ecst.se fotboll

Nyheter, resultatservice och statistikfrån hela fotbollseuropa

26

omgångar

126 / 182

matcher spelade ( 69,2 % )

8/11

Sista omgången

1 750

publiksnitt

2,29

målsnitt

Aktuella matcher | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Dinamo Minsk
-
Belshina Bobruisk
Slavia Mozyr
-
Gomel
Slutsk
-
Neman Grodno
Dinamo Brest
-
BATE Borisov
Naftan Novopolotsk
-
Shakhtyor Soligorsk
Vitebsk
-
Torpedo Zhodino
Granit Mikashevichi
-
FK Minsk
Belshina Bobruisk
-
Granit Mikashevichi
FK Minsk
-
Vitebsk
Torpedo Zhodino
-
Naftan Novopolotsk
Shakhtyor Soligorsk
-
Dinamo Brest
BATE Borisov
-
Slutsk
Neman Grodno
-
Slavia Mozyr
Gomel
-
Dinamo Minsk

Tabell | 10.08.2015, 23:59

1
BATE Borisov
18
14
3
1
30
6
24
45
7
0
1
17
2
21
7
3
0
13
4
24
1
2
Dinamo Minsk
18
11
4
3
25
9
16
37
7
1
1
14
4
22
4
3
2
11
5
15
2
3
Shakhtyor Soligorsk
18
9
6
3
31
13
18
33
6
4
0
20
4
22
3
2
3
11
9
11
3
4
FK Minsk
18
10
3
5
23
14
9
33
7
1
1
16
6
22
3
2
4
7
8
11
7
5
Belshina Bobruisk
18
8
5
5
26
14
12
29
4
3
2
11
6
15
4
2
3
15
8
14
10
6
Granit Mikashevichi
18
8
4
6
19
24
-5
28
6
1
2
13
10
19
2
3
4
6
14
9
ny
7
Torpedo-BelAZ Zhodino
18
8
3
7
21
21
0
27
4
2
3
10
8
14
4
1
4
11
13
13
4
8
Naftan Novopolotsk
18
6
4
8
17
20
-3
22
3
2
4
9
9
11
3
2
4
8
11
11
5
9
Dinamo Brest
18
6
2
10
16
25
-9
20
5
2
2
12
10
17
1
0
8
4
15
3
11
10
Slavia-Mozyr
18
5
4
9
25
30
-5
19
3
3
3
16
12
12
2
1
6
9
18
7
ny
11
Neman Grodno
18
4
5
9
12
27
-15
17
3
1
5
8
12
10
1
4
4
4
15
7
8
12
Gomel
18
4
3
11
13
25
-12
15
4
2
3
10
7
14
0
1
8
3
18
1
6
13
Slutsk
18
3
4
11
14
22
-8
13
2
2
5
9
11
8
1
2
6
5
11
5
9
14
Vitebsk
18
2
6
10
16
38
-22
12
2
4
3
9
13
10
0
2
7
7
25
2
ny

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 16 flyttas ned. Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

Korrigeringar: -

Skytteliga | 12.07.2015, 23:07

Denis Laptev
Slavia-Mozyr
9
Fatos Bećiraj
Dinamo Minsk
8
Vitaliy Rodionov
BATE Borisov
7
Sergiy Rozhok
Belshina Bobruisk
6
Kirill Premudrov
Dinamo Brest
6
Nenad Adamović
Dinamo Minsk
6
Vladimir Khvashchinskiy
FK Minsk
6
Roman Vasilyuk
Dinamo Brest
5
Vadim Demidovich
Naftan Novopolotsk
5
Dmitriy Platanov
Torpedo-BelAZ Zhodino
5
Pavel Sitko
Gomel
4
Nikolai Yanush
Shakhtyor Soligorsk
4
Dimitriy Komarovskiy
Shakhtyor Soligorsk
4
Aleksey Teslyuk
Gomel
3
Terentiy Lutsevich
Granit Mikashevichi
3
Aleksey Suchkov
Naftan Novopolotsk
3
Oleg Strakanovich
Slavia-Mozyr
3
Dmitri Kovb
Vitebsk
3

