ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 20 juli 2018
Slut: -

64

lag

6

omgångar

56/63

matcher spelade

Första omgången

32 matcher

20-30 juli 2018

Andra omgången

16 matcher

24-26 september 2018

Tredje omgången

8 matcher

30 oktober-1 november 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

 

 

ÖFB-Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

01.11.2018, 23:59

Tisdag 30 oktober 2018
Hartberg
4-3
Wacker Innsbruck

1-0 Christian Ilic (12)
2-1 Fabian Schubert (28)
3-2 Siegfried Rasswalder (66)
4-3 Christoph Kröpfl (89)

1-1 Patrik Eler (14)
2-2 Albert Vallci (61)
3-3 Albert Vallci (74)

Publik 1 467

Austria Wien
3-1
Floridsdorfer AC

1-0 Christoph Monschein (2)
2-0 Ewandro (44)
3-1 Christoph Monschein (65)

2-1 Oliver Markoutz (45)

Onsdag 31 oktober 2018
Wolfsberger AC
0-3
Rapid Wien

Austria Lustenau
0-1
Salzburg

Rheindorf Altach
0-3
LASK

Lafnitz
2-3
St. Pölten

Ried
1-2
Wiener Neustadt

Torsdag 1 november 2018
Grazer AK
3-0
Kapfenberger SV

 

Visa matchfakta

Andra omgången

26.09.2018, 23:59

Måndag 24 september 2018
SAK Klagenfurt
1-5
Floridsdorfer AC

Tisdag 25 september 2018
Leobendorf
1-2
Rheindorf Altach

Bruck/Leitha
1-3
Austria Lustenau

Wolfsberger AC
4-0
Austria Klagenfurt

Hartberg
3-0
Wattens

Deutschlandsberger SC
3-4 f
Wiener Neustadt

Union Vöcklamarkt
0-1
Ried

Horn
0-2
Lafnitz

Grazer AK
*0-0 f
Vorwärts Steyr

Information Grazer AK vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 26 september 2018
Stadlau
0-4
Kapfenberger SV

Mattersburg
1-1* f
Rapid Wien

Information Rapid Wien vidare efter 5-4 på straffar.

Neusiedl
1-3
Wacker Innsbruck

Pinzgau Saalfelden
0-5
St. Pölten

Stadl-Paura
0-8
LASK

Schwaz
0-6
Salzburg

Austria Wien
2-0
Sturm Graz

 

Visa matchfakta

Första omgången

30.07.2018, 22:30

Fredag 20 juli 2018
Leobendorf
2-0
Neuberg

1-0 Peter Zöc (51)
2-0 Mario Konrad (77)

 

Publik 330

SAK Klagenfurt
1-0
Völkermarkt

1-0 Stephan Bürgler (64)

 

Publik 400

SVG Reichenau
3-5
Kapfenberger SV

1-3 David Glänzer (33)
2-3 Patrick Steinkellner (49)
3-4 Manuel Kovatsch (80)
Utvisning Stefan Milenkovic (86)

0-1 Thomas Sabitzer (7)
0-2 David Sencar (17)
0-3 Elvedin Herić (26)
Utvisning Daniel Rosenbichler (48)
2-4 Levan Eloshvili (75)
3-5 Levan Eloshvili (90+3)

Publik 500

Maria Saal
0-6
St. Pölten

 

0-1 Rene Gartler (straff, 39)
0-2 Rene Gartler (straff, 67)
0-3 Husein Balic (75)
0-4 Rene Gartler (75)
0-5 Robert Ljubicic (82)
0-6 Husein Balic (87)

Grödig
1-3 f
Hartberg

1-1 Petrit Nika (63)

0-1 Dario Tadic (35)
1-2 Dario Tadic (straff, 102)
1-3 Thomas Rotter (116)

Hertha
0-3
LASK

 

0-1 Yusuf Otubanjo (13)
0-2 Yusuf Otubanjo (29)
0-3 João Victor (70)

Deutschlandsberger SC
4-2
Amstetten

1-0 Gregor Grbisic (13)
2-0 Gregor Grbisic (25)
3-0 Christian Dengg (33)
4-1 Pascal Zisser (75)

3-1 Marjan Markic (61)
4-2 Florian Uhlig (79)

Neusiedl
1-0
Admira

1-0 Ousman Bozkurt (straff, 70)

 

Schwaz
2-0
Dornbirn

1-0 Mathias Hänsler (2)
2-0 Johannes Kinzner (11)

 

Ebreichsdorf
1-2
Vorwärts Steyr

1-2 Nicolas Wimmer (självmål, 67)

0-1 Yusuf Efendioğlu (37)
0-2 Yusuf Efendioğlu (57)

Allerheiligen
1-3
Mattersburg

1-1 Petar Zubak (24)

0-1 Marko Kvasina (6)
1-2 César Ortiz (33)
1-3 Marko Kvasina (90+1)

Mettersdorf
0-1
Horn

 

0-1 Matus Paukner (57)

Karabakh
0-2
Wiener Neustadt

 

0-1 Oliver Podhorin (10)
0-2 Mario Stefel (83)

Kufstein
0-5
Rapid Wien

 

0-1 Andre Ivan (5)
0-2 Veton Berisha (19)
0-3 Christoph Knasmüllner (34)
0-4 Stefan Schwab (58)
0-5 Andrei Ivan (62)

Lördag 21 juli 2018
Dornbirner SV
0-6
Ried

Union Vöcklamarkt
4-0
Alberschwende

Anif
0-3
Wattens

Siegendorf
0-2
Sturm Graz

Kitzbühel
2-4 f
Lafnitz

Hohenems
2-5
Floridsdorfer AC

Team Wiener Linien
2-3 f
Wacker Innsbruck

Scheiblingkirchen
0-4
Austria Lustenau

Stadl-Paura
*1-1
Blau-Weiß Linz

Information Stadl-Paura vidare efter 4-3 på straffar.

Gurten
1-2
Wolfsberger AC

Traiskirchen
0-2
Austria Klagenfurt

Grazer AK
6-0
Mannsdorf

Lendorf
0-2
Bruck/Leitha

Pinzgau Saalfelden
4-0
Straßwalchen

Söndag 22 juli 2018
Austria XIII
0-4
Austria Wien

Parndorf
0-3
Rheindorf Altach

Oedt
0-6
Salzburg

Måndag 30 juli 2018
Stadlau
2-1 f
Gleisdorf 09

 

Skytteliga

26.09.2018, 23:59

-