ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: -
Slut: -

-

lag

11

omgångar

238/311

matcher spelade

Första omgången

112 matcher

Andra omgången

80 matcher

Tredje omgången

48 matcher

9-11 augusti 2019

Fjärde omgången

24 matcher

Femte omgången

16 matcher

23-25 augusti 2019

Sjätte omgången

16 matcher

Sjunde omgången

8 matcher

Kvartsfinaler

4 matcher

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

Visa matchfakta

Sjunde omgången

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Fredag 23 augusti 2019
Verlaine
20 : 00
Bambrugge

OH Leuven
20 : 30
RFC Wetteren

Lördag 24 augusti 2019
Beerschot-Wilrijk
16 : 00
Dikkelvenne

Dessel Sport
17 : 00
Excelsior Virton

RFC Seraing
19 : 00
KSV Roeselare

Onhaye
19 : 30
Eendracht Aalst

Mandel United
20 : 00
Gullegem

Lommel
20 : 00
Temse

La Louvière Centre
20 : 00
Westerlo

Söndag 25 augusti 2019
Rupel Boom
16 : 00
Vosselaar

KFC Duffel
16 : 00
Knokke

Cappellen
16 : 00
VW Hamme

Rebecq
16 : 00
Tilleur

Francs Borains
16 : 00
Torhout

Heist
16 : 00
Lokeren

Ronse
16 : 00
Olympia Wijgmaal

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

11.08.2019, 23:59

Fredag 9 augusti 2019
Lyra-Lierse Berlaar
1-0
Helson Helchteren

Lördag 10 augusti 2019
Aywaille
0-2
Olympic Charleroi

Bambrugge
2-1
Albert Quévy-Mons

Nijlen
1-0
Stockay-Warfusée

RWDM
6-0
Alken

Rupel Boom
4-0
Racing Waregem

Hoogstraten
0-0* f
Stade Brainois

Information Stade Brainois vidare efter 5-3 på straffar.

Cappellen
*1-1 f
Thes Sport

Information Cappellen vidare efter 4-3 på straffar.

Tubize
2-0
Greunsjotters Vossem

Rebecq
*0-0 f
FC Lebbeke

Information Rebecq vidare efter 5-4 på straffar.

Couvin-Mariembourg
2-3
Londerzeel

Söndag 11 augusti 2019
Olympia Wijgmaal
7-1
Oupeye

Wingene
0-0* f
Loenhout

Information Loenhout vidare efter 4-2 på straffar.

Temse
2-1
Jong Zulte

Sint-Job
*2-2 f
Geel

Information Sint-Job vidare efter 4-3 på straffar.

Mariekerke
2-1
Herstal

Dikkelvenne
5-0
Sporting Kampenhout

Francs Borains
4-1
Weerstand Koersel

Svelta Melsele
0-2
Knokke

Avanti
1-2
Torhout

Gullegem
3-1
Montignies

Pepingen-Halle
0-2
Verlaine

US Givry
*4-4 f
Eendracht Termien

Information US Givry vidare efter 5-3 på straffar.

Dender
2-0
Lauwe

Union Namur
2-1
URSL Visé

Eendracht Aalst
2-0
Lierse Kempenzonen

Dessel Sport
*3-3 f
Raeren-Eynatten

Information Dessel Sport vidare efter 5-4 på straffar.

Oostkamp
3-1
Berchem Sport

Oostnieuwkerke
0-3
Liège

Tempo Overijse
2-2* f
Oudenaarde

Information Oudenaarde vidare efter 4-2 på straffar.

Onhaye
*0-0 f
Braine

Information Onhaye vidare efter 4-3 på straffar.

Tienen
2-1
Sint-Eloois-Winkel

Stade Everois
1-4
Tilleur

UCE Liège
0-3
Deinze

Oppagne-Wéris
0-0* f
RFC Wetteren

Information RFC Wetteren vidare efter 5-4 på straffar.

Zelzate
1-2
La Louvière Centre

VW Hamme
5-1
Belœil

Ronse
*0-0 f
Waremme

Information Ronse vidare efter 4-3 på straffar.

