ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 28 juli 2018
Slut: 1 maj 2019

312

lag

10

omgångar

279/313

matcher spelade

Första omgången

112 matcher

27-29 juli 2018

Andra omgången

80 matcher

4-5 augusti 2018

Tredje omgången

48 matcher

11-12 augusti 2018

Fjärde omgången

24 matcher

17-19 augusti 2018

Femte omgången

16 matcher

24-27 augusti 2018

Sjätte omgången

16 matcher

25-27 september 2018

Sjunde omgången

8 matcher

4-6 december 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

18-20 december 2018

Semifinaler

2x2 matcher

22-24 januari 2019
Returer 29-31 januari 2019

Final

1 match

1 maj 2019

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

27.08.2018, 23:25

Fredag 24 augusti 2018
Dessel Sport
3-1
OH Leuven

Lördag 25 augusti 2018
Lierse Kempenzonen
2-3
Lommel

Tubize
7-0
Stade Brainois

Hoogstraten
4-0
Acren-Lessines

Deinze
6-0
RWDM

Union Saint-Gi…
3-0
City Pirates Antwerpen

Sint-Niklaas
0-1 f
Harelbeke

Söndag 26 augusti 2018
Olympic Charleroi
2-1
KSV Roeselare

KFC Duffel
3-0
Westerlo

Olsa Brakel
2-3
Eendracht Aalst

Westhoek
0-4
Excelsior Virton

Heist
3-0
Toekomst Menen

US Givry
2-2* f
Knokke

Information Knokke vidare efter 5-3 på straffar.

Geel
0-2
Beerschot-Wilrijk

Mandel United
1-1 f
Temse

Måndag 27 augusti 2018
Mechelen
2-0
Albert Quévy-Mons

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

19.08.2018, 23:59

Fredag 17 augusti 2018
Lierse Kempenzonen
3-0
Eendracht Termien

Lördag 18 augusti 2018
Deinze
4-0
Liège

Sporting Châtelet
0-0* f
Toekomst Menen

Information Toekomst Menen vidare efter 4-3 på straffar.

RWDM
2-0
Ronse

Excelsior Virton
5-3
Meux

Hoogstraten
4-2
La Louvière Centre

Heist
*1-1 f
Patro Eisden

Information Heist vidare efter 4-3 på straffar.

Söndag 19 augusti 2018
KFC Duffel
3-1
De Kempen

Sint-Eloois-Winkel
1-5
Acren-Lessines

Harelbeke
2-1
VW Hamme

Houtvenne
0-1
Olympic Charleroi

Olsa Brakel
1-0
Gullegem

Albert Quévy-Mons
2-1
Aubel

Cappellen
3-3* f
Temse

Information Temse vidare efter 3-1 på straffar.

Wellen
0-1
Mandel United

Hamoir
1-2
Eendracht Aalst

City Pirates Antwerpen
2-0
Zepperen-Brustem

US Givry
1-0
Merelbeke

Rupel Boom
0-2
Sint-Niklaas
Stade Brainois
1-0
KRC Gent
Nijlen
0-1
Geel

Knokke
1-0 f
Spouwen-Mopertingen

Westhoek
2-1
Oudenaarde

Dessel Sport
2-1
Solières Sport

Stade Brainois
1-0
KRC Gent

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

12.08.2018, 23:59

Lördag 11 augusti 2018
Hoogstraten
1-0
Wevelgem City

Sporting Châtelet
2-1
Lochristi

Spouwen-Mopertingen
2-0
Ganshoren

Dikkelvenne
1-2
Sint-Niklaas

Zwarte Leeuw
1-2
Heist

RWDM
5-2
Pepingen-Halle

Cappellen
2-1
Bilzerse Waltwilder

Patro Eisden
1-0
Thes Sport

Geel
3-2
Tilleur

Rebecq
1-1* f
City Pirates Antwerpen

Information City Pirates Antwerpen vidare efter 6-5 på straffar.

