ecst.se fotboll

Beker van België (C)

Beker van België ë Coupe de Belgique

10

omgångar

312

lag

30/7

Start

18/3

Final

Beker van België
bel
Första omgången

30-31 juli

Andra omgången

7 augusti

Tredje omgången

14 augusti

Fjärde omgången

21 augusti

Femte omgången

28 augusti

Sjätte omgången

20-21 september

Sjunde omgången

29 november-1 december

Kvartsfinaler

13-14 december

Semifinaler

17-18 januari
Returer 31 januari-1 februari

Final

18 mars

 

 

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 18.03.2017, 23:28
Visa matchfakta
Lördag 18 mars 2017
Oostende
3-3* f
Zulte-Waregem

1-0 Nany Dimata (19)
2-1 Nany Dimata (54)
3-3 Knowledge Musona (straff, 116)

1-1 Timothy Derijck (25)
2-2 Sander Coopman (64)
2-3 Babacar Gueye (111)

Publik 35 000 på Stade Roi Baudouin, Bryssel

Information Zulte-Waregem vinanre efter 4-2 på straffar.

Semifinaler | 01.02.2017, 22:27
Visa matchfakta
Match 1:2
Tisdag 17 januari 2017
Oostende
1-1
Genk

1-0 Kevin Vandendriessche (21)

1-1 Ruslan Malinovskiy (55)

Onsdag 18 januari 2017
Zulte-Waregem
1-0
Eupen

1-0 Sander Coopman (86)

 

Match 2:2
Tisdag 31 januari 2017
Genk
0-1
Oostende

 

0-1 Knowledge Musona (8)

Publik 8 687

Information Oostende vidare med sammanlagt 2-1.

Onsdag 1 februari 2017
Eupen
0-2
Zulte-Waregem

 

0-1 Brian Hamalainen (77)
0-2 Luca Marrone (89)

Information Zulte-Waregem vidare med sammanlagt 3-0.

Kvartsfinaler | 14.12.2016, 23:21
Visa matchfakta
Tisdag 13 december 2016
Eupen
4-0
Kortrijk

1-0 Ibrahim Diallo (8)
2-0 Luis García (straff, 55)
3-0 Mamadou Sylla (straff, 69)
4-0 Henry Onyekuru (89)

 

Publik 2 500

Onsdag 14 december 2016
Zulte-Waregem
2-0
Sint-Truiden

1-0 Mbaye Leye (22)
2-0 Kingsley Madu (90+1)

 

Sporting Charleroi
1-3 f
Genk

1-1 Steven Willems (84)
Utvisning Clinton Mata (114)

0-1 Nikolaos Karelis (69)
1-2 Nikolaos Karelis (94)
1-3 Nikolaos Karelis (115)

Oostende
1-0
Gent

1-0 Gohi Bi Cyriac (64)

Utvisning Brecht Dejaegere (66)

Sjunde omgången | 01.12.2016, 23:55
Visa matchfakta
Tisdag 29 november 2016
Eupen
3-2
Club Brugge

1-0 Luis García (21)
2-0 Henry Onyekuru (49)
3-2 Siebe Blondelle (90+5)

2-1 Hans Vanaken (61)
2-2 Jelle Vossen (67)

Publik 2 672

Sint-Truiden
*2-2 f
Mechelen

1-1 Sascha Kotysch (62)
2-2 Yohan Boli (81)

0-1 Uro Vitas (26)
1-2 Ahmed El Messaoudi (65)

Publik 1 500

Information Sint-Truiden vidare efter 4-3 på straffar.

Onsdag 30 november 2016
Kortrijk
1-0
Royal Excel Mouscron

1-0 Andriy Totvytsky (79)

 

Waasland-Beveren
1-3
Genk

1-3 Zinho Gano (89)

0-1 Mbwana Samatta (15)
0-2 Mbwana Samatta (43)
0-3 Onyinye Ndidi (80)

Tubize
3-4 f
KV Oostende

1-2 Sega Keita (straff, 56)
2-2 Quentin Laurent (58)
3-2 Mamadou Diallo (63)

0-1 Gohi Bi Cyriac (1)
0-2 Gohi Bi Cyriac (46)
3-3 Nicklas Pedersen (69)
3-4

Geel
1-2 f
Zulte-Waregem

1-0 Yadi Bangoura (9)
Utvisning Nick Hulsmans (117)

1-1 Timothy Derijck (straff, 36)
1-2 Soualiho Meïté (114)

Gent
1-0
Lokeren

1-0 Jeremy Perbet (78)

Torsdag 1 december 2016
Sporting Charleroi
*2-2 f
Anderlecht

1-0 Damien Marcq (4)
2-2 Amara Baby (90+3)

1-1 Uro Spajić (12)
1-2 Łukasz Teodorczyk (81)

Information Sporting Charleroi vidare efter 5-3 på straffar.