Toekomst Menen
1-2
RES Durbuy

Rhodienne-De Hoek
*2-2 f
Rapid Symphorinois

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 3-1 på straffar.

Bilzerse Waltwilder
*1-1 f
Eendracht Aalter

Information Bilzerse Waltwilder vidare efter 4-3 på straffar.

Blankenberge
2-0
Templiers Nandrin

Bocholt
1-2
Mandel United

Solières Sport
0-2
RFC Seraing

Vosselaar
1-0
Patro Eisden

Olsa Brakel
1-1* f
Heist

Information Heist vidare efter 4-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Andra omgången

04.08.2019, 23:59

Lördag 3 augusti 2019
Lochristi
2-2* f
Cappellen

Information Cappellen vidare efter 5-4 på straffar.

Helson Helchteren
*2-2 f
Ardennen

Information Helson Helchteren vidare efter 3-2 på straffar.

Vosselaar
6-1
Linden

Bornem
1-2
Wingene

RAAL La Louvière
2-2* f
Tempo Overijse

Information Tempo Overijse vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
0-4
Tienen

Temse
2-0
Etterbeek

Lille
1-2
VW Hamme

Francs Borains
1-0
Betekom

K. Kontich
2-3
Olympia Wijgmaal

Rochefort
0-4
Rebecq

Söndag 4 augusti 2019
Solières Sport
6-1
Kesselt

Harelbeke
0-0* f
UCE Liège

Information UCE Liège vidare efter 5-4 på straffar.

Weerstand Koersel
4-0
Wavre Sports

Montignies
2-1
Heur Tongeren

Belœil
2-1
KRC Gent

FC Lebbeke
12-0
Tollembeek

Oostnieuwkerke
2-1
Etoile de Faimes

Wallonne Ciney
0-1
Bilzerse Waltwilder

Péruwelz
1-3
De Kempen

Stockay-Warfusée
*2-2 f
Ninove

Information Stockay-Warfusée vidare efter 5-4 på straffar.

Hornu
0-1
Aywaille

Huvo Jeuk
2-3
Loenhout

Bocholt
10-0
Villers-La-Ville

Westhoek
0-0* f
Lyra-Lierse Berlaar

Information Lyra-Lierse Berlaar vidare efter 4-3 på straffar.

Spouwen-Mopertingen
3-3* f
Eendracht Aalter

Information Eendracht Aalter vidare efter 5-4 på straffar.

Ronse
5-1
Biesme

Londerzeel
6-1
Heusden-Zolder

Witgoor Sport
2-3
Rapid Symphorinois

SG-Tertre-Hautrage
1-2
Gullegem

Dikkelvenne
5-2
Excelsior Mariakerke

Tervuren-Duisburg
1-3
Meux

Braine
2-0
Rocherath

Grand-Leez
1-1* f
Torhout

Information Torhout vidare efter 5-4 på straffar.

KFC Duffel
3-0
Richelle United

Habay-la-Neuve
2-0
Ethe Belmont

Stade Everois
2-0
Meix-Devant-Virton

Sint-Niklaas
0-0* f
Alken

Information Alken vidare efter 5-4 på straffar.

Berchem Sport
3-0
Dadizele

Zwarte Leeuw
1-1* f
Onhaye

Information Onhaye vidare efter 4-1 på straffar.

Verlaine
3-1
Huizingen

Raeren-Eynatten
4-1
Aische

US Givry
6-2
Stockel

Union Namur
2-1
Ster-Francorchamps

Jong Zulte
3-0
Hamoir

Couvin-Mariembourg
1-0
Sassport Boezinge

Sporting Hasselt
1-3
RFC Wetteren

Bambrugge
*3-3 f
Houtvenne

Information Bambrugge vidare efter 6-5 på straffar.

Hades
0-4
Olsa Brakel

Zelzate
2-1
Turnhout

Oudenaarde
9-1
Wortel

Acren-Lessines
2-3
Avanti

Diest
0-3
Mariekerke

Geel
3-1
Léopold

Lauwe
*1-1 f
Wolvertem Merchtem

Information Lauwe vidare efter 5-3 på straffar.

Greunsjotters Vossem
*0-0 f
Ixelles

Information Greunsjotters Vossem vidare efter 7-6 på straffar.