Toekomst Menen
4-1
Eendracht Wervik

De Kempen
4-1
Witgoor Sport

Lierse Kempenzonen
2-1
Francs Borains

Söndag 12 augusti 2018
Zepperen-Brustem
1-0
Jong Zulte

Mandel United
1-1*
Sparta Petegem

Ronse
*1-1
Berchem Sport

Wellen
5-1
Eendracht Aalter

Oudenaarde
*2-2
Léopold

Westhoek
2-1
RAS Monceau

BX Brussels
0-6
Deinze

Meux
5-1
Tempo Overijse

Dessel Sport
4-0
Diegem Sport

Knokke
3-1
Eppegem

Toekomst Menen
4-1
Eendracht Wervik

Hoeilaart
0-1
Olympic Charleroi

Houtvenne
3-1
Villers-La-Ville

Bambrugge
2-3
La Louvière Centre

Merelbeke
2-1
Union Namur

VW Hamme
1-0
Dender

Saint-Louis-Saint-Léger
1-5
Olsa Brakel

US Givry
3-0
Wingene

Acren-Lessines
3-0
Stockay-Warfusée

Elene-Grotenberge
3-3*
KFC Duffel

Couvin-Mariembourg
0-1
Stade Brainois

RFC Seraing
3-3*
Sint-Eloois-Winkel

Wavre Sports
0-7
Excelsior Virton

Olympia Wijgmaal
0-3
Hamoir

Nijlen
3-0
Racing Mechelen

Ostiches
0-2
Solières Sport

URSL Visé
16 : 00
Hoogstraten

Gullegem
*1-1
Heur Tongeren

Rupel Boom
5-2
Ternesse

Eendracht Aalst
1-0
Hades

Albert Quévy-Mons
3-1
Vosselaar

Aubel
3-2
Woluwe-Zaventem

KRC Gent
2-0
UCE Liège

Temse
4-2
Wolvertem Merchtem

Eendracht Termien
3-1
Betekom

Stockel
0-5
Liège

 