Publiksnitt | 12.07.2015, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.
BATE Borisov
25 564
5
5 113
Vitebsk
16 350
7
2 336
Dinamo Minsk
15 688
7
2 241
Gomel
15 410
7
2 201
Slavia-Mozyr
14 350
7
2 050
Neman Grodno
11 500
7
1 643
Torpedo-BelAZ Zhodino
10 340
7
1 477
Shakhtyor Soligorsk
11 750
8
1 469
Dinamo Brest
8 800
7
1 257
Granit Mikashevichi
8 750
7
1 250
Slutsk
8 600
7
1 229
FK Minsk
8 150
7
1 164
Naftan Novopolotsk
8 100
7
1 157
Belshina Bobruisk
8 180
8
1 023
Totalt
171 532
98
1 750

Spelschema | 10.08.2015, 23:59

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Gomel
2-0
Belshina Bobruisk

1-0 Aleksei Teslyuk (16)
2-0 Pavel Sitko (33)

 

BATE Borisov
1-0
Slavia Mozyr

1-0 Filip Mladenović (36)

 

 
Neman Grodno
1-1
Dinamo Minsk

Torpedo Zhodino
1-3
Dinamo Brest

FK Minsk
0-0
Naftan Novopolotsk

Granit Mikashevichi
1-1
Vitebsk

Shakhtyor Soligorsk
2-0
Slutsk

 
Naftan Novopolotsk
0-0
Granit Mikashevichi

Gomel
0-0
Neman Grodno

 
Dinamo Minsk
0-2
BATE Borisov

Slutsk
1-1
Torpedo Zhodino

Belshina Bobruisk
1-1
Vitebsk

Slavia Mozyr
1-1
Shakhtyor Soligorsk

 
Dinamo Brest
1-0
FK Minsk

1-0 Kirill Premudrov (37)

 

 
Granit Mikashevichi
1-0
Dinamo Brest

Shakhtyor Soligorsk
0-0
Dinamo Minsk

FK Minsk
2-0
Slutsk

Neman Grodno
1-3
Belshina Bobruisk

BATE Borisov
2-0
Gomel

 
Vitebsk
1-3
Naftan Novopolotsk

1-3 Makhail Kozlov (58)

0-1 Aleksiy Suchkov (straff, 18)
0-2 Vadim Demidovich (29)
0-3 Aleksiy Suchkov (32)

 
Torpedo Zhodino
0-1
Slavia Mozyr

 

0-1 Denis Laptev (64)

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Slutsk
1-2
Granit Mikashevichi

Slavia Mozyr
0-0
FK Minsk

Dinamo Brest
3-2
Vitebsk

 
Belshina Bobruisk
1-1
Naftan Novopolotsk

Dinamo Minsk
4-0
Torpedo Zhodino

Neman Grodno
0-1
BATE Borisov

Gomel
1-3
Shakhtyor Soligorsk

 
Naftan Novopolotsk
1-0
Dinamo Brest

Shakhtyor Soligorsk
3-0
Neman Grodno

Belshina Bobruisk
0-1
BATE Borisov

Granit Mikashevichi
3-2
Slavia Mozyr

Torpedo Zhodino
3-0
Gomel

 
FK Minsk
0-3
Dinamo Minsk

 

0-1 Fatos Bećiraj (66)
0-2 Nusmir Fajić (71)
0-3 Fatos Bećiraj (90)

Vitebsk
1-0
Slutsk

1-0 Artem Solovey (15)

 

 
Slavia Mozyr
4-0
Vitebsk

Dinamo Minsk
1-0
Granit Mikashevichi

Shakhtyor Soligorsk
0-0
BATE Borisov

Belshina Bobruisk
2-0
Dinamo Brest

Neman Grodno
0-1
Torpedo Zhodino

 
Gomel
3-0
FK Minsk

 
Slutsk
0-1
Naftan Novopolotsk

 

0-1 Ruslan Gunchak (53)

 
Shakhtyor Soligorsk
0-0
Belshina Bobruisk

Torpedo Zhodino
0-0
BATE Borisov

 
FK Minsk
2-0
Neman Grodno

Granit Mikashevichi
1-0
Gomel

Vitebsk
0-0
Dinamo Minsk

Naftan Novopolotsk
1-1
Slavia Mozyr

Dinamo Brest
1-1
Slutsk

 
Neman Grodno
2-0
Granit Mikashevichi

Shakhtyor Soligorsk
3-1
Torpedo Zhodino

BATE Borisov
1-0
FK Minsk

Gomel
2-0
Vitebsk

 
Dinamo Minsk
2-1
Naftan Novopolotsk

Belshina Bobruisk
2-0
Slutsk

Slavia Mozyr
3-0
Dinamo Brest

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Slutsk
3-1
Slavia Mozyr

1-0 Igor Bobko (57)
2-0 Dmitri Aliseiko (straff, 70)
3-0 Yegor Zubovich (78)

