ecst.se fotboll

Bardsragujn chumb (1)

28

omgångar

112 / 112

matcher spelade ( 100,0 % )

22.05.2016, 23:59

-

publiksnitt

-

2,43

målsnitt

22.05.2016, 23:59

Aktuella matcher 27 maj-9 juni | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Tabell | 22.05.2016, 23:59
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League.

Korrigeringar: I februari diskvalificerades Ulisses och deras resterande matcher räknas som 3-0-segrar för motståndarna.

Ranking: Om lagen som gör upp om guldet hamnar på lika många poäng avgörs ligatiteln med en playoffmatch. För övriga lag på samma poäng avgör antal vunna matcher, inbördes möten och målskillnad.

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 Alashkert 28 16 7 5 50 - 24 26 55 9 2 3 28 - 11 29 7 5 2 22 - 13 26 4
2 Shirak 28 15 7 6 41 - 27 14 52 8 2 4 22 - 15 26 7 5 2 19 - 12 26 3
3 Pyunik 28 13 9 6 44 - 21 23 48 7 4 3 24 - 9 25 6 5 3 20 - 12 23 1
4 Gandzasar 28 11 12 5 35 - 27 8 45 7 7 0 21 - 9 28 4 5 5 14 - 18 17 7
5 Ararat 28 9 10 9 28 - 31 -3 37 3 5 6 14 - 20 14 6 5 3 14 - 11 23 8
6 Banants 28 7 12 9 36 - 34 2 33 4 7 3 22 - 13 19 3 5 6 14 - 21 14 6
7 Mika 28 9 5 14 30 - 32 -2 32 5 3 6 12 - 13 18 4 2 8 18 - 19 14 5
8 Ulisses 28 0 2 26 8 - 76 -68 2 0 2 12 4 - 35 2 0 0 14 4 - 41 0 2
Skytteliga | 22.05.2016, 23:59
Heber Alashkert 16
Mihran Manasyan Alashkert 15
Laércio Banants 10
Vardan Poghosyan Pyunik 9
Vardges Satumyan Pyunik 7
Atsamaz Buraev Gandzasar 6
Konan Kouakou Shirak 6
Publiksnitt | -

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

----
Spelschema | 22.05.2016, 23:59
Augusti 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 1 augusti 2015
Banants
1-1
Mika

Pyunik
1-2
Alashkert

 
Söndag 2 augusti 2015
Ararat
15:30
Ulisses

Shirak
15:30
Gandzasar

 
Lördag 8 augusti 2015
Alashkert
0-0
Gandzasar

Pyunik
5-1
Banants

1-0 Vardges Satumyan (22)
2-1 Kamo Hovhannisyan (43)
3-1 Vardges Satumyan (47)
4-1 Vardges Satumyan (56)
5-1 Ghukas Poghosyan (85)

1-1 Laércio (straff, 39)

 
Söndag 9 augusti 2015
Shirak
3-2
Ulisses

Mika
0-1
Ararat

 
Lördag 15 augusti 2015
Gandzasar
3-0
Ulisses

1-0 Narek Beglaryan (6)
2-0 Narek Beglaryan (12)
3-0 Atsamaz Buraev (42)

 

Shirak
2-0
Mika

1-0 Viulen Ayvazyan (35)
2-0 Edgar Malakyan (74)

 

 
Söndag 16 augusti 2015
Banants
2-2
Alashkert

Ararat
1-1
Pyunik

 
Lördag 22 augusti 2015
Alashkert
4-0
Ulisses

1-0 Mihran Manasyan (54)
2-0 Aram Loretsyan (72)
3-0 Heber (76)
4-0 Artak G Grigoryan (86)

 

Mika
2-3
Gandzasar

1-1 Taimuraz Toboev (straff, 22)
2-2 Oleg Inkin (56)

0-1 Lumamba Musonda (15)
1-2 Aleksandr Petrosyan (48)
2-3 Atsamaz Buraev (90)

 
Söndag 23 augusti 2015
Banants
3-0
Ararat

Pyunik
3-0
Shirak

 
Lördag 29 augusti 2015
Ararat
1-2
Alashkert

Shirak
1-1
Banants

 
Söndag 30 augusti 2015
Gandzasar
1-1
Pyunik

Ulisses
0-2
Mika

 
September 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 12 september 2015
Alashkert
2-0
Mika

1-0 Mihran Manasyan (68)
2-0 Mihran Manasyan (79)

 

Ararat
0-2
Shirak

 

