ecst.se fotboll
Final | 20.03.2016, 23:47
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Söndag 20 mars 2016
Club Brugge
1-2
Standard Liège

1-1 Lior Refaelov (27)
Utvisning Abdoulay Diaby (51)

0-1 Mamadou Dompé (17)
1-2 Ivan Santini (88)

Publik 50 000

Semifinaler | 03.02.2016, 23:07
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Onsdag 20 januari 2016
Standard Liège
2-0
Genk

1-0 Edmilson Junior (6)
2-0 Adrien Trebel (30)

Utvisning Sebastien Dewaest (79)

Publik 16 982

Torsdag 21 januari 2016
Gent
2-1
Club Brugge

1-1 Brecht Dejaegere (59)
Sven Kums (90+2)

Utvisning Dion Cools (23)
0-1 Abdoulay Diaby (38)

Publik 19 500

Match 2:2
Tisdag 2 februari 2016
Genk
1-1
Standard Liège

1-0 Nikolaos Karelis (19)

1-1 Adrien Trebel (27)

Publik 8 652

Information Standard Liège vidare med sammanlagt 3-1.

Onsdag 3 februari 2016
Club Brugge
1-0
Gent

1-0 Abdoulay Diaby (21)

 

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Kvartsfinaler | 17.12.2015, 22:30
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 16 december 2015
Genk
2-1
Mouscron-Péruwelz

1-0 Neeskens Kebano (36)
2-0 Neeskens Kebano (45)

2-1 David Hubert (straff, 90)

Gent
1-0
Mechelen

1-0 Brecht Dejaegere (10)

 

Westerlo
0-2
Club Brugge

 

0-1 Abdoulay Diaby (17)
0-2 Abdoulay Diaby (straff, 73)

Torsdag 17 december 2015
Standard Liège
2-0
Kortrijk

1-0 Jorge Teixeira (8)
2-0 Mathieu Dossevi (35)

 

Sjunde omgången | 03.12.2015, 22:45
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 1 december 2015
Gent
1-0
Zulte-Waregem

1-0 Benito Raman (20)

 

Onsdag 2 december 2015
Genk
*1-1 f
Sporting Charleroi

1-1 Thomas Buffel (73)

0-1 Clément Tainmont (28)

Information Genk vidare efter 5-4 på straffar.

Mouscron-Péruwelz
1-0
Leuven

1-0 Francois Marquet (15)

 

Mechelen
2-1
Waasland-Beveren

1-0 Nicolas Verdier (8)
2-1 Nicolas Verdier (54)

1-1 Zakaria M'Sila (23)

Westerlo
*1-1 f
Antwerp

1-1 Kenneth Schuermans (79)

0-1 Joeri Dequevy (straff, 59)

Information Westerlo vidare efter 5-4 på straffar.

Standard Liège
2-0
Sint-Truiden

1-0 Sambou Yatabaré (20)
2-0 Dino Arslanagic (45)

 

Kortrijk
4-2
Anderlecht

1-0 Benoit Poulain (8)
2-0 Maxime Chanot (24)
3-0 Lukas Van Eenoo (28)
4-1 Adam Marušić (49)
Utvisning Maxime Chanot (87)

3-1 Imoh Ezekiel (33)
4-2 Steven Defour (63)

Torsdag 3 december 2015
Club Brugge
1-0
Lokeren

1-0 Stefano Denswil (90+3)

 

Sjätte omgången | 23.09.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 22 september 2015
Westerlo
3-2
Cercle Brugge

Zulte-Waregem
2-0
Union Saint-Gilloise

Onsdag 23 september 2015
Anderlecht
3-1
Spouwen-Mopertingen

Genk
5-2
Dessel Sport

Kortrijk
5-0
Olsa Brakel

Mechelen
1-0
White Star Bruxelles

Waasland-Beveren
2-1
Dender

Lokeren
6-2
Acren

Sporting Charleroi
3-0
Walhain

Gent
3-0
AS Eupen

Deinze
0-2
Mouscron-Péruwelz

Patro Eisden
0-4
Club Brugge

Sint-Truiden
1-0
Bocholt

OH Leuven
3-2
Lommel United

Coxyde
2-3
Standard Liège

Oostende
0-2
Antwerp

Femte omgången | 23.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 22 augusti 2015
Excelsior Virton
0-1
Bcholt

Berlare
1-3
AS Eupen

Dessel Sport
2-0
Bornem

Deinze
3-1
Tubize

Cercle Brugge
2-0
Liège

Söndag 23 augusti 2015
Olsa Brakel
3-2
Heist

Antwerp
2-1
RFC Seraing

Coxyde
1-0
Merelbeke

Knokke
2-4 f
Dender

Duffel
1-3
Union Saint-Giloise

White Star Wouwe
2-0
Lierse

Walhain
4-1
Charleroi-Couillet

Spouwen-Mopert
3-2 f
Oosterwijk

Acren
2-0
Hamoir

Londerzeel
0-1
Lommel United

Padro Eisden
5-0
Hades

Fjärde omgången | 16.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 15 augusti 2015
Berlare
*0-0 f
VW Hamme

Information Berlare vidare efter 4-2 på straffar.

