ecst.se fotboll

Vysheyshaya Liga (1)

Vysheyshaya Liga | Вышзйшая ліга

30

omgångar

 

194 / 240

matcher spelade ( 80,8 % )

14.10.2016, 23:35

1 599

publiksnitt

31.07.2016, 23:59

2,42

målsnitt

14.10.2016, 23:35

Vysheyshaya Liga
Aktuella matcher 4-17 november | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Lördag 5 november 2016
BATE Borisov
-
Torpedo Zhodino
Slavia Mozyr
-
Gorodeya
Isloch-2007
-
Shakhtyor Soligorsk
Neman Grodno
-
Dinamo Minsk
Belshina Bobruisk
-
Slutsk
FK Minsk
-
Naftan Novopolotsk
Dinamo Brest
-
Granit Mikashevichi
Vitebsk
-
Krumkachy
Tabell | 14.10.2016, 23:35
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 15-16 flyttas ned.

Korrigeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, vunna matcher, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Vunna matcher. 5. Gjorda mål. 6. Lottning.

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 BATE Borisov 25 20 3 2 63 - 21 42 63 11 1 0 37 - 7 34 9 2 2 26 - 14 29 1
2 Shakhtyor Soligorsk 24 13 6 5 35 - 17 18 45 7 3 2 21 - 7 24 6 3 3 14 - 10 21 3
3 Dinamo Minsk 24 11 9 4 37 - 23 14 42 7 3 2 19 - 8 24 4 6 2 18 - 15 18 2
4 FK Minsk 24 11 6 7 36 - 24 12 39 5 3 4 19 - 12 18 6 3 3 17 - 12 21 6
5 Torpedo-BelAZ Zhodino 24 10 7 7 36 - 25 11 37 4 3 5 18 - 14 15 6 4 2 18 - 11 22 7
6 Gorodeya 24 8 10 6 29 - 24 5 34 5 4 3 17 - 11 19 3 6 3 12 - 13 15 ny
7 Isloch-2007 24 9 7 8 28 - 32 -4 34 4 3 5 15 - 18 15 5 4 3 13 - 14 19 ny
8 Dinamo Brest 24 9 5 10 34 - 37 -3 32 3 4 5 14 - 21 13 6 1 5 20 - 16 19 12
9 Vitebsk 24 8 6 10 20 - 19 1 30 3 4 5 9 - 12 13 5 2 5 11 - 7 17 13
10 Krumkachy 25 8 5 12 21 - 32 -11 29 6 0 6 12 - 12 18 2 5 6 9 - 20 11 ny
11 Slavia-Mozyr 24 7 6 11 26 - 38 -12 27 5 2 5 16 - 19 17 2 4 6 10 - 19 10 10
12 Neman Grodno 24 6 7 11 16 - 30 -14 25 3 4 5 9 - 15 13 3 3 6 7 - 15 12 8
13 Slutsk 24 5 9 10 20 - 30 -10 24 4 5 3 12 - 11 17 1 4 7 8 - 19 7 11
14 Granit Mikashevichi 25 5 9 11 18 - 42 -24 24 2 6 5 9 - 16 12 3 3 6 9 - 26 12 5
15 Naftan Novopolotsk 25 5 7 13 21 - 38 -17 22 4 5 4 13 - 14 17 1 2 9 8 - 24 5 9
16 Belshina Bobruisk 24 5 6 13 29 - 37 -8 21 2 4 6 13 - 19 10 3 2 7 16 - 18 11 4
Skytteliga | 31.07.2016, 23:59
Mikhail Gordeychuk BATE Borisov 9
Nikolai Yanush Shakhtyor Soligorsk 9
Maksim Skavysh Torpedo-BelAZ Zhodino 7
Vitaliy Rodionov BATE Borisov 6
Vitaly Bulyha Belshina Bobruisk 6
Aleksandr Demeshko Dinamo Brest 6
Luca Rotković Dinamo Minsk 6
Anton Saroka Gorodeya 6
Igor Stasevich BATE Borisov 5
Joel Fameyeh Belshina Bobruisk 5
Dmitriy Lebedev Gorodeya 5
Aleksandr Alumona Isloch-2007 5
Vyatcheslav Hleb Krumkachy 5
Artem Solovey Vitebsk 5
Publiksnitt | 31.07.2016, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Eventuell siffra inom parentes anger antal hemmamatcher där uppgift saknas.