0-1 David Hakobyan (16)
0-2 Edgar Malakyan (47)

 
Söndag 13 september 2015
Banants
0-1
Gandzasar

 

0-1 Nerak Beglaryan (34)

Pyunik
2-0
Ulisses

1-0 Vardges Satumyan (5)
2-0 Vardan Poghosyan (82)

 

 
Lördag 19 september 2015
Shirak
1-2
Alashkert

Ulisses
2-2
Banants

 
Söndag 20 september 2015
Gandzasar
1-0
Ararat

Mika
1-0
Pyunik

 
Lördag 26 september 2015
Gandzasar
1-1
Shirak

Ulisses
1-2
Ararat

 
Söndag 27 september 2015
Alashkert
1-4
Pyunik

Mika
1-0
Banants

 
Oktober 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 3 oktober 2015
Gandzasar
2-2
Alashkert

Banants
0-1
Pyunik

 
Söndag 4 oktober 2015
Ulisses
0-1
Shirak

 
Måndag 5 oktober 2015
Ararat
2-1
Mika

1-1 Gevorg Nranyan (24)
2-1 Gevorg Nranyan (27)

0-1 Samvel Melkonyan (2)

 
Lördag 17 oktober 2015
Mika
0-1
Shirak

 

0-1 Konan Kouakou (44)

Ulisses
0-0
Gandzasar

 
Söndag 18 oktober 2015
Alashkert
3-0
Banants

Pyunik
0-1
Ararat

 
Lördag 24 oktober 2015
Ararat
0-0
Banants

Shirak
0-2
Pyunik

 

0-1 Vardan Poghosyan (55)
0-2 Vardges Satumyan (78)

 
Söndag 25 oktober 2015
Ulisses
0-3
Alashkert

Gandzasar
2-1
Mika

 
Lördag 31 oktober 2015
Alashkert
1-1
Ararat

Banants
1-1
Shirak

 
November 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Söndag 1 november 2015
Mika
1-0
Ulisses

Pyunik
4-0
Gandzasar

 
Lördag 7 november 2015
Mika
0-1
Alashkert

Banants
1-1
Gandzasar

 
Söndag 8 november 2015
Ulisses
1-4
Pyunik

Shirak
0-1
Ararat

 
Lördag 21 november 2015
Alashkert
2-0
Shirak

Ararat
2-2
Gandzasar

Banants
5-1
Ulisses

 
Söndag 22 november 2015
Pyunik
2-1
Mika

1-1 Alik Arakelyan (18)
2-1 Vardges Satumyan (49)

0-1 Irakli Kvekveskiri (11)

 
Lördag 28 november 2015
Ararat
3-1
Ulisses

1-0 Hayk Hunanyan (självmål, 12)
2-0 Gevorg Nranyan (41)
3-0 Mher Sahakyan (41)

3-1 Karen Avetisyan (90+2)

Pyunik
0-0
Alashkert

 
Söndag 29 november 2015
Banants
1-1
Mika

1-0 Vahagn Ayvazyan (9)

1-1 Samvel Melkonyan (18)

Shirak
2-1
Gandzasar

1-0 David Hakobyan (11)
2-1 Viulen Ayvazyan (85)

1-1 Gegham Harutyunyan (82)

 
December 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Januari 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Februari 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Mars 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Onsdag 2 mars 2016
Alashkert
3-0
Gandzasar

1-0 Mihran Manasyan (22)
2-0 Heber (24)
3-0 Heber (71)

 

Pyunik
1-2
Banants

1-0 Ghukas Poghosyan (6)

1-1 Laércio (45)
1-2 Zaven Badoyan (69)

 
Torsdag 3 mars 2016
Mika
1-1
Ararat

1-0 Samvel Melkonyan (5)

1-1 Oumarou Kaina (31)

Ulisses
Inst
Shirak

 
Lördag 12 mars 2016
Banants
2-0
Alashkert

1-0 Zaven Badoyan (70)
2-0 Petros Avetisyan (72)

 

Shirak
0-1
Mika

 

0-1 Mikhail Gorelishvili (78)

 
Söndag 13 mars 2016
Gandzasar
Inst
Ulisses

Ararat
1-2
Pyunik

1-2 Norayr Grigoryan (69)

0-1 Armen Manucharyan (36)
0-2 Artur Kartashyan (57)

 
Lördag 19 mars 2016
Alashkert
Inat
Ulisses

Mika
2-0
Gandzasar

1-0 Sergey Shumilin (41)
2-0 Mikhail Gorelishvili (62)