Grimbergen
0-2
Dessel Sport

Tubize
2-0
Olympic Charleroi

Excelsior Virton
1-0
RWDM

Söndag 16 augusti 2015
Deinze
Hoogstraten

Izegem
Antwerp

Zwarte Leeuw
Acren

Merelbeke
5-0
La Calamine

Racing Mechelen
Londerzeel

Bocholt
Sint-Gillis Waas

Duffel
Olympia Wijgmaal

Oosterwijk
3-0
Léopold

Dender
2-0
Tempo Overijse

Spouwen-Mopertingen
Diegem Sport

Olsa Brakel
Tienen

Cointe-Liège
Hamoir

Bornem
Richelle United

Woluwe-Zaventem
Hades

Lierse
Rupel Boom

Patro Eisden
1-0
Esperanza Pelt

Coxyde
3-0
Gullegem

Geel
2-2* f
Knokke

Meux
0-1
White Star Bruxelles

Heist
2-0
Gent-Zeehaven

Lommel United
3-0
Givry

Union Saint-Gilloise
3-0
Namur

Ličge
*2-2 f
SV Roeselare

Cercle Brugge
2-0
Ciney

Walhain
Sint-Niklaas

RFC Seraing
*1-1 f
Sint-Eloois-Winkel

Charleroi-Couillet-Fl.
La Louvière Centre

Tredje omgången | 09.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 7 augusti 2015
Spouwen-Mopertingen
2-1
Beerschot-Wilrijk

Lördag 8 augusti 2015
Sparta Petegem
1-3
Olympic Charleroi

Oosterwijk
6-1
Wevelgem City

RWDM
1-0
Ronse

Rupel Boom
1-0
Waterloo

Zwaluwen Olmen
1-3
Olsa Brakel

Ostiches
1-2
Liège

Vosselaar
2-2* f
Izegem

Information Izegem vidare efter 4-2 på straffar.

Nijlen
1-1* f
Bornem

Information Bornem vidare efter 5-4 på straffar.

Hades
*2-2 f
Temse

Information Hades vidare efter 5-3 på straffar.

Sint-Niklaas
1-0
Halle

Ciney
2-0
Betekom

Hoogstraten
1-0
Lutlommel

Bertrix
1-5
Cappellen

Söndag 9 augusti 2015
Witgoor Sport
0-3
Dender

Péruwelz
1-5
Charleroi-Couillet-Fl.

Meux
4-0
Albert Quévy-Mons

Bocholt
3-1
RCS Stavelotain

Eendracht Zele
1-1* f
Merelbeke

Information Merelbeke vidare efter 6-5 på straffar.

Leopoldsburg
1-5
Gent-Zeehaven

Herk
1-3
Givry

Montkainoise
1-1* f
Namur

Information Namur vidare efter 6-5 på straffar.

Champlon
0-1
Richelle United

Torhout
0-1
Berlare

Tempo Overijse
3-0
Beaufays

Racing Waregem
1-3
Walhain

Sporting West Harelbeke
0-1
Tienen

Racing Mechelen
2-0
Chevetogne

Grimbergen
8-1
Rotselaar

Voorwaarts Zwevezele
3-5
VW Hamme

Damme
0-0* f
Léopold

Information Léopold vidare efter 4-2 på straffar.

Eendracht Aalst
1-1 * f
Duffel

Information Duffel vidare efter 4-2 på straffar.

Diegem Sport
*0-0 f
Tournai

Information Diegem Sport vidare efter 5-3 på straffar.

Oudenaarde
2-2* f
Cointe-Liège

Information Cointe-Liège vidare efter 7-6 på straffar.

Knokke
2-1
Sprimont-Comblain

Verlaine
1-3
Londerzeel

Sint-Eloois-Winkel
6-0
Ougrée

Wolvertem
0-0* f
La Calamine

Information La Calamine vidare efter 4-1 på straffar.

Acren
4-3
URS Lixhe-Lanaye

Sint-Gillis Waas
2-0
JS Fizoise

Berchem Sport
2-2* f
Olympia Wijgmaal

Information Olympia Wijgmaal vidare efter 5-3 på straffar.