Sjätte omgången | 21.09.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 20 september 2016
Club Brugge
3-1
Lommel United

Dessel Sport
3-3* f
Royal Excel Nouscron

Information Royal Excel Nouscron vidare efter 8-7 på straffar.

Onsdag 21 september 2016
Anderlecht
1-0
OH Leuven

Lokeren
3-2
Cercle Brugge

Roeselare
2-3
Eupen

Kortrijk
2-0
Sprimont-Comblain

Waasland-Beveren
2-0
Oosterwijk

Harelbeke
1-6
Sint-Truiden

Westerlo
0-1
Tubize

Cappellen
1-2
Zulte-Waregem

Lierse
1-2
Gent

Sporting Hasselt
2-3
Mechelen

Eendracht Aalst
0-4
Genk

Royal Antwerp
0-2
Oostende

Geel
2-1
Standard Liège

Sporting Charleroi
5-0
Bocholt

Femte omgången | 26.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Fredag 26 augusti 2016
Oosterwijk
3-2
Union Saint-Gilloise

Beerschot-Wilrijk
1-2
Cercle Brugge

Lördag 27 augusti 2016
Helson Helchteren
18:00
Eendracht Aalst

Deinze
19:00
Lommel United

Torhout
19:00
Tubize

Sprimont-Comblain
19:30
FC Turnhout

Bocholt
19:30
Oudenaarde

Patro Eisden
20:00
Dessel Sport

Waremme
20:00
Lierse

Antwerp
20:00
Zwarte Leeuw

Söndag 28 augusti 2016
Sint-Eloois-Winkel
16:00
Geel

Londerzeel
16:00
SV Roeselare

Charleroi-Couillet-Fl.
16:00
SW Harelbeke

Meux
16:00
Cappellen

Rebecq
16:00
OH Leuven

Sint-Niklaas
16:00
Sporting Hasselt

Fjärde omgången | 21.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 20 augusti 2016
Deinze
*2-2 f
Wetteren-Kwatrecht

Information Deinze vidare efter 5-4 på straffar.

Helson Helchteren
*3-3 f
Ronse

Information Helson Helchteren vidare efter 4-3 på straffar.

Beerschot-Wilrijk
*3-3 f
VW Hamme

Information Beerschot-Wilrijk vidare efter 4-1 på straffar.

Hoogstraten
0-3
Dessel Sport

Groen Rood Katelijne
2-4
Cappellen

Geel
3-2
Acren

Waremme
3-2
Knokke

Söndag 21 augusti 2016
RC Lebbeke
0-1
Londerzeel

Givry
0-1
Oudenaarde

White Star Bruxelles
0-1
Patro Eisden

Namur
0-2
Sprimont-Comblain

Racing Waregem
0-3
Eendracht Aalst

Pâturages
0-3
Sporting Hasselt

Zwarte Leeuw
1-0
Sint-Lenaarts

Vlijtingen
1-2
Oosterwijk

OMS Ingelmunster
1-2
Sint-Eloois-Winkel

Lochristi
1-4
Charleroi-Couillet-Fl.

Rebecq
2-0
Couvin-Mariembourg

Sint-Niklaas
2-0
Tempo Overijse

Bocholt
2-1
RFC Seraing

Torhout
2-1
Francs Borains

Spouwen-Mopertingen
2-3
SW Harelbeke

Dender
2-3
FC Turnhout

Meux
4-3
Halle

Tredje omgången | 14.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 13 augusti 2016
Zwarte Leeuw
*0-0 f
Izegem

Information Zwarte Leeuw vidare efter 4-3 på straffar.

Tienen
0-0* f
Dender

Information Dender vidare efter 4-3 på straffar.

Berlare
0-2
Halle

Hades
1-2
Patro Eisden

Liège
1-2
Eendracht Aalst

Sassport Boezinge
1-4
Acren

Esperanza Pelt
1-5
Couvin-Mariembourg

Deinze
2-0
Richelle United

Geel
2-0
URSL Visé

Sprimont-Comblain
2-1
Ciney

Groen Rood Katelijne
3-2
Heur Tongeren

Söndag 14 augusti 2016
OMS Ingelmunster
*0-0 f
Ransart II

Information OMS Ingelmunster vidare efter 4-2 på straffar.

