ecst.se fotboll

Kubak Belarusi (C)

Kubak Belarusi

7

omgångar

55

lag

23/5

Start

21/5

Final

Kubak Belarusi
blr
Första omgången

23-24 maj

Andra omgången

10 juni

Tredje omgången

16-19 juli
1-2 augusti

Fjärde omgången

8 september-21 november
15-30 november

 

 

Kvartsfinaler

19-20 mars
6 april

Semifinaler

20 april
4 maj

Final

21 maj

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 21.05.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 21 maj 2016
BATE Borisov
0-0* f
Torpedo Zhodino

Publik på Stadyen DASK Brestski, Brest.

Information Torpedo Zhodino vinnare efter 3-2 på straffar

Semifinaler | 04.05.2016, 21:43
Visa matchfakta
Match 1:2
Onsdag 20 april 2016
Naftan Novopolotsk
2-2
BATE Borisov

Torpedo Zhodino
1-1
FK Minsk

Match 2:2
Onsdag 4 maj 2016
FK Minsk
0-1
Torpedo Zhodino

Information Torpedo Zhodino vidare med sammanlagt 2-1.

BATE Borisov
0-0
Naftan Novopolotsk

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Kvartsfinaler | 06.04.2016, 23:59
Visa matchfakta
Match 1:2
Lördag 19 mars 2016
FK Minsk
2-0
Shakhtyor Soligorsk

BATE Borisov
1-0
Slutsk

Söndag 20 mars 2016
Dinamo Minsk
1-0
Torpedo Zhodino

Naftan
1-1
Belshina

Match 2:2
Onsdag 6 april 2016
Slutsk
0-2
BATE Borisov

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-0.

Belshina Bobruisk
1-3 f
Naftan Novopolotsk

Information Naftan Novopolotsk vidare med sammanlagt 4-2.

Shakhtyor Soligorsk
0-0
FK Minsk

Information FK Minsk vidare med sammanlagt 2-0.

Torpedo Zhodino
2-0
Dinamo Minsk

Information Torpedo Zhodino vidare med sammanlagt 2-1.

Fjärde omgången | 30.11.2015, 23:59
Visa matchfakta
Match 1:2
Tisdag 8 september 2015
FK Minsk
2-1
Slavia

1-0 Leonid Kovel (13)
2-1 Vladimir Hvaschinski (63)

1-1 Denis Trapashko (43)

Publik 550

Torsdag 12 november 2015
Naftan Novopolotsk
3-1
Dinamo Brest

1-0 Aleksey Suchkov (14)
2-1 Aleksey Suchkov (37)
3-1 Evgenyi Elezarenko (83)

1-1 Denis Kovalevski (20)

Publik 250

Lördag 14 november 2015
Vitebsk
1-1
Shakhtyor Soligorsk

1-1 Filipp Postnikov (90+2)

0-1 Nikolay Janush (45+1)

Publik 300

Gomel
0-3
Slutsk

 

0-1 Yacouba Bamba (34)
0-2 Vadim Kurlovich (55)
0-3 Egor Zubovich (72)

Publik 800

Torsdag 19 november 2015
Smorgon
0-5
Torpedo Zhodino

 

0-1 Vyacheslav Gleb (19)
0-2 Vyacheslav Gleb (24)
0-3 Maksim Skavysh (46)
0-4 Maksim Skavysh (60)
0-5 Vyacheslav Gleb (75)

Publik 3 200

Belshina Bobruisk
3-0
Isloch

1-0 Artem Bobuh (7)
2-0 Anton Shramchenko (straff, 42)
3-0 Anton Shramchenko (75)

 

Publik 650

Fredag 20 november 2015
BATE Borisov
5-0
Granit Mikashevichi

1-0 Dmitri Mozolevski (14)
2-0 Aleksandr Karnitskiy (30)
3-0 Ilya Aleksievich (40)
4-0 Dmitri Mozolevski (72)
5-0 Mikhail Gordeychuk (88)

 

Lördag 21 november 2015
Dinamo Minsk
1-1
Neman Grodno

Match 2:2
Söndag 15 november 2015
Slavia
3-2
FK Minsk

1-0 Valeri Tarasenko (4)
2-2 Aleksandr Kotlyarov (60)
3-2 Andrey Voronkov (84)

1-1 Aleksandr Makas (straff, 30)
1-2 Artsiom Vasilyeu (59)

Publik 750

Information FK Minsk vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Måndag 16 november 2015
Dinamo Brest
1-0
Naftan Novopolotsk

1-0 Aleksandr Perepechkov (20)

 

Publik 250

Information Naftan Novopolotsk vidare med sammanlagt 3-2.

Onsdag 18 november 2015
Shakhtyor Soligorsk
3-1
Vitebsk

1-0 Nikolay Janush (straff, 8)
2-0 Nikolay Janush (32)
3-1 Igor Kuzmenok (75)

2-1 Nikolay Kashevskiy (73)

Publik 650

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 4-2.

Lördag 21 november 2015
Slutsk
2-0
Gomel

Måndag 23 november 2015
Isloch
1-1
Belshina Bobruisk

Information Belshina Bobruisk vidare med sammanlagt 4-1.

Onsdag 25 november 2015
Torpedo Zhodino
4-1
Smorgon

1-0 Maksim Skavysh (10)
2-1 Maksim Skavysh (49)
3-1 Vyacheslav Hleb (straff, 64)
4-1 Maksim Skavysh (77)

1-1 Sergey Mole (34)

Publik 400

Information Torpedo Zhodino vidare med sammanlagt 9-1.

Söndag 29 november 2015
Granit Mikashevichi
1-3
BATE Borisov

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 8-1.

