ecst.se fotboll

2017-18

Start: 28 juli 2017

Final: 18 mars 2018

10

omgångar

312

lag

250/321

matcher spelade

Första omgången
122 matcher

28-30 juli 2017

Andra omgången
80 matcher

5-6 augusti 2017

Tredje omgången
48 matcher

13 augusti 2017

Fjärde omgången
24 matcher

19-20 augusti 2017

Femte omgången
16 matcher

27 augusti 2017

Sjätte omgången
16 matcher

Sjunde omgången
8 matcher

Kvartsfinaler
4 matcher

Semifinaler
2 matcher

Final
1 match

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Sjunde omgången

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Lördag 19 augusti 2017
Sint-Lenaarts
15 : 00
Grimbergen

RWDM
19 : 00
VW Hamme

FC Turnhout
19 : 00
Harelbeke

Dessel Sport
19 : 30
Sporting Hasselt

La Louvière Centre
20 : 00
Albert Quévy-Mons

Lommel United
20 : 00
Mormont

Söndag 20 augusti 2017
Olympia Wijgmaal
16 : 00
Esperanza Pelt

Tilleur
16 : 00
Hoogstraten

Liège
16 : 00
Wingene

Péruwelz
16 : 00
Toekomst Menen

Acren-Lessines
16 : 00
Geel

Temse
16 : 00
FC Lebbeke

KFC Duffel
16 : 00
Waremme

Aywaille
16 : 00
Knokke

Richelle United
16 : 00
Eendracht Wervik

RES Durbuy
16 : 00
Berchem Sport

Oudenaarde
16 : 00
Dender

Eendracht Aalst
16 : 00
Pepingen

Rupel Boom
16 : 00
Onhaye

Sporting Bruxelles
16 : 00
Oosterwijk

Bilzerse Waltwilder
16 : 00
Robur

Heist
16 : 00
City Pirates Antwerpen

Bocholt
16 : 00
RFC Seraing

Tempo Overijse
19 : 30
Sparta Petegem

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

13.08.2017, 23:59

Lördag 12 augusti 2017
Tilleur
2-0
Deinze

Eendracht Wervik
1-0
Ninove

Lommel United
4-0
Gullegem

Spouwen-Mopert…
3-4
Knokke

Solre-sur-Sambre
0-1
Geel

Robur
2-1
Groen Rood Kat…

RWDM
1-0
Londerzeel

FC Turnhout
2-0
Anderlues

Tempo Overijse
1-0
Vlijtingen

Dessel Sport
*2-2 f
Gent-Zeehaven

Information Dessel Sport vidare efter 6-5 på straffar.

Patro Eisden
0-3
La Louvière Centre

Rupel Boom
*1-1 f
Excelsior Virton

Information Rupel Boom vidare efter 5-4 på straffar.

Bocholt
20 : 00
Sporting Châtelet

Oosterwijk
1-0
Stade Bierbeek

Söndag 13 augusti 2017
Oostkamp
1-2
FC Lebbeke

Aywaille
*1-1 f
Huy

KFC Duffel
3-2
Jeunesse Tamines

Acren-Lessines
2-1
Westhoek

Richelle United
*2-2 f
Bambrugge

Péruwelz
*0-0 f
Eendracht Termien

Bilzerse Waltw…
2-0
Rapid Symphorinois

Houtvenne
1-2
Toekomst Menen

Liège
2-1
Zwarte Leeuw

Jong Lede
1-3
Oudenaarde

Information Dessel Sport vidare efter 6-5 på straffar.

US Givry
1-6
Berchem Sport

Diest
0-0* f
Pepingen

Information Rupel Boom vidare efter 5-4 på straffar.