Visa matchfakta

Andra omgången

05.08.2018, 23:59

Lördag 4 augusti 2018
Schriek
1-2
Olympic Charleroi

Hamoir
4-1
Deerlijk Sport

Eendracht Wervik
2-1
Wépion

Bilzerse Waltwilder
4-0
Grand-Leez

Sint-Eloois-Winkel
8-0
Sartoise

Vosselaar
6-0
Racing Waregem

Lille
3-4
Hades

Spouwen-Mopertingen
*0-0 f
Torhout

Tempo Overijse
6-1
Hechtel

Heur Tongeren
2-0
Sporting Kampenhout

La Calamine
0-2
BX Brussels

Huvo Jeuk
1-4
Zwarte Leeuw

Couvin-Mariembourg
4-0
Bosquetia Frameries

Sint-Niklaas
6-0
Chevetogne

Patro Eisden
3-0
K. Kontich

Rebecq
3-2
Tournai

Cappellen
2-0
Sprimont

Hoogstraten
2-0
Stade Bierbeek

Wallonne Ciney
2-3
Stockay-Warfusée

FC Lebbeke
1-1* f
Diegem Sport

Groen Star Beek
20:00
KRC Gent

Söndag 5 augusti 2018
Eendracht Aalter
2-0
Waterloo

Ethe Belmont
0-1
Acren-Lessines

Marloie Sport
1-1* f
Pepingen-Halle

Racing Mechelen
3-0
Herkol

URSL Visé
3-1
Wevelgem City

Union Namur
5-1
Zwaluwen Olmen

Wavre Sports
2-0
Melsbroek

Weywertz
0-3
Ostiches

Solières Sport
5-0
Rhisnes

Olympia Wijgmaal
3-2
Lyra

Kobbegem
1-1* f
Jong Zulte

Albert Quévy-Mons
3-1
Verlaine

Adegem
1-4
Lochristi

Sporting Hasselt
1-1* f
Hoeilaart

Heusy Rouheid
1-0
Woluwe-Zaventem

Nijlen
1-0
RC Lauwe

Villers-La-Ville
*0-0 f
Turnhout

Toekomst Menen
4-0
Dendermonde

RFC Wetteren
2-2* f
La Louvière Centre

Rochefort
3-7
Ronse

Longlier
1-5
Léopold

Wingene
2-0
Jeunesse Tamines

Harelbeke
2-0
Oostnieuwkerke

Eppegem
*1-1 f
Ardennen

Stade Brainois
*0-0 f
Onhaye

Francs Borains
2-1
Braine

Ganshoren
5-1
Bocholt

UCE Liège
2-0
Sint-Dymphna

Entité Floreffe
0-1
Temse

Helson Helchteren
0-1
Ternesse

RES Durbuy
1-1* f
Bambrugge

Betekom
16 : 00
Houdinois

Houtvenne
0-4
SC Aarschot

Aywaille
2-3
Merelbeke

KFC Duffel
3-0
Anderlues

Büllingen
1-1* f
Zepperen-Brustem

Lauwe
1-4
Berchem Sport

Gullegem
1-0
Svelta Melsele

Tienen
1-2
Mandel United

Tilleur
4-3
Loyers

VW Hamme
5-0
Mormont

HO Kalken
2-4
De Kempen

VC Herentals
0-1
Meux

Ninove
0-2
Olsa Brakel

Aubel
1-0
Schoonbeek-Beverst

US Givry
2-0
Avanti

Sint-Lenaarts
0-2
Sparta Petegem

Saint-Louis-Saint-Léger
*4-4 f
Zelzate

Londerzeel
1-2
Eendracht Termien

s Gravenwezel-Schilde
1-3
Dikkelvenne

Stockel
16 : 00
Walhain

RAS Monceau
*1-1 f
La Louvière

Westhoek
*1-1 f
Voorwaarts Zwevezele

City Pirates Antwerpen
*1-1 f
Huldenberg

Le Roeulx
0-1
Waremme

's Herenelderen
1-3
Elene-Grotenberge

Champlon
16 : 00
Witgoor Sport

Wolvertem Merchtem
16 : 00
Anderlecht SCB

Wellen
*4-4 f
Diest

 

Visa matchfakta

Första omgången

29.07.2018, 23:59

Fredag 27 juli 2018
Nothomb-Post
0-4
Longlier A (6)

Sartoise
1-0
Oppagne-Wéris

Lördag 28 juli 2018
Hamont 99 (7)
0-3
Groen Star Beek

Wervik (5)
2-1
Boezinge (6)

Havinnes
1-2
Torhout (5)

Dadizele (6)
2-4
Eendracht Aalter (6)

Sint-Dymphna Geel
4-3
Halen (7)

Schriek (6)
1-0
Retie (7)

KRC Mechelen
3-0
Excelsior Bouwel

Rhisnois
1-0
Gosselies Sport

Chevetogne
2-1
Condruzien

United Richelle (5)
1-2
UCE de Liège

As-Niel United (8)
0-1
Bilzerse Waltwilder (5)

Paal-Tervant (7)
0-4
Sint-Lenaarts

Diest (6)
6-0
Rauw Sport Mol

De Kempen (6)
3-0
Berg en Dal (6)

Wezel Sport (7)
19:30
Zwaluwen Olmen (7)

Houtvenne
10-0
Sint-Agatha-Berchem

Tournai (5)
5-0
Ploegsteert-Bizet (7)

Lebbeke (5)
3-0
Berlare (7)

Svelta Melsele
1-0
Bodegem Kapelle United (7)

Söndag 29 juli 2018
Herk-De-Stad (6)
0-4
Zwarte Leeuw (6)

Blankenberge (6)
1-2
RC Lauwe (6)

Oostnieuwkerke (6)
2-1
Vlamertinge (6)

WS Lauwe (6)
*1-1 f
Kortemark (6)

Templeuvois
0-3
Zwevezele (5)

Wingene (5)
1-0
Wielsbeke (6)

Adegem (6)
*0-0 f
Lendelede (8)

Wevelgem City (7)
9-3
Meulebeke (6)

Deerlijk (6)
5-0
Pittem (9)

Oostduinkerke (6)
1-3
Jong Zulte (6)

Oostkamp (5)
0-0* f
Racing Waregem (6)

Merelbeke (5)
10-0
Sint-Anna Bottelare (8)

Mariekerke (6)
1-2
Wolvertem Merchtem (5)

Avanti Stekene (5)
*0-0 f
Sottegem (6)

Appelterre-Eichem (6)
2-3
Zelzate (5)

Jong Lede (5)
1-2
Eendracht Elene-Grotenberge (6)

Vlaamse Ardennen (6)
2-0
Sint-Martens-Latem (7)