3-1 Denis Trapashko (86)

Naftan Novopolotsk
3-1
Gomel

1-0 Valery Zhukouski (2)
2-1 Vadim Demidovich (25)
3-1 Vadim Demidovich (60)

1-1 Aleksei Gavrilovich (18)

FK Minsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Aleksandr Makas (90)

 

Vitebsk
0-0
Neman Grodno

Granit Mikashevichi
0-1
BATE Borisov

0-1 Vitali Rodionov (21)

Torpedo Zhodino
0-3
Belshina Bobruisk

 

0-1 Anton Shramchenko (24)
0-2 Oleh Karamushka (45)
0-3 Alexei Skivernyuk (55)

Dinamo Brest
1-0
Dinamo Minsk

1-0 Vladimir Shcherbo (62)

 

Gomel
2-0
Dinamo Brest

1-0 Pavel Sitko (61)
2-0 Aleksei Teslyuk (63)

 

Publik 1 700

Neman Grodno
3-1
Naftan Novopolotsk

1-0 Aleksey Legchilin (71)
2-0 Aleksey Legchilin (77)
3-0 Ihor Krivobok (straff, 90+1)

3-1 Nikita Shugunkov (90+4)

Belshina Bobruisk
2-0
Slavia Mozyr

1-0 Ilya Galyuza (11)
2-0 Sergey Rozhok (35)

Utvisning Sergey Tikhonovskiy (70)

Torpedo Zhodino
2-0
FK Minsk

1-0 Aleksey Pankovets (16)
2-0 Vyatcheslav Hleb (straff, 52)

 

Publik 640

 
Dinamo Minsk
2-0
Slutsk

1-0 Nenad Damović (61)
2-0 Fatos Bečiraj (90)

 

Shakhtyor Soligorsk
1-1
Granit Mikashevichi

1-1 Artem Stargorodskiy(71)

0-1 Andrey Sheryakov (69)

BATE Borisov Borisov
4-0
Vitebsk

1-0 Dmitri Baga (28)
2-0 Nemanja Milunovic (42)
3-0 Maksim Volodko (70)
4-0 Dmitri Baga (73)

 
Dinamo Brest
1-3
Neman Grodno

1-2 Roman Vasilyuk (straff, 50)

0-1 Adama Soro (22)
0-2 Artur Bombel (straff, 45+2)
1-3 Vasili Zhurnevich (90+4)

FK Minsk
2-1
Belshina Bobruisk

1-0 Vladimir Khvashchinskiy (56)
2-1 Aleksandr Makas (straff, 90+1)

1-1 Alexei Skvernyuk (83)

Slutsk
0-0
Gomel

 
Vitebsk
2-2
Shakhtyor Soligorsk

1-1 Artem Solovey (43)
2-1 Vladimir Korobka (68)

0-1 Nemanja Ćović (1)
2-2 Kirill Vergeychik (85)

Naftan Novopolotsk
1-2
BATE Borisov

1-2 Andrey Lebedev (84)

0-1 Dmitri Baga (31)
0-2 Vitali Rodionov (39)

Slavia Mozyr
2-4
Dinamo Minsk

1-0 Denis Laptev (15)
2-3 Denis Laptev (86)

1-1 Gleb Rassadkin (16)
1-2 Nenad Adamović (28)
1-3 Fatos Bećiraj (82)
2-4 Shikoze Udodji (87)

Granit Mikashevichi
2-1
Torpedo Zhodino

1-0 Pavel Kirilchik (73)
2-0 Vlaeriy Karshakevich (86)

2-1 Igor Burko (90)

 
Belshina Bobruisk
0-2
Dinamo Minsk

 

0-1 Fatos Bećiraj (straff, 12)
0-2 Artem Bykov (54)