Pepingen-Halle
11-0
Berg-Op

Dottignies
1-1* f
Racing Waregem

Information Racing Waregem vidare efter 5-3 på straffar.

Eendracht Stevoort
0-4
Oupeye

Hoogstraten
4-0
Molenbaix

Gosselies Sports
2-3
Templiers Nandrin

Rhodienne-De Hoek
*1-1 f
Wellen

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 5-4 på straffar.

Eendracht Aalst
3-2
City Pirates Antwerpen

Toekomst Menen
5-0
Andennais

Drongen
1-2
RES Durbuy

Saint-Louis-Saint-Léger
0-3
Herstal

Oppagne-Wéris
*0-0
Sparta Petegem

Information Oppagne-Wéris vidare efter 5-4 på straffar.

Merelbeke
1-5
Albert Quévy-Mons

Eendracht Termien
4-1
Esperanza Pelt

Jong Lede
0-2
Svelta Melsele

Voorwaarts Zwevezele
2-3
Sporting Kampenhout

Diegem Sport
3-4
Stade Brainois

Jodoigne
1-7
Tilleur

Ternesse
0-3
Waremme

Knokke
1-0
Racing Mechelen

Sint-Job
3-0
Rhisnes

Sint-Lenaarts
1-1* f
Mandel United

Information Mandel United vidare efter 4-2 på straffar.

Blankenberge
*3-3 f
Libramont

Information Blankenberge vidare efter 5-3 på straffar.

Elene-Grotenberge
1-3
Nijlen

 

Visa matchfakta

Första omgången

28.07.2019, 23:59

Fredag 26 juli 2019
Libramont
2-1
Mormont

Lördag 27 juli 2019
Houtvenne
4-2
Berg en Dal

Albert Quévy-Mons
7-1
Sportive Brainoise

Dadizele
6-1
Jespo Comines-Warneton

Mariekerke
6-1
Schelle Sport

Walhain
Inst
Alken

Wielsbeke
0-2
Lauwe

Kobbegem
0-7
Elene-Grotenberge

Sporting Kampeenhout
*0-0 f
Ganshoren

Information Sporting Kampeenhout vidare efter 2-1 på straffar.

De Kempen
*1-1 f
Beringen

Information De Kempen vidare efter 4-2 på straffar.

Lille
3-0
Standard Elen

Gosselies Sports
4-2
Nismes

Huy
1-1* f
Grand-Leez

Information Grand-Leez vidare efter 4-3 på straffar.

Oostkamp
8-1
Lendelede Sport

Loenhout
*1-1 f
Saint-Josse

Information Loenhout vidare efter 5-4 på straffar.

Chaumont
0-0* f
Oppagne-Wéris

Information Oppagne-Wéris vidare efter 4-2 på straffar.

Söndag 28 juli 2019
Baal
0-8
Diest

Eendracht Zele
0-2
Ninove

Ster-Francorchamps
2-1
Florenville

Rochefort
4-3
Vyle-Tharoul

Malmundaria
2-2* f
Ethe Belmont

Information Ethe Belmont vidare efter 4-2 på straffar.

Wallonia Libin
0-4
Wallonne Ciney

FC Bercheux
3-6
Rocherath

Templiers Nandrin
*1-1 f
Loyers

Information Templiers Nandrin vidare efter 3-0 på straffar.

Vaux-Noville
2-3
Saint-Louis-Sa…

Nassogne
0-3
Sprimont

Bütgenbach
1-4
Habay-la-Neuve

Meix-Devant-Virton
4-0
La Roche

Aywaille
17-0
Muno

Richelle United
6-1
De Goé

Horion
2-7
UCE Liège

Etoile de Faimes
5-1
Eghezée

Heur Tongeren
14-0
Sport Liège

Vliermaal
0-0* f
Huvo Jeuk

Information Huvo Jeuk vidare efter 5-4 på straffar.

Jeunesse Tavie…
0-4
Bilzerse Waltw…

Jodoigne
5-1
Elsautoise

Oupeye
*0-0 f
Warnant

Information Oupeye vidare efter 5-3 på straffar.