Zwarte Leeuw
2-1
Sporting Hasselt

Gullegem
2-0
Groen Rood Katelijne

Francs Borains
0-1
Esperanza Pelt

Longlier
1-3
Hamoir

Pepingen
1-3
La Louvière Centre

Andra omgången | 02.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 1 augusti 2015
Ninove
18:00
Sint-Gillis Waas

Sint-Lenaarts
19:00
Vosselaar

Thes Sport
19:30
Spouwen-Mopertingen

Leopoldsburg
19:30
Vlijtingen

Tournai
20:00
Sassport Boezinge

Zwarte Leeuw
20:00
Brasschaat

Bertrix
20:30
Ethe Belmont

Söndag 2 augusti 2015
Racing Waregem
6-0
White Star Adinkerke

Zelzate
0-0* f
Ronse

Olympia Wijgmaal
3-1
Ganshoren

Wetteren-Kwatrecht
0-0* f
Pepingen

Wingene
1-2
Sporting West Harelbeke

Wellen
1-6
Esperanza Pelt

Courcelles
2-3
Olympic Charleroi

JS Fizoise
*1-1 f
Hombourg

Lutlommel
*1-1 f
Eendracht Termien

Sporting Châtelet
3-5
Montkainoise

Halle
*0-0 f
Sterrebeek

Merelbeke
3-2
Kruibeke

Rumbeke
1-1* f
Damme

Westhoek
2-2* f
Voorwaarts Zwevezele

Meux
4-0
Aische

Rebecq
1-1* f
Wolvertem

Ohain
1-6
Betekom

Turnhout
1-1* f
Nijlen

WIK Eine
1-3
Eendracht Zele

RWDM
2-1
Dikkelvenne

Knokke
2-0
OMS Ingelmunster

Waremme
1-1* f
Verlaine

Givry
3-0
Habay-la-Neuve

Solières Sport
2-4
Richelle United

Cointe-Liège
6-1
Mormont

Trooz
1-1* f
Beaufays

Jeunesse Tamines
1-4
Namur

USH Limontoise
2-2* f
RCS Stavelotain

Ostiches
1-0
Spy

Albert Quévy-Mons
3-1
Rapid Symphorinois

Duffel
*1-1 f
Mariekerke

Zwevegem Sport
0-0* f
Wevelgem City

Herk
*0-0 f
Brustem Centrum

Witgoor Sport
*1-1 f
WS Schorvoort

Zwaluwen Olmen
4-1
Zwijndrecht

Evergem-Center
3-4
Berlare

Vaux-Noville
0-1
Champlon

Loyers
0-4
URS Lixhe-Lanaye

Charleroi-Couillet-Fl.
3-2
RAS Monceau

Grand-Leez
0-3
Francs Borains

Rotselaar
5-1
ASC Berchem

Waterloo
2-1
Eppegem

Ougrée
3-1
Wépion

Kattenbos
0-1
Hades

Péruwelz
3-2
PAC Buzet

Léopold
4-3
Stade Everois

Groen Rood Katelijne
2-1
Lille

Longlier
1-0
Aywaille

Chevetogne
3-0
Gesves

Första omgången | 26.07.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 24 juli 2015
Kruibeke
2-1
Drongen

Lördag 25 juli 2015
Kampelaar
1-3
Halle

Heultje
0-5
Mariekerke

Merksplas
1-6
Vosselaar

Marloie Sport
2-3
Aywaille

Ninove
4-1
Voorde

Zwarte Leeuw
5-0
Walem

KV Tervuren-Duisburg
2-2* f
Stade Everois

Information Stade Everois vidare efter 4-1 på straffar.

Wolvertem
6-0
Rillaar Sport

Grand-Leez
4-1
Lessines-Ollignies

Leopoldsburg
3-0
Bree

Herk
1-0
Bilzerse Waltwilder

Thes Sport
*1-1 f
Zonhoven

Information Thes Sport vidare efter 7-6 på straffar.

Jamoigne
0-6
Cointe-Liège

RC Lebbeke
1-1* f
Zelzate

Information Zelzate vidare efter 4-3 på straffar.

Olympic Charleroi
9-0
Flobecquoise

Spouwen-Mopertingen
8-0
Beringen

Sclayn
2-4
Wépion

Waremme
3-0
Meix-Devant-Virton

Söndag 26 juli 2015
Wielsbeke
0-1
Sassport Boezinge

Wingene
4-0
Lauwe

Knokke
7-0
KSKV

Rumbeke
2-0
De Ruiter Roeselare

White Star Adinkerke
2-1
Oostnieuwkerke

GD Ingooigem
0-3
Sporting West Harelbeke

Racing Waregem
*2-2 f
Eernegem

Information Racing Waregem vidare efter 6-5 på straffar.