Wetteren-Kwatrecht
*1-1 f
Wellen

Information Wetteren-Kwatrecht vidare efter 6-5 på straffar.

Namur
*2-2 f
Toekomst Menen

Information Namur vidare efter 3-0 på straffar.

Excelsior Virton
0-0* f
Torhout

Information Torhout vidare efter 4-3 på straffar.

Woluwe-Zaventem
0-0* f
Lochristi

Information Lochristi vidare efter 3-1 på straffar.

RES Durbuy
0-1
Racing Waregem

Ethe Belmont
0-2
Givry

Weywertz
0-3
White Star Bruxelles

Antonia
0-3
VW Hamme

FC Eupen
0-4
Meux

Houdinois
0-4
Ronse

Coxyde
0-6
Londerzeel

Sint-Lenaarts
1-0
Bel�il

Merelbeke
1-1* f
Oudenaarde

Information Oudenaarde vidare efter 5-3 på straffar.

Walhain
1-2
Oosterwijk

Verlaine
1-2
SW Harelbeke

Sint-Gillis Waas
1-2
Helson Helchteren

Westhoek
1-2
Dessel Sport

Aische
1-3
Charleroi-Couillet-Fl.

Waterloo
1-3
Bocholt

Betekom
1-3
RC Lebbeke

Ganshoren
1-4
Sporting Hasselt

Pâturages
2-0
Wolvertem Merchtem

Francs Borains
2-1
RWDM

Turnhout
2-1
Heist

Waremme
3-0
Jong Lede

Cappellen
3-0
Hamoir

Vlijtingen
3-0
Habay-la-Neuve

Knokke
3-2
Sparta Petegem

Olsa Brakel
3-2
Hoogstraten

Gent-Zeehaven
3-3* f
Sint-Eloois-Winkel

Information Sint-Eloois-Winkel vidare efter 4-2 på straffar.

Tempo Overijse
4-1
Temse

Sint-Niklaas
4-1
La Louvière Centre

Rebecq
4-1
Schriek

Lille
5-5* f
Spouwen-Mopertingen

Information Spouwen-Mopertingen vidare efter 5-4 på straffar.

Andra omgången | 07.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 6 augusti 2016
Bornem
1-1* f
Belæil

Information Belæil vidare efter 5-3 på straffar.

Olympic Charleroi
0-3
Wetteren-Kwatrecht

Antoing
1-1* f
Zwarte Leeuw

Information Zwarte Leeuw vidare efter 5-4 på straffar.

FC Turnhout
*1-1 f
Grimbergen

Information FC Turnhout vidare efter 8-7 på straffar.

Huy
1-3
Sint-Lenaarts

Waremme
10-1
Libramont

Tournai
0-2
Lochristi

Hoogstraten
5-3
Leopoldsburg

Olsa Brakel
4-1
Rochefort

Söndag 7 augusti 2016
Verlaine
1-0
Eendracht Termien

Retie Branddonk
0-3
Habay-la-Neuve

Temse
*2-2 f
Onhaye

Information Temse vidare efter 4-2 på straffar.

Toekomst Menen
3-1
Wingene

Ciney
2-1
Ninove

Heur Tongeren
4-0
Rupel Boom

Schriek
3-1
WIK Eine

Klauwaerts Kemzeke
0-5
Pâturages

Rumbeke
1-2
Betekom

Oostkamp
2-2* f
Rebecq

Information Rebecq vidare efter 4-3 på straffar.

Diest
1-1* f
Halle

Information Halle vidare efter 4-2 på straffar.

Thes Sport
1-1* f
FC Eupen

Information FC Eupen vidare efter 3-2 på straffar.

Charleroi-Couillet-Fl.
2-1
Houtvenne

Zwijndrecht
1-7
Spouwen-Mopertingen

Ganshoren
2-0
Racing Jet Wavre

RC Lebbeke
2-0
Eendracht Aalter

Pepingen
1-1* f
Groen Rood Katelijne

Information Groen Rood Katelijne vidare efter 5-4 på straffar.

Weywertz
*1-1 f
SC Aarschot

Information Weywertz vidare efter 14-13 på straffar.