BATE Borisov 40 407 7 5 772
Vitebsk 18 210 7 2 601
Isloch-2007 15 500 8 1 938
Slavia-Mozyr 13 720 8 1 715
Krumkachy 13 450 8 1 681
Dinamo Brest 13 800 9 1 533
Neman Grodno 11 900 8 1 488
Torpedo-BelAZ Zhodino 10 080 7 1 440
Slutsk 9 490 7 1 356
Shakhtyor Soligorsk 10 470 8 1 309
FK Minsk 9 410 8 1 176
Gorodeya 7 850 7 1 121
Belshina Bobruisk 9 740 9 1 082
Dinamo Minsk 5 350 6 892
Granit Mikashevichi 7 400 10 740
Naftan Novopolotsk 6 300 10 630
Totalt 203 077 127 1 599
Spelschema | 14.10.2016, 23:35

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna för aktuell månad.

April 2016
Visa matchfakta
Fredag 1 april 2016
Isloch Minsk Raion
2-0
Naftan Novopolotsk

1-0 Alexander Lebedev (16)
2-0 Konstantin Belov (37)

 

 
Lördag 2 april 2016
Dinamo Brest
1-4
BATE Borisov

Belshina Bobruisk
1-1
Krumkachy

Slavia-Mozyr
1-1
Slutsk

Torpedo Zhodino
0-2
Dinamo Minsk

Gorodeya
0-1
Shakhtyor Soligorsk

FK Minsk
1-0
Vitebsk

 
Söndag 3 april 2016
Neman Grodno
1-1
Granit Mikashevichi

 
Lördag 9 april 2016
Granit Mikashevichi
0-1
Isloch Minsk Raion

Krumkachy
2-1
Neman Grodno

 
Söndag 10 april 2016
Naftan Novopolotsk
0-1
Slavia-Mozyr

Dinamo Minsk
2-0
Gorodeya

Slutsk
1-1
Torpedo Zhodino

Dinamo Brest
0-3
FK Minsk

 
Måndag 11 april 2016
Belshina Bobruisk
0-1
Vitebsk

BATE Borisov
2-0
Shakhtyor Soligorsk

 
Fredag 15 april 2016
Slavia-Mozyr
1-3
Granit Mikashevichi

1-2 Bruno Lemiechevsky (71)

0-1 Dmitriy Ignatenko (straff, 50)
0-2 Andrey Sheryakov (55)
1-3 Oleksey Babyr (76)

Neman Grodno
0-0
Vitebsk

 
Lördag 16 april 2016
Belshina Bobruisk
4-2
Dinamo Brest

Torpedo Zhodino
2-1
Naftan Novopolotsk

FK Minsk
2-3
BATE Borisov

Shakhtyor Soligorsk
0-0
Dinamo Minsk

 
Söndag 17 april 2016
Gorodeya
2-0
Slutsk

1-0 Kiril Pavlyuchek (20)
2-0 Anton Saroka (28)

 

Isloch Minsk Raion
0-0
Krumkachy

 
Lördag 23 april 2016
Vitebsk
1-2
Isloch

Krumkachy
1-0
Slavia-Mozyr

Dinamo Brest
2-0
Neman Grodno

 
Söndag 24 april 2016
Naftan Novopolotsk
0-0
Gorodeya

Slutsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk

BATE Borisov
3-3
Dinamo Minsk

FK Minsk
1-1
Belshina Bobruisk

 
Måndag 25 april 2016
Granit Mikashevichi
1-1
Torpedo Zhodino

 
Fredag 29 april 2016
Dinamo Minsk
1-1
Slutsk

Belshina Bobruisk
2-3
BATE Borisov

Neman Grodno
1-1
FK Minsk

Shakhtyor Soligorsk
2-0
Naftan Novopolotsk

 
Lördag 30 april 2016
Isloch Minsk Raion
2-4
Dinamo Brest

Slavia-Mozyr
0-4
Vitebsk

Granit Mikashevichi
0-0
Gorodeya

Torpedo Zhodino
3-0
Krumkachy

 
Maj 2016
Visa matchfakta
Lördag 7 maj 2016
Dinamo Brest
0-0
Slavia-Mozyr

Belshina Bobruisk
1-1
Neman Grodno

Granit Mikashevichi
1-1
Shakhtyor Soligorsk

Krumkachy
0-1
Gorodeya

 
Söndag 8 maj 2016
FK Minsk
0-1
Isloch Minsk Raion

 