Wellen
4-0
FC Eupen

Herstal
6-2
Herderen-Millen

Raeren-Eynatten
2-1
Wanze / Bas-Oha

Aische
4-1
Jehaytois

Betekom
8-1
Geetbets

Torpedo Hasselt
0-2
Eendracht Termien

Schriek
1-1* f
Kesselt

Information Kesselt vidare efter 4-2 på straffar.

Turnhout
5-1
Herk

Weerstand Koersel
6-2
Houtem

Heusden-Zolder
6-1
Breugel

Bokrijk Sport
1-3
Eendracht Stevoort

Witgoor Sport
6-1
Sport Koersel

Leopoldsburg
0-1
Esperanza Pelt

Linden
2-0
Park Houthalen

Tervuren-Duisburg
*1-1 f
Bertem-Leefdaal

Information Tervuren-Duisburg vidare efter 6-5 på straffar.

PAC Buzet
1-2
Etterbeek

Villers-La-Ville
3-1
ES de la Molignée

Wépion
0-2
Wavre Sports

Anderlues
1-2
Ixelles

Stockel
*2-2 f
Entité Manageoise

Information Stockel vidare efter 11-10 på straffar.

La Hulpe
1-4
Biesme

US d'Ophain
0-2
Greunsjotters …

Rhodienne-De Hoek
4-0
De Neffe

Spy
0-2
Rhisnes

Ways Genappe
0-3
Tempo Overijse

Union Lasne-Ohain
2-2* f
Montignies

Information Montignies vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
6-1
Maarkedal

Naastois
0-1
Huizingen

Péruwelz
3-1
Vacresse

Molenbaix
4-1
SG-Tertre-Haut…

Braine
3-0
Le Roeulx

Rapid Symphorinois
5-1
AEDEC Hyon

SG-Tertre-Hautrage
7-0
Trivières

Zuun
0-2
Hornu

Bosquetia Fram…
0-7
Stade Brainois

Tollembeek
2-0
Neufvilles

Belœil
2-0
Ostiches

Pâturages
0-3
Olsa Brakel

Ardennen
5-1
Sporting Club …

Adegem
1-5
Excelsior Mari…

Torhout
3-1
Kleit Maldegem

Sassport Boezinge
2-0
Nieuwkerke

Oostduinkerke
0-0* f
Blankenberge

Information Blankenberge vidare efter 4-1 på straffar.

Vlamertinge
1-2
Dottignies

Jong Zulte
2-1
Lembeke

Racing Waregem
2-1
Kortemark

Bambrugge
2-0
VC Groot Dilbeek

Wolvertem Merchtem
4-1
TK Meldert

Bornem
5-1
Voh. Wintam Ei…

Svelta Melsele
3-1
Vrasene

Zaffelare
1-4
FC Lebbeke

Avanti
4-1
Hoboken

Zelzate
5-0
Edeboys

Lochristi
2-1
Dendermonde

Voorde Appelterre
1-4
RFC Wetteren

Woluwe-Zaventem
1-6
Sint-Lenaarts

Zandhovense
1-4
Racing Mechelen

Nijlen
2-1
Kosova Schaerbeek

Sint-Job
2-1
Crossing Schae…

Minderhout
1-2
K. Kontich

Anderlecht-Milan
0-5
Berg-Op

Excelsior Bouwel
2-2* f
Stade Everois

Information Stade Everois vidare efter 2-1 på straffar.

Ternesse
*2-2 f
Eppegem

Information Ternesse vidare efter 5-4 på straffar.

Zwarte Leeuw
7-0
Putte SK

Lyra-Lierse Be…
4-0
Zandvliet Sport

Wortel
*1-1 f
Jette

Information Wortel vidare efter 4-2 på straffar.

Veltem
0-3
City Pirates A…

Oostnieuwkerke
3-1
Poperinge

Eendracht Aalter
3-1
RC Lauwe

Wingene
2-1
Eendracht Wervik

St-Joris Sleidinge
1-2
Drongen

Helson Helchteren
5-1
Kabouters Opgl…

HO Kalken
0-2
Jong Lede

Mormont II
1-3
Andennais

Entité Floreffe
1-2
Léopold

 

Skytteliga

04.08.2019, 23:59

-