Torpedo Zhodino
3-1
Vitebsk

1-0 Fmitri Platanov(33)
2-0 Vyatcheslav Hleb (35)
3-1 Artiom Vaskov (68)

2-1 Nikolai Kashevski (straff, 42)

Shakhtyor Soligorsk
1-0
Naftan Novopolotsk

1-0 Opavel Rybak (90+3)

 

 
FK Minsk
5-0
Granit Mikashevichi

1-0 Vladimir Khvashchinskiy (11)
2-0 Yuri Ostroukh (31)
3-0 Roman Begunov (61)
4-0 Yuri Ostroukh (70)
5-0 Valeriy Gromyko (74)

 

Publik 2 250

Neman Grodno
0-4
Slutsk

 

0-1 Yegor Zubovich (15)
0-2 Yegor Zubovich (38)
0-3 Sergey Tsvetinskiy (76)
0-4 Sergey Levitski (88)

Publik 1 000

Gomel
0-2
Slavia Mozyr

 

0-1 Alyaksandr Kotlyarov (24)
0-2 Denis Laptev (67)

Publik 3 100

BATE Borisov
1-0
Dinamo Brest

1-0 Aleksey Rios (60)

 

Publik 5 132

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Slavia Mozyr
0-0
Neman Grodno

Granit Mikashevichi
1-5
Belshina Bobruisk

1-2 Dmitriy Nevmyvaka (61)

0-1 Sergey Rozhok (21)
0-2 Dmitri Turlin (43)
1-3 Yaroslav Bogunov (71)
1-4 Alexei Skvernyuk (90)
1-5 Yarloslav Bogunov (90+2)

Vitebsk
0-4
FK Minsk

0-1 Vladimir Khvashchinskiy (14)
0-2 Aleksandr Makas (82)
0-3 Nikola Lukić (straff, 88)
0-4 Sergey Pushnyakov (90+1)

 
Slutsk
0-1
BATE Borisov

 

0-1 Vitali Rodionov (45+1)

Dinamo Minsk
1-0
Gomel

1-0 Nenad Adamović (26)

 

 
Naftan Novopolotsk
0-2
Torpedo Zhodino

 

0-1 Vitaliy Kibuk (63)
0-2 Oleksandr Maksymov (73)

Dinamo Brest
3-2
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Roman Vasilyuk (13)
2-0 Roman Vasilyuk (24)
3-2 Andrey Solovey (61)

2-1 Artem Stargorodskiy (straff, 36)
2-2 Pavel Rybak (48)

 
Slavia Mozyr
3-5
BATE Borisov

1-5 Denis Trapashko (78)
2-3 Davit Chigoevi (79)
3-5 Denis Trapashko (90)

0-1 Vitali Rodionov (39)
0-2 Igor Stasevich (42)
0-3 Vitali Rodionov (59)
0-4 Aleksandr Kamitskiy (60)
0-5 Nikolay Signevich (74)

 
Naftan Novopolotsk
0-1
FK Minsk

 

0-1 Yuri Ostroukh (34)

Belshina Bobruisk
3-1
Gomel

1-1 Sergey Rozhok (9)
2-1 Ilya Galyuza (25)
3-1 Sergey Rozhok (66)

0-1 Gennadi Bliznyuk (2)

Vitebsk
2-3
Granit Mikashevichi

1-1 Aleksey Kravchenko (15)
2-2 Andrei Baranok (84)

0-1 Pavel Kirilchik (7)
1-2 Igor Trukhov (38)
2-3 Dmitriy Ignatenko (90)

 
Slutsk
0-2
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Minsk
2-0
Neman Grodno

Dinamo Brest
2-1
Torpedo Zhodino

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Granit Mikashevichi
3-0
Naftan Novopolotsk

Vitebsk
1-1
Belshina Bobruisk

 
FK Minsk
2-1
Dinamo Brest

Neman Grodno
1-0
Gomel

Torpedo Zhodino
0-0
Slutsk

 
Shakhtyor Soligorsk
6-1
Slavia Mozyr

BATE Borisov
0-1
Dinamo Minsk

 
Gomel
0-0
BATE Borisov

 
Belshina Bobruisk
0-0
Neman Grodno

Dinamo Minsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Alex Neacşa (12)

 

 
Naftan Novopolotsk
3-0
Vitebsk

Slutsk
0-1
FK Minsk

Dinamo Brest
0-0
Granit Mikashevichi

 
Slavia Mozyr
1-2
Torpedo Zhodino

1-1 Andrey Voronkov (12)