0-1 Aleksandr Shagojko (28)

Naftan Novopolotsk
1-1
Dinamo Minsk

1-0 Ruslan Teverov (58)

1-1 Valery Zhukouski (84)

Vitebsk
0-1
Torpedo Zhodino

 

0-1 Maksim Skavysh (14)

BATE Borisov
3-0
Slutsk

1-0 Maksim Volodko (62)
2-0 Mikhail Gordeychuk (76)
3-0 Mirko Ivanić (87)

 

 
Onsdag 11 maj 2016
Shakhtyor Soligorsk
0-2
Krumkachy

 

0-1 Vyacheslav Hleb (54)
0-2 Yevgeni Schikavko (78)

 
Torsdag 12 maj 2016
Naftan Novopolotsk
1-0
Slutsk

1-0 Andrey Yakimov (67)

 

Gorodeya
0-2
Vitebsk

 

0-1 Nikita Naumov (19)
0-2 Roman Volkov (76)

Isloch Minsk Raion
2-3
Belshina Bobruisk

1-0 Oleksandr Papush (59)
2-3 Aleksandr Shagojko (straff, 88)

1-1 Sergey Kontsevoy (65)
1-2 Dimitri Komarovski (77)
1-3 Joel Fameyeh (83)

Slavia-Mozyr
6-2
FK Minsk

1-0 Papuna Mosemghvdlishvili (4)
2-1 Dimitriy Kovalevskiy (18)
3-1 Bruno Lemiechevsky (21)
4-2 Igor Kostrov (28)
5-2 Yaroslav Shkurko (56)
6-2 Papuna Mosemghvdlishvili (90+1)

1-1 Aleksandr Sachivko (straff, 99)
3-2 Valeriane Gvilia (24)

Neman Grodno
0-1
BATE Borisov

 

0-1 Mikhail Gordeychuk (55)

 
Fredag 13 maj 2016
Granit Mikashevichi
1-1
Dinamo Minsk

1-0 Andrey Sheryakov (22)

1-1 Luca Rotkovic (90+1)

 
Måndag 16 maj 2016
Naftan Novopolotsk
3-2
BATE Borisov

1-0 Igor Zyulev (21)
2-0 Yevgeniy Berezkin (37)
3-1 Andrey Yakimov (73)

2-1 Aliaksandr Volodko (53)
3-2 Kaspars Dubra (819

FK Minsk
0-0
Torpedo Zhodino

Dinamo Brest
1-1
Gorodeya

1-1 Aleksandr Novik (60)

0-1 Aleksey Martynets (56)

Vitebsk
1-3
Shakhtyor Soligorsk

1-3 Vitaliy Marakhovskiy (84)

0-1 Nikolai Yanush (13)
0-2 Nikolai Yanush (16)
0-3 Igor Burko (57)

 
Tisdag 17 maj 2016
Granit Mikashevichi
2-1
Slutsk

1-0 Dmitriy Yusov (3)
2-1 Tsyenchen Lutsevich (73)

1-1 Fousseni Bamba (47)

Belshina Bobruisk
2-2
Slavia-Mozyr

1-0 Joel Fameyeh (17)
2-0 Vitali Bulyga (straff, 57)

2-1 Igor Kostrov (82)
2-2 Denis Laptev (90+3)

Krumkachy
4-1
Dinamo Minsk

1-0 Sergey Korsak (12)
2-0 Sergey Schegrikovich (16)
3-0 Vyatcheslav Hleb (49)
4-1 Yevgeni Schikavko (88)

3-1 Sergey Schegrikovich (självmål, 73)

Neman Grodno
2-1
Isloch Minsk Raion

1-0 Artem Kontsevoy (18)
2-0 Roman Vasilyuk (straff, 27)

2-1 Vladislav Tasykevich (61)

 
Söndag 22 maj 2016
Slavia-Mozyr
1-0
Neman Grodno

Dinamo Minsk
1-0
Vitebsk

Shakhtyor Soligorsk
3-1
Dinamo Brest

 
Måndag 23 maj 2016
Naftan Novopolotsk
1-1
Granit Mikashevichi

1-1 Evgeni Lebedev (36)