Voorwaarts Zwevezele
5-1
Westkapelle

Tournai
5-0
Blauwvoet Otegem

Wevelgem City
3-1
Toekomst Menen

Géants Athois
0-5
Zwevegem Sport

OMS Ingelmunster
7-0
Nieuwkerke

Damme
3-0
Meulebeke

Westhoek
4-0
Eendracht Wervik

Dikkelvenne
3-2
Svelta Melsele

Zeveren Sportief
3-5
Evergem-Center

Appelterre-Eichem
1-2
Wetteren-Kwatrecht

De Jeugd Lovendegem
0-3
Ronse

Sint-Gillis Waas
3-0
Rangers Opdorp

WIK Eine
6-1
Laarne-Kalken

WIK Boekel
0-4
Eendracht Zele

Merelbeke
3-2
Lochristi

Maldegem
0-2
Berlare

Bevel FC
1-1* f
Zwaluwen Olmen

Information Zwaluwen Olmen vidare efter 4-3 på straffar.

Zwijndrecht
3-0
Ranst

Turnhout
5-0
KVV Duffel

Groen Rood Katelijne
4-2
Lyra

Wuustwezel
3-3* f
Lille

Information Lille vidare efter 8-7 på straffar.

Antonia
0-1
Witgoor Sport

Duffel
5-1
Beekhoek Sport

Nijlen
1-0
Berg en Dal

KSC City Pirates
1-2
Brasschaat

Aartselaar
0-4
WS Schorvoort

Ohain
2-1
RU Rixensartoise

Betekom
3-1
Haacht

Eppegem
14-0
La Hulpe

Sterrebeek
4-1
Renaissance Schaerbeek

ASC Berchem
3-2
Wambeek

Rebecq
3-1
Lennik

Korbeek
0-2
Rotselaar

Rode Duivels Zoutleeuw
1-5
Olympia Wijgmaal

Peutie
0-6
Léopold

Ganshoren
5-0
US d'Ophain

Waterloo
3-0
Beersel Drogenbos

Francs Borains
2-1
Arquet

Havinnes
0-3
Ostiches

Spy
*1-1 f
Fontaine-l'évęque

Information Spy vidare efter 4-3 på straffar.

Charleroi-Couillet-Fl.
9-2
Entente Châtelet

PAC Buzet
*1-1 f
Nismes

Information PAC Buzet vidare efter 5-4 på straffar.

RAS Monceau
5-1
Le Roeulx

AEDEC Hyon
1-2
Albert Quévy-Mons

Fosses
1-3
Sporting Châtelet

Montkainoise
8-0
Entité Floreffe

Pâturages
0-1
Péruwelz

Pesche
0-1
Courcelles

Rapid Symphorinois
4-0
Isièroise

Apollo Gellik
0-5
Kattenbos

Neeroeteren
0-7
Esperanza Pelt

Vlijtingen
1-0
Weerstand Koersel

Huvo Jeuk
2-2* f
Brustem Centrum

Information Brustem Centrum vidare efter 8-7 på straffar.

Hades
5-0
KMR Biesen

Flandria Dorne
0-7
Lutlommel

Helson Helchteren
0-2
Wellen

Eendracht Termien
4-1
HIH Hoepertingen

Sart-Lez-Spa
1-1* f
Gesves

Information Gesves vidare efter 4-3 på straffar.

Chevetogne
*1-1 f
Rochefort

Information Chevetogne vidare efter 4-2 på straffar.

Beaufays
*1-1 f
Warnant

Information Beaufays vidare efter 3-2 på straffar.

Raeren
0-0* f
RCS Stavelotain

Information RCS Stavelotain vidare efter 3-0 på straffar.

Bièvre
0-6
Aische

USH Limontoise
6-0
Verlaine II

Hombourg
3-0
Pontisse Cité FC

Ougrée
5-1
RCS Stavelotain II

Loyers
6-3
Aische II

URS Lixhe-Lanaye
3-2
Couvin-Mariembourg

Namur
3-1
Gold Star Liège

Union Walhorn
1-4
Meux

Jeunesse Tamines
7-0
Eghezée

JS Kemexhe Crisnée
0-4
Trooz

Verviers
Inst
Champlon

Ethe Belmont
2-1
Lorraine Arlon

Vaux-Noville
2-0
Poupehan

Bertrix
4-2
Salmienne

Marbehan
1-2
Mormont

Verlaine
4-1
Rossignol

La Roche
0-1
Richelle United

Habay-la-Neuve
8-0
Harre

Messancy
0-5
Solières Sport

Sint-Lenaarts
2-0
VC Herentals

Longlier
3-0
RES Durbuy

RWDM Brussels
1-0
Avanti

Pepingen
3-2
Jong Lede

Dinant
2-5
JS Fizoise

Villance
1-9
Givry