Eppegem
0-1
Temse

Hoogstraten
1-0
Huvo Jeuk

White Star Bru…
0-8
Sporting Bruxelles
Olsa Brakel
1-2
City Pirates A…
Wingene
2-0
Ronse
Waremme
*2-2 f
Walhain
Mormont
2-1
Tienen
Dender
4-0
KMR Biesen
 
Heist
4-2
Zelzate
Sint-Eloois-Winkel
1-1* f
RFC Seraing
Sporting Hasselt
3-1
Francs Borains
Albert Quévy-Mons
2-1
ES de la Molignée
Harelbeke
*0-0 f
Olympic Charleroi
VW Hamme
2-1
Voorwaarts Zwe…
RES Durbuy
1-0
Hamoir
Onhaye
3-1
Betekom
Weywertz
1-3
Grimbergen
Sprimont-Comblain
2-3
Sparta Petegem
Eendracht Aalst
2-0
Torhout
Esperanza Pelt
6-2
PAC Buzet
Olympia Wijgmaal
4-2
Cappellen
Sint-Lenaarts
1-0
VC Herentals

 

Visa matchfakta

Andra omgången

06.08.2017, 23:59

Lördag 5 augusti 2017
Hamoir
1-0
Merelbeke

Helson Helchteren
0-2
La Louvière Centre

Libramont
0-5

Solre-sur-Sambre
*0-0 f
Walem

Information Solre-sur-Sambre vidare efter 4-2 på straffar.

Houtvenne
4-0
Ster-Francorchamps

FC Turnhout
3-0
Belœil

Marloie Sport
0-3
Hoogstraten

RWDM
3-1
Leopoldsburg

Robur
*2-2 f
Bornem

Information Robur vidare efter 4-3 på straffar.

Brasschaat
1-4
City Pirates A…

Zwarte Leeuw
4-0
Racing Waregem

Esperanza Pelt
*0-0 f
Thes Sport

Information Esperanza Pelt vidare efter 5-4 på straffar.

Spy
0-3
Cappellen

Huy
2-0
UCE Liège

Tempo Overijse
2-1
Namur

Racing Mechelen
1-2
Olsa Brakel

La Louvière
0-0* f
Londerzeel

Information Londerzeel vidare efter 7-6 på straffar.

Söndag 6 augusti 2017
Waterloo
1-4
Tienen

Hoeilaart
0-1
Sprimont-Comblain

RC Lauwe
1-4
Liège

Acren-Lessines
2-1
Woluwe-Zaventem

Duffel
4-1
Braine

RES Durbuy
1-0
Balen

Avanti
0-2
Sporting Hasselt

Ternesse
1-3
Spouwen-Mopertingen

Malmundaria
0-3
Olympic Charleroi

URSL Visé
2-4
Sint-Eloois-Winkel

Olympia Wijgmaal
3-1
Kruibeke

Habay-la-Neuve
0-6
Westhoek

Walhain
4-0
Westkapelle

White Star Bruxelles
*1-1 f
La Roche

Information White Star Bruxelles vidare efter 7-6 på straffar.

Aywaille
2-1
Izegem

Eendracht Zele
1-4
Bocholt

Gullegem
2-0
Wellin

Stade Bierbeek
2-1
Solières Sport

Vlijtingen
3-1
Sint-Niklaas

Liedekerke
1-7
Gent-Zeehaven

La Calamine
1-1* f
Grimbergen

Information Grimbergen vidare efter 5-4 på straffar.

Ciney
2-2* f
Ninove

Information Ninove vidare efter 4-2 på straffar.

Chastre
1-3
Harelbeke

Waremme
3-0
Oostnieuwkerke

Nassogne
0-2
Sparta Petegem

Pepingen
2-0
Sterrebeek

Meux
0-1
Bilzerse Waltwilder

Péruwelz
*2-2 f
Rebecq

Information Péruwelz vidare efter 5-4 på straffar.

Hades
0-1
Bambrugge

Torhout
9-0
Assesse

Toekomst Menen
*1-1 f
Vosselaar

Information Toekomst Menen vidare efter 10-9 på straffar.

Blankenberge
1-1* f
Temse

Information Temse vidare efter 5-4 på straffar.