0-1 Oleksey Babyr (28)

Gorodeya
1-2
FK Minsk

1-2 Aleksei Petrov (90)

0-1 Evgeni Shevchenko (57)
0-2 Leonid Kovel (73)

Slutsk
2-0
Krumkachy

1-0 Dmitri Shegrikovich (66)
2-0 Aleksandr Bylina (73)

 

 
Onsdag 25 maj 2016
Torpedo Zhodino
2-2
Belshina Bobruisk

1-1 Maksim Skavysh (46)
2-2 Vadim Demidovich (81)

0-1 Vitali Bulyga (22)
1-2 Anton Maveenko (72)

Publik 1 200

 
Måndag 30 maj 2016
Dinamo Brest
3-2
Torpedo Zhodino

1-1 Maksim Chizh (32)
2-1 Aleksandr Demeshko (straff, 61)
3-1 Dmitriy German (71)

0-1 Artjom Chelyadinski (12)
3-2 Vladimir Shcherbo (84)

Publik 700

 
Juni 2016
Visa matchfakta
Fredag 3 juni 2016
Belshina Bobruisk
0-2
Gorodeya

 

0-1 Nemanja Milovanović (41)
0-2 Anton Saroka (72)

Publik 850

Vitebsk
2-0
Slutsk

1-0 Yevgeniy Kalinin (41)
2-0 Artem Solovey (55)

 

Publik 3 000

 
Lördag 4 juni 2016
Dinamo Brest
1-4
Dinamo Minsk

1-2 Dmitriy German (22)

0-1 Luca Rotković (10)
0-2 Vladimir Khvashchinskiy (20)
1-3 Luca Rotković (54)
1-4 Nenad Adamović (80)

Publik 1 650

Neman Grodno
0-3
Torpedo Zhodino

 

0-1 Maksim Skavysh (30)
0-2 Vadim Demidovich (straff, 81)
0-3 Vadim Demidovich (90+3)

Publik 1 000

Krumkachy
2-0
Naftan Novopolotsk

1-0 Aleksei Vasilevski (15)
2-0 Aleksandr Batishchev (55)

 

Publik 1 700

 
Söndag 5 juni 2016
BATE Borisov
4-0
Granit Mikashevichi

1-0 Aleksandr Kamitskiy (4)
2-0 Marko Ivanić (85)
3-0 Marko Ivanić (90+3)
4-0 Mikhail Gordeychuk (90+4)

 

Publik 5 781

FK Minsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Nemanka Čović (44)

 

Publik 750

Isloch Minsk Raion
0-1
Slavia-Mozyr

 

0-1 Vladislav Zukh (80)

Publik 650

 
Torsdag 9 juni 2016
Gorodeya
2-1
Neman Grodno

1-0 Anton Saroka (17)
2-1 Dmitriy Lebedev (31)

1-1 Pavel Sawicki (20)

Publik 800

Slutsk
0-1
Dinamo Brest

 

0-1 Maksim Chizh (85)

Publik 1 150

Naftan Novopolotsk
1-2
Vitebsk

1-2 Igor Zyulev (90+3)

Utvisning Vitaliy Marakhovskiy (78)
0-1 Roman Volkov (80)
0-2 Roman Volkov (90)

Publik 250

Granit Mikashevichi
1-1
Krumkachy

1-0 Andrey Sheryakov (straff, 35)

1-1 Aleksei Vasilevski (58)

Publik 700

 
Fredag 10 juni 2016
Slavia-Mozyr
2-1
BATE Borisov

1-0 Oleg Strakhanovich (39)
2-1 Papuna Mosemghvdishvili (73)

1-1 Igor Stasevich (53)

Publik 3 100

Torpedo Zhodino
1-1
Isloch Minsk Raion

1-0 Gennadi Bliznyuk (34)

1-1 Aleksandr Alumona (60)

Publik 950

Shakhtyor Soligorsk
3-0
Belshina Bobruisk

1-0 N Yanush (15)
2-0 Yevgeniy Elizarenko (81)
3-0 Aleksandr Pavlov (82)

 