Måndag 30 november 2015
Neman Grodno
0-1
Dinamo Minsk

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 2-1.

Tredje omgången | 02.08.2015, 23:59
Visa matchfakta
Deltagare: 16 vinnare från andra omgången, två lag från andradivisionen och alla 14 lag från förstadivisionen.
Match 1:2
Torsdag 16 juli 2015
Baranovichi
1-1
Slavia

Dnepr Mogilev
0-4
Naftan

Fredag 17 juli 2015
Gomelzheldortrans
1-2
Belshina

Lördag 18 juli 2015
Oshmyany
1-3
Granit

Dinamo Brest
3-1
Byaroza 2010

Kobrin
0-2
Gomel

Krumkachy
2-2
Slutsk

Lida
0-2
Smorgon

Gorodeya
0-0
Minsk

Khimik Svetlogorsk
0-2
Isloch

Rechytsa
0-0
Neman Grodno

Spartak
2-1
BATE

Volna
1-3
Vitebsk

Söndag 19 juli 2015
Orsha
0-5
Torpedo Zhodino

Slonim
1-10
Shakhtyor

Dinamo Minsk
2-0
Smolevichy-STI

Match 2:2
Lördag 1 augusti 2015
Naftan Novopolotsk
3-2
Dnepr Mogilev

Information Naftan Novopolotsk vidare med sammanlagt 7-2.

Isloch
3-2
Khimik Svetlogorsk

Information Isloch vidare med sammanlagt 5-2.

Vitebsk
2-0
Volna

Information Vitebsk vidare med sammanalgt 5-1.

Byaroza 2010
3-2
Dinamo Brest

Information Dinamo Brest vidare med sammanlagt 5-4.

Slutsk
4-0
Krumkachy

Information Slutsk vidare med sammanalgt 6-2.

Smorgon
3-3
Lida

Information Smorgon vidare med sammanlagt 5-3.

Belshina Bobruisk
2-2
Gomelzheldortrans

Information Belshina Bobruisk vidare med sammanlagt 4-3.

Neman Grodno
6-0
Rechytsa

Information Neman Grodno vidare med sammanalgt 6-0.

Granit Mikashevichi
5-1
Oshmyany

Information Granit Mikashevichi vidare med sammanlagt 8-2.

FK Minsk
2-0
Gorodeya

Information FK Minsk vidare med sammanlagt 2-0.

BATE Borisov
7-0
Spartak

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 8-2.

Söndag 2 augusti 2015
Torpedo Zhodino
11-1
Orsha

Information Torpedo Zhodino vidare med sammanlagt 16-1.

Smolevichy-STI
2-5
Dinamo Minsk

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 7-2.

Slavia
2-0
Baranovichi

Information Slavia vidare med sammanlagt 3-1.

Shakhtyor Soligorsk
8-1
Slonim

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 18-2.

Gomel
4-0
Kobrin

Information Gomel vidare med sammanlagt 6-0.

Andra omgången | 10.06.2015, 23:59
Visa matchfakta
Deltagare: Sju vinnare från första omgången samt lag från andra- och trdjedivisionen.
Onsdag 10 juni 2015
Priozerie
0-3
GomelzheldorNarva Trans

Kolos-Druzhba
1-2
Oshmyany

Spartak Shklov
2-1
Uzda

Krutogorye
1-4
Byaroza 2010

Gazovik
1-6
Orsha

Zhlobin
1-3
Rechytsa

Brestzhilstroy
1-3
Krumkachy

Lyuban'
2-4
Lida

Vertykal
1-5
Slonim

Molodechno-DYuSSh 4
0-5
Smolevichy-STI

Zarya Krugloe
0-3
Baranovichi

Osipovichy
0-1
Kobrin

Tarpeda
0-4
Khimik Svetlogorsk

Volna
2-0
Zorka-BDU

Zhdanovichi
1-6
Gorodeya

Luch Minsk
1-3
Dnepr Mogilev

Första omgången | 24.05.2015, 23:59
Visa matchfakta
Deltagare: Amatörlag samt utvalda division tre-lag.
Lördag 23 maj 2015
Zhodino-2007
0-1
Luch Minsk

0-1 Syrokvashko (straff, 75)

Publik 200

Gazovik Vitebsk
5-3
Torpedo Mogilev

1-1 Chimbur (25)
2-1 Dorozhkin (40)
3-3 Bobrov (55)
4-3 Ushinsky (57)
5-3 Chimbur (90+4)

0-1 Kolosovskiy (4)
2-2 Prudilko (52)
2-3 Novikaw (54)

Publik 100

Zarya Krugloye
3-0
MKK-Dnepr Rogachev

1-0 Khrapko (14)
2-0 Maslenkovich (65)
3-0 Pasekunov (84)

 

Publik 500

Grodnenskiy
1-2
Kolos-Druzhba Baranvichi Raion

1-0 Kardash (3)

1-1 Titko (48)
1-2 Malinovski (54)

Publik 250

DYuSSh-Zhitkovichi
0-1
Lyuban

 

0-1 Dubovskiy (87)

Publik 300

Brestzhilstroy
*4-4 f
Kletsk

1-1 Pashchenko (15)
2-2 Pashchenko (19)
3-4 Khormushko (53)
4-4 Yakimchuk (63)

0-1 Zuyevich (14)
1-2 Mintyuk (16)
2-3 Mintyuk (35)
2-4 Kalechits (38, straff)

Publik 50

Information Brestzhilstroy vidare efter 4-3 på straffar.

Söndag 24 maj 2015
Gazovik
5-3
Torpedo Mogliev