Sint-Lenaarts
1-0
Sassport Boezinge

Sint-Gillis Waas
0-3
Ronse

Jong Lede
4-1
Wezel

Tilleur
5-1
SC Aarschot

Albert Quévy-Mons
5-1
Hamme-Zogge

Francs Borains
5-1
Herstal

Havinnes
1-5
Rapid Symphorinois

Sporting Bruxelles
3-2
Villers-La-Ville

Grand-Leez
1-2
Eppegem

Oostduinkerke
1-2
PAC Buzet

Tollembeek
0-4
ES de la Molignée

Grimbie
0-2
Mormont

Entité Manageoise
2-2* f
Huvo Jeuk

Information Huvo Jeuk vidare efter 5-3 på straffar.

Elene-Grotenberge
0-3
Diest

Sint-Job
2-3
KMR Biesen

Tervant
2-4
US Givry

Voorwaarts Zwevezele
2-0
HIH Hoepertingen

VC Herentals
7-0
Gedinnois

Loyers
3-3* f
Onhaye

Information Onhaye vidare efter 9-8 på straffar.

Betekom
1-0
Verlaine

Bertrix
0-1
Eendracht Wervik

Aische
0-1
Anderlues

Richelle United
2-0
Nismes

Tournai
1-3
Eendracht Termien

Huizingen
0-5
FC Lebbeke

Jeunesse Tamines
*2-2 f
Diegem Sport

Information Jeunesse Tamines vidare efter 4-2 på straffar.

Weywertz
7-0
Jamboise

Svelta Melsele
1-1* f
Zelzate

Information Zelzate vidare efter 5-4 på straffar.

Wingene
2-1
Heur Tongeren

Oostkamp
1-0
Stade Disonais

Bertrix II
0-6
Groen Rood Katelijne

 

Visa matchfakta

Första omgången

28.07.2017, 23:59

Fredag 28 juli 2017
Messancy
1-7
Bertrix

Gedinnois
3-0
Longlier

Lördag 29 juli 2017
Elene-Grotenberge
2-1
Lochristi

VC Herentals
3-1
Meerle

Standard Elen
0-4
Leopoldsburg

Vorselaar
1-2
Racing Mechelen

Ekeren
0-2
Brasschaat

Balen
2-0
Sporting Wijchmaal

Banneux
0-0*
Verlaine

Information Verlaine vidare efter 4-3 på straffar.

Francs Borains
1-0
Standard Flawinne

Tournai
2-0
Rumbeke

Ninove
8-0
Jette

Herent
0-4
Diegem Sport

Esperanza Pelt
*0-0
Achel

Information Esperanza Pelt vidare efter 4-2 på straffar.

Racing Peer
0-2
Tervant

Stade Bierbeek
*3-3 f
Ganshoren

Information Stade Bierbeek vidare efter 4-3 på straffar.

Huvo Jeuk
2-1
Retie

US Givry
0-1
Longlier II

Lorraine Arlon
1-2
Bertrix II

Flavion Sport
1-1* f
Libramont

Information Libramont vidare efter 5-4 på straffar.

Spy
2-1
Pesche

Couvin-Mariembourg
0-1
Nismes

Söndag 30 juli 2017
Reet
1-6
Robur

Zepperen-Brustem
2-4
Heur Tongeren

Eendracht Wervik
4-0
Eernegem

Vlamertinge
0-3
RC Lauwe

Brielen
0-4
Toekomst Menen

Belœil
*1-1 f
Wielsbeke

Information Belœil vidare efter 5-4 på straffar.

Estaimbourg
0-3
Voorwaarts Zwevezele

Lauwe
0-1
Havinnes

Poperinge
2-4
Sassport Boezinge

Taintignies
0-6
Racing Waregem

Oostnieuwkerke
2-0
Kortemark

Harchies-Bernissart
0-1
Oostduinkerke

Péruwelz
6-0
Westrozebeke

Drongen
1-5
Avanti

Jong Lede
2-1
Maldegem

Bambrugge
*1-1 f
RFC Wetteren

Information Bambrugge vidare efter 4-2 på straffar.

Westkapelle
5-0
Dikkelvenne

Ardennen
0-2
Merelbeke

Wingene
5-0
Berlare

Oostkamp
*0-0 f
Eendracht Aalter

Information Oostkamp vidare efter 6-5 på straffar.