Publik 1 120

Dinamo Minsk
1-0
FK Minsk

1-0 Luca Rotković (straff, 27)

 

Publik 1 250

 
Onsdag 15 juni 2016
FK Minsk
5-2
Slutsk

1-0 Nemanja Čović (11)
2-0 Aleksey Legchilin (38)
3-0 Fousseni Bamba (självmål, 51)
4-0 Valeriane Gvilia (53)
5-2 Nemanja Čović (90+2)

4-1 Aleksandr Perepechko (55)
4-2 Pavel Demidchik (72)

Publik 560

Belshina Bobruisk
1-2
Dinamo Minsk

1-1 Anton Matveenko (70)

0-1 Glev Rassadkin (67)
1-2 Artem Bykov (75)

Publik 950

Slavia-Mozyr
0-1
Torpedo Zhodino

Utvisning Bruno Lemiechevsky (87)

0-1 Artjom Chelyadinski (58)

Publik 1 300

Vitebsk
0-1
Granit Mikashevichi

0-1 Terentiy Lutsevich (80)

Publik 2 670

Dinamo Brest
1-1
Naftan Novopolotsk

1-1 Ramazan Isaev (88)

0-1 Mikhail Gorbachev (3)
Utvisning Artem Teplov (33)

Publik 750

BATE Borisov
5-0
Krumkachy

1-0 Jury Kendysh (22)
2-0 Mikhail Gordeychuk (straff, 50)
3-0 Mikhail Gordeychuk (63)
4-0 Igor Stasevich (73)
5-0 Vitali Rodionov (83)

 

Publik 6 768

 
Torsdag 16 juni 2016
Isloch Minsk Raion
2-0
Gorodeya

1-0 Aleksandr Alumona (2)
2-0 Aleksandr Alumona (73)

 

Publik 400

Neman Grodno
0-1
Shakhtyor Soligorsk

 

0-1 Nikolai Yanush (57)

Publik 800

 
Söndag 19 juni 2016
Naftan Novopolotsk
1-1
FK Minsk

1-1 Dimitry Borisov (90+1)

0-1 Aleksey Legchilin (29)

Publik 450

Krumkachy
1-0
Vitebsk

1-0 Sergey Korsak (24)

 

Publik 1 300

Slutsk
2-1
Belshina Bobruisk

1-0 Aleksandr Kugan (2)
2-0 Igor Bobko (18)

2-1 Aleksei Gavrilovich (65)

Publik 1 340

Granit Mikashevichi
2-1
Dinamo Brest

1-0 Vladislav Kosmynin (10)
2-1 Oleksey Babyr (40)

1-1 Valery Karnitsky (30)

Publik 900

Torpedo Zhodino
1-2
BATE Borisov

1-0 Artjom Chelyadinski (3)

1-1 Vitali Rodionov (39)
1-2 Alexei Rios (90)

Publik 2 900

 
Måndag 20 juni 2016
Gorodeya
4-2
Slavia-Mozyr

1-0 Aleksey Tupchly (16)
2-1 Anton Saroka (66)
3-1 Dimitriy Lebedev (84)
4-1 Dimitriy Lebedev (89)

1-1 Yaroslav Shkurko (63)
4-2 Oleg Strakhanovich (90+2)

Publik 1 300

Dinamo Minsk
0-1
Neman Grodno

 

0-1 Andrey Gorbach (32)

Publik 900

Shakhtyor Soligorsk
3-0
Isloch Minsk Raion

1-0 Artem Stargorodskiy (23)
2-0 Nikolai Yanush (61)
3-0 Pavel Rybak (63)

 

Publik 1 250

 
Fredag 24 juni 2016
Dinamo Brest
1-2
Krumkachy

1-2 Igor Tymonyk (40)

0-1 Aleksei Vasilevski (6)
0-2 Yevgeny Schikavko (23)
Utvisning Filip Ivanov (32)

Publik 1 000

FK Minsk
0-0
Granit Mikashevichi

Publik 950

 
Lördag 25 juni 2016
Belshina Bobruisk
1-0
Naftan Novopolotsk

1-0 Matias Zaragoza (37)

 

Publik 450

Isloch Minsk Raion
3-1
Dinamo Minsk

1-0 Yuri Ryzhko (11)
2-0 Alexandr Alumona (29)
3-1 Anton Bubnov (49)