 

 
Söndag 20 mars 2016
Banants
2-2
Ararat

1-1 Laercio (19)
2-1 Zaven Badoyan (21)

0-1 Moises Orozco (straff, 9)
2-2 Bryan de la Fuente (48)

Pyunik
1-1
Shirak

1-1 David Manoyan (89)

0-1 Aram Muradyan (66)

 
Lördag 26 mars 2016
Shirak
Inst
Banants

Gandzasar
Inst
Pyunik

Ararat
Inst
Alashkert

 
Söndag 27 mars 2016
Ulisses
Inst
Mika

 
April 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 2 april 2016
Alashkert
1-1
Mika

1-1 Bryan de la Fuente (78)

0-1 Drissa Diarrassouba (70)

Ararat
2-1
Shirak

1-0 Artak G Grigoryan (4)
2-0 Heber (12)

2-1 Aaron Kpenia (49)

 
Söndag 3 april 2016
Gandzasar
2-1
Banants

Pyunik
3-0
Ulisses

 
Onsdag 6 april 2016
Gandzasar
1-0
Pyunik

Ararat
0-0
Alashkert

Shirak
3-1
Banants

 
Lördag 9 april 2016
Shirak
2-1
Alashkert

Ulisses
0-3
Banants

 
Söndag 10 april 2016
Gandzasar
0-0
Ararat

Mika
0-0
Pyunik

 
Lördag 16 april 2016
Alashkert
3-0
Pyunik

1-0 Mihran Manasyan (54)
2-0 Ararat Arkelyan (72)
3-0 Artak Yedigaryan (76)

 

Gandzasar
0-0
Shirak

 
Söndag 17 april 2016
Mika
0-0
Banants

Ulisses
0-3
Ararat

 
Lördag 23 april 2016
Gandzasar
2-2
Alashkert

Banants
1-1
Pyunik

Ararat
0-4
Mika

 
Söndag 24 april 2016
Shirak
3-0
Ulisses

 
Lördag 30 april 2016
Alashkert
2-1
Banants

Mika
1-4
Shirak

Pyunik
0-0
Ararat

Ulisses
0-3
Gandzasar

 
Maj 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Söndag 8 maj 2016
Gandzasar
3-1
Mika

1-0 Gegham Harutyunyan (4)
2-1 Gegham Harutyunyan (55)
3-1 Aleksandar Rakić (90+3)

1-1 Ashot Karapetyan (23)

Shirak
1-1
Pyunik

1-0 Drissa Diarrassouba (61)

1-1 Vardan Pogohosyan (79)

Ulisses
0-3
Alashkert

Information Alashkert tilldömdes seger med 3-0.

Ararat
1-2
Banants

1-1 Kyrian Nwabueze (50)

0-1 Nairi Minasyan (42)
1-2 Atsamaz Buraev (84)

 
Lördag 14 maj 2016
Alashkert
0-1
Ararat

 

0-1 Souleymane Koné (81)

Banants
0-1
Shirak

 

0-1 Nemanja Stošković (27)

 
Söndag 15 maj 2016
Mika
3-0
Ulisses

Information Mika tilldömdes seger med 3-0.

Pyunik
0-0
Gandzasar

 
Onsdag 18 maj 2016
Alashkert
2-3
Shirak

1-1 Artur Avagyan (54)
2-2 Vahagn Minasyan (84)

0-1 Drissa Diarrassouba (13)
1-2 Drissa Diarrassouba (72)
2-3 Viulen Ayvazyan (90+4)

Ararat
0-2
Gandzasar

 

0-1 Tigran Barseghyan (10)
0-2 Gegham Harutyunyan (77)

Banants
3-0
Ulisses

Information Banants tilldömdes seger med 3-0.

Pyunik
2-1
Mika

1-0 Vardges Satumyan (8)
2-0 Vardges Satumyan (44)

2-1 Sergey Shumlin (63)

 
Söndag 22 maj 2016
Shirak
2-1
Ararat

1-1 Arman Hovhannisyan (60)
2-1 Sokrat Hovhannisyan (67)

0-1 Benik Hovhannisyan (57)

Ulisses
0-3
Pyunik

Information Pyunik tilldömdes seger med 3-0.

Mika
0-2
Alashkert

 

0-1 Vahagn Minasyan (21)
0-2 Heber (straff, 70)

Gandzasar
0-0
Banants