Bocholt
10-0
Harzé

Sporting Châtelet
2-0
Eendracht Zele

Thudinienne
0-3
Ransart II

Fosses
1-4
Antonia

Beaufays II
1-4
Sassport Boezinge

RWDM
2-0
Dikkelvenne

Jong Lede
2-1
Léopold

Solre-sur-Sambre
1-3
Waterloo

Gullegem
0-1
Helson Helchteren

Acren
3-1
Wielsbeke

Beauraing
0-0* f
Woluwe-Zaventem

Information Woluwe-Zaventem vidare efter 6-5 på straffar.

Francs Borains
4-1
Duffel

La Calamine
0-1
Aische

Ethe Belmont
3-0
Péruwelz

Richelle United
1-0
Kortemark

Drongen
0-3
Cappellen

Couvin-Mariembourg
7-1
Witgoor Sport

Flavion Sport
0-6
Izegem

Lauwe
2-4
Hades

Jeunesse Tamines
2-2* f
Tempo Overijse

Information Tempo Overijse vidare efter 5-4 på straffar.

Torhout
3-1
Aywaille

Mariaburg
1-6
Lille

Vlijtingen
2-0
Stade Disonais

Machelen
0-9
Gent-Zeehaven

Stockel II
0-6
Sint-Eloois-Winkel

Opitter
1-3
Sint-Niklaas

Esperanza Pelt
*1-1 f
Eppegem

Information Esperanza Pelt vidare efter 5-4 på straffar.

Entité Manageoise
1-2
Merelbeke

Tilleur
1-3
OMS Ingelmunster

Ronse
4-1
Weerstand Koersel

Berchem Sport
0-1
Sint-Gillis Waas

Sparta Petegem
1-0
Herstal

St-Hadelin-Haversin
0-5
Namur

Londerzeel
*1-1 f
Vosselaar

Information Londerzeel vidare efter 5-4 på straffar.

Hamoir
5-0
Ekeren

SW Harelbeke
7-1
KSV Kortrijk

Warnant
1-3
Liège

Gerpinnes
1-3
URSL Visé

Cointe-Liège
2-7
Knokke

Racing Waregem
2-1
Olympia Wijgmaal

Mariekerke
0-1
Westhoek

Bolderberg
1-2
La Louvière Centre

Tienen
2-0
Florenville

Ixelles
1-3
Houdinois

Champlon
1-2
Bilzerse Waltwilder

Wellen
2-0
Bertrix

Lorraine Arlon
0-4
RES Durbuy

Walhain
8-0
Etterbeek

Sibret
*1-1 f
Eendracht Aalst

Information Sibret vidare efter 4-3 på straffar.

Wolvertem Merchtem
2-1
Solières Sport

Profondeville
0-2
Meux

Berlare
4-0
La Roche

Givry
4-1
Gedinnois

Första omgången | 31.07.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 30 juli 2016
Esperanza Pelt
1-0
Brustem Centrum

Turnhout
4-1
Lyra

Elene-Grotenberge
1-5
Wetteren-Kwatrecht

Pepingen
5-0
Negenmanneke

RWDM
2-1
Wambeek

Cointe-Liège II
2-4
Herstal

Lorraine Arlon
2-1
Marloie Sport

Minderhout
1-4
Mariekerke

Brasschaat
1-3
Mariaburg

URSL Visé
6-1
Ster-Francorchamps

Vosselaar
6-2
Willebroekse

Rochefort
1-0
Albert Quévy-Mons

Wellin
0-1
Habay-la-Neuve

La Roche
3-1
Nothomb-Post

Meeuwen
0-3
Helson Helchteren

FC Bercheux
1-3
Florenville

Söndag 31 juli 2016
Herk
0-4
Wellen

Eendracht Termien
6-1
Thor Hasselt

Voorde
1-1* f
Dikkelvenne

Information Dikkelvenne vidare efter 4-2 på straffar.

Francs Borains
2-1
Montkainoise

Pâturages
*3-3 f
Eendracht Wervik

Information Pâturages vidare efter 5-4 på straffar.

Westkapelle
2-2* f
OMS Ingelmunster

Information OMS Ingelmunster vidare efter 5-4 på straffar.

Dosko Kanegem
0-8
Tournai

Vlamertinge
1-3
Lauwe

Bel�il
*1-1 f
Eernegem

Information Belæil vidare efter 3-1 på straffar.

Péruwelz
5-0
Olympic Warcoing

Kortemark
*1-1 f
Damme

Information Kortemark vidare efter 5-4 på straffar.

Sporting Tisselt
1-2
Rumbeke

Sassport Boezinge
2-1
Zwevegem Sport

Wingene
*0-0 f
Oostnieuwkerke

Information Wingene vidare efter 4-1 på straffar.