2-1 Luca Rotkovic (47)

Publik 2 500

Slavia-Mozyr
1-1
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Andrey Voronkov (41)

1-1 Dimitry Osipenko (82)

Publik 1 700

BATE Borisov
1-0
Vitebsk

1-0 Aleksandr Volodko (8)

 

 
Söndag 26 juni 2016
Neman Grodno
0-0
Slutsk

Torpedo Zhodino
1-3
Gorodeya

1-2 Denis Trapashko (75)

0-1 Dmitriy Lebedev (34)
0-2 Anton Saroka (46)
1-3 Dmitriy Parkhachev (80)

 
Juli 2016
Visa matchfakta
Fredag 1 juli 2016
Krumkachy
0-1
FK Minsk

 

0-1 Evgeni Shevchenko (85)

Publik 1 800

 
Lördag 2 juli 2016
Naftan Novopolotsk
2-0
Neman Grodno

1-0 Evgeni Lebedev (13)
2-0 Dmitriy Borisov (57)

 

Publik 250

Slutsk
2-2
Isloch-2007

1-0 Igor Bobko (3)
2-0 Aleksandr Yatskevich (6)

2-1 Aleksandr Shagojko (straff, 40)
2-2 Alexander Lebedev (90+2)

Publik 1 200

Gorodeya
1-1
BATE Borisov

1-1 Kiril Pavlyuchek (61)

0-1 Kaspars Dubra (59)

Publik 2 100

Vitebsk
1-0
Dinamo Brest

1-0 Artem Solovey (23)

 

Publik 1 230

 
Söndag 3 juli 2016
Dinamo Minsk
1-0
Slavia Mozyr

1-0 Gleb Rassadkin (64)

 

Publik 400

Granit Mikashevichi
0-4
Belshina Bobruisk

 

0-1 Joel Fameyeh (63)
0-2 Fakundo Samariyan (68)
0-3 Kirill Shakurov (85)
0-4 Joel Fameyeh (88)

Publik 700

 
Måndag 4 juli 2016
Shakhtyor Soligorsk
3-0
Torpedo Zhodino

1-0 Serhiy Rudyka (45)
2-0 Yuni Kovalev (65)
3-0 Yevgeniy Elizarenko (83)

   

Publik 1 100

 
Torsdag 7 juli 2016
Isloch-2007
1-3
BATE Borisov

1-0 Dimitry Makar (2)

1-1 Maksim Volodko (13)
1-2 Vitali Rodionov (45)
1-3 Vitali Rodionov (46)

Publik 2 800

 
Fredag 29 juli 2016
Slutsk
1-0
Slavia Mozyr

1-0 Vitaliy Kibuk (60)

 

Publik 1 020

Granit Mikashevichi
0-1
Neman Grodno

 

0-1 Pavel Sawicki (33)

Publik 700

BATE Borisov
2-0
Dinamo Brest

1-0 Mikhail Gordeychuk (straff, 22)
2-0 Kaspars Dubra (62)

Utvisning Vladzislau Kuzhal (16)

Publik 4 631

 
Lördag 30 juli 2016
Naftan Novopolotsk
0-2
Isloch-2007

 

0-1 Pavel Kirilchik (27)
0-2 Aleksandr Tishkevich (89)

Publik 450

 
Söndag 31 juli 2016
Krumkachy
2-1
Belshina Bobruisk

1-1 Vyatcheslav Hlev (48)
2-1 Vyatcheslav Hlev (81)

0-1 Aleksei Gerasimov (14)

Publik 1 200

Vitebsk
0-0
FK Minsk

Publik 2 180

Shakhtyor Soligorsk
2-2
Gorodeya

1-1 Artem Stargorodskiy (23)
2-2 Nikolai Yanush (42)

0-1 Dimitriy Lebedev (13)
1-2 Aleksey Tupchiy (29)

Publik 1 000

 
Augusti 2016
Visa matchfakta
Lördag 6 augusti 2016
Slavia
2-0
Naftan Novopolotsk

Isloch
3-2
Granit

 
Söndag 7 augusti 2016
Neman Grodno
2-2
Krumkachy

FK Minsk
0-1
Dinamo Brest

 
Måndag 8 augusti 2016
Gorodeya
0-0
Dinamo Minsk

Publik 1 550

Shakhtyor Soligorsk
0-2
BATE Borisov

 