Bornem (5)
1-2
Hoger Op Kalken (6)

Heusden Sport (8)
1-3
Ninove (6)

Mazenzele Opwijk
0-7
Lochristi (6)

Munkzwalm (7)
1-2
Kobbegem

Dendermonde (6)
4-2
Oudenhove (8)

Wetteren (5)
5-1
Drongen (6)

Bosquetia Frameries
4-1
Greunsjotters Vossem

CS Brainois
6-2
Auderghem

Léopold (5)
2-0
Maurage

Le Roeulx
2-0
Colfontaine

Rapid Symphorinois
1-3
ASC Berchem

Stockel
*1-1 f
Rhodienne-De Hoek (6)

Hoeilaart (6)
3-0
Union Lasne Ohain

Paturageois
0-1
Stade Brainois

Wavre (5)
2-0
Avenir Lembeek

Soignies Sports
1-1* f
Huldenberg (6)

Racing Club Waterloo
4-2
Uccle

Peruwelz
1-2
Albert Quevy-Mons (5)

Kosova Schaerbeek
0-0* f
Pepingen-Halle (6)

Houdinois
1-0
Entité Manageoise (6)

Chastre
1-4
Villers La Ville

Grand-Leez
2-0
Gilly

Entente Binchoise (6)
1-2
Wépionnais

Monceau
2-0
Ligny

Tienen
2-0
Pont-A-Celles Buzet

Jeunesse Aischoise (6)
1-1* f
Loyers

Bierbeek (6)
*1-1 f
Warnant

Entité Floreffe
3-2
Nismes

Huppaytoise
1-6
Taminoise

La Molignee
1-1* f
Anderlues

Condruzien
0-1
Givry (6)

Belmont
5-1
La Roer

Mormont (6)
2-1
Habay-La-Neuve (7)

Weywertz
1-0
Meix-Dt-Virton

Champlonaise
3-0
Erezée

Melreux-Hotton
0-1
Saint-Louis-Saint-Léger

Bullingen
1-0
Longlier B

Marloie Sport
3-1
Honsfelder

Rochefortoise Jemelle
2-0
Rossignol

Onhaye (6)
3-0
Rochois

Stockay-Warfusée (6)
7-0
FC de Trooz

s'Herenelderen (7)
5-0
Soiron

Schoonbeek-Beverst (7)
12-0
Etoile Vervietoise

Bressoux
1-5
Verlaine

Aywaille
4-3
Bregel Sport (7)

Banneux-Sprimont A (6)
3-1
Huy (6)

Banneux-Sprimont B
1-3
Aubel

Huccorgne Sports
0-6
Zepperen-Brustem (6)

Heusy Rouheid
1-0
Boorsem Sport (8)

Union La Calamine (5)
4-1
Franchimontois

Eendracht Termien (5)
10-0
Harzé

Pontisse Cité
0-4
Wellen (5)

Herstal
1-2
Daring Huvo Jeuk (6)

Helson Helchteren (5)
6-0
Lentezon Beerse

Hechtel (8)
3-0
Opitter (8)

Witgoor Sport Dessel (6)
*2-2 f
Beringen (6)

Esperanza Pelt
0-0* f
Lille (6)

Ekeren
0-3
Melsbroek (6)

Kontich (6)
2-1
Putte (8)

Tildonk
0-5
Sporting Kampenhout

Nijlen
3-1
Rapid Leest (7)

Woluwe-Zaventem
3-1
Berlaar-Heikant (6)

Sterrebeek (6)
0-4
Ternesse Wommelgem

Stade Everois
2-5
Lyra

Hoger Op Veltem (6)
0-2
BX Brussels

Tremelo
0-5
Ganshoren (6)

Berchem
0-1
Aarschot (6)

s'Gravenwezel-Schilde
2-0
Jette

Grimbergen (6)
0-4
Betekom

Beloeil
3-3* f
Pays Vert Ostiches-Ath

Eendracht Zele
1-2
Racing Club Bambrugge (6)

Flavion Sport
1-10
Union Namur Fosses-La-Ville (5)

Gestel (8)
1-2
Herentals (6)

Leopoldsburg (6)
0-1
Herkol Neerpelt (6)

 

Skytteliga

05.08.2018, 23:59

-