0-1 Dmitri Platonov (2)
1-2 Vyatcheslav Hleb (42)

 
FK Minsk
2-1
Slavia Mozyr

BATE Borisov
7-1
Neman Grodno

 
Vitebsk
2-0
Dinamo Brest

1-0 Aleksey Kravchenko (80)
2-0 Dmitry Khlebosolov (83)

 

Naftan Novopolotsk
0-2
Belshina Bobruisk

Shakhtyor Soligorsk
4-1
Gomel

Torpedo Zhodino
1-0
Dinamo Minsk

 
Granit Mikashevichi
1-0
Slutsk

1-0 Yury Gabovda (33)

 

 
Slavia Mozyr
2-0
Granit Mikashevichi

Slutsk
4-2
Vitebsk

Dinamo Brest
0-1
Naftan Novopolotsk

 
Gomel
0-2
Torpedo Zhodino

Neman Grodno
0-1
Shakhtyor Soligorsk

 
Dinamo Minsk
1-1
FK Minsk

1-0 Vladimir Korytko (25)

1-1 Sergey Pushnyakov (38)

BATE Borisov
1-0
Belshina Bobruisk

1-0 Filip Mladenović (70)

 

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Dinamo Brest
-
Belshina Bobruisk

Naftan Novopolotsk
-
Slutsk

Vitebsk
-
Slavia Mozyr

 
BATE Borisov
-
Shakhtyor Soligorsk

Granit Mikashevichi
-
Dinamo Minsk

FK Minsk
-
Gomel

 
Torpedo Zhodino
-
Neman Grodno

 
Belshina Bobruisk
-
Shakhtyor Soligorsk

BATE Borisov
-
Torpedo Zhodino

Neman Grodno
-
FK Minsk

Gomel
-
Granit Mikashevichi

 
Dinamo Minsk
-
Vitebsk

Slavia Mozyr
-
Naftan Novopolotsk

Slutsk
-
Dinamo Brest

 
Slutsk
-
Belshina Bobruisk

Dinamo Brest
-
Slavia Mozyr

Naftan Novopolotsk
-
Dinamo Minsk

Vitebsk
-
Gomel

 
Granit Mikashevichi
-
Neman Grodno

FK Minsk
-
BATE Borisov

Torpedo Zhodino
-
Shakhtyor Soligorsk

 

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Belshina Bobruisk
-
Torpedo Zhodino

Shakhtyor Soligorsk
-
FK Minsk

BATE Borisov
-
Granit Mikashevichi

Neman Grodno
-
Vitebsk

 
Gomel
-
Naftan Novopolotsk

Dinamo Minsk
-
Dinamo Brest

Slavia Mozyr
-
Slutsk

 
Slavia Mozyr
-
Belshina Bobruisk

Slutsk
-
Dinamo Minsk

Dinamo Brest
-
Gomel

 
Naftan Novopolotsk
-
Neman Grodno

Vitebsk
-
BATE Borisov

 
Granit Mikashevichi
-
Shakhtyor Soligorsk

FK Minsk
-
Torpedo Zhodino

 
Belshina Bobruisk
-
FK Minsk

Torpedo Zhodino
-
Granit Mikashevichi

Shakhtyor Soligorsk
-
Vitebsk

BATE Borisov
-
Naftan Novopolotsk

 
Neman Grodno
-
Dinamo Brest

Gomel
-
Slutsk

Dinamo Minsk
-
Slavia Mozyr

 
Dinamo Minsk
-
Belshina Bobruisk

Slavia Mozyr
-
Gomel

Slutsk
-
Neman Grodno

Dinamo Brest
-
BATE Borisov

Naftan Novopolotsk
-
Shakhtyor Soligorsk

Vitebsk
-
Torpedo Zhodino

Granit Mikashevichi
-
FK Minsk

Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Belshina Bobruisk
-
Granit Mikashevichi

FK Minsk
-
Vitebsk

Torpedo Zhodino
-
Naftan Novopolotsk

Shakhtyor Soligorsk
-
Dinamo Brest

BATE Borisov
-
Slutsk

Neman Grodno
-
Slavia Mozyr

Gomel
-
Dinamo Minsk