0-1 Vitali Rodionov (6)
0-2 Vitali Rodionov (8)

Publik 2 500

Torpedo Zhodino
2-0
Slutsk

1-0 Mikhail Afansyev (10)
2-0 Vadim Demidovich (88)

 

Publik 760

Vitebsk
1-0
Belshina Bobruisk

1-0 Oleh Karamushka (7)
Utvisning Vitaliy Marakhovskiy (67)

 

Publik 1 470

 
Fredag 12 augusti 2016
Krumkachy
0-1
Isloch-2007

 

0-1 Aleksandr Shagojko (19)

Vitebsk
1-1
Neman Grodno

1-1 Andrey Lebedev (35)

0-1 Artur Bombel (9)

 
Lördag 13 augusti 2016
Dinamo Minsk
1-3
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Brest
2-1
Belshina Bobruisk

BATE Borisov
3-1
FK Minsk

 
Söndag 14 augusti 2016
Granit Mikashevichi
0-0
Slavia Mozyr

Slutsk
1-1
Gorodeya

Naftan Novopolotsk
1-3
Torpedo Zhodino

Neman Grodno
0-4
Dinamo Brest

 
Fredag 19 augusti 2016
Slavia Mozyr
1-0
Krumkachy

 
Lördag 20 augusti 2016
Gorodeya
3-0
Naftan Novopolotsk

Torpedo Zhodino
5-0
Granit Mikashevichi

 
Söndag 21 augusti 2016
Isloch-2007
0-0
Vitebsk

Shakhtyor Soligorsk
0-0
Slutsk

Belshina Bobruisk
0-2
FK Minsk

Dinamo Minsk
1-1
BATE Borisov

 
Fredag 26 augusti 2016
Krumkachy
0-2
Torpedo Zhodino

 

0-1 Mikhail Afansyev (57)
0-2 Vadim Demidovich (90)

Dinamo Brest
1-1
Isloch-2007

1-0 Idrissa Kouyate (24)

1-1 Oleksandr Papush (55)

 
Lördag 27 augusti 2016
Gorodeya
2-0
Granit Mikashevichi

Vitebsk
1-1
Slavia Mozyr

FK Minsk
0-1
Neman Grodno

 
Söndag 28 augusti 2016
Slutsk
1-1
Dinamo Minsk

Naftan Novopolotsk
1-1
Shakhtyor Soligorsk

BATE Borisov
2-1
Belshina Bobruisk

 
September 2016
Visa matchfakta
Fredag 9 september 2016
Torpedo Zhodino
1-2
Vitebsk

 
Lördag 10 september 2016
Dinamo Minsk
3-1
Naftan Novopolotsk

Isloch-2007
0-4
FK Minsk

Slavia Mozyr
1-4
Dinamo Brest

Slutsk
0-2
BATE Borisov

Shakhtyor Soligorsk
4-0
Granit Mikashevichi

Gorodeya
1-1
Krumkachy

Neman Grodno
1-0
Belshina Bobruisk

Fredag 16 september 2016
Slutsk
1-1
Naftan Novopolotsk

1-1 Dmitri Aliseiko (68)

0-1 Vadim Milko (självmål, 30)

FK Minsk
6-2
Slavia Mozyr

1-1 Aleksandr Sachivko (straff, 23)
2-1 Oleh Evdokimov (54)
3-1 Leonid Kovel (75)
4-1 Aleksandr Sachivko (83)
5-1 Aleksandr Sachivko (straff, 85)
6-2 Sergei Omelyanchuk (89)

0-1 Sergei Omelyanchuk (självmål, 1)
5-2 Andrey Voronkov (straff, 87)

 
Lördag 17 september 2016
Belshina Bobruisk
0-0
Isloch-2007

Dinamo Minsk
5-0
Granit Mikashevichi

Torpedo Zhodino
0-1
Dinamo Brest

Vitebsk
1-1
Gorodeya

BATE Borisov
4-0
Neman Grodno

 
Söndag 18 september 2016
Krumkachy
0-1
Shakhtyor Soligorsk

 
Söndag 25 september 2016
Slutsk
0-1
Granit Mikashevichi

Isloch-2007
0-0
Neman Grodno

Dinamo Minsk
2-0
Krumkachy

Torpedo Zhodino
0-0
FK Minsk

BATE Borisov
4-1
Naftan Novopolotsk

Shakhtyor Soligorsk
1-0
Vitebsk

 
Måndag 26 september 2016
Slavia Mozyr
0-2
Belshina Bobruisk

 