Stormvogels Loppem
1-4
Antoing

Racing Waregem
5-1
SG-Tertre-Hautrage

Oostduinkerke
2-3
Oostkamp

KSV Kortrijk
4-0
Neufvilles

Havelange
1-4
Jeunesse Tamines

Jumet
0-2
Solre-sur-Sambre

Anderlues
16:00
Profondeville

Aische
1-0
Condruzien

Wielsbeke
4-0
RC Lauwe

Courcelles
0-4
Onhaye

Entité Manageoise
16:00
Assesse

Lacs de l'Eau d'Heure II
1-5
Beauraing

Grand-Leez
1-3
Gerpinnes

Nismes
1-2
Ransart II

Houdinois
2-0
Entité Floreffe

Beauraing II
2-2* f
Flavion Sport

Information Flavion Sport vidare efter 3-1 på straffar.

Andenne-Seilles-Coutisse
2-2* f
Fosses

Information Fosses vidare efter 4-3 på straffar.

ES de la Molignée
2-5
Thudinienne

Gedinnois
2-0
Ligny

Standard Flawinne
0-3
St-Hadelin-Haversin

RC Lebbeke
3-0
Svelta Melsele

Bambrugge
16:00
Jong Lede

Ninove
16:00
Adegem

Avanti
0-3
Sint-Lenaarts

Oudenhove
2-5
Sint-Gillis Waas

Berlare
3-0
Kruibeke

Eendracht Zele
6-2
Merendree

Maldegem
0-3
Merelbeke

Ronse
1-0
De Jeugd Lovendegem

Drongen
10-1
Terheide

Belzele Evergem
1-4
WIK Eine

Eendracht Aalter
2-1
Appelterre-Eichem

Klauwaerts Kemzeke
4-0
Zelzate

De Pinte
0-1
Lochristi

Diest
16:00
Stade Everois

Rebecq
5-0
Huldenberg

Betekom
*3-3 f
Braine

Information Betekom vidare efter 4-2 på straffar.

Machelen
16:00
Diegem Sport

Ways Genappe
0-5
Wolvertem Merchtem

Sporting Roosbeek
1-4
Léopold

SC Aarschot
16:00
Sterrebeek

Tremelo
1-1* f
Ganshoren

Information Ganshoren vidare efter 5-4 på straffar.

Eppegem
5-1
US d'Ophain

Wolfsdonk Sport
0-1
Racing Jet Wavre

Saint-Michel
0-5
Stockel II

Zuun
0-1
Etterbeek

Beigem
2-2* f
Ixelles

Information Ixelles vidare efter 5-4 på straffar.

Huy
1-0
FC Du Geer

Cointe-Liège
3-1
Ougrée

Strée
1-2
Richelle United

Seraing Athlétique
0-0* f
Warnant

Information Warnant vidare efter 4-2 på straffar.

Verlaine
16:00
Andrimont

Tilleur
8-0
Etoile Vervietoise

Weywertz
4-1
Ch�neenne

Beaufays II
2-0
Milanello Milmort

FC Eupen
5-2
Hermalienne

Rutten
1-2
Stade Disonais

Sibret
1-1
Longlier

Mormont
0-1
Ethe Belmont

Compogne Bertogne
0-4
Bertrix

RES Durbuy
2-1
Gouvy

Meix-Devant-Virton
0-0* f
Aywaille

Information Aywaille vidare efter 4-2 på straffar.

Libramont
2-1
Habay-la-Vieille

Champlon
4-0
Saint-Pierre

Harzé
*0-0 f
Jeunesse Freylangeoise

Information Harzé vidare efter 11-10 på straffar.

Melo Zonhoven
0-3
Leopoldsburg

Opitter
2-1
Gestel

Peerder Sportvrienden
1-3
Witgoor Sport

Herselt
1-5
Bilzerse Waltwilder

Vlijtingen
2-0
Zonhoven

Beekhoek Sport
1-1* f
Bolderberg

Information Bolderberg vidare efter 6-5 på straffar.

Weerstand Koersel
3-1
Grimbie

Heur Tongeren
2-0
Lutlommel

Racing Mechelen
1-3
Schriek

Lille
16:00
Nijlen

Groen Rood Katelijne
2-0
KSC City Pirates

Linda Olen
2-5
Houtvenne

Retie Branddonk
4-0
Pulle

Wavria
16:00
Ekeren

Ternesse
16:00
Zwijndrecht

Antonia
2-1
Dosko Baarle-Hertog

Waterloo
1-0
Melsbroek