ecst.se fotboll

Kubok Belarus (C)

Kubok Belarus

6

omgångar

47

lag

10/6

Start

28/5

Final

Kubok Belarus
blr
Första omgången

10-12 juni

Andra omgången

6 juli-6 september

Tredje omgången

21 september
Retur 5 oktober

 

 

Kvartsfinaler

12-15 mars
Returer 18-19 mars

Semifinaler

5 april
Returer 26 april

Final

28 maj

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 28.05.2017, 21:38
Visa matchfakta
Söndag 28 maj 2017
Dinamo Brest
*1-1 f
Shakhtyor Soligorsk

Information Dinamo Brest vinnare efter 10-9 på straffar.

Semifinaler | 26.04.2017, 23:54
Visa matchfakta
Match 1:2
Onsdag 5 april 2017
Slutsk
1-2
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Brest
2-0
BATE Borisov

Match 2:2
Onsdag 26 april 2017
Shakhtyor Soligorsk
1-1
Slutsk

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 3-2.

BATE Borisov
1-0
Dinamo Brest

Information Dinamo Brest vidare med sammanlagt 2-1.

Kvartsfinaler | 15.03.2017, 20:05
Visa matchfakta
Match 1:2
Söndag 12 mars 2017
Lokomotiv Gomel
0-3
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Minsk
2-2
Dinamo Brest

Onsdag 15 mars 2017
Torpedo BelAZ
1-0
Slutsk

FK Minsk
0-1
BATE Borisov

Match 2:2
Lördag 18 mars 2017
Shakhtyor Soligorsk
14:00
Lokomotiv Gomel

Dinamo Brest
18:00
Dinamo Minsk

Söndag 19 mars 2017
Slutsk
14:00
Torpedo BelAZ

BATE Borisov
17:00
FK Minsk

Tredje omgången | 21.09.2016, 23:59
Visa matchfakta
Onsdag 21 september 2016
Baranovichi
2-3 f
FK Minsk

Slutsk
3-0
Smorgon

Gomelzheldortrans
*0-0 f
Slavia Mozyr

Information Gomelzheldortrans vidare efter 3-0 på straffar.

Gorodeya
0-0* f
Dinamo Minsk

Information Dinamo Minsk vidare efter 4-1 på straffar.

Dinamo Brest
2-1
Naftan Novopolotsk

Torpedo BelAZ
2-1
Vitebsk

BATE Borisov
4-2
Isloch

Neman Grodno
1-2 f
Shakhtyor Soligorsk

Andra omgången | 14.09.2016, 21:47
Visa matchfakta
Onsdag 6 juli 2016
Orsha
0-4
Minsk

 

0-1 Oleh Evdokimov (28)
0-2 Leonid Kovel (39)
0-3 Yevgeniy Prokopchik (självmål, 62)
0-4 Artsiom Vasilyeu (79)

Publik 1 300

Slonim
0-2
Dinamo Brest

 

0-1 Dmitriy German (1)
0-2 Maksim Chizh (44)

Publik 1 000

Torsdag 7 juli 2016
Neman-Agro
0-5
Neman Grodno

 

0-1 Pavel Sawicki (14)
0-2 Kirill Vergeychik (29)
0-3 Pavel Sawicki (75)
0-4 Dimitriy Kovalenok (79)
0-5 Pavel Sawicki (84)

Publik 300

Fredag 8 juli 2016
Zorka-BDU
0-0* f
Gorodeya

Information Gorodeya vidare efter 3-2 på straffar.

Smolevichy-STI
0-1
Vitebsk

Lördag 9 juli 2016
Khimik Svetlogorsk
0-4
Slutsk

Senno
0-1
Naftan

Smorgon
3-0
Granit Mikashevichi

Baranovichi
3-2 f
Belshina Bobruisk

Volna
0-4
Torpedo Zhodino

Gomelzheldortrans
2-1
Krumkachy

Söndag 10 juli 2016
Tarpeda SKA Minsk
0-2
Slavia Mozyr

Tisdag 26 juli 2016
Vertykal
1-6
Isloch-2007

Torsdag 1 september 2016
Gomel
0-1
Dinamo Minsk

Tisdag 6 september 2016
Lida
0-2
Shakhtyor Soligorsk Soligorsk

 

0-1 Denis Laptev (11)
0-2 Denis Laptev (24)

Onsdag 14 september 2016
Torpedo Mogilev
0-4
BATE Borisov

Första omgången | 12.06.2016, 16:22
Visa matchfakta
Deltagare: 30 lag från andra- och tredjedivisionen samt regionala cupvinnare.
Fredag 10 juni 2016
Sdiusor-MTZ Siabar
0-7
Slonim

Lördag 11 juni 2016
Montazhnik
2-3
Smolevichy-STI

Gorki
1-5
Volna

Kletsk
1-5
Khimik Svetlogorsk

Neman-Agro
2-1
Oshmyany

Vertykal
2-1
Dnepr Mogilev

YuA-Stroy-DYuSSh
0-7
Orsha

Senno
3-0
Luch Minsk

Zabudova-2007
0-1
Lida

MKK-Dnepr
2-7
Baranovichi

Osipovichy
1-2 f
Gomelzheldortrans

Victoria Maryina Gorka
0-5
Smorgon

Molodechno-DYuSSh 4
0-2
Gomel

Dyussh-DSK
0-4
Tarpeda

Söndag 12 juni 2016
Pripyat
0-1
Torpedo Mogilev