0-1 Dmitri Zinovich (30)
0-2 Kirill Shreytor (64)

Gorodeya
1-1
Dinamo Brest

1-0 Dmitriy Ignatenko (42)

1-1 Leandro Torres (straff, 73)

 
Fredag 30 september 2016
Krumkachy
0-3
Slutsk

Neman Grodno
3-1
Slavia Mozyr

 
Oktober 2016
Visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Belshina Bobruisk
1-3
Torpedo Zhodino

Granit Mikashevichi
1-3
Naftan Novopolotsk

 
Söndag 2 oktober 2016
FK Minsk
3-1
Gorodeya

Vitebsk
0-2
Dinamo Minsk

BATE Borisov
4-1
Isloch-2007

Dinamo Brest
1-2
Shakhtyor Soligorsk

 
Lördag 8 oktober 2016
Dinamo Minsk
1-1
Torpedo Zhodino

1-0 Eyevgen Budnik (64)

1-1 Dmitriy Rekish (90+3)

 
Fredag 14 oktober 2016
Naftan Novopolotsk
1-0
Krumkachy

1-0 Yevgeniy Berezkin (83)

 

Granit Mikashevichi
0-1
BATE Borisov

 

0-1 Nikolay Signevich (86)

 
Lördag 15 oktober 2016
Dinamo Minsk
-
Dinamo Brest

Shakhtyor Soligorsk
-
FK Minsk

Torpedo Zhodino
-
Neman Grodno

Slavia Mozyr
-
Isloch-2007

 
Söndag 16 oktober 2016
Slutsk
-
Vitebsk

Gorodeya
-
Belshina Bobruisk

 
Fredag 21 oktober 2016
Krumkachy
-
Granit Mikashevichi

 
Lördag 22 oktober 2016
Isloch-2007
-
Torpedo Zhodino

Neman Grodno
-
Gorodeya

Vitebsk
-
Naftan Novopolotsk

 
Söndag 23 oktober 2016
BATE Borisov
-
Slavia Mozyr

Belshina Bobruisk
-
Shakhtyor Soligorsk

FK Minsk
-
Dinamo Minsk

Dinamo Brest
-
Slutsk

 
Fredag 28 oktober 2016
Krumkachy
-
BATE Borisov

Granit Mikashevichi
-
Vitebsk

Naftan Novopolotsk
-
Dinamo Brest

Slutsk
-
FK Minsk

Dinamo Minsk
-
Belshina Bobruisk

Shakhtyor Soligorsk
-
Neman Grodno

Gorodeya
-
Isloch-2007

Torpedo Zhodino
-
Slavia Mozyr

November 2016
Visa matchfakta
Lördag 5 november 2016
BATE Borisov
-
Torpedo Zhodino

Slavia Mozyr
-
Gorodeya

Isloch-2007
-
Shakhtyor Soligorsk

Neman Grodno
-
Dinamo Minsk

Belshina Bobruisk
-
Slutsk

FK Minsk
-
Naftan Novopolotsk

Dinamo Brest
-
Granit Mikashevichi

Vitebsk
-
Krumkachy

Lördag 19 november 2016
Vitebsk
-
BATE Borisov

Krumkachy
-
Dinamo Brest

Granit Mikashevichi
-
FK Minsk

Naftan Novopolotsk
-
Belshina Bobruisk

Slutsk
-
Neman Grodno

Dinamo Minsk
-
Isloch-2007

Shakhtyor Soligorsk
-
Slavia Mozyr

Gorodeya
-
Torpedo Zhodino

Söndag 27 november 2016
BATE Borisov
-
Gorodeya

Torpedo Zhodino
-
Shakhtyor Soligorsk

Slavia Mozyr
-
Dinamo Minsk

Isloch-2007
-
Slutsk

Neman Grodno
-
Naftan Novopolotsk

Belshina Bobruisk
-
Granit Mikashevichi

FK Minsk
-
Krumkachy

Dinamo Brest
-
Vitebsk