderson (39)
4-0 Claudiu Keșerü (straff, 45)

 

 
Fredag 5 maj 2017
Lokomotiv Plovdiv
0-3
Ludogorets

 
Söndag 7 maj 2017
Cherno More
0-1
Levski Sofia

CSKA Sofia
2-0
Dunav 2010

 
Fredag 12 maj 2017
Dunav 2010
2-2
Ludogorets

Lokomotiv Plovdiv
2-1
Levski Sofia

 
Lördag 13 maj 2017
Cherno More
16 : 30
CSKA Sofia

 
Onsdag 17 maj 2017
Cherno More
-
Dunav 2010

CSKA Sofia
-
Lokomotiv Plovdiv

Levski Sofia
-
Ludogorets

 
Lördag 20 maj 2017
Dunav 2010
-
Levski Sofia

Ludogorets
-
CSKA Sofia

Lokomotiv Plovdiv
-
Cherno More

 
Lördag 27 maj 2017
Lokomotiv Plovdiv
-
Dunav 2010

Cherno More
-
Ludogorets

CSKA Sofia
-
Levski Sofia

 
Onsdag 31 maj 2017
Dunav 2010
-
CSKA Sofia

Levski Sofia
-
Cherno More

Ludogorets
-
Lokomotiv Plovdiv