De Jeugd Lovendegem
0-4
Zelzate

Sint-Gillis Waas
4-1
Sint-Kruis-Winkel

Varsenare
0-2
Blankenberge

Groen Rood Katelijne
2-1
Nijlen

Ternesse
3-1
Eendracht Buggenhout

Bonheiden
1-2
FC Lebbeke

Gierle
0-5
Houtvenne

Putte
1-4
Svelta Melsele

Mariekerke
1-1* f
Eendracht Zele

Information Eendracht Zele vidare efter 5-4 på straffar.

Kruibeke
*0-0 f
Lille

Information Kruibeke vidare efter 3-2 på straffar.

Berlaar-Heikant
3-4
Walem

Sint-Job
4-2
Oppuurs

Mariaburg
0-2
Hamme-Zogge

SC Aarschot
2-0
Wolvertem Merchtem

Grimbergen
3-2
Nederhasselt

Betekom
*2-2 f
Racing Jet Wavre

Information Betekom vidare efter 5-4 på straffar.

Union Lasne-Ohain
2-2* f
Hoeilaart

Information Hoeilaart vidare efter 4-1 på straffar.

Waterloo
*1-1 f
KDN United

Information Waterloo vidare efter 6-5 på straffar.

Sterrebeek
2-1
Strombeek

Tollembeek
*0-0 f
Kampenhout

Information Tollembeek vidare efter 5-4 på straffar.

Appelterre-Eichem
0-1
Eppegem

Huizingen
5-2
Léopold

Woluwe-Zaventem
5-1
Eendracht Mazenzele

Voorde
1-2
Sporting Bruxelles

Braine
4-0
Wemmel

Liedekerke
1-0
Ternat

Sint-Dymphna
1-4
Eendracht Termien

Melo Zonhoven
0-2
Bilzerse Waltwilder

Diest
3-1
Alken

Helson Helchteren
2-0
Wellen

Zutendaal
1-3
HIH Hoepertingen

Flandria Paal
1-2
KMR Biesen

Wezel
2-1
Herk

Sporting Budingen
1-2
Grimbie

Vlijtingen
5-1
Beringen

Ster-Francorchamps
1-0
Stockay-Warfusée

Huy
4-0
Etoile Vervietoise

Bütgenbach
0-5
Tilleur

Namur
2-1
Pontisse Cité

Richelle United
4-0
Dalhem

Herstal
6-0
Fernelmont-Hemptinne

Loyers II
0-4
Aywaille

Weywertz
*1-1 f
Cointe-Liège

Information Weywertz vidare efter 5-4 på straffar.

Ougrée
0-4
URSL Visé

Jamboise
3-2
Andennais

Union La Calamine II
0-3
UCE Liège

Stade Disonais
2-0
Verviers

Queue-du-Bois
1-3
Assesse

Malmundaria
*1-1 f
Amay

Information Malmundaria vidare efter 4-2 på straffar.

Tilffois
0-2
Loyers

Onhaye
5-2
Habay-la-Vieille

Mormont
4-0
Melreux

Poupehan
0-2
Habay-la-Neuve

La Roche
3-1
Lierneux

Champlon
1-1* f
Marloie Sport

Information Marloie Sport vidare efter 5-3 på straffar.

Nassogne
*1-1 f
Rochefort

Information Nassogne vidare efter 4-2 på straffar.

Wellin
1-0
Gouvy

Florenville
0-3
ES de la Molignée

Pâturages
1-5
Albert Quévy-Mons

Villers-La-Ville
*1-1 f
Stade Brainois

Information Villers-La-Ville vidare efter 4-3 på straffar.

Mont-Saint-Guibert
2-3
Entité Manageoise

Binche
0-1
PAC Buzet

Malonne
1-8
Aische

RAS Monceau
0-2
La Louvière Centre

Rhisnes
2-4
Solre-sur-Sambre

Montignies II
0-5
Jeunesse Tamines

Anderlues
1-0
SG-Tertre-Hautrage

Chastre
2-1
RLC Givry

Rapid Symphorinois
7-1
Le Roeulx

Flénu
1-4
Grand-Leez

 

Skytteliga

-